Zonder respons thuis kun je als politicus wel inpakken Q eidse agenda Begroting in raadscommissie goed ontvangen Exposities Voorschoten Vrouw (40) slaapt op station Rijdende winkel door weg gezakt "Besluit W armondse raad zal leiden tot forse schadeclaims" STAD EN RAND DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 LEIDEN - Een veertigjarige vrouw, die al geruime tijd onder de overkapping van het station slaapt, heeft gisteravond bij het politiebureau om overnachting gevraagd. De vrouw is Marok kaanse van oorsprong, maar heeft een Nederlands paspoort. Ze is getrouwd geweest met een Nederlander en heeft in Noord- wijk gewoond. Ze is nu geschei den van die man, en heeft zelf geen woonruimte. De gemeente Leiden heeft haar de afgelopen tijd diverse keren woonruimte aangeboden, die ze echter weigerde. Ook hotel 'De Wekker' bood haar slaapplaats tegen een zeer kleine vergoe ding, ook dit aanbod sloeg de vrouw af. De politie heeft haar, na pogingen om tot een gesprek te komen, heengestuurd. De vrouw wil volgens de woordvoerder van de politie, geen hulp aanvaarden, tenzij ze een heel huis zou krijgen. LEIDEN - De rijdende winkel van een winkelier uit de Kraaierstraat zakte gistermiddag door de weg. Op de Thorbeckestraat ter hoogte van de Wasstraat raakte de wagen vast en kon niet meer op eigen kracht verder. De brandweer takelde de licht be schadigde wagen eruit. CDA Leiderdorp een feit; Cor Gordijn lijsttrekker: LEIDERDORP - 'Als je keihard krijgt voorgeworpen datje de mensen voor de gek houdt, zoals in de raadsvergade ring van deze week, terwijl je eigenlijk probeert voor deze mensen te werken, dan doet mij dat ontzettend pijn' en 'als je voor de mensen in de maatschappij bezig bent dan zie je ze zelden lachen'. Woorden uit de mond van Cor Gordijn uit Leiderdorp, die een beetje de emotionaliteit aangeven waarmee deze wethouder bij het politieke werk betrokken is. DEN HAAG/WARMOND - "Ik ben bang wanneer de War- mondse gemeenteraad in de nu aangenomen houding ten opzichte van de Schiphollijn zal blijven volharden, dat zal leiden tot forse schadeclaims. In de nieuwe spoorlijn is in middels al een bedrag van 400 miljoen gulden geïnvesteerd. Als dat bedrag door vertra ging pas een jaar later ren dabel kan worden gemaakt ontstaat er een verlies van een veertig miljoen gulden. Dat zijn forse bedragen". Aldus reageerde gistermiddag gedeputeerde Buijsert op het bekend worden van het standpunt, dat de War- mondse raad de avond tevo ren had ingenomen, tijdens de aanwezigheid van minister Westerterp. Gedeputeerde Buijsert wees erop, dat door de Warmondse gemeenteraad twee beslissingen zijn geno men die in tegenspraak met elkaar zijn. De eerste dateert, aldus Buijsert uit januari van dit jaar. War mond is toen akkoord gegaan met de ongelijkvloersekrui- sing van de spoorlijn bij de gemeente Warmond, met in achtneming van de voor waarden gesteld door het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat. Bij de behandeling van het be stemmingsplan landelijke gebieden is door een actieg roep aangevoerd dat geen on gelijkvloerse kruising nood zakelijk zou zijn wanneer op het Leidse station speciale voorzieningen zouden wor den getroffen. Mede daardoor heeft de raad zich toen verzet .tegen die ongelijkvloerse kruising. Op basis van het eerste raadsbesluit heeft het War- college aan GS ge vraagd verklaring van geen bezwaar te geven, zodat voor uitlopend op het bestem mingsplan met de werk zaamheden begonnen zou kunnen worden. In het over leg tussen de gemeente War mond en het ministerie afge lopen maandag heeft Wes terterp duidelijk gemaakt, dat hij zich wenst te houden aan de oorspronkelijke overeen komst. Volgens gedeputeerde Buijsert is de ongelijkvloerse kruising onder meer noodzakelijk om een goede dienstregeling te kunnen handhaven op de be staande "oude lijn": Am- STERDAM%Haarlem-Leiden Den Haag-Rotterdam. 'Ik ben zelf nogal coöperatief van doen. Daar kreeg ik in het begin toen ik pas in de raad zat en vooral later als wethouder, aan passingsmoeilijkheden door', zegt de Leiderdorpse wethouder van middenstandsaangelegen heden en maatschappelijk wel zijn. Cornelus Gordijn, 55 jaar oud, een 'fijn' baantje aan de TH Delft ('hoofd van de technische en al gemene diensten van de biblio theek en coördinator van de nieuwbouw, die daar hopelijk gaat plaatsvinden'), dertig jaar lid van de ARP, jarenlang voorzitter van het college van bijstand en diaken in Leiderdorp. Sinds de nieuwe raadsperiode is hij raads lid en 1 juli vorig jaar werd hij wethouder. Taak erbij Afgelopen week is het CDA in Leiderdorp een feit geworden, tenminste: „Er zijn drie kiesver enigingen die federatief samen werken en naar buiten treden" zo formulèert de heer Gordijn het. Volgens de oprichtingsakte zal bij de in 1978 te houden verkiezin gen de eerste kandidaat worden geleverd door de AR, dë tweede door de CHU en de derde door de KVP. Dit betekent voor de wet houder alweer een taak erbij, maar verder een bewijs van ge schiktheid dat zijn fractie (en de KVP en de CHU) hem na een toch wel beperkte ervaring (bijna vier jaar raadswerk en daarvoor wat commissiewerkzaamheden) meegeeft. Voor het gezin gordijn (vrouw en vier kinderen) betekent deze nieuwe positie als lijsttrekker van het CDA weer minder vrije tijd voor de familie. „Je moet proberen een evenwicht te vinden in de combinatie poli- tiek-gezin. Naast het gewone werk legt de politieke taak nog een behoorlijk beslag op je gezin. Als je vrouw je daarin niet steunt kun je wel inpakken. Als er thuis geen respons is kun je als politi cus wel stoppen", aldus Gordijn Opdracht „Je kunt je wel afvragen waarom ik zoveel tijd opoffer aan de poli tiek. Nou, ik zie het als een op dracht die ik gekregen heb. Al heel jong ging mijn interesse naar de politiek uit. Ik heb indertijd veel kerkelijk en ander dienstverlenend werk gedaan. Pas nadat ik getrouwd was ben ik lid geworden van een politieke partij". In het kader van het evangelisa tiewerk werd Gordijn in de jaren na de oorlog in de achtergebleven buurten van Leiden gecon fronteerd met schrijnende toe standen. „Die moesten doorgespeeld wor den aan maatschappelijke in stanties. Maar die waren direct na de oorlog nog dungezaaid. De enige mogelijkheid was te probe ren in contact te komen met de besturen en dat kon alleen via politieke kanalen. Dit is een van de redenen waarom ik ben toege treden tot een politieke partij", aldus Gordijn. Cor Gordijn, die oorspronkelijk uit Leiden komt en daar ook gestu deerd heeft, stond altijd op de lijst voor de AR. „Ik heb me vroeger echter met opzet nooit op een verkiesbare plaats laten zet ten omdat ik nog teveel actief was in het kerkelijk en maatschappe lijk werk". Met deze bezigheden heeft de heer Gordijn onder an dere meegemaakt dat de Stich ting Midden Rijnland (voor be jaarden en gezinsverzorging) van de grond kwam. Samenwerkingsverband Na het stranden van een poging tot een gezamenlijke lijst met de KVP voor de laatste gemeente raadsverkiezingen is toch een goed contact met de katholieke partij ontstaan binnen de raad, hetgeen geleid heeft tot het huidige CDA. „We treden nu in de raad op als sa menwerkingsverband in een embryonaal stadium, met eigen leden van de eigen kiesvereni ging". De heer Gordijn denkt dat rond 1980 het CDA in Leiderdorp pas echt van start kan gaan. „Ik persoonlijk heb altijd al in het CDA geloofd. In deze tijd van vele maatschappelijke proble men moetje deze zaken niet meer fragmentarisch aanpakken. Als grote groepering kun je ze veel fundamenteler te lijf gaan" zo meent de nieuwe en eerste lijst trekker van het CDA in Leider dorp. Donderdag Gemeentehuis Leiden, begrotingsraad Academiegebouw, Rapenburg 73, Aris- toteles-herdenking 20 uur. Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 20-21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architectenbureau, gratis advies, 20-21 uur. tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-avond café, 21-24 uur. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309; spreekuur Alg. Invalidenbond 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2af Nederland voor buitenlanders, 19.30 uur, project Leiden handenarbeid 20 uur. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, sport- café, toneelworkshop, gitaarcursus, Go, alle groepen vanaf 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, keramiekcur- sus, 19.30 uur, tapdansen, koffiebar, 20 3e Binnenvestgracht kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica, 19.30 uur. Leiderdorp, commissie financiën en belasting Leiderdorp, 20 uur Zoeterwoude, huisvlijttentoonstelling "Ons Thuis" 20.30 uur. Apotheken De avond-nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 11-18 nov., door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek R. v. Breest Smallenburg, Loevestein 6 Leiderdorp, tel. 890000. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare nnn^™49441 hnaandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Dienstencentrum ZOETERWOUDE - De gemeente raad zal weinig problemen heb ben met de begroting voor vol gend jaar. Dat mag men con cluderen uit de eerste behande ling in de commissie voor finan ciën, die, zoals dit al een aantal jaren gebruikelijk is, tevens als begrotingscommissie fungeert. Nieuw was dat dit voor het eerst in het openbaar geschiedde. Het publiek honoreerde dit unieke gebeuren niet: er was slechts één toehoorder. Alleen over de onroerend-goedbe- lasting die in 1978 ingevoerd gaat worden lijkt het laatste woord nog niet over te zijn gezegd. De opbrengst hiervan steekt nogal royaal uit boven die van de drie belastingen in het lopende jaar die zij vervangt. Wethouder Maan becijferde, op grond vah de ver wachte hoge kosten en van de uitbreiding van de gemeente, dat de opbrengst echter nauwelijks uitkomt boven de 5% verhoging, die als norm bij het opstellen van de nieuwe cijfers werd gehan teerd. De commissie had ook nogal wat zorgen over het oplopen van het tekort van het zwembad. De kos tenstijging overtreft belangrijk de meeropbrengst als gevolg van de matige, door de rijksoverheid toegestane. tariefsverhoging. Hetzelfde werd ook gesteld over de reinigingskosten. Ook het geraamde exploitatiete kort van het multifunktionele gebouw dat volgend jaar gereed (leboren: Heidi M. dr v H J L van der Holst en C M Ruigrok Ilja I, zn v J H Witteman en A Portegies Femke A M, dr v H School en M S Kipping Wendy D, dr v J Wijnja en M M A van Brummen Qui- rine G, dr v A Vosmaer en k E de Fer- Overleden: A Disseveld (1896) G Visser (1910) M H C C Nellensteijn (1893) geh gew met G G Schrekker komt kwam al om de hoek kijken. De subsidienormen van de bi bliotheek en van de verenigingen die hier straks hun onderkomen gaan krijgen, en voor aanzienlijk hogere huren komen te staan, zullen moeten worden herzien. Overigens zullen de muziekver enigingen in de gemeente in het komende jaar opnieuw op een fikse subsidieverhoging kunnen rekenen. Op 30 november gaat de complete raad ondermeer met het houden van algemene beschouwingen nader op de begroting in. Twee gewonden door vallende betonblokken r Wethouder C. Gordijn'Persoonlijk heb ik altijd al in het CDA geloofd Sinterklaas De wind waait weer door de bomen. Onmiskenbaar na dert de tijd van het heilig avondje, van speculaas, marsepein en warme choco lademelk. Zaterdagmiddag om 2 uur kunnen de Voorschotense kinderen de goedheiligman verwelkomen in winkelcen trum (ja, ja, de goede man gaat met zijn tijd mee) Noord-Hofland. Na een rondwandeling door dit cen trum wil de Sint de kinder tjes volgaarne ontvangen in de vestiging van de RABO- bank. Daarna (omstreeks half 4) begeeft hij zich naar het dorpscentrum, waar hij na een rondwandeling door Schoolstraat en Voorstraat weer tijd voor de kleintjes heeft. Sinterklaas (2) maandagavond 21 november in met een verguld-avondje (a la Camera Obscura). In het Dorpshuis kunnen de deel nemers dan speculaaspop pen vergulden en glazuren. Aan het eind van de avond wordt bisschopwijn ge schonken. Deelnemers kunnen zich opge ven bij mevrouw M. van Lent, Vronkenlaan 15, Leiderdorp. Tel: 893898. Skigymnastiek Je kunt ook nog wat verder vooruitkijken dan naar Sin terklaas: naar de win tersportvakantie bijvoor beeld. Wintersportliefheb bers kunnen bij de Voor schotense gymnastiekver eniging Avanti reeds nu ski gymnastieklessen nemen. Het programma start zaterdag 19 november om 9 uur. De 10 lessen (voor 25 gulden) wor den gegeven door .laan van Vliet, recreatieleider. In principe buiten in het Bur gemeester Berkhoutpark en alleen bij heel slecht weer binnen in de gymzaal bij het gemeentehuis. Iedereen kan zich voor deze lessen opgeven en wel bij mevrouw W. Trel, tel. 01717-7337. Fanfare De St. Jan's fanfare (waartoe ook de boerenblaaskapel De Rammeljetsers behoort) geeft op zaterdag 19 novem ber een uitvoering in ,,'t Cen trum" aan de Schenkelweg te Zoeterwoude. De Fanfare wil voortaan elke winter twee concerten geven. Dit is voor deze winter het eerste. De avond begint om 8 uur. Pluimvee en vogels Van vrijdag 18 tot en met zon dag 20 november organiseert de Pluimvee- en vogelver eniging „Wassenaar" de jaarlijkse clubtentoonstel ling in het Jeroenhuis in de Kerkstraat. Daar zal dan ook de traditionele tombola en loterij worden gehouden. Eerste paal wijkgebouw LEIDERDORP - ,Jiet clubhuisloos tijdperk in deze wijk zal nu spoedig tot het verleden behoren" zei Leiderdorps ereburger en be woner van het Zijlkwartier, de heer Nievaart. Gistermiddag sloeg hij de eerste paal voor het wijkgebouw met gymnastiek zaal. Wethouder Gordijn vond de bouw van het multifunctionele centrum in het Zijlkwartier, het eerste in Leiderdorp, voor deze wijk be langrijk: hierdoor hoeven de be woners zich niet langer een „aan hangsel" te voelen van de rest van de gemeente. „We kunnen nu tijdens ae bouwtermijn vah negen maan den de bestuursvorm goed voor bereiden", aldus wethouder Gor dijn. Het multifunctionele gebouw zal in de toekomst door de buurt-en speeltuinvereniging" Zijlk wartier", K O afdeling Leider dorp en verschillende andere sport-/verenigingen gebruikt worden. ZOETERWOUDE - Bij aanne mersbedrijf Schouten BV aan de Industrieweg in Zoeterwoude zijn vanmorgen om 7.45 uur twee Leidenaren gewond doordat bij het hijsen van betonblokken zes blokken met een gewicht van on geveer 8 kilo naar beneden vie len. De mannen werden door deze blokken geraakt en zijn met hoofd- en rugletsel naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. VOORSCHOTEN.- De komende feestdagen zijn er waarschijnlijk niet vreemd aan dat in Voorscho ten dit weekeinde op diverse plaatsen "kijk-keur-koopmoge- lijkheden" zijn voor diverse vor men van kunst. Vrijdag is er de gehele dag een Welfare-tentoon stelling in de Dorpskerk. Het Welfare-werk viert het zilveren jubileum en de minder-validen hebben danig hun best gedaan om dit maal de tentoonstelling met gelegenheid tot koop een bij zonder aanzien te geven. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstruat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Dierenbescherming Advocaten spreekuur Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. ll.qp-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Belangengroep alleenstaanden SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Vrijdagavond opent de heer P. Groeneveldt in de openbare bi bliotheek de keramiektentoon- stelling met werken van Wil den den Wijngaard en Greet Anker. Deze tentoonstelling is te bezich tigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek aan de Wijn gaardenlaan en duurt tot 23 de cember. Zaterdagmiddag om 2 uur opent wethouder L. Marselis de 10de kunstmarkt van de Voor schotense kunstkring in het Am bachtshuis op de Voorstraat. De 50 leden van de kunstkring onder wie Paul Citroen, exposeren hun werk en bieden dat ter verkoop aan. De tentoonstelling is daarna de gehele week geopend. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30. Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2