Pandbriefbiljetten Uniek boek voor nieuwe Amro spaarders. amro bank !sJ Polsstok de afknapper Veel interesse voor project Kasko-woningen "Ik had geen zin in schot in mijn nek" kantonrechter LJA tegen reorganisatie welzijnssector in Leiden ALLE GELDZAKEN Toni Alberti in Leiden artiestensuperstar 750 Hoe krijgt u dit Logboek Natuur? Besluiten Leidse gemeenteraad Puur gemakkelijk, aLuw geldzaken in één hand. Sparen, Jenen, beleggen en verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. LEIDSE SPAARBANK DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 "Bedreigde" jnwclier reed steeds harder Een boete waar de hele zaal even stil van werden na die stilte druk geroezemoes. Rechter De Koningh keek even over zijn brilleglazen de zaal in. Een vreemd gevoel dat zweeft tussen afkeer en medelijden haast, maakt zich van je meester als je die man zo ziet. Hoe voelt die zich nou? Triompheert die nou of gaat het hem aan zijn hart dat ie iemand volgens rechts gevoel zo moet straffen? Wie het weet mag het zeggen. Ik zelf heb rechters altijd al een vreemd soort mensen gevonden Een gevoel van "het recht zal zegevieren" hebben we haast allemaal. Maar wie dat zo sterk heeft dat hij zich daarom bij een grote groep mensen en „en plein publiek" onbemind wil maken? Of zal het iets anders zijn? Hoe de verdachte zich voelde, was niet zo moeilijk te raden. Ook al lijkt ie rechtvaardig, een boete van 500.- zal niemand in dank aanvaarden. De ver dachte was een juwelierDe fei ten waarvoor hij terecht stond: te hard rijden 160 km per uur en het rechts inhalen van een andere auto. Het verweer van verdachte: "Ik had die dag net twee antieke klokken opgehaald. Toen ik merkte dat ik werd gevolgd voelde ik me bedreigd. Ik zag niet dat het politie was, want ze reden in een grijze personen auto. Op het laatst heb ik echt plankgas gereden. Dat mag u best weten, ik reed misschien nog wel harder dan 160. En dat heeft zo geduurd van Am sterdam tot Leiden. Toen zei ik ADVERTENTIE 12 Verkenningen van Nederlandse natuurgebieden. V krijgt1 'spaarpremiel Het boek Logboek Natuur is een initiatief van de Amro Bank. Het gidst u door 12 grandioze, püür Nederlandse natuurgebieden. Door bijvoorbeeld de Wadden en de Peel, door de Noordhollandse duinen en het Kampereiland. Een schitterende uitgave van 120 pagina's met o.a. spectaculaire luchtfoto's en levensechte tekeningen van flora en fauna. Nieuwe spaarders die in de actieperiode (1/11- 6/12) een spaar rekening openen (minimale inleg f 15,-), kunnen dit natuurboek kopen voor slechts f 12,50. Bovendien ontvangen zij f7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Deze actie loopt tot Sint-Nicolaas. Maar wees er snel bij, want voor 't boek geldt: zolang de voorraad strekt. LEIDEN - Bestuur, personeel, do centen en deelnemers van de Leidse Jeugd Aktie hebben grote bezwaren tegen de voorstellen die de wethouders welzijn heb ben gedaan voor de reorganisatie van de sociaal-culturele sector. Tijdens een gisteravond gehou den eerste bijeenkomst waar de voorstellen ter sprake kwamen werden in haast een aantal hoofdbezwaren geformuleerd, die vanavond tijdens de hoorzit ting op het stadhuis aan de orde kunnen komen. De LJA is het niet eens met het voorstel om zg. "functionele ra den" als Culturele Raad en LJA op te heffen omdat ze "politieke besluitvorming verdoezelen". De LJA is van mening dat het als on- dersteunings- en adviesorgaan goed heeft gefunctioneerd en dat het daarbij steeds is uitgegaan van de belangen van de achtèr- ban. De LJA vraagt zich af hoe in de toekomst initiatieven vanuit de bevolking goed kunnen wor den begeleid als het voorgestelde ondersteuningsinstituut wordt opgezet, een instantie die zich, volgens de LJA, nooit vrij tegen over de gemeentelijke overheid kan opstellen. Kritiek is er ook op de manier waarop in de toekomst inspraak gegeven zal moeten worden aan de bevolking, als op de gemeen tesecretarie alle deskundigheid wordt geconcentreerd en als er onvoldoende deskundigheid overblijft om de betrokkenen in het inspraakproces te begelei den. De LJA wijst er daarbij op dat aan de ene kant wordt aangegeven dat "zelforganisatie" als beste oplossing wordt aangedragen voor de bevolking om zich naar de gemeente toe sterk te maken, maar dat de gemeente aan de an dere kant "zelf-organisaties" nu de das om doet. In een afzonderlijke reactie toont een groot deel van de achterban van de LJA zich ook zeer ontev reden over de inspraak die de gemeente over de reorganisatie voorstellen geeft. Met name maakt men bezwaar tegen het korte tijdsbestek, waarbinnen op de voorstellen moet worden ge reageerd. In de raadszaal wordt vanavond over de reorganisatie van de sociaal-culturele sector een hoorzitting gehouden. LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond o.m. de volgende besluiten genomen: Bibliotheek. Voor de vestiging van het nieuwe hoofdgebouw van de openbare bilbiotheek in het Heerenlogement en aangrenzend Koetshuis werden de nodige gel den beschikbaar gesteld. Dienst Sociale Werkvoorziening. Zonodig langs gerechtelijke weg zal de stadsadvocaat proberen om een vordering van de ge meentelijke dienst Sociale Werk voorziening (De Waard) bij het Belgische bedrijf Honor in Fon- taine-1, Eveque betaald krijgen. Het conflict spitst zich toe op de vraag of beugeltjes, die door de sociale werkplaats aan het Belgische bedrijf zijn gele verd nu 22 cent dan wel 2,2 cent kosten. Kooilaan. De gemeente koopt het pand Kooilaan 16 aan. met de be doeling om het te zijnertijd te slopen en aldus ruimte te maken voor nieuwbouw in het gebied Hambroeklaan'Kooilaan. School Cultureel Werk. De raad is akkoord gegaan met verkoop van een stuk grond bij de Storm Buysinghstraat aan de Stichting Middelbaar Sociaal-Pedago gisch Onderwijs Leiden. De stichting zal er een nieuwe school voor Middelbare Beroepsoplei ding Cultureel Werk laten bou- 'an Beuningenlaan. Proper Be heer B.V. te Oegstgeest mag aan en nabij de Van Beuningenlaan een woningbouwplan realiseren. De Van Ledenberchstraat en de Van Oldenbarneveldstraat zullen tot de Van Beuningenlaan wor den doorgetrokken. tegen mijn vrouw, ik moet van de weg af, want ik heb geen zin in mijn nek geschoten te wor den. Bij de afslag naar Leiden realiseerde ik me op het laatste moment dat die een hoek maakt van 180 graden, die haalde ik dus niet. De politie merkte mijn aarzeling en is toen eindelijk naast me komen rijden. Maar waarom hebben ze me niet me teen klem gereden, en me zolang in paniek laten zitten De officier van justitie: "U liep nog in een proeftijd voor te hard rijden meneer. En uit de stukken maak ik op dat u al ja ren te hard rijdt. Ik kan best ADVERTENTIE begrijpen dat u zich met an tieke klokken in uw auto be dreigd voelt maar er zijn vast wel mogelijkheden om u safer te voelen. Dit is in elk geval geen oplossing". "Omdat de proeftijd u door een rechter in een ander kanton was opgelegd zal ik me daar niet in mengen en eigenlijk een geweldig soepele eis voorstellen In totaal f 400,- en vier maan den voorwaardelijke ontzeg ging van u rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar". De rechter trok de boete op tot 500,- en liet de ontzegging uit zijn vonnis achterwege. De andere helft van de dag werd er gezeten door plaatsvervan gend kantonrechter Sprei/. Op een schoolmeesterachtige ma il ier behandelde hij de verdach ten. Vermanende vingertjes en "U kunt gaan". De vader van een jonge verdachte liet zich daardoor echter niet intimide ren. Een tijdje had hij het als publiek aangehoord, maar op een gegeven moment werd het hem te bar. Niet zozeer tegen de rechter alswel tegen het optre den van de politie ging hij te keer. "Het is een grote rel geweest, met wel een stuk of negen politie agenten erbij. En dat op kerst nacht. Ze hebben mij verrot ge slagen. Hun handen zaten ont zettend los". En dat allemaal omdat de auto van zijn zoon niet helemaal perfect verlicht De jongen had zelf al verteld dat toen hij al op het terrein van zijn huis was hij werd aange sproken door een aantal poli- tie-agenten. Toen hij niet snel genoeg naar h'un zin zijn naam opgaf, kreeg hij klappen en werd zijn jasje kapot ge scheurd. Zijn moeder had er twee uur aan zitten naaien, twee uur waarin zij anders in de zaak had kunnen helpen. Een inkomensderving van 60.-. "Maar waarom hebt u dan niet geprotesteerd bij de commissa ris van politie meneer?"vroeg de rechter. "Ach, dat heeft im mers geen enkele zin. Hun eed telt toch meer dan onze woor den". De rechter: "Het spijt me,maar ik ben geen baas over de politie. Gar s toe. Dat i r de In coupures van f 1 000,-of 10000 - (VS 3 B S I I Aan toonder Looptijd 5 jaar Hoofdsom U p IjUA<T"^rIMl#3 I ItUAAHI' plus rente is ook eerder opneembaar: ^L-p WWfJSÏ13nO/ UllCCIlT opklimmend van 57j% na twee jaar tot 8°o w w wvawwaa» na vijf jaar. Volgens samengestelde Hypotheekbank nV interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor J verzekeringen of belastingen en onze kantoren Leiden. Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje. 071-1326 45 LEIDEN - Voor het streven van de bouwvereniging "Kasko" - een par ticuliere organisatie die in de coöperatie-vorm betaalbare koophuizen bouwt - bestaat in Leiden en omgeving flinke belangstelling. Gister avond bezochten zo n 200 belangstellenden een informatieavond van Kasko in het dorpshuis in Leiderdorp. De informatie-avond leidde ook tot oprichting van een plaatselijke afde ling. Als voorzitter kozen de aanwezigen Yvonne Krol uit Leiderdorp. Zij nam begin deze maand het initiatief om in Leiden en omgeving mogelijkheden te onderzoeken voor een Kasko-project. De Kasko-methode bestaat hieruit dat een groep particulieren gezamen lijk een bouwplan voor koopwoningen laat ontwikkelen. Door een grote mate van zelfwerkzaamheid kan men de prijs van de woning drukken. Naast betrokkenheid bij de voorbereiding bestaat de zelfwerkzaamheid uit het zelfstandig afbouwen van de woning. De Leidse Kasko-afdeling gaat nu zo snel mogelijk contact opnemen met de gemeenten in de regio Leiden om na te gaan of er voor één of meer dere projecten bouwgrond beschikbaar is. In de eerste instantie denkt men aan één project. Het geldende huisvestingsbeleid kan echter nood gedwongen tot meer projecten leiden. De belangstellenden voor het Kasko-project komen namelijk uit ver schillende plaatsen in de regio Leiden. Bij toewijzing van grond in een bepaalde gemeente bestaat het probleem dat kandidaten uit andere gemeenten niet mogen bouwen. Kasko streeft in eerste instantie naar een ruim toewijzingsbeleid. Als dat niet lukt splitst men zich op in meerdere coöperaties. LEIDEN - Wat gisteren verre weg het leukste onderdeel van de superstar"dag had moe ten worden werd ronduit een fiasco. Want tijdens het on derdeel van de krachtmeting tussen Nederlandse artiesten dat zich bij de met ijsschotsen bezaaide) sloot achter Holi day Inn afspeelde ging het falikant mis. De houten pols stok, die acrobaat (nota bene) Ben Edmondo van de ene naar de andere kant van de sloot moest brengen begaf het onder een luid gekraak. De zwaarlijvige artiest kwam daardoor vrij onzacht op de walkant terecht. En deze val was het die een domper zette op de tot dan toe toch zo jofele stemming onder de artiesten. Ze dropen af om de wedstrijd onderdelen (kus senslaan, bowlen, fietsen per home-trainer) verder binnen in een warm en veilig motel af te werken. Overigens bleek Ben Edmondo het ongeluk een uurtje later weer bijna verge ten gezien de brede grijns waarmee het heffen van het glas gepaard ging. Onbekend maakt onbemind. Dat bleek ook gisteren weer tijdens de jaarlijkse sportdag van artiesten, die bijeenge bracht waren door zanger Ben Cramer. Luid gejuich bij de omstanders voor het 'be kende werk', zoals Saskia en Serge, Ruud de Wolf (van de Blue Diamonds) en Rudi Lubbers (enige sportman tus sen de artiesten). Minder enthousiasme kon men opbrengen voor landgenoten die het predikaat "artiest" weliswaar verdienen maar "niet op de tv" komen. Zij die zodoende met hun uiterlijk voorkomen niet de kreet "ja, dat is 'm hoor" uitlokten le verden overigens wel de kam pioen op. Want Toni Alberti, die zijn (artiesten) naam goeddeels dankt aan het feit dat z'n vader en zus bekende verschijningen zijn won het gebeuren. Hij werd de super star '77. Op de voet gevolgd door bokser Rudi Lubbers. Maar dat is dan ook een sportman. Organisator Ben Cramer him self werd derde. Ook niet Zanger Ben Cramer, tijdens het onderdeel bowlen, had veel bekijks van de concurrenten. trekken. Wat ze overigens maar ten dele lukte want pu bliek was er 's morgens nog nauwelijks. Tussen de bedrijven door moest er heel wat gemasseerd en ge wreven worden. Dit om de koude en door onverhoedse bewegingen gekwetste spie ren tot leven te wekken. René Plomp (drummer bij André van Duin) bijvoorbeeld sloeg bij het onderdeel hoogsprin gen keihard tegen de lan- dingsbak. Terwijl het schuimplastic in dit attribuut toch juist een zacht landing moet garanderen. In het vuur van de strijd vergat hij z'n pijnlijke been weer snel. Wat verder de benen betreft: de onderdanen van de arties- slecht, wanneer men bedenkt dat de zanger het de hele dag toch al zo druk had met heen-en-weer-rennen tussen het Docos-terrein en Holiday Inn, waar respectievelijk de buiten- en binnensporten werden beoefend. Voor hem ook een gevecht tegen de tijd, want de HH artiesten (verge zeld door hun vrouwen) zou den klokke tien aantreden op het voetbalveld. Wie er om streeks die tijd ook op het be vroren veld te zien waren, zij in elk geval niet. De klok wees inmiddels bijna elf uur aan toen de laatsten de kantine van Docos binnendruppel den. Goochelaar Richard Ross begon meteen een verwoede strijd met Ruud de Wolf om de aandacht van het publiek te a bleken weinig op het penalty-schieten bere kend. Soms leek het er meer op dat ze van plan waren hun ei gen been in plaats van de bal weg te schieten. Toch bracht Saskia van Serge) het er lang niet slecht af. Voor wat het al gemeen klassement betreft werd ze echter voorbijge streefd door mevrouw Lub bers (van Rudi) die vrouwe lijke superstar werd, en Ca roline Cramer die als tweede eindigde. Ernstiger ongelukken deden zich verder niet meer voor. Dat was maar goed ook want er stond de afgematte arties ten gisteravond nog een groots opgezet feest in het mo tel te wachten MIEP DE GRAAFF

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11