Ds. Mak: „Wij wijzen het systeem zonder meer af'9 Spasski wakker na puntendeling tegen Kortsjn Deur naar de samenwerkingsschool omzichtig open Zaalvoetbalteam van Zwaanvogels weer op dreef KNGV is kandidaat wereldbekertoernooi DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 Praten blank en niet blank in Zuid-Afrika De reis van een zes man sterke delegatie van de Gerefor meerde Kerken in Nederland naar Zuid-Afrika, midden januari, doet onwillekeurig de vraag rijzen waarom dit gezelschap naar het land van de apartheid gaat terwijl er zo'n deining is geweest om eenzelfde reis van de Geref. Bond in de Hervormde Kerk. Ds. C. Mak, voorzitter van de gere formeerde synode, die deel uit maakt van de delegatie, wil dat wel verduidelijken. De uitnodiging van de de (blanke) Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika tot deze ontmoeting in Pretoria dateert al van aueustus. In Nederland Was Beroepingen Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Veenendaal en Schoonhoven A. Talsma Sprang (NB), te Delfzijl H. J. van der Steeg Rhoon; bedankt voor Hien-Dodewaard C. D. Otte Heinenoord; aaangenomen naar Oudkerk en Roodkerk (Fr.) J. Poelstra-Gunster Wasperveen. Geref. Kerken: beroepen te Wol- vega J. G. J. van Echten Bun schoten; aangenomen naar Dord recht (part-time) kandidaat E. Diemer G.z.n. aldaar, naar Na- gele-Tollebeek (NOP) H. A. Marsman, kandidaat aldaar. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Assen-Zuid (voor missionaire dienst Brazilië) J. P. C. Simpelaar Oegstgeest. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bui ten Verband: aangenomen naar Hengelo (Ov.) kandidaat W. H. Louwerse Apeldoorn. Geref. Gemeenten: bedankt voor Randburg (Zuid-Afrika) J. W. Verweij Hendrik Ido Ambacht; beroepen te Katwijk J. Mijnders Ridderkerk. de uitnodiging aanvaard vóór 19 oktober, "de dag waarop een aan tal organisaties tegen de apart heid in Zuid-Afrika werd verbo den. Het is de bedoeling, met de Zuidaf- rikaanse kerk te praten over de rassenkwestie en de onderlinge relaties. Er zal ook contact ge zocht worden met andere fniet- blanke) kerken, met de Raad van Kerken in Zuid-Afrika en met dr. Beyers Naudé, de leider van het Chr. Instituut, dat de apartheid spolitiek op geweldloze manier wil bestrijden. V erontwaardiging De verontwaardiging in hervormde kring over de gereformeerde- bondsreis schrijft ds. Mak vooral toe aan het feit dat de Bond zon der overleg met het eigen syno- debestuur tot de reis had beslo ten. ''Wij hebben", aldus ds. Mak, "uit voerig overleg met de hervorm den gehad, juist vanwege de soli dariteit, hoewel we in dit geval in feite niets met de Hervormde Kerk te maken hebben. Daar naast is er overleg geweest met de Zuidafrikaanse Raad van Kerken om te weten of ook deze achter onze reis zou staan". Een tweede oorzaak van de ver ontwaardiging over de reis van de Geref. Bond is de houding van de bonders in het algemeen ten op zichte van het apartheidsp- robleem. "Wij verfoeien het apartheidssysteem en wijzen het zonder meer af', aldus ds. Mak. "Dat doen de bonders niet". Indringend praten De Geref. Kerken hebben altijd of ficiële relaties onderhouden met name met de Nederduitse Geref. Kerken. Wel zijn er de laatste ja- spanningen opgetreden, op y^d^Raad olr>rri coh rraKin^ I A A r, V dn Uc 1x33(1 theologisch gebied (rond de op vattingen van prof. Kuitert en dr. Wiersinga) en omdat de Neder landse kerk het anti-racis- mefonds van de Wereldraad van Kerken steunde (een steun, waarvoor de synodale aanbeve ling inmiddels is opgeschort), tfa een correspondentie is er in augustus persoonlijk contact geweest tussen twee mensen van de Zuidafrikaanse kerk en eniee vertegenwoordigers van het sy- nodebestuur alhier. De laatsten drongen bij die gelegenheid aan op een indringend gesprek over de rassenverhoudingen en de onderlinge relaties. Daarop is de uitnodiging uit Zuid-Afrika ont vangers Kerken in ons land kreeg de gereformeerde node mandaat om in Zuid-Afrika te gaan praten. De synode sprak in haar laatstgehouden zitting uit, dat grote zorgvuldigheid moet worden betracht in de contacten met de verschillende kerken in Zuid-Afrika, ook al om elke schijn van medeplichtigheid aan het apartheidssysteem te ver mijden. Ds. J. Geursen te Leider dorp, die de hervormde sy node voorstelde, zich te ver zetten tegen aanmaak en in voering van de neutronen bom, kreeg van de synode een antwoord, waarin zij zegt veel begrip te hebben voor zijn ini tiatief, en de bedoeling daar van ook te onderschrijven. Het synodebestuur vindt het echter minder juist, nu met een uitspraak speciaal over deze bom te komen, omdat de door ds. Geursen verlangde oproep tot een nieuwe bezin ning op onze betrokkenheid bij de kemwapenstrategie juist in het kader van de Vre- desweek 1977 aan de orde is gesteld. Bovendien besloot het bestuur van de synode de resultaten van deze bezinning, die in een aantal hervormde gemeenten inderdaad op gang is geko men, af te wachten en deze problemen in hun geheel zo mogelijk volgend jaar te be handelen. De brief van ds. Geursen aan de synode werd mede door zijn wijkkerkeraad en zeventien hervormden uit de omgeving ondertekend, onder wie prof. dr. H. Berkhof en ds. A. J. den Tonkelaar te Warmond. De gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee wordt grondig verbouwd. In maart Medewerkster Om kerkordelijke redenen heeft de kerkeraad algemene zaken van de Gereformeerde Kerk te Leiderdorp de be noeming per 1 november van mevrouw R. van der Kolff tot pastoraal medewerker omge zet in een officieel beroep, met dien verstande dat zij zich in principe na twee jaar beroepbaar stelt. Mevrouw Van der Kolff, die haar werk in Leiderdorp al is begonnen, was tot voor kort gereformeerd predikant te Numansdorp, maar am bieerde om persoonlijke re denen een functie met een beperkte verantwoordelijk heid. Zij reageerde op een ad vertentie waarin de Leider- dorpse kerk iemand vroeg die op parttime-basis gedurende twee jaar het werk van predi kant wilde doen. De regio Barendrecht van de Geref. Kerken, waaronder Numansdorp ressorteert, weigerde het ontslag van mevrouw Van der Kolff goed te keuren, omdat volgens de kerkorde een predikant ver bonden moet zijn aan een plaatselijke kerk of in dienst moet staan van gezamenlijke kerken, en elk ander alter natief - in dit geval dus "pas toraal medewerker" - zou be tekenen dat mevrouw Van der Kolff haar status van pre dikant verloor. Mevrouw Van der Kolff zou daarom predi kant van Numansdorp blijven, tenzij Leiderdorp haar als zodanig zou beroe pen. En dat gebeurde. Dat betekent wel, dat als mev rouw Van der Kolff na deze twee jaar geen andere functie als predikant zou vinden, zij voor rekening van Leider dorp blijft. Maar, zo schrijft secretaris A. P. van Gurp van de kerkeraad, in een brief aan alle leden, de kans daarop is gering, gezien de tamelijk gunstige "marktstiuatie" voor predikanten op dit ogenblik. De Leiderdorpse kerkeraad heeft zich al een poos geleden tot de synode gewend met de vraag de mogelijkheden voor een tijdelijk predikantschap na te gaan. Er kan in bepaalde gevallen behoefte bestaan aan een benoeming voor be paalde tijd. De synode heeft over dit verzoek nog geen uit spraak gedaan. De kerkorde zou ervoor gewijzigd of aan gevuld moeten worden. De synodale commissie inzake de ambteliike Dositie is met het verzoek van Leiderdorp bezig. Verbouwing Midden maart zal worden be gonnen met een ingrijpende verbouwing van de gerefor meerde kerk aan de Hoofd straat in Noordwijk aan Zee. Tegelijkertijd wordt het orgel (geraamde kosten ruim f 68.000) gerestaureerd. De fi nanciële thermometer die de kostbare verbouwing moge lijk moet maken, is nu tot f113.000 opgelopen. Dat is een derde deel van het totaal toegezegde bedrag. In de tijd van de verbouwing kerken de gereformeerden in de hervormde kerk van Noordwijk aan Zee. 's Mor gens zullen twee diensten worden gehouden, om 9 uui en half 11, de middagdiensten zijn gemeenschappelijk. Ei wordt nagegaan of de kerk telefoon, via welke een aantal thuiszittende gemeenteleden de diensten meemaakt, naar de hervormde kansel kan worden overgebracht. Avonddienst De kerkeraad van de her vormde gemeente te Noord wijk is niet ingegaan op de suggestie om de avonddien sten in het zeedorp stop te zet ten. Wel zal er met ingang van aanstaande zondag maar éér zijn, en wel om 7 uur in d€ kerk. Ds. De Keuning gelooft nietn dat het een wet is tweemaal per zondag naar de kerk t€ gaan. De tweede dienst wordt alleen gehandhaafd om leden die wel twee keer willen die gelegenheid te geven. Bo vendien kunnen dan ook mensen die, om welke reden ook, 's morgens thuis moeten blijven naar de kerk. De zin van de kerkdienst vat ds. Keuning zo samen: "Willen we staande blijven in het ge loof, de hoop en de liefde van de Heer, dan hebben we ver sterking, bemoediging en kri tiek nodig. Een lege plaats ontmoedigt, uw aanwezig heid bemoedigt". Dr. Simonis: noodgedwongen situaties Bisschop Simonis van Rotterdam erkent, dat op veel roomskatho- lieke scholen de "uitdrukkelijke katholiciteit" minder is gewor den, maar hij acht de zaak al lerminst verloren. Achter heel tholiek gedachtengoed schuil dan oppervlakkig lijkt, meent hij. De bisschop zei dat in een toespraak tot de katholieke sec tie van de Algemene vereniging i Schoolleiders in Den Bosch. wat schijnbare onverschillig- Volgens mgr. Simonis mag de deur heid en twijfelzucht, zowel bij naar een samenwerkingsschool docenten als bij leerlingen, gaat tussen het protestants-christe- veel meer christelijkheid en ka- lijk en het katholiek onderwijs. mede gezien de noodgedwongen situaties, niet worden dicht- geworpen. Maar om die moge lijkheid open te houden, zullen veel experimenten en grote om zichtigheid geboden zijn." Het gaat er namelijk om, dat jonge een gezonde manier eigen identiteit kunnen Duidelijker In zijn toespraak ging mgr. Simo nis in op de bisschoppelijke brief van begin dit jaar over de katholiciteit van de school en op de talrijke reacties pro en con- tra.Veel kritiek wees bisschop Simonis af. Wel vindt hij, dat de bisschoppen in hun brief de I identiteitsverschillen tussen de katholieke school en de andere scholen duidelijker uit de doe ken hadden kunnen doen. Een samenwerkingsschool met het openbaar onderwijs ziet de bisschop niet zitten, omdat het klimaat daar "antropocent risch" (mens in het middelpunt) is. terwijl het katholieke kli- BELGRADO - Aarzelend gingen ruim vierduizend handen op elkaar toen het elektrische demonstratiebord in het Don Sindikata in Belgrado de witte dame tot tweemaal toe hetzelfde schaak liet bieden en de zwarte toren beide malen tussen beide kwam om de dood van de koning te verhinderen. voorzichtig, want zijn rech- terspeelhand is door een recent autoongeluk nog steeds een pijnlijk robotachtig grijpertje - werd aangenomen. Remise na 34 energieke zetten die de ruim tweeduizend toeschou wers - schaken is in Joegoslavië een echte volkssport - vijf uur lang tot hoorbare opwinding hadden gebracht. Misschien dat Kortsjnoj iets te overmoedig was geworden door het speelse ge mak, waarmee hij in de eerste drie partijen van deze tweekamp tweeëneenhalve punt op de lus teloos ogende Spasski had weten Remise door herhaling van zetten dat was duidelijk, geïrriteerd schudde de krullekop van Spas ski op het helverlichte podium van nee: begreep het publiek dan niet dat hij tijd wilde winnen, om met gemakkelijke zetjes de tijd- controle te halen? Stoicijns, als een grimmige boedda wachtte Kortsjnoj op de dingen die komen gingen. Wed strijdleiders traden met hand gebaren om stilte wuivend naar het voetlicht. Enkele ogenblik ken dacht Spasski nog na, op zoek naar het winnende doelpunt in de laatste minuut. Toen stak hij met een teleurgesteld gezicht zijn hand uit. die door Kortsinoi - Het zit Kortsjnoj wel mee in Bel grado, vooral zijn secundanten- team met de Britse grootmees ters Keene en Stean (allerminst een snip en snap-duo, maar zeer hardwerkende en toegewijde schaakonderzoekers) plus de Russische Israëliër Jacob Moerej voor de geniale invallen doet Spasski's hulp, de knorrige Sov jet-grootmeester Bondarevsk'i tot een te verwaarlozen waterd rager ineenschrompelen. Het waren dan ook secundanten die in de perskamer blakend van zelfvertrouwen rondliepen, om dat Spasski al wéér in een van de door hen maandenlange voorbe reide varianten van het Frans was gestart. Maar zo erg als in de tweede partij, toen Spasski in derdaad kansloos uit de opening kwam. ging het ditmaal niet toe. Cosmos betaalt twee miljoen voor Chiarugi New York - De voormalige Ita liaanse international Luciano Chiarugi (30) zal in 1978 voor New York Cosmos uitkomen in de Amerikaanse voetbalcompetitie. De Amerikaanse vereniging is berreid voor Chiarugi 800.000 dollar (ongeveer 2.000.000 gul den) aan Napoli te betalen. Het was weliswaar zeer dreigend wat Kortjnoj op het bord uit voerde, maar toen Spasski het eerste stukoffer wel, maar het tweede niet had geaccepteerd, leken de kansen opeens te gaan keren. Kortsjnoj kreeg het zichtbaar be nauwd, dacht tientallen minuten hoofdschuddend na en wikkelde tenslotte korzelig af naar een eindspel met zware stukken dat Spasski de beste kansen bood. De onverwachte remise die de sympathieke Bons er tenslotte van maakte is het bewijs, dat hij niet van plan is om verder nog over zich te laten lopen. De slaperige heer heeft zijn goedmoedige luiheid ogen schijnlijk nog wel behouden, maar de vechtlust is in deze partij zeker gewekt. Stand 3-1 voor Kortsjnoj. De vijfde partij wordt morgen gespeeld. Vierde partij: I.e2-e4, e7-e6, 2. d2-d4 d7-d5, 3. Pbl-c3 Lf8-b4, 4. e4-e5, c7-c5, 5. a2-a3 Lb4xc3+, 6. b2xc3 Pg8-e7, 7. a3-a4 Lc8-d7, 8. Pgl-f3 Dd8-a5, 9. Lcl-d2 Pb8-c6, 10. Lfl-e2 f7-f6, 11. C3-c4 Da5-c7, 12. e5Xf6 G7xf6, 13. c4xd5 Pe7xd5,14. c2-c3 O-O-O 15. O-O Th8-g8, 16. Tfl-el e6-e5, 17. c3-c4 Ld7-H3, 18. Le2-fl Pd5-b6, 19. d4-d5 Pb6xc4, 20. d5xc6 Dd7xc6, 21. G2-g3 Lh3xfl, 22. Telxfl e5-e4, 23. Ddl-b3 Dc6-d5, 24. Tal-cl Pc4xd2,25. Pf3xd2 Dd5xd2,26. Tclxc5+ Kc8-b8, 27. Tfl-bl, Tg8-g7, 28. Tc5-b5 Td8-d729. Db3-e6 e4-e4,30. f2xe3 Tg7-e7, 31. De6-g8+ Td7-d8, 32.Dg8-b3 Td8-d7, 33. De6-g8 ..Td7-d8, 34. Dg8-b3 Remise op voorstel van Kortsjnoj, nadat Spasski na 32 zetten een remise- voorstel had afgewezen. maat als gelovig" - "hoe ge brekkig ook"- mag worden aan geduid. Wat betreft het protestantse on derwijs ligt er vooral een ver schil in kerkopvatting tussen rooms-katholieken en protes tanten. Daarom is de bisschop het eens, al doet hij de deur niet dicht, met een waarschuwing voor vervlakking. Waar kerken nog niet tot een wording gekomen zijn, is het een misverstand, te menen, dat de scholen, die op de verschillende kerken zijn geënt, zonder al te veel problemen wel tot dat sa mengaan zouden kunnen gera ken." De Russische kolos Vasily Alexejev, achtvoudig wereldkampioen ge wichtheffen in het superzwaar, vermaakt zich in New York opperbest. Alexejev is in Amerika om, samen met een aantal andere wereldrecord houders, in Las Vegas op te treden. DEN HAAG - Het bestuur van hel Koninklijk Nederlands Gym- nastiekverbond (KNGV) heeft zich het afgelopen weekeinde tij dens het congres van de Inter nationale Gymnastiek Federatie (FIG) in Rome in principe kan didaat gesteld voorde organisatie van de invitatiewedstrijden om de wereldbeker in 1978. Tijdens het congres is voorts beslo ten het toernooi om de wereld titels zowel in 1978 (Straatsburg) als in 1979 (nog nader aan te wijzen) te houden. Daarna zullen de wereldkampioenschappen om de twee jaar worden georgani seerd. In 1979 zullen de Europese kam pioenschappen voor heren in West-Duitsland en voor dames in Denemarken worden gehouden. De prestaties, die tijdens de strijd om de wereldtitels van 1979 gele verd zullen worden, zullen door slaggevend zijn als kwalificatie voor de Olympische Spelen. O De Zoetermeerse turner Frans van Elteren, die afgelopen week einde tijdens de interland tegen Noorwegen een achillespees blessure opliep, is vandaag al in het Hipolytusziekenhuis in Delft geopereerd. De ingreep, die door orthopedisch chirurg Vroege is verricht, was noodzakelijk ge worden, omdat de pees vrijwel volledig was afgescheurd. KATWIJK - Het zaalvoetbalteam van Zwaanvogels leverde gister avond een beste prestatie door Cleyn Duin met 1-5 te verslaan. Godyla Vt bewees de vorm ook al. Een alleszeggende 0-7 zege op Van der Plas was daarvan het bewijs. Cleyn Duin-Zwaanvogels 1-5 (01) Voor deze overwinning moest Zwaanvogels een niet geringe tol betalen. Na enkele minuten spe len in de tweede helft kwam Jan van Duyn zo ongelukkig in aan raking met Katwijker Arnold Boers dat hij met een blessure per brancard afgevoerd moest wor den naar het ziekenhuis. De Leidenaars moesten nadien gaan opereren zonder wis selspelers en dat leek ze con ditioneel op te breken. Immers, de via Pim van der Meer verkre gen voorsprong in de eerste helft werd toen snel teniet gedaan door Arnold Boers. De Leidenaars herstelden zich echter en speel den een uitgekookte wedstrijd. Wil Oudshoorn kogelde keihard 1-2 in. Even later voegde Rob Vis ser nog twee doelpunten aan het totaal van Zwaanvogels toe. Een fout van doelman Kees Kuyt stelde Pim van der Meer nog in staat de score tot 1-5 op te voeren. Van der Plas-Godyla Vt 0-7 (0-2) In de eerste helft kon Godyla nog nauwelijks imponeren. Jos Faas bezorgde de Lisser ploeg al vrij vlot een voorsprong. Het ver wachte offensief bleef toch uit omdat de combinaties aanvan kelijk nogal stroef verliepen. Gert Zwaan was daarna echter zo on gelukkig om zijn eigen doelman te passeren waardoor de stand goedkoop op 0-2 kwam. Sis-Thu Pan kogelde voor de Katwijkse ploeg nog een keer tegen de lat. Na de doelwisseling begon Godyla pas goed te draaien. Frans van der Laan schoot zijn ploeg naar een 3-0 voorsprong. Een achter stand die bij de Katwijkse ploeg wat irritatie opwekte. Typerend was de grove overtreding van doelman Floor Schaap jegens Frans van der Laan. Het kwam Schaap op twee minuten straf en een penalty te staan. Harry van der Zwet benutte de strafschop (0-4). Ruud van der Voort, Harry van der Zwet (wederom een penalty) en Johan Elfering schoten voor Go dyla de 0-7 daarna op het bord. ROB ONDERWATER Waterpoloërs raken slaags BOEDAPEST - Bij de bekerwed strijd tussen de Hongaarse wa- terpoloploegen OSC Boedapest en Vasas Boedapest is het tot een handgemeen gekomen tussen de internationals dr. Miklós Hamori en Tamas Farago. Hamori sloeg Farago op een gegeven moment knock out. Hamori werd naar aanleiding van dit incident door de bond voor vier wedstrijden geschorst. Samenwerking ZEIST - De besturen van de Lan delijke Federatie Supporters verenigingen Betaald Voetbal, de vereniging van Contractspelers en de vereniging van Voetbal Oefenmeesters Nederland heb ben gisteren in Zeist gesproken over gemeenschappelijke belan gen. De drie partijen hebben besloten tot samenwerking en regelmatig overleg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15