Meer doen aan woning nood grote gezinnen" Raad Alkemade nog altijd voor 4 ton aansprakelijk Rechter verbiedt muziek in jeugd- gebouw de Schakel r>r> 'Hele Merenwijk moet Leidse grond worden' Wateroverlast wordt verholpen WD-raadslid wil woonwagenbewoner als bewaker zien Opknap beurt Rhynen- burcher molen DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 Leidse gemeenteraad wil: Voorjaar 1978 herindeling aantal straten in "De Kooi" LEIDEN - In het voorjaar van 1978 zal waarschijnlijk een begin wor den gemaakt met de herindeling van een aantal straten in De Kooi, te weten de Driftstraat, de Atjeh- straat, de Parkstraat, de Lom bokstraat, de Ambonstraat en de Javastraat. Tegelijk met de ver betering van de straten zal de verlichting worden aangepast. i Bij oversteekplaatsen zullen stoepranden worden verlaagd om het oprijden van rolstoelen en kinderwagens te vergemak kelijken. De tijdelijke route die de bus nu volgt - Atjehstraat, Parkstraat, Javastraat - zal een definitieve worden, zodat de bussen ook in de toekomst niet meer over de Driftstraat zullen rijden. Voor alsnog wordt ervan uitgegaan dat de Driftstraat een functie krijgt als buurtontsluitingsweg. Op de hoek Atjehstraat-Driftstraat komt een speelhek met fiets- klemmen terwijl er ook bloembakken zullen worden ge plaatst in.de Driftstraat. Over de inrichting van een plant soen aan de Atjehstraat zal nog nader overleg worden gepleegd met de buurtbewoners. Wel is inmiddels voor de restauratie van het monument een krediet aan gevraagd. En omdat in de Park straat de bussen zullen blijven rijden zullen de parkeerplaatsen aan de kant van de woningen komen. LEIDEN - Een vrouw werd op het parkeerterrein van de Rijn landflat aan de Bachstraat lastig gevallen door een jongeman. Deze probeerde de vrouw van haar handtas, waarin haar por temonnee zat, te beroven. Door dat de vrouw haar tas stevig vast hield, lukte dit de jongen niet, waarop hij de vlucht nam. LEIDEN- De Leidse gemeenteraad wil dat er meer gedaan wordt ter leni ging van de woningnood onder grote gezinnen. Mogelijkheden daarvoor zijn het doorbreken van duplexwoningen en andere beneden- en boven woningen in renovatiecomplexen of tiet nieuwbouwen van een aantal grotere woningen. Het CDA-raadslid Ham diende gis teren tijdens de begrotingsbe handeling een door alle fracties ondertekende motie in. Hij vraagt daarin aan B ex W om een onderzoek te doen instellen naar de problemen rond de huisves ting van te klein of slecht gehuis veste grote gezinnen (zes of meer personen). Voor 1 maart 1978 moet het college het resultaat van dit onderzoek aan de gemeente raad ter kennis brengen en voor stellen doen om de grote gezin nen binnen twee jaar aan betere huisvesting te helpen. Ham wees erop dat de lijst van urgent wo ningzoekenden bij Bureau Huis vesting 137 grote gezinnen bevat, terwijl 110 gezinnen al meer dan drie jaar als zodanig staan inge schreven. "De lijst wordt steeds langer als gevolg van de gezins hereniging van buitenlandse werknemers", aldus Ham. Hij herinnerde wethouder Verboom aan uitspraken die deze in 1973 als Pvd A-raadslid had gedaan: de oplossing van de woningnood is vrij simpel, men behoeft slechts een paar duizend goedkope wo ningen in Leiden te bouwen, al dus Verboom destijds. De wet houder reageerde gisteren als volgt: "In die tijd zat ik in de op positie. Toen was het makkelijk om zulke dingen te zeggen". Prijsstijging Dat de woningnood stijgt is volgens Verboom mede veroorzaakt doordat de gemeente, i.e. Bureau Huisvesting steeds minder wo ningen te verdelen heeft de prijzen van koopwoningen stijgen en kunnen daardoor bui ten de invloed van Bureau Huis vesting komen. PPR/D'66-raads- lid Beijen staafde deze bewering met cijfers. Op de advertentiepa gina's van deze krant afgelopen zaterdag had hij 21 woningen aangetroffen, die in de Meren- wijk te koop werden aangebo den. De prijzen daarvan varieer den van 262.000 tot 540.000 gul den (gemiddeld ruim 311.000). Daar waren woningen in de vrije sector bij, maar ook pre miekoopwoningen. Van de wo ningen die de Stichting Eigen Huis in de Merenwijk, voor nog geen ton heeft laten neerzetten werden er zeven aangeboden met een gemiddelde vraagprijs van 273.500 gulden. "Wat is dan nog het nut van premiebouw, behalve voor de eerste bewoner?", vroeg Beijen zich af. Het PPR/D'66- raadslid wist gevallen, waarbij iemand zelfs twee keer een pre miekoopwoningen had gekocht en zo het eerste huis met winst doorverkocht en twee keer een premie incasseerde. Voordat de gemeente de grond uitgeeft van Boekhorst en Koppelstein (delen van het Morskwartier) moet het college op deze aspecten ingaan, aldus Beijen in een motie. Wet houder Verboom herhaalde dat voor deze gebieden een zg. anti- speculatiebeding in de koopcon tracten zal worden opgenomen. Raadslid in motie: LEIDEN - Wethouder Verboom van volkshuisvesting heeft gis termiddag in de gemeenteraad toegezegd maatregelen te nemen om de slechte woonomgeving bij de wisselwoningen aan de Van Huisweg te verbeteren. Zoals gis teren in deze krant gemeld, zijn de bewoners sterk ontevreden over de situatie. Men heeft vooral wateroverlast. De problemen rondom de wis selwoningen aan de Van Huis- weg werden in de raad aange kaart door PvdA-er Duivesteijn. Hij vroeg het college zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om de situatie te verbeteren. „Wat daar staat is volstrekt on toelaatbaar", aldus Duivesteijn. Wethouder Verboom bleek overi gens zelf niet op hoogte hoogt te zijn van de situatie. „Voor mij is het helemaal nieuw", was zijn eerste reactie. Desondanks had hij geen moeite maatregelen toe te zeggen. „Natuurlijk gaan we daar iets aan doen", gaf Duives teijn te verstaan. LEIDEN - Viscollege "De Ruisvoorn" hield een wedstrijd in het verlengde van de Nieuwe Vaart en in de Stille Rijn. De uit slag was: 1. J. Nieuwenburg jr. 3420(56), 2. W. Weenink 2470(35), 3. A. Hageman 2100(31), 4. J. Nieuwenburg sr. 1800(30), 5. D. v. Ginkel 1880(29), 6. A. Laterveer sr. 1870(29), 7. S. Dubbeldeman 1700(27), 8. Th. Voskuil 1110(20), 9. J. de Hoed 870(14), 10. W. Oost veen 700(11). LEIDEN - Het gemeentebestuur van Leiden moet opnieuw met de gemeente Warmond in onder handeling treden om te komen tot een zodanige grenscorrectie, dat de gehele Merenwijk onder Leiden komt te vallen. De kwes tie moet zonodig onder de aan dacht van hogere overheden worden gebracht. Deze motie, die de instemming van wethouder Waal verkreeg, werd gisteren ingediend door het PPR/D'66-raadslid Beijen tijdens de begrotingsbehandeling door de Leidse gemeenteraad. In het nu nog Warmondse gedeelte van de Merenwijk zal door Nationale Nederlanden woningbouw wor den gepleegd. Volgens Beijen moet voorkomen worden dat de Merenwijk straks onder twee verschillende gemeenten komt te vallen, hij herinnerde eraan dat Warmond in 1971 een grenswijzi ging in het vooruitzicht heeft ge steld. Over het resultaat van een gesprek met de gemeente War mond toonde wethouder Waal zich overigens niet optimistisch gezien de ervaring die hij bij eer dere onderhandelingen heeft op gedaan. Nationale Nederlanden wil in het Warmondse gedeelte van de Me renwijk 150 eengezinswoningen in de premiehuur neerzetten en 360 eengezinswoningen in de vrije sector. Het pvdA-raadslid Duivesteijn drong er op aan om deze verhouding ten gunste van de premiehuur- of of pre- miekoopsfeer te wijzigen. Hij er kende overigens dat de gemeente aan een contract vastzit, dat Na tionale Nederlanden de moge lijkheid biedt om de nadruk op de vrije sector te leggen. Wethouder Verboom beloofde om (nog maals) over deze zaak met verte genwoordigers van Nationale Nederlanden te zullen gaan pra- V erkeerslichten Kettingstraat LEIDEN - Op het kruispunt van de Kettingstraat en de Hoge Rijndijk zijn de afgelopen dagen verkeerslichten geplaatst. Nu het Waardeiland steeds meer bewo ners gaat tellen, deden zich op het kruispunt soms gevaarlijke situa ties voor. De nu geplaatste in stallatie is bedoeld als een tijde lijke noodoplossing, in afwach ting van definitieve voorzienin gen. Verwacht wordt dat het nog ongeveer een jaar zal duren voor dat op dit kruispunt een zoge naamde verkeersafhankelijke in stallatie kan worden geplaatst. LEIDEN - De nieuwbouw langs de Langegracht krijgt langzaam vorm. Door het slechte weer en stagnatie in de aanvoer van ma teriaal ligt de bouw van de flat tegenover het kruispunt met de Pelikaanstraat iets achter op schema, maar als het verder niet tegenzit kan april volgend jaar de eerste woning opgeleverd wor- dèn. De ruwbouw is voltooid, het skelet kan nu verder opgevuld worden. De bouw van het stadskantoor daarnaast (nog net links op de foto te zienligt ook iets achter op schema omdat het nauwelijks mogelijk bleek Leidse werkne mers te wervenDit gebouw wordt aan de singelkant nog hoger vier lagen), aan de straatkant blijft het twee lagen. Voor de gebruikers van het Huigparkje erachter betekent de bouw enig ongerief. Na man kementen aan de bestrating is nu de verlichting weer defect. LEIDEN - WD-raadslid Zon- nevylle heeft het gemeente bestuur van Leiden de sug gestie aan de hand gedaan om woonwagenbewoners buiten het woonwagencentrum tij delijk standplaats te geven bij afgelegen en onbewaakte ge bouwen. Volgens de WD-er leert de ervaring dat daarmee het aantal inbraken en ver nielingen aanzienlijk wordt beperkt. Zonnevylle deed zijn suggestie gisteravond in de raad bij het begrotingsdebat over onder wijs. Hij sprak van 'een op merking die sommigen mis schien doet rillen' en voegde daar direct aan toe 'Maar het is een serieuze opmerking'. Het WD-raadslid noemde als voorbeeld voor zijn suggestie de praktijk bij een kantoor pand aan de Staionsweg waar niet meer ingebroken zou zijn sinds een woonwa genbewoner daar een stand plaats heeft ingenomen. Zon nevylle dacht voor de ge meente aan het scholen complex Cronestein en on bewaakte sportcomplexen. Volgens het raadslid zal voor dergelijke standplaatsen ze ker belangstelling zyn. „Er zullen vast woonwagenbe woners zijn die het overvolle kamp willen verlaten", ^ji hij. Behalve beperking van ver nielingen en inbraken zag Zonnevylle zijn suggestie als een bijdrage tot verdere in tegratie van een bevol kingsgroep'. Bouw van sporthal begonnen maar bekroning van een goede sa menwerking. 'Ik neem m'n pet af voor het tempo waarin veel in een korte tijd moest worden gedaan'. Al een jaar of acht wordt er in Al kemade gepraat over de bouw van de hal. Maar pas de laatste tijd is zij in een stroomversnelling gekomen. Het bedrijfsleven schonk vijftigduizend gulden bij de opening van een nieuwe fab riek en er werd een potje voor de sporthal gesticht. September De aannemer is vastgeprikt op 1 september. Dan moet de hal klaar zijn. Zo niet dan vervalt de on- derwijsuitkenng, een bedrag dat de ton ver overschrijdt. Over de bezetting van de hal (die een huurprijs van 27.50 per uur doet) kon de sporthalcommissie nog vertellen, dat tachtig procent voor het onderwijs al is vol geboekt en de uren voor de rec reatieve sport volledig. Er komt een nauwe samenwerking- tussen het personeel van de hal en dat van het zwembad. Het zwembad personeel zal in de stille uren werkzaamheden ver richten in de sporthal. Er zal ech ter nog een algemeen bedrijfs leider worden aangesteld, die de sportaccomodaties onder zijn hoede krijgt. Wat de hal zelf betreft: die krijgt een afmeting van 28 bij 44 meter, een vaste tribune met een capaciteit van driehonderd kijkers, vier kleedruimten met douches, een EHBO-kamer en een regieka mer. Er is een inter televisie-cir cuit om de boel in de gaten te houden. Verder is het mogelijk voor invaliden om zo naar binnen te rijden. Ook zij kunnen gebruik maken van de wasgelegenheid zonder dat zij enig obstakel ont moeten. Bowling In de hal komen verder twee bow lingbanen en een barretje. De bouwkosten van de bowling zit ten bij die van de sporthal maar moeten via de huurprijs terug vloeien naar de gemeente. De in richting van de bowling is voor rekening van de exploitant. De sportcommissie is ook op zoek naar een plaatselijke horecaman die de bar wil gaan bemannen. Het is de bedoeling dat hij ook klanten in het zwembad van een drankje voorziet. Voorzover men tot nu toe heeft kunnen berekenen zal de hal een jaarlijks exploitatietekort heb ben van zo'n vijftigduizend gulden. Eerste concert van Symphonie- orkest Bloem bollenstreek SASSENHEIM - Het "Sym fonieorkest Bloembollenstreek" geeft dinsdag 22 november een concert in de Gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sas- senheim. Het is het eerste concert van het in oktober van het vorig jaar opgerichte Bloembol lenstreekorkest. Het orkest, bestaande uit zo'n vee rtig enthousiaste amateurmusici, staat onder leiding van dirigent W van Duün Op het programma staan werken van G P. Handel, de Suite 1 en 2 uit "Water Music" en Mars uit "Scipio". Verder worden werken gespeeld van F.L. Casadesus en Franz Schubert. Het concert be gint om 20.00 uur. HAZERSWOUDE - De Rhynen- burcher molen, aan de spoorlijn Utrecht - Leiden ter hoogte van de Hazerswoudse wijk Rhynen- burch, zal worden gerestaureerd. ROELOFARENDSVEEN - Nog altijd lopen de raadsleden van Alkemade de kans om persoonlijk aansprakelijk te worden gesteld voor het lieve sommetje van ruim vierhonderdduizend gulden. Dit bedrag moest nog als extra krediet worden toegevoegd aan de ruim drie miljoen gulden, die nodig waren voor de bouw van de sporthal. De raadsleden zetten, nadat zij dit geld hadden uitgetrokken, daarna het licht op groen en konden de bouwactiviteiten beginnen. MaarGedeputeerde Sta ten hadden en hebben thans nog niet goedkeuring gehecht aan dat extra bedrag. Het restauratieplan en de begro ting, opgesteld in een samen werking van gemeente en Monu mentenzorg, zijn al gereed. De kosten zullen vele malen hoger zijn dan was verwacht. Hierover treedt het gemeentebestuur in overleg met het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk. Als dat gesprek gunstig kan worden afgesloten, zullen B en W de raad op korte termijn een krediet voor de res tauratie vragen. Een funderingsonder zoek heeft uit gewezen dat op de plaats van de Rhynenburcher Molen een wip molen heeft gestaan. Op de oude fundering daarvan heeft men de thans aan restauratie toe zijnde zeskantige molen geplaatst Aan vankelijk heeft men met de ge dachte gespeeld,om de bestaande fundering te gebruiken, maar daar is men vanaf gestapt. Evenmin zal men de oude funde ring gaan opvijzelen, wat ook al eerder als een oplossing werd ge zien. Op maaiveldhoogte wordt nu een betonnen vloer gestort,waarin uitsparingen worden aange bracht zodat daardoor palen kunnen worden geperst. Het ste nen gedeelte van de romp zal aan de vloer worden bevestigd. Het bovenste stuk van de romp wordt rech t gezet .Daarop word t de kap, die na verwijdering wordt gere pareerd, geplaatst. Getracht zal worden om het te gebruiken riet brandvrij te maken. Hoewel burgemeester Bolten dit gisteren met een lach om de lip pen vertelde toen hij de eerste paal voor het miljoenencomplex in de zachte (veen) grond had ge dreven, waren er maar weinig raadsleden die zijn voorbeeld volgden. Hier en daar kwam een krampachtig glimlachje op het gezicht, maar een lachsalvo klonk er bepaald niet op. Wel een beetje begrijpelijk want als het provinciaal bestuur 'nee' laat ho ren, dan moet iedere vroede va der toch altijd nog meer dan der tigduizend gulden uit de 'knip' tevoorschijn toveren. Voorwaar geert kleinigheid. Last Bolten probeerde de raad toch niet al te ongerust te laten worden en vertelde dat er achter de scher men in Den Haag hard wordt ge werkt om een gunstige uitspraak bij de Gedeputeerden los te peuteren. 'Dan is er een ferme last van uw schouders', aldus de bur gervader, die bovendien wist te vertellen dat GS wel over de brug zullen komen. De sporthal in Roelofarendsveen komt op vierhonderd palen te rusten, direct grenzend aan het zwembad. Burgemeester Bolten noemde de start van de bouw een TER AAR (LANGERAAR) - In het jeugdgebouw De Schakel in Langeraar (gemeente Ter Aar) mogen geen aisco-avonden meer worden gehouden. Dit heeft de Haagse rechtbank-president, mr. Blaauw, gisteren bepaald. Een deskundige van TNO Delft gaf de doorslag in het kort geding dat bewoners van het dorp hadden aangespannen tegen het gemeen tebestuur. Inzet was een disco theek die volgens de wijkbewo ners te veel herrie produceert. Het verbod, dat direct van kracht is, geldt voor "levende" als me chanische muziek. Dit betekent dat dans- en disco-avonden in De Schakel van nu af taboe zijn. Ook al voerde de gemeente Ter Aar - als gedaagde - aan dat het een kwestie van tijd was en dat de bewoners op de lange duur wel zouden wennen aan het weke lijkse muziekavondje, de recht bank-president dacht daar heel anders ove seerde zijn ring van TNO in Delft. Een des kundige van dit instituut had be cijferd dat de discotheek negen tig decibel (geluidssterkte) pro duceert. "Veel te veel" vond TNO voor een installatie in een houten gebouwtje. Het proces sleepte zich al geruime tijd voort. Pogingen om tot voor beide partijen aanvaardbare op lossingen te komen brachten geen soelaas. Deskundigen had den als een gesteld dat tachtig of éénentachtig decibel het maximaal toelaatbare is. Volgens de leiding van De Schakel te weinig om dansavonden "reeel" te houden. Slechts een goed ste nen jeugdgebouw met speciale voorzieningen voor muziek zou uitkomst bieden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21