GESPREK ZAL WORDEN VOORTGEZET \knavond opT\£ Gééf om de Natuur Reacties lopen uiteen Israël is werkelijkheid Gééf om de Natuur Staat van oorlog blijft echter gehandhaafd Hard gewerkt MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 BUITENLAND JERUZALEM (SP) - President Anwar Sadat heeft gisteravond in Jeruzalem verklaard dat de staat van oorlog tussen Egypte en Israël voortduurt. Als gevolg op zijn ontmoe tingen met de Israëlische leiders zullen de gesprekken tussen vertegenwoordigers van beide landen op verschillende niveau's worden voortgezet. Die contacten zullen voor namelijk via de ambassadeurs van beide landen in de hoofdsteden van de wereld en bij de Verenigde Naties worden gehouden. De Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin hebben een onderonsje tijdens het galadiner in het Koning David hotel. Voor president Sadat JERUZALEM (Reuter/AFP/UPI) - In zijn historische toespraak in het Israëlische parlement heeft de Egyptische president, Anwar Sadat, zijn standpunten herhaald maar is hij ook dichter dan ooit gekomen bij een volledige er kenning van Israël. 'Israël is wer kelijkheid. De hele wereld heeft haar erkend. Wij, in de Arabische wereld, wij zijn bereid uw staat te erkennen en u alle garanties te geven die u eist. U wilt in vrede leven binnen uw grenzen in dit gebied. Wij accepteren u vrij willig in ons midden met de ver zekering dat dit een beslissend keerpunt in de geschiedenis is'. In zijn antwoord zei de Israëli sche premier dat de eerste ge dachte die tot een vredesverdrag zou kunnen leiden het afschaffen van de staat van oorlog is. Israël wil over vredesverdragen onder handelen met Egypte, Jordanië, Syrië cn Libanon. Begin herhaalde zijn uitnodiging aan president Assad van Syrië en Koning Hoessein van Jordanië. Wij zijn gereed met de vertegen woordigers van Jordanië, Syrië en Libanon, als Libanon gereed is, in Genève te spreken. Wij stellen voor dat het Geneefse overleg is gebasserd op de beslui ten van de veiligheidsraadresolu ties nr. 242 en 338. Wij kunnen de wereld, de islamiti sche en de christelijke wereld, alle naties, verzekeren dat voor altijd de toegang (tot Jeruzalem) vrij zal zijn zonder belemmering voor de heilige plaatsen van elk geloof. Wij zullen deze vrije toe gang verdedigen omdat dat ons geloof is. bekend dat er een eerste Israë- lisch-Egyptisch akkoord was ge sloten. Een technisch akkoord voor het herstel van de El- Aqsa-Moskee. President Sadat had besloten de schade te doen herstellen die bij de brand van 1969 was veroorzaakt. Bur gemeester Koliek zegde alle steun toe bij de komst van Egyp tische technici en arbeiders voor de herstelwerkzaamheden aan de moskee in Jeruzalem. Gisteravond kwamen President Sadat en premier Begin, verge zeld van hun belangrijkste me dewerkers, in het 'King David- Hotel' bijeen voor een werkdiner. Deze voortzetting van de recht streekse Egyptisch-Israëlische dialoog via diplomatieke kanalen vormt het concrete resultaat dat na de eerste dag van het bezoek van president Sadat een Israël te voorschijn is gekomen. Na de te hoog gespannen verwach tingen die de laatste dagen in Is raël rond het Egyptische bezoek waren geschapen en door een aanzwellende stroom geruchten verder werden gevoed kwam de toespraak van president Sadat bij de Israëliërs aanvankelijk als een lauwe douche over. Allerlei be richten over op handen zijnde overeenkomsten circuleerden in de Israëlische hoofdstad en een aanstaand akkoord over de beëindiging van de oorlogstoe stand tussen Israël en Egypte werd zelfs door de Israëlische staatsradio de ether ingestuurd. Na de eerste teleurgestelde reacties realiseerden de meeste Israëli sche politici zich dat zij van de Egyptische president in Jeruza lem niet meer mochten verwach ten. Tenslotte is de Knesseth geen forum voor onderhandelin gen. Nu de dialoog eenmaal is geopend kan de dynamiek van de onderhandelingen de partijen nader tot elkaar brengen. Optimisme Sadat en Begin toonden zich na hun toespraken eensgezind in hun optimisme over de vredes- vooruitzichten in het Midden- Oosten. Volgens de Egyptische president moet die vrede op vijf punten zijn gebaseerd: Eind t de staat van oorlog Wij namen geen buitenlands land. Wij kwamen terug naar ons va derland, aldus Begin. President Sadat en premier Begin lopenomringd door tientallen veiligheidsagentendoor de Jad Vashem.he gedenkteken voor de zes miljoen joden die door de nazïs in de Tweede Wereldoorlog zijn omgebracht. DAMASCUS-WASHINGTON (Reuter/AFP/UPI/DPA) - Uit heel de wereld zijn reacties en commentaren gekomen op de stap van de Egyptische presi dent. De officiële radio-Damascus deelde gisteren mee dat de Amerikaanse zesde vloot opdracht had gekre gen naar de Egyptische kuststad Alexandrië te varen. Libië verving gisteren officieel de gemeenschappelijke Libisch- Egyptische vlag die zaterdag in brand gestoken was toen presi dent Sadat in Israël arriveerde. Een groene vlag kwam in de plaats van de roodwitzwarte van de federatie van Arabische repu blieken, de losse unie van 1971 waarin Libië, Egypte en Syrië opgenomen waren. President Carter bad gisteren voor vrede in het Midden-Oosten en zei dat de belangrijke reis van Sadat naar Jeruzalem misschien de Syrische weigering zou over winnen om met Israël te onder handelen. Tegen verslaggevers zei Carter dat de vrede tot nu toe mogelijk niet bereikt was omdat de leiders in het Midden-Oosten en de VS niet agressief genoeg waren geweest in hun diplomatie en achter waren gebleven bij de verlangens van het gewone volk. Een groep studenten uit ver schillende Arabische landen heeft gisteren in Moskou gepro testeerd tegen de reis van Sadat. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt achtte de ge sprekken van Sadat in Israel een gebeurtenis van een opzienba rende ontwikkeling die men slechts van de allerbeste wensen voor het Egyptische en Israëli sche volk kon doen vergezellen. President Sadat heeft, "met zijn in drukwekkende verklaring" in het Israëlische parlement, "duidelijk gemaakt hoezeer het hem ernst is met het zoeken naar vrede", aldus heeft minister Van der Stoel gisteravond in een ra dio-uitzending verklaard. Anders Henry Kissinger gelooft dat in het Midden-Oosten "niets meer zal zijn zoals voorheen" na de reis van president Sadat. In een inter view met de New York limes geeft de Amerikaanse oud-minis ter van buitenlandse zaken te kennen dat hij dit weekeinde telefonisch contact heeft gehad met de Israëlische premier Begin en met Sadat. Het bestuur van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) onder leiding van Jasser Arafat heeft gisteren opgeroepen tot een top conferentie van Syrië, Irak, Alge rije, Libië en Zuid-Jemen, de Arabische staten die het felst te gen Israël zijn gekant. Een woordvoerder van het bestuur, die dit meedeelde, verklaarde dat op de topconferentie krachtige maatregelen zullen worden ge nomen tegen de misdadiger (Sa dat). Aanslagen De kantoren van de Egyptische luchtvaartmaatschappij "Misr Air" zijn gisteravond het doelwit geweest van bomaanslagen in de Jordaanse stad Amman. De schade aan de gebouwen is aan zienlijk. Er zijn geen slachtoffers. Vrijdagavond werd een aanslag zalem aangezien de voormalige minister van defensie en kan didaat-premier van de Arbeider spartij bij de laatste Knesseth- verkiezingen aan de resoluties van de Veiligheidsraad herin nerde en het Palestijnse vraagstuk tenminste aanhoorde. Nieuwe geest Het zelfbeschikkingsrecht van het Palestijnse volk en de oprich ting van een Palestijnse staat. Veilige en gegarandeerde gren zen van alle staten in het gebied. President Sadat zei dat de Knes- seth-toespraken de eigenlijke be sprekingen hebben ingeleid. Aan de toespraken die vooral cere moniële betekenis hebben wordt op zichzelf minder belang ge hecht. Het dramatische bezoek van Sadat heeft plaatsgevonden, de dialoog is begonnen en zal worden vervolgd. De Egyptenaren waren ook niet teleurgesteld over de rede van premier Begin die het Palestijnse probleem zelfs niet heeft aange duid. De toespraak van opposi tieleider Peres viel beteT bij het Egyptische gezelschap in Jeru- De nieuwe geest die in de toespraak van president Sadat doorklonk viel, naast zijn openlijk in de Knesseth beleden bereidheid vrede te sluiten, op te maken uit zijn feitelijks aanvaarding van de staat Israël in veilige grenzen hetgeen voor een Arabische leider zeker in Jeruzalem de hoofdstad van de Joodse staat, nieuw is. Terwijl Sadat voorzich tig heeft geprobeerd de Israëliërs met de Palestijnse kant van het Midden-Oostenconflict te con fronteren was het opmerkelijk dat hij de PLO in het geheel niet heeft genoemd en ook niet naar de legitieme rechten van de.Pa- lestijnen heeft verwezen. Hoewel Sadat het Palestijnse probleem met grote omzichtigheid aan pakte kon hij zonder een oplos sing geen vredesregeling in het vooruitzicht stellen. Behalve de PLO heeft Sadat trouwens ook de olie, Syrië, Jordanië en de bin nenlandse problemen van Israël onbesproken gelaten. Tegen de achtergrond van de scherpe kri tiek die vanuit verscheidene Arabische hoofdsteden op zijn reis naar Jeruzalem is geleverd legde Sadat de nadruk op de vermeende eensgezindheid in de Arabische wereld. In dit verband zijn de terugtrekking naar de grenzen van 5 juni 1967, de op richting van een Palestijnse staat en de opgave van het geanne xeerde Arabische deel van Jeru zalem voor Israël volstrekt on aanvaardbaar. Aan de andere kant heeft Sadat geen melding gemaakt van de fasen van nor malisering van de betrekkingen waaraan Israël zoveel waarde hecht. Van alles overheersend belang wordt in Jeruzalem de historische en baanbrekende daad beschouwd die Sadat door zijn bezoek heeft gesteld. Of schoon de politieke kloof tussen de Egyptische en Israëlische standpunten is blijven bestaan kan de voortzetting van het rechtstreekse overleg als de eerste belangrijke vrucht van de komst van Sadat worden opge vat. Het moment waarop de hele wereld zat te wachten: president Sadat stapt uit het vliegtuig en zet voor het eerst in de geschiedenis voet op Israëlische bodem. JERUZALEM(UPI)-In nog geen 48 uur was de Israëlische PTT er in geslaagd om honderden telefoon- en telexverbindingen aan te leg gen voor het bezoek van president Sadat. Het hoofd van de technische dienst in het gebied van Jeruzalem, noemde het vrijwel een 'wonder' In een speciaal perscentrum in de schouwburg van Jeruzalem wer den 200 telefoons geplaatst waarmee rechtstreeks inter nationale gesprekken kunnen worden gevoerd. Op de luchtha ven Ben Goerion werd hetzelfde gedaan. Voorts waren er tiental len telefoonverbindingen voor journalisten die vanuit de Knes seth, het Israëlische parlement, verslag wilden uitbrengen toen Sadat en premier Begin daar gis termiddag het woord voerden. Het moeilijkste onderdeel van de communicatie-operatie was ech ter de aanleg van de twee directe telefoonlijnen tussen de suite van president Sadat in het Koning David hotel in Jeruzalem en zijn bureau in Cairo. De directie van hotel 'koning Da vid' in Jeruzalem, waar presi dent Anwar Sadat van Egypte gedurende zijn bezoek aan deze stad logeerde, zal de hoge gast een in Israël staand bos aanbieden Het 180 bomen tellend bos krijgt de naam van de president. Hotel 'Koning David' heeft dag en nacht gewerkt om alles in gereed heid te brengen voor de ontvangst van Sadat. Op de vijfde en de zesde etage waren 180 kamers voor hem en zijn 165 personen tellend gevolg gereserveerd. De gasten hadden een eigen eetzaal en een keuken voor de presiden tiële kok. Uiteraard waren de traditionele hotelbijbels vervangen door exemplaren van de Koran. President Sadat deed gisteren ook mee aan de gebedsdienst in de El-Aqsa Moskee in het oude Jeruza lem. De moskee, die in de oorlog zwaar is beschadigd, zal hij door Egyptische technici laten opknap- pen. UITZENDING VAN PERS CONFERENTIE HILVERSUM (ANP) - De NOS-televisie zal vandaag in een extra uitzending een ver slag geven van de persconfe rentie die president Sadat en premier Begin vandaag heb ben gehouden. Ook zal in deze uitzending het vertrek van president Sadat van het vliegveld Ben Goerion te zien zijn. De reportage, die verzorgd wordt door het NOS-journaal en Panoramiek, is van 18.00 tot 18.45 uur op Nederland 1. ADVERTENTIE AVRO 20.40 uur. Nederland I gepleegd op de kantoren van "Misr Air" in Beiroet. De bestorming van de Egyptische ambassade in Athene door Pales tijnse en Jordaanse studenten heeft een tweede slachtoffer geëist. Nadat vrijdagavond tij dens de bestorming van de am bassade de 22-jarige Palestijnse student Said Halil Hassan de dood vond overleed gisteren de 34-jarige Griek Dimitrios Da- blaras aan zijn verwondingen. In de Libische hoofdstad Tripoli hebben betogers zaterdag de Egyptische ambassade in brand gestoken. De ambassadegebou wen waren na een uur nog altijd een prooi der vlammen aldus de Libische radio. In Syrië werden zaterdag overal be togingen gehouden tegen de reis van Sadat. Er was nationale rouw. Evenals in Libanon, werd ook in Syrië gestaakt. Het Palestijnse zogenoemde "Af wijzingsfront" heeft zaterdag het Egyptische leger opgeroepen, president Sadat af te zetten om te voorkomen dat hij "de belangen van Egypte en de Arabische we reld verkoopt". Het staat er slecht voor met de Natuur. VT moeten wat doen. Maar wat kunnen we er met z'n allen aan doen? Een vraag, waar u zeker antwoord op wilt hebben. Zorg dus dat u vanavond thuis bent. Om naar het AVRO-televisiepro- gramma „Gééf om de Natuur" te kijken èn om de envelop, die één van onze 300.000 vrijwilligers aan u per- soonlijk zal overhandigen in ontvangst te nemen. Bank en Gironr. 7714 de Natuur" op radio en TV Radio en televisie besteden de hele week aandacht aan het immense probleem van de verdwijnende natuur en wat we er nu nog aan kunnen doen. Let op de aankondigingen in uw programmablad. Nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7