"Mozambique is onze hulp beslist waard" Lisse: apparatuur Vondst in Frankrijk: een wijn uit "Lisse" voor film is er. TUINDER GAAT ZIJN 85e WERKJAAR IN Regering wil hele bevolking laten delen in vooruitgang door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Wat kan een Lissese wijnhandelaar op vakantie zich meer dan in het wijneldorado Frankrijk te stuiten op een wijn die de naam Chateau de Lisse draagt. Anton van Pijpen (foto links) zag er direct geld in en heeft deze rode Bordeaux nu in grote hoeveelheden aangekocht. Om de smaak, maar waarschijnlijk meer nog om de curiositeit, gaan de flessen in Lisse als warme broodjes over de toonbank. Van Pijpen wil het niet alleen bij die wijn laten. De komende vakan tie gaat hij een bezoek brengen aan Lisse, een piepklein gehucht ten oosten van Saint Emilion. Hij wil dan nagaan of er mogelijk wat vaste contacten kunnen komen tussen het Franse en Nederlandse Lisse. Buiten raast de storm en de regen slaat met vlagen tegen de ruiten. Jan Compier zit onderuitgezakt in een leunstoel. Zijn werkkleren aan, zijn platte pet en klompen bij de hand. Zijn gezicht staat op half elf. Hij kijkt naar buiten. 'Als het weer nou maar effe wou opknappen' moppert 'ie, 'dan kon ik tenminste weer aan de slag'. Eén van de oudste i Noordwijk, kortgeleden goedgemutst van start ge gaan met zijn 96e levensjaar, is het werken nog lang niet moe, hoewel hij vanaf zijn 11e jaar al aan de slag is. Inte gendeel; nog dagelijks gaat hij er zó tegenaan dat hij is gaan behoren tot de attracties van zijn dorp. Als Jan Compier 's morgens vroeg op zijn fiets door Noordwijk-binnen snelt, op weg naar zijn lapje tuinbouwgrond aan de Schieweg, wordt hij vanach ter menig raam nagekeken. Onbegrijpelijk vindt men dat iemand op zo hoge leeftijd nog zoveel werk wil en kan verzet ten. Een voorbeeld. Twee jaar gele den nog presteerde Compier het om op zijn 70 roe land twee en een halve steek diep te del ven. Nu gaat hij niet verder dan één steek. Op dringend verzoek van zijn zoons. Niet omdat hij het niet meer kan. Ik voel mij nog zo sterk als een paard', zegt hij, 'dus waarom zou ik dan niet hard aan de slag blijven, binnen zitten is niks voor mij. Dan ga ik liever dood'. Met zijn 96 jaar houdt Jan Compier, als het weer een beetje meewerkt, er nog een straf werkschema op na. Om negen uur beginnen, om twaalf uur naar huis. Om halj twee weer terug en dan tot vijf aan de slag. In de zomermaanden plakt hij daar vaak nog wat avondu ren aan vast. Kweekt groen ten, heeft een broeikas, kruit zware wagens mest, neemt geen vakantie omdat hij liever werkt, wordt regelma tig fietsend gesignaleerd met een grote zak bloemkool of een mandje bonen op het stuur. Gaat na een lange dag wer ken nog vaak tot in de kleine uurtjes bij kennissen een kaartje leggen, snapt niet dat er in Nederland werkelozen zijn 'want de krant staat elke dag vol met advertenties voor banen'. Hij hoopt nog de schop te verslijten die hij kortgele den nieuw voor zijn verjaar dag heeft gekregen. De tijdrovende hand tekeningenactie van mevrouw Groenen uit Lisse, die ten doel had aan te tonen dat er in Lisse behoefte bestaat aan een bioscoop, lijkt toch een gunstig resul taat te gaan krijgen. Zoals al eerder in deze krant werd vermeld verzamelde de Lissese destijds in haar eentje 2600 hantekeningen van Lis- senaren die haar bioscoop idee („er is zo weinig te bele ven in het dorp") onder steunden. Maar tot daden kwam het niet omdat het ge meentebestuur van Lisse van het standpunt uitgaat dat een bioscoop een particulier ini tiatief dient te zijn. Inmiddels heeft er zich iemand aangemeld die de stap in Lisse wil wagen. Het is de heer Alders uit IJsselstein. Zijn aanbod houdt verband met het feit dat sedert sep tember van dit jaar de Noordwijkse bioscoop Royal is gesloten. De eigenaar van Royal is zijn vader. Die heeft de bioscoop 33 jaar draaiende weten te houden maar heeft er nu we gens ziekte mee moeten stop pen. De zoon zag er geen heil in de bisocoop in Noordwijk voort te zetten. Er meldden zich ook geen andere liefheb bers aan. Daarom is gezocht naar een be stemming voor de kostbare afdraai-apparatuur en de stoelen uit de Filmzaal. Nu er in Lisse belangstelling is pro beert Ijsselsteiner Alders daar het materiaal geplaatst te krijgen. Mevrouw Groenen: "Alders ziet het hier helemaal zitten. Hij is erg enthousiast. Het pro bleem is alleen waar we de spullen onderbrengen. Wordt er een geschikte ruimte ge vonden dan kan er op korte termijn al met een bioscoop van start worden gegaan. Met de heer Alders als exploi tant." De enige ruimte in Lisse die daar op dit moment voor ge schikt is, is huize "Welkom" in de Bondstraat. De vorige beheerder, koster Lammers, liet jaren geleden in de feestzaal een speciale bioscoopwand aanbrengen en ook een filmhok waar de apparatuur kon worden op gesteld. Toen puntje bij paal tje kwam ging het filmdraaien echter niet door omdat de eigenaar .van de filmappara tuur het bioscoopavontuur niet aandurfde. Momenteel is de zaal verhuurd aan de Leidse dansschool houder Castelein. De vooramlige Noordwijkse bioscoop: de afdraai-apparatuur en dé stoelen zouden zó naar Lisse kunnen. Maar nu moet daar nog een geschikte ruimte worden gevonden Ergens op het platteland van Mozambique, in de buurt van Beira, zag ik in de namiddag onder een boom een groepje mensen. Dit tafereel herhaalt zich verscheidene keren. Een dertigtal mannen en vrouwen in de kring met een schoolbord ernaast. Hier wordt de mensen lezen en schrijven geleerd, ginds vertelt een verpleger iets over de verbetering van de hygiëne en verderop wordt er een politieke discussie gehouden over het Frelimo, de bevrijdingsbeweging uit de koloniale (Portugese) tijd en op het ogenblik de enige politieke partij in Mozambique. Deze activiteiten op dorpsniveau zijn typerend voor het sinds twee jaar onafhankelijke Mozam bique. De regering wil de ver worvenheden van de onafhan kelijkheid niet beperken tot de kleine laag van bevoorrechten in de hoofdstad, maar ze wil heel bewust de bevolking op het plat teland laten delen in de sociale vooruitgang. Daartoe voert de regering een so cialistische politiek, waarin ge tracht wordt allereerst te voor zien in de basisbehoeften van de bevolking: voeding, gezond heidszorg, huisvesting en on derwijs worden vanuit deze hoek bekeken. Belangrijke onderde len van de socialistische politiek zijn bovendien deelneming van de bevolking aan de politieke be sluitvorming en emancipatie van de vrouw. Overal in het land worden kleine bijeenkomsten gehouden, waar kaderleden van het Frelimo pro beren de bevolking politiek be wust te maken. Tijdens deze ver gaderingen wordt het regerings beleid vertaald naar de plaatse lijke situatie. Op deze wijze hoopt men dat de bevolking zich be wust wordt van de politieke kant van haar bestaan. Vooralsnog is er van echte inspraak en mede zeggenschap weinig sprake, ge zien de geringe ontwikkelings graad van de Mozambicanen (de Portugese bezetting was op uit buiting en niet op vorming van de medemensen gericht, nog steeds kan circa 90 procent van de be volking niet lezen en schrijven). Indoctrinatie De politieke bewustwording komt nu misschien nog neer op een in doctrinatie van socialistische be ginselen; doch het Frelimo reali seert zich dat er een lange weg afgelegd moet worden voordat de socialistische beginselen in de praktijk gebracht zijn in een land dat gisteren nog een kolonie was. Ondanks alle pogingen zal het nog lange tijd duren, voordat in de basisbehoeften van de bevol king is voorzien. In vele ontwikkelingslanden staat de vrouw onderaan de maat schappelijke ladder; het is op merkelijk dat het Frelimo reedV in een zeer vroeg stadium grote aandacht heeft getoond voor emancipatie van de vrouw. Door een begrijpelijk ongeduld worden de stappen soms ook te onderwijs ziet men leerlingen uit hogere klassen les geven aan jon gere kinderen om in het tekort aan leerkrachten te voorzien. Vanzelfsprekend komt deze gang van zaken het niveau van de school niet ten goede, maar is het niet beter iets te leren dan niets? Op het platteland heb ik kunnen heidszorg voor de rijken in de stedelijke centra met zich meeb racht, maar weinig geneeskun dige voorzieningen verschafte op het platteland. Binnen de gezondheidszorg wil de regering de nadruk leggen op de preventieve geneeskunde: voor komen is beter en goedkoper dan genezen. Maar de instrumenten voor deze vorm van gezond heidszorg ontbreken: er is geen administratief apparaat dat de moeder- en kindzorg kan bij houden en er zijn geen gedi- snel gezet. Een voorbeeld daar van is misschien nationalisatie van de gezondheidszorg. Im mers, de nationalisatie lost op zichzelf de schrijnende proble men van de gezondheidszorg niet op, vooral niet wanneer er onvol doende fondsen en geschoold personeel voor de ziekenhuizen en klinieken op het platteland aanwezig zijn. Aan de andere kant is de nationalisatie te recht vaardigen, omdat de afhan kelijkheid van buitenlandse art sen wel een redelijke gezond- plomeerde verplegers om het uit te voeren. Het regeringsbeleid is er soms een van tegenstrijdig heden. Men wil zo graag, maar de instrumenten om de beleids voornemens uit te voeren zijn er nog niet. Zelfzuchtig Dit komt voornamelijk door het grote gebrek aan kader. Nog minder dan de Engelsen, Fransen of Belgen hebben de Portugezen in Afrika iets aan het onderwijs voor de inheemse bewoners ge daan. Door de toch noe plot selinge onafhankelijkheid is er een vacuum ontstaan in het mid den- en hogere kader van de Mo- zambicaanse samenleving. De Portugezen hebben het land in groten getale verlaten en de Mo zambicanen waren niet bij machte om al die plaatsen in te nemen. Opeens werd duidelijk welk een zelfzuchtig beleid de Portugezen in hun koloniën hebben gevoerd. Het gebrek aan kader doet zich in alle sectoren voor, in het onder wijs, de gezondheidszorg, de plantagelandbouw, de industrie en het ambtenarenapparaat. Sommige ministeries in de hoofdstad Mapoeto functioneren slechts met een staf van vijf men sen en het is verwonderlijk hoeveel visie en beleidsinzichten van een dergelijk kleine groepje nog afstralen. Wegens dit evidente gebrek aan kader heeft de Volksrepubliek Mozambique economische as sistentie gevraagd aan een aantal communistische en een aantal westerse landen. Het beleid van Mozambique is erop gericht om zo snel mogelijk met buiten landse steun kader op te leiden, waarna men het heft in eigen handen wil nemen. Op de korte termijn streeft men in het onderwijs geen „gouden standaard" na. Er is nu geen tijd voor perfectionisme. Op de uni versiteit van Mapoeto zal voorlo pig geen proefschrift geschreven en geen doctoraal examen afge nomen worden. In deze eerste fase van de ontwikkeling gaat de opleiding slechts tot een soort van baccalaureaat. De studenten moeten dan snel terug naar de maatschappij om wat ze geleerd hebben in praktijk te brengen. Spreiding van kennis is één van de motto's van het land. In Mozambique krijgt men niet de tijd om te vegeteren op de kennis die men op school verworven heeft. Bij het lager en middelbaar zien hoe de „net-iets-meer-we- ters" onderricht geven op het ge bied van hygiëne, lezen en k De F ord-fabrieken in de VS hebben deze week hun honderd miljoenste auto af geleverd. Het zogenaamd "Fairmont Futura" model. Vice-president William O. Bourke van Ford staat hier temidden van dit „vlaggeschip" en een A-Fordje uit 1903. Ter vergelijking Scholing Het is een spreiding van kennis op laag niveau en veel is afhankelijk van de wil en de leerzucht van de bevolking. Het Frelimo tracht die te bevorderen door politieke scholing en bewustwordingsac tiviteiten. Het zal echter moeilijk zijn om een mentaliteitsverande ring te bewerkstelligen zolang de bevolking niet eerst voldoende te eten en te drinken heeft en een minimale geneeskundige verzor ging. Voor de werving van docenten heeft de rector van de Mondlane Universiteit van Mapoeto twee jaar geleden steun gevraagd aan de Haagse NUFFIC, de Stichting der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen voor Internatio nale Samenwerking. De toeloop op deze vacatures was erg groot, een graadmeter voor de sym pathie voor Mozambique binnen de Nederlandse universiteiten en hogescholen. Op het ogenblik werkt er een twintigtal Neder landse docenten aan de Mondla ne Universiteit. Zij zijn met be middeling van de NUFFIC door de Dienst Technische Hulpverle ning van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag uitgezonden. Het zijn docenten in de landbouwwetenschappen, medicijnen, natuurweten schappen en technische vakken. De Mondlane Universiteit wil geen ivoren toren in de Mozam- bicaanse maatschappij zijn. Veel nadruk wordt gelegd op de maat schappelijke dienstverlening van de universiteit. Ook de buiten landse docenten kunnen hieraan deelnemen. Tijdens mijn jongste bezoek aan Mapoeto heb ik kun nen constateren dat vele Neder landers zich hier actief mee inla- Door Gerard van der Horst, adjunct-directeur van het NUFFIC ten. Met name vanuit de land- bouwfaculteit en de technische wetenschappen zijn hier vele mogelijkheden voor. Vrijheid Aan de Mondlane Universiteit hebben de docenten een zekere mate van vrijheid om binnen de gegeven politieke richtlijnen te experimenteren met eigen ideeën en voorstellen. De indruk bestaat dat deze speelruimte op het platteland kleiner is, want het Frelimo hecht er grote waarde aan dat het platteland ontwik keld wordt volgens zijn eigen ideeën en in zijn eigen tempo. De positie van de westerse ontwik kelingswerker op het Mozam- bicaanse platteland zal dan ook veel moeilijker zijn dan de positie van zijn collega in de stedelijk^ centra. Mozambique heeft hulp nodig. Het is één van de armste landen van de wereld en het voert een bewuste politiek die gericht is op lotsverbe tering van de armere bevol kingsgroepen. Daarmee voldoet Mozambique aan de maatstaven die minister Pronk aan con- centratielanden voor Neder landse ontwikkelingssamen werking heeft gesteld. Boven dien is Mozambique een van de staten die direct getroffen zijn door het conflict rondom Rhode- sië. Mozambique verdient daarom naar mijn mening de blijvende steun in het kader van de ontwikkelingssamenwerking. In het krachtenspel van Oost en West om de invloedssfeer in zuidelijk Afrika kan Nederland zich belangeloos opstellen en de Nederlandse positie wordt ook als zodanig door Mozambique gezien. Het is wenselijk dat de Nederlandse regering doorgaat met de opbouwhulp aan Mozam bique. In de afgelopen twee jaar is daar zestig miljoen gulden voor bestemd geweest Mozambique zal moeilijk begrijpenjvaarom de Nederlandse regering, blijkens de begroting voor ontwik kelingssamenwerking, deze vorm van hulpverlening nu gro tendeels opschort. Een voortzet ting van de hulp aan dit land, mits goed voorbereid, zal zeker op zijn plaats zijn.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4