Nieuw hoogte punt in werk van Hermans Jan Blokker is vervelend "Koot" droomt zich af: verrukke lijk boek De curiosa vanLonden Boze Brieven van Bijkaart: Het jaar in woord en beeld Kobra-manifest: een opgeschroefd verhaal Lesboek voor beginnende bridgers Sociologie Klassiek NOVEMBER 1977 Ik heb er al vaak over gedacht om Nederland te verlaten maar een paar kleinigheden weerhouden mij er tot nu toe van om in Parijs of een andere beschaafde stad te gaan wonen. Een van die kleinighe den is geld: een tweede is het Simplistisch Verbond dat, geleid door zijn twee kranige directeuren, een zo volmaakte vorm is om tegelijkertijd komisch, kritisch en tragisch gestalte te geven aan het Grote Vervreemden, dat het waarschijnlijk uniek is. Zoals U weet is het verbond naar België verdwenen vóórdat het kon worden opgeslokt door zijn eigen succes, en naar verluidt werken Van Kooten en De Bie nu aan een speelfilm. Jammer dat ik geen videorecorder heb - dan had ik al die prachtuitzendingen kunnen bewaren. Er zijn natuurlijk de 3 langspeelplaten, en nu is er ook een bumdel, Koot Droomt zich af bevattende een selectie uit de columns die Kees van Kooten onder die titel in de Haagse Post schreef. Die bundel moet door zoveel mogelijk mensen worden gelezen. In het persoonlijkste Nederlands sedert Bordewijk worden de ver worvenheden van onze mooie consumptiemaatschappij geteld, gewogen en te licht bevonden: waterkranen, nylon sokken, zite- lementen en de Pen die aan een Koordje hangt blijken al evenzo- vele aanslagen op het gezond verstand en de redelijkheid. Daarbij komt uiteraard een flinke dosis jeugdsentiment, maar wie denkt dat vroeger alles koek en ei was, moet de beschouwing over het Kaften maar eens lezen, of de gruwelijke kolenmannendroom. Verontwaardigd wordt de onmogelijkheid vermeld om een Groot Man te worden - een gevolg van de verplichting om geregeld zélf de teennagels te knippen, en voor degenen die niet kunnen dansen wordt een eenvoudig "autodidanspaye" uitgebeeld. Geïllu streerd. Alle stijlvormen die in het Lexicon der Poëzie worden vermeld zijn hier aanwezig: verwrongen en misvormd, alsof ze worden weerge geven door bewasemde briUeglazen. Ik zal een stukje citeren. "Nooit houdt hij op met Aankleden, de naaktgeboren mens. Auto, vrouw, kind, poppen van kind, zichzelf - alles wil hij alsmaar leuker aankleden. U op zaterdagmiddag of in een bange droom *voor punaises in een Doe Het Zelf zaak bevinden tussen honder den bezetenen met icant en klare platen hardboard, koperen deurknoppen, verlichte bellen, vlaksèhuurhulpstukken, pakken plastic plakbloemën, rollen steentjesmotief en tufton antislip- kleedjes, rondgrommende gezelligheidsdieren. Maar het tegen hun aard aankleden der Dingen gedaant momenteel op zijn ma- niakaalst in de Zoutmolen, afgezien dan van Kappers en Opticiens, die bij elk bezoek uw hoofd weer helemaal anders willen aankle den." Ik zou zeggen, leer-dit stukje maar van buiten. En eigenlijk al die andere stukjes ook - u kunt ze dan op gepaste tijden reciteren. Hiermee zult u enorm veel prestige verwerven als genadeloos en scherp criticus van het moderne leven. En misschien dat de roem en reputatie van Kees van Kooten evenredig mee stijgen, want een Nederlander die iets te zeggen of te kankeren heeft is geen zeld zaamheid meer - maar wel als hij daarbij volstrekt origineel en uiterst vermakelijk is. Koot Droomt Zich Af. Bezige Bij 18,50. Laten we beginnen met de con statering dat Willem Frederik Hermans Nederlands grootste levende schrijver is. Deze stelling zal ik niet nader toelichten, dat is trouwens voor een enigszins be lezen publiek overbodige moeite. Goed en wel het Nederlandse „sociale paradijs" ontvlucht, heeft de voormalige Groninger lector zich in Parijs gevestigd: iets dat men hem moeilijk kwa lijk kan nemen, want wie zou daar niet willen wonen. Vanuit deze stad verzendt de grote Age Bijkaart dan ook z'n bij dragen, die enige jaren achtereen wekelijks in het Parool versche nen, en die gebundeld zijn onder de titel Boze Brieven van Bij kaart. Age Bijkaart is al evenzeer als Ca- mille Houckaert, Schrijver De zes, en Pater Anastase Prud'homme S. J. een paladijn van de Grote WFH zélf, en zijn brieven mogen er dan ook zijn, de op grommerige toon geuite be denkingen van een pessimisti sche rationalist. In feite hoort Hermans niet thuis in deze eeuw en al evenmin in dit land. Het laatste heeft hij inge zien, aan het eerste kan hij moei lijk iets veranderen. Maar ik kan me dr. Hermans eigenlijk alleen maar voorstellen in gezelschap van dr. Johnson, samen in de Mi tre Tavern achter een biertje, en hun bittere en geestige maximes afvurend op een verbaasd, ge schokt en gefascineerd publiek. Geen van beiden geloofden in hun medeburgers - Johnson twijfelde aan hun gezond verstand, Her mans twijfelt aan hun integriteit. Johnson schreef het eerste En gelse woordenboek. Hermans kraakte het enige Nederlandse. De triomfantelijke toon die dr. Kruyskamp, de redacteur van de „Hèt jaar in woord en beeld", en cyclopedisch jaarboek 1977, uit gave: Elsevier, prijs: f 45. Meer nog dan vorig jaar, toen El sevier voor het eerst in een nieuwe opzet een jaaroverzicht uitbracht, wordt in de onlangs verschenen uitgave over '76 aan dacht gegeven aan nationale ontwikkelingen die de gemoede ren vorig jaar in brede kring heb ben beziggehouden. Werd de beperkte ruimte die in het overzicht van '75 werd uitgetrok ken voor de Nederlandse politiek als één van de overigens weinige zwakke plekken in deze bloemle zing gezien; dit jaar is dat gevoe len nog niet helemaal verdwenen, maar staat daar in elk geval ruime en genuanceerde informatie te genover over brandende kwes ties als Lockheed, de bezetting van de Bloemhovekliniek en de behandeling van de wets voorstellen rond de abortus pro- vocatus in het parlement en het nieuwe licht dat oorlogsdocu mentatie door de uitgave van het Weinrebrapport deed schijnen (een geheugenopfrisser en sa menvatting van het rapport en de reacties daarop van de hand van collega Ruud Paauw). Veel degelijke informatie ook over de verhoudingen Oost-West, met daarin centraal het Salt-overleg en de pogingen tot beteugeling van de bewapeningswedloop. Een uitgave waarin sport in ver gelijking met cultuur nu eens niet, zoals gebruikelijk, wordt overbedeeld. De sterkste kant van het overzicht is daar ook meteen mee aangege ven. Behalve in vogelvlucht in zicht in gebeurtenissen op poli tiek, sociaal en cultureel gebied, biedt het "Jaar in woord en beeld" ruimschoots aandacht aan die ontwikkelingen die de sfeer in de wereld en het land dermate hebben bepaald dat een herno men confrontatie kan leiden tot broodnodige "lering ende ver- maeck". 1 TON VAN BRUSSEL "Het Kobra-manifest" door Adam Hall. In de vertaling van H. J. Oolbekkink verschenen bij El sevier Nederland in Amsterdam (f 13.90). Kapingen, gijzelingen, ontvoerin gen. We moeten er helaas mee le ren leven, maar al te vaak komen we dergelijke woorden in de krantekoppen tegen. Soms is platvloers materialisme de ge makkelijk verklaarbare motive ring. Maar steeds meer worden zulke terreurdaden gepleegd uit naam van politieke overtuigin gen. Blind fanatisme vormt dan vaak de schier onblusbare brand stof voor de heet gelopen misda dige motor. Een barre realiteit, waartegen of ficiële molens gemakkelijk te pletter lopen. Auteurs van thril lers hebben het wat dat betreft wat gemakkelijker. Ze behoeven zich niet te houden aan de strakke regels van de rechtsstaat. Ze kunnen als Adam Hall (pseudoniem voor Elleston Tre vor) een beroep doen op geheime agenten als Quiller, wat moet worden uitgesproken als Killer. Die kunnen en mogen alle denk bare en onderfkbare middelen gebruiken of misbruiken. Deze mijnheer Quiller moet het ditmaal opnemen tegen de inter nationale terroristengroep "Kobra", die 's werelds schokkendste kaping" voorbe reidt. Nu zijn we jammer genoeg immuun geworden voor derge lijke superlatieven. Daarvoor hebben we een Adam Hall niet meer nodig! Trouwens het hele verhaal is ons wat te opgesch roefdHet doet vrij onwaarschijnlijk aan, waarin overigens de ingebouwde geva- renradar van de heer Quiller goed past. Maar het doet de geloof waardigheid wel geweld aan. KOOS POST Dikke Van Dale nog niet zo lang geleden in het Leidsch/Alphens Dagblad aansloeg doet een beetje hopeloos, en heel erg naief aan voor wie in de Brieven van Bij kaart de vernietigende kritiek op Hollands Heilig Woordenboek heeft gelezen. Ik zal dat hele ver haal niet gaan navertellen, u moet dat zelf maar lezen. (Dat een prima boek als deze Bode Brie ven van Bijkaart slechts 29,50 kost, is trouwens ook het vermel den waard). Om u alvast enige in druk te geven een paar citaten. "Socialisten zijn mensen met gewe tensbezwaren over het geld dat andere mensen verdienen. Zodra ze zelf wat verdienen: niet alleen geen gewetensbezwaren maar ook nog niet eens tevreden". "De economie is nu eenmaal die belachelijke wetenschap die bij iedere nieuwe politieke ontwik keling in de wereld een nieuw echec lijdt". "Alle steden die mooi zijn, alle plaatsen waar de mensen met va kantie naartoe gaan, zijn ge bouwd door slechtaards die nog nooit van Karl Marx hadden ge- hoord". En Klein, Sol2jenitsn, Gerard Reve, Du Perron, Aad Nuis en Joop den Uyl stuk voor stuk aan de zuurtest onderworpen. Dat zij daarbij falen verbaast Her mans allang niet meer: zij kunnen eigenlijk niet anders. Kwade trouw en doodgewone lulligheid zijn de twee voornaamste drijf veren, pogingen om tot iets goeds te komen zijn tot mislukken ge doemd: "blijkbaar, want ze mis lukken". Dat is geen aangename constatering, maar het is dan ook geen aangename wereld. De socialistenhaters onder u moe ten evenwel gewaarschuwd wor den als zij Hermans zouden wil len inhalen als Kampioen van Rechts: hij is niet rechts. De ni- velleringsdrang die hem uit Ne derland verdreef, het nieuwe ta boe dat op rijkdom is komen te rusten zijn wel door het so cialisme geïnspireerd, maar iede reen doet er aan mee: Den Uyl, die toch tamelijk ver boven het minimumloon zit, gaat kampe ren, Wiegel arriveert op Soestdijk in een lelijke eend. Het is beslist een vorm van hypoc risie die de bewoners van een der rijkste landen op aarde er toe brengt om zich in voorgebleekt en gerafeld denim te kleden: een soort namaakarmoede, alsof de Willem Frederik Hermans verkleed zijn voor een feestje met hele arme sloebers, en hun verpauperde vrienden de ogen niet uit willen steken. Hetzelfde geldt trouwens voor een ander terrein waar de namaakge- lijkheid welig tiert: het toela tingsbeleid aan de universiteiten. Zoals u weet worden de be schikbare plaatsen door loting onder de liefhebbers verdeeld, niet aan de hand van vergelij kende examens. De gedachte die hier achter zit is dat loten eer lijker is, en de brieven die Bij kaart aan dit onderwerp wijt, be horen tot de beste van de bundel, ook al schiet hij af en toe een beetje te ver door. De verleiding is groot om ze in extenso te cite- Maar het is veel beter als u de Boze Brieven van Bijkaart zelf aan schaft en aandachtig doorleest- niet te vlug, niet te veel ineens. Ik denk dat u dan wel móet instem men met de eerste regel van deze Boze Brieven van Bijkaart: Uitg. De Bezige Bij, 29.50. PAUL MARIJNIS Hoewel ik geen abonnee op De Volkskrant ben, lees ik 'm gere geld: het moet trouwens wel een aardige krant zijn, die, hoewel de nieuwe vrijgestelden er bij duizenden uit het houtwerk kruipen, toch ook Jan Blokker de ruimte geeft om met de flitspuit rond te rennen. Zijn stukjes lees ik dan ook meestal met plezier, en de voor Nederlandse columnis ten schijnbaar op straffe van openbare castratie verplichte Uiterst bisme komt het niet. Zijn per soonlijke kijk op boeken geven? Ook» mogelijk - maar die kijk is niet interessant genoeg voor een boekje van 165 bladzijden dat door de uitgever met een onbe- kommerheid die minstens op hersenverweking duidt, ge plaatst wordt in één reeks met Virginia Woolf en Stefan The- Ben ik eigenlijk wel links genoeg, dat drie jaar geleden verscheen, was érg leuk; Ga direkt naar de gevangenis, ga niet langs Af: U ontvangt geen tweehonderd gulden, dat vorig jaar uitkwam was niet onaardig. En nu een derde bundel Volkskrant-stuk jes. Die valt tegen. Het Eeuwige Examen gaat over kunst-schrijvers, dichters, recen senten en columnisten worden tegen het licht gehouden dat Blokkers schrijftafel beschijnt maar veel interessants of lezens waardigs komt er niet voor de dag. W. F. Hermans krijgt een paar keer gelijk; Verder is het een soort semi-kritisch gezeur, waar weinig anders valt op te maken dan dat Blokker er een eigen me ning op na houdt. Nou en? Er zitten een paar oppervlakkige stukjes tussen over de zionist Herzl, een paar waterige stukjes over boeken die het Wilde Westen in een te goed of te kwaad dag licht stellen; als je ze gelezen hebt ben je al weer vergeten, en dat geeft natuurlijk niks voor kran testukjes, maar waarom dat nou allemaal gebundeld moet wor den? Wat wil Blokker eigenlijk, denk ik de hele tijd, wil hij de „literaire dikdoenerij" ontmaskeren? Mis schien, maar verder dan een enigszins achterhaald pianis- simo-gejammer over literair sno- irriterend is ook het loodzware geknipoog, de met een paletmes opgebrachte ironie: ironie moet ergens in wortelen, en is eerder een noodsprong dan een leukigheidje ten gerieve van de Volkskrantlezende halfintel- lectuelen. Blokker doet zo voortdurend ge wóón, hij is zo echt helemaal de gewone jongen uit de grote stad die hoewel hij „er niet voor ge leerd heeft" tóch best over boe ken „durft" schrijven, tongue in cheek, en knipogend tot zijn ogen uit hun kassen rollen. O wat zijn we gewone jongens, leve het ge zonde verstand etc. etc. De opge blazen opzettelijkheid waarmee bijvoorbeeld op columnisten wordt ingehakt,' wordt door het loutere feit dat Blokker er zelfeen is, van een onverteerbare ijdel- heid. Jan Blokker Was die ijdelheid afwezig geweest, dan waren er misschien minder leuke stukjes geweest, maar deze confrontatie met iemand die, he vig citerend, en „de pauwstaart zijner ijdele belezenheid wijd uit zettende" het orakel van het ge zonde verstand uithangt, is ta melijk vervelend. Koop het boekje dus maar niet. PAUL MARIJNIS Cees Sint/Ton Schipperheyn, Van Start tot Finish I. Elsevier. 112 blz. Prijs f9,90. Bij Elsevier verscheen Van Start tot Finish 1 van onze bridgemede- werker Ton Schipperheyn in sa menwerking met international Cees Sint; een lesboek voor be ginnende bridgers, dat inmiddels door de Nederlandse Bridge Bond is geadopteerd als officiële bridgecursus. Sint en Schipperheyn breken bij hun aanpak met veel bestaande "wetten". Ze laten geen regels le ren waarvan men de zin niet be grijpt, maar geven de lezer direct de kaarten in handen onder het motto dat zelf ontdekken de voorkeur verdient boven inpren ten. En dat werkt. Zelfs diegenen die bridge altijd "voor mij te moei lijk" hebben gevonden zullen na lezen van dit boekje hun mening moeten herzien. De auteurs be reiken dit door een speelse pre sentatie, goed gedoseerde herha ling en quizzen die de bridgestu- dent in staat stellen zijn vorde ringen te toetsen en in praktijk te brengen. Het boekje is bijzonder aardig geïllustreerd door Ton Lempers en kost f9,90. Het hierop aan sluitende deel 2 voor iets gevor derden verschijnt binnenkort. 'Een andere kijk op Londen' door Andrew Lawson, 128 bladzijden, 260 kleurenfoto's, prijs, gebonden 29,50 (Uitgave Elsevier Neder-, land) Auteur Lawson vat zijn andere kijk op Londen niet op. zoals ik even had verwacht en een tikje had ge hoopt. Het werd niet de kijk op de sjofele kant van Londen. Niet de bedelaars, de tandeloze oude vrouwtjes, slapend op de warme roosters bij Charing Cross Sta tion, de plastiek met hun grauwe bezittinkjes als hoofdkussen ge bruikend. Evenmin de eindelozestoffige stra ten met de grauwe eengezin- swoninkjes uit Westham, Is lington of Notting Hill. Lawson kijkt niet naar de maar al te schilderachtige alledaagsheid en uitzichtloosheid. Zijn interesse zijn de curiosa waaraan Londen inderdaad zo puissant rijk is. Bizarre lantaarnpalen, vreemde gevel stenen, mensen ook die van het curiosum zijn zo ongeveer hun beroep hebben gemaakt. Neem bijvoorbeeld maar die knopen- koningen of de onbestemde man nen die borden door de City of de West End torsen, waarop zij ons ijdele stervelingen kond doen dat rampzaligheid zeer snel ons deel zal zijn. Een leuk, kleurrijk, maar wel erg toeristisch boek. Best aardig, als Een veel gehoorde klacht, ook Bij het Spectrum verscheen on langs het Aulaboek "Sociologi sche Stromingen". Het zijn de gebundelde artikelen van de hand van verschillende auteurs, die als serie in het weekblad "In termediair" gepubliceerd zijn. De stukken zijn wisselend van kwaliteit en toegankelijkheid, maar bij elkaar geven zij toch een helder inzicht in de stand van de sociologische wetenschap. Veel van de discussie binnen de disci pline gaat nog altijd over de me thodologie. En daarmee hangt dan weer samen de nog immer grillige, soms sprongsgewijze rlopende theorievorming. voorbereiding van een driedaags reisje Londen, indien het pond tenminste niet té overmoedig gaat worden met al die Noord- zee-olie HAN MULDER deze bundel, is dat in de sociolo gie emperisch veldonderzoek te weinig gelijke voet houdt met het theoretisch denken. Dat geeft ten onrechte aan veel theoretische benaderingswijzen van de sa menleving iets vrijblijvends. De grote controverse in de sociologie staat nog immer onverlet over eind: is het wezen van de samen leving 'harmonie' of is het 'con flict'. "Sociologische stromin gen" is een belangwekkende uit eenzetting van alle controversiële clusters. In dezelfde Aulareeks vinden we "Hoofdstukken uit de Sociolo gie", waarin beroemde teksten van denkers over de samenleving, zijn samengebracht. Stukken van klassieken als Adam Smith, Comte, Marx en Weber, maar ook recenter werk van functionalis ten als Merton en een beroemde aanval op de enquete-techniek door Blumer, éminence grise van de Chicagoschool. Wat ik een beetje miste was een stuk door de invloedrijke con flictsocioloog Ralph Dahrendorf. Het is intussen een goed ding om vaak moeilijk verkrijgbare tek sten in doorgaans redelijke Ne derlandse vertaling bij de hand te hebben. Han Mulder "Sociologische stromingen", Bun del artikelen, eerder verschenen in weekblad "Intermediar" (Uit geverij Het Spectrum, Aulaboek, 12.50) "Hoofdstukken uit de Sociologie" (Uitgeverij Het Spectrum, Aula boek). Het nu al klassieke boek van pro fessor Windmuller over de ar beidsrelaties in Nederland eind jaren zestig verschenen is her drukt en uitgebreid met een ar tikel over de recente ontwikke lingen door de Groningse hoogle raar Cees de Galan. Windmuller doceert aan een Ame rikaanse universiteit, is van Ne derlandse origine, maar heeft ge noeg distantie van zijn onder werp, zowel geografisch als emo tioneel, om juist die lijnen te trekken, die menige weten schapper hier niet zijn gegeven. Krantelezers die geïnteresseerd zijn in de sociaalcconomische pagina's van hun dagblad, moe ten deze buitenkans niet laten liggen. En dat geldt nog meer voor juristen die van het arbeids recht hun hoofdvak denken te maken. Han Mulder John P. Windmuller/C. de Galan: "Arbeidsverhoudingen' in Ne derland", geheel herziene editie van het historische en systemati sche overzicht van de eerst ver melde auteur, (uitgave Het Spec trum, Utrecht, Aulaboek, twee delen, 16,-).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19