Nieuwe pachter restaurant kost gemeente geld ^49 mm- Marienpoel- straat in toekomst woonerf? Sterk spel van Litteris Sacrum in sterk stuk Onderscheiding J. van Harteveld Milikan weg uit Groenoordhal Wees slim! Extra Actief in vrije tijd "The Boys geven wat glans aan punkshow MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - De leden van de commissie economische aan gelegenheden mogen zich morgenavond voor het eerst openbaar uitspreken over een definitief voorstel van B en W voor een nieuw contract voor de exploitatie van de Stadsgehoorzaal en de verpachting van de restauratie van de Groenoordhal. In beslotenheid is daar de afgelo pen maanden al herhaaldelijk over gesproken. Afgelopen vrijdag is binnen het college uit eindelijk overeenstemming be reikt over een voorstel dat be paalt dat de huidige exploitant van de Stadsgehoorzaal Milikan aanblijft tot '79, dat hij terug treedt als pachter van de Groenoordhallen en dat de huidige bedrijfsleider en schoon zoon Milikan, De Haas hem in de hallen opvolgt. Voor dat terugtreden, twee jaar voor dat zijn contract met de ge meente afloopt, krijgt Milikan een afkoopsom van vijf tigduizend gulden, om aan "reeds aangegane verplichtingen te kunnen voldoen". Over dit contract zal morgen wel een stevig robbertje worden ge vochten. Niet alleen over de vraag of het niet logischer was geweest om voor het aantrekken van een nieuwe pachter voor ds restauratie een open inschrijving te houden, maar ook over het uit keren van die halve ton en de vraag of dat wel zo nodig was ge weest. Wethouder Van Aken stelt desge vraagd dat het niet "nodig leek" om een inschrijving te houden als "een goede kandidaat als De Haas voor handen is"."Hij is be kend in de hal, kan met betrok kenen goed over weg en is sol vabel genoeg". Dat laatste is be langrijk omdat van de nieuwe pachter een investering van zo'n twee ton wordt verlangd, om het nieuwe restaurant dat bin nenkort wordt gebouwd te kun nen inrichten. Uitbreiden Met het voorstel om een nieuw en groter restaurant te bouwen is het overigens allemaal begonnen. Al jaren klaagde Milikan bij de ge meente dat het in de huidige ac commodatie moeilijk werken was en dat het tijd werd om te gaan uitbreiden. Een plan werf opgesteld; de gemeenteraad stelde geld beschikbaar, maar - over het hoofd gezien werd dat in geval van nieuwbouw de om standigheden dermate verande- LEIDEN - De afdeling stedebouw van de dienst Gemeentewerken overweegt de Mariënpoelstraat in te richten als woonerf. Begin de cember wordt de straat herbe- straat en dan zou tegelijkertijd aan een nieuwe indeling gewerkt kunnen worden, zo blijkt uit een communiqué van de gemeente. De bewoners van de Mariënpoel straat kunnen meepraten over de plannen tijdens een voorlich tingsavond op maandag 28 no vember om 20.00 uur in de zaal van het Boerhaave-restaurant, Mariënpoelstraat 69a. Er zal een film over woonerven worden vertoond en vervolgens zullen aan de hand van een schets de plannen ter sprake komen. ADVERTENTIE Kom ook voor-in-de- week voor dezelfde vaste lage prijzen. Dan mijdt u de drukte en EDAH maakt het u nog aantrekkelijk ook! alleen dinsdaq en woensdag. 50O Marc Chagall De Russisch joodse schilder Marc Chagall werd onlangs negentig jaarAan hem wil de afdeling Leiden van het Ge nootschap Nederland-1 sraël op dinsdag 22 november morgen dus, een avond wijden. De Amsterdamse kunstschilder Wim Burger zal op deze avond over Chagall een lezing houden. Hij neemt ook een groot aantal dia's De Chagall-avond wordt ge houden in de benedenzaal van het Hooglandse Huis in de Moriaansteeg Open huis Het buurthuis Westerkwartier in de Ten Katestraat 10a in Leiden houdt morgenochtend van tien tot twaalf uur weer een open huis voor 65-plus- sers. Naast het gezellige praatje en het kopje koffie is er het volgende te doen: schilderen, tekenen, kleien, sieraden maken enz. Voorde achtergrond is een pret tig muziekje aanwezig. CNV-vergadering De Hout- en Bouwbond CNV af deling Leiden houdt morgen avond een ledenvergadering in een van de zalen van de Be vrijdingskerk aan de Mont gomery straat. Er zal gespro ken worden door een van de districtbestuurders over het onderwerp: "Het narekenen van het loon, de moeite waard ja of nee?". De bijeenkomst begint om acht Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt morgenavond een openbare lezing in het gebouw aan de Korte Mare 4. Het on derwerp van die avond is "Rozekruisers en de Staat". De bijeenkomst begint om acht uur. Hengelsport "De Bliek" viste de vierde wed strijd in Oude Wetering en Rijpwetering. De vangst was slecht. De uitslag: 1. C. Zand vliet, 2. C. D. Zandvliet, 3. W. Smit jr., 4. Chr. Schouten, 5. C. v. d. Maat. 6. W. Smit sr., 7. C. v. d. Wijngaard, S. H. Schou ten, 9. D. Bink, 10. J. Zand vliet. ren dat ook een nieuw contract moet worden opgesteld. In verband met de start van de Tour de France, komende zomer bij de hallen, leek het gewenst om er voor die tijd voor te zorgen dat het restaurant klaar was. Toen evenwel het voorstel voor de nieuwbouw door de raad was aangenomen, kwam Milikan op het stadhuis buurten, met de vraag onder welke voorwaarden daar verpacht ging worden. Hij stelde alleen maar trek in een nieuwe overeenkomst te hebben als dat er één voor tien jaar zou zijn, omdat hij anders geen zin zou hebben twee ton te investe ren in de inventaris. Voelde de gemeente daar niets voor, dan wil hij zijn huidige vijfjarige contract wel nu, twee jaar eerder, beëindigen, echter als daar een schadeloosstelling van twee ton tegenover stond. Hij wilde trouwens ook wel van de exploitatie van de Stadsgehoor zaal af. De dokter had hem aange raden het allemaal wat kalmer aan te doen; de Stadsgehoorzaal leverde toch al niet veel meer op en zijn contract liep dit najaar af. Allebei zijn bronnen van inkom sten tegelijk af stoten, zou hem in financiële problemen brengen, alleen de Stadsgehoorzaal hand haven ook, omdat in de gehoor zaal en in de restauratie Groenoordhallen met één ploeg personeel wordt gewerkt, dus er moest dan wel een afkoopsom komen. Alternatieven Het restaurant tot een vergelijk te komen. Die gesprekken resulteerden in drie alternatieven, die afgelopen zo mer in een niet openbare rap portage werden neergelegd: Milikan stopt met alles en krijgt als afkoopsom vooc het eerder beëindigen van het contract Groenoordhal 125.000 Milikan stopt met alles, zijn schoonzoon neemt een nieuw contract Groenoordhal op zich en hij ontvangt als afkoopsom 80.000 Milikan blijft in de gehoorzaal tot medio '79, De Haas krijgt de Groenoordhal en de afkoopsom is 50.000 In beslotenheid werd daar in de commissie overgesproken en het voorgestelde ontlokte de VVD'er Van Duyn de uitspraak dat "Mi likan een spelletje speelt en dat de gemeente daar niet moet in trappen". Probleem bij de ver dere onderhandelingen was ui teraard dat niet eerst een nieuw contract was opgesteld en dan pas een definitief voorstel voor nieuwbouw werd geproduceerd, maar dat door onnadenkendheid van het college voor een omge keerde volgorde werd gekozen, waardoor wethouder Van Aken in plaats van op voet van gelijk waardigheid, met zijn rug tegen de muur moest onderhandelen. Met een nog lopend contract voor twee jaar kon de restaurateur in een andere pachter het stellen van eisen vrijelijk zijn gang gaan. Schoorvoetend In het voorstel dat nu ter tafel ligt klinkt dat ook duidelijk door. De afkoopsom van een halve ton zou nooit zijn voorgesteld, als in een gunstiger en vrijer klimaat had kunnen worden onderhandeld. De commissie zal morgenavond weliswaar schoorvoetend, met het voorstel akkoord gaan, om de simpele reden dat er in dit sta dium weinig anders meer op zit. Bij met name de raadsleden die al wat langer meelopen, zal dat ze ker niet van harte gaan. Die zul len aan de goedkeuring de wrange smaak overhouden dat Milikan de gemeente wederom te slim af is geweest en dat de ge schiedenis zich voor de zoveelste keer herhaalt. In het verleden terugblikkend wordt duidelijk dat zodra over nieuwe contracten werd gespro ken, Milikan de gemeente steeds weer wist duidelijk te maken dat het college blij mocht zijn dat hij nog wilde blijven doorgaan, om dat de voorwaarden waaronder dat gebeurde naar zijn zin nooit gunstig genoeg waren. Dat schijnt hem ook nu weer wat betreft de Groenoordhal gelukt te zijn. In een toelichting op het voorstel wordt er door wethouder Van Aken op gewezen dat er ver moedelijk maar weinig in Nederland voor de verpach ting van de Groenoordhal te strikken zullen zijn. De juistheid van die opvatting kan in het geval van een zo goedlopende even ementenhal als de Groenoordhal niet genoeg worden betwijfeld. Ook in dat opzicht zou het wel licht gunstiger zijn geweest als wel tot een open inschrijving was overgegaan. Immers, hoe meer gegadigden hoe reëler het con tract wordt dat uiteindelijk tot stand zal komen. Maar helaas, met de rug tegen de muur is het moeilijk onderhandelen geble ken. Hagelslag Al die raadsleden die in het verle den hebben duidelijk gemaakt, Milikan de hagelslag op het brood niet te gunnen en hem vanwege zijn slimme handels wijze liever vandaag zien ver trekken dan morgen, zullen dinsdag weer bakzeil moeten halen. Door de haast van zowel het college als de gemeenteraad bij de behandeling van de nieuwbouwvoorstellen, ligt er nu voor de zoveelste keer een pach tovereenkomst waar geen speld tussen te krijgen lijkt en die we derom voor de gemeente nega tiever uit is gevallen dan waar schijnlijk nodig was geweest. TON VAN BRUSSEL Breehuys moet activiteiten verminderen LEIDEN - Jongerencentrum 't Breehuys zal het komende seizoen met een aantal activitei ten moeten stoppen. Reden daar voor is het teruglopen van het aantal manuren dat het centrum beschikbaar heeft Het besluit is door het Breehuys-bestuur ge nomen na een evaluatie van de bestaande activiteiten, zo staat in het verslag over het seizoen '76- '77 te lezen. Van de 39.681 bezoekers die het Breehuys het afgelopen seizoen trok kwam een groot deel voor het "overblijven". Het centrum is namelijk elke schooldag tussen twaalf uur en kwart over één geopend voor scholieren. Nieuwe activiteiten van het Breehuys zijn de gitaar-, pottenbak- en jazz- ballet cursussen. Financieel staat het Breehuys er niet al te best voor. Bedroeg het tekort van januari tot en met de cember 1976 nog 1945 'gulden, voor het afgelopen seizoen wordt een tekort verwacht van vierduizend gulden. Als voor naamste reden voor dit tekort geeft het bestuur op de stijgende kosten voor verlichting, verwar ming en dergelijke. Het bestuur concludeert tenslotte in het verslag "dat de stafleden zich jammer genoeg meer en meer moeten bezighouden met organisatie en beleid, in plaats van met de activiteiten zelf. De ontwikkelingen in het sociaal cultureel werk, de bezuinigings maatregelen van CRM, al deze zaken werken niet mee om een klimaat te scheppen waar rustig en met volle aandacht aan activi teiten kan worden gewerkt", al dus het Breehuys-bestuur. ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40 - of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horloger v, d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS LEIDEN - "Harten twee, Har ten drie" van Paul Rodenko ging zaterdagavond in de Leidse schouwburg bij de amateur-toneelvereniging "Litteris Sacrum" in mière. Een vrouw, die liaa man met haar eigen mai driegt ten einde meer dacht te krijgen is het uit gangspunt. Op het eerste gezicht reden ge noeg om te denken te maken te hebben met een klucht. De schrijversklasse van Ro denko tilt dit gegeven echter op een niveau, dat men maar zelden in Nederland aantreft. Met geslepen taalgebruik, originele doorbrekingen van de theaterverhoudingen en een schijnbaar ingewikkelde loop van het verhaal weet hij het publiek ruim twee uur lang te boeien. De bouwstenen waren dus voorradig. De bouwers en afmakers had men nu nog nodig. Nu, die had "Litteris". Marian Delfgauw-Tabben, de "overspelige" Ellen Martens, is een al eerder gesignaleerd talent. Ook nu weer wist zij op natuurlijke wijze te spelen. Zij genoot zichtbaar van de wisseltruc. Als zij met haar auto haar "minnaar" geen voorrang geeft en tegen hem aanbotst, begint met deze dubbelzinnige gebeurtenis niet alleen haar gespeelde ge heugenverlies, maar ook de dubbelrol van haar man. Huib Martens, de briljante ad vocaat, wordt op aanraden van de bevriende psychiater dr. Ooster/Westerhuis, die ook het geheugenverlies ge suggereerd heeft, haar be handelend geneesheer res pectievelijk minnaar. Joop Segaar zette de weten schappelijke freak treffend neer. De man, nep-arts etc. werd gespeeld door Hein Snijders, de openbaring van de avond. Snijders speelde zijn rol zo sterk dat men zich licht zou gaan verliezen in su perlatieven. Hij speelde vrij, vlot en natuurlijk, kortom een talent, dat op de juiste manier is gebruikt. Selma Hageman-Oele nam vier personages voor haar reke ning. Jan de Graaff speelde zijn rol van inspeciënt veel te na drukkelijk, waardoor het humoristische effect niet al tijd werd bereikt en het loos geschreeuw Werd. Samen met de inspeciënt verwis selde regisseur Bob Hageman het originele decor. Hij trok daarbij een gezicht alsof hij het allemaal zelf bedacht had. Nu is dat voor een groot deel ook zo en daar kan hij met recht trots op zijn. Die hou ding was dus terecht. Hageman en de zijnen hebben met "Harten twee, Harten drie" een goede keus gedaan. Het stuk dat toch niet een van de jongsten meer is is door re gisseur en spelers goed geïnterpreteerd. Volgende voorstelling in het LAK op 25 november. LOUIS CORNELISSE LEIDEN - "U woont ruim vee rtig jaar in deze parochie en vele jaren daarvan hebt u het Petruskoor gediend als lid, als bibliothecaris en als voor zitter. Al contacten leggend, waarvoor u door weer en wind bent gegaan, bent u tot een bindend element gewor den, allereerst voor het koor, maar ook voor de kerk. Dit heeft ertoe geleid, dat de feestcommissie, die de vie ring van het 100-jarig bestaan van het koor heeft voorbe reid, en het koor zelf, uw ver diensten hebben voorgelegd aan de Paus. Deze heeft u voor uw vele werk willen be lonen met de toekenning van het "Erekruis pro ecclesia et pontifice". Met deze woorden speldde pas toor drs. E. C. Hoogervorst gisterochtend na de hoogmis in de Petruskerk de onder scheiding op de borst van de heer J. van Harteveld, voor zitter van het Petruskoor. Pastoor drs. E. C. Hoogervorst speldt de heer Van Harteveld i onderscheiding op. wijd, en leverde onder de deskundige leiding van de heer Thijs Kramer een fraaie bijdrage aan de hoogmis. Het voerde onder meer uit de Krönungsmesse van Mozart, waaraan medewerkten: Kar- stina Haring (sopraan). Vera van der Laan-Verzijden (alt). Piet Maas (tenor) en Wim Hillebrand (bas), alsmede een orkest. De tweede heuglijke gebeurte nis was de feestelijke viering van de vijftigste verjaardag van pastoor Hoogervorst, die in de bloemetjes werd gezet. Tot slot de reeds genoemde onderscheiding van de heer Van Harteveld. Tijdens de receptie in de Lid- uinaschool aan de Lammen- schansweg hebben velen van hun waardering blijk gegeven in toespraken, en met over handiging van bloemstukken en geschenken. BEP RIJNDERS LEIDEN - Is Leiden al rijp voor de punk-muziekGezien de matige belangstelling gister avond in het Leidse Volkshuis voor het eerste punkfestival in Leiden en omstreken moet die vraag ontkennend worden beantwoord. Pas bij het laatste optreden vdn de Londense groep "The Boys" was de zaal enigszins vol gestroomd. Nu hadden de laatkomers in dit geval ook bepaald niet ongelijk, want wat de twee Amsterdamse formaties "The Inside Nip ples" en "The Panic" er daar- v oor van brouwden was weinig verheffend. De laatste groep wist dat nog wei te compenseren met een fraaie show, waar enkelen in het publiek op punkiaanse wijze op reageerden (Er werd over en weer gespuugd en met bier gesmeten). Maar echt in teressant werd het pas met "The Boys". Oorverdovend. Vijf in het leer gestoken Engelse jongetjes (rond de twintig) die met een onvoorstelbare ener gie het ene na het andere op zwepende nummer de zaal in smetenSubtiliteit en staaltjes van vakmanschap waren niet te horen, wel een zeer hecht, metalen en vooral oorverdo vend geluid, zoals de punk ge speeld moet worden. Het bracht het publiek tot laai end enthousiasme. Onder hen helaas maar weinigen die ge kleed gingen volgens de mode die bij de punk past. Symbool Een dappere enkeling had het gewaagd een veiligheidsspeld (het symbool van de punk) door zijn wangen te jagen, anderen hadden heel laf die spelden op jassen en petten aangebracht, maar niemand zag er toch zo authentiek uit als die vijf Engelse pubers die zich "The Boys" noemen. BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3