Cor van der Hart niet al te fijntjes behandeld VRIJ-UIT AZ'67 test speler en doelman uit Zuid Afrika 0 BBfBMTOB11E»! MNSDAG 29 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 13 Door Ruud Paauw Ergernis Cor van der Hart (49) kan uit de WW stappen, nu AZ hem heeft aangetrokken als opvolger van de in zijn verwachtingen teleurgestelde Jan Notermans. Een heel plezierige zaak, want Van der Hart mocht dan een wat omstreden man met tal van menselijke zwakheden zijn, hij was in elk geval geen fan tasieloze bla-bla-figuur zoals er zovele in de dug-out zitten. Wat mij alleen geërgerd heeft, was de wijze waarop één der gebroeders Molenaar dat nieuws in Studio Sport wereld kundig maakte. Hij had het over een contract dat gepaard was gegaan met een 'medische ingreep'. Het was voor niet-in- gewijden een soort raadseltje. Alleen mensen die wisten dat Van der Hart nou niet direct het glas schuwt, moeten hebben vermoed waarom het ging. De Volkskrant schrijft daarover: 'Wat de kleine medische ingreep aangaat, die wordt nog wel eens toegepast om mensen die aan de alcohol verslaafd zijn, te genezen. Men brengt daartoe tabletjes aan in de buikwand, die langzaam in het bloed wor den opgenomen en waarvan het effect is dat de betrokkene erg misselijk wordt wanneer hij een slokje tot zich neemt. Het is uiteraard ook mogelijk de ta bletjes gewoon door de mond in te nemen. Maar AZ heeft bij Van der Hart kennelijk geen ri sico willen nemen en hem ver zocht zich medisch te laten be handelen'. Goed, ik kan er inkomen dat AZ rrf.et zijn nieuwe trainer geen moeilijkheden wil hebben die ver buiten de voetballerij zelf vallen. Dat Van der Hart en AZ onderling een dergelijke in greep overeenkomen, is dan ook begrijpelijk. Maar waarom moet Molenaar dat aspect voor de tv uitkramen en waarom moet de clubleiding dat zo no dig in een communiqué zetten? Als je de medische ingreep openbaar maakt, kun je net zo goed alles vertellen, want het is duidelijk dat dan het achter grondverhaal niet meer ver borgen kan blijven. Van der Hart zegt ingestemd te hebben met het communique. Hij had natuurlijk weinig keus, terzijde gesteld als hij was. Het moet zeer pijnlijk voor hem zijn zo openlijk een etiket opgespeld te krijgen. Ook al heeft hij het aan zichzelf te wijten. Wat tact en discretie betreft begint in Alkmaar bepaald niet de vic torie. Wie van de drie Ik was vrijdagavond van plan geweest de afscheidsreceptie van Roodenburg-voorzitter Henk Uiterdijk te bezoeken, maar er kwam wat tussen en daarom moest ik van dat voor nemen afzien. Nou was ik daar toch al met weinig vreugde heengegaan, want ik vond het maar niets dat zo'n hoogst be kwame bestuurder als Uiter dijk wilde opstappen. Maar ja, wie luistert er naar mij? Uiter dijk zeker niet. Achteraf heb ik ook helemaal geen spijt dat ik niet gegaan ben. Want wat lees ik in het receptie- verslag? Uiterdijk zal als gas theer bij Roodenburg blijven optreden. En hij neemt of krijgt zitting in de bouwcommissie. Daaruit spreekt toch wel de niet weg te krijgen belangstelling die hij voor zijn club heeft. Ge glimlacht heb ik even toen ik vernam dat Uiterdijk tot ere voorzitter is benoemd. Dat be tekent gewoon dat er niets ver andert. Want wat hebben we nu bij Rood enburg? Een voorzitter interne zaken: Nico Vogelenzang. Een voorzitter externe zaken: Jan van Wezel. En een erevoorzitter: Henk Uiterdijk. Wat denkt u dat er gebeurt als iemand straks roept: wil de échte voorzitter van Rooden burg opstaan? Nou dan. Excelsior Zaterdagavond naar de jubi leumuitvoering van de heren- gymnastiekvereniging Ex celsior geweest. Ik heb een teer plekkie in mijn hart voor die club, omdat-ie overeind wordt Klaas Molenaar: wat tact en discretie betreft begint de victorie niet in Alkmaar. gehouden door een stel mooie bezetenenZonder de Pommers, de Pannekoeken, Sievallen, Van der Hoevens e.a was Ex celsior vermoedelijk al lang ter ziele geweest. Want het jongens- en herenturnen is de laatste 15 jaar naar steeds grauwere diepte afgezakt. Een landelijke tendens. Van de specifieke he- renturnclubs in Nederland zijn er nog maar vier over. Ik had graag in wat bevlogener termen over de uitvoering ge schreven dan ik gisteren deed, maar dat kon echt niet. De in houd van het gebodene liet dat niet toe. Ik vermoed dat de oor zaak van het matige peil was dat de spanning in de club wat al te hoog was opgelopen. Excelsior heeft in zijn jubi leumjaar tal van activiteiten ontwikkeld en dan komt er een moment dat de energie is opge brand. Tekenend in dit ver band was wat een Excelsior- functionaris mij zaterdagmid dag zei: 'Het is goed dat het na vanavond is afgelopen, want het aantal mensen van ons dat thuis ruzie met zijn vrouw heeft, is tot grote hoogte opgelo pen. En ze proberen het alle maal weg te douwen. De één roept nog harder dan de ander: wat ik doe is niet zoveel, je moet naar hém kijken, die is nooit een avond thuis'. Vastbijtertjes. Ik voel wel met die Excelsior vrouwen mee, hoor. Want ik weet uit (geringe) ervaring dat degenen die zich bestuurlijk met de gymnastiek bezighou den vastbijtertjes zijn. Mijn vrouw is lid van het bestuur van Nieuw Brunhilde. Om de wat magere clubkas te spekken, besloot die vereniging enige tijd terug een bazar an nex rommelmarkt te houden. Dus zetten de dames zich aan het maken van allerlei aan trekkelijke dingetjes. Mijn vrouw ontwierp mini-wiegjes, ter grootte van een vuist. Elk vrij momentje ging daar in zit ten .Na een aantal weken kon ik geen wieg meer zien. Daarna werd een reeks volslagen naakte poppen van de vrouwe lijke kunne het huis binnenge dragen. Die dienden te worden aangekleed. De fraaiste jurken werden er ontworpen. Af en toe werd mij gevraagd wat ik er van vond. En dan riep ik maar: 'Enig'. Ik heb in die tijd ook wel eens pes terig gezegd: 'Het gaat hele maal niet om die bazar, dat is alleen maar een voorwendsel om lekker met poppen te spelen Naarmate de dag van de bazar naderde kwam de gang steeds voller met ongeregeld goed te staan. Ik bezag het allemaal met de ogen van een buiten spel geplaatste particulier. Zo zal het ook de mannen van de an dere bestuursleden zijn ver gaan. Nou stemde dit alles nog wel tot vrolijkheid, maar als het langer duurt ga je natuurlijk roepen, zoals die Excelsior- vrouwen,of er nog wel eens aan wat anders wordt gedacht. Binding De ellende is dat zonder die voortdurend in de weer zijnde getrouwen al die gymclubs in elkaar zouden duvelen. Want de binding van de leden in deze tak van sport is (vooral de laatste jaren) zeer geringIn te genstelling tot bijv. voetbal clubs hebben gymnastiekver enigingen geen clubhuis, geen kantine waar je elkaar treft. Je draait je les in een niet al te ge zellig gymlokaal van een school en je gaat daarna meteen naar huis. Nu is dat een bezwaar dat de gymnastieksport altijd heeft aangekleefd. Maar vroeger troffen de leden elkaar in elk geval jaarlijks op de uitvoe ring: hef, resultaat van vele maanden gezamenlijke blok ken op één programma. Maar van één keer per jaar werd het één keer per twee jaar en nu is het, op zijn hoogst, één keer per vijfjaar dat een vereniging met een uitvoering komt. Hoe lang hebben we al niets meer gezien van Brunhilde, Concordia en DOS? De uitvoering is bezig te verdwijnen. Spreek je met leiders of clubbestuurders dan geven zeals reden op: de n ieuwe generatie leiders en leidsters voelt er niet veel meer voor; je krijgt de jongens en meisjes er niet toe om maanden aan een oefening te werken; De Stads gehoorzaal is veel te duur en de goedkopere Vijf-Meihal is er toch eigenlijk niet zo geschikt Zelf heb ik voortdurend beweerd dat de gymnastiekverenigin gen te gemakzuchtig zijn ge weest, veel te lang het oude pa troon van de uitvoering hebben aangehouden. Er is veel te weinig geëxperimenteerd. Het kan zijn dat ik dat verkeerd zie. Misschien is het nuttig de uitvoe ring een langzame dood te laten sterven. Maar.wat komt er voor in de plaats? Als dat niets is (en zo staat het er op dit mo ment voor) dan kun je je afvra gen wat dat woord 'vereniging' in de gymnastiek nu eigenlijk nog te betekenen heeft. Over vele schoollokalen verdeeld, zullen vele ploegjes jongens en meisjes hun sport bedrijven en slechts heel zelden zullen de le den elkaar ontmoeten. Het is geen aanlokkelijk toekomst beeld. ALKMAAR - AZ is gisteren be gonnen met het testen van twee voetballers, afkomstig uit Zuid-Afrika. Het zijn doelman Gery Bailey en linksbuiten David Huson, die beiden de Engelse nationali teit bezitten. "Een keeper", zei manager Hans Kraay, "hebben we op dit moment eigenlijk niet no dig. Een goede linksbuiten misschien wel. Bailey heeft, dat kun je meteen zien, ge weldige reflexen. Huson zul len wij mogelijk, wanneer hij goed genoeg blijkt woensdagavond in de vriend schappelijke wedstrijd bij FC Groningen opstellen". Volgens Kraay past een zuini ger beleid op de transfer markt precies in de plannen voor de toekomst voor de club. "Wij zullen ons meer en meer op jonge spelers gaan richten. Wij willen verjongen. Dat wij proberen Cruijff voor het vol gende seizoen voor zeventien thuiswedstrijden te con tracteren is daarmee niet in strijd en bovendien in over eenstemming met een ander deel van onze filosofie, wij vinden namelijk dat je het publiek wat moet bieden. Dat hebben wij twee jaar geleden ook met Van Hanegem ge daan. Met dergelijke voetballers in de ploeg, kun je het de onervaren jonge spe lers bovendien alleen maar gemakkelijker maken." DEN HAAG - Rien de Roon is er in de nacht van maandag op dinsdag op de Haagse kun stijsbaan "De Uithof' niet in ge slaagd het werelduurrecord schaatsen te verbeteren. De Roon, legde in één uur schaatsen 36 kilometer en 67,87 meter af. Het record staat met 36 kilometer en 971 meter sedert 23 februari 1976 op naam van Jan-Roelof Kruithof. ALKMAAR - De zure appel is doorgebeten. AZ'67 blikt weer optimistisch naar de toekomst na de tumultueuse Notermans-nasleep en Cor van der Hart is stralend van energie aan het trainerskarwei begonnen na een periode vol sociale problemen. Gisteren ging de appel definitief doormidden. Nog eenmaal moest Van der Hart verklaren hoe hij alles ervaren had en kon Kraay al vast roepen, dat hij zijn trainingspak dat hij in de overbruggingsperiode weer had moeten aantrekken zou verbranden. Bij nader inzien deed hij dat toch maar niet, maar alles beduidt wel, dat de rust in de Alkmaarse Hout is weergekeerd. Alles is weer op orde. Voetbai en voetballer vor men weer het hoofdonderwerp; de manager is weer manager en op het veld schuren nu de aanwij zingen van Cor van der Hart de winterlucht. Een dag nog hadden Notermans en Van der Hart alles met elkaar te maken, zij het los van elkaar. AZ'67 kon zich dit seizoen geen tweede trainersaffaire meer per mitteren. Niet tegenover de spe lers, niet tegenover het publiek en niet tegenover de betrokke nen. Cor van der Hart wilde dol graag aan het werk, maar met de "oude" Cor zou de club onher roepelijk zich opnieuw in de vin gers snijden. AZ was en is overtuigd van de grote kwaliteiten van Cor van der Hart, maar voor een verbintenis moest een "nieuwe" Van der Hart wor den gecreeerd. Daarom ook stond de leiding van AZ voor het dilemma, dat de vernieuwing be kend moest worden gemaakt, maar dat zoiets tegelijkertijd ui- j terst pijnlijk zou zijn voor Van der Hart. Hij, ruwe bolster blanke pit, nam die pijnlijke zelfreiniging geheel op zijn schouders. "Iedereen wist, dat ik wel een glaasje dronk, dus moet ook iedereen weten, dat ik daar nu mee ben opgehouden. Dit is een nieuw begin en geen laatste kans". Schokkend De herborene had best beseft, dat op veel mensen de mededelin gen, die AZ in de bekendmaking van zijn aanstelling stopte, schokkend waren overgekomen. "Voor mensen, die me niet ken nen, zal het vrij hard hebben ge klonken. Mensen die het wisten, hebben het wel begrepen. En ach, het is zo weer vergeten; zeker als we wat goede resultaten behalen. Ik heb het bewijs willen leveren, dat ik van goede wil ben. Ik wilde dolgraag weer aan het werk, ik weet nu wat het is om een half jaar niks te doen. Maar ik ben te pretentieus geweest. Ik dacht dat ze wel bij me zouden komen. Bij iedere club, die een trainer zocht, werd ik genoemd. Maar ik zelf hoorde nooit wat. Mijn slechte reputatie heeft me toch in de weg gezeten. Ik heb altijd overal mijn werk naar be horen gedaan, maar toch schijnt zoiets je te achtervolgen. Als ik drie pilsjes nam, waren het er in de verhalen de volgende dag ■MnflBHBBHAnM Doel voorhij Met belangstelling heb ik vorige week de reacties van de heren Verstraaten en Van de Berg, be stuursleden van Lugdunum, ge lezen met betrekking tot het be talen van spelers. Elk jaar valt er te constateren, dat er in de periode van de overschrij vingen spelers worden aange trokken ter meerdere glorie van het elftal. Amateurbepalingen gelden dan niet meer. Ten koste van alles moeten zij worden in gelijfd om hun ploeg zo hoog mo gelijk te laten eindigen. Ik ben van mening dat je met zulke praktijken het doel, het beoefe nen van de voetbalsport in een zo, gezond mogelijke vereniging, voorbijschiet. Als de bestuurders van Lugdunum willen meewerken om in de voetbalsport de zaken weer ge zond te maken moeten zij niet als een kat om de hete brij lopen en bang zijn om een beslissing te A. de Bolster Huizingastraat 1 Leiden twintig. Maar nu sta ik door die ingreep een jaar droog". Zwaar AZ'67 heeft zware voorwaarden ge steld; ook op verzoek van Van der Hart. In zijn contract heeft hij precies de uren laten vermelden, waarop hij bij AZ aanwezig dient te zijn en de eerste de beste uit spatting staat gelijk aan ontslag. "Ik heb daar bewust voor geko zen. Ik heb hier vier jaar geleden geweldig kunnen werken en ik wil de mensen, die deze sfeer schiepen niet teleurstellen. De Molenaars zijn niet alleen mijn bazen, het zijn ook mijn vrienden. Ik ben blij met deze kans. Ik zal hem met beide handen aari- gnjpen". Trillende handen nog gisteren. Cor van der Hart was nerveus, maar' dat kon ook niet anders bij een man wiens feilen zo publiek wa ren geworden. Hans Kraay: "Ethici zullen wel be denkingen hebben tegen de me thode, waarop wij Van der Harts benoeming bekend moesten ma ken. Het kon echter niet anders, want vaagheid had alleen maar nieuwe affaires opgeroepen. Nu is het iedereen duidelijk en mor gen is het allemaal over. Dan kunnen wij rustig aan het werk gaan na een heel moeilijke pe riode, zowel op het veld als ér omheen. Het waren zware tijden, maar de lucht is nu weer opge klaard. Wat deze groep spelers nodig heeft, is een trainer, die een goede ALKMAAR - Cor van der Hart is als speler en trainer geen zwer ver geweest. In 27 jaar actief voetbal had hij slechts drie clubs, in 12 jaar trainerschap vier en in beide hoedanigheid kwam hij met de KNVB en het Nederlands elftal in contact. Van der Hart speelde elf jaar bij Ajax, vier jaar bij Lille in Frankrijk en twaalf jaar bij For- tuna '54. Hij speelde 44 inter lands. Als 38-jarige stopte hij als actief speler en werd trainer bij achtereenvolgens Holland Sport (vijf jaar), AZ (twee jaar), de KNVB (een jaar), Standard Luik (twee jaar). Fortuna SC (een jaar) en weer AZ. voetballer is geweest. We konden zeker gezien de affaire-Noter- mans niet zo maar iemand ne men. Het moest een man zijn met voetbalinstinct. Dat is Cor van der Hart natuurlijk helemaal. Nu alle andere problemen opgelost zijn kunnen we rustig de techni sche zaken aan Cor overlaten. Hij heeft alle bevoegdheden ten aan zien van training, taktiek en op stelling". Positie Bij de benoeming van Van der Hart is de AZ-leiding niet over een nacht ijs gegaan. Vier spelers hadden nog Qnder hem getraind: Theo Vonk, Kees Kist, Kristen lUygaard en Gerrit Vooys. Hun advies was unaniem positief. Kees Kist liet gisteren merken duidelijk blij te zijn met de terug keer van Van der Hart "Ik sta héél erg positief tegenover hem. Hij is een vakman als trainer". Kristen Nygaard was wat terug houdender in zijn oordeel nu Van der Hart definitief was aange steld: "In vijf jaar ben ik veran derd, AZ ook en Van der Hart waarschijnlijk net zo goed. Het zou niet juist zijn om nu al een standpunt in te nemen". Cor van der Hart is veranderd. Na zijn vertrek bij AZ'67 kon hij in dienst van de KNVB veel inter nationale ervaring opdoen: zeker tijdens het wereldkampioen schap toep hij voor Rinus Mi- chels de tegenstanders be- spionneerde. Alleen West- Duitsland zag hij niet aan het werk.... Ook in zijn periode bij Standard Luik zat hij veel in het internationale voetbalwerk. "Dat heeft toch mijn blik verruimd. Ik heb in die tussentijd veel ge leerd, waarvan AZ ook gebruik zou kunnen maken als we weer een plaatsje in het internationale voetbal veroveren. Daar wil ik graag aan meehelpen. Ik wil de mensen die dit allemaal op bouwden in Alkmaar niet teleur stellen en in het komende half jaar zal ik bewijzen er keihard voor te willen werken. Daarna zien we wel weer verder. Ik begrijp best, dat AZ in deze pe riode de kat uit de boom kijken. Deze goede organisatie kan het niet hebben dat de werknemers de zaak schade berokkenen. Aan mij zal het niet liggen". Kees Kist r) was duidelijk blij met de terugkeer van Van der Hart: "lk sta heel erg positief tegenover hem. H ij is een vakman als trainer".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13