Zijl/LGB opnieuw één sterker: 5-6 doelpunt Rugbyers naar 17-4 zege MAASDIJK: GOED VOOR DRIE KRINGRECORDS Boucher verrast sprint elite in Berlijn LZ'86 vijzelt doelsaldo flink op Arbiter Kirms: „België kende de regels niet" DIOK-speler Peter Brandt: toch reserve MAANDAG 28 NOVEMBER 1977 PAGINA 17 SPORT SPORT LEIDEN - Het tweede wed strijdprogramma van de lan delijke zwemcompetitie werd door de meeste clubs in het afge lopen weekeinde afgewerkt. De beide Leidse verenigingen kwa men gisteren in actie. De Zijl/LGB, dat zowel met de heren - als met de damesploeg in de B- afdeling uitkomt, zwom ook nu weer in het Haagse zwembad Morgenstond, terwijl LZ'86 (in dé C-afdeling bij de heren en in de D-afdeling bij de dames) te gast was bij de Haarlemse vereniging DWR. In Den Haag deed de herenploeg van De Zijl/LGB het niet zo goed als in het eerste programma, waarin de Leidenaars de beste to- taaltijd van alle 24 B-ploegen zwommen. Ditmaal zullen de Leidenaars met een iets minder hoge klassering genoegen moe- Edward Maasdijk leverde weer enige uitstekende prestaties. Vooral op de 200m wisselslag voor de kring Gouwe Rijnstreek en bleef z'n concurrenten in De Morgenstond ruimschoots voor. Nog twee andere nieuwe krin grecords werden er gevestigd: de 4.12.7 van Edward Maasdijk op de 400m vrije slag en de 4.03.0 van de jongens onder de zestienploeg van De Zijl/LGB, waren opnieuw Maasdijk een belangrijk aandeel had. Bij de dames zwom Ria Has- sefras in het kielzog van Annelies Maas naar een uitstekende tijd op de 100m vlinder. Bij LZ'86 bleef een aantal zwem mers enigszins onder de ver wachtingen. Ellen Hoogeboom bijvoorbeeld zwom een voor haar doen vrij zwakke 100m school slag. Desondanks behaalden de LZ-zwemmers vrij veel ereplaat sen, maar dat was voor een deel natuurlijk ook te verklaren door de wat minder sterke concurren tie in Haarlem. Uitslagen: Zijl/LGB 400 m vrij he ren: 1) Cees Jan Winkel DES 4.11.8 2) R. Broer WVZ 4.12.7 3) Edward Maasdijk Zijl/LGB 4.12.7 100m school jongens o/16: 1)P. Geelen Nautilus 1.13.2 3) Stan van Belkum Zijl/LGB 1.16.6 100m vlinder jongens o/12: 1) Marc van Belkum Zijl/LGB 1.19.0 200m wissel heren: 1) Edward Maasdijk Zijl/LGB 2.17.3 2) R. v.d. Harst WVZ 2.22.1 200m vrij heren: 1) Kees Vervoorn Zian 1.59.0 2) Cees Jan Winkel DES 2.00.0 3) Edward Maasdijk Zijl/LGB 2.00.3 100m vlinder dames: 1) Annelies Maas De Rijn 1.06.0 2) Ria Hassefras Zijl/LGB 1.08.4 100m vrij dames: 1) An nelies Maas De Rijn 0.59.3 4xl00m vrije slag jongens 0/16: 1) DES 3.58.6 2) Zijl/LGB 4.03.0 Uitslagen LZ 100 m schooljongens 0/16: 1) Frans Breeuwer DWS 1.15.0 2) Bart Hameter LZ'86 1.15.7 100m rug jongens 0/14: 1) Remco Frijling HPC 1.11.6 2) Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 1.13.8 100m rug meisjes 0/12: 1) Chris tine Wijtvliet HPC 1.20.1 3) Jeannet de Jong LZ'86 1.24.0 100m vlinder jongens 0/12: 1) Si mon Franken HPC 1.17.9 2) Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 1.19.5 100m vrij meisjes 0/14: 1) Carla Benjamins HPC 1.10.4 2) Jolanda Haverkort LZ'86 1.11.3 100m school meis jes 0/16: 1) Ellen Hoogeboom LZ'86 1 24 9 BASKETBAL - De 23-jarige Ame rikaanse basketbalspeler Robert Louis Elmore is in zijn kamer in Rome dood in een stoel gevon den. Volgens een arts had Elmore een overdosis heroïne gebruikt. Uilkema derde en Valenlijn zevende BERLIJN - Het internatio nale seizoen voor de sprin ters op de schaats is dit weekeinde geopend met een verrassende zege voor de 19-jarige Gaetan Boucher. In West-Berlijn compenseerde de Cana dese outsider twee matige 500 meters met vlekkeloze races op de kilometer (beide malen eerste) en liet met een puntentotaal van 160.65 talrijke oud-we reldkampioenen, Olympi sche medaillewinnaars en wereldrecordhouders ach ter zich. De Zweedse tandarts Johan Gra- nath, die op dezelfde baan in 1976 de wereldtitel voor zich opeiste, bood het langst tegenstand. Hij stond na drie afstanden nog eerste, maar was niet opgewassen tegen Bouchers slotoptreden. Met een tijd van 1.19.52 verbe terde de Canadees zelfs het baan record, dat met 1.19.62 in handen was van de Amerikaan Peter Muller. Bij de dames zegevierde daarente gen de algemeen als favoriete aangeduide Russische Ljoebov Sadsjikova. De "gewichtige" 26-jarige lerares uit Smolensk, die aan de Olympische Spelen en de grote titeltoernooien hoofdza kelijk slechte herinneringen heeft overgehouden, won drie van de vier afstanden. Zij distan tieerde zich daarmee overtuigend van de huidige wereldkampioene op de sprint, de Canadese Sylvia Burka. Tot de grote verliezers behoorde naast de Russische he ren ook de voorlopige formatie van sprinttrainer Henk Gemser. Jos Valentijn begon goed, maar eindigde zwak. Op de eerste 500 meter behoefde hij alleen het achttienjarige Noorse sprint talent Frode Rönning voorrang te verlenen. Gisteren daarentegen maakte hij de ene misslag na de andere, waar door hij in totaal op de zevende plaats eindigde. Sies Uilkema wan gisteren de 5C derde. Sies Uilkema ging naarmate het toernooi vorderde (en dat ging dankzij de amateuristisch inge stelde wedstrijdleiding uiterst langzaam) beter rijden. Met 39.26 seconden was hij zelfs de snelste op de 500 meter van gisteren. In totaal eindigde hij achter Boucher en Johan Granath op de derde plaats. De overige Nederlandse heren speelden met uitzondering van André Kraayeveld op de 500 me ter van zaterdag (vierde) geen rol van betekenis. De Russische sprinters kwamen er in het geheel niet aan te pas. We reldrecordhouder Evgeni Koeli- kov kwam niet hoger dan de ne gende plaats in het eindklas sement. Evenals zijn landgeno ten had hij moeilijkheden met het nieuwe startcommando, dat elke beweging tussen "ready" en het startschot verbiedt. Van de Nederlandse dames reed IJsselcupwinnares Joke van Rijssel een regelmatig toernooi, hetgeen haar een vierde positie in het eindklassement opleverde. Sijtje van der Lende was op de duizend meter gelijkwaardig aan Sadsjikova en Burka, maar ver knoeide haar kansen op de sprint. Zaterdag kwam ze niet door de finish, gisteren deed ze het zo voorzichtig aan, dat ze niet hoger kwam dan de vijftiende plaats. Tijdens selectiewedstrijden van het gewest Zuid-Holland voor de nationale b-kampioen- schappen op de Haagse kun stijsbaan De Uithof heeft Ton Oudshoorn beslag gelegd op de meter. In Berlijn eindigde hij als eerste plaats. De 500 meter legde hij af in 40.86., de 5 km reed Oudshoorn in 7.39.09. Tweede werd Rien de Roon: 42.20 en 7.34.89. Ad Overdevest werd derde., 41.62 en 7.47.14. Tijdens schaatswedstrijden op de Utrechtse kunstijsbaan, waar aan ook de Nederlandse heren- kernploeg deelnam, zijn geen verrassende tijden uit de bus ge komen. De 500 meter werd ge wonnen door Frits Schaly in een tijd van 40.6. Tweede werd Jan Derksen 41,2, derde Klaas Vriend 41,3 en vierde Jan Boere 42,1. De meeste belangstelling in Utrecht ging uit naar oud-kernploeglid Ron Nooitgedacht. Twee jaar lang heeft Nooitgedacht niet meer op schaatsen gestaan. In Utrecht liet hij zien dat een come-back mogelijk is. Nooitge dacht legde de 500 meter af in 42,6. Op de kunstijsbaan van Valle Hovin bij Oslo zijn zaterdag schaatswedstrijden gehouden. Sten Stensen won de 5000 meter in 7 min 19 sec. Hij versloeg in zijn rit Amund Sjöebrend die met 7.20.9 als tweede eindigde. Kay Stemshjemmet werd derde met 7.27.0. Alf Rekstad en Jan Egil Storholt werden vierde en vijfde met 7.28.8 en 7.29.8. De 500 meter was voor Terje An dersen in 40.4 seconden. Sten Stensen was met 40.7 tweede. Henning Kaarud en Amund Sjobrend deelden de derde plaats met 40.8 sec. Storholt startte op deze afstand niet. Stenshjemmet werd wegens drie valse starts ge diskwalificeerd. LZ'86 houdt aan de top van de eerste klasse de race met Het Y goed vol. De LZ-ploeg vijzelde z'n doelsaldo wat op door een 13-5 overwinning in de thuis wedstrijd tegen De IJsel. Van de vier wedstrijden die De Zijl/LGB tot nu toe heeft gewon nen, was er één waarin de Leide naars met twee doelpunten ver schil zegevierden, de overige drie keer bedroeg het verschil slechts één goal. Daaruit mag blijken dat De Zijl/LGB telkens niet zo veel sterker is dan z'n tegenstanders, maar ook dat de pupillen van Rob Schouten over de mentaliteit be schikken om zich vanuit moei lijke situaties naar een overwin ning te knokken. De vierde periode van de uitwed strijd tegen PSV gaf daar weer een voorbeeld van te zien. De Eindhovenaren kwamen door een strafworp van Rob van de Hoogeband met 4-3 voor, maar De Zijl/LGB wist die achterstand door goals van Alex van Belkum (man meer) en Stan van Belkum snel om te zetten in een 4-5 voor sprong. Het vijfde PSV-doelpunt, gescoord door topschutter Rob van de Hoogeband leek goed voor een puntendeling, maar De Zijl/LGB bleef vechten voor méér en greep uiteindelijk toch beide punten. De voorafgaande drie periodes hadden ook al een spannend verloop gehad. In het eerste spel- deel waren de ploegen aan elkaar gewaagd (1-1), maar na de eerste rust liep De Zijl/LGB uit naar 1-3. PSV kwam in het derde part weer terug tot 3-3, maar de Eindho venaren hadden daarbij wel het geluk dat een aantal forse ingre pen van hun verdediging niet met Jan de Graaf ran LZ'86 (lil is doorgebroken, doelman Miltendorf is kansloos. De bal zal evenwel rakelings naast gaan. een viermeterworp bestraft wer den. Scoreverloop tot aan het laatste kwart: eerste periode: 1-0, Martin Steenmetz (man meer), 1-1, Leo Onderwater, tweede periode: 1-2 Stan van Belkum, 1-3, Leo On derwater (man meer), derde pe riode: 2-3, Rob v.d. Hoogeband, 3-3 Geert Jan Steenmetz. LZ'86 Vanaf het eerste fluitsignaal was LZ'86 zaterdag in zwembad De Zijl al veel sterker dan De IJssel. Berst bleef nog een fraaie kans voor de Leidenaars onbenut, maar na vijftig seconden zuivere speeltijd was het toch raak toen Fried Elzenga een strafworp ver zilverde (1-0). De tweede goal liet nog even op zich wachten, maar nadat Joop Siera bij een numerieke meer derheid voor LZ eenmaal die tweede treffer had geplaatst, ging het hard. Met nog twee knappe velddoelpunten voltooide Joop Siera zijn hattrick, waardoor bij de eerste rust een 4-0 stand was bereikt. Behalve de strafworp voor LZ en de uitzending van een IJsselspeler in het eerste part hoefden de goed leidende arbiters Van der Kolk en Van Polen in het vervolg van de wedstrijd geen persoonlijke fou ten meer uit te delen, met het ge volg dat er nog veel aardige goals te zien waren. De thuisploeg liep in de tweede periode door doelpunten van Fried Elzenga en Jan de Graaf uit naar 6-0, maar daarna gingen de Leidenaars slordiger spelen en De IJsel kon via Veldwijk en Koppels wat te rug doen (6-2). Jan Breedeveld bepaalde de stand halverwege op 7-2. In het derde kwart verdedigde LZ een beetje te nonchalant, zodat ook nu de periodestand niet ver der opliep dan tot 3-2 (doelpun ten van Rudi Muuse, Fried El zenga en Bram van Mil voor LZ en Deunk en Keyzer voor De IJsel). In het laatste speldeel, be gonnen met de stand 1(M, zorg den Gerard Soet, Fried Elzenga en Jan de Graaf van LZ en Theo Stokman van De IJsel voor de 13-5 eindstand. Fried Elzenga was met vier treffers de topscorer by LZ'86. Bij de Deventenaren konden de ex-jeugdinternationals Stokman en Veldlwijk totaal niet impone ren, terwijl ook de boomlange Deunk nauwelijks een voet aan de grond kreeg. Katwijk De poloploeg van Katwijk speelde zondagavond in Tilburg tegen TRB/RES, net als IJsselmeer, de tegenstander van vorige week, één van de zwakkere teams uit de tweede klasse B. Vorige week won Katwijk met 12-6, ditmaal werd het 4-11. Nadat Katwijk in de beginfase en kele goede kansen had gemist, nam TRB/RES een verrassende 2-0 voorsprong, die echter aan het eind van het eerste speldeel door doelpunten van Hans van Duivenvoorde (man meer) en Dick v.d. Bent weer teniet was gedaan (2-2). Daarna begon Kat wijk uit te lopen. In de tweede periode naar 3-5, in de derde pe riode naar 4-8, om tenslotte in het laatste kwart de dubbele cijfers te halen: 4-11. Doelpuntenmakers: Hans van Duivenvoorde (5x), Dick v.d. Bent (2x), Piet de Vries en Paul v.d. Putte. LEIDEN - Het duel PSV-De Zijl/LGB in de hoofdklasse van de water- polocompetitie werd za terdagavond in de aller laatste seconde beslist. De treffer die Frits Welling toen in een man-meer-si- tuatie scoorde betekende dat De Zijl/LGB op het nippertje toch weer een 5-6 zege uit het water sleepte, waarmee de Leidse ploeg zich vaster op de vijfde plaats nes telde en bovendien twee punten inliep op het op de vierde plaats staande VZC/Ritmeester, dat nu nog drie punten op de Zijl/LGB voor staat. HILVERSUM - Een kwar tier na rust werd het de Belgische grensrechter opeens te machtig. Toen namelijk kreeg de Belgi sche flanker Steegen van de Engelse arbiter Kirms een officiële waarschu wing en de vlaggenist wond zich over die beslis sing dermate op, dat hij met een nijdig gebaar zijn vlag wegsmeet en daarop aanstalten maakte om het strijdperk te verlaten. Hij werd echter nog juist van dit kwalijke voornemen door de Belgische rug- bycoach, Christian Lata- pie, weerhouden. Niettemin had de linesman met deze ronduit belachelijke act het stumperige optreden van het Belgische team getypeerd. Een formatie, die in het hele duel geen moment opgewassen was geble ken tegen het Oranje-vijftiental, dat gezien het krachtsverschil met de 17M een véél te krappe zege behaalde. De Denis Power-pupillen kunnen dit laatste vooral zichzelf ver wijten, want de tegenstand, die de "Zwarte Duivels", of beter: het clubteam van "Coq Mocsan Her stal", "Oranje" zaterdagmiddag had geboden, was ontroerend zwak geweest. Desondanks had de Nederlandse ploeg de 17-0 voorsprong, die het bij rust had, na de pauze niet'ver der kunnen uitbouwen. Integen deel. Door een kapitale blunder van de fly-half Cor Zwitser -hij "kickte" een bal slordig weg- werd zijn Belgische collega Mare Bosard in staat gesteld om zijn ploeg op 17-4 te brengen. Een resultaat, dat voor het Neder lands team eigenlijk een tikkeltje beschamend was. Te duidelijk hadden de Belgen in dit treffen namelijk gedemonstreerd, dat ze vele -elementaire- beginselen van de rugbysport (nog) niet be heersten. Vooral in de beginfase was dat duidelijk merkbaar. In die pe riode probeerde België nog rugby te spelen en toen kwamen de tekortkomingen op duidelijke wijze aan het licht. Om de haver klap maakte het team technische fouten, waardoor arbiter Kirms aan de Powerformatie vijf pe nalty-kicks moest toekennen, waarvan er een door Theo Oor twijn werd benut(3-0). De Belgen raakten er duidelijk door geiri- teerd. Een irritatie, die nog werd verhe vigd, toen DIOK-speler Kees Koemans (na aangeven van club genoot Dick Altink) na 23 minu ten de 7-0 op het scorebord bracht. Die try was het logisch gevolg van de constante Neder landse overheersing. Dat Oor twijn de conversie dan ook miste, werd dan ook als een "schoon heidsfoutje" beschouwd. Dit te meer, omdat Cor Zwitser, na fraai voorbereidend werk van Dieter Paul, voor 11-0 zou zorgen en Theo Oortwijn de conversie dit maal niet zou missen (13-0). Het enige, dat de Belgen daar te genover wisten te stellen was een afgekeurde try van Jean Paul Verstegen. Juist het feit, dat Kirms die try annuleerde, zou de Belgen in hevige mate prikkelen. Hooker Guy Vinoy bijvoorbeeld bepaalde zich daarna nog uit sluitend tot het mondeling pro voceren van scheidsrechter Kirms, Steegen en Ralet zochten vervolgens meer de man dan de bal, terwijl Joseph Gelardi na rust meer op een lopend slacht huis dan op een "nummer acht" leek. Met name DIOK-speler Dick Al- tink zou er het slachtoffer van worden. Een scheefstaande neus vormde het stille bewijs van de Belgische provocaties. Altink: "Ongelooflijk, die lui gingen op mijn gezicht staan". Waarop zijn clubgenoot Wil Rijsdam aan vulde: "Ik heb toch al heel wat wedstrijden in mijn carrière ge speeld, maar wat die Belgen flik ten, sloeg werkelijk alles". Ondanks dat Belgische geweld, dat uiteindelijk leidde tot het weg zenden van flanker Michel Bos ard, kon Altink na aangeven van Koemans vlak voor rust de score toch nog op 17-0 brengen. Een ruime marge, waar het Neder lands team na rust geen enkele treffer meer aan toe wist te voe gen. Rijsdam: "We hebben voor de pauze goed gespeeld, maar erna zakte ons spelpeil tot het nulpunt. Wat wil je ook met een tegenstander, die alleen maar liep te schoppen en te slaan,' Even kwamen de Belgen zowaar nog aan rugby toe. toen Mare Bosard kon profiteren van een presentje van Zwitser. Maar be langrijk was die try allang niet meer. Het krachtsverschil was duidelijk te groot gebleken, wat ook "Zwarte Duivels"-coach La- HILVERSUM - In het prog ramma-blaadje stond hij on derrugnummer "14" vermeld. Toen het Nederlands rug- byvijftiental echter zater dagmiddag het veld betrad, bleek hij niet in de ploeg op genomen. "Had DIOK-speler Peter Brandt een blessure, zo vroegen de 1000 kijkers zich af. Niets was minder waar. In weerwil van de aangekon digde opstelling in het prog ramma-blaadje, was gewoon aan Hlversum-speler Chris Schroder de voorkeur gege- Een verontwaardigde Peter Brandt "Dinsdag werd ik opgebeld dat ik eerste reserve voor de driekwartslijn zou zijn. Goed, daar had ik me al mee verzoend. Ging gisteren vrijdagred.) opnieuw de 3 Peter Brandt telefoon. Werd me vanaf het Bondsbureau verteld dat ik mee zou doen. Was ik net aan het idee gewend geraakt, en vertelde Power mij, dat ik toch reserve zou staan. Ik vind dit allemaal maar vreemd. Zo hoeft het voor mij niet meer. Ik zal me dan ook pas weer voor het nationale team be schikbaar stellen als deze kwestie grondig met Power is doorgesproken..." tapie onderkende: "Nederland was te sterk voor ons", zou hij la ter verklaren. "Maar de arbitrale blunders, hebben de Neder landers wel enorm geholpen, want ze vielen steeds in ons na deel uit". Scheidsrechter Kirms begroette die uitspraak als een Belgenmop. Hij, schaterend: "Ik heb gefloten, zoals ik de wedstrijd zag. Dat de Belgen de regels niet kennen, daar kan ik toch niets aan doen" GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17