'Niet-actieve amateurs' zijn niet welkom Stoop: "Trainer Knobel hoort niet in bestuur" KXZSX33M a Scores in bekervoetbal Inter Football probeert wig te drijven tussen clubs en spelers SPINKS TEGEN ALI Hogewoning: "Hij is geen coach meer" i X X PAGINA 12 MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 SPORT ZEIST - De algemene vergadering van het amateurvoetbal heeft za terdagmiddag in Zeist het rap port van de studiecommissie amateursbepalingen, dat als dis cussiestuk werd aangeboden, allerminst in dank afgenomen. Voorzitter Jo van Marle betoogde in het KNVB-sportcentrum steeds weer dat de nieuwe bepa lingen strenger zijn dan de thans geldende. Hij voerde aan dat in de toekomst aan maximaal 20 spe lers per club een vergoeding van ten hoogste 2500 gulden per seizoen mag worden gegeven voor reis en verblijfkosten, het afkopen van wachten of diensten, alsmede voor werkverzuim. Mo menteel is voor deze vergoedin gen geen maximum vastgesteld. De afgevaardigden hadden vooral bezwaren tegen de invoering van het begrip van "niet-actieve ama teurs". Deze mogen voor bewe zen diensten aan de vereniging 2500 gulden per jaar ontvangen volgens dé voorgestelde regeling zonder dat zij hun amateurstatus verliezen. Voorts mogen, als het ontwerp zou worden aangeno men, degenen die bijvoorbeeld als trainer, terreinknecht of kan tinebeheerder inkomsten ver werven wel actief zijn als voetballer. Zij mogen dan echter alleen uitkomen voor een andere vereniging dan die waarvan zij de inkomsten genieten. Het rapport pleit derhalve voor onder meer de invoering van het fenomeem speler-trainer. Dries Weber, secretaris van het Haagse RAVA, liet van het rap port niets heel. De strijdbare af gevaardigde wees erop dat de "niet-actieve amateur" werkne mer van zijn club wordt en der halve belasting zal moeten beta len over het bedrag dat de club hem uitkeert. Hij vreesde illegale betalingen en adviseerde het be stuur het rapport terug te nemen. Na langdurige discussie werd be sloten het rapport niet op de ko mende bondsvergadering in de cember te behandelen i rug te verwijzen naar de c sie en in een vooij aars vergade ring opnieuw aan de orde te stel len. Langer nog werd er gesproken over het lijvige rapport van de werk groep organisatiestructuur ama teurvoetbal. Dat werd uiteinde lijk wel aanvaard. Zij het dat de regeling voor het stemrecht voor scheidsrechters en trainers zal worden herzien. Volgens de nieuwe reglementen zal het in de toekomst niet meer mogelijk zijn dat een lid van het bestuur ama teurvoetbal andere bestuurlijke functies in de KNVB vervult. Uitgezonderd zijn evenwel het lidmaatschap van het bonds- bestuur en het voorzitterschap van de commissies zon dagvoetbal, zaterdagvoetbal en afdelingen. Te elfder ure keerde de vergadering terug van een dwaling die ver trekkende gevolgen had kunnen hebben. De voorgestelde wijzi ging van het reglement competi tiewedstrijden was in feite al aanvaard, toen duidelijk werd dat beïnvloeding van de competitie van de verandering het gevolg zou kunnen zijn. Voorzitter Van Marle had zijn hamerslag nog juist niet gegeven en heropende de discussies. Voorgesteld werd dat in de maanden augustus, sep tember, oktober en november geen opgave vooraf aan de KNVB- zou behoeven te worden gedaan van de spelers die in de betrok ken maand niet in een lager elftal mogen uitkomen. Bij aanvaar ding van die wijziging werd de mogelijkheid geopend in die vier maanden lagere elftallen te ver sterken met spelers die eigenlijk in hogere elftallen thuishoren. Het voorstel werd vervolgens af gevoerd en zal nu op een buiten gewone algemene vergadering in januariof februari opnieuw aan de orde worden gesteld. In zijn openingswoord memo reerde Jo van Marle dat voor de vooijaarsvergadering een kan didaat dient te worden gevonden voor de opvolging van Wim Meuleman, die zich op aandrin gen van profs en amateurs toch nog voor een nieuwe ambt stermijn van ten hoogste driejaar beschikbaar had gesteld. De heer Meuleman, die in 1966 bonds voorzitter werd, had daarbij wel de voorwaarde gesteld dat hij tussentijds zou mogen aftreden "Als ze een kandidaat vinden", aldus Meuleman die als toehoor der de vergadering bijwoonde, "dan zijn we klaar en kan ik mijn functie overdragen." ZEIST - "Daar zit een trainer; Daar achter die bestuurstafel zit een oefenmeester. Luister goed, ik heb niets tegen de persoon Knobel, net zo min als ik iets tegen Herman Choufoer heb, maar George is wel een trainer. In de structuurcommissie waren we het over weinig eens, maar over één ding wel, in het nieuwe bestuur betaald voetbal zouden geen actieve spelers of oefenmeesters mogen zitten". Dé Stoop speelde het spel clean en sluw met veel humor. De dictator van FC Amsterdam, die zich er niet voor schaamt zich tegen iedere vorm van inspraak, laat staan meebesturen, uit te spre ken, haalde geen oude koeien uit de sloot. Geen oud zeer, dat volop aanwezig is bij zowel Knobel als bij sommige herkozen heren van het sectiebestuur. Maar Din- geman Stoop beperkte zich bij zijn theatrale aanval op de stoel van. Knobel tot de feiten. Onbegrijpelijk eigenlijk dat ande ren zaterdag (of reeds daarvoor) die oude knelpunten niet op tafel hebben gelegd. Want het blijft een bizarre geschiedenis. Juist nu we weer echt op z'n Hollands al ruim drie maanden aan het ru zie maken zijn of er al dan niet een chef d'equipe (als loopjongen van Happel) voor Oranje meemag naar Argentinië, viert George Knobel zijn rentree in Zeist en uitgerekend achter de tafel van dat bestuur, dat hem tot in het diepst van zijn ziel zou hebben gekrenkt. George Knobel, die nog geen an derhalf jaar geleden opstapte als bondscoach tijdens de Europese kampioenschappen in Joegos lavië, omdat hij graag een chef d'equipe aan het Nederlandse elf tal zag toegevoegd en het duo Hogewoning/Zwikstra toen al de figuur Jack van Zanten niet zo zag zitten en graag zelf de touw tjes in handen hield. Die tweede desillusie in korte tijd (eerst het ontslag bij Ajax via drank en vrouwen) maakte van de vriendelijke Brabander een ver bitterd man, Voor wie slechts één typering opging: rancuneus. De Nederlandse voetballeiders wa ren volgens Knobel "gangsters", de vaderlandse verslaggevers „onbetrouwbare honden" - nog zaterdag weigerde hij te praten tegen Cees van Nieuwenhuisen (Het Parool) - en ga zo maar door. En dan vraag je je af, hoe is het in hemelsnaam mogelijk dat zo'n Stoop: „Welles"; Hogewoning: ,flietes" man doordringt tot het sectiebe stuur op het moment dat de door minister Van Doorn gedicteerde democratisering van het betaald voetbal een feit is. Eigenlijk heel simpel. Jaap van dec Leek, de grijze aanvoerder van de Nederlandse trainers kwam in Door Peter Dijkgraaf september plotseling tot de ont dekking, dat binnen zijn club van oefenmeesters geen geschikte kandidaat aanwezig was die aan de voorwaarden voldeed. Van der Leek, die zichzelf tot secretaris generaal - heeft al zo'n autoritaire klank - van de Vereniging van Oefenmeesters had bevorderd, besloot toen ten einde raad en voor het gemak maar zonder raadpleging van zijn achterban een telefoontje naar Maastricht ts wagen. Knobel was dit seizoen immers slechts "adviseur" bij MVV en ach ja, hij had de WON wel altijd uitgemaakt voor een naieve padvindersgroep, maar die Knobel wist wel de weg in Zeist, sterker zou binnen het be stuur de gangen van Zwikstra en Hogewoning zeer kritisch vol gen. Een belachelijke kandidatuur en het blijft ook onbegrijpelijk, dat de VVCS, de Vereniging van Contractspelers zich achter de voordracht-Knobel heefh ge schaard. Martin Snoeck, de man die door de spelers (op iets de mocratischer wijze) in het sectie- bestuur werd gemanoeuvreerd hierover "Hoe weet ik niet, maar de zes rayonvertegenwoordigers van de WON hebben zich eens gezind achter kandidaat Knobel geschaard en dan is het niet aan de VVCS om daar bezwaar tegen te maken. Bovendien is er nu een goed evenwicht tussen de twee nieuwe bestuursleden van de belangenverenigingen. George kan de technische zaken voor zijn rekening nemen en ik de sociale". Officieel moeten de "portefeuilles" in het 'nieuwe sectiebestuur nog worden verdeeld, maar het zit er inderdaad dik in, dat Knobel zich met name met de technische staf op Zeist gaat bezig houden, met de overige bondstrainers van de KNVB, door hem nog vorig jaar uitgemaakt voor "onbekwame nullen". Maar al dit soort argumenten heeft de enige echte werkgever in de voetballerij, zoals Stoop zich graag noemt, niet willen gebrui ken. Hij kwam met keurige cita ten van onder meer Barry Huls hof uit het blad Spits Stoop -"Zo dat levert me weer een fles cham pagne op" - waarin de eigenaar van hondje Boedha uitvoerig be schrijft welk een goed trainer Knobel wel niet is. Waarna Stoop met veel understatement afsloot: "Nogmaals het is niet tegen de persoon van Knobel, want per slot van rekening zijn we er in Joegoslavië uitgekomen". Hogewoning. uitermate geïrri teerd: "Mij is verzekerd, dat Knobel vanaf het moment dat hij achter deze bestuurstafel zit, niet langer als trainer of coach zal fungeren en zolang niet het te gendeel is bewezen, heb ik geen behoefts aan een commissie van onderzoek" (door Stoop voorge steld). Knobel zelf, die in de vergadering zelf geen woord zei: "Als het moet stap ik op bij MVV, of word mis Toto 1 2 3. Sparta-Heracles Ajax-Telstar Feyenoord-BVV Volendam-Utrecht X AZ'67-Fortuna X DWV-Roda JC X PSV-SVV X Vlaard.-Amsterd. Vitesse-Den Haag X DOVO-Veendam X Eagles-Twente X Haarlem-NEC X Wageningen-VW X schien wel bestuurslid, want dan mag ik wel in het sectiebestuur blijven. Natuurlijk gaat het wel om de persoon Knobel, die met vuil is nagesmeten nadat hij zelf ontslag had genomen in Joegos lavië. Maar ik zal uit me zelf dis oude zaken niet oprakelen. Ik be gin met een schone lei aan dit werk". In één opzicht heeft Knobel gelijk, in de ware zin van het woord is hij op dit moment geen trainer. Hij is als freelance-adviseur verbon den aan MW, dat André Maas als veldtrainer terughaalde. "Maar ik bepaal wel de taktiek en de op stelling", zo voegt Sweet Georgie eraan toe en daarom krijgt Dé Stoop bij wijze van uitzondering hier het laatste woord: "Jaap van de Leek trekt toch namens de WON zo fanatiek ten strijde te gen de beunhazen onder de trainers. Knobel coacht nu zon der licentie. Als ik VAn der Leek was zou ik daar steviv tegen op treden. Nee, het had geen zin om nu met een motie te komen. Dan zou ik zijn afgegaan, want spelers en trainers trekken één lijn en de meeste clubvertegenwoordigers vinden mij bok niet zo aardig. Maar na één vergadering heb ik al weer wat greep gekregen op de achterban. Het sectiebestuur is nog niet klaar met Stoop". LOTTO De winnende cijfers van de lotto zijn: 13 16 - 16- 24 - 32 - 40 - 41. Reservegetal is: 34. WEST-DUITSLAND De winnende cijfers van de Duitse lotto zijn: 19 - 21 - 35 - 36 - 43 - 47 Reservegetal is: 13. SUPERTRIO Vierde koers gelopen in Hilversum: 1. nummer 2 (Prins Buitenzorg); 2. nummer 4 (Pepita di Robles); 3. nummer 5 (Peter Victoria). Uitbe taling: f 1084,90. Ajax wil Joe Jordan AMSTERDAM - Een Ajax-de- legatie vertrekt vandaag nog naar Engeland om de Schotse spitsspeler van Leeds United. Joe Jordan, te contracteren. De international weigerde aan het begin van dit seizoen zijn handtekening te zetten onder het hem voorgelegde contract, omdat hij liever bij een club op het continent wilde voetballen. Tot nu toe meldde zich echter nog niemand voor de inmiddels wel voor Leeds uitkomende spits. Eerder dit seizoer toonde PSV belangstelling maar de vraagprijs - ruim éér miljoen gulden - vond men ir Eindhoven te hoog. Vandaag praat de Amsterdamse dele gatie met Leeds-managei Jummi Armfield. Internationals zouden alleen in publiciteit mogen komen via bureau van Coster ZEIST - Als Inter Footbal zijn zin krijgt, zullen alle internationals in de toekomst slechts in de pu bliciteit kunnèn komen via be middeling van dit bureau van Cor Coster. Een gevaarlijke ontwik keling, uiteraard voor de nieuwsmedia die dan met han den en voeten (en ongetwijfeld voor veel geld) gebonden zijn aan IF voor wat betreft berichten en vooral verhalen. Maar ook de clubs zijn verre van gelukkig met deze ontwikkeling. Met name Hans Kraay (AZ'67) en oud-journalist Ton van Dalen (FC Twente) hebben zich vorige week erg boos gemaakt over dergelijke clausules in de door de meeste WK-spelers reeds ondertekende contracten met Inter Footbal. Kraay: „IF probeert een wig te ADVERTENTIE drijven tussen de clubs en de spelers". Gelukkig voor die nieuwsmedia en de clubs is IF er niet in geslaagd om het „grote contract" met de KNVB voor het alleenrecht van door Peter Dijkgraaf alle reclame rond de WK in Ar gentinië voor zaterdag binnen te krijgen. Want zaterdag werd in Zeist de door de belangevereni- gingen (en minister Van Doorn) geeiste democratisering van de bedrijfstak betaald voetbal een feit. En met name Martin Snoeck, die namens de spelers in het sec tiebestuur werd gekozen, zal zich keihard opstellen tegen IF. Dat grote contract zal er als het aan de WCS (de spelersvakbond) ligt, uitsluitend komen indien Inter Footbal zich in de toekomst ont houdt van arbeidsbemiddeling. Daarover is het laatste woord nog niet gezegd en zo lang zijn ook de contracten van IF met de belang rijkste Oranje-voetballers zo goed als waardeloos. Vooruitlopend op die mogelijke ontwikkelingen is het bureau van Coster met nog enkele nieuwe projecten bezig. Zo bestaan er onder meer vergevorderde plan nen om met een sterk op voetbal gericht huis-aan-huis blad in de vier grote steden op de markt te komen, telkens voorafgaand aan thuiswedstrijden van Feyenoord Ajax, FC Den Haag en FC LAS VEGAS - Zestien maanden na zijn overwinning tijdens de Olympi sche Spelen van Montreal heeft de Amerikaan Leon Spinks het recht verworven wereldkampioen in het zwaargewicht Mohammed Ali uit te dagen. Hij verkreeg dit door een puntenoverwinning op de Italiaan Alfio Righetti vrijdagavond in Las Vegas (VS(, De 24-jarige Spinks, die de gouden medaille in Montreal veroverde in het middengewicht (precies zestien jaar nadat Cassius Clay, die nu Mo hammed Ali heet dit in het zwaargewicht deed), zal om de wereldtitel boksen op 15 februari in dezelfde ring in Las Vegas. Zijn overwinning op de Italiaanse kampioen was terecht, maar weinig overtuigend. Ali, die het gevecht bijwoonde verklaarde na afloop: 'Hij mag wel zorgen dat hij in in een betere vorm steekt. Anders heeft hij geen schijn van kans". Utrecht. Jaap van Praag heeft namens Ajax (uiteraard) zijn fiat reeds aan het project gegeven, FC Utrecht dat dik verlies heeft ge leden aan een dergelijk blad in eigen beheer, vindt het ook prima, maar Feyenoord en FC Den Haag houden de boot voor lopig af. Toekomstig Feyenoord-directeur Stephan: "We hebben tegen Inter Footbal gezegd, kom maar met een compleet voorstel, graag met sponsor". Met andere woorden, indien de landelijke adverteer ders inderdaad staan te dringen om in een dergelijk blad te ad verteren, zoals IF beweert, dan zou Feyenoord daar graag een graantje van meepikken. FC Den Haags manager Fred van Hal gaat minder ven "Als het ons maar geen geld kost, vinden wij het best. Zoals je weet hadden wij vorig jaar zelf plannen in die rich ting, maar er moest veel te veel geld bij. Maar uitgaande van de ideële reclame, de gratis (uiter aard gunstige) voor publiciteit bij onze thuiswedstrijden staan wij er in principe wel positief tegen over. Maar na een eerste gesprek met Inter Footbal hebben wij ook gezegd, kom maar met een uit gewerkt voorstel". Eén stapje verder en Inter Footbal "verplicht" zich alle publiciteit rond deze vier clubs voor zijn re kening te IJsselmeervogeis - FC Gronin gen 1-3(1-1). 8. Henk de Graaf 1-0, 44. Keukels 1-1, 65. Houtman 1-2, 75. Bakker 1-3. Scheidsrechter Manuel. 3500 toeschouwers. Volendam - FC Utrecht 2-2 (1-0). Na verlenging- 3-3. FC Utrecht wint na strafschoppen. 24. Van Staa 0-1. 50. Hellibg 1-1. 54. Van Staa 1-z. 94. Kramer 2-2. 131. Tol 3-2. Van Maurik 3-3. Scheids rechter Van Hekoven. Toe schouwers 5000. Haarlem - NEC 1-0 (0-0). 88. De Kip 1-0. Scheidsrechter Mulder. Toeschouwers 3500. b Sparta - neracles 5-0 (3-0). 18. Valke 1-0. 21. Van Staveren 2-0. 4. Clarke 3-0. 68. Van der Meer 4-0. 76. Clarke 5-0 (strafschop). Scheidsrechter Geurds. Toe schouwers 1500. Dovo - Veendam 0-3 (0-0). 49. Brinkman 0-1. 75. Molendijk 0-2. 87. Lodenstein 0-3. Scheids rechter Bakker. Toeschouwers: 1200. Vitesse-FC Den Haag 3-0(1-0). 7. Mulderij 1-0. 60. Bosveld 2-0. 70. Bursac 3-0. Toeschouwers: 4000. Scheidsrechter Beek. Wageningen - FC VW 0-0. Na verlenging 2-0. 98. Menting 1-0. 102. Bish 2-0. Toeschouwers: 1500. Scheidsrechter Keizer. Excelsior - NAC 3-2 (2-2). 5. Waslander 1-0. 19. Swanenburg 2-0 (strafschop). 24. Busisic 2-1. 44. Vreijsen 2-2 (strafschop. 55. Pot 3-2. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers: 3000. FC Vlaardingen - Arasterdam 0-3 (0-3). 34. Otto 0-1. 38 en 39. Wetzel 0-2 en 0-3. Scheidsrechter Draaisma. Toeschouwers: 1000. 40. Poortvliet 3-0.45. Deijkers 4-0. 50. Lubse 5-0. 67. Deijkers 6-0. Scheidsrechter Janssen. Toe schouwers: 5000. Feyenoord - BW 3-0 (0-0). 60. Best 1-0. Notten 2-0 (strafschop). 77. Mansveld 3-0. Toeschouwers: 6800. Scheidsrechter Van Swie- ten. i Eindhoven - SC Cambuur 3-1 na verlenging (1-1) (1-0). 9. Schapen donk 1-0. 65. De Blaauw 1-1. 108. Dijkstra (strafschop) 2-1. 120. Dijkstra 3-1. Toeschouwers: 2000. Scheidsrechter Weerink. b Go Ahead Eagles - FC Twente 2-1 (na verlenging) (1-0, 1-1). 13. Woudsma 1-0. 61. Wildschut 1-1. 92. Van der Pas 2-1. Scheids rechter Derks. Toeschouwers: 8000. b Ajax - Telstar 4-1 (2-1). 4. Meijer 1-0. 7. Geels 2-0. 15. Caljouw 2-1. 48. Arnesen 3-1. 80. Erkens 4-1. Scheidsrechter Wellinga. Toe schouwers: 3000. b DWV - Roda JC 0-0, na verlen ging 0-1. 110. Lees 0-1. Scheids rechter Bosman. Toeschouwers: 3500. Australië uitgeschakeld voor Argentinië KOEWEIT - Australië dat door drong tot de eindronde van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1974, is uitgeschakeld voor Argentinië. De Australiërs verloren zaterdag voor 30.000 toeschouwers in Koeweit met 0-1 van Koeweit. Feisal Dahakil maakt zeven mi nuten na rust het doelpunt. Australië speelt volgende week (25 november) in Teheran tegen Iran. Zou Iran die wedstrijd winnen De stand in de groep Azië/Oceanië i Iran 6 Koeweit 7 Zuid-Korea 7 Australië 7 Hong Kong dan is dat land voor het eerst ii geschiedenis geplaatst voor finaleronde. 11- 7 3-21 TUINCENTRUM De Plantenhoek Loosterweg 39a Voorhout Tel. 02522-11048

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12