Breitner: Eintracht aangename ervaring Clubs durven elkaar niet aan te klagen Fortuna Düsseldorf wijst de weg in bekerstrijd T>!> Duitsers accepteren 'communist' nu wel "PSV is één van de sterkste opponenten" PAGINA 16 MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 SPORT SPORT Lugdunum's Verstraten en Van de Berg: "Betalen spelers nog onopgelost probleem' Commissie van vertrouwen moet het betalen van spelers door LEIDEN - Groot was de ergernis bij Lugdunum's penningmeester Daan van de Berg, toen hij enkele weken geleden in deze krant iets over een "nette" club las. Crite rium van "net" daarin was on dermeer, dat er bij een ama teurclub niet betaald diende te worden. Te lezen was dat naast die club nog twee anderen in Lei den zo "netjes" waren, met an dere woorden de overigen niet. Daan van de Berg pikte dat niet en hij kroop meteen in de pen om in het clubblad van Lugdunum fel van leer te trekken, niet zo zeer tegen die bepaalde vereniging, maar meer om zijn gramschap naar voren te brengen over het illegaal betalen van amateurspe lers en het lijdelijk toezien van de bondsbestuurders. Voorbeelden van dat betalen en van het lij delijk toezien zijn er volgens de penningmeester te over. Namen van spelers en clubs wil hij niet noemen, maar zij zijn in de Leidse voetbalwereld overbekend. De CCLV en het bestuur van de KNVB afdeling Leiden hebben volgens Van de Berg deze ontoe laatbare praktijken gesignaleerd, maar hebben er verder niet lan ger bij stilgestaan. Het kran tenknipseltje was uiteindelijk de overbekende druppel, die Van der Berg deed besluiten om zijn bezwaren tegen deze misstanden eens op schrift te stellen. "Te im pulsief en te emotievol", waren de reacties van de overige be stuursleden van Lugdunum. Re den ook waarom voorzitter Phil Verstraaten bij het gesprek wil zyn. De discussie wordt er echter door zijn aanwezigheid niet op pervlakkiger door. Integendeel. Verstraaten reageert meer dan eens feller dan zijn mede-be stuurslid Van de Berg. Voor waarde was echter wel dat er in dit stuk geen namen van spelers of clubs genoemd zouden wor den. Door Walter Oomen Verstraaten: "Lugdunum streeft er naar de amateurstatus te blijven handhaven. Koste wat het kost. We hebben een aardig kapitaaltje opgebouwd en dat blijft in de club. Lugdunum financieert alles zelf, kantine, tribune enz., terwijl wij als bestuursleden nog nooit van ons leven een declaratie in gediend hebben. Dat is de grote kracht van onze club. En als we geld over hebben, dan pompen we dat in de jeugd. Dan nemen we een extra-jeugdtrainer en een hulptrainer in dienst. Daarnaast ligt het accent op ons vereni gingsleven, dat geloof ik wel uniek is in Leiden. Niet voor niets wordt het clubhuis wel eens aan geduid met Hilton Leiden of de Grootste kroeg van Leiden. En als ik al deze dingen even op een rijtje gezet heb, dan geloof ik dat Lugdunum een nette club is." Van de Berg: "Een niet nette club is een club die manipuleert met de verenigingsgelden. Of een club, die met een waas is omgeven van "betaalt die club nu wel of niet". Een club die tevens de ama teurbepalingen volkomen ne geert en een strafbaar feit pleegt". Tot zover de definities van "net" en "onnet", die beide heren graag als inleiding willen gebruiken, voor dat ze verder gaan met hun kri tiek op het onwetmatig belonen van amateurspelers en het "voor kennisgeving aannemen" van deze zaken door het KNVB-be- stuur. "We hebben het bestuur van de afdeling Leiden er regel matig op gewezen, dat er bij clubs ontoelaatbare handelingen wor den verricht. Maar steeds kreeg je het idee, datje niet voor vol werd aangezien. Iedereen luisterde wel, maar zei aan het einde van het verhaal dat hij er ook niets aan kon doen en datje daarvoor bij een ander KNVB-bestuurslid moest zijn. Zo werd je van het kastje naar de muur gestuurd. Aan de andere kant is het voor Lugdunum moeilijk een aan klacht tegen een bepaalde club in te dienen, vertelt Leidens jongste voetbalclubvoorzitter (32), Ver straaten. Niet alleen Lugdunum kampt met die machteloosheid die de clubs zelf hebben gekweekt. Van de Berg: "Je weet niet wat je een vereniging aandoet als je een aanklacht indient. Als alle feiten worden bewezen kan dat beteke nen dat de hele club op zijn ach terste kan komen te liggen. Hoeveel onschuldige sport beoefenaars worden daar niet de dupe van? Bovendien is de relatie tussen Lugdunum en de desbe treffende club daardoor meteen verbroken, met alle consequen ties van dien. En dat willen we nu ook weer niet". "Zo'n club", vult Verstraaten aan, "wordt eigenlijk alleen maar de dupe van een paar man, die met hun of iemand an ders financiën zich een vooraan staande plaats in de vereniging willen kopen. Dat is ondermeer het gevolg van een gebrek aan kader, waar zoveel verenigingen mee hebben te kampen". Achteraf blijkt Daan van de Berg echter niet zo pal achter zijn woorden te staan als hij eerder deed uitkomen: "Of er nu een goede relatie met een andere club betaat of niet, bij illegale prak tijken moet de zaak aangeklaagd worden. Het mes moet dan op ta fel". Aan de vooravond van dit lopende seizoen werd Lug dunum een dergelijke zaak bij kans in de schoot geworpen. De bewijzen waren er voor praktisch honderd procent. Toch zag de club af van een aanklacht. De re den wordt door Phil Verstraaten zwak weergegeven: "Er speelden persoonlijke motieven met be trekking tot de speler mee". Daan van de Berg echter: "Het mes had er toen in gemoeten". Het probleem, dat een club een an dere club moet betichten van het betalen van spelers wil Verstraa ten opgelost zien door het instel len van de een of andere commis sie. "Een commissie van ver trouwen" noemt hij het, want de aanklager moet zo veel mogelijk buiten schot blijven. "Die com missie kan desnoods uit buiten staanders bestaan. Juristen, ac countants of wat dan ook. Maar voorzitter daarvan moet wel iemand uit het bestuur van de KNVB zijn. Dan kunnen zij er in ieder geval niet meer onderuit. Die commissie van vertrouwen moet dan tot alles toegang heb ben, zelfs tot de boeken van de clubs. Dan kom jer er wel achter. Want zoals het nu gaat wordt je ook niet veel wijzer. De CCLV die kan ook op de buik geschreven worden, meer kan ik er niet van zeggen, anders zeg ik teveel. De daaruit ontstane commissie van drie (Uiterdijk, Kruit en Breed- eveld) heeft ook onvoldoende ge functioneerd, terwijl de afdeling Leiden in dit soort zaken een grote passiviteit kent" Henk Uiterdijk echter: "Die com missie van drie was slechts een eenmalige zaak. Wij moesten de clubs er alleen op attenderen, dat we van de illegale praktijken op de hoogte waren en onze feiten aan de afdeling Leiden medede len. Die heeft er verder niets mee gedaan. Er is alleen een keer een stukje in het bondsblad geschre ven. Verder konden we niets doen. Dat moeten de clubs zelf doen. De KNVB zal niets op eigen houtje gaan uitzoeken. Kijk naar de politie, die handelt toch ook alleen maar als je een klacht in dient?" Phil Verstraaten tenslotte: "We moeten ons als bonafide vereni ging gaan wapenen tegen deze praktijken". BRAUNSCHWEIG - Braunschweig verschuilt zich die ochtend onder een grauwe regensluier. Auto's met gedimpt groot licht zoeken tussen opspuitend water stapvoets hun weg en krijgen iets onheilspellends als het zwarte wol kendek knetterend zijn bliksemflitsen loslaat. Het oude Eintracht-stadion ligt er mistroostig bij, somber en kleur loos. Af en toe draait er een auto uit de traag voortbewe gende file, werpt zijn lichtbundels op het vervallen uit ziende bolwerk en komt op een armlengte van het enige loket tot stilstand. Ondanks de striemende regen is de voorverkoop voor de Bundesliga-wedstrijd tussen Eintracht Braunschweig en MSV Duisburg op gang- gekomen. Krap een uur duurt het, dan is de Haupttribune als eerste volledig uitverkocht. Kosten per zitplaats: 25 mark. De be langstelling zal voor die dag nog oplopen tot ruim 21.000 toeschouwers. „Het is net alsof ze hier het voetbalspel op nieuw hebben ontdekt", zou Eintrachts superstar Paul Breitner later zeggen. „De belangstelling is ongelooflijk" Paul Breitner wordt in Duitsland nu wel geaccepteerd. De politieke opvattingen van Paul Breitner waren er oorzaak van dat er in de Duitse pers lang een hetze tegen hem is gevoerd. Toen hij nog voor Bayern München speelde, vertelde hij tijdens een interview, bezig te zijn zich te scholen in de politiek. Door het lezen van werken van Marx, Lenin en Mao trachtte Breitner zich een maatschappélijk en politiek - beeld van deze wereld te krijgen. Zijn belangstelling ging in die dagen ook uit naar Che Guevarra en Fidel Castro. En prompt werd Paul Breitner door de Duitse pers afgeschilderd als een communist. Uit die tijd ook dateert zijn kreet, dat in Duitsland alleen een hond een com munist mag zijn. Een voetballer moest, aldus Breitner toen, voldoen aan de grootste gemene deler. Breitner deed dat niet en werd vervolgens het mikpunt. Totdat hij uitweek naar Spanje en twee jaar later als "de andere Paul Breitner" weer werd ingehaald. Een Breitner, wiens politieke denkbeelden nauwelijks zijn veranderd. Alleen lijkt men in vergelijking met een paar jaar terug, dezelfde Paul Breitner nu wel te accepteren. Eintracht Braunsweig is op 23 november (in Eindhoven) en op 7 december in West-Duitsland de tegenstander van PSV in derde ronde van de strijd om de UEFA Cup Braunsweig elimineerde in de tweede ronde Start Kristiansand, door na een 1-0 nederlaag in Noorwegen in het Eintracht- stadion met 4-2 te winnen. Paul Breitner, Karl-Heinz Handschuh en Rainer Hollmann (twee keer) maakten de doelpunten. De grootste pres tatie leverde de ploeg van Branko Zebec echter in de eerste ronde door het Russische Dynamo Kiev met Oleg Slochin), via 1-1 in de uitwed strijd en 0-0 in de return, uit te schakelen. Het zo belangrijke Westduitse doelpunt kwam van de voet van Wolfgang Frank, de spits, die onlangs werd verkocht aan Borussia Dortmund. Zijn vervanger, ex-Ajacied Pe ter Lübeke, zal volgens de UEFA-reglementen (een te late trasnfer) niet tegen PSV in actie mogen komen. En juist de Eindhovense eredivise- club is, zo meent Braunsweig sterspeler Paul Breitner, één van de sterk ste ploegen, die tot de derde ronde is doorgedrongen. De 26-jarige vedette arriveert en kele uren voorde wedstrijd in een bus van de Braunschweiger Ver- kehrs AG. Ook hij staart net als de overige spelers zwijgzaam voor zich uit. Alleen trainer Branko Zebec gebaart en roept iets on verstaanbaars in de richting van een suppoost, die ijlings toe schiet en het roestige hek opent. Ook de aankomst van MSV Duisburg heeft iets sombers. Al leen doet een handjevol in blauwwitte kleding gestoken Duisburgse supporters een dap pere, maar vergeefse poging om de naargeestige sfeer te doorbre ken. In enkele uren kan er noch tans veel veranderen. Het blijft die middag in het verveloze sta dion weliswaar kil en guur, maar nadat eerst het donkere wol kendek tot flarden uiteen was gedreven, was het zelfs droog geworden. ..Het maakt voor het Duitse publiek niet eens zoveel uit, of het nu regent of dat de zon schijnt. Het komt toch wel. De Braunschweig-aanhang ver schijnt bij slecht weer gewoon in gele regenjassen met van die blauwe capuchons. Lopen ze toch mooi in de clubkleuren". Clubverbondenheid. Paul Breitner hecht waarde aan de relatie tus sen speler en publiek. Tijdens de wedstrijd „bespeelt" hij dan ook op een bijna virtuoze manier zijn fans. die bijna onafgebroken „Pauli. Pauli" scanderen. Dat zelfde publiek krijst van woede als Breitner een sublieme actie met een ware „doodschop" moet bekopen. En het publiek huilt als „der Pauli" geblesseerd tegen de grasmat kwakt. Hij herinnert zich het bewuste moment, zegt dan somben „Maar het is Paul Breitner, die neer gaat", daarmee de wegwuivende gebaren van scheidsrechter Josef Honfheim verklarend. „Paul Breitner heeft nu eenmaal gezegd dat de scheidsrechters in de Bundesliga blijkbaar spelers knock-out mogen slaan. Dat heb ik inderdaad gezegd, direkt na de wedstrijd tegen Kaiserslautern, ongeveer drie maanden geleden, nadat Rainer Hollman door een stoot met de elleboog van scheidsrechte" Burgers bewus teloos was geraakt. Natuurlijk mag ik zoiets niet zeggen, maar om me daarvoor nou vijfduizend DÜSSELDORF - Vier dagen voor het eerste treffen in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegen PSV is Eintracht Braunschweig uitge schakeld in het toernooi om de Duitse beker. Zaterdag werd in de achtste finales de uitwedstrijd tegen Fortuna Düsseldorf met 1-3 verloren. Dat deze nederlaag niet veel groter is uitgevallen danken de Brunswijkers met name aan doelman Bernd Franke. Door vele schitterende reddingen voorkwam Franke, die afgelopen woensdag nog in het nationale Duitse elftal meespeelde tegen Zwitserland, een debacle. Eintracht, dat zonder de gebles- mark boete te laten betalen vind ik te gek. Dan maar een proces voor het Sportgericht van de Duitse voetbalbond. Wat hier is- gebeurd klopt niet". Instituut Paul Breitner, terug van twee seizoenen bij de Koninklijke Real Madrid, waarmee hij met trainer Miljanic de Spaanse titel ver overde. „Het was voor mij een een geweldige tijd. Real is geen club, maar een instituut. De be nadering van de spelers is er voortreffelijk en ik geloof dan ook heus dat de ploeg terugkomt op Europees topniveau. En laten we eerlijk zijn, dat moet toch ook. Kijk alleen maar naar de rijke his torie De terugblik naar Paul Breitners carriere gaat minder ver. Over Bayern Munchen bijvoorbeeld, praat hij aanvankelijk nauw elijks. Pas nadat de naam van zijn vroegere club enkele keren ge noemd is, zegt hij, schouderop halend: „Achteraf bezien is het bij Bayern voor mij een hele slechte tijd geweest. Ik werd steeds chagrijniger, alleen be sefte ik toen niet dat het de sfeer was, die een nadelige invloed op seerde Hollman en Handschuh speelde, was de hele wedstrijd kansloos, al duurde het tot vlak voor rust voor de beslissing viel. In de 20ste minuut zagen de 16.000 toeschouwers Brei de score ope nen en twee minuten voor de pauze zette Allofs Fortuna op ro zen. Seel voegde er in de 63ste minuut een derde treffer aan toe. Het tegendoelpunt van Erler, na een vrije trap van Breitner, was meer dan Eintracht verdiende. Met name op het middenveld ging de tegenstander van PSV ten onder. Ook Breitner moest voortdurend zijn meerdere er kennen in de middenvelders van Fortuna. In de voorhoede speelde mij uitoefende. Op een gegeven moment deed ik alleen nog maar heel plichtmatig wat er van mij gevraagd werd. Ik trainde en speelde mijn wedstrijd en daar mee af." Spanje werd voor Paul Breitner op nog een andere manier een be vrijding. „Het is algemeen be kend dat er in de Duitse pers lang een hetze tegen me is gevoerd. Het resultaat hiervan was onder meer een volkomen onzinnige ruzie met Franz Beckenbauer, die, nadat hij weer eens zo'n on juist weergegeven verhaal had gelezen, op zijn beurt weer tegen mij tekeer ging. Het werd op een gegeven moment gewoon te erg. Alles werd er bij gehaald. Paul Breitner kon in Duitsland geen- goed meer doen". Actie Toch keerde hij twee seizoenen la ter al terug, nadat Eintracht Braunschweig op aanraden van trainer Branko Zebec de trans fersom van 1,6 miljoen mark had overgemaakt. Maar Paul Breitner was nog maar net in Braun schweig neergestreken of de Westduitse sportbladen begon nen ingezonden brieven op te de van Ajax afkomstige Lübeke, naast de Joegoslavische inter national Popivoda, een onopval lende wedstrijd. "Als wij niet op tempo spelen, komen onze zwakke punten direct naar vo ren", bekende Eintracht-trainer Zebec. De topper van deze bekerdag was de wedstrijd tussen Schalke '04 en Hamburger SV. De ploeg van Wim Suurbier won weliswaar met 4-2, maar niet overtuigend. De uitslag was in strijd met de ware krachtsverhoudingen. Drie grote blunders in de verdediging van HVS leverden echter evenzo vele doelpunten op. Uitblinker in deze wedstrijd was de Brit Kevin nemen. Die nu evenwel een min der venijnig karakter hebben. Onder het motto „Platz fur den neuen Paul Breitner" wordt ge tracht de Westduitse bondscoach Helmut Schon er toe te bewegen Braunschweigs middenvelder in zijn nationale selectie op te ne men. De actie is Paul Breitner niet ont gaan. Toch zegt hij: „Schon gaat ervan uit dat ik, omdat ik ooit ge zegd zou hebben dat het West duitse elftal voor mij niet interes sant meer zou zijn, eerst maar weer eens moet laten weten, wanneer ik wel geinteresseerd ben. Dat vind ik onzin. Als ik goed genoeg speel om te worden gekozen dan moet dat ook gebeu ren. Pas als ik die uitnodiging ontvangen heb, zeg ik ja of nee. Schon schijnt echter te denken dat ik er vanuit ben gegaan dat ik nog jaren in Madrid zou blijven. Ik persoonlijk blijf er erg nuchter onder en ben van mening dat Schon maar moet bekijken wat hij doet." Eintracht Braunschweig. Paul Breitner mag zich bij zijn nieuwe club, in een enorme populariteit verheugen. In het rokerige club huis, dat vol hangt met reclame van sponsor Jagermeister - die Breitners terugkeer bekostigde - is de boze reactie van „der Pauli" op de forse geldboete het gesprek van de dag. De kale ruimte puilt uit van de druk discussierende supporters die, als in de talloze Gaststattes, het bier in grote hoeveelheden door de immer dorstige kelen gieten. Een wat morsig persoon wordt hand tastelijk bij een rondborstig ser- veerstertje, dat lege glazen op haalt. De hitsige blik dooft snel, wanneer ze hem bestraffend toe spreekt. Waarop de man zich met een bewonderenswaardig fana tisme weer in de discussie mengt. De juke-box, die doorgaans de gesprekken overstemt, zwijgt. Meedeiners, als „Pappa trinkt Bier" van Peter Gabriel en „Die kleine Kneipe" van Peter Alexander, anders hoog geno teerd, krijgen deze keer geen kans. „Ik weet. dat men, vooral hier in Braunschweig, vindt dat ik weer in het nationale elftal moet terugkeren. Het klinkt mis schien wat zelfingenomen, maar ik geloof dat mijn spel van dit moment een keuze rechtvaardigt. Overigens moet ik eerlijk zeggen dat veel reacties wat al te emotio neel zijn. Ik heb zelfs zo nu en dan de indruk dat men zich, met mijn naam als inzet, een beetje afzet tegen Schon. Soms denk ik wel eens, dat men zich nu al indekt tegen een eventuele tuele mislukking in Argentinië. Keegan. Suurbier speelde onop vallend. Een hatrick van Jupp Heynckes be tekende een overwinnning met 3-0 voor Borussia Monchengad- bach. Slachtoffer was VFL Bo- chem. Bekerhouder FC Köln had weinig moeite met SC Karlsruhe uit de tweede liga: 4-0. De laatste amateurclub die nog in de strijd was, Tus Langerwehe, moest zijn illusies voor een surprise te kun nen zorgen, vergeten tegen MSV Duisburg: 1-3. Engeland Ray Hankin was de maker van het doelpunt van Leeds, dat de kop loper Nottingham Forest goed Vriend Maar Paul Breitner is het gehar rewar rond zijn persoon meer dan zat. De speler die bij Real Madrid door Miljanic van verdediger tot middenvelder werd omgeturnd en van mening is dat Nederland in 1974 de ploeg had die wereld kampioen had moeten worden, besteedt thans al zijn aandacht aan Eintracht Braunschweig. Hij roemt de verstandhouding tus sen Branko Zebec en de spelers, maar noemt tussen neus en lip pen door ook de naam van Uli Hoeness, de speler van Bayern Munchen, als de man die men in Braunschweig nodig heeft. Breitner maakt er geen geheim van dat hij zijn vriend maar al te graag deed struikelen. De nederlaag bracht de positie van Forest ech ter niet in gevaar. Na 16 wed strijden gaan de club nog steeds aan de leiding met twee punten voorsprong op de grootste con currenten Everton en Coventry. Everton verzuimde te profiteren van de nederlaag van Forest door zelf een punt te laten liggen bij Ipswich Town (3-3). Coventry City rukte op naar de derde plaats dankzij een ruime overwinning van 4-1 tegen de Queens Park Rangers. Liverpool, dat woensdag aantreedt voor de eerste wedstrijd om de Supercup tegen Hamburger SV kwam niet verder dan een gelijkspel tegen naar Braunschweig ziet komen. „Uli is ermee bezig", bevestigt hij. „Hij is momenteel uit vorm en hoopt, als zijn transfer doorgaat, bij Braunschweig weer op zijn oude niveaa te komen." Het is tekenend voor „der neue Paul Breitner", dat het wel en wee van Braunschweig hem zo ter harte gaat. Grinnikend geeft hij toe, al vaker op zijn veran derde instelling opmerkzaam te zijn gemaakt. „Eintracht Braun schweig is voor mij een hele nieuwe ervaring. Een aangename ervaring ook, zeker in vergelij king met dat speciale, wat enge sfeertje bij Bayern. Bij Braun schweig gaat het allemaal wat gemoedelijker. En tot op heden bevalt mij dat best Bristol City. De schot Denny Dalglisch zorgde voor de Liver- poolse treffer. België Op de veertiende speeldag van de Belgische competitie is Standard Luik onttroond als koploper van de hoogste afdeling. Standard verloor in de wedstrijd met 3-1 van middenmoter Beringen, die als koploper hierdoor naar de derde plaats op de ranglijst ver wees. Brugge, won zijn thuis wedstrijd tegen RWDM met 4-2 en staat nu op de eerste plaats. Het heeft namelijk één overwin ning meer geboekt dan An- derlecht, dat thuis Winterslag met 3-2 versloeg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16