IJ shocke yploe g sterk tegen de Denen Geluiden om haaien weg te jagen Schakers Alphen nog volop in race om titel De stemming Wat doet Pa? Betty Stöve: meer dan half miljoen Chaos in de Italiaanse ether Ook Wielheesen (Leiden) uitgenodigd A Beaujolais T" primeur 1977 arriveert in tVattegat! Olga's Rijke Slapen laat uw slaapkamer ontwaken VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 23 LEIDEN - De Nederlandse ijshockeybond heeft de zaken rond het nationale team serieus aangepakt. Voor de in terland wedstrijden tegen Denemarken vandaag op de Uithof en zaterdag in Groningen heeft de bond voor de eerste divisie zelfs een competitiestop ingevoerd. De spelers verblijven sinds woensdag in een trainingskamp in Leiden waar zij twee maal per dag trainen onder leiding van de nieuwe bondscoach Hans West- berg die in zijn korte verblijf in Nederland al voor danige op schudding heeft gezorgd. West- berg, die bij zijn aankomst al ver telde dat er in zijn team geen plaats is voor sterren die zich niet Trek er eens een paar dagen tussenuit met eenNS-Minitrip. Tientallen mogelijkheden voor een extra vakantietje, zoals: 3dagenMontferland v.a. f 109,- 3 dagen Twente v.a. 1111,- 5 dagen Zuid Limburg v.a. f 197,- 5 dagen Waddeneilanden v.a. f 170,- Ookruime keuze in weekendreizen naar boeiende steden in binnen- en buitenland, bungalowreizen en 8-daagseNS-appartementenreizen. Alle informatie in de brochure "NS-Minitrips 77/78" opdestations. aan de regels houden had de moed om spelers zoals Jack de Heer van Feenstra en Gerrie Go- bel van Tilburg buiten de selectie te houden. Een initiatief dat hem zeker in Til burg niet in dank is afgenomen. Tilburg, sinds jaar en dag hofle verancier voor het Nationale team, heeft nu slechts één speler, Klaas van den Broek, in West- bergs selektie. "Die spelers in Tilburg hebben mij nog steeds niet laten zien wat ze kunnen. Verandert dat niet, dan komen ze niet in mijn team. Er zijn nog meer goede spelers in Nederland dus keus genoeg". Een krasse uitspraak temeer omdat de voorgangers van Westberg al tijd klaagden over het gebrek aan talent in ons land. De selektie is sterk verjongd. Spelers als Hille, Dacloe, Klooster en Wielheesen van Leiden Lions hebben dit seizoen bewezen dat het Neder landse talent aan het doorbreken Een frisse start derhalve in de C- 'Poule wereldkampioenschappen waarin Oranje dit jaar is terugge keerd. In die zelfde C-Poule speelt ook Denemarken dat ver leden jaar tweede werd achter Italië, met weliswaar hetzelfde aantal punten maar met een min der goed doelgemiddelde. Een goede krachtmeting dus door Oranje dat verleden jaar in de Pondus Cup met 5-4 klop kreeg van de Denen en Denemarken heeft niet stilgezeten. Als coach is naast de Canadese trainer Ri chard David de Rus Boris Loela- gin in Wenen bij de WK nog coach van het WK-team aangetrokken die echter nog niet van de Russi sche regering buiten Denemar ken mag opereren. Koelagin zal dan ook niet in Nederland zijn dit weekeinde maar de gemaakte vi deo-opnames zullen hem thuis van alles op de hoogte houden. Denemarken zal met zijn sterkste selektie komen, waarin veel ta lent schuilt. Spelers als Soren Gjerding, Stig Nielsen en Jesper Hviid zijn gevaarlijke hockeyers, die iedere fout afstraffen. Wil Nederland winnen dan zal het beheerst en gedisciplineerd moe ten spelen. Geen penalties dus, want die worden toch door De nen resoluut afgestraft. Voor coach Westberg nogwel het grootste probleem dit moment. "We zullen de slechte naam van Nederland bij de buitenlandse scheidsrechters moeten verande ren." Westberg zal met zijn selek tie morgenavond door agressief aanvallend hockey proberen de wedstrijd onder controle te hou den", aldus Westberg die wordt geassisteerd door de coach van Amsterdam Ejay Queen. De opstelling van Nederland is in het doel Harrie van Bilsen en John de Bruyn. Verdediging Frank van Soldt en Piet Nota, Henk Krikke en Rick van Gog. Henk Hille en Alfred Decloe. In de aanval Larrie van Wieren, Jan Janssen en Jack de Heer. Jerry Schaffer, William Klooster, Ron Borteling, Rob van Onlangs, Klaas van den Broek, Johan To ren, Harrie van Heimen, Harrie Wielheesen en Leo Koopmans. Aanvang van de wedstrijd op de Uithof 20.30 uur. Leidenaar Harrie Wielheesen, die, in Leiden speelt is morgen in Oranje terug op de Uithof. Hij is als enige speler uit de tweede di visie uitgenodigd voor het natio nale team. Pa pakt PARADE, de zachtere vieux NEW YORK - Voor het eerst in haar lange tenniscarrière heeft Betty stöve in één seizoen meer dan een half miljoen gulden verdiend. De Wimbeldonfinaliste staat op het lijstje van verdiensten, dat de spelersvakbond per 17 no vember heeft uitgegeven ach ter Chris Evert, (503.134 dol lar), Martina Navratilova (300.317 dollar) en Virginia Wade (254.926 dollar) op de vierde plaats met een ver dienste van 219.012 dollar. Dat is 527.790,-. Tom Okker figureert bij de he ren niet meer bij de eerste tien. De grote incasseerder is opnieuw Jimmy Connors met 822.656 dollar. De nieuw gevormde combina tie Betty Stöve/Evonne Gool- agong, is met succes begon nen aan het tennistoernooi van Melbourne. In de eerste ronde van het dames dubbel spel won de Nederlands Australische combinatie met 6-4, 6-4 van Coles (Eng) en Whytcross (Aus.) Daarna ze gevierden Stöve en Gool- agong met 6-3, 6-3 over Fox/Harter (WS). De Amerikaanse dubbelspel specialist Sherwood Stewart heeft gisteren tijdens het in ternationale tennistoernooi in Oviedo een eind gemaakt aan de zegereeks van de Zweed Björn Borg. In de derde ronde van het herenenkelspel zege vierde Stewart in twee sets: 6-1 7-6. Een andere verrassing was de nederlaag van de als vijfde geplaatste Amerikaan Stan Smith tegen de 22 jarige Tsje- choslowaakse davidcupspe- ler Jiri Granat: 6-7 5-7. De Australiër John Newcombe won tijdens het internatio nale tennistoernooi in de Ja panse plaats Kobe in de kwartfinales herenenkelspel met 6-1 6-4 van de Spanjaard Manuel Orantes. Newcombe treft in de halve finales nu zijn landgenoot Ken Rosewall. In de kwartfinales van het da mesenkelspel won de Ameri kaanse Billie Jean King in twee sets van de Zweedse Mimi Wikstedt. De cijfers wa ren 7-5 6-3. SYDNEY (AP) - Men wil het water langs de Australische kusten veiliger maken voor zwemmers en baders door onder-water- mstallaties aan te brengen die geluiden moeten voortbrengen om haaien af te schrikken. Dit is meegedeeld door de 43-jarige Theo Brown, een man die de zeeën door en door kent en die zich de laatste jaren vooral heeft gericht op de strijd tegen de meest gevreesde vissen die een voortdurende bedreiging vor men van ieder die zich te water begeeft. Door ondernemers en de Australi sche overheid is al voor vele mil joenen dollars besteed aan het aanbrengen van speciale "haai- proef netten voor de kust van havengebieden, en aan het pa trouilleren op en boven het water door schepen, vliegtuigen en he likopters. Ofschoon er naar ver houding weinig mensen het slachtoffer worden van haaien is de schrik voor die vissen zeer groot en onuitroeibaar. In een doorsnee jaar worden er in Australië een of twee zwemmers door haaien gedood en twee of drie niet levensgevaarlijk ge wond. Maar de angst zit er gewel dig in onder de miljoenen bad gasten. Theo Brown wil om te be ginnen in 1978 zijn nieuwste anti-haai wapen installeren en wel bij Manly Beach, een zeer po pulair strandgebied in de buurt van de haven van Sydney:' Hij is kortgeleden in Australië te ruggekeerd na vijf jaren van ex perimenteren in het Franse Po- lynesië. In een vraaggesprek met een krant zei Brown dat hij drie onderwaterzenders wil plaatsen, op de bodem van de zee, onge veer 300 meter uit de kust. Door luidsprekers zal een zeer sterk signaal worden uitgezonden waarvan Brown hoopt, dat dit de haaien op de vlucht zal doen slaan. Bij het eiland Tahiti heeft men hier ook met succes mee geëxperi menteerd, en nu wil Brown trach ten te tonen dat het systeem het ook goed zal doen onder de Australische kustwaar haaien rondzwemmen die gevaarlijker zijn dan die bij Frans Polynesië. De installaties zullen worden aan gebracht door kikvorsmannen bijgestaan door deskundigen in scheepjes. Het wordt om te be ginnen een experiment, aldus Brown, maar tevems is het de eerste praktische toepassing van zijn eigen theorie wil nog niet verder gaan dan te zeggen dat hij er vertrouwen in heeft dat de proefneming zal slagen. Brown heeft aan zijn onderzoek al meer dan 100.00 dollar eigen geld besteed. Zijn persoonlijke kosten worden vergoed door het "World Life Research Institute" uit Cali- fornië. In wetenschappelijke kringen in Australië staat men ietwat sceptisch tegenover Browns plannen waar ondermeer wordt geredeneerd: „Als het ge luid de haaien uit de buurt haalt, blijft de vraag, hoe lang zal dat dan duren? Een expert zei: "een van de interes sante dingen van de haai is dat deze zich bijzonder goed aanpast. LEIDEN - Het eerste tiental van de Alphense schaakvereniging ligt nog volop in de race óm het kam pioenschap van de Leidse schaakbond, want na de winst op Leiderdorp lijkt nu ook LSG 3 geklopt te gaan worden. In de Leidse Rijnlandflat kwam een voorlopige 3-3 uit de bus. Gezien de posities van de hangpartijen' moet 4,/2-51/2 winst voor Alphen haalbaar zijn. Twee duels werden door de Leidenaars in Alphen vooruitgespeeld. LSG'er Serdijn meende tegen De Brouwer ten onrechte een offensief vast te kunnen houden i.p.v. een pion te winnen, dit moest hij bekopen met een afwikkeling naar een potvaste remisestand. Joziasse-De Kleynen was een ui terst spectaculaire strijd met snel wisselende kansen. Net toen De Kleynen het initiatief definitief^ naar zich toe leek te gaan trekken liet de Alphenaar in zware tijd nood een pion te ver doormar cheren. In de afgebroken stelling valt pro motie niet meer te vermijden en staat de winst voor Joziasse vrijwel vast. Aan de kopborden was LSG 3 later goed op dreef, maar verder was het woord aan Alphen, dat na de voorlopige 3-3 in de drie overige afgemaakte stellingen gunstige perspectie ven heeft op een 41/2-5,/2 zege. De gedetailleerde uitslag LSG 3-Alphen: R. Brunia-P. de Jong 1-0, J. Postma-J. v.d. Tol 1-0, W. Bakker-W. Donker afg., Th. v. Lotto en toto DEN HAAG - De uitslagen van de lotto en toto van het afgelopen weekeinde zijn: LOTTO 47: inleg 3.656.710,- prijzenbedrag J. 1.736.937,25 eerste prijs geen winnaar, van het bedrag gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 48. Het overige 4/5 deel wordt gelij kelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs, tweede prijs 6 winnaars, die elk (bruto) 49.213,20 ontvangen, derde prijs264 winnaars, die elk 1.447.40 krijgen vierde prijs 8510 winnaars, die elk 55,10 ontvangen vijfde prijs 9036 winnaars, die elk 51,90 ontvangen jackpot voor lotto 48 (27 november) 121.585,60 TOTO 47 inleg765.477,00, prijzenbedrag 363.601,58 eerste prijs 56 win naars, die elk (bruto) 2.597,10 ontvangen tweede prijs: 1361 winnaars, die elk 66,70 ontvangen, derde prijs 13913 winnaars, die elk 9,10 krijgen. Rijssel-J. Lambooy afg., W. v. Putten-J. de Wit afg., A. Nieuw- land-R. de Boer llt-llt, J. Ser- dijn-R. de Brouwer Va-Vt, D. Jo- ziasse-H. de Kleynen afg., A. Kuiper-P. Raumann 0-, A. Roose-K. Idzerda 0-1. De zege van Alphen op Leiderdorp viel met 7-3 wat ruimer uit dan ver wacht omdat de pluspion van Toorman tegen De Boer niet vol doende was voor winst en de stelling van Goeman tegen De Brouwer voor de Brouwer ge wonnen werd verklaard. Leider dorp overweegt nog om hierte gen in beroep te gaan, daar men meende dat Goeman over een ge forceerde remisevariant be schikte. Philidor 4 zette de clubgenoten van het 5e tiental vaster op de laatste plaats door de onderlinge ont moeting met 6-4 te winnen. De zege van Philidor was verdiend en had met meer acuratesse ho ger kunnen uitvallen. De gedetailleerde uitslag Philidor 4-Philidor 5: P. Braggaar-C. de Vroedt 1-0, M. Okkes-W. Meelis 1-0. P. Wagenaar-P. Sipos 1/2-1/2, P. Koster-C. Struyck 0-1, G. v.d. Bult-A. Walter 1-0, H. Gerrit- sen-Th. v.d. Berg 1-0, A. v. Ingen Schenau-J. v. Bruchem 'fe-'fe, C. Paardekoper-E. Stikvoort 0-1, A. de Ru-A. Geyer 1-0, C. de Korte-J. Moonen 0-1. Turners morgen in Waddinxveen tewn Noren - Voor het komend weekeinde staan er twee interlandwed strijden keurturnen op het prog ramma. De Nederlandse heren zullen in Waddinxveen (sporthal De Sniep) tegen de Noren in het strijdperk treden, terwijl de da- mens in Tiel de Noorse turnsters zullen ontmoeten. Het is exact een jaar geleden, dat beide ploegen elkaar zullen tref fen. Toen gingen beide wed strijden voor zowel de dames (176.55) en de heren (0.65) verlo ren. In de herenploeg hebben Cor Smulders, Dick Ooykaas en Ton- nie Rottier plaats moeten maken voor Wil Koch, Johan Molenaar en Anton Hoencamp, terwijl Frans van Elteren, Fred Brouwer en Gert Butter de ploeg zullen completeren. De aanvangstijden voor Waddinx veen zijn: morgen om 14.00 uur en zondag om 9.00 uur. Als je het zenuwstelsel irriteert door een zeer hoog ge luid, zoals in dit geval, dan zal hij het na een tijdje zeker gewoon gaan vinden. Hij zal meer be ducht zijn voor de oorzaak van het geluid dan voor het geluid zelf." Een andere geleerde zei: "Brown heeft voornamelijk geëxperi menteerd in een tropisch gebied waar haaien voorkomen die min der gevaarlijk en dodelijk zijn dan die voor onze kusten. Maar we zullen moeten afwachten en zien hoe het uitpakt". Brown wil op de duur anti-haai- eninstallaties maken die overal kunnen worden gebruikt, zoals bij rampen op zee waarbij de vis sen het meest worden gevreesd. Vrijdag 25 november sjaat voor elke bezoeker het eerste gias van deze verrukkelijke Franse wijn gratis klaar. Kom hem maar eens proberen. Kunt u meteen eens kennismaken met ons nieuwe Bierlokaal, waar u 100 soorten bier kunt krijgen. Sherry Bodega - Bierlokaal V Garenmarkt 16 Lelden L Tel. 071-143066 (aan parkeerterrein Levendaal) Dagelijks geopend van 16 tot 1 uur. Het wordt hoog tijd dat u slaapkamer ontwaakt, dc kan nu door Olga's Rijke Slapen De unieke koliek springboxen. hoofdborden gordijnen i; i. spreien er en leefkamer Welke k prefereert Olga Rijke Slapen in huis De kwaliteit van alle Olga produkten is de onbetwisti top vanwege de gebruikte i Stop uw naam en adres met i daarbij f 1aan postzegels v ingesloten, in een als brief gefrankeerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f 1.- over per giro U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga's Rijke Slapen Olga, Postous 16. Leiden. Postgiro 12002 «A/A OLGA bijna 1 miljoen aan prijzen t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten ROME (DPA) - In het begin van dit jaar waren er in Italië ongeveer twintig particuliere radiostations, momenteel zijn het er naar schatting meer dan tweeduizend. De Italiaanse PTT kan het niet pre cies zeggen, want zij heeft geen overzicht meer. Voor een eigen ra diozender is geen vergunning ver eist en dat heeft tot gevolg gehad dat op het ogenblik in het Italiaanse etherland een ware chaos heerst. Sinds vorig jaar het monopolie van de Italiaanse staatsradio werd op geheven wacht men vergeefs op een ordescheppende wettelijke re geling. Intussen betalen de par ticuliere zenders geen cent voor de muziek die zij uitzenden. Wel iswaar veroordeelde onlangs een rechter in Genua de eigenaar van een zendstation tot een boete om dat hij weigerde muziekrechten te betalen, maar de hoogte van de straf was belachelijk: slechts hon derdduizend lire (circa 300 gulden). Een commerciële zender als "Mi- lani International" moet jaarlijks minstens dertig miljoen lire (onge veer negentigduizend gulden) aan muziekrechten afdragen. De justitie heeft tot dusver weinig tegen de particuliere stations ge daan. Een halfjaar geleden werd in Bologna de links-extremistische zender "Radio Alice" op last van de autoriteiten gesloten omdat het sta tion als "commandopost" optrad. Wegens'aanstichting tot misda dige handelingen" moest eind ok tober ook "Controradio" in Flo rence uit de ether. De zender gaf tijdens gewelddadige demonstra ties inlichtingen over posities van de politie en hitste op tot verzet. In de meeste gevallen is de justitie echter machteloos. Vesuvius De medewerkers van "Radio Na- poli City", een tijdens de ver kiezingscampagne in 1976 verbo den particulier radiostation, bouw den daarna hun zender op de top van de Vesuvius en zetten de 'uit zendingen daar vandaan lustig voort. In Rome fungeert de ultra- linkse "Radio Citta Futura", door de politie volledig met rust gelaten, als "commandocentrale" tijdens straat betogingen. Via radiotelefo- nisch contact met activisten in de betoging worden de r demonstranten geleid. De overgrote meerderheid van de zenders is commercieel. Ze probe ren geld te verdienen aan reclame boodschappen om daarmee hun materiaal te betalen. De politieke stations hebben het moeilijker. Ze zenden meestal geen reclame uit en moeten zich bedruipen met vrij willige bijdragen van hun luiste raars. Het door de Radicale Partij gedreven "Radio Radicale" zag zich onlangs uit geldgebrek ge dwongen uit de lucht te ver dwijnen. Daarmee verstomde ook het geluid van "Fuori", het station voor homofielen, dat bij "Radio Radicale" hoorde. Anti-Italiaans Bij de illegale zenders, die in toe nemende mate door jongelui wor den beluisterd, tekent zich een beeld af van "anti-Italianisme" dat een aantal jaren geleden nog on denkbaar leek. Deze stations trach ten in vaak provocerende taal dat af te breken wat er nog van de vroegere burgerlijke waarden is overgebleven en zij scheppen een tegencultuur die een scherp con trast vormt met het officiële Italië. In plaats van nieuwsberichten, le veren deze zuiders "tegeninforma- tie", in plaats van psychologische adviezen krijgt men les in "anti psychiatrie" en in de rubriek 'De Rode Knol' verzorgt 'Radio Citta Futura' praktisch dagelijks een Programma over alternatieve voe ding.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23