Twee maal goedkoper! Skala De provincie Zuid-Holland in 1978 Wist u.... P.S. over uw geld Uw nieuwe kleuren-TV staat bij Skala! 20%-50% KORTING OPHEFFINGS-UITVERKOOP BONTMANTELS WINTERMANTELS NAPPA- en SUÈDEMANTELS NERTSHOEDEN - NOUVEAUTÉ'S Provinciebestuur naar keuze Laat eens van u horen 1. Nooit meer reparatiekosten. 2. De laagste huurprijs, slechts f.9?8 perweek. Bel (071) 131141 of kom es praten. Haarlemmerstraat 168. Leiden Van streekplan tot windrecht Kunt met wat dubbeltjes de hele wereld rond? iFtmauFcrn riftttimiJfi; ER 365dagen service per jaar. VANAF MORGEN AANVANG 9 UUR EN SLECHTS KORT Met toestemming van de Kamer van Koophandel - m.i.v. 1 oktober 1977 Voor volledige schriftelijke garantie wordt gezorgd door onze filialen. mevr. J. COLLEWIJN (mannequin) NIEUWE BEESTENMARKT 26 - LEIDEN - TELEFOON 071-13.34.59 Parkeergelegenheid voor wel 1000 auto's. Donderdagavond - koopavond. Tijdens de St. Nicolaas-week ook 's avonds geopend! dat de provincie Zuid-Holland 151 gemeenten telt? r dat daar drie miljoen en nog eens 50 000 mensen wonen7 - dat Zuid-Holland een provinciaal bestuur heeft van 83 statenleden7 dat Provinciale Staten elke maand in het openbaar vergaderen in het Provinciehuis in Den Haag? r dat de Commissaris der Koningin de Statenvergaderingen vóórzit? dat Zuid-Holland zes Gedeputeerden heeft? dat de provinciale begroting, met alle plannen van de provincie voor 1978. op 1. 2. 8, 9, 15 en 16 december wordt behandeld in de Statenzaal van het Provincie huis? Wist u dat allemaal? Dat is dan mooi meegenomen. Méér informatie over wat de provincie Zuid-Holland is en doet kunt u hiernaast vinden. Het is nooit weg om uw kennis over het provinciaal bestuur bij te spijkeren; uw provinciaal bestuur eigenlijk, want de 'Staten' zijn rechtstreeks gekozen, ook door u Wist u nog niet alles wat hierboven staat, dan bevat deze publikatie voor u nog heel wat Een publikatie van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland Tekst en samenstelling: Bureau Voorlichting. Vormgeving. Edvard Pfeiffer. Fotografie; Arnold F. Bosmans Het Provinciehuis in Den Haag. gelegen op de hoek Koningskade/Zuid-Hollandlaan bij het Malieveld, is de 'zetel' van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Een bestuur, precies als de Tweede Kamer en de gemeen teraad. gekozen dóór u en vóór u Het provinciaal bestuur verricht zijn werk als 'tweede bestuurslaag' tussen rijk en gemeente. Eéns in de vier jaar worden de provinciale- statenverkiezingen gehouden. Zuid-Holland heeft als provincie met de meeste inwoners ook het grootste aantal leden van Provinciale Staten 83 De zittende' statenleden zijn gekozen in 1974, De 83 zuidhollandse zetels zijn nu als volgt ver deeld PvdA 31. VVD 18. KVP 8. ARP 6. CHU 6, PPR 4. SGP 3. CPN 2. en Boerenpartij. D 66. DS'70, GPV en PSP elk één. De statenleden zijn gekozen voor een periode van vier jaar. Op 29 maart 1978. over een paar maanden dus al. zullen de statenverkiezingen voor de periode 1978-1982 worden gehouden, leder een boven de 18 jaar kan dan door te gaan stemmen zelf het bestuur van zijn of haar keuze méébepalen. Nog even iets over 'uw' provinciaal bestuur. De 83 leden van Provinciale Staten kiezen aan het begin van een statenperiode uit hun midden zes Gedeputeerden (afgevaardig den). Die vormen dan mét. en onder voorzit terschap van de Commissaris der Koningin het dagelijks bestuur van de provincie: het college van Gedeputeerde Staten (G.S.). G S. worden in hun werk bijgestaan door de 1700 ambtenaren van de provinciale griffie waterstaat en planologische dienst. De Commissaris der Koningin neemt in het provinciaal bestuur een wat bijzondere plaats in. Hij is niet gekozen, maar benoemd door de Kroon (Koningin en ministers). De Commis saris der Koningin is voorzitter van Provin ciale Staten en. zoals gezegd, van Gedepu teerde Staten. Hij brengt werkbezoeken aan de Zuidhollandse gemeenten en adviseert over benoeming van burgemeesters, om maar een paar van zijn take 1 Provinciale Staten van Zuid-Holland gaan de I komende weken praten over 'uw' ge'd P S zoals Provinciale Staten wel eens worden 1 genoemd, gaan bepalen wat er in 1978 met i het beschikbare geld van de provincie Zuid-Holland moet gebeuren. Wat er mee I gedaan moet worden voor de inwoners van Zuid-Holland Dat betekent dus geld beste den, ook voor ül P.S. over uw geld. zoals gezegd Ja ook in een ander opzicht gaat het om 'uw' geld. De provincie krijgt namelijk hel grootste deel van het te besteden geld uii het zogenaamde Provinciefonds van het Rijk En om het kringetje rond te maken: het Rijk vult dat Provinciefonds met belastinggeld. Vandaar dat u rustig kunt zeggen, dat Provinciale Staten ook over üw geld praten Reden temeer om te volgen hoe het provinciaal bestuur dat doet. 260 miljoen te verdelen Het bestuur van Zuid-Holland praal over de houdboekje voor het volgend |aar Het is de ontwerp-begroting 1978. opgesteld door Gedeputeerde Staten In die ontwerp-begro ting staan de plannen vèn de provincie voor het komend jaar. Plus wat dat allemaal zal kosten en hoe dat betaald kan worden De provincie heeft berekend, dat alle uitgaven in 1978 samen bijna 260 miljoen zullen bedragen. Dat is 3 miljoen méér dan Zuid-Holland aan inkomsten denkt te krijgen Er is dus een tekort, of een 'gatvan t 3 miljoen. Dat wordt bijpassen uit de algemene reserve', een spaarpotje uit vroeger |aren. Waar wil de provincie het geld allemaal voor bestemmen7 Wel. veel aandacht is nodig om de achterstanden op het gebied van het welzijn in te lopen. Dat is punt een. Zuid- Holland heeft hiervoor al enkele keren extra steun en geld van het Rijk gevraagd, maar tot nu toe vergeefs. Met 260 miljoen is heel wat te doen. zo op het eerste gezicht Maar u moet er eens even heeft. Om maar een paar gebieden te noemen, ruimtelijke ordening (o a het maken van streekplannen), recreatie, volks gezondheid. culturele zaken, verkeer en vervoer, fietspaden, vaarwegen, gemeente lijke herindeling, toezicht op de gemeente- De Img precies aangegeven in de ontwerpbegroting 1978 Een tamelijk dik pak papier, en hier dus niet éen-twee-drie weer te geven Daarom een greep uit de lijst bestedingen Bijna 41 miljoen is bestemd voor subsidies in de welzijnssector (maatschappelijke dienstver lening. volksgezondheid, onderwijs, cultuur) miljoen genoteerd Dan 7 ton voor de opvang van verslaafden aan alcohol en of drugs De bestrijding van de luchtverontreiniging staat voor 11 miljoen op de begroting Voor landwegen staat 84.7 milioen. voor werk aan waterwegen 17.3 miljoen en voor veren voorlopig 5,7 miljoen. Aan recreatie wordt ruim 6 miljoen uitgegeven Héél kort nog iets over c I Zuid-Holland. Met bijna een kwart van de hele Nederlandse bevolking binnen de provincie grenzen- krijgt Zuid-Holland toch maar 13 procent van het geld van het Provinciefonds Dit jaar krijgt Zuid-Holland per inwoner uit dit fonds 28,—. terwijl Zeeland 123,— per Zeeuw ontvang:. Logisch dat Zuid-Holland een andere verdeling van het Provinciefonds heeft gevraagd Maar ja. mede door de ongekend lange kabinetsformatie komt daar voorlopig niets van. Nee. Zuid-Holland krijgt hierdoor voor 1978 veel minder geld dan waarop het gerekend had Zóveel minder, dat het begrotingstekort Begroting waar? wanneer? Provinciale Staten hebben zes dagen in december uitgetrokken voor de behandeling van de begroting. Donderdag 1 december vrijdag 2 december, donderdag 8 december, vrijdag 9 december, donderdag 15 december en vrijdag 16 december. Op al die dagen vanaf 10.00uur'smorgens. De vergaderingen worden gehouden in de Statenzaal in he Provinciehuis. Koningskade 1/Zuid-Holland laan 3 in Den Haag Er is een publieke tribunf bij de Statenzaal, waar u alles'goed kun volgen. U bent van harte welkom' Wilt u vóór. tijdens of na de begrotingsbeh deling de (ontwerp)begroting inzien, c Provinciehuis, of bij het Bureau Voorlichting daar U kunt de begrotingsstukken ook kopen (kosten 16 50). en wel bij het Bureau Drukwerk in het Provinciehuis Een gratis brochure over de 'financiële kant' van Zuid-Holland ligt voor u klaar in het Provinciehuis. Een speciale uitgave bij de begroting, met vele gegevens over de plan nen en linanciële mogelijkheden voor deze provincie in 1978. Wie geen tijd ot gelegen heid heeft de behandeling van de begroting bij te wonen kan zo toch op de hoogte blijven. Dus: begrotingsbrochure afhalen of aanvra gen bij het Provinciehuis, Bureau Voorlich ting, Koningskade 1, Den Haag, telefoon (070) 264111. Een democratisch gekozen bestuur als dat van de provincie Zuid-Holland kan. mag en moet zelf over van alles en nog wat beslissen Maar het wil graag bij allerlei zaken weten hoe de 'betrokkenen' er over denken. Inspraak bij streekplannen en bij andere procedures is daar een sprekend voorbeeld van. Daarnaast bestaat ook 'spreekrecht', inge steld om u degelegenheid tegeven tezeggen hoe u over onderdelen van het provinciale beleid denkt. Het spreekrecht geldt in alle openbare vergaderingen van de 'vaste com missies voor advies en bijstand'. Dat zijn vakcommissies, samengesteld uit staten- zijn aangelegenheden. Algemene Bestuurlijke aangelegenheden. Culturele aangelegenhe den. Economische en Technische voorzie ningen, Gemeentefinancien, Inspraak en Voorlichting, Milieubeheer, Monumenten zorg en molens. Personeelsbeleid en organi satie, Provinciale financien. Recreatie, natuur bescherming en landschapszorg, Ruimtelijke ordening, Sociale aangelegenheden, Ver keer, Volksgezondheid en Waterschapsza ken. Als u in een van deze zestien commissies iets wilt zeggen, moet u dat wel tevoren even opgeven aan de voorzitter van de commissie De commissies vergaderen gewoonli|k in het Provinciehuis en hebben daar ook hun secretariaat. Om te weten wat er speelt in de commissievergaderingen kunt u de agenda's inzien o> aanvragen bij het Bureau Voorlichting. Provinciehuis. Koningskade 1. Den Haag Bij alle Statenvergaderingen, meestal ééns per maand te houden in de Statenzaal, bent u ook van harte welkom De agenda's van die vergaderingen kunt u gratis krijgen. Ofwel bij de vergadering, ofwel tevoren en dan even vragen naar het Bureau Voorlich ting Tenslotte, vlak voor het begin van elke nieuwe maand kunt u in een aantal kranten een publikatie vinden van de provincie. Met datum en uur van de vergaderingen van de commissies en van de 'Staten'. Er zijn heel wat manieren om te vertellen waar het provinciaal bestuur van Zuid-Holland mee te maken heeft Daar bestaat zelfs een fraaie brochure over. getiteld 'tussen rijk en gemeente, de provincie Zuid-Holland gratis verkrijgbaar in het Provinciehuis Maar kijk, ook de kranten geven met de regelmaat van de klok nieuws over zaken waar de provincie rechtstreeks of indirekt mee van doen heeft. Het is een enorm groot werkterrein Dat blijkt wel uit de kranten koppen. geknipt voor u uit allerlei bladen, en allemaal van de afgelopen tijd. Misschien herinnert u zich sommige xoppen nog wel' 'Streekplannen volgende maand ter inzage 'Schieland wil geen fusie met DelflandOok provincie akkoord bouwplaatsen ministe ries'. 'C S. betere wegwi/zers voor fietsers'. Hoorzitting over herindeling: gekibbel over grenscorrecties'. 'Zuid-Holland heelt nu ook Milieuraad'. 'Mr Vrolijk opent nieuw be stuurscentrum 'Twist om bouwplaats huizen Haagse regio', 'Tarief Kiltunnel voor bus/es lager'. Staten verdeeld over aanleg Ri/ksweg 11'. 'Provincie oogt te weinig naar Dordt'. 'Wellicht rijkssteun voor provinciale vaar wegen'. 'Provincie is niet tevreden over de drugsbestrijding'. 'Meer geld voor veer dienst'. 'Minister wil bevoegdheden van Ri/nmond uitbreiden'. 'Gusto nu ook op provmcietafel'. 'Oefening rampenplannen Zuidhollandse gemeenten'. 'Over bejaarden oorden: G S. Zuid-Holland in conflict me CRM'. 'Muskusrat wint terrein'. 'Zuid-Hol- land zit met tekort van 3 miljoenZuid- Holland wil snel nieuwe verdeelsleutel voor geld Provinciefonds'. 'Provincie stelt onder zoek m naar naleving windrecht voor molens'. U ziet het. van streekplannen tot milieu, van bejaardenoorden tot windrecht. allemaal zaken die de provincie aangaan Best kans behoort Misschi te gaan volgen doet. de provincie :iaal bestuui psssst! niet verder vertellen hoor; maar u kunt het zeker als u .voor wat duppies 'n krantje koopt en dat even lekker doorleest Provinciehuis

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11