Inspraak burgerij streekplan flop Kleindieren-show in Alphen Werkgroep van "Laat leven" Alphens huisgezin "overstelpt" met 21 jonge Sint Bernhards GS BELONEN ALLEEN GEMEENTEN EN BEDRIJFSLEVEN Automobilist gaat 100% meer betalen voor Kaagpontje DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 KATWIJK - De tien meter hoge lichtbloei, die vanaf 15 novem ber het beeld langs de kust van Katwijk met zijn fel oranje kleur voor een deel heeft be paald, is gisteren weggehaald van het Katwijkse strand. In opdracht van het Loodswezen uit Den Haag heeft aannemers- en grondwerkbedrijf Van Eg- mond uit Rijnsburg eerst met groot materiaal een geul rond^de boei gegraven en een sleuf van de boei naar de zee, waarna het twintig ton wegende gevaarte 's middags bij het opkomen van de vloed door drie zware sleepbo ten werd vlotgetrokken. Het ge vaarte, dat ter grootte was van een schip, werd naar Scheve- ningen gesleept, waar het eerst de werf opgaat voor een gron dige opknapbeurt. Vervolgens komt de boei zo spoedig moge lijk weer voor de haven van Scheveningen in zee voor anker te liggen om zich van zijn eigen lijke taak te kwijten: het veilig helpen binnenloodsen van sche pen in de haven. De boei spoelde tijdens de zware storm van twee weken geleden op het Katwijkse strand aan ter hoogte van wa tersportvereniging "Skuyte- vaert". Daar bleef die maar één dag liggen. Door de harde wind werd het gevaarte bij hoog wa ter verplaatst richting dorp en uiteindelijk ter hoogte van het Rotterdamsch Zeehospitium neergezet in afwachting van be ter sleepweer. DEN HAAG - Wat een ware toetssteen van democratie bij uitstek, de inspraak, had moeten zijn: het meedenken en uitpraten over en het invul len van het streekplan Zuid-Holland Oost door de burgerij, is op een regelrechte flop uitgedraaid. In de regio Alphen, Gouda en Gor- kum nu enkele honderden men sen die woedend en teleurgesteld zijn. Zij hebben het resultaat van twee jaar vergaderen, veelal we kelijks en in vrije tijd, onder ogen gekregen: het ontwerp- streekplan met een overzicht van de belangrijkste wijzigingen en verslag van overleg en inspraak. Vrijwel niets van wat de mensen beroerde, wat hen bezighield en houdt in hun woonplaats en om geving, is in het Haagse ontwerp terug te vinden. Hun lawine van suggesties en wensen over hoe de toekomst van het open midden gebied van Zuid-Holland er zal uitzien werd door gedeputeerde staten gehonoreerd met slechts acht pagina's tekst. De andere 290 waren voor de gemeentebe stuurders en officiële organen. Die werden bovendien wél ruim schoots voor hun inspanningen beloond! Zo weinig als de "leken-inspre- kers" hebben gekregen zo gene reus zijn de andere categorieën insprekers bejegend. Zoals een lid van de Goudse streekcom- missie, belast met het coördine ren van de werkgroepen, het ontmoedigd stelde: "De leegloop van de grote steden gaat door, de burgemeestertjes hier mogen blijven bouwen. Dat is erg leuk voor hun inkomen (aan het inwo nertal gekoppeld red maar het groen, de natuur mogen we wel op onze buik schrijven". Ook de land- en tuinbouworganisa ties zijn door een immense lobby bij GS goed uit de verf gekomen. Hetzelfde kan worden gezegd van het bedrijfsleven dat in de Kamers van Koophandel uiterst vaardige en (ook al weer) profes sionele belangenbehartigers heeft. De drie streekcommissies uit bo vengenoemde regio hebben een brief aan GS geschreven waarin ze opheldering vragen over uitla tingen van gedeputeerden tij dens de vergadering van de vaste commissie voor advies en bij stand voor ruimtelijke ordening van de provincie. Toen werd, desgevraagd, gesteld dat de voorbereiding van het streekplan niet is opgehouden door de inspraak en dat de pro vinciale planologische dienst is voortgegaan met de plannings werkzaamheden. Er werd ken nelijk niet op ingrijpende wijzi gingen, gesuggereerd "vanuit de basis", gerekend. Maar veel ontmoedigender voor "die basis" was de opmerking dat de nota van wijzigingen voorna melijk tot stand is gekomen naar aanleiding van de resultaten van het bestuurlijk overleg. De inspraakhebbenden hebben voortdurend ervaren dat ge meentebesturen, veelal niet ver der kijkend dan hun stads- of dorpsgrenzen (en belangen) een willig oor vonden bij de provin ciale overheid. Veelvuldig werd dan ook in de werkgroepen en de streekcommissies de grief ge hoord dat Provinciale Staten worden gevormd door nou juist die burgemeesters, wethouders en raadsleden die zo n belang rijke stempei op het bestuur en de ruimtelijke ordening drukken. Zij moeten in het provinciehuis hun eigen beleid beoordelen. De gedeputeerden op hun beurt, uit deze gelederen afkomstig, heb ben zelfs de schijn niet kunnen ophouden ook maar enigszins onafhankelijk in hun oordeel en manier van werken te zijn, zo wordt onomwonden gesteld. Het is voor de insprekers een schrale troost dat de Partij van de Arbeid heeft besloten dat ge meentebestuurders niet langer tevens lid van Provinciale Staten kunnen zijn. Voorlichting Een andere grief betreft de voor lichting van provinciale zijde. Tijdens de nu al ruim twee jaar durende inspraak heeft de plaat selijke en regionale pers nauw elijks belangstelling voor de in spraak van de burgerij getoond. Dat vond mede haar oorzaak in de gebrekkige voorlichting van de kant van de provincie. De PRRO, de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening, die de insprekers terzijde stond, was en is sterk onderbemand. Veel extra werk kwam daardoor op de schouders van de inspraakheb benden neer. Hoezeer het aan goede voorlichting en begeleiding van de inspraak schortte blijkt uit het voornemen begin volgend jaar met een nota "voorlichting en inspraak" te komen. Dat is dan jaren nadat de inspraak over de provinciale streekplan nen (eerder al was het plan Zuid-Holland West aap de orde) begon. Komend jaar trekken de politieke partijen weer. vooruitlopend op de statenverkiezingen, de regio in met verhalen over het betrekken van de burger bij het beleid, de democratie, de inspraak. Maar inmiddels weten honderden mensen wat deze verkiezings praatjes in de praktijk waard zijn. Velen hebben geen boodschap meer aan inspraak, zij hebben bijvoorbeeld voor verder meep raten over de nota landelijke ge bieden, wat moet uitmonden in een planologische kernbeslis sing, bedankt. Tot 12 december kunnen bezwaar schriften tegen het ontwerp streekplan worden ingediend. Wellicht nemen enkele teleurge stelde inspraakhebbenden hief- voor nog de moeite. De verwach ting dat er nog iets zal veranderen leeft echter helemaal niet meer Dochter Bianca (6) geeft één van de 21 pups te drinken. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het lijkt hier wel een kraamafdeling. 't Is alleen dat je niet hoeft te was sen". Mevrouw Hoogeveen uit de Plutostraat heeft alle reden om van een kraamafdeling te spreken. Huize Hoogeveen biedt momenteel onderdak aan 3 volwassen Sint Bern- hardhonden en 21 jonge Sint Bernhardhonden. Het resul taat van bevallingen van moeder Boeddha (13 jongen) en moeder Chantal (8 jongen) respectievelijk 14 en 10 dagen geleden. De familie Hoogeveen heeft het er druk mee. Zes keer per dag krijgen alle 21 pups de fles. Een karwei dat toch al gauw een uur per voeding in beslag neemt. De eerste dagen was het helemaal een dolle boel aan de Plutostraat. Toen werd er bij toerbeurt dag en nacht gewaakt in de schuur, waar drie biggelampen en een elek trische radiator voor vol doende warmte moeten zor gen. Uitzonderlijk Boeddha is de trotse moeder van 13 jongen. Een uitzon derlijk hoog aantal. De 13 jongen van Boeddha worden dan ook om de beurt gezoogd in koppels van zeven (1 pup wordt voortdurend gezoogd) en krijgen vervolgens de fles toe. De grootste zorg was aan vankelijk dan ook hoe dat grote aantal in leven te hou den. Dat lijkt nu geen pro bleem meer. De pups die bij hun geboorte zeven ons wo gen zitten inmiddels al op een gewicht dat schommelt tus sen de zestien en zeventien ons. Ze verorberen dagelijks 25 liter melk, 5 kilo gehakt en brinta. Wanneer de pups tussen kerst en nieuwjaar de deur uitgaan zal hun gewicht zijn opgelo pen tot circa veertien kilo. Op het moment dat de honden volwassen zijn wegen ze ge middeld 75 tot 85 kilo. Belangstelling is er genoeg voor de jonge hondjes. Ook al om- dathun ouders-de21 hebben dezelfde vader - een prima stamboom hebben. "Som Mevrouw Hoogeveen jeeft de fles aan één van de jonge hondjes. Alle 21 pups krijgen zes maal daags de fles. Ze zijn samen goed voor 25 liter melk per dag. mige van de jonge hondjes waren al verkocht nog voor ze geboren waren", vertelt mev rouw Hoogeveen. Inmiddels heeft de helft van de hondjes eigenaar. Boeddha had voor de bevalling van haar 13 jongen ruim twaalf uur nodig. Toen de dierenarts na de geboorte van de elfde arriveerde, moest hij constateren dat er nog meer jongen moesten komen. Vier dagen later was het de beurt aan Chantal, die vijf uur nodig had voor de bevalling van 9 jongen, waarvan er één dood In de war De 21 jonge hondjes hebben de huishouding van de familie Hoogeveen danig in de war geschopt. "Ik kom aan mijn gewone werk niet meer toe", verzucht mevrouw Hoog eveen, terwijl haar kinderen voortdurend in de weer zijn met het warmen van de flesjes "babymelk". Aan het fokken v jongen denkt de familie Hoogeveen voorlopig dan ook niet. "Het is me echt te zwaar", vindt mevrouw Hoogeveen, die echter aan de andere kant zegt "Als ik er ruimte voor had, zou ik er zelf ook tien houden". Duiven, konijnen, hamsters enz. ALPHEN AAN DEN RIJN - Eind deze week wordt in Avifauna weer de jaarlijkse Avifauna show van kleindieren gehouden. Het is de zesde show en dat de ten toonstelling in trek is blijkt wel uit het feit, dat op de show meer dan 1.100 dieren uit alle delen van het land te zien zullen zijn. Daarbij gaat het om hoenders, sierduiven. konijnen, cavia's, hamsters en kleurmuizen. Voor de cavia's heeft de organisatie een record-inschrijving van 143 dieren kunnen noteren.Bijzonder tevreden is men ook met de in schrijving van 45 angora-ko nijnen, een aantal dat volgens de organisatoren op weinig andere tentoonstellingen aanwezig is. De tentoonstelling zal donderdag avond om acht uur voor het pu bliek worden opengesteld. Voor een bezoek kan men verder terecht op vrijdag van twaalf uur tot 's avonds tien uut en op zaterdag van tien uur tot s avonds zes uur In Katwijk KATWIJK - "Het is van levensbe lang dat overal in het land plaat selijke werkgroepen zijn geves tigd om de hulpverlening en voorlichting in geval van niet- gewenste zwangerschappen op zich te nemen. Vooral voor de hulpverlening is het erg belang rijk dat iedereen onze vereniging weet te vinden. Als er geen plaat selijke werkgroep is, zal een vrouw in nood snel worden afge schrikt als zij hulp moeten vragen aan een vereniging die misschien een paar honderd kilometer ver weg is gevestigd. Zij zal daar be grijpelijkerwijs minder hulp van verwachten dan van een werk groep vlak in de buurt". Een gewichtige reden voor de "Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind" - die de roepnaam "Laat leven" draagt - om ook in de gemeente Katwijk met een plaatselijke werkgroep van start te gaan. Deze Katwijkse werkgroep is afgelopen week einde opgericht en gisteren met haar werk van start gegaan. On der voorzitterschap van mev rouw Eljo Noordhuis zal de groep zich met de volgende werkzaam heden gaan bezighouden: INBRAAK ALPHEN AAN DEN RIJN - In brekers hebben het afgelopen weekeinde bij de firma Van Scherpenzeel aan de Energieweg geld en diverse goederen gesto len. V Meegenomen werden een electri- sche rekenmachine ter waarde van 2300,- een aantal postzegels, een aantal bankbiljetten van 5,- en voor 25,- aan kwartjes. De dader(s) liet(en) bovendien een grote puinhoop achter in het kan toor. Om binnen te komen wer den de deuren naar het kantoor vernield. Drie inbraken KATWIJK - In Katwijk zijn de af gelopen dagen drie inbraken ge pleegd, waarbij niets werd ont vreemd. Ingebroken werd onder meer in de prinses Beatrixschool aan de Louise de Colignylaan. De daders kwamen binnen na ver nieling van een ruit. Veel kasten werden overhoop gehaald, maar naar het zich laat aanzien wordt niets vermist. Ook bij super markt Hoogvliet aan de Kat wijkse Voorstraat wordt niets vermist. De inbrekers verschaf ten zich toegang tot het gebouw door een ruit uit een lichtkoepel op het dak te tillen, waardoor zij in een ruimte boven de winkel te rechtkwamen. Om in de winkel te komen hebben zij enkele as- bestplaten vernield. Verder is een poging ondernomen om bij de openbare bibliotheek aan de Schelpendam binnen te komen. De daders vernielden daar een luik in de achterdeur, maar zijn vermoedelijk niet binnen ge weest. hulpverlening (een zo goed moge lijke begeleiding bij ongewenste zwangerschap); voorlichting (verspreiding van haar overtui ging inzake de bescherming van de ongeboren mens in de weten schap dat er menselijk leven is vanaf het moment van de be vruchting); samenwerking (met alle instanties die haar overtui ging delen en het zelfde doel na streven). Voor de hulpverlening heeft de plaatselijke werkgroep in Kat wijk van "Laat leven" een tele foonnummer dat meestentijds bemand zal zijn. Dit nummer is 01718-12360. Mocht men daar geen contact krijgen, dan is het hoofdkantoor in Hazerswoude telefonisch bereikbaar via num mer 01728-8333. "Laat leven" heeft een vaste coördinator in dienst en een maatschappelijk werkster en heeft de beschikking over een team van psychologen. Naast de belangrijkste taak van hulpverlening, zal de plaatselijke werkgroep ook voorlichting die nen te gaan geven met name jon geren met als doel "eerbied voor het leven bij te brengen". "Laat leven" denkt daarbij aan het be zoeken van scholen, vormingsin stituten, kraamcentra, ker kelijke- en vrouwenverenigingen en aan beurzen en markten. Daarnaast is het de bedoeling zelf avonden te organiseren, waar voor onder meer ruimschoots film- en diamateriaal voorhanden Tijdens de oprichtingsavond van de Katwijkse werkgroep in de Triumfatorkerk werd onder meer een overzicht gegeven van wat dit materiaal inhoudt. Er werd een diaserie getoond, die de wer kelijkheid van de abortus-provo- catus liet zien en een film getiteld "De eerste dagen van het leven" over de ontwikkeling van een on geboren kind. Hierna werd een uit vijf personen bestaand be stuur van de werkgoep samen gesteld. Zware last weggenomen ALKEMADE - Er is een zware last genomen van de schou ders van de raadsleden in Al kemade. Gedeputeerde Sta ten hebben de ruim vierhon derdduizend gulden, die de raad als extra krediet be schikbaar stelde om te kun nen beginnen met de bouw van de sporthal echter zonder fiat van het provinciaal be stuur, nu toch goedgekeurd. Theoretisch was de kans hier door aanwezig dat de raadsleden persoonlijk zou den kunnen worden aange sproken voor een bedrag van meer dan dertigduizend gul den. ALKEMADE - Wandelaars, fietsers en bromfietsers zullen in het vervolg gratis door het Kaagpontje worden overgezet. Automobilisten, die van het veer gebruik wensen te maken, kunnen echter op een forse ver hoging van het tarief rekenen: honderd procent meer dan zij nu betalen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17