Klachten advocatencollectief afg ewezen (j reef om natuur mikt op 50 miljoen Estetisch. PIETER MENTEN MOET DE RECHTSZAAL UIT Lage opkomst kenmerkt verkiezingen Rotterdam Provincie: meer ruimte woonwagens "Capelse groep" zit nog steeds vast Uit in de Randstad Nog vijf opleggers in storm overboord poggenpohl keukendesign DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (SP) - Het was er op vele en lange zittingsdagen van de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank nooit van gekomen. Al was dat vaak op het nippertje geweest. Maar uit gerekend gisteren, op de dag dat zijn raadsman de hele dag het woord mocht voeren gebeurde het. Pieter Menten moest de rechtzaal uit van president mr. Schröeder. Drie parketwachten waren er voor nodig om de on willige 78-jarige suikerpatiënt van zijn stoel te pakken en de zaal uit te zetten. Het incident deed zich voor toen Menten vóór de zoveelste keer, ondanks herhaalde waarschu wingen, luidkeels het pleidooi van zijn raadsman mr. L. van Heijningen onderbrak. Het werd zelfs de doorgaans uiterst kalme mr. Schröeder te gortig. Hij ge lastte het vertrek van de van oor logsmisdaden verdachte Blari- cummer. ,,Ik dóe het niet. Ik ga per se niet. Ik vecht me nog liever dood", aldus de woedende reac tie van een schreeuwende Men ten. Maar tegen de parketwach ten kon hij niet op. Dat gebeurde omstreeks kwart over een, bij het begin van de middagzitting. Kort na tweeën mocht Menten echter de zaal weer in. zich verontschuldigend: „Wie heeft er nu een zenuw patiënt van me gemaakt? Ikzelf ir\ elk geval niet". Mr. Van Heijningen ging vandaag, tijdens de voortzetting van zijn ellenlang pleidooi, met name in op de juridische aspecten van de zaak-Menten, zoals de bevoegd heid van de Nederlandse rechter en de niet ontvankelijkheid van de officier van justitie. Gisteren al had hij op feitelijke gronden ge concludeerd tot vrijspraak van zijn cliënt. Mr. Van Heijningen: „Feitelijk is er niets bewezen. Alles wordt afgedaan op zuiver juridische gronden". Vandaar ook dat de raadsman vandaag op kuridische gronden con cludeerde tot ontslag van rechts vervolging. Verreweg het grootste deel van het pleidooi, voor zover dat gisteren aan bod kwam, ging over de ge loofwaardigheid van de getuigen in de zaak Menten. Volgens mr. Van Heij ningen die iedere getuige die voor Menten nadelige verklarin gen had afgelegd onder de loep nam, was er sprake van totale on geloofwaardigheid. Hij haalde achtereenvolgens het opspo ringsbeleid van het openbaar mi nisterie inzake Menten en het bewerken van de getuigen door de Poolse en Russische autoritei ten over de hekel. Van Heijningen: „De Russen gin gen daarbij zeer duidelijk grover te werk dan de Polen. De Russi sche getuigen verklaren dat Men ten in Podhorodce aanwezig zou zijn geweest met een stok in de hand. Hij gaf bevelen, maar schoot zelf niet. De uit Polen af komstige getuigen zeggen het andersom: Menten schoot zelf! Welke groep spreekt nu de waar heid. Een van beide? Of geen van beide? Een keuze kan niet wor den gemaakt. Wegens gerede en gegronde twijfel zal het pleit ten gunste van mijn cliënt dienen te worden beslecht". Voorts kregen stuk voor stuk een veeg uit de pan de rijksre chercheurs Peters en Pas terkamp, die het onderzoek in dezs zaak hebben gedaan, Hans Knoop, de ex-hoofdredacteur van het weekblad Accent, de Is raëlische journalist Kanaal, de toenmalige minister van justitie Van Agt en getuige-deskundige Van der Leeuw van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie. Van Heijningen: De zaak-Men- ten lijkt wel een gigantische ba- naneschil, waarop iedereen uit glijdt. De raadsman vroeg zich verder af waarom bij het begin van het on derzoek niet gehandeld was als in West-Duitsland Van Heijningen: „Een onderzoek naar nazi-mis daden duurt daar tenminste vijf jaar. Dan pas weet men of er al dan niet tot vervolging wordt overgegaan. De betrokkene wordt behoorlijk opgeroepen en ervan op de hoogte gesteld dat er een voorbereidend onderzoek wordt ingesteld. Men gaat niet tot arrestatie over. Men bespreekt de voorwaarden waaronder de be trokkene te allen tijde bereikbaar en ter beschikking blijft. Dat is een waar gentlemens agree ment". 'Men weet maar al tezeer hoe zwaar een simpel bericht dat een onder zoek is ingesteld aankomt. Vooral als naderhand blijkt dat er geen grond voor was. Waarom heeft men niet de heer Menten uitgenodigd. Hij had zich vele malen uit eigen beweging tot de vervolgende instanties gewend zonder daarbij een behoorlijke reactie te hebben gekregen. Wie denkt nu niet bij het geheimzin nige en paniekerige gedoe van volwassen en ervaren leden van het openbaar ministerie met name voor de arrestatie van Men ten aan Bromsnor of aan veld wachter Flipse uit de boeken van Dik Trom". ROTTERDAM (SP) - In een brief aan het Rotterdamse Advocaten Collectief heeft hoofdofficier van justitie mr. J. D. de Jong alle klachten van die kant rond de arrestatie van de "Capelse groep" van de hand gewezen. De advocaten hadden zich enkele dagen na de arrestatie van drie mannen en een vrouw beklaagd over het feit, dat zij bij het vooronderzoek herhaaldelijk werden gehinderd door de politie. Bovendien waren zij het oneens met de wijze, waarop justitie de zaak 'n de publiciteit had ge bracht. Mr. de Jong verklaarde in de brief dat er wel een onderzoek is ge weest naar aanleiding van de klachten maar dat dit niets on rechtmatigs had opgeleverd. Hij schrijft verder niet verantwoor delijk te zijn voor "ongewenste wildgroei" in de berichtgeving over de arrestatie van het kwar tet. "De hoofdofficier gaat in zijn brief aan een aantal zaken voorbij", meent mr. J. Heinrici van het advocatencollectief, die zich niet al te ingenomen toont met de reactie van De Jong. Het advocatencollectief overweegt nog een tweede brief te sturen, maar verwacht daarvan niet al te veel heil meer. Inmiddels zitten de 23-jarige Koos van den B., de 25-jarige Fons O., de evenoude Cor B. en de 36-ja- rige Rob G. nog altijd in voorar rest, nadat de Rotterdamse poli tie - zo wordt verklaard - ervan overtuigd was geraakt, dat zij be zig waren met een samenzwering. Bij een garagebox aan de Beems- terhoek in Capelle snapte de poli tie de als leider beschouwde Rob Nieuwe uitgaven Pieter Bruegel, door Walter Bib- son. Uitgeverij Elsevier Nederland. 26.50. Wie nietKritieke fasen in het le ven van iedere volwassene, Gail Shëehy. Elsevier, 29.50. Alles op alles, door Jimmy Carter. Uitgeverij J. H. Kok, Kampen. 19.90. Bloedrecht, door Trevanian. Uit geverij Elsevier, 18.90. Koken in een wip, door Jean van Helbergen e.a. Uitgeverij Luitingh, 19.90. Woensdag werd de Rabbi nat, door H. Kemelman. Uitgevers-maat schappij "West-Friesland", Hoorn. 19.90. Dingeman Hoeks, door A. M. van der Rijken. "West-Friesland". 17.90. Als de nevels wijken, door W. van der Zwol. "West-Friesland". 19.90. De neus volgt het spoor, door E. W. Hildinck. Een "van Gurk-"mys- terie. "West-Friesland", 9.50 In de directe omgeving konden Fons O. en Cor B. worden aange houden. De vrouw is later op de dag gepakt. Gezien de zonderlinge voorraad ge stolen spullen die in de box wer den aangetroffen (van verbin- dingsapparatuur tot een aantal bijzondere nauwgezette tekenin gen van woningen van enkele vooraanstaande industriëlen) kwam het ministerie van justitie met een verklaring dat het ging om sympathisanten van de Rote Armee Fraktion. Mr. de Jong beperkte zich later tot de mededeling, dat justitie de "overtuiging heeft, dat er gezien het onderlinge verband van de vier mensen en de gevonden goederen, sprake is van een con- spiratieve groep". Wezenlijke aanwijzingen, dat de vier ar restanten een verlengstuk van de RAF vormden, konden echter niet worden aangevoerd. De hoofdofficier wil in dit stadium alleen maar kwijt, dat het onder zoek nog in volle gang is en ver dere mededelingen voorlopig zullen uitblijven. Volgens raadsman mr. Heinrici is echter de afgelopen weken komen vast te staan, dat de drie mannen en de vrouw niet aan een politieke zaak werkten en dat hun uitsluitend enkele diefstallen en inbraken worden aangewreven. "Er is na de eerste presentatie weinig van overgebleven. De mensen heb ben helemaal niets met de RAF te maken, aldus de raadsman. MAASTRICHT - Bij de Verenigde Glasfabrieken in Maastricht is de afgelopen nacht een glasoven gescheurd, waardoor 360 ton vloeibaar glas met een temperatuur van 1400 graden celcius naar buiten stroomde, hetgeen na stolling dit beeld opleverde. DEN HAAG (SP) - Een actie die de nationale "bedelcampagnes" "Open het dorp" en "Land zon der drempels" veruit moet over vleugelen, die staat de Neder landse burger de komende week te wachten. Met "geef om de na tuur" mikt het Wereld Natuur Fonds op 25 november met huis- aan-huis-actie op niet minder dan f 50 miljoen. Aanstaande maandag deponeren rond 300.000 collectanten, die worden begeleid door 1520 plaat selijke actiecomité's; in elke wo ning een envelopje, dat vier da- DEN HAAG (SP) - De tankwagen met zeer giftige lading die giste ren op het strand van Kijkduin is aangespoeld, blijkt in de nacht van maandag op dinsdag door de zware storm van een transport schip te zijn gewaaid. Dit schip, de Gaillic Ferry, verloor diezelfde nacht nóg vijf opleggers. Ze zou- ROTTERDAM (SP) De verkiezingen voor de deelgemeenteraad Prins Alexander en wijkraden nieuwe-stijl Centrum-Noord en IJsselmonde zijn gisteren gekenmerkt door een lage opkomst. Nog niet de helft van het aantal stemgerechtig den is komen opdagen. Een diepterecord boekte Centrum-Noord, waar maar een derde van de bevolking ging stemmen (33,62 procent). Prins Alexander en IJsselmonde noteerden respectievelijk 48,4 en 44 procent. In deze twee stadsdeelgebieden nog lagere opkomst verwacht wa i niet ontevreden, omdat De partij van de Arbeid was bij deze verkiezingen vergeleken met de Kamerverkiezingen de grote verliezer. In de deelgemeente Prins Alexander gingen de socialisten van 38,6 naar 33,3 procent. In IJs selmonde was het verlies nog groter. In mei haalde de PvdA daar 55,5 procent, nu 45,3. Winst was er voor het CDA (in Prins Alexander van 22 naar 25,5 procent) en in mindere mate voor de VVD. den alle afkomstig zijn uit Ne derland en Engeland Het schip behoort toe aan de Nederlands- Engelse maatschappij Transport Ferry Service in Maassluis. Een woordvoerder van de maat schappij. vertelde dat van de an dere vijf opleggers er nóg een was geladen met een giftige stof:ort- hocresol. Deze stof werkt het als ethyleenoxide, waarmee de aan gespoelde oplegger in Kijkduin was geladen, bijtend in de ogen, de huid pn ademhalingsorganen en is zeer brandbaar. De vier andere opleggers waren geladen met flessen, papier en andere stukgoederen en zijn vrijwel zeker gezonken. Volgens de woordvoeder van Transport Ferry Service leveren ze geen en kel gevaar op voor het milieu. Transport Berry Service onder houdt vier maal per dag een lijn dienst van het Europoortgebied naar Felixtown in Engeland en terug. De Gaillic Ferry was maandagavond om 9 uur vanuit Rotterdam naar Engeland ver trokken. In het hevige noodweer verloor het schip de opleggers op een afstand van 10 tot 40 mijl uit de Nederlandse kust. Bij Transport Ferry Service hoorde men dinsdagmorgen dat het schip een aantal opleggers had verloren. De kapitein meldde aanvankelijk dat het ging om vijf containers. Welke kon hij in het slechte weer niet zien. gen later, liefst rijkelijk van geld, weer wordt opgehaald. Nog dezelfde avond wordt de op brengst geteld en worden de re sultaten bekendgemaakt in een speciaal AVRO-televisieprog- ramma, dat rechtstreeks vanuit het Haagse Congresgebouw wordt uitgezonden (aanvang 20.25 uur - einde omstreeks één uur). Een keur van artiesten zal dan alvast een feestje bouwen. Onder de vele prominente gasten de koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix. Mies Bouwman en Willem Duys zorgen voor de presentatie. Al eerder zal het kijkerspubliek op de rampzalige ontwikkelingen die moeder aarde doormaakt worden gewezen. Dat gebeurt reeds maandag 21 november. Om 19.50 uur wordt onder de titel van de actie "geef om de natuur", een documentaire uitgezonden. De film is gemaakt door Joop Scheltens. Met indringende beelden laat hij zien hoe de mens de natuur te gronde richt. Vlak voor de rechtstreekse uitzending op vrijdagavond 25 november wordt getoond hoe de walvissen, Het eerste ongeluk in Drechttunnel DORDRECHT (ANP) - Op de openingsdag van de Drecht tunnel bij Dordrecht is direct al een ongeluk gebeurd. Dinsdagavond aarzelde een uit de richting Rotterdam komende automobilist bij het kiezen van een van de twee afslagen naar Dordrecht. Hij besloot op het laatste moment toch maar de tweede te ne men, met als gevolg dat hij een links achter hem rijdende auto raakte. Die sloeg over de kop, overigens zonder per soonlijke gevolgen. Bij de tunnel is niet aangegeven welke buis men het beste kan nemen voor de afslagen Dordrecht-centrum of Dord- recht-zuid. de grootste schepsels op aarde, op de rand van uitroeiing zijn ge bracht. Ook via de radio wordt veelvuldig op het grote belang van natuurbehoud gewezen. Van de opbrengst gaat na aftrek van de kosten (vijf miljoen) de helft naar buitenlandse na tuurbeschermingsprojecten. Daaronder vallen, gezien hun in ternationale karakter (onder meer kraamkamer van diverse vissoorten) ook de Oosterschelde en de Waddenzee. In het binnenland worden gelden gereserveerd voor niet minder dan 20 projecten. Hieronder zijn de bescherming van zeldzame inheemse dieren als vleermuis, ooievaar en raaf. Voorts worden belangwekkende natuurterrei nen aangekocht en zijn gelden bestemd voor beheer; ook gaan bedragen naar educatie (onder wijs), voorlichting en onderzoek. De actie, zo maakte het WNF giste ren bekend, heeft in het buiten land grote belangstelling van zus terorganisaties getrokken. En kele vertegenwoordigers van ontwikkelingslanden, waar het nut van natuurbescherming meer en meer wordt ingezien, stellen zich in ons land op de hoogte. "Geef om de natuur" is de eerste natuurbeschermingsactie van een dergelijke omvang in de we reld en kan wellicht de aanzet zijn tot meer besef van en waardering voor de natuur om ons heen. Een dergelijk besef is ook in Neder land bitter noodzakelijk, aldus het WNF: En meer dan het een malige succes van deze actie gaat het dan ook om een diepgaande mentaliteitsverandering. 20.15 uur Haagse Comedie met "Be- 20.15 uur Ro-theater met "Het huis van ur. het nationale ballet met "Het Zwa- Publiekstheater met "Vuile handen". 20.30 uur. Liselore Gerritsen met "Een 22 nov. 20.15 uur Wim Kan en AMSTERDAM Stadsschouwburg: 22 no schuit met muisjes"; 23 no Labdakus"; 24 nov. 20.15 nenmeer"; 25 nov. 20.15 ui Tingeltangel: 18 t/m 24 nc klein concert 3". Nieuwe de la Mar: 18, 19, 20, 21 Corry Vonk. Shaffy-theater: 18 en 19 nov. 20.20 en 23.59 uur Amsterdamse Mi- meliga met "Hank Dussen dus"; 22, 23 en 24 nov. 22.15 uur De gezusters Bam met "De Bamsisters". Concertgebouw: 21 nov. 20.15 uur Michael Rudy op de piano; 23 nov. 12.30 uur Concertgebouworkest olv Kirill Kondrasjin; 24 nov. 20.15 uur Kamermuziek Harro Ruijssenaars en Antione Oomen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: "Hedda Gabler"; 19 en 24 nt maand op het land"; 20 nov. met muisjes"; 21, 22 en 23 i met "Yekuana". HOT-theater: 18 en 19 nov. beth 1"; 20 en 21 nov. 20.301 18 nov. 20.15 uur Haagse Comedie met iv. 20.15 uur Haagse Comedie met "Een 14 uur Haagse Comedie met "Beschuit ïov. 20.15 uur Nederlands Danstheater 20.30 uur Haagse Comedie met "Eliza- ur Carry Rick met een solo-programma; 22 en 23 nov. 20.30 uur optreden van Basic Space Dance Theatre. Mime-ensemble LEIDEN Schouwburg: 18 nov. 20.15 uur Het Paris Cité Ballet met "Carmen"; 19 nov. 20.15 uur Litteris Sacrum met "Harten twee. Harten drie"; 20 nov. 20.15 uur; Rijk de Gooyer in "Boeing, boeing"; 22 nov. 20.15 uur Fons Jansen met zijn vijfde programma. LAK-theater: 18 e balletavond; 19 n den". ADVERTENTIE Poggenpohl Form 2000 CH60 bloesemwit. Wat verstaan wij onder estetisch? Een keuken mooi door haar vormgeving. Een keuken waar iemand plezierig werkt en zich prettig voelt. De Poggenpohl CH60 bloesemwit is zo n keuken, een estetisch hoogtepunt op keukengebied. Praktisch geen andere kleur laat zo zeer het karakteristieke van deze keuken zien. Met de Poggenpohl CH60 Uw b v. Gebr. Rolff's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder, Zoeterwoude-Rijndijk. Tel 071-899206 Openingstijden maandag t/m vrijdag 9.00-12.30 uur en van 13 30-17.00 uur Zaterdag van 9.00-12.30 uur Öok donderdagavond van 19.00-21 00 uur biedt Poggenpohl U unieke mogelijkheid' keuken op geheel individu ele wijze in te richten. Poggenpohlkeukens jaren nog steeds ever aktueel als vandaag In de overzichtelijk inge deelde Rolff toonzalen ziet U de Poggenpohlkeukens in alle modellen en uit voeringen De Rolff advies- en teken afdeling verzorgt vrijblijvend de ontwerpen en werkt ook de installatie-tekeningen uit. De Rolff servicedienst staat garant voor een juiste montage van de keukens. r verslaggevers) deputeerde Staten. t rmPM u i Voldoen gemeenten niet aan dit LEIDEN - De provincie Zuid-Hol- voorschrift dan zullen deze ge land heeft alle gemeenten provincie via een brief onder druk gezet om ernst te maken met de op heffing van het tekort aan stand plaatsen voor woonwagens. Alle gemeenschappelijke regelingen meenten geen mogelijkheden i hebben om te beletten dat woon wagenbewoners zich binnen hun grenzen vestigen. De provincie dringt er in de brief op aan, alle ge meenschappelijke regelingen, die op het ogenblik bestaan tussen waarvoor geen goedkeuring wordt gemeenten, volgens de Woonwa- genwet, moeten voor 6 januari 1978 opnieuw ter goedkeuring worden voorgelegd aan het college rwacht, snel aan te passen. Zijn er gemeenten die geen plan nen voor het creëren van stand plaatsen hebben of daarmee begin volgend jaar nog niet klaar zijn, dan zal een provinciale werkgroep aan het provinciaal bestuur voorstellen in die richting doen. Blijkens een inventarisatie die me dio 1975 plaats had stonden er in Zuid-Holland ongeveer 730 woon wagens. Het aantal officiële stand plaatsen bedroeg 680, een tekort van 50 standplaatsen. Volgens de prognoses zullen er in 1985 in de provincie iets minder dan 1100 standplaatsen aanwezig moeten zijn.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7