SPARTA: FC ONGELUK Feyenoord: onderlinge wedstrijd kansenmissen Cor v.d. Hart trainer bij AZ „Rijsbergen uitstekend m Honsbeek'/Tweede keer dat dit me overkomt Bert Jansen na „stomme" tegengoal: „Het was blinde knal, maar die bal kwam even hard terug" Scorebord AANDAG 28 NOVEMBER 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ENSCHEDE - Bart Honsbeek is voorlopig uitgeschakeldDe Leidse grensrechter die op de foto behandeld wordt door verzorger Smit van Twente) moest tijdens het duel Fc Twente - AZ'67 geblesseerd uitvallen met een gescheurd kuitbeen-spiertje. Honsbeek. die daarmee vooreen oponthoud van tien minuten zorgde: "Endaar zit ik dan nu. ingepakt van mijn enkel tot mijnknie.Acht minuten voor de rust schoot het er opeens in. Ik was met de aanval mee iets achteruitgelopen, wilde met het spel meegaan en moest met volle kracht aanzetten. Daarbij is het erin geschoten, want ik kon geen stap meer doen "Dat is nou al de tweede keer dat me zoiets overkomt. De eerste keer, een paar jaar geledenheb ik de finish nog gehaald maar nu ging dat echt met meer. Ik moest me laten vervangen door scheids rechter Jan van der Veen uit de tweede klasse zaterdag) en ik ga ook zosnel mogelijk naar Zeist om me te laten behandelenmaar ik zal voorlopig wel uitgeschakeld zijn. Ik denk er bijvoorbeeld niet over over om zondag de C-elftallen van De Graafschap en Go Ahead te jluiten. Dat doe ik beslist niet; het moet rustig genezen." ROTTERDAM - Bij Sparta is tegenwoordig wat te beleven. Qua voetbal mag het dan niet steeds even fraai zijn wat er gebeurt, in wedstrijden waarbij de Rotterdamse club be trokken is, voltrekken zich de meest buitenissige zaken. Aan de spectaculaire apotheose van het duel bij PSV - het spitse optreden van doelman Doesburg tegen Twente en de vreemde wedstrijd-wending bij Haarlem, werd gisteren een uniek tegendoelpunt toegevoegd. Op het eigen Kasteel kostte het Sparta ditmaal "slechts" een punt maar dat moest dan wel worden in geleverd bij Ajax. Een ploeg die daardoor weer alom als de "FC For tuin" werd aangemerkt. Niet omdat de 1-1 onterecht was, maar wel door de wijze waarop de gelijkmaker ze ven minuten voor tijd tot stand was gekomen. Die mocht in voorbereiding uiterst bizar heten. Aanvankelijk immers leek Bert Jansen op de doellijn redding te gaan brengen na een in zet van invaller Tahamata, die in het centrum was "verlengd" door Geels. De Leidse Sparta-back (waardevol als altijd) handelde goed en deed het enige wat hij in zijn situatie moest doen: "Blind opruimen. "Want als je daar staat, heb je na tuurlijk geen tijd om die bal even rustig te gaan stoppen en te kijken waar hij heen kan. Een blinde knal geven, dat is alles watje kunt doen. Die bal moet weg. Maar ja, hij kwam even hard terug. Van de el leboog van Pim Doesburg, die een meter verder met zijn arm bewoog op het moment dat Jansen uit haalde, ketste de bal alsnog naar het net' 1 -1 na een bizarre één-twee. Pech voor Sparta, dat zeker. Maar impliceerde dat ook dat Ajax nu maar onmiddellijk weer FC Geluk moest heten? De Sparta-spelers zelf waren reeel genoeg nuances aan te brengen in de dis cussie die daar naderhand over ontstond. "Als je alleen naar de totstandko ming van de gelijkmaker kijkt, kun je zoiets zeggen", meende midden velder Leen de Goey. "Kijk je ook naar het verloop van de wedstrijd dan moet je stellen dat het bepaald niet alleen geluk was. Pas toen we op 1-0 gekomen waren, kregen we kansen en die voorsprong vond ik al tegen de verhouding in. In de eerste helft was Ajax zoveel ge vaarlijker dat we in de rust blij mochten zijn dat het nog 0-0 was." Pover Sparta-Ajax was tot aan die pauze overigens van wisselend gehalte. De "papieren" topper, die 21.000 kijkers naar Spangen had gelokt, 5 ging. Vooral met de Rotterdammers, die op het middenveld zoveel bal verlies leden dat de aanvallers nauwelijks van bruikbare ballen konden worden voorzien. En in de spaarzame gevallen dat die wel doorkwamen, bleken de vleugelspitsen Van Staveren en Peltzer kwaliteit tekort te komen om de bal voorin te houden. Bij Bij Ajax lukte dat beter, dank zij bijvoorbeeld Arnesen en Ling die regelmatig over rechts diep door drongen, maar ook niet verder dan tot aan de zestienmeter-lijnen."Tot daar ging net aardig," wist Ruud Geels, die goed bedwongen was door de uitblinkende voorstopper Anton Marijt, maar met de laatste pass ging het steeds mis. En die is toch het belangrijkste.' Vandaar dat de Amsterdammers het in de eerste rondgang moesten laten bij kansjes voor Geels (kopbal naast) en Ling (van dichtbij op Doesburg). Pas in de attractieve tweede helft leek het lichte Am sterdamse overwicht ook in de score uitgedrukt te zullen worden. Met Tahamata voor de aan zijn dij geblesseerde Ling, kreeg Ajax er een speler bij van wiens wendbaar heid geprofiteerd kon worden. Bovendien ging toen het systeem van de Ivicploeg beter werken. Arnesen dook herhaalde lijk langs de Valke over de rech terflank, waar Wim Meutstege dan vervolgens geconfronteerd werd met het dilemma wie hij af moest stoppen: Tahamata of Arnesen. Een probleem waar voor hij geen oplossing vond, net zo min als het middenveld van Sparta een ant- EREDIVISIE FC Twente - AZ'67 PSV - Haarlem Sparta - Ajax Den Haag - Utrecht NEC - Vitesse FC VVV - NAC Amsterdam - Feyenoord Volcndam - Roda JC Telstar - Eagles De „stomme" tegengoal van Ajax in beeld. Bert Jansenen Pim Doesburg kijken verbouwereerd toe hoe de bal alsnog in het doel verdwijnt na hun EERSTE DIVISIE Dordrecht-Vlaardingen 1-1 Excelsior-Fortuna SC2-1 Amersfoort-Groningen 1-2 Wageningen-Heerenveen 1-1 Cambuur-Willem II 1-0 Veendam-Den Bosch 0-0 De Graafschap-Helm. Sp3-0 MW-Eindhoven 1-0 SW-Heracles 2-1 Sparta zat dus in de klem, maar juist dan is het collectief dit seizoen tot merkwaardige ontsnappingen in staat. Het bleek gistermiddag weer eens. Uitgerekend op het moment dat de knock out leek te worden uitgedeeld, sloeg de ploeg zelf toe. In dezelfde minuut als waarin een treffer van Geels was afgekeurd, wegens buitenspel van aangever Arnesen, legde Bert Jan sen de bal uit een vrije trap op het hoofd van Van Zoest die fraai de wel legale 1-0 Ajax mocht daarna wel pressie ontwikkelen, maar Sparta (met de defensief ingestelde invaller Verbeek voor Valke) kreeg bij uitvallen de beste mogelijk heden. Peltzer, Clarke en de voor Rob v.d. Meer ingeruilde Van Sta veren ("Ik was leeg, het veld leek wel drijfzandkonden die echter niet uitspelen. Zoals ook Ajax via Geels, Zuidema en Tamata kansen negeerde. Het typeerde de mach teloosheid van de Amsterdamse voorlijn, dat voor de gelijkmaker de hulp nodig was van het duo Jan- sen-Doesburg. "Stomme goal", oordeelde Jansen. "Maar of dat nou geluk is, weet ik niet", vulde Van Staveren aan. "Het is niet de eerste keer dat Ajax zoiets heeft en zoveel mazzel heb je niet zo vaak na elkaar." Zoveel pech kennelijk wel. Kijk alleen maar naar Sparta, ofwel "FC Ongeluk". PAUL DE TOMBE PEC/Zwolle MW Groningen Heerenveen Fortuna SC Excelsior 15 Wageningen 15 Heracles 15 Willem II 15 Den Bosch 15 Vlaardingen 15 Eindhoven 15 SC Cambuur 15 Graafschap 16 SW 16 4 4 Veendam 15 2 6 7 Dordrecht 15 2 4 9 Helmond Sp. 15 2 4 9 Amersfoort 15 2 3 10 23 35-14 23 34-14 16 9 2 5 20 33-21 15 7 5 3 19 21-17 7 4 4 18 23-12 5 7 3 17 27-14 5 7 3 17 18-13 5 7 3 17 14-13 6 4 5 16 23-18 4 7 4 15 20-18 4 7 4 15 14-16 5 5 5 15 14-18 6 2 7 14 19-22 6 2 8 14 18-23 4 4 8 12 20-37 2 6 7 10 14-25 8 15-28 8 12-26 7 7-32 PEC/Zwolle eerste periode kampioen. AMSTERDAM - Boskov houdt van overdrijven. Een tikkeltje over moedig na de vijfde overwinning op rij van Feyenoord (1-2 bij FC Amsterdam): „Heb je het bijge houden hoeveel kansen we gehad hebben, ruim honderd toch zeker. Maar we hebben voor rust vooral erg goed gespeeld en daarom heb ik tcch een goede bui". Overdreven uiteraard, maar 3-15 of iets in die buurt zou een gezien het spelbeeld redelijke uitslag zijn ge weest in het Olympisch stadion Met andere woorden, de amper 7000 toeschouwers genoten van een on gekend spektakel, dat dermate boeide, dat de kou leek te worden verdreven uit de ongezellige be- tonkolos van Otto Roffel. Er waren twee duidelijke oorzaken voor dat zo langzamerhand voor Hollandse begrippen ongewone brok sensatie aan te wijzen. In de eerste plaats de toch wekelijks toe nemende kracht van Feyenoord. Mansveld speelde als in zijn beste Haagse jaren - Boskov: „Aadje was weer de ster van vroeger, de ve dette" - en het middenveld zijn be ste partij van het seizoen. Met name René Notten en Wim Jansen vaak geassisteerd door Wim Rijsbergen - ongetwijfeld geïnspireerd door Dettmar Cramer op de tribune - bedachten de mooiste openingen in de Amsterdamse afweer. Alle kanten Het onderlinge Feyenoord-wed- strijdje van het „missen van de mooiste kans van de dag" begon in de dertiende minuut met Gerard van der Lem, die andermaal voor de Rotterdammers een strafschop miste, toen Swerissen slechts met de hand een doorbraak van Rijs bergen kon voorkomen en Stuy in de goede hoek lag. Van der Lem miste vervolgens nog twee unieke kansen binnen drie minuten waar van de laatste voor een geheel leeg doel voordat de rechterspits voor 1-0 zorgde na een goede voorberei ding van Richard Budding en aan geven van Clyde Best in de 24ste minuut. Van der Lem als altijd on verschillig: „Ja, ondanks die ge miste kansen bleef ik lekker draaien, maar wat wil je met een tegenstander als Bianchi. Die kan je alle kanten opsturen". Des te vreemder daarom, dat bij FC Amsterdam een nog niet zo lang geleden door zcwel Feyenoord als Ajax begeerd talent als Leo de Leeuw op de bank zat. Maar dat was eigenlijk de tweede reden, waarom het zo'n gezellige voetbalmiddag werd in Amsterdam. Pim van de Meent heeft namelijk weer eens zoals hij het zelf uitdrukt „de kont zegen de krib gegooid." De Hage naar die al zo lang bij De Stoop in dienst is, gaat vanaf nu weer z'n ei gen gangetje, trekt zich niets meer aan van de bestuursleden. „Die kunnen de zenuwen krijgen. Ik heb op hun aanraden nu drie maanden getraind volgens het boekje van die jokers in Zeist. Nu is het afgelopen, ik ga van FC Amsterdam weer een karakterploeg maken met uit sluitend jongens, die er voor willen knokken. Als FC Amsterdam deg radeert, dan degradeert het wel op mijn manier en anders smijten ze me er maar uit. M'n contract zal aan het eind van het seizoen toch we) niet verlengd worden". Slachtoffers De Leeuw en „Stengel" van Bom mel, jongens die volgens Van de Meent te gemakkelijk hun geld willen verdienen waren de eerste slachtoffers. Of het er iets mee te maken had, is onduidelijk, maar FC Amsterdam bleef met ontembare energie aandringen, nadat Heini Otto van zeker twintig meter de achterstand drie minuten na rust tot 1-2 verkleinde (Van der Lem, hij weer. had vlak voor de pauze Clyde Best in staat gesteld er 0-2 van te maken). En zo kon het gebeuren, dat minuut Nico Jansen, matige vervanger voor Budding hopeloos overknalde en Heini Otto vrij voor de reddende Eddy Treytel verscheen. Steeds meer man schappen gooide Van de Meent naar het front, waar Mansveld het steeds moeilijker kreeg met de or ganisatie. Feyenoord kwam er ech ter voortdurend knap uit en had alleen al in de laatste vijf minuten minimaal vijfmaal moeten scoren. Triest hoogtepunt voor de Rot terdammers in de kansen-mis- wedstrijd werd de 92-ste minuut, toen Best, Melis (ingevallen voor de licht geblesseerde Van der Lem), Nico Jansen en Kreuz op rij misten. En het is dat de voortreffelijk leidende scheidsrechter Van Et- tekoven - die alleen ten onrechte zes minuten bijtelde - een doelpunt van Co Stout in de 95-ste munuut wegens buitenspel annuleerde, hoewel zijn grensrechter (volgens eigen zeggen gehinder door de lage zon) niet vlagde, want anders was Boskov na afloop waarschijnlijk iets minder vrolijk geweest. PETER DIJKGRAAF ALKMAAR - Met onmiddehjke ingang is Cor van der Hart aangetrokken als tramerlcoach van de eredivisieclub AZ'67In 1971 trad hij voor de eerste maal in dienst als trainer van de Noordhollandse ploeg .waarna in 1973 zijn contract met twee jaar werd verlengd. Daarna vroeg de KNVB Van der Hart om op te treden als trainer van het Nederlandse elftal voor het emdtoernooi om het wereldkampioenschap in West-Duitsland, welk aanbod Van der Hart accepteerde Na diverse gesprekken met Van der Hart is het bestuur van AZ'67 onder speciale voorwaarden weer tot overeenstemming gekomen. In overleg met prof Greep zijn maatregelen genomen om excessen zoals vroeger zijn voorgekomen te vermijden. In Maastricht heeft een kleine medische in greep die bij alcohol gebruik misselijk maakt plaats gevonden .waaraan Van der Hart zijn volledige medewerking heeft gegeven De heer Kraay zal m het vervolg weer als manager optreden. De verbin tenis met Van der Hart duurt voorlopig tot het einde van het seizoen. AMSTERDAM - De belangstelling van Bayern Munchen voor Wim Rijsbergen is zo groot dat de Beierse club gisteren trainer Dettmar Cramer naar Am sterdam had gestuurd om de blonde verdediger te observe ren. Cramer, die na de nederla gen van zijn club tegen Eintracht Frankfurt op de wip /it, was tamelijk enthousiast over het spel van de van zijn blessure herstelde internatio nal. "Rijsbergen", vertelde hij, "heeft een uitstekende indruk op mij gemaakt. Hij niet alleen overi gens, ook Wim Jansen en Gerard van der Lem vond ik goed. Maar ik kwam alleen voor Rijs bergen." Bayern gaat vanavond praten over het aantrekken van de Ne derlandse international, zoals ook gesproken zal worden over de vraag of trainer Cramer moet vertrekken of mag blijven. Cramer zelf is daar erg koel onder. "Er zijn omstandigheden waarin het beter is dat de trainer weggaat. Ik heb geen en kele reden om mij bezorgd te maken over mijn toekomst. Er is werk genoeg. Waar ik mij wel zorgen over maak is Bayern Munchen. Met het vertrek van Franz. Beckenbauer is een tijd perk afgesloten en nu moet ge bouwd worden aan een nieuwe ploeg en tegelijkertijd moeten wij vechten voor onze plaats in de bundesliga. n het kader van een nieuwe ploeg past een jonge verdediger als Rijsbergen. Feyenoord echter vraagt ten minste een miljoen gulden. "Over geld hebben wij nog niet gesproken", zei Cramer. „Vanavond zal er in het bestuur gepraat worden over Rijs bergen, daarna kunnen wij met Feyenoord gaan onderhandelen. Het heeft nog geen zin om over een vraagprijs te discussieren wanneer je nog niet zeker weet ofjedeman in kwestie wilt heb ben." Leuk natuurlijk dat er nog be langstelling voor me is. maar ik moet zeggen dat ik verder mets afweet van de mtei esse die Bayem voor me zou hebben. Goed. ik wist dat Cran ner giste- ren in het Olympisch stadion was om naar me te kijken maar ik heb verder geen coi itact met hem gehad. Dat was n iet nodig ook, geloof ik. want m ijn eren- tuele overgang (en z ij?! aan- blijven) zou pas vont i vond m het bestuit rvan Ba yen i worden besproken. Als daarir i positief beslist wordt, zal ik er bin- nenkort wel iets van horen. Ik wil best. want Bayern is een van de weinige clubs die zo n bedrag (toch een miljoen en waarschijnlijk een a/koopsom voor mijn resterende salaris) nog kan betalen. Maar dat was toch echt met de reden dat ik gisteren :o geïnspireerd voetbalde. Dal kwam meer omdat ik zes weken had stilgestaan. Tegen Am sterdam wilde ik me testen, kijken tot hoever ik kon gaan. Die test is goed uitgepakt. Ik zit weer op mijn normale niveau, al moet ik natuurlijk nog een paar wedstrijdjes spelen voor dat ik mijn plaats in het elftal weer helemaal heb teruggevon den Dat geldt nog meer voor Nico Jan sen. die vier maanden is weg geweest .maar toch ging hel met ons lang met slecht. Feyenoord draaide zelfs beter dan ik me van de tijd voor mijn blessure kan herinneren. Er is een op gaande lijn en die is zodanig dal ik kan voorspellen dat we een vaste ploeg zijn voor de eerste vier, ais iedereen fit is en blijft. Alleen aan dat kansen benutten moeten we eens iets doen. We kregen zoveel mogelijkheden dat het wel9-3had kunnen zijn. Nii die gemist werden,speelden we nog bijna gelijk ook. Maar verder is het me allemaal 100 maar goed ook als Bayern echt interesse in me heeft. In Duits land konden ze zo langzamer hand wel eens gaan denken dat ik sinds '74 alleen maar gebles seerd ben geweest. Dat struikelblok kan nu weg genomen zijn en dat is belang rijk want een miljoen is toch zeer veel geld voor een verdedi ger. Als het echt gemeend is,zou ik als Feyenoord die centen ook maarsnel pakken, want zoveel krijgen ze nooit meer voor me. Zelf reken ik voorlopig nergens op. Er zijn door de jaren heen zoveel geruchten geweest dat ik inmiddels al wel bij tien andere clubs had kunnen spelen. Ik maak me dus niet lekker meer, ik wacht alleen nog af. Auf Wiedersehen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13