LEIDSCH DAGBLAD PALESTIJNEN NAAR GENEVE eens Egypte en Israël zijn het gedeeltelijk Voorsprong van Karamanlis r sterk geslonken b m 'Ji vandaag Begin voorlopig niet naar Cairo Verdachten moorden in Utrecht op vrije voeten SADAT ft LAMAN - ZIJLSINGEL 2 De landbouwmachines van Zweegers Zweegers Nederlands echtpaar onder slachtoffers vliegramp op Madeira MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35403 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JERUZALEM (AFP/UPI/DPA) - "Wij zijn het met president Sadat eens geworden dat de Palestijnen in Genève vertegenwoordigd moeten zijn. Wat het voortzetten van de dialoog tussen Israël en Egypte betreft, dat is een kwestie van plaats", aldus premier Begin van Israël op een gezamen lijke persconferentie die hij met Sadat vanochtend in Jeruzalem heeft gegeven. Begin zei dat Sadat hem niet naar Cairo heeft uitgenodigd. "Ik zou Cairo graag hebben willen zien, maar ik begrijp de redenen waarom een dergelijke uitnodi ging in dit stadium niet gedaan is. De kwestie is uitvoerig bespro ken maar het bezoek is nu nog niet actueel". Sadat voegde daaraan toe dat Begin "het volste recht heeft naar Cairo te komen en voor het parlement te spreken. Toch is om bepaalde redenen besloten dat uit te stel len". Geroerd Sadat zei geroerd te zijn door het hartelijke welkom dat hem in Is raël is toegevallen. "Ik zal ervoor zorgen dat de Israëlische cor respondenten premier Begin kunnen begeleiden wanneer hij naar Cairo komt", zei hij. "Wij zijn het met Begin en de parlements- UTRECHT (ANP) - De 21-jarige R. G. D. A. B., verdacht van de dub bele moord afgelopen zomer in een kamer aan de Utrechtse Ma liesingel, is in vrijheid ge steld. Een tweede verdachte, de 22-jarige O. S., kwam al eerder op vrije voeten. De Utrechtse officier van justitie mr. R Toeter, zegt dat hij over on voldoende wettelijk bewijs be schikt om B. nog langer vast te houden. B. heeft ruim drie maan den in voorlopige hechtenis geze ten. Beide verdachten woonden in de kamer, waarin op vrijdag 5 augustus de stoffelijke over schotten van een man en een vrouw wérden gevonden onder een bed. Onderzoek wees uit dat de man en de vrouw al enkele da gen eerder om het leven waren gebracht. De verdachten ver klaarden tegenover de politie, dat zij wel een onaangename lucht hadden geroken, maar dat zij veronderstelden dat die afkom stig was van emmers met onge- kleding. Guur fracties eens geworden over de grondslagen voor de vrede. Wat de vrede zelf betreft zijn wij niet tot een akkoord gekomen. Dat zal in Genève worden besproken", aldus Sadat. Begin zei dat het bezoek van Sadat tot doel had ernstige besprekin gen te kunnen openen voor een vrede, niet alleen tussen Egypte en Israël, maar tussen Israël en alle andere Arabische buurlan den. "Wij hebben besloten de contacten voort te zetten. Wij willen geen nieuwe oorlog, niet opnieuw bloedvergieten. Wij willen elk voorval vermijden dat tot een dergelijke toestand zou kunnen leiden", aldus Begin. De Sovjet-Unie is geen voorstander van mijn bezoek aan Israël, maar als de betrokken partijen het eens zijn-kan geen enkel land, groot of klein, ons werk voor de vrede verhinderen, aldus Sadat. Sadat zei dat de tijd veel te kort ge weest is om aanmerkelijke vor deringen te maken, waarop Be gin zei da president Sadat zeker nog eens naar Jeruzalem zal uit nodigen. Begin en Sadat maakten een buitengewoon ontspannen in druk. Beide politici zeiden van eikaars wens naar vrede overtuigd te zijn. Maar op de vraag, wanneer een nieuwe conferentie over het Midden-Oosten in Genève zal worden gehouden, antwoordden zij beiden ontwijkend. Sadat zei alles uitvoerig besproken te heb ben en op de noodzaak van een nieuw Genève te hebben gewe zen. "De rest heeft een gemeen schappelijk karakter". Diplomatieke betrekkingen komen er nog niet direct, zei Begin op een vraag. "Dat zal onderdeel vormen van een vredesverdrag". Aan het begin van de persconferen tie las Begin een gemeen schappelijk communiqué voor, waarin gezegd werd: "In ant woord op het belangrijke en moedige gebaar van president Sadat zijn wij ervan overtuigd dat de dialoog moet worden voortge zet zoals wij die in deze histori sche bijeenkomst in Jeruzalem zijn begonnen. De Israëlische re gering stelt nu voor, deze dialoog voort te zetten en te laten leiden tot onderhandelingen die ons ook zullen voeren tot onderhandelin gen over het Midden-Oosten in Genève en tot ondertekening van vredesverdragen". (zie verder pagina 7) Protest met dodelijke afloop HAMBURG (DPA) - De 47-jarige leraar Hartmut Gründler uit Tü- bingen in de deelstaat Baden Württemberg, die zich woensdag voor een kerk in Hamburg uit protest tegen het gebruik van kernenergie met benzine over goot en in brand stak, is vannacht aan zijn brandwonden bezweken. Gründler had de politie geschre ven, dat hij het energiebeleid in West-Duitsland veroordeelt. Hij vestigde de aandacht op onop geloste vraagstukken die ver band houden met het opbergen van kernafval. „Nadat ik alle an dere methoden, ook die van de hongerstaking heb beproefd, neem ik thans mijn toevlucht tot de laatste en uiterste vorm van protest", aldus Gründler. Een hartelijk lachende president Anwar Sadat van Egypte tijdens de audiëntie die hij gaf aan notabelen van de westelijke Jordaanoever. Vanmiddag sloot Sadat zijn histo risch bezoek aan Israël af. Een be zoek, dat om praktische redenen voorlopig niet met een tegenbezoek zal worden beantwoord. Historische gebeurtenissen verdie nen die naam pas ten volle als zij een vervolg krijgen dat de ge schiedenis inderdaad blijvend verandert. Als dat niet gebeurt dan blijft het bij een dramatisch moment, een hoopvol incident, historisch maar vluchtig. Voor de miljoenen die dit week einde naar de televisie hebben ge keken, kreeg de moed van presi dent Sadat iets bijna tastbaars. Zijn waardigheid moet tegelij kertijd in het gemoed van al die miljoenen gegrift zijn. Zijn komst naar Jeruzalem alleen al betekende een bijna materiële erkenning van Israel als staat, zijn woorden in de Knesseth on derstreepten dat nog eens extra. Tegenover zoveel persoonlijke moed en wil tot vrede moet Israel nu meer zetten dan verklaringen van eerbied en waardering al leen. Bij alle uitbundigheid rond dit bezoek, zou men misschien bijna vergeten dat de Israëlische premier Begin er over de territo riale verlangens van de Pales tijnen het zwijgen toedeed en daarmee liet doorschemeren op lossingen meer in de humanitaire dan in de staatsrechtelijke sfeer te zoeken. Daarmee wordt zelfs één hand van president Sadat nog niet gevuld. Pas wezenlijke concessies van Is raëlische kant kunnen voor de kleine Arabische achterban die Sadats reis al niet direct afwees, een begin van rechtvaardiging aandragen. Die concessies van Jeruzalem zijn ook nodig om Egypte, de grootste maar tevens meest kwestbare Arabische natie, niet in een voor het hele Midden- Oosten levensgevaarlijk isole ment te brengen. We wachten af. Leidsch Dagblad Geen krant bexorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats. Griekse verkiezingèn BONTMODE AANTREKKELIJKER DAN OOIT .VANEGM0ND BREESTRAAT BONTMODE Breestraat 173, telefoon 071-123337, Leiden Vliegongeval: Bijna BOdoden BUENOS AIRES (Reuter) - Bij een vliegtuigongeluk in de Ar gentijnse plaats Bariloche zijn vermoedelijk 79 mensen om het leven gekomen. Het toestel, een BAC-111 van de Argentijnse bin nenlandse luchtvaartmaat schappij, was op weg van Buenos Aires naar Bariloche. Het toestel is in de bergen bij Bariloche neergestort. Volgens een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij wijst alles erop dat de 74 passagiers en de vijf bemanningsleden het onge luk niet overleefd hebben. Volgens mr. Toeter betekent het op vrije voeten komen van de ver dachten niet dat zij niet meer in het onderzoek worden betrok ken. Gaskraan in Gemert dichtgedraaid GEMERT (ANP) - Een onbekende heeft gisteravond om half negen de hoofdkraan van een gasver- deelstation in het Brabantse Ge mert dichtgedraaid. Dat had tot gevolg dat niet alleen Gemert maar ook het kerkdorp De Mortel zonder gas kwamje zitten. Met geluidswagens wees de politie de 17.000 bewoners op de noodzaak om gasapparaten met een waakvlam dicht te draaien. In de loop van deze dag zou de hoofd kraan weer worden openge draaid omdat de gemeentelijke autoriteiten geen enkel risico willen lopen. Sint Nicolaas prijsvraag 1000.— aan prijzen Om mee te doen hebt u de krant van woensdag 23 november en donderdag 24 november nodig. Bewaar dus deze kranten. Er staat alles in wat u moet doen om de hoofdprijs te winnen. ATHENE (UPI/AFP) - De Griekse premier Cunstantine Karamanlis eiste vanochtend vroeg de over winning op in de Griekse alge mene verkiezingen van gisteren. Toen ongeveer de helft van de stemmen was geteld zag het er naar uit dat zijn nieuwe democ ratische partij met rond 175 stemmen in het in totaal 300 ze tels tellende parlement de meer derheid zou behouden, maar dat zij wel een belangrijk verlies zou lijden vergeleken met de 216 ze tels die zij eerst had. Grote winst werd voorspeld voor de pan-hellenistische socialisti sche beweging (Pasok) van de politiek lijnrecht tegenover Ka ramanlis staande Andreas Pa- pandreou die naar werd verwacht naar rond 90 zetels zou stijgen van 15 en daarmee de Democrati sche Centrum Unie van de tweede plaats qua grootte zou verdringen. Voor de unie werd een daling voorspeld van 60 ze tels naar slechts 16. Karamanlis is voor Griekse binding met de NAVO, VS en EG, Pa- pandreou juist niet. De laatste geeft de voorkeur aan nauwere samenwerking met Arabische landen en de landen van de Derde Wereld. De opkomst was groot geweest on danks slecht weer in het grootste deel van het land met zelfs enige i het noordwesten. Leiden, 071-14374! Voor vakkundige voorlichting en concurrerende prijzen van alle electrische hand- en machinegereedschappen. De landbouwmachines van Zweegers vallen stuk voor stuk op door originaliteit. Ze zijn slim, veilig en snel van konstruktie. Ze vergen nauwelijks onderhoud en gaan jaren mee. PZ weet wat de boer nodig heeft: geldbesparende machines die bovendien betaalbaar zijn. En dat laétste kunnen we van daag de dag goed gebruiken. Dus: "De vernieuwers van landbouwmachines" P.J. ZWEEGERS EN ZONEN Tel.: 040-864313 Telex: 51098 Landbouwmachinefabrieken b.v. Geldrop-Asten-Nijverdal-Putten-Bree (Belgie) Holland. (Levering uit Zwaar bewolkt en perioden met regen of natte sneeuw, maar overdag ook op klaringen. Krachtige tot harde wind. aan de kust tijdelijk storm uit het noorden. Temperaturen tussen 0 en 6 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 november Zon op: 8.12 uur; onder 16.41 uur. Maan op: 15.17 uur: onder: 4.23 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.48 en 13.10 uur, laagwater om 9.00 en 21.14 uur. Een verwrongen brok vliegtuig als een stille ge tuige van de vliegramp za terdagavond op het vliegveld van Madeira. Een Portugese Boeing veronge lukte bij de landing: zeker 130 van de inzittenden om gekomen. Onder de doden bevindt zich het Neder landse echtpaar Dekker, dat in het Brabantse plaatsje Waalre woonde. De 63-jarige David van Beetz uit Amsterdam overleefde de ramp. Zijn toestand was eerst zorgelijk, maar hij is nu buiten levensgevaar. "Nadat wij waren neerge stort zag ik dat het vliegtuig werd opengescheurd. Er wa ren verscheidene explosies. Ik kroop uit de brandende machine naar een stapel ste nen en toen raakte ik bewus teloos. Ik begrijp niet hoe ik het heb kunnen overleven", Het bar slechte weer heeft vooral de buitensporten in het afgelopen weekeinde parten gespeeld. Veel afge lastingen. Maar toch nog veel sportnieuws. Bijvoor beeld over het schaatsen. Het ziet er naar uit, dat we weer aan de vooravond van een roerig seizoen staan. Hans van Helden, zaterdag glorieus winnaar van het in dividuele klassement van de IJsselcup, overweegt een kort geding tegen de schaatsbond aan te spannen. "Mij zien ze niet voor vol aan, misschien dat ze mijn advocaat wel serieus nemen. Die moet maar eens uitzoe ken op welke manier ik in staat kan worden gesteld al die wedstrijden te rijden waar ik zin in heb en die ik Verdeeldheid is ook verder troef in de schaatswereld. Ten aanzien van de medische verzorging maar ook ten aanzien van de keuze van coördinator Kloosterboer. Zaterdag werd door de schaatstrainers van Neder land tegen zijn verkiezing geprotesteerd via het dragen van een rouwband. De Alphense waterpoloploeg AZC bleek nog te onvolwas sen voor het Europa Cup ge beuren. In Syracuse op Sici lië leed de ploeg louter ne derlagen. "Maar ook van dit toernooi hebben wij weer ge leerd", zei coach George Geurtsen naderhand. Groot ste verrassing van de halve finale was de uitschakeling van het sterke Vasas Boeda- 22 PAGINA'S pest. Het Italiaanse Canot- tieri plaatste zich voor de fi nale, maar daar zat wel een erg penetrant luchtje aan. In de strijd om de KNVB-be- ker weerde DWV zich het best van de overgebleven amateurploegen. De Am sterdamse hoofdklasser moest pas in de tweede ver lenging buigen voor Roda JC. Voor een verrassing zorgde Go Ahead Eagles dat Twente uitschakelde. PAGINA'S 11-19

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1