Reuze gift voor het centrum Meren wijk Kern van Moluks I probleem: recht zelfbeschikking Tijd van massa-evangelisatie voorbij Radio en tv kunnen dagbladen niet vervangen -jMJUUllUI Te beginnen zondag dubbele diensten BRIL §8, we houden van elkaar. BAD AN PERSATUAN: VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 LEIDEN - Met ingang van zondag houdt de oecume nische kerk in de Meren- wijk in de aula van de school Valkenpad twee morgendiensten in plaats van één, namelijk om half 10 en 11 uur. De grote be langstelling heeft dat no dig gemaakt. Ds. H. J. van Leeuwen, de hervormde man in het pas torale team: "De aula kan ruim driehonderd mensen bevatten, maar dan is het ook wel overvol. Het komt voor, dat mensen terug moeten omdat er geen plaats meer is, maar het komt ook voor, dat mensen maar wegblijven omdat ze die volte niet kunnen verdragen. Dubbele diensten zijn dan de enige oplos sing". Naast de dienst in de aula zijn er om half 10 nog twee kinderdiensten. De kleintjes hebben om half 10 en 11 uur hun crèche, Hiermee wordt wel weer aange toond, dat een kerkelijk centrum in dit - nog niet volgebouwde - stadsdeel geen luxe is. Zowel voor de kerkdiensten als voor tal van nevenactiviteiten is de kerk hard toe aan een definitieve eigen ruimte. De bouw van dit centrum, in de buurt van het winkelcentrum Kopermolen lijkt nu wel zeer aanstaande. Na het vervullen van de laatste formaliteiten zal snel met de bouw worden begonnen. Die duurt, zo heeft de architect berekend, minder, dan een jaar. De financiële actie die de drie deel- Pastor Van Well ..verzoek royaal gehonoreerd... nemende kerken (de hervormde gemeente, de gereformeerde kerk en het rooms-katholieke vi- kariaat) in de Merenwijk houden, heeft tot nu toe f. 93.000 opge bracht. Ds. Van Leeuwen ver wacht, dat er nog wel wat zal na- druppelen. Bijzonder blij is men met een gift van 125.000 van de stichting "Ka tholieke Noden" in Hilversum. De bijdrage is het antwoord van de stichting op een verzoek van pastor J. A. A. van Well, voorzitter van het bestuur van het rooms- katholiek vikariaat Merenwijk, om financiële steun. Hij had zijn aanvraag uitvoerig met redenen omkleed. Vasthoudend is veel en moeizaam werk ver richt. Dankzij vasthoudend ge loof en gelovig vertrouwen was het mogelijk, de vele moeilijk heden het hoofd te bieden. De centrale instanties van de deel nemende kerken stonden aarze lend of afwijzend tegenover deze in hun ogen vérgaande oecu mene. Dat deze oecumene zonder voorbehoud wortel mocht schie ten in de Merenwijk, is voor een belangrijk deel te danken aan de erkenning en herkenning van protestanten en rooms-katholie- ken in de gezamenlijke viering van woord en tafel en de geza menlijke belijdenis van geloof in woord en gezang. In belangrijke mate heeft bijge dragen de overtuiging dat oecu mene in de Merenwijk slechts verantwoord zou zijn, als zij be leefd werd in solidaire verbon denheid met de r het moeilijk zo niet onmogelijk was, zich bij deze oecumenische gemeenschap aan te sluiten, als ook in verbondenheid met de moederkerken. Dat leidde wat de rooms-kathotieken betreft tot een afzonderlijke eucharistievie ring op de zaterdagavond. Het unieke karakter van het kerk- zijn in de Merenwijk komt tot uitdrukking in het feit dat de zondagsvieringen van avond- maal-eucharistie en de maande lijkse doopdiensten gemeen schappelijk zijn en dat de pas torale verantwoordelijkheid voor de lidmaten van de verschillende kerken wordt gedragen door de Algemene Kerkelijke Meren- wijkraad en de werkgroepen. De pastores vormen een hecht team". Zware druk Het centrum waarvoor pastor Van Well de stichting Katholieke No den financiële steun vroeg, kost f.1,2 miljoen. Het rooms-katho lieke vikariaat moet f. 400.000 in brengen, waarvan het bisdom Rotterdam f. 250.000 als renteloos voorschot zal verstrekken. Door de verplichte afbetaling daarvan en de te verwachten sterke stij ging van de exploitatielasten zal de financiële druk voor de rooms-katholieke in de Meren wijk zwaar zijn. De vorstelijke gift van f. 125.000 is dan ook zeer bemoedigend. Een dankbare pastor Van Well leidt eruit af, dat de stichting Katho lieke Noden de Merenwijk, ker kelijk gezien, een interessant project vindt. "Daarom hebben wij het ook f Vanavond om half 9 wordt in de hervormde kerk te Zoeter- woude een advent-retraite geopend, die tot zondagmiddag 3 uur duurt. Vaste elementen in de retraite zijn de getijde-dien- sten: 's morgens half 8, 's mid dags 12 uur en 's avonds half 8. Zondagmorgen om 10 uur is er een gezinsdienst van Schrift en Tafel, waarmee de adventstijd wordt geopend en waarin blokfluiters en ko perblazers de zang mee bege leiden. Om kwart over 8 vanavond (vrijdag) geeft de Amsterdamse organist Simon C. Jansen een orgelconcert in de Ad- ventskerk (centrum) te Alphen aan den Rijn. Hij speelt werken van Peeters, Franck, Lem- mens, Van Dommele, Reger, Willan en J. S. Bach. Vóór het concert krijgen de aanwezigen van de organist een mon delinge toelichting. Tien geboden Morgenavond om 8 uur is er in de Oudshoornsekerk te Alphen aan den Rijn Oudshoorn (Lage Zijde) een jubileumuitvoering ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van het zangkoor van de Ned. Protestantenbond al daar. Kinderkoor, jongeren koor en gemengd koor werken hieraan mee. Willem Hendrik Zwart bespeelt het orgel. De jongerengroep The Lord's Folks uit Leiden werkt zater dagavond om 7 uur mee aan een eucharistieviering in de rk kerk te Oud-Ade. Thema var. de dienst: "On weg naar het heil". b In de Scheppingskerk te Leiderdorp wordt zondagmid dag om 5 uur een jongeren- dienst gehouden, waarin vica ris S. Bijl uit Voorschoten iets zal zeggen over de "tien gebo den". Het interkerkelijke Pe trakoor uit Leiden werkt mee. In de Dorpskerk te Wassenaar begint zondagavond om 7 uur een cantatedienst, waarin ds. Maria de Groot uit Den Haag, predikante en schrijfster, voor gaat. Het plaatselijke kamer koor en orkest onder leiding van Jan van Biezen a Cantate 182 van J. S. Bach uit, met medewerking van Jeanne van der Linden fluit, de zangers Bouke Lettinga, Han de Roos en Hebert Perquin, D. K. Wielenga cello en Swannie Wielenga clavecimbel. Vier vespers O De Leiderdorpse rk parochie De Menswording heeft vier ad vent vespers-voor-iederen voorbereid, waarvan de eerste zondagavond om 7 uur wordt gehouden. De andere zijn op 4, 11 en 18 december. Alle in de kerk aan de Gallaslaan (wijk Voorhof). Uit de circulaire over deze ves pers deze zinnen: "Er bestaat De bekende organist Simon C. Jansen speelt vanavond in de Adventskerk te Alphen aan den Rijn (centrum). bij veel mensen een verlangen om buiten de gewone kerk diensten op andere wijze sa men te komen. Hier wordt een mogelijkheid geboden om in de voorbereidingsweken voor kerstmis eigentijdse vespers mee te vieren. In alle vespers zal geprobeerd worden, ver band te leggen met Jezus le- Zondagavond om half 8 begint in de Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg te Leiden een zangsamenkomst, voorbereid door de stichting "Trumpets of the Lord". Het koor "De Lof- stem" uit Sassenheim, onder leiding van Peter Siereveld, en een combo uit Den Haag verle nen medewerking. Beroepingswerk: Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Berge- ntheim A. den Broeder 't Harde, bedankt voor Hasselt, Hattem, Drachten en Eindho ven P. Schelling Middelburg, voor Dronten en voor Voor burg J. Kruidhof Hoek. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Bunschoten J. Kievit Ermelo. Geref. Gemeenten: bedankt voor Goudswaard H. Ligten- berg Terwolde. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Dantumawoude T. Jelsma Balk. Het bestuur (moderamen) van de gereformeerde synode gaat met een delegatie van 6 perso nen naar Zuid-Afrika; ds. C. Mak, de heer M. Weststrate, ds. A. C. Hofland, prof. dr. J. Plomp, dr. A. Kruyswijk en prof. dr. H. Ridderbos. Zij zullen met de blanke Nederduits Geref. Kerk over de rassenkwestie en de on derlinge relaties spreken. De populariteit van de beroemde evangelist Billy Graham zal steeds verder dalen, althans in Europa Dat is een conclusie van William Thomas, een Ameri kaanse evangelist van de Euro pese Baptistenfederatie, die gis teren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, bij prof. dr. J. Ver- kuyl, is gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift over mas sabijeenkomsten als methode van evangelisatie. Thomas richt zich in zijn studie vooral op de evangelisatiecam pagnes in Brussel in 1975, waarbij ook Graham betrokken Hij meent, dat massacampagnes van een grootte zoals die in de ja ren 50 en 60 voorkwamen, in ons werelddeel zeer zeldzaam zullen worden. De nadruk zal i?i toene mende mate komen te liggen op Thomas, die de laatste 17 jaar in Europa heeft gewoond en gewerkt en ook drie jaar zendeling in Zaire was, heeft nog wel hoop voor evangelisatiecampagnes, maar hij pleit dan wel voor een nieuwe vorm en voor een betere voorbereiding en samenwerking. Dat de campagne in Brussel mis lukte. wiit hij vooreen deel aan de opstelling van de kerken, die haar niet accepteerden en te weinig samenwerkten als gevolg van traditionele verschillen en een gebrek aan geestelijke eenheid. De organisatoren verwijt hij, de rooms-katholieke kerk niet te hebben benaderd waardoor een grote groep potentiële bezoekers verloren ging. Het hele evenement in Brussel was een caricatuur van evangelisatie. Het was te duur, niet aan de Belg aangepast en alles draaide om de figuur van Graham. Er werd een "import-geloof' gepre senteerd. Massacampagnes sloegen elders veel meer aan, vooral in de Ver enigde Staten en Latijns-Ame- rika, omdat deze landen niet met moeilijke kerktradities zitten zoals West-Europa. Al ziet Thomas een aantal positieve punten in massa-evangelisatie (interkerkelijke samenwerking, een groot bereik, bemoedigend voor kerkmensen en spontane ui ting van geloofdbeleving), ge loofsbeleving), toch beveelt hij kleinschaliger campagnes sterk aanEr is een tendens naar plaat selijke acties, van groepen bij voorbeeld als "Operatie Mobilisa tie" en Youth for Christ. Zo'n vorm heeft volgens Thomas, meer zin. De massacampagnes hebben, wat Europa betreft, hun beste tijd gehad. SASSENHEI VARIA We weten precies wat we aan elkaar hebben. We weten dat je keuze biedt uit zo'n anderhalf-duizend modellen. We weten dat je 'n goede garantie en service biedt. We weten dat je onze glazen vakkundig hebt geslepen. We weten ook dat je prijzen jong en vriendelijk zijn. Echt waar, Bril 58, daarom houden we van elkaar. DEN HAAG (ANP) - De Badan Persatuan, de Zuidmolukse een heidspartij, heeft "een angstig vermoeden dat in de regerings nota over het Zuidmolukse pro bleem geen hoofdstuk over het zelfbeschikkingsrecht zal staan". Dit heeft drs. M. Fr. Mual, één van de vice-voorzitters van de Badan- Persatuan, gisteren in Den Haag gezegd. "Het politieke vraagstuk van het zelfbeschikkingsrecht is de kern van het Zuidmolukse probleem", aldus drs. Mual, die verder heeft gezegd dat "als de politieke aspiraties van de Zuidmolukkers niet gehono reerd worden, de Nederlandse regering niet helpt om spannin gen binnen de Zuidmolukse ge meenschap weg te nemen". De Molukkennota heeft de rege ring-Den Uyl toegezegd tijdens de parlementaire debatten over de gijzelingen in Drente, in mei en juni van dit jaar. De nota zal een bijlage bevatten waarin de historische achtergrond van het Zuidmolukse vraagstuk zal wor den geschetst. De nota zal aan de Tweede Kamer worden aange boden wanneer er een nieuwe re gering is. De vrees van drs. Mual dat de rege ring het kernprobleem (aldus de Badan Persatuan) - recht op zelf beschikking - in de nota zal om zeilen, is gegroeid na een gesprek tussen de gemengde Neder- lands/Zuidmolukse commissie Kobben/Mantau, het inspraakor gaan welzijn Zuidmolukkers en de secretarissen-generaal van de ministeries die betrokken zijn bij het opstellen van de nota. Dat zijn binnenlandse zaken, buiten landse zaken, justitie en CRM. Tijdens die bijeenkomst is gespro ken over sociaal-maatschappe lijke en culturele problemen (on derwijs, werkgelegenheid, huis vesting en lokale inspraak), in de ogen van de Badan Persatuan problemen van de tweede orde. Politieke vraagstukken zijn, on danks de aanwezigheid van een man van buitenlandse zaken, niet aan de orde geweest. Bij de toezegging van de nota heeft de regering overigens gezegd alle facetten van het Zuidmolukse probleem aan te zullen snijden. Het hoofdbestuur van de Badan Persatuan heeft de Nederlandse regering gevraagd een staatssec retaris voor Zuidmolukse zaken te benoemen. De organisatie stelt zich ook op het standpunt, dat "iedere vorm van hulpverlening, welke mede bij draagt tot de versterking en het voortbestaan van de Indonesi sche dictatuur achterwege moet worden gelaten". Volgens het hoofdbestuur heeft dit voortbe staan ernstige gevolgen voor de volkeren van Atjeh, Papoea, Oost-Timor en Zuid-Molukken, die "terecht ijveren voor onaf hankelijkheid ten opzichte van Indonesië". Volgens het hoofdbestuur moet de problematiek van het zelf beschikkingsrecht van de Zuid-Molukken ter kennis en voor behandeling van internatio nale organisaties worden ge bracht. Ook wil het hoofdbestuur dat aan de Zuidmolukse politieke leiding zoveel mogelijk facilitei ten worden verstrekt (ook finan ciële) om op legale en verant woorde wijze voor het Zuidmo lukse zelfbeschikkingsrecht op te komen. e in botsing kwam met een vrachtwagen geladen met rollen staalgaas. Een inzittende van de personenauto kwam om het leven. HILVERSUM - "Gedupeerde krantenlezers compenseerden het wegvallen van de krant maar op zeer bescheiden wijze door een veranderd gedrag ten aanzien van radio, televisie of tijd schriften. Zij besteedden wat meer tijd aan het lezen van tijdschriften, vooral opinieweekbladen, maar alleen de "zwaardere" krantenlezers, die normaal veel tijd aan de krant geven, luisterden met wat extra aandacht naar het radionieuws, keken met wat meer aandacht naar het journaal en luisterden in het algemeen wat meer naar de radio". Tot deze conclusie is de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS gekomen in een uitgebreid onderzoek naar de reactie van krantenlezers op het niet-ver- schijnen van dagbladen tijdens de krantenstaking van februari 1977, waarbij zestien regionale en twee landelijke dagbladen waren betrokken. Men bleek vooral regionaal en plaatselijk nieuws (77 pet), sport (52 pet), politiek nieuws en com mentaar (49 pet), nieus over mis daad, rampen en ongelukken :46 pet) en advertenties (41 pet) ge mist te hebben. Het minst gemist werden het weerbericht (16 pet), het vervolgverhaal en de strips (14 pet) en de recepten (9 pet). Driekwart van de getroffen kran tenlezers had het moeten missen van het dagblad "zeer" (52 pet) of "enigzins" (24 pet) vervelend ge vonden, voornamelijk wegens het gebrek aan informatie, de verstoring van vaste tijdsbeste dingspatronen waarin het lezen van de krant een eigen plaats in nam en tenslotte wegens anti- stakingsgevoelens. Musical 'Hair' wordt verfilmd NEW YORK Al vaak zijn er plannen in die rich ting gemaakt, maar nu gebeurt het dan toch: "Hair", Broadway's eerste rockmusical uit de jaren zestig wordt in New York ver filmd. Regisseur is Milos For- man, die onlangs met een Oscar werd onderscheiden voor "One flew over the cuckoo's nest". VOETBAL - De voetbalwedstrijd sparta-Go Ahead Eagles voor de d^rde ronde om de strijd voor de KNVB-beker zal op 24 december gespeeld worden. De ontmoeting was aanvankelijk op Tweede Kerstdag vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13