Ruimtegebrek voor peuters in Oegstgeest Meer aandacht Wassenaarse bomen agendas Vernielingen: 15000,-schade Gemeente erg zuinig met ruimte Le/cfeeV 'Stad en Land' maken nieuw plan dorpskern Enquete over woonerf Groennota: Duurzame instandhouding groen STAD EN RAND MAANDAG 28 NOVEMBER 197' r>r> Maandag OEGSTGEEST - In 1969 namen enige moeders in Oegstgeest het initiatief tot het organiseren van een veilige speelruimte voor kinderen. Een jaar later kon men dankzij de medewerking van de Oegstgeester sportver eniging ASC beschikken over hun jeugdclubhuis op het voetbalterrein. Geen ideale situatie, maar de eerste peuterspeelzaal in Oegstgeest was van de grond geko men, zonder veel hulp van de gemeente. Nu na acht jaar is het aantal voor zieningen in Oegstgeest voor de peuters nog niet erg uitgebreid. De 16.500 inwoners van Oegstgeest zijn aangewezen op twee officiële peuterspeelzalen (in de Julianaschool en de Pauluskerk), een opvangplaats voor peuters in het gemeentecen trum aan de Lijtweg en een onof ficiële in een clubhuis bij de Vos- cuyl. Her ruimtegebrek waarmee deze peuterscholen kampen, krijgt nog een extra dimensie, nu de speelzaal in de Julianaschool moet worden verlaten, omdat deze voormalige school verkocht is aan de gemeente Leiden. Achteraf De Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest, die de supervisie heeft over de twee officiële peuterspeelzalen gesubsidieerd door de gemeente, voert de laatste tijd regelmatig overleg met de gemeente, om niet weer ergens in een achteraf-vertrekje terecht te komen. „We zijn er druk mee bezig om een goede oplossing te zoeken om de onhoudbare toestand te verbete ren", zegt mevrouw De Boer Do- nia, voorzitster van de Stichting Kinderspeelzalen. De Julianaschool functioneert momenteel met drie leidsters, die zo'n vijftig tot zestig kinderen per week begeleiden. In de Paulus kerk houdt een leidster zich bezig met zo'n vijfentwintig kinderen. Deze gesubsidieerde speelzalen moeten evenals de „zaal" aan de Lijtweg en de Pietepeuter in de Voscuyl verder lange wacht lijsten aanleggen. Niet ideaal Mevrouw De Boer-Donia vindt daarbij dat de ongesubsidieerde peuterspeelzalen zeker geen ideale situatie vormen. „Zij zijn meestal zo tijdelijk. Het zijn soms moeders of leidsters die tijd en ruimte hebben en kinde ren opvangen. Zoiets is op zich wel leuk en prijzenswaardig maar, als het maar voor korte duur is vormt het geen oplos sing", aldus de voorzitster. Mevrouw De Boer vertelt dat de samenwerking tussen de Stich ting en de gemeente Oegstgeest op zich wel goed is, alleen meent zij dat de gemeente niet vol doende doet om behoorlijke ruimte voor de kinderspeelzalen te creëren. „Er moeten speelzalen komen op de plaats waar veel kleine kinde ren zijn, bijvoorbeeld in de buurt van flats waar veel jonge gezin nen bij elkaar wonen", zegt mev rouw De Boer-Donia. Joke Schuiten, voorzitster van de oudercommissie van de Juliana school: „De gemeente is erg zuinig met de ruimte voor peuterspeelzalen. Moreel is de gemeente verplicht om voor ruimté te zorgen, maar wettelijk hoeft ze het eigenlijk niet". Zij toont zich een voorstandster van een ruimte die in ieder geval veel centraler komt te liggen dan de huidige Julianaschool. Hoofdleidster mevrouw Braams van de Julianaschool zegt dat de leidsters zelf graag het liefst in de Mariaschool terecht willen, om dat daar veel ruimte en een grote buitenspeelplaats is. De leidster van de ongesubsi dieerde school in het Fiks gebouw bij de Voscuyl laat blijken dat er een enorme be hoefte is aan peuterspeelzalen. „Anders waren er zeker geen wachtlijsten van maanden", zo stelt zij. Nadelig Nadelig voor de Pietepeuter is dat het gebouwtje nog voor andere doeleinden gebruikt moet wor den. Zo moeten alle spullen wor den opgeruimd als de peuters het gebouw verlaten, omdat de ver eniging die het gebouw be schikbaar heeft gesteld er verder wel hinder van ondervindt. Aan LEIDERDORP - Vernielingen in de nacht van zaterdag op zondag hebben Alberts Corner een schadepost van ongeveer 5000 Gulden opgeleverd. De daders hebben zich toegang tot het ge bouw verschaft door een afdek- plaat aan de zijkant weg te bre ken. Vervolgens werd een grote ravage aangericht door met glazen en flesjes uit de vitrine door de lege ruimte te gooien. In de gang lag een stapel van een halve meter hoog aan stukgegooide schotel tjes. Drie telefoontoestellen werden met geweld van de muur gerukt kas ten opengebroken en de inhoud ervan over de grond uitgestrooid. W aterpomp voor Ceylon LEIDERDORP - Tijdens een ge zellige bijeenkomst in de Leiderdorpse peuterspeelzaal Ukke-puldce werd Kees Kruithof als vertegenwoordi ger van Unicef een bedrag van 2000 gulden aangeboden De stichting kinderspeelzaal Leiderdorp had dit bedrag bijeen weten te brengen met een rommelmarkt en verkoop van kindertekeningen ter gele genheid van het 10-jarig be staan van de SKL. Het geld zal worden besteed aan de aankoop van een water pomp voor Ceylon. Aanvang met bestrating ZOETERWOUDE - De kogel is door de kerk: vandaag is met de bestrating van de Zoeterwoudse nieuwbouwwijk Westeinde II begonnen. Na een langdurige be spreking tussen bouwmaat schappij Noorlander bv en de gemeentewerken is besloten met het Zoeterwoudse aannemings bedrijf Fronik bv in zee te gaan. De dienst gemeentewerken, die bepaalde bezwaren had tegen de door Noorlander voorgestelde aannemer heeft hiermee zyn zin gekregen. Eerst zullen de erven en carports worden bestraat evenals de grond aan weerszijde van het bruggetje vanaf de Richellestraat naar Westeinde II Vervolgens zal de bestrating rechts van het bruggetje worden afgewerkt. LEIDEN - Een 62-jarige Leidse passagiere van een lijnbus is gis teravond rond acht uur bij het uitstappen bij de halte Korevaar- straat gevallen. Zij kwam op haar achterhoofd terecht en liep daarbij vermoedelijk een hersen schudding op. De EHD bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDERDORP - Op de hoek van de Laan van Oudenzorg en de Splinterlaan te Leiderdorp kwa men gistermiddag twee auto's met elkaar in botsing doordat de uit Alphen aan de Rijn afkom stige W.B.V. geen voorrang ver leende. De Alphenaar, die na de aanrijding doorreed, kon door de Alphense politie worden aange houden. De man bleek onder in vloed van alcohol te rijden. De schade aan beide auto's was be perkt. LEIDERDORP- Het gemeentebestuur van Leiderdorp heeft de bewoners van Emmastraat, Julianastraat, Fredenk Hendriklaan en Wilhelmina- laan een enquêteformulier toegestuurd met de vraag hoe zij denken over de inrichting van de Emmastraat tot woonerf. Als de voorkeur van de bewoners inderdaad naar een woonerf uit blijkt te gaan, moeten zij er rekening mee houden dat verwijzelijking van de plannen vanwege de daaraan verbonden kosten nog zeker twee jaar op zich zal laten wachten. Daarnaast geeft het gemeentebestuur de mogelijkheid aan, dat tijdelijke maatregelen worden genomen met als voornaamste doel de snelheid van het verkeer te beperken. Aan het begin van de Emmastraat, ongeveer bij de brandgangen, kunnen daartoe vernauwingen voor het autoverkeer worden aangebracht in combinatie met een gedeeltelijke verhoging van de rijweg. Indien de bewoners voor deze tijdelijke oplossing kiezen maar tevens op langere termijn de aanleg van een woonerf verlangen, moeten zij er rekening mee houden dat de definitieve aanleg dan wat langer op zich kan laten wachten. VOORSCHOTEN - De zaterdag door de Voorschotense car navalsvereniging De Forse Caters in het Cultureel Cen trum georganiseerde Caters- markt heeft niet geheel aan de verwachtingen voldaan. Hoewel het een gezellig komen en gaan was van belangstel lenden waren dit merendeels kijkers,slechts weinig kopers. Tegen sluitingstijd werd de op brengst op 5000a 6000 gulden geschat, waarvan 15 pet de kas van de carnavalsvereni ging ten goede zal komen. ZOETERWOUDE - Het bu reau Stad en Land heeft in opdracht van het gemeen tebestuur een nieuw plan 'Dorpskern" ontworpen waarin winkelvoorzienin gen tot een vloerop pervlakte van 800 a 900 m2 zijn opgenomen. Het wordt momenteel op amb telijk niveau "bijge schaafd" waarna het via de commissies de gemeente raad zal bereiken. Bij de vervaardiging van het ont werp, dat is gebaseerd op een door de commissie openbare werken akkoord bevonden voorlopige schets, is de grootst mogelijke zorgvuldigheid be tracht om de dorpskern zo gaaf mogelijk te houden. Er wordt bij zondere aandacht besteed aan dakvormen, hetgeen voor Zoeterwoude nieuw is want normaliter wordt alleen de goot- hoogte aangegeven. Men wil de overgang tussen de oude bebouwing en winkelvoor zieningen naar de nieuwbouw in het gebied Westeinde zo geleide lijk mogelijk laten verlopen. In het gebied waar onlangs een ga rage op planologische gronden moest worden verwijderd krijgt dit. bedrijf straks een nieuwe, le gale, kans. Belangrijk plan „Kern" een zeer belangrijke zaak die zich in het komende jaar gaat aandienen maar ook andere be stemmingsplannen zijn actueel. Hoewel in het plan "Hoge Rijndijk Oost" de woning- Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, t&jp* 120833, adviescentrum voor werklozei di. van 10.30-12.30 uur. UC| Troef, Noordeinde 2a, fotografie; cabi 8e£ ret; jaargroep; yoga; bar/soos, vanaf 2 aut Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen; t'Ai Chi; projectgroep, Leids geschiedenis; fotografie; boetserer Go-club, vanaf 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, teur fotografen sto tor oOmd Stadhuis, vergadering gemeenteraad hu 19.30 uur. dn Gemeentehuis Leiderdorp cie. ruimte- en lijke ordening en openbare werken, 2( wc uur; cie. bestuurszaken, 20 uur. na Gemeentehuis Oegstgeest, cie openbare werken en sport, 19.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. finan cién, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. finan cièn, 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar cie. maat schappelijke voorzieningen t derwijs, 20.30 uur. wetbouw nog steeds niet van de grond is gekomen zijn de kansen voor verwezenlijking van de plannen in Hoge Rijndijk West dichterbij gekomen nu het Rijk bijna 1,4 miljoen beschikbaar heeft gesteld voor aankoop van het complex "De Goede Herder". Er is inmiddels een opdracht ver strekt voor het vervaardigen van een ontwerp-bestemmingsplan. Gelet op de bepaling vastgesteld door de gemeenteraad dat er, af gestemd op de eigen behoefte, niet meer dan 50 woningen per jaar mogen worden gebouwd zal een keuze moeten worden ge maakt bij de uitvoering van de plannen. Dit kan tot gevolg hebben dat het plan Westeinde 3 naar een later tijdstip wordt verschoven. Van de goedkeuring van het plan "Landelijk gebied" zijn enkele wezenlijke delen uitgezonderd. Dit geld met name voor het ge bied met agrarische bestemming, omvattende de gehele Geer- en Blankaartpolder. De Kroon, stelt zich op het standpunt dat deze gronden een recreatieve be stemming dienen te krijgen, analoog aan de bestemming van de nabij gelegen gronden van de gemeente Zoetermeer. Gemiva De provinciale beslissing omtrent het bestemmingsplan "Gemiva" is dezer dagen te verwachten. Door de gelijkluidende stichting zijn inmiddelf een aantal bouwplannen, betrekking heb bende op de eerste fase, ten ge meentehuize gedeponeerd. Het gemeentebestuur wil het groene en open karakter van de ge meente behouden en wijst een uitbreiding van industriegebie den af. WASSENAAR - Het Wassenaarse college van B en W heeft eindelijk de in de begrotingsvergadering van december 1975 toegezegde groennota gepresenteerd. De hoofddoelstelling voor het hele beleid dat in de meer dan zeven tig pagina's tellende nota is sa mengevat, is de duurzame in standhouding van het "groen" in Wassenaar. Het belangrijkste on derdeel van het "groen" in Was- wel de bomen. De gemeente heeft een ver houdingsgewijs hoog bomenbe- stand. In totaal telt de gemeente ongeveer 260 straten en pleinen. Op en langs maar liefst 210 van deze wegen staan bomen. Het to tale aantal laanbomen bedraagt ongeveer 11.000. Het best vertegenwoordigd zijn de eiken (2570), de beuken (1150) en de iepen (2000). Daarnaast staan nog een belangrijk aantal bomen langs de Rijks straatweg en langs de provinciale wegen (die respectievelijk in on derhoud zijn bij Rijkswaterstaat en bij de provincie). Tenslotte is er nog het particuliere bomen- bezit. "Voor een goed functioneren en in stand houden van ons bomenbe- stand is het volgen vaneen aantal beleidslijnen onontbeerlijk" zo schrijven de opstellers van de nota. In de beleidslijnen wordt primair gewezen op de noodzaak van een juiste soortkeuze. Factoren die bij de soortkeuze een rol spelen zijn de grondsoort, de grondwaterstand, het wegdek, de windinvloed, de ruimte ten op zichte van bebouwing en zovoorts. "De minder prettige er varingen welke de laatste jaren met de iep (iepziekte) en beuk (zonnebrand en droogtesterfte) zijn opgedaan mogen geen reden zijn om deze soorten in het as sortiment te weren", aldus de nota. De aanplant van beuken zal steeds in overweging genomen worden door Wassenaar, mits er vol doende bermbreedte is en aan andere specifieke voorwaarden voor een beuk voldaan is. Een ander punt behorend tot de beleidslijn zijn voorzieningen ten behoeve van de groeiplaatsom- standigheden. Zo moet het plantgat een bepaalde grootte hebben. Storende lagen moeten zonodig doorbroken worden en in verbinding gebracht worden met het grondwater, zo meldt de nota. Een erg ingrijpende maatregel die voorgesteld wordt is het aanleg gen van grindsleuven, ventila- tiekokers en beluchtingsbuizen, ter verbetering van de zuurstof- toevoer. De Wassenaarse bomen, die in de afgelopen zomers flinke klappen gekregen hebben, staan vaak in een te kleine boomspiegel. De boomspiegel is de grond welke rondom de boom open en vrij van onkruid gehouden moet worden. „Jaarlijks dient dan ook het hele laanbomenbestand te worden gecontroleerd op knellende ver hardingen" laat het college we ten. Open plaveisel, gatentegels of open asfalt zouden volgens het plan ook een belangrijke voor uitgang zijn wat betreft de lucht- toetreding. „Hiervoor zal een urgentieschema worden opgesteld" zo wordt in de nota beloofd. Ongunstig voor de bodemlucht zijn verder lekkende aardgasleidingen. Gaslekon- derzoek en herstel moet dan ook voortgezet worden, zo zeggen B en W. „Bij het onkruidvrijhouden van de boomspiegels verdient mechani sche bestrijding uiteraard de voorkeur boven chemische". Naast het controleren van de boomspiegels moet jaarlijks iedere boompaal nagekeken worden op scheefgroeien en af binden van de boom. Om in een vroeg stadium boomziekten te ontdekken wordt intensief con tact onderhouden met Staats bosbeheer, het bos- bouwproefstation en de Plan- teziektekundige dienst. De heer Westgeest, technisch amb tenaar bij de Plantsoenendienst van Wassenaar bevestigt dat dit gehele pakket vastgelegd in de nota een taakverzwaring bete kent voor de betrokken mensen. Mede omdat in de nota wordt geopperd bestrijdingsmaatre gelen voor ziekte etcetera zoveel mogelijk in eigen beheer te hou den. „Wij zijn zelf bezig met een eigen ploeg van drie man. Die kan des noods nog worden uitgebreid. Naast dit groepje geschiedt de jonge aanplant per wijk door on derhoudspersoneel evenals de controle" aldus de heer West geest. Technisch gezien is de ge meente Wassenaar volgens West geest goed uitgerust om het bo men bestand in goede conditie te houden. Belangrijk is het ook dat Wassenaar kan beschikken over een zoge naamde eigen kwekerij. In feite zijn er twee kwekerijen waarvan een volgens Westgeest meer een groenmagazijn is. Een kwekerij met een oppervlakte van 3/4 hec tare naast het raadhuis en de an dere met een oppervlakte van een halve hectare aan de Pauwlaan moeten dienst doen als reservoir van vervangende bomen voor dode of beschadigde bomen in de gemeente. M t de Lijtweg kampt men met onge veer hetzelfde probleem. Een an der nadeel voor het streven naar een betere toestand voor de peuterspeelzalen is zeker de af standelijkheid tussen de Stich ting, de oudercommissie en de leidsters. De oudercommissie van de Julianaschool en de Pauluskerk weten niks van de re sultaten van het gesprek dat de Stichting heeft gehad met de ge meente. Ook de leidsters zijn in het ongewisse gelaten door de Stichting. De oudercommissie heeft voor deze week zelf een on derhoud moeten arrangeren met wethouder Gmelich Meijling, om inzicht te krijgen in de situatie. Ouders en kinderen wachten nu, evenals in 1969 op een initiatief tot hulp van de gemeente. CHARLES LENNARTZ Leidse Rechtswinkel he Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a on (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ge ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. VanHet Hogendorpstraat 36, geopend ma. van he 19-21 uur. A< Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36,1 ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraatf 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier: I Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, I tel. 761196, woensdag 10-11 uur, I Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag I 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen va nood verkerende moeders, eventueel 1 met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. f 126938. Dag en nacht bereikbaar. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 i Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude L Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 f uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 1 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere don- SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang- durig zieken en gezinsverzorging, Mare f 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Dierenbescherming Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Belangengroep alleenstaanden Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30. Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Deze peuters in de Julianaschool zijn onder dak. Velen staan nog op de wachtlijsten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2