Veel bitterheid bij Arabieren over reis Sadat Croissant vlot aan Bonn uitgeleverd Israël gaat nu snel Egyptische vlaggen maken Jongen kroop 13 dagen rond met gebroken been Be Beurs Eigenhandig is zó! "Strijder voor mensenrechten" staat terecht in Sowjet-llnie EUROPA MEUBEL Vlammend protest DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 ADVERTENTIE JERUZALEM (SP) - Het aan staande bezoek van de Egyptische president Sadat aan Israël be looft een enorme heksenketel te worden. Met de verwachte komst van meer dan 2000 buitenlandse journalisten zal Sadat het door paus Paulus VI tijdens diens be zoek aan het heilige land in 1969 gevestigde record in de mediawe reld met ruim verschil kloppen. Intussen maken de Israëlische au toriteiten zich de nodige kopzor gen over de plichtplegingen de president van een staat die geen diplomatieke be trekkingen met Israël onderhoudt en 30 jaar op voet van oorlog leeft dient te worden ontvangen. De veiligheidsdiensten bereiden de meest uitgebreide maatregelen voor die de Joodse staat ooit voor een bezoek van een buitenlandse gast heeft getroffen. Sadat zal het vierde staatshoofd zijn dat de Knesseth zal toespre ken. Of de redevoeringen in het Israëlische parlement simultaan zullen worden vertaald of beur telings in het Hebreeuws en Ara bisch zullen worden gehouden, vormt nog onderwerp van be spreking in de ministeriële com missie voor ceremonieënVoor het Israëlische parlementsgebouw zal de Egyptische vlag naast de Israëlische ster van David wor den gehesen en zullen beide volksliederen worden gespeeld. Premier Begin verwacht van daag de definitieve datum van het officiële bezoek van de Egypti sche gast te vernemen, die niet voor volgende week donderdag wordt verwacht. Op het vliegveld zal Sadat door premier Katzir, premier Begin en een militaire erewacht worden ontvangen en met 21 saluutscho ten worden begroet. De rode loper van het Ben Goerion-vliegveld is met spoed naar een wasserij in Tel Aviv gestuurd. De officiële vlaggenleverancier van het mi nisterie van buitenlandse zaken is op volle toeren aan de slag ge togen om tijdig aan de vraag naar Egyptische vlaggen te kun nen voldoen. Tot de onopgeloste problemen be hoort nog de vraag of Sadat in staat moet worden gesteld zoals gebruikelijk bij staatsbezoeken een krans te leggen en waar dat dan zou moeten gebeuren. Yad Vashem, het monument ter nage dachtenis aan de zes miljoen in de tweede wereldoorlog omgekomen Joden en het graf van Herzeide vader van het moderne zionisme, worden daarvoor minder ge schikt geacht. Ter regeling van dit soort vraagstukken rond het bezoek van de Egyptische presi dent zal Israël na ontvangst van een officieel antwoord van Sadat onmiddellijk een Egyptische ver tegenwoordiger uitnodigen om samen met de autoriteiten in Je ruzalem de laatste hand aan het programma te leggen. Het nieuwste gereedschap is er te zien. CAIRO (Reuter) - In een deel van de Arabische wereld is een storm van protest opgestoken tegen het plan van Sadat naar Israël te gaan. Acht dagen nadat Sadat van zijn bereidheid blijk gaf heeft nog geen enkele Arabische leider openlijk steun betuigd aan dit initiatief en kritiek op de Egyptische leider komt zelfs van een onverwachte zijde als de rechtse *Grole9ebrarten*J!UrpCTi,u Llbanesè leider Camille Chamoun. etalage, waarin naast Israëlische Verder uitgebreide informatie over doe-het-zelf materialen en ■gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoud, binnen- en buitentuinen handwerken, handenarbeid, toerisme, hobbies. Grote vloertegelpresentatie. De beurs is open van 11.00u-17.00uen19.00u-22.30u. Zat.enzon.11.00u-17.0Üu. Trein-toegangsbewijzen op vele NS-stations verkrijgbaar. In Bagdad verstrekte de leiding van de regerende Baath-partij een in stevige bewoordingen gestelde verklaring waarin zij de Arabie ren opriep het voornemen van Sadat te verwerpen en met alle middelen te trachten de uitvoe ring ervan te verhinderen. Vol gens de Baath-leiders zou een bezoek van Sadat aan Israël 'een catastrofe' voor de Arabieren zijn en zou het onenigheid onder hen 'De nationale leiding van de Arabi sche socialistische Baath-partij beschouwt het gedrag van presi- MOSKOU (UPI) De 70-jarige moeder van de computer deskundige Anatoli Sjtsjaranski is meegedeeld dat zijn een ad vocaat uit Moskou moet zoeken ter verdediging van haar zoon te gen beschuldigingen van ver raad. Kringen van dissidenten zeiden dat de moeder van Sjtsjaranski, Ida Milgron, zes uur lang door de Russische geheime dienst in de gevangenis van Lefortovo was gehoord. Men deelde haar mee dat zij binnen een maand een ad vocaat voor haar zoon moest zien te krijgen, hetgeen er op duidde dat het proces mogelijk in de cember zal beginnen. De 29-jarige computerdeskundige is sedert 15 maart in de gevang enis. De officiële pers be schuldigde hem van spionage. In het westen is hij een symbool van de strijd voor mensenrechten geworden. Zijn aanhangers noemen zijn geval een voorbeeld van de wrede be handeling van dissidenten door het Sowjet-systeem. Sjtsjaranski heeft geen toestemming gekre gen naar Israël te emigreren waar hij zich bij zijn vrouw wil voegen. Hij was mede-oprichter van de beweging die controleerde of Moskou zich hield aan de afspra ken van Helsinki van 1975. Zijn moeder deelde de autoriteiten mee dat zij de Parijse advocaat Roland Rappoport in de arm had genomen om haar zoon te verde digen maar daarop kreeg zij te horen dat dit niet zou worden toegestaan. Men weigerde dit schriftelijk te bevestigen en zei haar dat zij een advocaat in Mos kou moest zoeken. De vader en broer van de com puterspecialist zouden vandaag worden gehoord. Moeder prins Rainier dood PARIJS - Naar in Parijs is verno men, is woensdagavond in haar woning in Parijs de moeder van prins Rainier de derde van Mo naco overleden. Prinses Charlotte van Monaco be reikte de leeftijd van 79 jaar. Zij zal in alle stilte begraven worden. dent Sadat als een gevaarlijke afwijking die men niet stilzwij gend voorbij mag laten gaan', zo staat in de Iraakse bekendma king, die verder beklemtoont dat de Egyptische president voor zichzelf spreekt aangezien geen er.kele Arabische heerser het recht heeft de kern van het pro bleem in het Midden-Oosten - de Palestijnse kwestie - met de 'be zetter van Arabisch gebied' te be spreken. Irak is een toegewijd tegenstander van een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oos ten maar veroordeling van de voorgenomen reis van Sadat kwam ook van meer gematigde kanten. In Beiroet noemde Fatah, de grootste Palestijnse com mando-organisatie, het plan een flagrante trotsering van de Arabi sche wil. Studenten van enkele scholen in het overwegend door moslims bewoonde westelijke deel van de stad hielden een pro teststaking. Erkenning In de Jordaanse hoofdstad Amman liet de raad van Mohammedaanse organisaties weten dat naar zijn mening het bezoek de Israëliërs 'een volk dat alleen de taal van het geweld verstaat' eensgezind achter de rechtse premier Begin zal drijven. Volgens de raad koml het bezoek praktisch neer op er kenning van Jeruzalem als hoofdstad van de joodse staat. 'Het zou buitenlandse mogendhe den die zich er tot dusver van hebben onthouden Jeruzalem als hoofdstad van Israël te erkennen ertoe kunnen verleiden hun am bassades van Tel Aviv naar deze stad te verplaatsen', aldus de raad. Libië, dat tegenover vredespogin gen in het Midden-Oosten de zelfde houding aanneemt als Irak, noemde het Egyptische plan 'een betreurenswaardige en dramatische ineenstorting van de eensgezinde Arabische con frontatie met 'de zionistische vijand'. In Koeweit, waar de pers vaak hoofdpunten van de Palestijnse opvattingen weergeeft, oefenden twee kranten zware kritiek op president Sadat. 'Het zionisme zal het bezoek uitbuiten om zijn bezetting van Arabische gebie den te rechtvaardigen', schreef Al-Rai Al-Aam. Het radicale Volksfront voorde be vrijding van Palestina deed woensdag een beroep op alle Arabieren de vredespogingen van president Sadat 'met geweld' te bestrijden. Assad De presidenten van Syrië en Egypte, Assad en Sadat, hebben 'alle aspecten bestudeerd van de situatie in het Midden-Oosten en de invloed van een hechte Arabi sche solidariteit inzake de vesti ging van een rechtvaardige vrede in dat gebied'. Dit is van officiële zijde in Damascus te kennen ge geven. Na hun eerste onderhoud onder vier ogen dat zeven uur duurde, weigerden beide staats hoofden èlk commentaar. Egypte heeft gisteren te verstaan gegeven dat het niet van plan is een afzonderlijke vrede met Is raël te sluiten. Het riep op tot een algehele regeling die gebaseerd is op ontruiming van bezet Ara bisch gebied en herstel van de rechten der Palestijnen. 'Er is helemaal geen plaats voor een afzonderlijke Egyptisch-Israëli- sche vrede of voor een versplinte ring van een algehele regeling', zo verklaarde de Egyptische pre mier Salem in een toespraak tot zijn ministers. 'Er kan geen vrede heersen in dit deel van de wereld dan op basis van teruggave van bezette Arabische gebieden en het herstel van de legitime rech ten van het Palestijnse volk', al dus de premier. HAMBURG (SP) - Het oordeel van het Parijse hof van appel over de uitlevering van RAF- advocaat Klaus Croissant heeft de Westduitse regering grote voldoening geschon ken. De sociaal-Democrati sche minister van justitie Vo gel zei tijdens het congres van zijn partij in Hamburg, dat de Franse beslissing in over eenstemming is met de rechtssituatie die aan het Westduitse verzoek om uitle vering ten grondslag lag. Tegen Croissant bestaan in de bondsrepubliek twee arresta tiebevelen wegens onder steuning van een criminele vereniging en wegens voor bereidingen en ondersteu ning van zware misdaden. De Stuttgarter advocaat, die op een borgsom van 80.000 mark voorlopig op vrije voeten was, nam op 11 juli illegaal de wijk naar Parijs, waar de uitste kend Frans sprekende jurist vele vrienden heeft. De steun en sympathie die Croissant in links intel lectuele kringen van de Franse hoofdstad geniet, deed de autoriteiten kenne lijk talmen. Croissant kon zelfs ongehinderd voor de Franse televisie verschijnen om in een vraaggesprek het "Westduitse fascisme" aan de kaak te stellen. Pas op 30 sep tember werd de advocaat door de politie in Parijs aan gehouden. Verschillende van de 16 ter roristen die in verband mët de moorden op procureur-gene raal Buback, de bankier Ponto en werkgeverspresi dent Schleyer worden ge zocht, zijn op het advocaten bureau van Croissant als mede diens (intussen even eens gearresteerde) collega's Müller en Neverla werkzaam geweest. Christoph Wac- kernagel, die onlangs in Am sterdam werd gearresteerd, onderhield nauwe betrekkin gen met de advocaat. Croissant is inmiddels in Straatsburg overgedragen aan de Westduitse functiona rissen. Dat gebeurde slechts enkele uren nadat het hof van beroep in Parijs de regering geadviseerd had hem uit te leveren. Zijn Franse advoca ten protesteerden onmiddel lijk daartegen, zeggend dat zij beroep hadden aangetekend tegen de uitspraak van het hof. In Parijs zei Rolónd Dumas, een van de verdedigers van Crois sant, dat de règering oneervol gehandeld had. De advocaten zeiden dat zij Croissant niet in de gevangenis mochten be zoeken en beklaagden zich er over dat zij door de Franse politie waren gemolesteerd. In een communiqué deelden zij mee te protesteren tegen de snelheid waarmee de rege ring de uitlevering uitvoerde. Zij "tekenden protest aan te gen dit uitzonderlijk ernstig veronachtzamen van het recht van asiel en de rechten KLA US CROISSANT van verdedeging". Zij voeg den er aan toe dat hun beroep normaal een poging om Croissant over te dragen voor enige tijd zou hebben ge blokkeerd. Croissant heeft nog voor zijn uitlevering aan West-Duits- land een verklaring gegeven aan een van zijn Franse ver dedigers, waarin hij zegt dat hij nooit zelfmoord zal ple gen. "Ik zal mijn leven nooit beëindigen door een zelf moord. Mocht ik in een West duitse gevangenis sterven, dan kan dat nooit een zelf moord zijn. Geloof de leugens van de moordenaars niet", zo luidt de verklaring. ADVERTENTIE t/m 20 november Ahoy'Rotterdam. Engeland wijst oud-SS -ers uit LONDEN - De Britse regering heeft gisteren twee voormalige officieren van Hitiers "Waffen SS" uitgewezen, die naar Enge land waren gekomen om reclame te maken voor een boek over hun onderdeel. In een verklaring van minister van binnenlandse zaken Rees wordt het "onwenselijk en tegen de politiek van de staat" genoemd dat voormalige leden van de Waffen SS zich in Groot- Brittannië ophouden. De Duitsers moesten in Engeland reclame maken voor de Britse vertaling van het boek "de Waf fen SS, een geschiedenis in 1115 beelden", waarin zou worden ge tracht de SS van blaam te zuive- Een van de twee verscheen gisteren op de televisie en verklaarde dat hij en zijn kameraden de moord op joden en burgers veroordeel den. Hij werd geïnterrumpeerd door een woedende parlemen tariër Winston Churchill die zei: "Het oude liedje, niemand was verantwoordelijk, niemand wist wat er gebeurde". Antwoord van de SS-er: "Nein, wir haben es nicht gewusst". Hongerstaking extremisten HAMBURG (ANP) - Drie van de tien extremisten die in de West duitse stad Hamburg gevangen zitten zijn een hongerstaking be gonnen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie in Hamburg bekend gemaakt. Een van de drie is tevens een dorst staking begonnen. Volgens de woordvoerder, die de identiteit van de drie niet wilde onthullen, willen ze met hun actie proteste ren tegen "de onmenselijke situa tie waarin ze worden vastgehou- EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt HAMBURG (AP)- De 47-jarige onderwijzer dr. Hartmut Grunder uit Tübingen heeft zich gisteren in het centrum van Hamburg in brand gestoken uit protest tegen de kernenergie-voorziening in West-Duitsland. De man goot benzine over zich heen en stak zich daarna in brand. Hij werd met derde-graads brandwonden over 80 percent van zijn lichaam overgebracht naar een ziekenhuis. Zijn toestand wordt als hopeloos omschreven. Volgens de Hamburgse politie had dr. Grunder een tas met papieren bij zich waarin hij uiting gaf aan zijn ongenoegen over de ker nenergie in West-Duitsland. Hij bleek echter geen lid te zijn van een van de burgerbewegingen in West-Duitsland tegen atoom energie. Op het moment van zijn openbare verbranding hield de Sociaal Democratische Partij van bondskanselier Helmut Schmidt in Hamburg een nationale conventie over onder meer atoomenergie West-Duitsland heeft op het ogenblik een dozijn kerncentrales in bedrijf, maar de huidige regering wil dit aantal halverwege de jaren tachtig verdrievoudigd zien. Volgens het overkoepelende orgaan van Westduitse milieu-be- schermingsorganisaties, heeft Grunder al enkele malen via een hongerstaking geprotesteerd tegen het beleid van de Westduitse regering. Een woordvoerder waarschuwde de democratische partijen na tuurbeschermers niet tot maatschappelijke randfiguren te deg raderen om daarmee vrij baan te geven aan een eenzijdig energie beleid dat alleen ten goede komt aan economisch krachtige groeperingen. Niemand hoorde zijn geschreeuw SYDNEY - Een 18-jarige Australi sche jongen heeft in een voorstad van Sydney dertien dagen met een gebroken been langs de be dding van een kreek gekropen zonder dat iemand hem op merkte. Op slechts enkele meters afstand hoorde hij auto's passe ren, maar zijn hulpgeschreeuw ging in het lawaai verloren. Het gebeurde ju oktober. Stephen Sheehy, student kunstgeschie denis viel toen van zijn fiets, tuimelde over een vangrail acht meter naar beneden in de be dding van de kreek. Bij de val brak hij zijn been. Stephen die op zijn hulpgeroep geen reacties kreeg, realiseerde zich dat hij zou sterven als hij bleef waar hij was en probeerde in de richting van de kreek te kruipen. Per dag duwde hij zich op zijn rug gemiddeld zestig meter vooruit. Door onkruid te eten en water uit de kreek te drinken wist hij zich in leven te houden. Uiteindelijk slaagde hij erin een tien meter hoge klip te beklimmen en kwam in een tuin terecht. Verbaasde bewoners dachten eerst met een misdadiger te maken te hebben. Mevrouw Pat Gilbert, die de volkomen vervuilde Step hen in haar tuin aantrof, vertelde dat toen zij de jongen zag, hij wa ter dronk uit een tuinslang "Toen ik weg wilde lopen, begon hij te huilen en riep: "Laat me STEPHEN SHEEHY niet alleen". Hij smeekte om voedsel en de boterhammen die ik hem gaf schrokte hij naar bin- De vader van Stephen, een gepen sioneerde rechter, zei over de redding van zijn zoon: "Het is bijna een wonder". Hij vertelde onmiddellijk de politie te hebben gewaarschuwd na de verdwij ning van zijn zoon, maar zoekac ties leverden geen enkel resultaat op. Stephen Sheehy ligt nu in een ziekenhuis en zijn toestand is be vredigend. Jim Knoop en de wilde 13, door M. Ende. "West-Friesland", 12.50. De Wapenindustrie, door A Samp son. Uitgeverij Elsevier, 27.50 Turkenvespers, door L Ferron. Uitgeverij De Bezige Bij, Am sterdam. 27.50 Hellevuur en hemelslicht, Visioe nen van het hiernamaals, door R. Cavendish Uitgeverij Het Spec trum. 19.50 De ware Elvis Presley, door Becky Yancey. Uitgeverij De Kern, Bus- sum. 22.50 Het allergrootste Berebootboek, door Lo Hartog van Banda. Uitge verij Elsevier, 11.90 Olifantjes leren tellen, door Helme Heine. Elsevier, 12.50 Zweven naar ideaal leven, door drs N. Schulte. TM-siddhi's. Miu Nederlandse Pers. Den Haag. 16.90 Encyclopedie van de psychologie, door Prof. Dr. H. C. J. Duijker e.a. Uitgeverij Elsevier, 19.50 (paper back). Encyclopedie van de Bijbel, door Prof. Dr. M. A. Beek/Prof Dr. G. Sevenster e.a. Elsevier, 29.50 (pa perback) Snoecks 78. De nieuwe almanak over literatuur, kunst, toneel, film, foto en reizen. Uitgeverij Nygh en van Ditmar. Den Haag 11.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9