"Ze willen me in een hokje stoppen" "Audrey Rose": moralisme waarde honden geen brood van lusten Films deze week WILLEKE VAN AMMELROOY: 'Komedie' gaat ten onder aan overdosis flauwe sex VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 FILM pagina 11 'De Mantel der Liefde', een film van regisseur Adriaan Dit- voorst zal in februari van het volgend jaar in de Neder landse bioscopen te zien zijn. Op zichzelf is dat niet zo bijzonder, ware het niet, dat Ditvoorst zijn film heeft ge maakt rond het thema van de Tien Geboden. Zijn benade ring is zo controversieel, dat het project driemaal werd geweigerd door het produktiefonds. Eenmaal voor de scenario-aanvrage en tweemaal als film. Daardoor bleef het script een jaar lang op de plank liggen. Dit voorst leek aanvankelijk dezelfde tegenwerking te ondervinden als de regisseur, die het pijnlijke voornemen had kenbaar ge maakt het liefdesleven van Jezus te willen verfilmen. Uiteindelijk kwam de financiële garantie toch af en kon Ditvoorst met een rela tief laag budget gaan draaien. De film gaat twee uur duren en han delt over de Tien Geboden, zoals Mozes die zich destijds voor stelde. Ze zouden een leidraad moeten zijn voor het dagelijks bestaan van de mensheid, maar de praktijk wees, zo we allen we ten, wel anders uit. Volgens Ad riaan Ditvoorst is Christus, de grote protagonist uit het Nieuwe Testament,één van de eersten geweest, die de ideeële gedach ten van Mozes door zijn levens wandel bestreed.Daarom is de regisseur begonnen met een con frontatie tussen Mozes en Chris tus. Later introduceert Ditvoorst Mozes als filmproducent en Christus als regisseur. Voor de rol van Mozes is Hans Boskamp aan getrokken,terwijl de rol van Christus door Joost Prinsen ge speeld zal worden. Het staat nu al vast dat deze film veel tegenstrij dige reacties bij het publiek zal oproepen. De film is sterk-frag- mentarisch opgenomen: voor elk gebod is een andere lokatie ge- Door Bert Koekebakker zocht en zijn andere acteurs en actrices aangetrokken. Volgens Ditvoorst is door de compilatie van fragmenten een ware black comedy ontstaan, waaronder hij verstaat een moeilijk defi nieerbaar soort humor, geba seerd op dood, liefde, neurose, sexen perversie. Jules Croiset zal in de film een pastoor spelen, Henk Molenberg een bisschop, Frans Vorstman een belas tingambtenaar, Julien Schoe- naerts een kardinaal en Mimi Kok een bakkersvrouw. Verder spelen mee Wim van der Grijn, Marjan Berk, Ronny Bierman, Siem Vroom, Rijk de Gooyer, Sylvia de Leur en Ellen Röhr- man. Een sterk controversieële rol zal ook worden gespeeld door Willeke van Ammelrooy, die in 'De Mantel der Liefde' de rol zal spelen van de maagd Maria. Ge zien haar vorige rollen op het witte doek lijkt dit zo in tegen spraak met het beeld, dat het bioscoop-publiek van haar heeft.dat het zinvol leek met Willeke over haar interpretatie' van de Maria-rol *te praten. Velen kennen Willeke van Am melrooy van haar rollen in films als 'Mira' 'Frank en Eva', 'Da kota', 'Een woord van Liefde' en Help de Dokter Verzuipt'. Onbe doeld groeide Willeke in Neder land uit tot een sexsymbool. En nu opeens de rol van Maria in 'De Mantel der Liefde'. Het lijkt op de Stones, die kamermuziek gaan spelen of op Wolkers, die een streekroman gaat schrijven. Willeke: "Waarzin natuurlijk. In Nederland bestaat de tendens je in een hokje te stoppen, waar je je hele verdere leven niet meer uit- mag. Ik weiger daar catagorisch aan mee te werken. Ik neem de rollen aan, die me liggen en die ik wat script betreft aantrekkelijk vind. Als ik bovendien vermoed, dat ik goed met de regisseur kan samenwerken dan zal ik tegen zo'n rol beslist 'ja' zeggen In die andere films zat toevallig relatief veel bloot. Dat zat wél in die film en dat was niét omdat Willeke van Ammelrooy zo nodig bloot in een film moest. Daar moeten de mensen eens vanaf. Die gedachtenfout maken ze re- gelmating. Bovendien heeft Ad riaan me het script als eerste ge geven. Hij zei me, dat ik maar een rol uit moest zoeken, omdat ik veel rollen kon neerzetten. Ik heb toen voor de rol van Maria geko zen. Gek, dat het publiek rollen in de film en rollen op het toneel scheidt. Op de toneelschool heb ik al talloze malen de rol van Ma ria gespeeld en heb daar nooit enig probleem mee gehad. Nu is men zelfs naar Van Agt gestapt, omdat ik nooit de rol van Maria zou mogen spelen en Joost nooit de rol van Christus. Dat zou godslastering zijn. Ik vind dat een soort vooroordeel dat nergens op slaat. Die mensen moeten eerst de film maar eens gaan zien en daarna gefundeerd kritiek leve ren. Maar niet vooraf, omdat ze de combinatie 'Van Ammelrooy- Maria' hebben gehoord. Boven dien heeft de regisseur er iets heel moois van gemaakt"Jouw in terpretatie is ook erg belangrijk. Willeke: "Ja, want wie kent Maria? Niemand toch. Ik heb daarom van Maria gemaakt wat ik van haar ken, afgestemd op de beeldjes in de kerk. Ik kon met die rol alle. kanten op. Ik heb dat Mariabeeld even in de film tot le ven gebracht en daar is eigenlijk alles mee gezegd.' Er zouden ook religieuze bezwaren bestaan.Willeke:"Je (bedoelt te gen mijn Maria-interpretatie? Ja dat is me bekend. Ik ben vroeger niet katholiek opgevoed, maar zat altijd wel thuis als enige aan tafel te bidden. Mijn vriendin netjes, die wel katholiek waren, werden in de kerk aangenomen, maar dat was er voor mij natuur- lijk niet bij. Toen heb ik me ver kleed met een paar gordijnen om me heen en paardebloemen in m'n haar. Op diejnanier wilde ik ook door de kerk aangenomen worden. Maar ik werd geweigerd. Ik herinner me nog wel, dat dat in mijn jeugd grote indruk op me heeft gemaakt. Ik geloof, dat ik als kind, dat hele kerkelijke ge doe al zag als een soort toneel spel, grenzend aan magie. Daarom was het voor mij niet moeilijk me helemaal in mijn Ma ria-rol m te leven. Je hebt nu met Adriaan Ditvoorst als regisseur gewerkt. Hoe was die ervaring en met welke regis seurs werk je het liefst?Wil leke:'Ik heb erg prettig met Ad riaan samengewerkt. Hij is een hele rustige jongen, die z'n vak goed verstaat. Andere regisseurs. ja, ik heb een te gekke tijd bij Scorpio-Films gehad, alleen vond ik het eindresultaat sterk tegenvallen. Misschien komt dat omdat ik zeer kritisch ben. Ik heb pas gedraaid met Harrij Kümel. Die is heel moeilijk om mee te werken. In België wordt hij 'de tiran' genoemd. Meer in zijn rela tie tot de technici dan voor ac teurs en actrices. Maar het resul taat is fantastisch. Dat vind ik ook van deze film' De Mantel der Liefde'. De mensen moeten ge woon maar gaan kijken. En dan niet bevooroordeeld. Niet den ken aan 'Myra' of 'Frank en Eva'. Zich afvragen: Wat brengt dat mens er van terecht. Doet ze het goed, kan ik me in die interpreta tie vinden? Dat is belangrijk. Niet of ik in vroegere films een hoer of een overspelige echtgenote heb gespeeld." 'Audrey Rosé', regie Sam Wise, hoofdrollen: Anthony Hopkins en Susan Swift, Studio theater, 16 jaar. 'We zijn op aarde om God te dienen en om later in het hiernamaals gelukking te zijn', klonk uit de monden van veertig kinderen met wie ik samen de eerste van de lagere school bezocht, als ant woord op een vraag van de in bruine pij gehulde, rondbuikige en bebaarde pater voor ons. Een wijsheid die we hadden opge daan uit het bruine boekje, met de slappe kaft en het kruis op de voorkant. Die pater en dat boekje hadden on gelijk. We gaan helemaal niet dood. We sterven wel, maar onze ziel blijft voortleven, niet in de hemel, maar in het lichaam van een nieuw geborene. Die wijs heid deed ik gistermiddag op bij het zien van 'Audrey Rosé', het nieuwste 'leerstuk' uit de stal van United Artists, de produktie- maatschappij, waar de amuse mentscrisis voor de zoveelste keer genadeloos van zich heeft "Audrey Rose" doen spreken. In het kader van het doorbreken van taboes, is het na alle films over door de duivel bezeten on- schuldigen tijd voor nieuw licht op het verschijnsel reïncarnatie. Vader, moeder en dochtertje vor men een gelukkig gezinnetje, waar in volstrekte harmonie met volle teugen wordt genoten van de geneugten die het leven de be ter gesitueerden zo rijkelijk te bieden heeft. Alleen, er is één jaarlijks terugkerende schaduw over die vreugde: begin October als de dag nadert waarop de ver jaardag van het elfjarige meisje gevierd moet worden, wordt het meiske in haar dromen geplaagd door steeds dezelfde nachtmer rie. Het kind rent dan uit bed, dolt de slaapkamer rond, slaat met haar handen tegen het raam, roept om haar vader, maar reageert niet als deze haar bij haar naam noemt. Ze 'groeit er wel overheen, ver moedt iedereen, totdat een mys terieuze figuur na al een aantal weken het gezin in het oog te hebben gehouden, in een gesprek met de ouders duidelijk maakt dat het meisje Yvy de reïncarna tie is van zijn elf jaar gele.den bij een auto-ongeluk omgekomen dochtertje Audrey Rose. Die auto sloeg over de kop, raakte in brand en Audrey Rose heeft tevergeefs met haar handen tegen het auto raampje gebonsd en om haar va der geroepen. Vader is de onge lovige Thomas, moeder raakt on der de indruk van het verhaal van Audrey's vader, die in India in armoede levend, de 'zin van het bestaan' heeft ontdekt en zeker weet datje rustig dood kunt gaan, omdat je ziel een paar uur later toch weer in een andere gedaante terugkomt. Veel meer dan dat het allemaal van een moralisme is waar de honden geen brood van lusten, hoeft over zo'n anti-film niet geschreven te worden. TON VAN BRUSSEL 'The seven men army' (Het leger van zeven man). In de hoodrol- len: honderden elkaar heftig be strijdende Chinezen en Japan ners uit wier lijven lustig besse nsap (van een erg slecht merk) lekt. Theater: Luxor. Leeftijd 16 jaar. Regisseur Chang Cheh moet 'The seven men army' hebben ge maakt toen hij kampte met een alngdurige kater, anders zou ik de flauwekul niet kunnenverkla- ren die hij met dit produkt heeft afgeleverd. Het is werkelijk on gehoord. De mond zwiept open van «verbijstering. Volgens de gegevens clie de films begeleiden speelt het verhaal Seven men Army absurde film zich af in de jaren dertig dis de Japanners China binnenvallen. Of het verhaal op een historische gebeurtenis steunt, zou ik niet kunnen zeggen. Maar al zou dat zo zijn, de werkelijkheid moet heel anders zijn geweest dan de absurde taferelen die de heer Chang ons in Eastmancolor voor zet. Wat hij ons wil laten geloven is dat zes Chinese .militairen plus een jongeman in staat waren een belangrijk fort vele dagen lang te Vrouwen praat me er niet van "Calmos" (Vrouwen praat me er niet van); regie: Bertrand Blier; hoofdrollen: Jean Rochefort en Jean Pierre Marielle; Lido 3; 16 jaar. Vluchten uit de beslommeringen van het huwelijk is het hoofd thema van deze komedie van Bertrand Blier. Twee mannen vinden elkaar op toevallige wijze in dezelfde situa tie verzeild: ze balen van het hu welijk en van vrouwen in het bij zonder. Ze willen niets liever dan rust en lekker eten. Dat doen ze dan ook in een klein Frans plaatsje, waar ze in de plaatselijke pastoor een goede compagnon vinden. Maar helaas weet het zwakke deel van het menselijk geslacht ze op te sporen. Ze zullen een week einde terug moeten om hun ech telijke plichten te vervullen. Maar zelfs dat is de heren teveel en snel wordt de vlucht weer ge- sen het mannelijk en vrouwelijk geslacht, waarin de heren het on derspit delven. Hun straf is, dat ze zich wezenloos copuleren tot ge noegen van talloze vrouwen. Tenslotte zijn hun lichamelijke krachten dusdanig afgenomen dat ze tot kaboutergrootte zijn geslonken. De twee vinden dan hun einde op een plaats, waar zij al té véél hebben vertoefd De opzet van het verhaal is erg aar dig. Blier had er een leuke kome die van kunnen maken. Maar he laas verzandt hij in een te serieuze aanpak van de hitsige horden Een complete oorlog breekt uit tus- Dit heeft tot gevolg datje steeds zit te wachten tot het nu echt leuk gaat worden. Maar helaas wordt dat geduld niet beloond. Waren er in het begin van de film de uitge breide vreetpartijen, die al slaap verwekkend werden op den duur, verreweg het grootste ge deelte wordt in beslag genomen door vluchtige copulatiescènes maar in zo'n overmaat dat het voor de helft korter had gekund. Een langdradig geval dus deze Franse film, die eigenlijk te bizar is om nog leuk te kunnen zijn. Wat Blier er nu eigenlijk mee heeft willen bereiken wordt in het ge heel niet duidelijk. In elk geval wordt de overdosis sexuele ac tiviteit je op het laatst wel erg machtig. Massale uitkleedpar- tijen krijgen als gevolg dat het "bloot sla dood" zijn effect niet verliest en het labbekakkerige gedoe van de heren bij deze massa-hysterie maakt het er niet beter op. Dat er een nog zo voor de hand lig gend einde komt aan het hele ge doe is de regisseur nog kwalijker te nemen. Alles bij elkaar een overbodige en uit zijn voegen gerukte produk- tie, waar je katterig en bepaald onbevredigd uitkomt. En dat laatste heeft in elk geval zeker niet de bedoeling van de regis seur kunnen zijn. ANNEMIEK RUYGROK verdedigen tegen enkele batal jons Japanners. Bij het geweer- vechten blijkt iedere Chinees het met gemak te kunnen klaren te gen zo'n 25 tegenstanders. Kanonnen en tanks worden in de strijd geworpen, het helpt alle maal niets. De zeven blijven fraai overeind en spreken elkaar toe in een taal die je alleen in ontmoedi gende boeken aantreft. Pas als de Japanners vliegtuigen inzetten, gaan de zeven er aan. Maar tot hun laatste ogenblikken blijven ze zeer taai. Eén vecht er zelfs door mete lijf heen. 'The seven het geld. s dwars door zijn RUUD PAAUW "Vrouwen praat heren duur te staat. Blijvers LIDO 1 - "Soldaat van Oranje", oorlogsfilm. LIDO 2 - "Airport '77, verdwe nen in de Bermudadriehoek", rampenfilm. TRIANON - "Goodbye Em- manuelle", sexfilm. Kindermatine CAMERA - "Roze panterfes- tival". LIDO 3 - "Donald Duck goes West". REX - "De avonturen van Pippi Langkous". Nachtfilms CAMERA - "Le corps de mon ennemi". REX - Pornosex in Bangkok". REX "De nachten van Charley" - Hfj ligt er wakker van. Goede films in Am sterdam "Licht en donker" van Ingmar Bergman, Kriterion. "Le juge Fayard dit "le sheriff' van Yves Boisset, met Patrick Dev/aere, Calypsoclub. APOLLO 1: "Joe Kidd", dag. 2.30,7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 12 jaar. APOLLO 2; "The deep", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. ASTA: "Le sheriff', dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30,4,7 en 9.30 uur. 12 jaar. BIJOU: "Bilitis", dag. 2,7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. CALYPSO: "Bobby Deerfield", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. 1.45,4.15,7 en 9.30 uur. 12 jaar. CAMERA: "North by north west", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. CINEAC: "The enforcer", dag. 1.30, 4,1 en 9.30 uur. 16 jaar. CORSO: "Soldaat van Oranje", dag. 2.30 en 8.30 uur. 16 jaar. DU MIDI: "Samen uit, samen thuis", dag. 8.15 uur, vr., za. 7 en 9.30 uur, zo.4,7 en 9.30 uur. AL. EURO: "Papillon", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 12 jaar. METROPOLE 1: "Providence", dag. 2. 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15,4,6.45en9.30uur. 16jaar. METROPOLE 2: "The car", dag. 2. 6.45 en 9.30 uur, 'zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 3: "Goodbye Emmanuelje", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo 1 15,4,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 4: "Valentino", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 5: "Verdwenen in de Bermuda driehoek", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. ODEON 1: "Herbie gaat naar Monte Carlo", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. AL. ODEON 2: "Een paarse taxi", dag. 2,6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. ODEON 3: "Heavy traffic", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. ODEON 4: "Vrouwen, praat me er niet van", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 OLYMPIA: "The süng", dag. 2 en 8 uur. 12 jaar. PASSAGE: „Soldaat van Oranje", dag. 2 en 8.15 uur, za. en zo. 1.30,4.45 en 8.15 uur. 16 ROYAL '70: "Porno-rapport", do., za. en zo. 2, 7 en 9.30 uur, vr. 2 en 6.45 uur. ma.2 en 8 uur, di. en woe. 2 uur. 16 jaar. ROYAL: "Kung-Fu guerilla's", do., vr., za. en zo. 2, 7 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2 en 8 uur. 12 jaar. DE UITKIJK: A nous les peti- tes Anglaises", dag. 2, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. STUDIO 2000: "De carrière van een kamermeisje", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 12 jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11