Frontale botsing PvdA-CDA/WD „Ik verg op den duur Bouw restaurant race tegen de klok 't Is wel de muite werd om bi stil te stoan... Politieke twist om belasting Raad is teleurgesteld in economisch beleid LEIDEN - Met een frontale aanval op CDA en VVD zorgde PvdA-fractieleider Meijer gistermiddag toch nog voor enig politiek vuurwerk op de laatste dag van de begrotings behandeling door de Leidse gemeenteraad. Meijer liet nog eens duidelijk blijken dat zijn partij niets voelt voor een afspiegelingscollege na de verkiezingen van volgend jaar: "Afspiegeling doet afbreuk aan de broodnodige bestuurlijke kracht van het college", zei hij. Eigenaar onroerend goed maximaal belast LEIDEN - De onroerend- goedbelasting in Leiden stijgt volgend jaar opnieuw minder voor de huurder dan voor de eigenaar van huizen en be drijven. Aan het slot van de begrotingsbehandeling steunde vrijdagavond de linkse meerderheid in de raad - inclusief de wethouders - een wijzigingsvoorstel van de CPN-er Hoeven, waarin dit werd geregeld. De lastenver lichting voor de huurders wordt in de begroting gedekt uit de lastenverzwaring voor de eigenaren. Met het wijzigingsvoorstel van Hoeven werd besloten dat de huurders in '78 voor elke 3.000 gulden waarde van hun pand f325 moeten betalen. Het voorstel van het college was f3,55 per 3.000 gulden. Daar tegenover moeten de eigena ren volgend jaar voor iedere 3.000 gulden waarde van hun pand nu f 11.30 betalen. Het voorstel van het college was f 11.10. Dit jaar zijn de tarie- Verwijt treft hele college ZATERDAG 19 NOVEMBER 1977 CDA en VVD betitelde hij als "poli tiek contragewicht met onder maatse kwaliteit". De PvdA zal .zich sterk maken om ook volgend jaar weer een college te vormen op basis van een program, aldus Meijer. Het pleidooi van VVD- fractieleider Kuijers afgelopen maandag om een college op zo breed mogelijke basis te vormen (dus gebaseerd op zoveel moge lijk partijen) vond bij Meijer geen gehoor. "Het betoog van de heer Kuijers was doordrenkt van nos talgie naar de jaren zestig. Ik geef geen cent voor de naive afspiege- lingensideeën van de VVD", al dus de fractieleider van de PvdA. In zijn algemene beschouwing zei Kuijers gistermiddag dat het "een misvatting is om te denken dat een college volgens de VVD in deze tijd niet zou moeten be rusten op een programma. De VVD in Leiden is daar al jaren een voorstander van". Op een vraag van Meijer wat de VVD verstaat onder de term "zo breed mogelijk", een college waarin zo veel mogelijk partijen vertegen woordigd zijn, of een college dat zo breed mogelijk is als pehtiek haalbaar blijkt, antwoordde de VVD'en "Zo breed als mogelijk is op basis van het programma dat het college na de verkiezingen zal moeten uitvoeren". Den Haag Om zijn overtuiging dat een prog ramcollege efficiënter werkt dan een afspiegelingscollege wees PvdA-fractieleider Meijer op de roerige situatie in Den Haag, waar een afspiegelingscollege de scepter zwaait. "De fractievoor zitters van de VVD en PvdA wijten de fouten daar aan de sa menstelling van het college. En de burgemeester zegt het onbe grijpelijk te vinden dat er zoveel kritiek is van de partijen, die wethouders hebben geleverd". Kuijers noemde Den Haag geen goed voorbeeld. "Den Haag loopt achter. Den Haag moet nog be ginnen aan de dingen die wij al acht jaar achter de rug hebben in Leiden. In Amsterdam heeft men inmiddels wel de ervaring met een college dat op een grotere raadsmeerderheid berust". CDA-fractieleider Driessen he kelde het beleid van het huidige PvdA/PPR/D'66-coUege. "Het heeft bij een aantal zaken ernstig gefaald". Hij verweet de PvdA rrtensen te leveren, "wier raadslidmaatschap onderdeel is van een carrièreplanning". Hij bestreed de opvatting dat de oppositie geen betere wethou ders zou kunnen leveren. "Neem Oosterman en Verboom. Het zou het CDA misschien moeilijk val len om even vriendelijke mensen te vinden. Maar minder-capabele, dat is niet mogelijk". Volgens Driessen wijst het college eerst voorstellen van de oppositie af om ze later zelf over te nemen. Hij noemde als voorbeelden: de bouw van een wijkcentrum in de Merenwijk, de renovatie van de atletiekbaan in de Leidse Hout, de botenloods voor Die Leithe, een opvangcentrum voor daklo zen en de nieuwbouw van de stichting Nieuw Groenhoven in Herengracht-Zijlsingel. "Voor stellen worden niet geaccepteerd omdat ze van de andere kant ko men", aldus Driessen. Volgens de CDA-fractieleider bestaan er nog altijd problemen met het amb tenarencorps, die ten dele in de krant komen, "maar andere din gen komen niet naar buiten door de loyaliteit van de ambtenaren", aldus Driessen. LEIDEN - De meerderheid van de Leidse gemeenteraad heeft gis teravond wel zijn teleurstelling uitgesproken over het econo misch beleid van het college van B en W in het algemeen, maar na gelaten om daarbij de wethouder van economische aangelegenhe den, Van Aken, in het bijzonder De „motie van teleurstelling", die was ingediend door CDA-raads- lid Bleijie, bevatte oorspronke lijk wel een zinsnede, waarin de wethouder in het bijzonder werd genoemd, maar op initiatief van PPR/D'66 verdween deze frase. Louter politieke motieven ble ken aan dit mititief ten grondslag te liggen. Fractieleider Beijen zei: „We houden onze kritiek op de wethouder staande. Maar het is ven nog f320 (huurders) en f 10.00 (eigenaren). Het voorstel Hoeven gaf een herhaling van het politieke steekspel van de twee voor gaande begrotingsbehande lingen te zienOok toen kwam het CPN-raadslid met een wijzigingsvoorstel op de on- roerend-goedbelastmgDoor de sleutelpositie die Hoeven in de raad inneemt, werden de PvdA-wethouders - en met hen de hele fractie - gedwon gen tegen hun eigen voorstel te stemmen. Bij afwijzing van het voorstel Hoeven ontstond namelijk de mogelijkheid dat het CPN-raadslid tegen de gehele begroting zou stemmen en daarbij de steun van CDA, WD en SGP/GPV zou krijgen. Deze zouden zo door een krappe meerderheid in staat zijn de complete begro ting af te stemmen. Van de zijde van de oppositie partijen was overigens op geen enkele wijze op deze mo gelijkheid gezinspeeld. De ons gebleken dat de PvdA het noemen van de wethouder zou opvatten als een stoot onder de gordel. We willen ons niet schuldig maken aan iets wat de PvdA in Amsterdam wel heeft gedaan" (waarmee Beijen doelde op de perikelen rondom zijn par tijgenoot Van Duijn in de hoofd stad). Bleijie betitelde de opstelling van PPR-D'66 ais „links gekeutel" en memoreerde dat hij op verzoek van de PPR in de motie het woord "teleurstelling" had ge bruikt en geen krachtiger term. Het initiatief van PPR/D'66 werd gesteund door PvdA (wethouder Van Aken onthield zich van stemming), PSP, CPN en SGP/GPV. Opvallend was dat in het „andere kamp" WD'er Wes- PvdA-fractie nam echter liever het zekere voor het on zekere en steunde het voorstel Hoeven. Men trok daaimiee ook de opstelling van vorige keren door. Door deze opstel ling haalde het voorstel Hoe ven - met verder steun van PPR ID '66 en PSP-een zekere maar krappe meerderheid van 19 stemmen. Opposi tiepartijen CDA, WD en SGPIGPV hadden aan hun 17 stemmen te weinig. Het voorstel Hoeven zorgde zo aan het slot van de begroting nog voor enige spanning in de raad. Voor men tot een beslis sing kwam, vroeg de PvdA- fractie schorsing aan. In be sloten beraad - op verzoek van fractievoorzitter Meijer - bepaalde de PvdA zijn standpunt. Goedkoop De opstelling van de PvdA-frac tie en de andere linkse fracties bracht de WD-er Van Duijn tot het verwijt dat een "uiter- Van Aken: met met name ge noemd. seis zich eveneens van stemming onthield en Van Aken kennelijk niet wilde afvallen. De motie, waarin teleurstelling werd uitgesproken over het eco nomisch beleid van het totale college, werd uiteindelijk wel met 21-15 aangenomen. Voor stemden alle fracties, behalve de PvdA en PPR/D'66-wethouder Oosterman. mate goedkope politiek" werd gevoerd. Hij zei dat tegen de achtergrond van het feit dat de gemeente met de ori- roerend-goedbelasting voor eigenaren nu praktisch tegen het plafond zit. Nieuwe col leges kunnen de onroerend- goedbelasting in de toekomst dan alleen nog via de im populaire maatregel van een hogere huurdersheffing op vijzelen De beslissing over de besteding van de bijna 20 miljoen gul den voor algemene voorzie ningen (Fonds Bovenwijks) moest onverwachts worden aangehouden. Door het sta ken van de stemmen (18-18) over een wijzigingsvoorstel van de CDA-fractie 1 miljoen gulden uit te trekken voor een toekomstige parkeerkelder moest het hele pakket worden verschoven naar de volgende raadsvergadering. De begro ting zelf werd overigens on gewijzigd en met algemene stemmen aangenomen. Raad: geen weidewinkel LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling uitge sproken dat vestiging van een zelfbedieningswarenhuis als weidewinkel in Leiden te allen tijde onaanvaardbaar is. Aanlei ding tot deze uitspraak, op ini tiatief van PPR/D'66 raadslid Van Oosten gedaan, is een oud verzoek van Albert Heijn om een warenhuis aan de Plesmanlaan te vestigen. De raad vindt wel dat de winkelvoorzieningen in het Morskwartier uitgebreid moeten worden. Het voorstel van Van Oosten werd met algemene stemmen aange nomen. Desondanks had wet houder Van Aken (economisch beleid) in eerste instantie aan de raad het advies gegeven om de motie niet aan te nemen. Beter zou het zijn, aldus de wethouder, om de resultaten van het zg. dis tributie-planologisch onderzoek in deze regio af te wachten. Hoe 'n woning onleefbaar werd k LEIDEN - Na een lange vergeefse strijd tegen de overlast van een naburig bedrijf wil het echtpaar Glasbergen nu niets liever dan snel een andere woning in een ge zondere buurt. "Ik vergaste op de duur", aldus mevrouw Glasber gen die van de huisarts het advies kreeg te verhuizen. Haar gezond heid heeft ernstig te lijden gehad van de giftige dampen die bij tijd en wijle door de naburige auto- spuiterij Focke in de Lange Scheistraat verspreid werden. Het wrange van de zaak is wel dat gemeente en politie er nooit in geslaagd zijn effectief op te tre den tegen het illegale spuitwerk, en dat Focke met succes voor de Raad van State de voorgeschre ven sluiting van zijn bedrijf kon bestrijden. Alle wetten en voor schriften konden niet tegengaan dat een goede woning onleefbaar werd. Het echtpaar Glasbergen woont al 21 jaar in de Lange Scheistraat. Naast hen en onder de bovenwo ning zijn in de loop der jaren al lerlei bedrijven gehuisvest ge weest. De moeilijkheden begon nen verleden jaar mei toen de firma Focke zich naast hen ves tigde. Van andere bedrijven had het echtpaar Glasbergen ook wel eens last gehad, maar nooit was het zó erg als nu. Voor het echt paar staat het vast dat Focke min illegaal spuitwerk verrichtte. Hij deed dat zonder vergunning, maar er ger. ook zonder de benodigde in stallatie om de vrijkomende scherpe gassen op te vangen. "In het begin lieten we het toe, want hij zei steeds ma zou laten maken zomer moest het zijn. "Het spijt i werk van", meldde Glasbergen het buurbedrijf. De afdeling hinderwet van de ge meente werd ingeschakeld. Daar had men zeker wel aandacht voor de zaak. Het kwam februari dit jaar dan ook zo ver dat de ge meente onmiddellijke sluiting van het bedrijf gelastte wegens onduldbare hinder. Maar met succes ging Focke hiertegen in beroep. De sluiting werd onge daan gemaakt. Moeilijkheid was steeds dat het de politie niet gelukte om het bedrijf Het kwam op onwettige activiteiten te be- verklaring trappen. De buurtbewoners wijten dat voor een groot deel aan laks optreden en schreven kort geleden een open brief waarin zij het vertrouwen in de politie op zegden. Toen het echtpaar Glasbergen ver leden jaar de overheid in schakelde wist het nog niet wat voor moeilijke winter voor de deur stond. "Van de winter had ik het niet meer. De dokter is ge weest en die zei: "Kun je niet zo- „Ons Grunnegerlaand55 joar De Lange Scheistraat lang bij je kinderen?" Toen een keer een bus afbijtmiddel om- donderde in het bedrijf kon het echtpaar Glasbergen een week lang niet meer van de woonka mer gebruik maken, zozeer dron gen de scherpe dampen door alle kieren en gaten het huis binnen. d ver dat de huisarts een afgaf dat andere woonruimte noodzakelijk was. Het echtpaar kreeg van het bureau huisvesting een urgentieverkla ring. Maar wie denkt daarmee uit de brand te zijn komt bedrogen uit: op zoek naar andere woon ruimte kregen meneer en mev rouw Glasbergen regelmatig te horen nog niet aan de beurt te zijn. Na de harde confrontatie met de beperkte mogelijkheden van de hinderwet is nu de con frontatie gekomen met de be perkte waarde van een ur gentieverklaring. In Leiden lo- ppn er meer urgente zoekers rond aan er woonruimte te vergeven is. Ook twee bezoeken bij wet houder Verboom baatten het echtpaar niet. De laatste weken is het goed gegaan in de Lange Scheistraat, bij de firma Focke werd geen spuitwerk meer verricht. Maar mevrouw Glasbergen is van de hele geschiedenis zo gespannen geraakt - "als ik de machine hóór krijg ik al brandende ogen bij wijze van spreken" - dat ze nog maar ééri ding wil: een ander huis. Komende dinsdag zal de hele ge schiedenis nog eens ter sprake komen in de commissie volks huisvesting. LEIDEN - Dat 55-joarig bestoan van "Ons Grunnegerlaand" wordt gain groot feest zoas bi dat golden jubileum, moar is toch wel de muite werd om even ek- stroa bi stil te stoan. Dat bestuur verwacht hail veul bezuikers bi dat vereinse feest. Voor wie onverhoopt geen Gro nings mocht verstaan: de vereni ging "Ons Grunnegerlaand" be staat deze maand op de kop af vij fenvijftigjaar jaar. Een vereni ging, bedoeld voor Groningers die hun hoge noorden maar niet kunnen vergeten, ook al wonen ze sinds jaar en dag in het drukke westen des lands. Ze blijven re gelmatig via de "verein" contact houden met de streekgenoten en gnjpen elke gelegenheid aan om bijeen te komen. Zoals dit elfde lustrum, dat zaterdag wordt ge vierd in de Bedrijfstechnische school en waarbij dans en muziek oftewel gezelligheid centraal zal staan. Bijeenkomsten zijn er ver der in de sinterklaas-, vergader en toneelsfeer. Vooral de toneelavond is een jaar lijks terugkerend evenement waar alle pakweg honderd leden naartoe leven. Er wordt gespeeld door eigen leden in het Gronings. Ooit was dat aanleiding tot het werpen van een steen in het ver der zo rimpelloze water van het verenigingsleven. De vraag kwam toen ter sprake of de to neelstukken voortaan niet in het 'algemeen beschaafd Neder lands' opgevoerd konden worden Drie van de vijf bestuursleden van "Ons Grunnegerlaand". Voorzitter Fokkema overhandigt burgemeester Vis, zelf ook oud-Groninger, een Grunniger Kouke ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum. zodat niet-Groningers de draad na een paar zinnen niet kwijt zouden raken. Dat voorstel stuitte op zoveel tegenstand bij de leden dat het bestuur haastig van het plan afzag. Zo bleef de vereniging, één der oudste op dit gebied van heel Nederland, voor de ondergang behoed. Contact hebben de leden onderling met het eigen clubblad van "Ons Grunnegerlaand". Een blad dat de buitenstaander verbaasd doet staan, omdat het naast één pagina s vanuit de vereniging, liefst zestien bladzijden met LEIDEN - Er zal een race tegen de klok gevoerd moeten worden om het restaurant bij de Groenoordhallen op tijd klaar te hebben. Werd er bij de plan nenmakerij voor dit restaurant nog gesteld, dat het er een paar maanden vóór de ontvangst voor de Tour de France-rijders zou moeten staan, op het moment is het nog maar de vraag of het er op de bewuste dag de uiterste ople- verdatum is (14 april) zal zijn. Weliswaar zijn alle betrokkenen van de noodzaak van de ac commodatie (die tussen de Groenoordhal zelf en de run derhal is gedacht) overtuigd. Er leeft echter onvrede over het ex tra krediet van ruim vier ton dat voor de bouw op tafel gelegd moet worden, boven de ge raamde 1.175.000 gulden waar over een half jaar geleden werd gesproken. Gemeentewerken denkt vier ton meer nodig te hebben om aan het omhooggeschroefde programma van eisen bij de bouw te kunnen voldoen. De eerste opzet van het restaurant behelsde namelijk de bouw van een veredelde „nood- school" waarbij veel hout en li- nolium zou worden gebruikt. Het programma is veranderd omdat het restaurant in eerste instantie bedoeld zou zijn voor de veehah- delaren en hout niet of nauw elijks schoon te maken is. Het moet een stenen accommodatie worden, zo beslisten vertegen woordigers van de Groenoordhallen en Gemeente werken. In de bewuste vier ton is ook het bedrag dat aan BTW betaald moet worden, 223.000 gulden, begrepen. Dat bedrag beschouwt men als een soort voorschot: het kan via de belasting worden te ruggevorderd. Overigens werd in een deze week gehouden bouwvergadering met vertegen woordigers van de hallen, bouwmaatschappij Noorlander en Gemeentewerken definitief de suggestie van de commissie Eco nomische Aangelegenheden om verdere bezuiniging door te voe ren van de hand gewezen. Vol gens de heer Van Es (Gemeente werken) kan er niet verder wor den beknibbeld. „Het moet wel iswaar goedkoop, maar an derzijds ook sfeervol zijn. Anders komt er geen mens". Overigens vindt Van Es het begrij pelijk dat de commissie bezwaar aantekende tegen de wijze waarop het voorstel voor het be schikbaarstellen van een extra krediet werd gebracht: Er is al een B en W-besluit genomen voordat de commissie van de stand van zaken op de hoogte was gebracht of was geraadpleegd. Van Es is echter van de noodzaak van die vier ton overtuigd. „Heus, ze krijgen waar voor hun geld. Dit is echt de minimale prijs" zo be toogt hij. Bouwmaatschappij Noorlander heeft een voorlopige opdracht voor de bouw in de zak. Het water staat haar echter in de handen: momenteel is elke dag er één minder om aan het restaurant te werken. Als men na de goedkeu ring van de raad (die op 28 no vember over het restaurant gaat praten) aan de slag kan gaan staat de winter, het moeilijkste bouwseizoen, al voor de deur. Mocht de bouw onverhoopt niet doorgaan dan krijgt Noorlander een vergoeding voor de gemaakte kosten, verhoogd met het winst en risicofactor. Slaagt de bouwmaatschappij er echter niet in de bouw van het restaurant voor de fatale datum voltooid te hebben dan staat haar een boete van vijfhonderd gulder per dag te wachten. Volgens de bouwtekening waar over nu wordt gepraat krijgt het restaurant een totale oppervlakte van 835 meter, inclusief keukens, centrale koeling, magazijn-, kan toor- en emballageruimte, toilet ten en telefoonhoek. Het zal een directe verbinding krijgen met de Groenoord- en runderhal en door de Groenoordhal-bezoekers kunnen worden gebruikt. Buitenstaanders zullen geen be roep kunnen doen op het restau rant. ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming Uw installateui LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337. Telefoon (01720) 2 03 00 advertenties telt. Die adverten ties zijn bittere noodzaak voor de vereniging, die de leden slechts een luttel bedrag aan contributie wil vragen. Noodzaak ook omdat de brand die begin dit jaar de Burcht woedde, ook alle to neelspullen van "Ons Grunnege rlaand" in as achterliet. De vereniging "gruit en bluit" Telde zij bij de oprichting op 13 november 1922 in café "De Har monie" (nu een chinees restau rant in de Breestraat( 25 aanhan gers, nu benadert het aantal leden de honderd. Probleem waar de vereniging mee kampt is het werven van de leden. In vroeger tijden was dat geen probleem omdat de vereniging van een sympathiserend ambtenaar van uit het gemeentehuis een seintje kreeg zodra een Groninger zich in liet schrijven in de sleutelstad. Die ambtenaar is inmiddels van het gemeentelijk toneel verdwe nen zodat "OnsGrunnegerlaand" zelf de betreffende namen moet gaan opvragen. Dat wordt een kostbare zaak: voor elke naam moet geld worden neergeteld. In de geschiedenis van "Ons Grun negerlaand" staat ook vermeld dat er verschillende malen po gingen in het werk werden ge steld om één vereniging voor de drie noordelijke provincies op te richten. Pogingen die tot dusver tevergeefs waren. Wel worden er regelmatig gezamenlijke avon den belegd voor Groningers, Friezen en Drentenaren. De Gro ningse vereniging toont daarmee aan niet op een eiland" in Lei den te gaan zitten. Leidenaars zijn dan ook van harte welkom op het feest in de Bedrijfstechnische school (Vondellaan) waar de dansgroepen "De Foklore Ver- ain" en "De Wurf' vanavond op treden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3