Uitvoering Excelsior aan magere kant Schaaktitel Leidse studenten LIONS IN EEN PERIODE NAAR ZEGE Hard werken werd niet geheel gehonoreerd Verrassingen in Leidse damstrijd Docos en Avanti spannen zich niet meer in Gemini nu nog vaster op de laatste plaats MAANDAG 28 NOVEMBER 1977 SPORT LEIDEN - Het begon zo aardig en hoopvol, die ju bileumuitvoering van de 75-jarige herengym nastiekvereniging Ex celsior in de goed gevulde Stadsgehoorzaal: voorzit ter Hans Pannekoek kroop uit een geweldige namaaktaart om het openingswoord te spre ken. Een pannekoek die uit een taart komt, smake lijker kan het nauwelijks. Dat wekte hoge verwachtingen voor de' rest van de door Ex celsior te serveren maaltijd. En die werden niet helemaal gereali seerd Het doet een beetje zeer om dat neer te schrijven, omdat bekend was hoe hard met name een kleine ploeg getrouwen heeft gewerkt en geschaafd om de uit voering gestalte te geven. Wat de technische commissie van Ex celsior en de leiders Ronald Del fos, Peter Jehee en Hajé Olden met hun gymnasten toonden was ook niet onvoldoende, maar men ontkomt niet aan de conclusie dat Excelsior in een niet zo ver verle den betere demonstraties van zijn kunnen heeft gegeven. Mijn voornaamste bezwaar richt zich niet op de wat stroefjes en soms wat rommelig lopende or ganisatie van de uitvoering (het niet pittig op elkaar aansluiten van de onderdelen, het opzetten van verkeerde muziek, het aan kondigen van een lid van Pro Pa- tria dat dan niet komt opdagen). Weliswaar deden dergelijke onel- fenheden zich tien, vijftien jaar geleden in die mate nauwelijks voor. maar daarbij moet men be denken dat uitvoeringen vroeger schering en inslag waren en te genwoordig uitzonderingen. Met andere woorden: de clubs verlie zen hun routine. Dat soort slor digheidjes zal men echter graag voor lief nemen als de opzet van de uitvoering verrassend of ori- gineel is. Maar juist daarin bleef Excelsior wat aan de magere kant. Het creatieve vermogen dat de vereniging zeer beslist bezit, kwam onvoldoende tot uiting; de inspiratie leek een beetje zoek te zijn geweest. Misschien hebben Pannekoek en zijn mannen or ganisatorisch dit jaar wat te veel hooi op hun vork genomen. Er lag in elk geval een zekere matheid over het geheel. Misschien kwam dat ook omdat Excelsior koos voor een uitvoering op basis van een oeroud, enigszins afgekloven concept: keurig nummer na nummer, zonder draad die het geheel verbindt. Als de uitvoe ring wil blijven voortbestaan dan zal men niet stil moeten staan, maar naar vernieuwing moeten streven. Excelsior heeft daar za terdag helaas niet wezenlijk toe bijgedragen. Potentieel De kritiek op het totale beeld van de uitvoering houdt zeker niet in dat er op onderdelen niet het no dige te genieten viel. Het mini- tramp-springen was heel goed, evenals het lange-matwerk en dat merkwaardige combinatie- springen (bok-bok-tafel-paard). ukje noxtciUiie: de tableaux Daarbij bleek dat Excelsior zeker over een goed potentieel be schikt, maar dat waagde zich toch vrijwel niet aan het wat hardere technische werk zoals paardvol- tige, brug en hoogrek. Misschien dat de wat jongere lichting, waarin een paar talentjes huizen, dat gat straks gaat opvullen. De senioren, die al voor menig hoogtepunt op Excelsior-uitvoe- ringen hebben gezorgd, toonden dit keer een paar mooie, knoestige tableaux-vivants uit lang vervlogen jaren. Het "schimmenspel" voor de jeugd (bokspringen achter een belicht doek) was als vondst wel aardig, maar er had visueel veel meer uitgehaald kunnen worden. En het duurde nogal kort. Tussen de bedrijven door verzorg den heren en dames van Pro Pa- tria uit Zoetermeer en enige meisjes van de Ned. Kath. Gym nastiek Bond een gastoptreden. De heren van Pro Patria gaven goed werk te zien aan het hoog rek, de dames van die vereniging acteerden in hun demonstraties moderne ritmische gymnastiek nogal vlak. Tenslotte was er ook nog een op treden jazz-gymnastiek van de Louise de Coligny Scholen gemeenschap. Een nette oefe ning, ook wel netjes gebracht. Maar veel vuur en dynamiek zat er bij de dames niet in. En daar aan ontleent jazz-gymnastiek voor een niet onbelangrijk deel zijn kracht. RUUD PAAUW VOLLEYBAL - De organisaties van de wereldkampioenschap pen volleybal voor 1979 zijn toe gewezen aan respectievelijk Ita lië (heren) en de Sovjet-Unie (dames). ZEILEN - Het Nederlandse jacht "Flyer", dat deelneemt aan de race om de wereld, de zoge naamde Whitbre Ad-race, is gis teren in Auckland gearriveerd. TILBURG - Een schaak vijftal van de universiteit van Lei den heeft het afgelopen weekeinde beslag gelegd op het studentenkampioen schap van Nederland. In Til burg kwamen de Leidenaars na een verwoede strijd als winnaars uit de bus. Spelers voor de RU Leiden waren Joan Baart, John van de Wiel, Charles Kuypers. Ruud Dob belaar en Jan Tolenaar. Ge durende drie dagen moesten in totaal zes wedstrijden vol gens het Zwitserse systeem worden gespeeld. Vrijdagmorgen beleefde Lei den een uitstekende start door de TH Twente soepel met 4-0 aan de kant te zetten. In de tweede ronde had men aan de RU Groningen een heel wat zwaardere tegen stander. Toen Van der Wiel en Tolenaar verslagen waren door Knol en Weide zag het er even somber uit, maar Baart en Dobbelaar wisten toch voor 2-2 te zorgen. In dit toernooi waren de bord- punten in eerste instantie be slissend. Desalniettemin stond de KU Nijmegen bij het ingaan van de derde ronde al l'/2 punt voor op Leiden. De Leidenaars veranderden die stand echter, want zij wonnen royaal van de Nijmegenaren: 3V2-V2. Door dit resultaat werd de koppositie in beslag ge- De TH Eindhoven mocht als eerste uit het uit twaalf ploe gen bestaande deelnemers veld een aanval proberen. Het zag er op een gegeven mo ment griezelig uit, want Tole naar werd geruisloos aan de kant geschoven, terwijl Kuypers en Baart matig ston den. Van der Wiel dreigde zelfs het onde.spit te delven tegen de sterke Peter Schee- ren. In deze kritieke fase keerde het tij echter. Baart remiseerde, Scheeren ver speelde zijn winstkansen en liet tot wanhoop ook nog zijn dame strikken. terwijl Kuyper won. Het werd in deze sleutel wedstrijd tenslot- ten 2-2, omdat Kuypers ver zuimde een stuk te winnen en in een remise-eindspel be landde. Daar de concurrentie elkaar af slachtten behield Leiden IV2 punt voorsprong op de rest. Ook op runner up Utrecht. Utrecht deed op papier nauwelijks onder voor de Leidenaars, nYaar ging tens lotte wel met 3-1 de boot in. Van der Wiel en Kuypers wonnen fraai van resp. Carlier en Van der Linden. Baart zag opponent Buisman een do delijke misrekening maken, terwijl Dobbelaar tegen Hel mond een verkeerd plan koos. Het kampioenschap was prak tisch binnen, hoewel de slo- tronde bepaald geen mak kie" was, want de Am sterdamse VU gaf heftige te genstand. Tolenaar zocht te vergeefs naar de juiste vorm. Van der Wiel had het in een theoretische variant zo zwaar, dat hij met de remise niet on tevreden was. Kuypers zorgde voor IV2-IV2 door op de hem zo eigen manier te winnen. Baart kreeg een iden tieke variant als Van der Wiel voorgeschoteld. Secuur ver dedigen en goed noteren brachten de topscorer tens lotte de winst. Met 2V2 bord- punt voorsprong op Eindho ven en de VU was Leiden daarmee verdienstelijk Ne derlands kampioen. LEIDEN - De strijd om het per soonlijk damkampioenschap van het Leids damdistnet is in de tweede ronde in alle he vigheid losgebarsten. Comp romisloos gespeelde partijen eindigden allen in winst of verlies. Zo won Jan Fase van Gert Cederhout, verloor Jan Passchier van Fred Noordo ven en moest Arie Brunt in Albert Huisman de meerdere erkennen. Door deze verras singen staan Jan Fase en Al- bert Huisman nu aan de lei ding op één punt gevolgd door Noordoven. De meest onverwachte uitslag in deze ronde was wel de winst die de Hazerswoude- naar Fase op Gert Cederhout boekte. Vlak voor de wed strijd zei een geladen Fase ..het wordt nu alles of niets. Nooit remise". Dat Fase woord hield bleek wel uit het onwaarschijnlijk riskante spel dat hij speelde. Een ver vooruitgeschoven lange vleugel liet hij opsluiten, ter wijl hij intussen met zijn cen trum penetrerende acties on dernam. In een moeilijke stand liet Fase een damzet toe, die in hoofd zaak tot doel had Cederhout in tijdnoot te laten komen. De dam werd met gelijk aantal schijven afgenomen. In een remisestand ging Cederhout door de klok en moest opge- Voor Jan Passchier, die twee weken geleden ook al van Noordoven verloor (tijdens de competitiewedstrijd KDC-WDG) moet zijn tweede nederlaag tegen dezelfde speler als een bittere pil zijn aangekomen. Een op revan che beluste Passchier stuitte in een telkens iets betere stel ling op de ijzeren koelbloedigheid van Noordoven, die rustig zijn kansen taxeerde. In een ge heide remisestelling greep Passchier uiteindelijk mis en moest opgeven. Dat zijn nu al bijna spreekwoordelijke tijd noot hier weer debet aan was, is wel zeker. In het finalegezelschap zijn zo wel Passchier als Cederhout nauwelijks te kloppen spe lers. Hun zwakke punt is ech ter hun zwakke tijdverdeling, die noodlottige consequen ties voor hen heeft. Het duel tussen Arie Brunt en titelhouder Albert Huisman werd een principieel gevecht in het klassieke spelgenrc. Dat Huisman hierin een meester is, moest Brunt pijnlijk ondervinden. Met een uitgebalanceerde tempostrijd verkreeg Huisman reeds in een twaalf-om-twaalf stand een gewonnen stelling. Brunt kon slechts één ding doen: hij was gedwongen een ver liezende damzet te nemen, die Huisman winnend spel gaf. In de troostgroep, die strijd voor achtste tot en met de vijf tiende plaats won Ron Fase van Arend van Beelen. De Katwijker Jaap van Duyven- bode won van Louis de Frankrijker en Arend van der Zwan verloor van de Rijns burger Ton Noort. Ed Fa luit. hoekte d ieoiewinn LEIDEN - Avanti bleek zonder Be- ttine Vriesekoop kwetsbaar te gen Phoenix 2: 5-5. Hoewel Rij- dorp (ongeslagen) buiten deze kwalificatie valt. Theo Louwers boekte slechts één winstpartij en De Groot geen. Avanti 2 bezorgde St.H.T.S.B. pen 7-3 verlies waarbij Peter de Groot feilloos speelde en Van Wetten en Van Strien ieder éen steek lieten val len. Docos, toch al kampioen, speelde met invallers voor Ed v. d. Berg en Wibo van Gennip hetgeen ui teraard een verlies impliceerde tegen AMVJ want de invallers Waayer en Gerritsen boekten een nul. Toch bleef de schade tot 7-3 beperkt want Ed Fallaux toonde met drie zeges aan dat de vorm stijgend is. Ook Docos 2 speelde met een invaller, Cor van Zijp, die de gave hattrick van Ton l'Ami tegen Steeds Vooruit teniet deed. De Warmonders pakten de volle winst door twee keer te scoren op Van de r Zalm. Mizu verspeelde de tweede plaats door een 6-4 ne derlaag tegen Wilno. Chiel Kuiper treft geen blaam want nauwelijks hersteld aan een bles sure bleef hij o.a. Dick Jears de baas. Ferdinand Thung toonde echter heel wat minder inzet en Jaap Polak liet zich in de verlen ging twee keer de zege afsnoe- pen. De reserves bleven met 6-4 AMVJ de baas. Een ,,twee" boek ten Reitsma en Van Nes en Billy van Alphen nam met eén punt genoegen. Scylla 2 werd in het verre Grauw even bars als boers onthaald waarop het zich veilig wetende Leidse drietal de strijdbijl voort ijdig begroef. Sjaak van Veen viel bijzonder goed in met winst op Mathijsen (de enige waartegen ook Kantebeen scoorde) en nipt verlies in drie games tegen Du- mez en Romain Schalley. Theo Bakker klopte alleen in de openingspartij Dumez. Scylla 3 was kansloos tegen Salto: 8-2. Opvallend was het goede optre den van Joost Mentink die tegen over de drie nederlagen van Fred v. d. Zeeuw en Johan Wessels twee keurige zeges stelde. Scylla 4 werd in Den Haag ontvan gen met de mededeling dat te genstander Wibats 2 bij een pun- tendeling zich kampioen wist. Reden voor Bert van Schie, Erik Noest en Rini Hansen om er dan maar weer echt voor te spelen en met 6-4 te winnen. De Treffers zag Hans v. d. Zwet de spreekwoordelijke eer redden tegen Quick waarmee duidelijk is, dat Sjaak van Ruiten en koos van Beek drie keer het hoofd bo gen. De dames van Scylla zijn als derde geëindigd na een 9-1 triomf op het Delfstc Phoenix. De 14-jarige Stephine van Gennip, kreeg on danks haar verlies tegen Nitusu- santa, de meeste aandacht wat met twee ook technische goede zeges op de ervaren Fierlier en Kompeer sloot deze jeugdige Scylla-speelster haar ereklasse debuut prima af. Sandra de Kruif en Nora Bakker bleven hun op ponenten op basis Van klasse en routine duidelijk de baas. GELEEN - Leiden Lions is weer helemaal terug. Na een periode, waarin de Leidenaars door een diep dal zijn gegaan en toen kost bare punten aan concurrent Olympia verspeelden, lijkt de in zinking definitief overwonnen In eigen huis moest Zuid Lim burg de kracht van Leiden Lions ondervinden. Nadat de Limburgers aanvankelijk nog gelijke tred met de Jean Mar tin-formatie hadden weten te houden (na twee perioden wees het scorebord nog 2-2 aan), liepen r de Leidse ijshockeyers tenslotte naar een 3-6 zege uit. In de laatste periode hadden de Leidenaars juist die inzet opge bracht, die ,ze tevoren hadden gemist. Leiden Lions speelde in de eerste twee perioden dan wel redelijk ijshockey, maar de nood zakelijke "power" om beslissend toe te slaan ontbrak in die fase. Toen echter uitblinker Ivan Ko- canda, zijn ploeg vlak na het be gin van de derde periode op voor sprong (2-3) had gebracht, knapte er iets in de Zuid Limburgse ploeg. Leiden Lions kon de wed strijd toen definitief naar zijn hand zetten, waar de uiteinde lijke 3-6 overwinning het gevolg van was. Leiden Lions was in de eerste pe riode nogal sloom van start ge gaan, wat waarschijnlijk het ge volg was van het feit, dat enkele spelers - Jiri Anton en John van Sloun - overgeconcentreerd aan de start waren verschenen. Die spelers waren tegen hun oude ploeg extra gemotiveerd om een goede prestatie te leveren en juist de druk, die hiervan uitging, Een en ander had duidelijk zijn weerslag op de rest van de Leiden Lions-formatie, die moeilijk los kon komen. Zuid Limburg kon daardoor na 9 minuten zelfs de score via Frenben openen (1-0). Jean Martin maakte in de loop van de eerste periode gelijk en Frank Dobbelaar bracht zijn ploeg in het begin van de tweede periode op voorsprong (1-2). De Limburger Batta typeerde met de gelijkmakende 2-2 echter het ge ringe krachtsverschil van beide ploegen. Aangemoedigd door een fanatiek publiek stelden de Limburgers de Leidenaars soms voor moei lijke problemen, terwijl dan de andere kant Wielhesen c.s. even eens diverse malen gevaarlijk doorkwamen. In het begin van de derde periode brak Kocanda echter de ban. Hij, die de Limburgse sterspeler Vo- satko tot een figurant had gedeg radeerd, wees zijn ploeg de juiste richting (2-3). En toen Theo Dietz na een assist van Jiri Anton de Lions naar 2-4 schoot, was Zuid Limburg definitief geslagen. Goed, Batta verkleinde de Lim burgse achterstand wel tot 3-4, maar toen Rudy Bakker zijn tra ditionele doelpunt had gemaakt (3-5) en Dobbelaar 3-6 had aange tekend, was Zuid Limburg defi nitief op de knieën. Die ploeg kon dat moeilijk accepteren. De Limburgers gingen zich daarna te buiten aan wangedrag, wat tot uitsluiting van Vosatko leidde. Het accentueerde de nederlaag van de Zuid Limburgers in nog sterkere mate LEIDEN - In de volleybalcompeti- tie wonnen de Leython dames het afgelopen weekeinde met 3-2 van Ovra en behaalden de heren van Gemini-K. hun eerste puntje. Het puntloze Gemini-K. moest naar Delft om het eveneens zwakke Sigma te bestrijden. Kor tom een duel dat in het teken van de degradatie stond. Gem-K. bleef tot 9-10 bij in de eerste set, daarna sloeg men vijf keer in het blok en won Sigma met 15-10. In de tweede set serveerde Hans de Jong 10 punten op rij, wat vol doende was voor 9-15. In de derde set waren blok en verdedi ging bij Gem-K te zwak 15-13; met de eigenlijk geblesseerde Kees de Ridder in de basis vlamde Gem-K. nog eenmaal op: 11-15, waarna Sigma in de vijfde set een betere mentaliteit toonde: 15-11en aldus met 3-2 won. Door dit resultaat werd Gem. K. in feite vaster op de laatste plaats ge drukt. Tegen het hoog geklasseerde VSL wilde het aanvankelijk bij Donar niet lukken. De eerste set werd 15-7 voor VSL. De weer herstelde Rolf Groen zorgde in de tweede set voor de ommekeer. Het werd nu een gelijkopgaande strijd en via 15-13, 15-12 en 12-15 kwam een 2-2 stand. De vijfde set werd door de conditie en de uitblinker Cas Brussee eenvoudig gewon nen met 15-8. Bij de dames wist Leython na drie achtereenvolgende nederlagen weer de opgaande lijn te pakken. Weliswaar verloor men de eerste set nog door te weinig slagkracht, 7-15, maar daarna nam men ge decideerd het heft in handen en werd Ovra weggespeeld: 15-5, 15-11. Te weinig inzet betekende toch weer verlies in de vierde set: 11—15, voordat men in de vijfde, na een 3-8 achterstand doorging naar 15-10. NOVO speelde tegen Tonegido ook al met wisselend succes. Winst in de eerste set: 15-12.' daarna tweemaal verlies 4-15 en 11-15. Maar nu ging de conditie een woordje meespelen en dat betekende toch de onder gang voor Tonegido, dat met 15- 12 en 15-7 verloor. In de promotieklasse haalden de heren van Leython weer gewel dig uit. Het zwakke AV'40 was ditmaal het slachtoffer. Na een rustige start sloegen de smashes van Peter Franke en Henk van Klaveren grote gaten in de ver dediging van de tegenstander en in 10 minuten tijd was het 15-3. In de tweede set wist AV'40 aan vankelijk nog wel bij te blijven tot 5-5, maar daarna werkte Leython de zaak eenvoudig af: 15-9. De laatste set werd zelfs 15-0. Leython blijft op kop, samen met Tornado, dat bij LUSV toonde over erg veel kwaliteit te be schikken. De eerste set was er een met goed en attractief volleybal met een sterke verdediging van LUSV. Tot 14-14 ging alles naar wens bij LUSV, maar toen bleek dé aanval van Tornado te sterk: 14-16. Daarna zakte LUSV in el kaar. Met 6-15 en 7-15 won Tor nado ruim met 0-3. Voor Gem. K. 3 was DOS 2 nog een te sterke tegenstander. De Voor schotenaren hielden aan dit duel één punt over: 5-2. Bij de dames blijft het bij LUSV misère. Nu werd de uitwedstrijd tegen Tornado verloren. Alleen de tweede set wist LUSV nog net te winnen: 13-15, maar verder bewoog de ploeg zich loom en zonder enthousiasme over het veld, tegen een wél hardwerkend Tornado, dat met 3-1 won. Leython 2, begon tegen Thor goed- en won met 13-15 de eerste set. In de derde set liet Leython zien tot wat het in staat was: 9-14, maar door veel dubbelfouten ging de setwinst toch naar Thor: 16-14, dat daarna in de vierde set moeiteloos wegliep: 15-7. Gem. K. 3 ontmoette een gehan dicapt Leython 3, dat Josien v. d. Bosch en Hannie Verwoert mistte. Ondanks goed spel van de plaatsvervangsters, was Leython niet opgewassen tegen een vechtlustiger Gem-K. 3, dat door een 0-3 zege Leython passeerde op de ranglijst. In de eerste klasse heren stond de topper WVC-NOVO 2 op het programma. Vooreen volgepakte tribune had WVC lange tijd uit zicht op een goed resultaat. Pas in de derde set bij 7-7 capituleerde WVC voor de sterke aanval van NOVO, dat met 1-3 won en nu regelrecht op de titel lijkt af te gaan. Een weer compleet Leython 2 deed DVO de das om, door met 15-1, 15-7 en 15-0 in ruim een half Orion 1 er pectievelijk Gemini-K. 4 en Leski-W. 1 en DAC zegevierde over RVV. LUSV 2 won moei zaam met 3-1 van S'70. Bij de dames boekte Leython 4 de eerste zege, dit ten koste van Salvo, dat nu de laatste plaats be zet. DAC blijft op kop door een 0-3 zege bij Leski. NOVO 2 ver sloeg Leython 5 en NOVO 3 deed hetzelfde met RW. DAC 2 tens lotte versloeg Gem-K. 4 met 3-0. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 18