Overleg Industriebonden van NW-NKV zit vast Weer eis van negen jaar GELDZAKEN BINNENDOOR Den Uyl wil acties tegen Zuid-Afrika ALLE Bisschoppen ingenomen met rede paus Paulus NIEUW KABINET ZAL BESLISSEN OVER „ALMELO BUITENOM Puur gemakkelijk, aluw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en c /verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Nederland zal het initiatief nemen om alle lan den in de Europese Gemeen schap te bewegen tot acties tegen het apartheidsbewind in Zuid- Afrika. Demissionair premier Den Uyl heeft gisteravond na afloop van het kabinetsberaad gezegd dat hij de acht andere landen van de EG zal proberen over te halen geen nieuwe investeringen te doen in Zuid-Afrika. De regeringen van de landen in de Gemeenschap zouden in de ogen van Den Uyl een beroep moeten doen op het bedrijfsleven hun ac tiviteiten in Zuid-Afrika stop te zetten. De demissionaire minister-presi dent wil verder dat de negen lan den de export- en kredietfacilitei ten voor Zuid-Afrika beperken. Nederland geeft al alleen nog maar export-kredieten af, die een gedaan zien te krijgen dat de acht partners hetzelfde doen. Als de demissionaire premier zijn zin krijgt, zou dit betekenen dat met Zuid-Afrika uitsluitend nog zogeheten lopende handel wordt bedreven. Investeringen vanuit de EG zouden dan van de baan zijn. De ministerraad is gisteren ook ak koord gegaan met een nota van demissionair minister Van der Stoel (buitenlandse zaken), waardoor Nederlanders die in Zuidafrikaanse overheidsdienst treden hun Nederlandse natio naliteit verliezen. De maatregel geldt niet voor men sen die al in Zuidafrikaanse overheidsdienst werken, omdat hij niet met terugwerkende kracht in werking treedt. UTRECHT (ANP) - Het overleg tussen de Indu striebonden NW en NKV om te komen tot een samenwerking in federatieverband, met op de langere duur de mogelijkheid van een algehele fusie, zit in een impasse. De Industriebond NVV heeft uit de huidige gang van zaken gecon cludeerd, dat de NKV-bond kennelijk nog niet rijp is voor het nemen van zo'n belangrijk be sluit als het vormen van een federatie die uit eindelijk moet leiden tot een fusie". striebond NKV nog niet mogelijk Knelpunten zijn vooral de vraag of het aangaan van de federatie on herroepelijk moet uitmonden in een fusie, de vestigingsplaats van het nieuwe bondskantoor en de getalsmatige verhouding tussen de bestuurders bij het in elkaar schuiven van de verschillende bondsorganen. Volgende week zal de bondsraad van de Industriebond NVV zich buigen over een voorstel van on der meer bondsvoorzitter Arie Groenevelt, die er meer voor voelt, voorlopig in goede vriend schap verder samen te werken dan over te gaan „tot het sluiten van een huwelijk waarbij frusta- ties tot in lengte van dagen het geluk van beide partners verzie ken". Daarbij verklaart de bond zich bereid, de eigen zelfstandig heid op te gevn voor het vormen van een nieuwe vakbondsforma tie en accepteert hij het als een gegeven, dat dat voor de Indu- „Interview met Wolkers is echt" AMSTERDAM (ANP) - Het "gefingeerde" interview met Jan Wolkers dat Elseviers Magazine deze week afdrukt, is wel degelijk gebaseerd op een gesprek met de schrijver. Hoofdredacteur Ferry Hoog- endijk zegt dat redacteur Wim Zaal bijna een half uur met Wolkers getelefoneerd heeft. „Daarbij heeft de heer Zaal de heer Wolkers een aantal vra gen voorgelegd", schrijft Hoogendijk in een brief aan uitgever Meulenhoff. Dat doet Jan Wolkers ook. „een leugenachtige verklaring", zegt de schrijver. „Wim Zaal heeft een half uur aan mijn hoofd gezeurd of hij een in terview mocht maken. Over werk is niet gesproken en ik vermoed dat Zaal citaten ge bruikt heeft uit interviews die anderen met me gemaakt hebben." Jan Wolkers verwijt zijn uitge ver dat die het script van zijn nieuwste boek, „De Kus"' heeft toegespeeld aan El seviers Magazine. Hij heeft daarom alle banden met Meulenhoff verbroken. Een fundamenteel verschil van mening heerst tussen de bonden de vraag hoe snel een federatie zich zal moeten ontwikkelen tot een geheel gefuseerde industrie bond. De Industriebond NVV gaat uit van een fusie met als tus senstation een federatie. De NKV-bond daarentegen wil een zware federatie, waarbij een fusie in het verschiet ligt, maar ac cepteert niet dat het fuseren als een voorwaarde vooraf wordt ge steld. De beide bonden hebben na langdurige discussies hierover moeten concluderen, dat de op vattingen hierover „haaks op el kaar blijven staan." Als het gaat om de vestiging van een nieuw bondskantoor spreekt de Industriebond NKV een voor keur uit voor Amersfoort, terwijl de NVV-bond het liefst in Am sterdam zou blijven. De NKV- bond brengt hierbij naar voren, dat psychologische factoren bij de achterban meespelen. Zo zul len bijvoorbeeld de 30.000 leden in Limburg moeite hebben met een bondskantoor in Am sterdam, omdat dit wordt opge vat als „inwoning" bij de Indu striebond NVV, aldus de NKV- ers. De Industriebond NVV brengt daar tegenin, dat de ver huizing van beide bondskanto- ren uit Utrecht en Amsterdam grote kosten met zich mee brengt. En ook de sociale gevol gen die voortvloeien uit het ver plaatsen van de werkgelegenheid voor het personeel, spelen voor de NVV-ers een rol. Bovendien heeft de bond al een optie op een stuk grond naast het FNV-ge- bouw in Amsterdam-West, waar hij te zijner tijd een nieuw kan toor wil bouwen. Het Centraal Bestuur van de Indu striebond NKV heeft inmiddels zijn teleurstelling uitgesproken over de gang van zakén. Het blijft echter van mening, dat het stre ven consequent moet blijven ge richt op de vorming van een zware federatie, waaruit een fusie als logisch sluitstuk kan voort vloeien. Volgens een woordvoer der van de Industriebond NKV wil de bond zich momenteel ver der onthouden van commentaar tot de interne beraadslagingen zijn afgerond. ADVERTENTIE LEIDSE SPAARBANK ROTTERDAM - Met een daverende klap is gistermorgen op het Stationsplein in Rotterdam een heistelling omgevallen. De duizenden kilo's zware stellage viel bovenop een materiaalwagen van de RET, knakte door en kraakte een tramhuisje. Een daar wachtende man werd geraakt en liep ernstig inwendig letsel op. Hij werd met spoed overgebracht naar het Dijkzigtziékenhuis. Drie RET-monteurs zijn voor controle eveneens naar het ziekenhuis gebracht. De monteurs zaten in de cabine van de RET-wagen, waaruit zij op het nippertje hadden kunnen wegspringen. De cabine werd totaal verpletterd. In het tramhuisje stonden zes personen te wachten. Iemand gaf een alarmkreet, waarna vijf van hen wegstoven. De gewond geraakte man bleef echter staan. ROME (ANP) - De lof van de paus voor bisschop Gijsens seminarie in Rolduc betekent volgens kar dinaal Willebrands niet, dat deze vorm de enige goede zou zijn. Tijdens een persconferentie gis teren aan het einde van het geza menlijke bezoek van de Neder landse bisschoppen aan Rome zei de kardinaal dat de paus in zijn toespraak de andere vormen van zijn al verschillende pogingen ondernomen. De bisschoppen zijn reeds geruime tijd in gesprek met de beste krachten die zich hiervoor kunnen inzetten, die bisschoppen zijn er vast van overtuigd dat zij erin zullen sla gen een over en weer bevredi gende oplossing te vinden". Zich afzettend tegen persstemmen, die de pauselijke toespraak had den getypeerd als het de les lezen van katholiek Nederland en het in de kou zetten van minstens 5 van de 7 bisschoppen, verklaarde kardihaal Willebrands nadruk kelijk: „Wij zijn niet bij de paus op het matje geroepen". Volgens hem en zijn collega-bisschoppen maakt de paus zich over dezelfde dingen zorgen als zij zelf en vele andere Nederlandse katholieken. Bisschop Gijsen van Roermond noemde de toespraak een woord van „hoop en vertrouwen", ter wijl bisschop Simonis van Rot terdam zei door de pauselijke rede bevestigd te zijn. Opvallend vaak - aldus de verkla ring - spreekt de paus in zijn toe spraak zijn vertrouwen uit in de katholieken van Nederland. Kardinaal Willebrands priesteropleiding niet heeft af gewezen, maar gesanctioneerd. In een persverklaring zeggen de bisschoppen hierover „Alle bis schoppen hebben van meet af aan gewild dat de opleiding aan de katholieke instellingen voor wetenschappelijk theologisch onderwijs gepaard zou gaan met een goede geestelijke vorming voor de priesterkandidaten. Zij streven er reeds lang naar convic- ten voor toekomstige priesters in het leven te roepen. Op dit terrein Den Haag (SP) - Het nieuwe kabi net zal pas het definitieve besluit nemen over het al dan niet uit breiden van de uranium-fabriek Urenco in Almelo. Vooruitlopend daarop heeft de mi nisterraad gisteren echter wel be sloten dat de'Nederlandse kre dietmaatschappij zal meewerken aan de export van verrijkt ura- Demissionair premier Den Uyl 2 gisteren na afloop va~ terraad dat het i Tegen Haagse kunstrover DEN HAAG (SP) - In hoger beroep voor het Haagse gerechtshof heeft de Haagse kunstrover Bennie van der V. (37) gisteren opnieuw negen jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen terzake van veertig in bendever- band gepleegde antiekdiefstallen. De eis van procureur-generaal mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst was conform de vordering in eerste instantie van de officier van justitie. De Haagse rechtbank had zeven jaar opgelegd. Bennies verdediger mr. Brandsma bestreed dat de criminele antiekexpert werkelijk de leider is geweest van de bende, die in drieëneenhalf jaar tijd gestolen Nederlandse kunstschatten ter waarde van verscheidene mil joenen guldens via veilingen in Brussel en München heeft versjacherd. Daarnaast bepleitte mr. Brandsma een mildere straf omdat Bennie voor dezelfde zaken al vaker in voorarrest heeft gezeten, waarvan een halfjaar in strenge afzondering. Nog twee kopstukken van de antiekbende hadden hoger beroep aangete kend. Eén van hen, Helmut van der S. (32), schitterde gisteren door afwezigheid omdat hij op 7 november is ontsnapt uit het huis van bewa ring te Alkmaar. Zes weken geleden was ook al een andere hoofddader, Joop T., ontsnapt uit de gevangenis van Haarlem. Naar aanleiding van een gerucht dat deze twee voortvluchtige zware jon gens iets zullen pogen te ondernemen en Bennie van der V. te bevrijden, is "het opperhoofd" door justitie ijlings overgebracht van Utrecht naar het beter beveiligde huis van bewaring te Maastricht. beslissing nodig was door de lange duur van de formatie. De partners van Nederlanders bij het ultra-centrifugeproject. Enge land en Duitsland, konden niet langer wachten op een beslissing, zeker gezien de plannen in West-Duitsland om zelf een fab riek te bouwen bij het vlak over de Nederlandse grens gelegen Gronau. Met het verlenen van een zogeheten export-krediet-verzekering zet het demissionaire kabinet in feite voorzichtig het licht op groen voor de uitbreiding van de ura- nium-fabrièk. Ontbindende voorwaarde is echter, zo zei Den Uyl gisteren, dat het nieuw te vormen kabinet er mee akkoord gaat. De demissionaire minister-presi dent ontkende dat het besluit van de regering te maken zou hebben met berichten dat de Verenigde Staten bereid zijn verrijkt ura nium aan Brazilië te leveren. Dit Zuidamerikaanse land is een van de potentiële kopers voor de meer-produktie van de uitge breide fabriek in Nederland. Spoed achter controle op alle inkomens Den Haag (SP) - Het demissio naire kabinet wil spoed zetten achter het beheersen van alle in komens. Premier Den Uyl zei gisteren na de ministerraad dat reeds op 1 ja nuari een nieuwe wet daartoe in werking zou moeten treden. Op die datum lopen namelijk voor een groot aantal inkomens de overeenkomsten af. De bedoeling van de nieuwe wet is dat ook de inkomens die niet on der een cao vallen kunnen wor den vastgelegd. Streep Die actie van Wibo van der Lin den "Wie haalt Cruijff over de streep" is dus niet precies geworden wat de Tros en Va der Abraham er zich van had den voorgesteld. Wibo zelf mag tevreden zijn. Veertig duizend briefkaarten binnen. Zoveel lezers heeft-ie destijds met dat weekblaadje van hem nog niet in de verste verte ge had. Er zit dus schot in. Een opgaande lijn. En dat doet zo'n Tros, die zoveel Hol landse ondernemingszin en flinke jongens, stoere kna pen, in z'n toverdoos stopt na tuurlijk erg deugd. Cruijff zal het verder een zorg zijn. Allicht. Maar daar was het ook niet om begonnen. Wibo, de goede herder, wilde veeleer dat de avondkudde weer eens zijn aanhankelijk heid betuigde. En aldus ge schiedde. Er was vreugde in de harten bij het zien van al die bibberende hanepoten van al die mensen die sinds hun kinderjaren geen balpen meer hadden gehanteerd, be halve dan voor het zetten van de kruisjes op het lottofor mulier. Mild zelfs bekeek ome Joop Landré de smeekbeden die onvoldoende gefrankeerd waren. Zelf bijpassen is voor zo'n omroep uiteraard niet doenlijk, de gage van Imca Marina is immers al hoog ge noeg, maar zo maar retour af zender, dat kon toch ook niemand over z'n hart ver krijgen. Patriottisme en semi-alfabe- tisme verdragen elkaar uit stekend. Dat is dan hiermee maar weer eens vastgesteld. En al die mensen die het met één of ander rot smoesje lie ten afweten bij Wibo - "geen briefkaart in huis", "pen was leeg", "de brug was open", "blij dat ik rij", "punt was ge broken", "eerst de man en dan de counter" - al die men sen dus, die krijgen hun trek ken nog wel thuis. Let maar op dat collectieve schuldge voel straks, als we er zonder Cruijff in Argentinië de eerste beste keer al worden uitge schopt. En niemand zal Wibo's tranen zien, daar in de dug-out. Magneet (1) Ik behoor niet tot de categorie pessimisten, die van elke nieuwe vondst binnen de we tenschap slechts bespoedi ging van het einde der tijden verwachten. Maar evenmin schaar ik mij geestdriftig bij hen die een door de technolo gie ingegeven vooruitgangs besef op een wijze koesteren, als ware het de sta-caravan op de Veluwse camping. Wat mij betreft, naar de doelma tigste van alle door de tijd geijkte tradities van regionale kranten, zit het er zo'n beetje tussenin. De neutronenbom dus niet, maar zo'n electro- nisch rekenmachientje weer wel. Zeker niet die proeven met allerlei biochemische mutaties, die de meest ver woestende nieuwe organis men op de mensheid kunnen loslaten. Soms weetje niet of je treurig of trots, bang of senang moet zijn. Deze week ontmoette ik een Nijmeegse hoogleraar in de natuurkunde, die met verve sprak over de grootste magneet die men op dit mo ment bij zijn universiteit aan het opbouwen is. Een soort bouwpakket, zo lijkt het wel, want de hele handel komt uit de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Magneet (2) Die aardige professor uit Nij megen stelt zo'n alphabaas als de schepper van deze regelen dan enigszins gerust. Kijk, deze supermagneet, is er voor fundamenteel natuurweten schappelijk onderzoek. Biologen, chemici en na tuurkundigen kunnen hun wetenschappelijke nieuws gierigheid op dit grootste al ler magnetische velden losla ten en kijken wat er dan ge beurt. "We weten er nog zo weinig van, hoe de reacties in dergelijke situaties zullen zijn." Op een vraag of er wel licht ontdekkingen kunnen worden verwacht, waar de technologie straks heel on aangename dingen mee zou kunnen doen, antwoordt de geleerde, die kans gering te achten. "Vrijwel uitgesloten". Absolute statements nimmer, zoals u weet. Het is altijd "vrijwel", "hoogstwaar schijnlijk", "99 komma 99 procent". De kleine lettertjes in de polis van de weten schappers dus. En zoals het ook met echte polissen gaat: de mensheid heeft meestal de handtekening gezet alvorens die kleine lettertjes te lezen. Magneet (3) Ja maar, zeggen de positivisten, we hebben het met die tech nologie toch alleen maar aan genamer gekregen. In mate riële zin ongetwijfeld. Men zet zelden meer zijn voet op het koude zeil. Daar zorgt de cen trale verwarming wel voor. Misschien dat men daardoor wat sneller verkouden is, maar daar heeft de geavan ceerde farmaceutische indu strie wel iets voor gebakken en gebraden. Dezelfde indu strie trouwens die ervoor zorgt dat we in de zeskilome ter lange file voor de Briene- noordbrug niet al te opge wonden raken. Dezer dagen zat ik wat te lezen in "Das Unbehagen in der Kultur" van Sigmund Freud. Zoiets doe je nu maar, wantje weet niet of het straks nog wel mag van premier Van Agt. Die Freud had het i tijd maar over de Eros luststreven dat uit onderbewuste voortkomt. Enfin, vieze praat dus (liggen die Nijmeegse universiteit en die magneet trouwens vér van de Heilige Landstichting?) Freud stuit in die in 1929 ge schreven verhandeling op de zelfde problemen rond tech nologie en vooruitgang. En Freud was een pessimist, zoals ik bekend mag veron derstellen. Cultuur (en daar valt die technologie ook on der) draagt bij tot onze neuro sen, zegt Freud, omdat de mens de mate, waarin wij door de samenleving worden gedrongen, af te zien van onze drijfveren, niet verdragen kunnen. Magneet (4) Ik vertaal uit het het monumen tale Duits van de zielvorsen "in de laatste generaties heb ben de mensen buitengewone vooruitgang geboekt in de na tuurwetenschappen en in de technische toepassing ervan; hun heerschappij over de na tuur op een vroeger onvoor stelbare wijze bevestigd. De mensen zijn trots op deze verworvenheden en dat mo gen ze ook zijn. Maar ze me nen bemerkt te hebben dat dit nieuw verworven beschikken over ruimte en tijd, deze on derwerping van de na tuurkrachten, de vervulling van eeuwenlang verlangen de mate van lustbevrediging, die ze van het leven verwacht hebben niet verhoogt" Freud vervolgt: "Men zal te genwerpen: Is het dan niet een stuk positieve winst aan vreugde, een onbetwistbaar groter stuk geluk, dat ik zo vaak ik wil de stem van mijn kind kan horen, dat honder den kilometers verderop woont, dat ik kort na aan komst van een vriend kan vernemen of hij de lange vermoeiende reis goed door staan heeft? Is het niks dat het de medische wetenschap ge lukt is, de kindersterfte en het infectiegevaar voor barende vrouwen zo zeer terug te dringen, ja de gemiddelde leeftijd van de kuituurmens met een aanzienlijk aantal ja ren te verlengen?" Freud vergelijkt dat dan met de man die op een koude win ternacht (Freud had nog geen c.v.!) zijn been buiten de de kens steekt om het genoegen te kunnen smaken het er daarna weer behaaglijk onder testoppen: "als er geen spoor wegen waren geweest, die af standen overwinnen, dan had het kind zijn vaderstad nooit verlaten en er zou geen tele foon nodig zijn om zijn stem te horen. Als-er geen scheep vaart over de oceanen had be staan, dan was mijn vriend niet op reis gegaan en had ik de telegraaf niet nodig gehad om hem mijn' zorgen over hem te laten blijken. Waartoe dient de verkleining van de kindersterfte, als juist daar door de grootste terug houdendheid noodzakelijk wordt bij vaststelling van het kindertal en we bij elkaar toch niet meer kinderen op voeden als vóór de hygiëne, maar daarbij het sexuele le ven binnen het huwelijk on der zware spanning brengen en waarschijnlijk een wel doende natuurlijke selectie tegenwerken? En wat hebben we tenslotte aan een lang le- aan vreugden en zo vol leed is, dat we de dood als verlosser verwelkomen?" Magneet (5) Geen vrolijk mens, deze Freud. Hij schreef zijn verhandeling nog vóór Hitier en het bar baarse janhagel aan de macht kwamen. Ook wist Freud op dat moment niet dat hij als jood op hoge leeftijd nog voor het geboefte moest vluchten. Het cynisme van de geschie denis is dan dat die vlucht slaagde, waarschijnlijk mede door die verworvenheden van de technologie, de trein, het schip. En ik vertrouw één en ander aan het papier toe via een schrijf machine die hard aan inruil toe is. Voor een electrische bij voorkeur. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7