nsfsrn Grofsmederij wil dat rijk helpt: 2 miljoen "Wisselwoning is en blijft schaars" BEGRO TING 1978 "Zo nietdan wordt de zaak heel moeilijk Leidse schooljeugd ook dit jaar weer op pad met kinderzegels Actief in vrije tijd "Machtsstrijd interne discussie" DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 LEIDEN Zoals bekend heeft de leiding van het bedrijf een "continuerings- plan" opgesteld voor de KNG. Dit plan gaat er vanuit dat de produktie gedeeltelijk zal kun nen worden voortgezet. Het per soneelsbestand zal tot 100 man worden teruggebracht. Dit zal ontslag betekenen voor 60 tot 70 man. Van de 100 blijvende per soneelsleden zal een derde deel uit administratief en stafperso neel bestaan en tweederde deel uit produktiepersoneel. Volgens prognoses zal het bedrijf na de reorganisatie een omzet Vier koopavonden vóór Sinterklaas LEIDEN - De koopavonden ter gelegenheid van Sint Nicolaas worden dit jaar gehouden op dinsdag 29, woensdag 30 novem ber, donderdag 1 en vrijdag 2 de cember. Wettelijk is toegestaan ook op zaterdag 3 december de winkels van zeven tot negen uur 's avonds open te houden maar het Leids City Centrum heeft daar in het belang van de werk nemers van afgeweken. Ook voor de Kerst kan men 's avonds inkopen doen, en wel op woensdag 21, donderdag 22 en vrijdag 23 december. ADVERTENTIE I „r snel e" schoon solde,="^^1 I van biina T f Voor vakman yy Chemische Fabr 'Schiedam' 010-26.47.56 LEIDEN/ZOETERWOUDE - De Grofsmederij wil van het ministerie van economische zaken twee miljoen gulden steun hebben. Dat maakte de voorzitter van de Raad van Commissarissen, de heer Van Slingelandt gisteren be kend op een buitengewone aandeelhoudersvergadering van de Koninklijke Grofsmederij. Als het ministerie niet over de brug komt dan ziet de heer Van Slingelandt "de zaak als heel moeilijk". In Leiden mocht burgemeester Vis deze week de verkoop starten door zelf de eerste serie te kopen. Zijn vrouw hielp daarna de dames Penseel (op de foto naast mevrouw Vis) en Stofkooper. kunnen behalen van 9,8 miljoen gulden. De omzet over dit jaar bedraagt 12 miljoen gulden. De omzet in 1976 was bijna 18 mil joen gulden. Volgens dezelfde prognoses kan het bedrijf het boekjaar 1978 met een negatief resultaat van 403 duizend gulden afsluiten. Het verlies over dit jaar wordt geschat op 2,5 miljoen gul den. De Grofsmederij zal het geld van het ministerie van economische zaken pas in het tweede kwartaal van het volgend jaar nodig heb ben. Dat geeft de Grofsmederij volgens de heer Van Slingelandt de kans om in de tijd daarvoor aan het ministerie duidelijk te maken, dat het bedrijf zijn plan nen waar kan maken. Hoe en in welke vorm de leiding van de KNG de twee miljoen van economische zaken wil hebben staat nog niet vast. Dat zal één van de onderwerpen van discus sie met het ministerie zijn. Met de afvloeiingskosten van de werk nemers die door de reorganisatie moeten verdwijnen is 1 miljoen gulden gemoeid. Op de vraag van een van de aan deelhouders waarom de Grofs mederij geen fusiepartner heeft gezocht, antwoordde Van Slin gelandt "datje geen goed verhaal hebt bij een goedlopend bedrijf door te zeggen je kan de Grofs mederij nu overnemen. De directeur, de heer Schut zei dat er lange tijd een keuze was ge weest tussen werktijdverkorting of verliesgevende orders ac cepteren. De rekensom viel voor de laatste keuzemogelijkheid gunstiger uit. Dat de moeilijk heden van het bedrijf pas zo laat naar buiten zijn gebracht, komt De Grofsmederij in betere tijden. De foto dateert uit mei 1975 toen de fab riek in de Grote Polder werd geopend, onder meer door het plaatsen van een boom door de directeur, (archieffoto). volgens Schut omdat men tot het laatst rekening heeft gehouden met alsnog een herstel van de KNG. 'Waren we een paar maanden eer der met de plannen gekomen dan had men wellicht gedacht dat we te vroeg waren," aldus de direc teur. Bovendien heeft volgens Schut het naar buiten brengen van de moeilijkheden een extra nadelig effect en daarom heeft de directie hiermee ook zo lang mo gelijk gewacht. Vandaag zouden de vakbonden opnieuw een gesprek hebben met de leiding over de reorgani satieplannen. De bonden hebben zich tot nu toe niet concreet uit gelaten over de plannen omdat ze eerst meer gegevens van de direc tie wilden hebben over de toe komstmogelijkheden van het bedrijf na de reorganisatie. Een vijftigtal vrijwilligsters zorgt voor de verkoop, die zes weken na nu stopt. Voor de hele actie is door het l^eids co mité voor ongeveer f36.000 aan postzegels en voorf 22.000 aan kaarten ingeslagen. Dat wil niet zeggen dat die ook allemaal verkocht worden. Vorig jaar was de opbrengst in Leiden ongeveer f 26.000. Het geld dat de actie in het hele land opleverde werd besteed aan een hele serie projecten en instellingen in binnen- en buitenland. In Leiden kregen bijvoorbeeld het buurt- en klubhuiswerk Westerkwar tier, voor de opbouw van het verbrande buurthuis, de speel-o-theek en de Stichting Kinderdagverblijven voor aanschaf van spelmateriaal en de Werkgemeenschap Kin dercentra voor het gas- touderprojekt bijdragen van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels. Een tijdje terug ontstond er nogal wat rumoer rond dat deel van de actie dat de schoolkinderen voor hun re kening nemen omdat veront ruste ouders hun kinderen niet meer met zoveel geld over straat wilden laten gaan. De bezwaren kwamen van een oudercommissie uit Heerlen. Twee keer in de kinderpost zegelgeschiedenis is er sprake geweest van een beroving. Acht jaar terug een keer in Vlaardingen en vorig jaar in Eindhoven. Het comité voor kinderpostze gels onderkent de toenemende gevaren van beroving. Wel iswaar halen de kinderen ge middeld niet meer dan dertig gulden op, maar er zijn altijd uitschieters die dan met een paar honderd gulden over straat moeten. Men was al be zig met experimenten, on dermeer in Eindhoven om de mogelijkheid van betaling via cheques open te stellen Toen de bezwaren uit Heerlen in de publiciteit kwamen heeft het comité gezegd: dan maar niet langer experimenteren en gelijk voor het hele land de mogelijkheid van betaling per cheque openen. Aan de scholen is informatie ver strekt over het hoe en wat. De kinderen (uit de vijfde en zesde klas van de basisschool) moeten op drie dingen letten: dat het woord "kinderzegels", het bedrag en een handteke ning op de kaart voorkomen. Men verwacht dat er, ook door de grote aandacht van pers, radio en tv, een groot gebruik zal worden gemaakt van deze mogelijkheid. Voor de 51ste keer ging deze week de kinderpostzegelactie officieel van start. Vierhon derdduizend schoolkinderen leurden enkele weken geleden weer met bestellijsten langs Neerlands deuren. Dezer da gen worden de bestellingen afgeleverd. De plaatselijke comité's zorgen voor de rest van de verkoop. Vorig jaar was de totale opbrengst achtdriekwart miljoen gul den. Zestig procent daarvan kwam van de kinderen en veertig procent kwam via de plaatselijke comité's binnen. Dat plaatselijke comité wordt in Leiden bemand door twee vrouwen, mevrouw D. Penseel en mevrou w L. StofkooperZij moeten er voor zorgen dat de kaarten en zegels in Leiden zijn en over de verschillende verkoopposten verdeeld wor den. Die posten zijn behalve het hoofdpostkantoor, het postkantoor van Zuid-West, de Cronesteynflatsde Ko permolen het Diacones sen ziekenhuis en vermoede lijk het eigen postagentschap van Heineken. Opbeldag Bazaar Op zaterdag 19 november or ganiseert de dames-gym nastiekvereniging Nieuw Brunhilde van 's ochtends tien tot 's middags vijf een bazaar, annex rommelmarkt in het Leidse Volkshuis, Apothe- CcLUS6 kersdijk 33. Bestuur en leden hebben vele leuke dingen ge maakt, die tegen niet al te hoge prijzen te koop zijn. De christelijke werkende jonge ren organisatie "werkende jeugd" CNV-district Zuid- Holland houdt morgen een provinciale opbeldag voor alle jongeren in deze provin cie. Zij wil hiermee peilen hoe het onderwijs in de praktijk wordt ervaren. Van zeven uur 's ochtends tot vijf uur 's middags kan men 070-884702 of 070-891432 draaien om ervaringen te ver tellen of vragen te stellen. Kees Ouwejan In het Breehuys treedt op vrij dagavond 18 november Kees Ouwejan en zijn makkers op. Dit Leidse gezelschap brengt een afwisselend programma met Ierse kroeg- en zeemans liederen, Nederlandse caba retliedjes, blues, ragtime, ca lypso en rock and roll. Het op treden van de groep begint om negen uur 's avonds. Op vrijdag 18 november zal voor de Waalse Hervormde Gemeente in Leiden spreken Christophe Durlemann, di recteur van het Franse protes tantse centrum voor sociale zorg La Cause. Deze organi satie zet zich in voor de adop tie van kinderen, de hulp aan blinden en tal van vormen van maatschappelijke hulp verlening. Ds. Durlemann zal in het f rans) spreken over dit werk. De bijeenkomst wordt gehouden in de Waalse Kerk, Breestraat 64 in Leiden en begint om acht uur. Iedereen is welkom. LEIDEN - Het moet een recrea tieterrein worden, maar voorals nog is het vuilverbrandingster rein aan de Roomburgerweg één modderige massa met uitgegra ven paden. Onkruid steekt de kop al op. Medewerkers van de plantsoenen dienst en de afdeling Stedebouw namen er gisteren, met rub berlaarzen gewapend een kijkje. Het is de bedoeling dat er over het gestorte puin een meter aarde wordt gestort (waarna er groen geplant kan worden. In totaal denkt Gemeentewerken daar honderdduizend kubieke meter aarde voor nodig te hebben. Het wachten is nog op de aarde, want grond kopen zou te duur worden. Zodra een begin wordt gemaakt met de uitvoering van bijvoorbeeld het Witte Singel plan zal de grond die daar uit de grond komt op het puin worden gestort. Hoe het recreatieplan wordt inge vuld is nog onduidelijk. Wel staat vast dat er een fietspad komt van de Besjeslaan naar de Roombur gerweg, dwars door het terrein aldaar. Binnen twee, drie jaar moet het groen het puin hebben overwoekerd. CDA wil één miljoen voor parkeerkelder LEIDEN - De CDA-fractie in de Leidse raad wil opnieuw een po ging doen de bouw van een par keerkelder in de binnenstad te stimuleren. Bij het begrotingsde bat over ruimtelijke ordening kondigde Van Zijp gisteravond aan dat men uit het fonds Boven- wijkse Voorzieningen 1 miljoen voor een parkeerkelder wil reser- Een beslissing over dit voorstel valt pas aan het einde van de begro tingsbehandeling, wanneer de besteding van het fonds aan de orde komt. Het college heeft in het gebruik van deze pot - verkregen uit opbrengsten van gronduitgif- ten - geen reserveringen voor een parkeerkelder opgenomen. Het college heeft zich op het stand punt gesteld dat een parkeer kelder in de binnenstad gefinan cierd moet worden uit de op brengsten van parkeergelden en bijdragen van het bedrijfsleven. Deze voorwaarde stond tot standkoming van een parkeer kelder tot nu toe in de weg. Wethouder Waal bracht bij de ver dediging van zijn beleid overi gens naar voren dat men over het scheppen van parkeervoorzie ningen in de bitnnenstad in overleg is met de Stichting Leidse Binnenstad. Hij had tegen deze achtergrond dan ook geen moeite met een motie van WD-fractie- voorzitter Kuijers, die aandrong op overleg met het bedrijfsleven over centrale parkeervoorzienin gen in het centrum. LEIDEN - "De voortvarendheid onder het ambtenarenkorps leidt ook tot interne discussies". Dat is de summiere reactie van wet houder Waal op een artikel in deze krant, waarin gesignaleerd werd dat er ten stadhuize een "machtsstrijd" gaande is tussen verschillende ambtelijke afde lingen over de vraag wat er op di verse plekken in de stad ge bouwd moet worden: woning wetwoningen of premiekoopwo ningen. Het raadslid Beijen (PPR/D'66) had op een reactie van de kant van de wethouder op dit artikel aange drongen. In deze krant werd ook de macht gesignaleerd, die de af deling Stadsontwikkeling, Ver keer en Grondzaken kan hebben bij het verlenen van bouwopd rachten. "Hoe denkt het college te voorkomen dat dit soort twij fels rijzen?", vroeg Beijen zich af. "Ik denk dat er meer openheid no dig is in dit soort kwesties". Waal zei daarop het nogal "te betreu ren" dat Beijen sprak over twij fels. "Het is de vraag of we met de openheid nog verder kunnen gaan. Ik tart u om vijf gemeenten te noemen, waar de openheid verder gaat dan in Leiden", aldus Waal. Beyen bleef by zyn standpunt' "We moeten alle schijn van vriendjes politiek vermijden". Verboom: Binnenkort gesprek minister LEIDEN - Wethouder Verboom gelooft niet dat Leiden op korte termijn meer wisselwoningen voor renovaties be schikbaar krijgt. In het begrotingsdebat over volkshuis vesting in de raad, legde hij gistermiddag een motie van Hilda Passchier (PSP) - gesteund door CDA, CPN en PPR/D'66 - naast zich neer. De wethouder zag hierin geen steun in het overleg met Den Haag. Volgens Hilda Passchier zijn exira wisselwoningen nodig om bewo ners in de directe buurt, waar hun oude woningen gerenoveerd worden te huisvesten. In haar motie stelt zij dat de wisselwo ningen nu niet gelijkmatig over de stad verspreid zijn. Bovendien vreest zij met het huidige be perkte aantal stagnatie van de re novatie. In eerste instantie stelde Verboom dat de gemeente straks door poolvorming met andere ge meenten over meer wisselwo ningen hoopt te beschikken. Hij benadrukte echter dat van het rijk niet meer wisselwoningen te verwachten zijn. Den Haag han teert op dit punt strikte regels en wijst slechts beperkt toe. Verboom hield de raad overigens voor dat hij over de huidige knel punten in het huisvestingsbeleid binnenkort overleg heeft met de minister. In tweede instantie be val Hilda Passchier haar motie dan ook als steun in de rug bij dit overleg aan. De wethouder zei hier echter geen behoefte aan te hebben. Verboom ziet voor de toekomst wel mogelijkheden voor het gebruik van de onlangs ontwikkelde pa pieren wisselwoningen. Op vra gen van Van der Mey (SGP/GPV zei hij dat deze in Leiden 'te ge bruiken zouden zijn'. Als het mi nisterie toestemming geeft, wil de wethouder bij de fabriek een bestelling plaatsen. Op het punt van de renovatie bekri tiseerde CDA-er Ham de be perkte omvang, die wordt be reikt. Hij stelde vast dat het stre ven naar 800 renovaties per jaar lang niet is gehaald. Verboom noemde de 800 een 'magisch ge tal', waarop hij zich nooit vast geprikt had. Zelf vond hij dat zijn beleid binnen de beperkte moge lijkheden 'vrij aardig gelukt was'. Op het ogenblik stagneert de reno vatie. Wethouder Verboom zal daar binnenkort een gesprek over hebben met het ministerie van volkshuisvesting. "We hebben op het ogenblik alleen een plan van 52 woningen van De Eendracht bij Den Haag inge diend. Meer doen we voorlopig niet, want we willen eerst over de Wethouder Verboom knelpunten pratenaldus Ver boom. Hij signaleerde een ten dens bij het ministerie om steeds meer hernieuwbouw te propage ren in plaats van renovatie. "Maar ik weiger om bijvoorbeeld in de Kooi woningen af te breken, waarvan het karkas nog goed is", zei de wethouder. PvdA-raadslid Duivesteijn merkte op: "Mijn indruk is dat de provin ciale directie (van het ministerie) nog steeds achter het renova tieproces staat".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3