Miram- tarief omhoog Hogere rente bij de ABN. ABN Bank Kritiek van Pronk Proloogs stuk over vrouwen is waterdicht Hartoperatie is le Harro Ruysenaars: 'gewoon op cello Menselijk skelet gevonden 8 lA% (was 8 8 (was 73/4%) 71/4% (was 7 7*4-7%% (was 7-71/2%) *Spaardeposito's met oplopende rente - looptijd 2,3 of 4 jaar 71/2% 63/4% 5*4% 5 43/4% 7 6 5 4 8 MAANDAG 28 NOVEMBER 1977 PAGINA P LEZERS SCHRIJVEN Eén dag gratis LEIDEN - Geen speld was er tus sen te krijgen zaterdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum, waar de Eindhovense to neelgroep Proloog met haar stuk "Vrouwen als het aan ons ligt" de onderdrukking van de vrouw in de maatschappij aan de orde stelde. Dit stuk voor en door schetst het leven van de Hilde van 18-38 jaar. langer een gulden maar 1,50 In het begin zien we Hilde als ty- 1 kaartje moeten gaan be- Piste zorgeloos door het leven LEIDEN - Het bezoeken van rijksmusea wordt het volgend jaar duurder. Het ministerie van CRM heeft een stijging vast gesteld van vijftig procent. Dat betekent dat volwassenen niet talen. Voor bezoekers onder de achttien jaar kost de toegang drie kwartjes in plaats van twee, voor 65-plus- sers ook 0,75, terwijl voor ge zinnen, ongeacht het aantal kin deren, 3,75 wordt berekend. Ook de jaarkaarten worden duurder. Volwassenen betalen voor zo n kaart vijf maal de prijs van een kaartje en gezinnen tienmaal. De tarieven waren sinds '71 niet meer aangepast. De twintig rijksmusea krijgen vol gend jaar overigens ook de kans om één keer per week een dag gratis open te zijn. Voorgesteld is om van de woensdag een "gratis museumdag" te maken. Aan de hand van bezoekerscijfers die in de komende periode moe ten worden verzameld, wil het ministerie gaan bekijken of er mogelijkheden bestaan om in de toekomst de rijksmusea gedu rende een aangesloten periode in het jaar gratis toegankelijk te la ten zijn. Bliksemactie voor behoud werkgelegen heid 'Grof' LEIDEN - Het comité voor Behoud van de Werkgelegenheid bij de Grofsmederij heeft zaterdag tij dens een bliksemactie 650 hand tekeningen opgehaald ter onder steuning van een petitie. De eisen in deze petitie zijn dat de werkgelegenheid bij de Grofs mederij volledig behouden moet blijven en dat er geen ontslagen mogen vallen. De actie wordt deze week voortgezet. Het is de bedoeling dat de hand tekeningen worden aangeboden aan de directie van de Grofs mederij. gaan. Over de maatschappelijke onzekerheid in het bedrijf maakt zij zich niet druk, zij gaat toch ♦rouwen. Eenmaal getrouwd is het huwelijk niet wat zij zich er van voorgesteld had. Zij gaat het steeds meer voelen als een be klemming, en tracht haar man haar isolement duidelijk te ma ken. Ze heeft een kind, moet thuis blijven, huishouden rege len enz. Hij stelt een cursus voor, zij wil een baan. Op zoek naar werk wordt haar verzet tegen haar positie en de vooroordelen van haar onder neming steeds sterker. Als Hilde uiteindelijk toch een baan krijgt wordt het kind ziek. Zij blijft thuis, hij niet. Al haar strijd lijkt voor niets, maar op haar werk ontdekt ze dat andere vrouwen dezelfde problemen hebben. Vanaf dat moment stapt Proloog af van de reële situaties en wordt het allemaal theoretischer. Suggesties voor oplossingen blijven vaag. Er wordt nog even gesproken over socialisme en andere levensvormen maar dat blijft in een utopistische nevel hangen. Na een korte pauze volgde de discussie dat eigenlijk meer om verduidelijking vragen Hier kwam andermaal tot uiting dat Proloog een preek hield voor ei gen gemeente, het publiek was al overtuigd, zoniet al activist. Voor ander publiek zal "Vrouwen als het aan ons ligt" zeker meer nut hebben. Conclusies uit het "vijandelijke kamp". Dit ter ver duidelijking. LOUIS CORNELISSE OEGSTGEEST - Drie eerste solisten van het Concertge bouworkest volgen elkaar op in de de kamermuziekserie K en O Oegstgeest Krebbers, Harro Ruysenaars, Rien de Reede (viool, cello, fluit). Gis teren was Ruysenaars er, een oud Sassenheimer en (even als De Reede) voormalig lid van het Jeugdkamerorkest Leiden. Harro had een unieke medewerker aan de vleugel: Antoine Ooms, die in een scala van nuanceringen en mooie boetseringen van al zijn partijen grijpbare uit beeldingen maakt. Iets gereserveerder doet de cel list dat ook, bij blijft ver scholen achter de componist. Hij speelt gewoon, nergens om, rustig, betoogt niets, verlangt geen aandacht voor Harro zelf. Zijn componisten houden de uitdruk kingskracht en door het vol komen gerijpte vakmanschap en een wonderschone toon kan Harro het onverbindbare als de sonate (1918) van Matt- hijs Vermeulen verbinden Willy Walden en Piet Muyselaarook wel bekend als Snip en Snap, hebben zaterdagavond na een loopbaan van veertig jaar als revue-arties- i ten afscheid genomen van het schouwburgpubliek. Na een laatste theater- voorstelling in Rijswijk poseerde het duo samen met René Sleeswijk nog eenmaal voor de fotograaf met Beethovens zonnige 3de sonate in A, Debussy's in de timbre-menging zo gelukkige enige sonate en Strawinsky's probleemloze suite Italienne, die ik dra herkennen moest als de z.g. neoklassieke Pul- cinella orkestsuite in trans criptie. Strkvirtsky kroop daar in de melodische huid van Per- golese, specialist in ballet en chanson. Stravinsky's speci fieke temperament ligt eigenlijk in deel IV, waar de Russische Jan Klaassen Pe- troetsjka een marktnummer- tje inbrengen mag. Het ge heim van Stravinsky, zei z'n grote vriend Cocteau, zit in de wodka. Het werd 3/4 Cinzano. Wodka is misschien een woord voor Vermeulen, de oudtijds vermaarde mu ziekrecensent van de Groene en auteur van "De Muziek dat Wonder". Bij zijn sonate 1918 vond ik geen houvast. De piano was dermate in de weer, dat het uitzicht op de cello wegviel. Ik stelde me dit voor. Van twee elkaar niet kennende buren speelt er een piano. Gebeurt dat, dan grijpt de an der naar z'n cello en omge keerd en wel, om elkaar beter te kunnen verdragen, met wodka-intermezzo's. Op den duur improviseren ze zo tegen elkaar op, dat ze sluitend bij elkaar inhaken. En Vermeulen schrijft dat op. Echte solistenkluiven. Waar of niet, je voelt je sorns te dom. KEES VERHOEF 'De Burcht' In het stuk over het invita tieconcert van 'de Burcht' werd per abuis de indruk ge wekt als zou het liedje "If you were the only girl' een onbe kende song zijn. Het tegen deel is echter waar. Open doekjes waren er bovendien niet alleen voor de twee ge noemde solisten, maar ook voor anderen. BOLOGNA - Zware sneeuwval teisterde dit weekeinde Noord-Italie. Bij Bologna lag de sneeuw zaterdag op veel plaatsen een meter hoog. Duizenden mensen strandden in de winterse brij. Op veel plaatsen werd. de voorziening van electriciteit en drinkwater gestoord. Weinig vooruitgang in Suriname UTRECHT (ANP) - 'Na het onaf hankelijk worden van Suriname is er te weinig verwezenlijkt in dat land. Met name op econo misch terrein. Ik ben teleurge steld, hoewel ik blij ben dat er op één punt veel tot stand is ge bracht. In Suriname is het goed gegaan met de democratie, het geen van de meeste Zuidameri- kaanse landen niet gezegd kan worden'. Dit zei minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking gister middag in de Utrechtse Mer- wedehal ter gelegenheid van de tweejarige onafhankelijkheid van Suriname. Enkele duizenden Surinamers WESTKAPELLE (ANP) - Wande laars hebben zaterdagmiddag op het Walcherse strand bij West- kapelle een menselijk skelet ge vonden, dat door de golven was blootgespoeld. De rijkspolitie heeft de resten verzameld en op gestuurd naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. De politie vermoedt dat het skelet afkomstig is van een Duitse sol daat uit de tweede wereldoorlog. SLECHTE NIEUWBOUW OOK SLOPEN GORINCHEM (SP) - "Ik ben van oordeel dat het gebruik van slo pershamers, bulldozers en dy- namietpatronen niet beperkt be hoeft te blijven tot oude panden, die geen waarde meer hebben. Nieuwbouw, die niet deugt, moet niet ontzien worden". Deze opmerkelijke uitspraak deed prins Claus zaterdag in Gorin- chem tijdens een manifestatie in de binnenstad. Met het onthullen van een gedenksteen startte de prins daar een aantal restaura tieactiviteiten van de stichting stadsherstel. DEN HAAG (ANP) - Algemeen er kend is dat chirurgische behan deling van hartpatiënten aan zienlijk verbetert, zonder echter de ziekte als zodanig te verhel pen. Er komt nu echter ook steeds meer wetenschappelijk gefundeerd bewijs dat chirurgi sche behandeling het leven van hartpatiënten kan verlengen. Men moet hierbij echter goed opletten om welke patiënten en om welke aandoeningen aan het hart het gaat. Het is te algemeen en daarom onjuist te zeggen dat a 1 1 e hartpatiënten beter uit zijn met een operatie in plaats van behandeling met medicijnen. Kort samengevat is dit de belang rijkste conclusie van een werk groep van de wereldgezondheid sorganisatie, die begin november in Den Haag bijeen is geweest om aanbevelingen voor de Lidstaten van de regio Europa te doen over het onderwerp "Lange termijn effecten van coronaire by pass- chirurgie". Deze vorm van chirurgie is nog zeer nieuw. Tien jaar geleden bestond de operatie nog niet of nauw elijks. Maar eenmaal met succes toegepast, heeft deze vorm van chirurgie, vooral in de Verenigde Staten, een meer dan spectacu laire groei doorgemaakt. Het is een moeilijke en zware ingreep die wordt toegepast bij mensen bij wie het hart niet meer goed h kan functioneren doordat de ade ren die het hart zelf van bloed en daarmee voedsel en zuurstof voorzien, door een ziekteproces gedeeltelijk zijn dichtgeslibt. De chirurg plaatst tijdens de opera tie een stukje ader, dat uit het been van de patiënt wordt geno men,over het verstopte deel heen als een omleidingsroute voor de bloedstroom. Tijdens dit werk worden hart en longen stilgelegd, hun functie wordt overgenomen door een apparaat, de hart- Longmachine. De resultaten van deze operatie zijn soms opmer kelijk goed. Veel patiënten die aanvankelijk continu pijn had den en haast geen enkele inspan ning meer konden verdragen en bij wie medicijnen weinig of niets hielpen, kunnen weer een nor maal leven leiden en vaak weer hun werk doen. De operatie is technisch zodanig routine 'ge worden, dat in de grote zieken huizen, waar ervaren hartchirur gen werken, de sterfte-kans tus sen de 1 en 2 procent ligt. Dat per centage is zeker niet hoger dan voor andere zware chirurgische ingrepen. Volgens de Nederlandse hart specialist prof. dr. F.Meyler, voorzitter van de werkgroep van de Wereldgezondheidsorganisa tie, uit de verstopping van de ade ren van het hart zich grotendeels op drie manieren: Via angina pectoris, dat is een voortdurende pijn, vooral bij in spanning maar ook wel in rust. De ziekte wordt om te beginnen bestreden met medicijnen. Als dit onvoldoende helpt, wordt chi rurgie overwogen. Via een zogenaamd hartinfarct, dat is het afsterven van een deel van de hartspier als gevolg van de verstopping. Ook hier kan wor den geopereerd. Via een volledige hartstilstand, die vrijwel direct tot' de dood leidt. Tijdens de werkgroep-bijeenkom sten zijn, aldus prof. Meyler, di verse studies besproken, vooral afkomstig uit de Verenigde Sta ten. Vast is komen te staan dat chirurgische behandeling van een verstopping in de Linkerader van het hart met zekerheid Le vensverlengend werkt, en daarom is te verkiezen boven een medicamenteuze behandeling. Alle studies wijzen erop, maar wetenschappelijke zekerheid is er nog niet, dat ook de andere co ronaire by-pass operaties behalve de kwaliteit ook de duur van het Leven verlengen. Onderzoeken hiernaar zijn gaande, maar het blijkt bijzonder moeilijk om op wetenschappelijk verant woorde wijze resultaten van chi rurgische en medicamenteuze behandeling te vergelijken. Men moet dan grote groepen patiën ten gaan vergelijken maar het is bijna ondoenlijk alle storende factoren bij die vergelijking te elemineren. Bovendien is het ethisch niet ver antwoord groepen patiënten een operatie te onthouden alleen om dat men ten behoeve van de zuivere wetenschap te weten wil komen hoe zij op medicijnen reageren en hen als vergelij kingsmateriaal voor wel geope reerde patiënten te gebruiken. toch is het wetenschappelijk bewijs dat chirurgische behandeling van angina pectoris het Leven verlengt, gewenst aldus prof.Meyler. Dit om patiënten met een milde vorm van deze ziekte een verantwoord advies voor operatie te kunnen geven. In alle geindustrialiseerde landen is het aantal patiënten met angina pectoris groot. In de Verenigde Staten zijn volop mogelijkheden al in een vroeg stadium aan deze kwaal te worden geopereerd. In Europa zijn - er daartoe onvol doende mogelijkheden. kwamen hier gisteren op de 'dag van de 'brasa' bijeen om zich te bezinnen op hun positie in de Nederlandse samenleving. De bewindsman gaf de voorzitter van de landelijke federatie, H. Ritfeld, een beetje gelijk toen deze zei dat er in Nederland een toenemende intolerantie ten op zichte van de Surinaamse bevol king is te bespeuren. Een rege ring met PvdA, CDA en D'66 heeft er volgens Pronk altijd voor gevochten dat Surinamers, als ze dat willen, in Nederland kunnen blijven. 'Ik weet niet hoe de WD zich opstelt, maar ik hoop dat het CDA het beleid op dat punt niet zal verkopen en verraden', aldus minister Pronk. Terugwillen naar Suriname moet volgens hem vertaald worden als terug kunnen. Dat betekent, zei hij dat er na de politieke stabili teit in Suriname nu aan drie doeleinden hard gewerkt moet worden. Dat zijn economische zelfstandigheid, werkgelegen heid en het laten deelnemen hier aan door alle bevolkingsgroepen. in het artikel over de opening van het nieuwe gebouw van het Dienstcentrum aan de Hoog- landsekerkgracht in het 'Leidsch Dagblad' van 23 november jl. wordt als één van de belang rijkste doelstellingen van het Dienstencentrum genoemd het proberen de bejaarde zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wonen. In dit kader mogen de activitei ten van Tafeltje-dek-je, een project van de Afdeling Leiden van de Stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (U.V.V.) niet onvermeld blijven. Tafeltje-dek-je, sinds kort óók ver huisd naar het gebouw aan de Hooglandsekerkgracht, verzorgt al sinds meer dan elf jaar twee maal per week maaltijden voor bejaarden, waarbij ook met spe ciale dieetwensen rekening wordt gehouden. Deze maal tijden worden door vrijwil ligsters in de privé auto's rond gebracht; deze worden gedeelte lijk warm, dus gereed voor di recte consumptie, gedeeltelijk als diepvriesmaaJtijden afgeleverd. Op deze wijze is het mogelijk voor enkele dagen tegelijk te brengen. Om de prijs van de maaltijden laag te houden wordt door de gemeente Leiden ieder jaar een flinke subsidie gegeven, terwijl alle vrijwilligsters (projectleid ster, rijdsters en bijrijdsters) hun werk onbetaald en belangeloos verrichten. Het leek me goed als aanvulling op het artikel over het diensten centrum de aandacht hierop te vestigen: immers het zal de be jaarde mens makkelijker vallen in zijn eigen woning te blijven als er enige keren per week een ver antwoorde maaltijd tegen een zeer redelijk bedrag wordt thuisbezorgd. Namens de Stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters C.J. Fresco-de Braconier Presidente U.V.V. afd. Leiden Cobetstraat 4 Leiden ADVERTENTIE In verband met de ontwikkeling van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aanta/ rentetarieven te verhogen. Nieuwe spaartarieven. Met ingang van 28 november 1977 geldt de volgende rentevergoeding: 73/4% (was 71/2%) 71/2% (was 71/4%) *Spaardeposito 6 jaar vast *Spaardeposito 5 jaar vast *Spaardeposito 4 jaar vast *Spaardeposito 3 jaar vast *Spaardeposito 2 jaar vast De volgende tarieven blijven ongewijzigd: Spaardeposito met 36 maanden opzegging Spaardeposito met 24 maanden opzegging Spaardeposito met 12 maanden opzegging Spaardeposito met 6 maanden opzegging Spaardeposito met 3 maanden opzegging Spaar-Extra-Rekening 2 Spaar-Extra-Rekening/B oekj e Giro-spaarrekening Spaarrekening/Spaarboekje Jeugdspaarboekje Zilvervloot *Bij deze spaarvormen wordt rente op rente vergoed, ingaande op Je dag van storting.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9