Bezoek Sadat houdt wereld in spanning VAN1HIEI Palestijnen in de kou na akkoord over Sinai? Anwar Sadat en zijn gevecht voor de vrede Ikkies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? ZATERDAG 19 NOVEMBER 1977 Belangstelling Nederland DEN HAAG/AMSTERDAM - De Nederlandse regering heeft met "grote belangstel ling" kennisgenomen van de aankondiging van Sadats be zoek Elke stap die een rege ling van het conflict in het midden-oosten naderbij zou kunnen brengen heeft de volle instemming van de re gering, aldus de woordvoer der van buitenlandse zaken. Het moderamen van de Raad van Kerken heeft opgeroe pen tot voorbeden opdat het wederzijds initiatief niet vastloopt, maar tot toenade ring en vrede leidt in het ge hele Midden-Oosten. Het Nederlandse Palestina Comité staat gereserveerd te genover het bezoek van Sadat aan Jeruzalem. Het Comité vindt dat de reis valss vredes- verwachtingen wekt. De re gering Begin weigert nog stéeds elk gesprek met de Palestijnen en gaat door met de kolonisatie van de bezette gebieden, aldus het Comité. In Israël: opwinding, ongeloof en scepsis CAIRO/JERUZALEM/BEIROET - Sadats bezoek aan Israël blijft de gemoederen in heel de wereld beroeren. Terwijl de Palestijnse bevrijdingsorganisaties PLO de Palestijnen in door Israël bezet gebied heeft opgeroepen tot een algemene staking, en in Syrië vandaag nationale rouw is afgekondigd, heerst er in Israël een sfeer van opgetogen, gespannen verwachting. Ook het gematigde Saoedi-Arabië heeft zich al geschaard bij die Arabische landen die Sadats reis veroordelen. Id Egypte zelf publiceren de officiële media voortdurend steunbetuigingen aan Sadats initiatief. De enige openlijk kritiek is gekomen van de afgetreden «s!/minister van buitenlandse zaken Fachmi en minister van staat RIAD. Het in Cairo gevestigde radiostation van de PLO is door de Egyptische regering gesloten. De avonduitzending werd gisteren afgebroken nadat de radio de verklaringen van het PLO-bestuur en El Fatach had omgeroepen waarin Sadats reis naar Israël scherp wordt veroordeeld. Het Afwijzingsfront - Palesrijnse bewegingen die elke regeling door onderhandelingen afwijzen - onder leiding van George Ha- basj heeft opgeroepen tot het omverwerpen van het Egypti sche bewind, dat van verraad werd beschuldigd. Sadat werd bij een bezoek aan een moskee toegejuicht door enkele honderden gelovigen. In de pers verschenen honderden steunbe tuigingen uit tal van sectoren van het Egyptisch maatschappelijk leven. Radio Cairo beschreef Sa dats bezoek als onderdeel van de Egyptische taktiek, en beklem toonde dat Egypte onveranderd vasthoudt aan de beginselen van Israëlische terugtrekking uit alle sinds 1967 bezette gebieden en herstel van de rechten van het Palestijnse volk. Gelukwensen ontving Sadat van de sein van Jordanië uit te nodigen. Een breuk tussen Egypte en de overige Arabische staten zou de Amerikaanse vredespogingen op losse schroeven zetten. Scepsis Amerikaanse President Carter, "Zou je zoiets ooit gedroomd heb ben?" Zo luidde een kop in een Israëlitisch dagblad. Tussen de gevoelens van opwinding en on geloof heerst hier en daar echter ook scepsis: er word gewaar schuwd dat overdreven verwach tingen tot hevige teleurstelling kunnen leiden. koning Hassan van Marokko de sjah van Iran. In Washington is vernomen dat Carter heeft ge probeerd te voorkomen dat Sadat alleen komt te staan in de Arabi sche wereld; Carter zou de Is raëlische premier Beging ge vraagd hebben ook koning Hoes- Sadat zwaait bij het verlaten van een moskee naar juichende om standers. CAIRO (SP) - "Zo lang er nog één Israëlische soldaat in mijn land is, ben ik niet bereid contact op te nemen met wie.dan ook in Israël. President Anwar el-Sadat van Egypte zei het in maart van dit "Ik ben oprecht in mijn overtuiging en oprecht in mijn visie op een blijvende vrede in dit gebied. Zonder vrede kunnen wij onze samenleving niet opbouwen en kunnen wij de wederopbouw die wij al ter hand hebben genomen niet voltooien. Als wij zeggen dat wij vrede willen, menen wij dat. Echt. En ik geloof dat ik dit voor de hele wereld heb bewezen. Ik meen altijd wat ik zeg". President Anwar el-Sadat van Egypte zei het in december van het vorige jaar. "De Sowjet-Unie tracht ons op de knieën te krijgen. Maar ik ga al- ADVERTENTIE V.d. Wiel is gastvrij. Is vakkundig. Heeft enorme keuze in perfek.t geslepen.glazen, al dan niet ontspiegeld, ja dan nee met kleurverloop. V.d. Wiel zorgt dat je er opvallend uitziet. Daarom Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108 leen op de knieën voor Allah". President Anwar el-Sadat van Egypte zei het in maar van het vorige jaar. President Anwar el-Sadat van Egypte staat vanavond wel in Is raël. Hij is wel door de knieën ge gaan, voor de immense proble men van zijn land. Maar vrede zegt hij te willen hoe hoog de prijs ook is die hij daarvoor moet be talen. De man die in september 1970 het roer overnam van zijn overleden vriend Gamal Abdel Nassar, be loofde toen Egypte op Nassers koers te houden. Nooit zou hij tot ieders tevredenheid het voetspoor kunnen drukken van de overleden leider aan wie Egypte zoveel te danken had, zei hij. Maar hij zou zijn best doen. Enkele maanden later al besloot hij met Israël een "eervolle oplos sing" te zoeken. Het kostte hem vele vrienden. Maar met talloze beloften van een wonderschone toekomst voor zijn land, en een reeks arrestaties, handhaafde Sadat zijn machtspositie. Een jaar later, op de zesde oktober 1973 terwijl Israël de Grote Ver zoendag vierde, trachtte presi dent Sadat opnieuw het lot naar zijn hand te zetten. Zijn troepen liet hij het Suez-kanaal overste ken om de schande die Israël in 1967 over zijn land had gebracht door de Sinai te bezetten, uit te wissen. De strijd loopt vast en wordt niet beslist. Meer nog dan tevoren gokt Sadat nu op het schijnbaar onmoge lijke. Een verzoening met Israël, desnoods alleen. Hij gaat ak koord met een door Kissinger geïnspireerd troepenscheidings akkoord. Hij zet Arafat naar zijn hand. Hij zoekt toenadering tot zijn Arabische buren en stoot hen af, alles afhankelijk van zijn visie hoe hij tot vrede kan geraken. Egypte moet er bovenop komen. Alleen vrede kan hem nog red den. Als hij daarvoor een Libi sche basis moet bombarderen, het zij zo. En als hij daarvoor hu naar Israël moet, het zij zo. r Op verschillende plaatsen in Jeruzalem heeft men de Egyptische vlag al uithangen JERUZALEM - Velen geloven dat Sadat er op uit is om een aparte vrede met Israël te sluiten over de Sinaï, waardoor de Palestijnen opnieuw en wellicht voorgoed in de kou komen te staan. Zij wor den in hun overtuiging gesteund door de vijandige houding van de PLO tegenover Sadat en door de opzienbarende wijze waarop de Egyptenaren bereid zijn om het bezoek tot een echt staatsbezoek uit te breiden, in plaats van de aanvankelijk aangekondigde 'laatste waarschuwing' van de Egyptische president tot de Is raëlische parlementsvertegen- woordigers. Zo zal Sadat niet alleen een krans leggen voor het gedenkteken van de onbekende Israëlische sol daat, die waarschijnlijkin een van de oorlogen tegen Egypte het le ven liet, maar ook Yad Washeem - gedenkteken van de zes miljoen vermoorde Joden bezoeken, waar hij vermoedelijk een kap- peltje zal dragen. Bovendien neemt Sadat nu ook nog de be langrijkste vertegenwoordigers van de politieke partijen en van zijn regering mee naar Israel, zo dat er gelegenheid genoeg is om niet alleen de Knesseth toe te spreken, maar ook om 'van ge dachten te wisselen'. Het Palestijnse wantrouwen is nog versterkt, nu premier Begin ook een boodschap aan koning Hoes sein van Jordanië heeft gestuurd. In die boodschap wordt de ko ning gevraagd of hij het zinvol vindt om eveneens naar Jeruza lem te komen. Hoessein staat nu opnieuw voor een zeer moeilijke beslissing. Tweemaal tevoren deed hij de verkeerde keus. In mei 1967, toen hij halsoverkop besloot om zijn vete met president Nasser te beëindigen en met hem de oorlog tegen Israël te voeren, waardoor hij de helft van zijn koninkrijk verloor. En in oktober 1973, toen hij besloot om niet aan de Jor- daan de oorlog tegen Israël te voeren, waardoor hij geen stukje van het verloren gegane gebied terug veroverde en hij zijn claims op de westelijke Jordaan-oever aan de PLO verloor. Als Hoessein inderdaad gehoor geeft aan de Israëlische uitnodi ging, verbreekt hij zijn bond genootschap met Syrië en werpt hij zich opnieuw op als de verte genwoordiger van de Palestijnen op de westelijke Jordaan-oever. Daarmee zou de beslissing van de Arabische topconferentie van 1974 ongedaan zijn gemaakt, die de PLO aanwees als de enige Pa lestijnse vertegenwoordiger. Maar Hoessein heeft nog helemaal niet gereageerd. Hij wacht af wat Begin aan Sadat heeft aan te bie den en hoe de Egyptisch-Syri- sche ruzie verder verloopt. Bo vendien moet hij rekening hou den met zijn financier Saoedi Arabië. Saoedi Arabië heeft voorlopig tot ieders verbazing afwijzend ge reageerd op Sadats pokerspel, omdat het er van overtuigd is dat het een Palestijnse staat zodanig in bedwang kan houden dat die niet al te links-extremistisch wordt. De Saoedische macht hebbers zijn voorts te kwetsbaar om openlijk in te gaan tegen de Arabisch-nationalistische ge voelens. En het Palestijnse pro bleem is tenslotte bij uitstek de zaak van het Arabische nationa lisme. Het waren dan ook de Saoediërs die op de topconferen tie van het Rabat Egypte en Jor danië forceerden om de PLO te erkennen als de enige vertegen woordiger van het Palestijnse volk. Maar als Saoedi Arabië iets niet wil, dan wil Washington het ook niet. De regering Carter vindt Saoedi Arabië van bijna allesoverheer send belang voor haar olievoor ziening in de toekomst. Boven dien wnest zij een algehele en to tale vredesregeling in het Mid den-Oosten, die zeker niet in zicht is als Begin tot een aparte overeenkomst komt met Sadat en of Hoessein. Misschien is het daarom dat Was hington, na aanvankelijke en duidelijke aarzelingen, gisteren wat al te openlijk Saoedi Arabië en Jordanië opriep om Egypte nu te steunen. Een dergelijke oproep is in de huidige Arabische con stellatie de beste methode om het verzoeningsklimaat te verstoren. Sadat benadrukte niet voor niets in Damascus dat hij de Ameri kaanse regering niet van tevoren op de hoogte had gesteld van zijn opzienbarende reisplannen. Dit uiterst ingewikkelde politieke spel dat nu eens op schaken en dan weer op pokeren lijkt en waarbij in een minimum van tijd vrienden in vijanden en bloedve- tes in broederschappen verande ren is voor haast niemand meer te begrijpen. Alleen de Palestijnen hebben het gevoel dat zij op nieuw in de steek worden gela ten. Zij weten niet hoe het inter- Arabische machtsevenwicht gaat verschuiven. Zij begrijpen niet hoe Syrië, dat zo voor de Pales tijnen zegt op te komen, nu van de gelegenheid gebruik maakt om de PLO zijn eigen man op te leggen en Yasser Arafat eindelijk te vervangen. En ze begrijpen niet hoe Sadat, die zo vóór de PLO zegt te zijn, nu zo vriendelijk kan zijn voor Israël. Wie uitgesproken vóór de PLO is zegt - zoals burgemeester Khalaf van Ramallah - 'Sadat is welkom in Jeruzalem. Maar alleen op het moment dat Jeruzalem de hoofd stad is van Palestina'. Wie minder uitgesproken voor de PLO is, zegt - zoals burgemeester Ka- wasmeh van Hebron - dat hij Sa dat wil ontmoeten. Maar de meeste Palestijnen wach ten af, al dan niet in openlijk pro test tegen de onduidelijke ma noeuvres van de Arabische staten en Israël, die op hun beurt weer de pionnen zijn van de grote mo gendheden. CALCUTTA (SP) - Eén rampzalig gevolg van Indira Gandhi's ver kiezingsnederlaag in maart is dat daarmee ook een eind kwam aan de fanatieke campagne om India's alarmerend hoge ge boortecijfer terug te dringen. De vrees voor de gedwongen steri lisaties onder Indira Gandhi was een belangrijke ooraaak van de verpletterende nederlaag van de Congrespartij. Dat gold met name voor de plattelandsstaten Bihar, Oettar Pradesj, Poenjab, Haryana, Rajasthan en Madhya Pradesj, waar orthodoxe denk beelden onuitroeibaar zijn en de rijke boeren zich fel verzetten te gen verandering. Juist dit gebied koos Indira's zoon Sanjay indertijd uit voor zijn ag ressieve campagne voor geboor tebeperking. Daarmee speelde hij de nieuwe machthebber Mo- rarji Dessi en de andere streng- religieuze leiders van de con servatieve Janata-partij, in de kaart. Een instinctieve weerzin tegen ste rilisatie en vrees voorde politieke gevolgen van voortzetting van Indira's methodes verklaarden waarom de Janataregering In- dia's grootste probleem niet durft aan te pakken. In de laatste ne gentien maanden van Gandhi's bewind werden al tien miljoen gesteriliseerd. Onder de regering waren het er in drie maanden slechts 148.000. De ironie wil dat geboortebeperking valt onder minister Raj Narain. Hij was de man die indertijd de aanklacht over verkiezings fraude tegen Gandhi indiende, i de premier de noodtoe stand instelde. En hij was ook de man die mevrouw Gandhi in haar eigen kiesdistrict in maart van haar parlementszetel beroofde. Narain kreeg wat toen heette het ministerie van gezondheid en ge zinsplanning. Hij nam die post over van de jonge maharadja van Kasjmir, dr. Karan Singh, een fel aanhanger van de Congrespartij, een pragmatische planner en een energiek bestuurder die de basis legde voor een nationale politiek voor beperking van de bevol kingsgroei. Eén van de eerste dingen die Na rain deed als minister was de naam van zijn ministerie veran deren in "gezondheidszorg en ge zinswelzijn". Deze naamsveran dering geeft een verschil in na druk aan die in het gehele prog ramma is doorgewerkt. Twee sta ten, Poenjab en Maharasintra, die voor gedwongen sterilisatie van ouders met drie kinderen hadden gestemd hebben hun wetgeving stilletjes opgeborgen. Tijdens de noodtoestand waren er sterilisatieposten op spoorweg stations. In het begrotingsjaar 1975-1976 gaf Gandhi ongeveer 125 miljoen gulden uit aan geboortebeper kende maatregelen, haar opvol ger Desai heeft er geen cent voor over. Toch kan niemand de enorme omvang van het pro bleem ontkennen. Nu heeft India 622 miljoen inwoners, tegen het eind van de eeuw zullen het er meer dan een miljard zijn. Elk jaar komt er een hele bevolking van Nederland bij die ook weer te eten moet hebben. Een vooraanstaande bevol kingsdeskundige heeft berekend wat India zou moeten hebben om die jaarlijkse extra dertien mil joen doeltreffende op te vangen: 127.000 nieuwe scholen, 373.000 nieuwe onderwijzers, tweeënhalf miljoen extra huizen, vier mil joen banen en 130.000 ton extra voedsel. Niets daarvschikbaar, de armoede zal slechts toenemen. De land- bouwproduktieen de industriële activiteit is onder Indira Gandhi zeer sterk toegenomen. Maar noch het een noch het ander kan gelijke tred houden met de be volkingsgroei. Over geboortebeperking wordt al vanaf 1951 gesproken toen er nog maar 361 miljoen inwoners waren en de jaarlijkse groei 1,33 procent was. Nehroe nam gezinsplanning als een overheidszaak in zijn be leid op, maar voelde er toch weinig voor de zaak echt aan te pakken. Op de begroting trok hij er ruim twee miljoen voor uit, maar zijn minister van gezins planning, een oudere ongehuwde christelijke prinses gaf er maar een half miljoen van uit. Geïnspireerd door het voorbeeld van China was Indira Gandhi's eerste maatregel in 1972 legalise ring van abortus. India ging zelf voorbehoedsmiddelen produce ren en gratis verstrekken aan de bevolking. Dat ging gepaard met een campagne om godsdienstige en traditionele weerstanden te doorbreken. Maar pas ondér de noodtoestand kwam de geboortebeperking echt goed op gang. Overal ver schenen aanplakbiljetten en leu zen (een klein gezin, een gelukkig gezin). Voorlichtingsfilms wer den in afgelegen dorpen ver toond en de radio zond propa ganda voor geboortebeperking uit, begeleid door goed in het ge hoor liggende liedjes. Maar er was ook het element van verplichting. Deelstaatregerin gen kregen streefcijfers waaraan ze moesten voldoen. Overal in het land werden sterilisatieposten ingericht. Degenen die de bevol king moesten overhalen en dege nen die zich moesten laten sterili seren werden bestookt met geld, kleding, cadeautjes. Vernieu wing van rijbewijzen en wapen vergunningen werden afhanke lijk gesteld van een bewijs van sterilisatie, politieagenten dre ven "vrijwilligers" bijeen. De hele strategie was het werk van Sanjay Gandhi. En het liep uit de hand. Mensen waren bang om op straat te lopen omdat ze de kans liepen naar de operatietafel ge sleurd te worden. Wie voor een kleinigheid in handen van de po litie terecht kwam, werd prompt gesteriliseerd. Ook oude mannen of ongehuwde jongeren kwamen op de operatietafel terecht. Volgens de Janata-regering kwa men 207 mensen om het leven door onvoldoende hygiënische voorzorgen in sterilisatieposten en onvoldoende nazorg. Tegen allerlei functionarissen van het sterilisatieprogramma zijn aan klachten ingediend. Het gevolg is dat hoewel sterilisatie legaal is gebleven, veel artsen niet meer durven te opereren uit vrees het slachtoffer te worden van de hek senjacht. Er komen klachten binnen van mensen die gesterili seerd willen worden, maar geen arts kunnen vinden. Het aanbod tot schadevergoeding aan mensen die tegen hun wil ge steriliseerd werden of nadelige bijverschijnselen ondervinden is minister Narain opgebroken: het regent valse schadeclaims. De campagne is vastgelopen. Na rain praat hoopvol over een pil gebaseerd op oude hindoe-medi cijnen, over verhoging van de leeftijd waarop getrouwd kan worden en een totaal programma voor gezondheidszorg waarin geboortebeperking is opgeno- In de praktijk gebeurt er niets Overmatige ijver bracht Indira Gandhi's pogingen in diskrediet. Een overmaat aan voorzichtig heid bij haar opvolgers brengt het land nog grotere schade toe. OBSERVER-DIENST

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9