vliegramp op Madeira Al zeker 130 doden bij de Vijfhovenhuis: meer aandacht voor invaliden OPTREDEN JEUGDCIRCUS HOOGTEPUNT BUURTFEEST RAF wil geen meer kapen Portugese Boeing verongelukt bij landing FUNCHAL (Reuter/UPI) - Een Boeing 727 van de Por tugese luchtvaartmaatschappij TAP is zaterdagavond laat verongelukt tijdens de landing op het Portugese vakantie-eiland Madeira in de Atlantische Oceaan. Volgens de Portugese staatsradio zijn zeker 130 personen om het leven gekomen, 34 overlevenden bevinden zich in het ziekenhuis van Funchal, de hoofdstad van Ma deira. Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine me! 'n electronlsch brein. Winkel waarde 1846.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. tJs.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten De Boeing 727, die met 165 perso nen aan boord een vlucht maakte van Brussel via Lissabon naar Madeira, landde in zware regen val, explodeerde en brak in twee stukken aan het einde van de landingsbaan. Een Portugees team van onderzoek is naar het eiland gegaan om de oorzaak van het ongeluk vast te stellen. Het is het eerste ongeval in de geschie denis van de Portugese lucht vaartmaatschappij. Het meren deel van de passagiers waren Portugezen. Rotswanden Het vliegveld van Madeira wordt aan beide zijden afgesloten door rotswanden die in de Atlantische Te gering PARIJS (Reuter) - Bij het kan toor van het persbureau Reuter in Parijs is zaterdag een communiqué ontvangen dat afkomstig zou zijn van de Westduitse Rote Armee Frak- tion. Daarin wordt meege deeld dat in het vervolg geen vliegtuigkapingen meer zul len worden ondernomen door deze groep. De RAF laat we ten de aanvallen op "symbo len van het kapitalisme" wel te zullen voortzetten. Het communiqué was in het Frans gesteld en gepost in Pe- tange in Luxemburg. Meegedeeld wordt dat leden van RAF sympathisanten uit andere landen hadden ont moet om toekomstige acties te bespreken. "Onze doelen zullen nu uitsluitend kapita listische profiteurs en hun la keien zijn. Wij zullen geen vliegtuigen meer kapen, maar wij zullen ze in de lucht op blazen als ons doel daarin is. Wij zullen overal handelen, in tearooms die worden bezocht door hun geverfde vrouwen, in selecte clubs, luxe biosco pen, op gala's, premières en in dure plaatsen." Op de achterzijde van het com muniqué stond geschreven "een RAF dood - een L.H. (Lufthansa) vliegtuig ontploft in de lucht." Voorts wordt meegedeeld dat de RAF voortaan "RAF 18/10" heet, ter verwijzing naar de dood op 18 oktober van Baader, Ennslin en Raspe in de ge vangenis van Stuttgart- Stammheim, LEIDEN - De heer P. Leenheer legt met ingang van 1 december zijn functie als gemeentelijk inspec teur voor lichamelijke oefening neer. B en W stellen de gemeente raad voor hem eervol ontslag te verlenen. Ooggetuigen meenden dat het toe stel pas halverwege de lan dingsbaan grond raakte en dat de afstand toen nog te gering was om tijdig tot stilstand te komen. Volgens de politie van Madeira zijn veel slachtoffers omgeko men in de brandende wrakstuk ken en zijn minstens zes mensen verdronken doordat ze in zee werden geslingerd. Enkele pas sagiers, onder wie een kind dat het ongeluk overleefde, werden op honderden meters van de plaats van het ongeluk gevonden. Het vliegveld van Funchal wordt beschouwd als één van de ge vaarlijke in de wereld. Het heeft een betrekkelijk korte lan dingsbaan, met aan beide zijden rotswanden die hoog boven de Atlantische Oceaan uitsteken, en slechts een Boeing 727 kan op zo'n korte afstand landen. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool in Delft is Th. Bogaard (Voorscho ten) geslaagd voor het doctoraal examen civiel ingenieur. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht zijn geslaagd voor het artsexamen mej. S.M.G. Blok (Wassenaar), doctoraal tandheelkunde mej. E.J. Etty (Voorschoten) en doc toraal natuurkunde C.J. van der Poel (Leiden). Aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam is A. den Dikken (Katwijk aan Zee) geslaagd voor het doc toraal examen economische we tenschappen. Aan de Universiteit van Am sterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen planologie D. Mulder (Leidén) en voor het doc toraal econometrie T.J.J. Boog aard (Wassenaar). Ir. H. van Rooij uit Voorschoten is aan de Technische Hogeschool in Delft gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen. Lector in Leiden LEIDEN - Dr. P. van Knippenberg, wetenschappelijk hoofdmede werker aan het Biochemisch La boratorium in Weiden, is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon lector in de biochemie. Dr. Van Knippenberg (41) stu deerde en promoveerde in Lei den en verbleef van 1965 tot 1967 op het Laboratory of Molecular Biology van de National Institu tes of Health in Bethesda in de V.S. Nadien werd hij weten schappelijk medewerker in Lei den. bijna 1 miljoen aan prijzen Zanussi 280 liter diepvrieskist type Z 2080 RB ter waarde van 899. Voorzien van het befaamde .,Roll-Boud"-systeem waardoor spektaculaire energiebesparingen. De stroombesparing tijdens levensduur van. deze diepvriezer is groter dan de totale aankoopprijs. Prijs beschikbaar gesteld door Zanussi - Alphen a/d Rijn. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Oceaan verdwijnen. Volgens de eerste berichten schoot de Boeing aan het eind van de lan dingsbaan door, gleed over de rand van een rotswand en stortte neer op een rotsachtige strand, een honderdtal meter lager. Het voorste stuk van het toestel, dat in de lucht werd geslingerd, ex plodeerde en vloog in brand, het achterste stuk verdween in het water. Volgens luchtvaart- functionarissen was de lan dingsbaan verduisterd door re gen en mist toen de Boeing landde. De trieste resten van de Boeing die zaterdagavond op het vliegveld van de hoofdstad van Madeira veronge lukte. Meer dan honderd personen kwamen daarbij om het leven. Het gaat goed met het buurt werk in Leids 'Plan Noord' De Rythme groep in actie. De meisjes showden er lustig op los, maar het kostte nogal wat moeite de jongeiïs zover te krijgen dat ze voor het aangezicht van vriendjes en ouders hun ingestudeerde pasjes durfden maken. Maar de schroom werd overwon- LEIDEN - Het gaat goed met het buurtwerk in Leiden-Noord. Het begon allemaal een jaar geleden met de sjoelclub 'Plan Noord', met vijftien deelnemers. Nu doen er al meer dan zestig mee en er zijn diverse andere clubs opge richt. Bovendien is de renovatie en de straatverbetering in het grootste deel van het B-gebied, Van Hogendorpstraat en omstre ken, voltooid.. Dat was reden voor een groot buurtfeest dat zaterdag gevierd werd. Met een kermis, draaior gels, een kindercircus in een echte circustent, een gekos tumeerde damesvoetbalwedstijd en vuurwerk toe. Het werd een feest waaraan de hele buurt mee deed, jongen oud. En dat was ook de bedoeling, vooral om de ouders ook bij het jeugdwerk te betrekken. Door middel van het circus lukte dat prima. Het idee voor het circus kwam he lemaal van de kinderen zelf. Ne gen maanden geleden werd al begonnen met de eerste gym- nastiek-oefeningen, en langzaam maar zeker groeide een heel programma. Met stalmeesters, duikelaartjes, clowns, een sterke man, een springgroep, gron- dakrobatiek en een Rythme- groep. Uiteraard werd enige hulp door ouderen verleend, zoals ome Joop Vervoorn en een student- sportinstructeur, maar het leeuwendeel van het hele circus namen de ongeveer zestig kinde ren toch zelf voor hun rekening. Er werden drie voorstellingen ge geven, 's middags twee voor de kinderen uit de buurt en 's avonds een galavoorstelling voor de ouders en andere belangstel lenden. Van de intocht van Sin terklaas ondervond kindercircus "De Rakkertjes" geen enkele concurrentie, de tent was bij alle voorstellingen goed gevuld. De spreekstalmeesters Hennie Kaay en Koos Siera waren schor 'de geluidsinstallatie verre van per fect, maar dat gaf allemaal niet. Want in welk circus kan een moeder nog even gauw de piste inlopen om haar kind iets op het hart te drukken? En welk circus heeft een eigen ome Joop die als het hooggeëerd publiek wat al te rumoerig is, hoogstpersoonlijk zijn stem verheft om het tot stilte te manen? Eén naam moet nog genoemd worden, die van het kleine clowntje Simon Weeda, want hij was volgens ons be scheiden oordeel de ster van de show. De kermis in het dienstencen trum aan de Van Hogendorpstraat vond eveneens gretig aftrek, om een uur of vijf waren de meeste stands al door hun prijzen heen. Maar 's avonds was er nog het rad van avontuur met vele, door de buurt en de middenstand daarin bijeengebrachte prijzen. De gekostumeerde damesvoet balwedstrijd tenslotte moest bij een stand van 2-2 en na ongeveer twintig minuten spelen worden gestaakt wegens de zeer slechte weersomstandigheden. Maar zelfs dat deed aan de pret en aan het welslagen van het buurtfeest niets af. Met de opbrengsten van dit feest kunnen in ieder geval de jeugdclubs weer een poosje doordraaien. De renovatie heeft in dit deel van Leiden meer op geleverd dan verbeterde wonin gen alleen. LEIDEN - Het bestuur van het "Vijfhovenhuis" gaat zich de komende maanden inspannen om meer invaliden de gelegen heid te geven naar het clubhuis toe te komen. Zo wil het bestuur het clubhuis zoveel mogelijk aan het bezoek van invaliden aanpas sen. Inmiddels is er een brede op rit bij de ingang gemaakt, drem pels zijn gesloopt, door het ge bouw heen zijn stangen aange bracht en de toiletten zijn alvast provisorisch aangepast. Het be stuur denkt nu nog vijftiendui zend gulden nodig te hebben voor verdere aanpassingen, zoals de al eerder genoemde stangen, bredere deuren, aangepast meubilair, een schuifwand (om de grote zaal zo nodig in tweeën te verdelen) en spellen. Belangrijk voor het clubhuis is ook de aanleg van parkeerhavens om invaliden de gelegenheid te ge ven met de auto zo dicht mogelijk bij de ingang te komen. Het benodigde geld hoopt men bijeen te krijgen door het spelen van een voetbalwedstrijd, 14 ja nuari op het LFC-terrein. Tegen partij is het Veronica-elftal, be staande uit artiesten en disc-joc- keys. In het clubhuis aan de Hof- laan zullen die dag een verloting en een bazar worden georgani seerd. De voorzieningen voor invaliden zijn aangebracht hoewel het clubhuis kampt met een tekort op de begroting. Reden daarvoor is de gebleken behoefte bij de in validen in de wijk, zelf naar het clubhuis te komen. Sinds een maand is één middag per week voor invaliden gereserveerd. Per keer maken daar zo'n vijftig in validen gebruik van. Het zoeken is nu nog naar bedrijven of middenstanders die één en an der willen sponsoren. Eerdere pogingen van het bestuur, ge bruikte rolstoelen en krukken bij de ziekenhuizen los te peuteren liepen op niets uit. Wellicht meer dan 1000 doden door cycloon India NIEUW DELHI (Reuter) - Ver wacht wordt-dat het aantal doden als gevolg van een cycloon die za terdag het gebied van een kust plaats in het zuiden van India trof, zal oplopen tot boven de 1.000. Een vloedgolf van 3Va meter doodde zeker 225 mensen en meer landinwaarts kwamen door het instorten van huizen zeker ruim 600 mensen om, terwijl ruim 100.000 mensen dakloos werden. Eigenwijs Deze week werden de door mij be stelde kinderpostzegels ge bracht. Ik wilde betalen met een girocheque, omdat enkele weken geleden op de tv is gezegd dat dat veiliger is voor de schooljeugd. Tot mijn grote verbazing nam het kind de cheque niet aan met de woorden: "Het mag niet van de meester". Wat heeft het dan in hemelsnaam voor zin om het zo veilig mogelijk te willen regelen voor de kinde ren, in zo'n beroerde tijd als nu, als zo'n eigenwijze leraar even zelf bepaalt dat het aannemen van cheques verboden is? MEVR. DUFFELS, Decimastraat 12, Leiden. VOS-cursus Gaarne wil ik reageren op het inge zonden stuk "VOS-cursussen, van Hanneke Verhoef en Ma rianne Passchier in de krant van 17.11.77. Ik denk, dat alle vereningingen/or- ganisaties die werken met vrij willigsters het op prijs hebben gesteld, dat wethouder Tesselaar een onderzoek heeft ingesteld naar de vergoeding van het vrij willigerswerk in Leiden. Het zal hun goed doen dat het gemeen tebestuur niet willekeurig aan één vrijwilligersgroep een ver goeding geeft met voorbijgaan aan honderden vrijwillig(st)ers die in tientallen organisaties vele uren werk per week verzetten. VOS-cursussen zijn evenals an dere, goede cursussen; de werk groep en de begeleidsters verzet ten hiervoor een flink stuk werk. Echter, onderscheiden zij zich hiermee van ander vrijwillig werk, dat dagelijks door vrouwen wordt gedaan? Denk eens aan de vrijwilligers, die werken in de werkgroep Poli tieke Scholingscursussen voor vrouwen. Deze groep werkt sinds september 1973 en bereikte met deze cursussen tot op heden 950 vrouwen. Voorbereiding en be geleiding van de cursussen door vrijwilligers, allen huisvrouwen! Zij ontvangen voor hun werk geen vergoeding. De cursussen worden niet gesubsidiëerd; de kosten zo laag mogelijk gehou den. Denk eens aan alle vrijwil ligsters in de vrouwenorganisa ties, die aan voorbereiding en be geleiding vele uren werk beste den per week. Ook dit zijn huigvrouwen en ook zij ontvangen voor hun werk geen vergoeding. Hanneke Verhoef en Marianne Passchier stellen dat de Vrouwenraad geen cursussen organiseert. De Vrouwenraad is pas een paar maanden geleden opgericht. Cursussen zijn in voorbereiding. Deze geschiedt door vrijwilligsters. Huisvrouwen Vele van de hiervoor genoemde vrijwilligsters hebben kader- cusussen gevolgd, die door hen zelf betaald werden. Voor de VOS-trainingscursussen is ech ter geen cursusgeld ver schuldigd. Hilda Passchier (gemeenteraadslid PSP), die ook ijvert voor betaling van VOS-cursusbegeleidsters heeft onlangs in een intervieuw gezegd, dat de vrouwenraad "be staat uit dames van goeden huize, die zich vanuit een oogpunt van liefdadigheid bezig houden met vrouwenemancipatie". Ik meen dat het een raadslid past zich eerst degelijk te oriënteren over zaken alvorens tot een uit spraak over te gaan. Voorzover mij bekend heeft zij met de leden van de Vrouwenraad nog geen kennis gemaakt en kent zij ook de daarin samenwerkende vrouwe norganisaties niet. Het is de be kends eenzijdigheid, de voorin genomenheid en wat dies meer zij om de "eigen mening" in stand te houden. Bovendien weet zij niet of andere verenigingen zich met dezelfde activiteiten bezig houden. Vrouwenorganisaties t.- raden zijn een onderdeel van onze samenleving en de vrijwilli gers die hierin werkzaam zijn, zijn huisvrouwen, die voor hun werk geen vergoeding ontvan gen. Het genoegen, de voldoe ning en het contact met anderen vergoedt' veel en stimuleert ve len. Ook wij zijn benieuwd naar de stemming over het voorstel van B. en W. Wordt het voorstel afge stemd, dan zullen ook andere vrijwilligsters om der wille van de gelijkheid hetzelfde recht voor zich opeisen! Anneke van Aken lid Ned.Ver.v.Huisvrouwen, werkgroep Politieke scholings- kursussen voor vrouwen en de Leidse Vrouwen Raad. V.Vollenhovenplein 79 bijna 1 miljoen aan prijzen ■MAANDAG 21 NOVEMBER 1977

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9