Kansen voor combinatie CDA-VVD gestegen 1 Citizen Quartz LCDTijdmeter Leiden in de clinch met Dixons Rinck Den Bosch bijna in kwartfinales van EC basketbal DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 VARIA PAGINA 19 DEN HAAG (SP) - De kansen voor een regeringscombina tie van CDA en VVD stijgen met de dag. Vooral in de CDA-fractie in de Tweede Kamer wint de overtuiging veld, dat deze combinatie de laatste mogelijkheid biedt voor een parlementair meerderheidskabinet. DEN BOSCH - F/Den Bosch heeft in het Europese basketbal toer nooi voor bekerwinnaars een ruime overwinning behaald op Slavia Praag: 98-73. Den Bosch heeft door deze zege een royale kans op een plaats in de kwart finales. De marge moet ruim vol doende zijn voor de return vol gende week in Praag. De dames van RM/Rotterdam Zuid hebben in de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen met 73H58 gewonnen van het Bul gaarse Mineur Pernik. Een on verwachte prestatie, want de Bulgaarse dames bereikten vorig jaar de finale van het toernooi om de Ronchetti-beker (Europacup 2 en 3), terwijl Bulgarije op de Olympische Spelen de bronzen medaille veroverde. De voorde lige marge van vijf punten is ech ter een wankele basis voor de re turn. De damesploeg van Delta Lloyd heeft in Traviso de eerste wed- Het overleg tussen informateur prof. mr. W.C.L. van der Grinten en de fractieleiders Wiegel (VVD) en Van Agt (CDA) voltrekt zich achter de hermetisch gesloten deuren. Over de besprekingen worden geen inhoudelijke mededelingen ge daan. Dit in schrille tegenstelling tot het formatieoverleg in de voorbije maanden tussen PvdA en CDA. De informateur beperkte zich gis teravond tot de mededeling, dat is nagegaan welke onderwerpen in het te sluiten regeerakkoord geregeld kunnen worden. Het overleg over het regeerakkoord is vanmiddag voortgezet. Op merkelijk is, dat de besprekingen tot enkele uren per dag worden beperkt. Dit rustige vergader tempo is vooral CD A-leider Van Agt welkom. Van Agt heeft nu al bijna een half jaar van slopende onderhande lingen met de PvdA achter de rug. Bovendien meent de CDA- leider dat zijn fractie in z'n geheel geleidelijk aan moet wennen aan de gedachte dat "een wég terug naar de PvdA" is afgesloten. strijd uit de tweede ronde van het toernooi om de Ronchetti-beker verloren van Ceramica Pagnos- sin Traviso. De Italiaanse dames met 71-53 Veel deelnemers toernooi kunstrijden DEN HAAG - De eerste internatio nale wedstrijden kunstrijden om de Challenge Cup hebben een groot aantal deelnemers naar de Uithof in Den Haag gelokt. Pikante noot is de aanwezigheid van Russische juryleden bij dit toernooi. De ISU besloot het vo rige wedstrijdseizoen de Russi sche juryleden te weren wegens een verregaand chauvinisme in de puntenwaarderingen. Bij ontstentenis van Kovaler kon de Amerikaan David Santee bij de heren regeren. Na de ver plichte figuren leidt hij met het plaatsingcijfer 7 en 32,24 punten. Het paar Garanina/Zawozin leidt na de eerste dag bij het onderdeel verplichte dansen, met plaat singscijfer 7 en met 42,68 punten. Vandaag zullen voor Nederland bij de dames Herma van der Horst, Rudina Pasveer en Astrid Jansen optreden. Nationaal kampioene Annemarie Verlaan moest plaats maken voor de jon geren. Hengelaars- bond (2) Naar aanleiding van de reactie van de heer C. Nieuwenhuyse, op het artikel van Bram van Leeuwen "Beroering in de Hengelaarswe reld" het volgende: Ten eerste vind ik het een betreurenswaar dige zaak, dat de N.V.V.S. niet op genoemd artikel reageert. De re den hiertoe zijn mij bekend, om dat het dagelijks bestuur der N.V.V.S. op de laatst gehouden bestuursvergadering besloten heeft niet te reageren, om zo doende de oppositie geen kans te geven op verdere publiciteit in zake deze materie. Klaarblijkelijk had men toch be hoefte om te reager en en heeft de heer Nieuwenhuyse zich als stroman laten gebruiken. Ten tweede, de N.V.V.S. heeft geen 400.000 leden, maar geeft zoveel grote vergunningen uit. Dus in werkelijkheid zijn dit papieren leden. Het werkelijks aantal le den van de N.V.V.S. bedraagt on geveer 300.000 en het zal de N.V.V.S. een biet zijn dat er 100.000 extra grote vergunningen in omloop zijn, omdat een groot aantal hengelaars met méér dan een grote vergunning in z'n zak loopt daar zij gedwongen zijn van meer dan een vereniging lid te worden, omdat men via de grote vergunning niet overal vissen mag. En 100.000 x 2,50 is nog steeds een kwart miljoen. Van daar! Over de vertegenwoordiging van de N.V.V.S. in diverse raden en commissies zou ik het volvende willen zeggen: als men uitgaat van het gegeven dat er momen teel 1.500.000 mensen zijn die de hengelsport beoefenen, dan is 300.000 daarvan slechts 20 pet. Dus begrijp ik niet dat de N.V.V.S. zich opwerpt als de enige en alleszaligmakende or ganisatie terwijl er altijd nog een C.N.H.V. Centraal Nederlands Hengelaars Verbond bestaat die zich belangeloos en zvnder enige vorm van organisatiedwang voor iedere hengelaar inspant. En hiermee bedoel ik dan 100 pet. en geen 20 pet. zoals dé N.V.V.S. Het enige wat de N.V.V.S. wil, is een monopoliepositie in de Ne derlandse Hengelsportwereld en iedereen die dikwijls ofwel eens een hengel vast houdt, te dwin gen lid te worden. Voorbeelden? Wat zou u zeggen van de poging van de N.V.V.S. om de vrije ge wone hengel weg te krijgen en daardoor iedereen te verplichten een vorm van organisatie aan te gaan. Gelukkig heeft de minister het voorstel 'van de N.V.V.S. ver worpen, omdat het voor iedere Nederlander een verworven recht is om met één gewone hen gel te mogen vissen in alle be vaarbare en vlotbare wateren, voor zover daar geen bijzondere bepalingen van toepassing zijn. En dit wilde de N.V.V.S. ons afpak ken. Van arrogantie gesproken als de N.V.V.S. zich tracht op te werpen als representant van de gehele Nederlandse hengelsport en tracht iedere Nederlander te benadelen tot meerdere /glorie van zichzelf. Over eigen belang gesproken. U bent voorzitter van de Federatie "Randstad" en in die federatie gaat u met drie verenigingen sa men in een collectieve vergun ning, die alleen de leden van die drie verenigingen het recht geeft om té vissen, de rest van de bij uw federatie aangesloten verenigin gen staat hier naast. Wat zou u er van denken om het water wat in deze collectieve vergunning staat eens in te brengen in de grote vergunning, zoals Leiden met al haar water heeft gedaan. Als u dat doet en vele verenigingen en fe deraties met u, ja, dan biedt u werkelijk recreatie voor alle hen gelaars. .Je gemiddelde hengelaar in Ne derland is zelfs bereid om meer contributie te betalen, als men ook praktisch overal kan vissen en niet een dagvergunning moet gaan kopen of nog eens lid moet- gaan worden van een andere ver eniging, omdat dat water niet in de grote vergunning staat. Dat is nu juist de clou. Als gesteld wordt, dat het alleen de bedoeling was om alleen wateren van regionale betekenis op te nemen im de grote vergunning, dan onderstreept u hiermee de motivatie van Leiden om de N.V.V.S. de rug toe te keren. Ten eerste is dat nergens in de Statu ten der N.V.V.S. terug te vinden en mondelinge afspraken met wie dan ook, lap ik aan mijn laars. Ten tweede veroordeelt u de hengelaar te vissen waar u het goed acht, want zij kunnen dan alleen vissen in grote meren en kanalen. De polder en boezem wateren en de vele mooie toch ten, vennen en kleine plasjes kunnen zij dan wel vergeten. Tenslotte dit, dat u het jammer vindt dat Leiden geen deel meer uitmaakt van de N.V.V.S. daar kan ik volledig inkomen, want de inbreng van Leiden was niet ge ring. De knuppel in het hoender hok schijnt rake slagen te hebben uitgedeeld, want nu zitten de bij uw federatie aangesloten leden in het zelfde bootje als onze leden reeds zaten. Dat Leiden een goede vereniging is, dat wisten wij reeds. Daarom durven wij ook voor onze mening uit te komen en ons in te spannen voor de rechten van iedere hengelaar. J. Mark Voorzitter Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken j5 Kenmerk: absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren. datum, maand Bovendien verlichting voor 's nachts, automatische kalender- korrektie en ook nog extra plat, dus elegant om de pols. Uitgevoerd in staal ©CITIZEN Deze „Nieuwe Tijdmeter" wordt geïmporteerd door J HART BV. Postbus 41, Ouderkerk a d. Amstel. Over bovenwoning LEIDEN - In beroep bij de pro vincie heeft de firma Dixons Rinck gisteren gepleit voor de uitbreiding van haar zaak aan de Haarlemmerstraat; een uitbreiding die de gemeente in eerste instantie heeft ver boden en gisteren ook mon deling bestreed omdat goede en goedkope woonruimte er door verloren zou gaan. Dixons Rinck bestrijdt dat het zou gaan om goede woon ruimte: zelfs na een opknap beurt van 50.000 gulden zou de bovenwoning niet voldoen aan de te stellen eisen. De huur zou na zo'n opknapbeurt omstreeks zevenhonderd gulden bedragen, dus is de woning ook niet meer goedkoop te noemen aldus de WIELRENNEN - Vier i ners zijn opgenomen in de Am- stelploeg voor het komende wielerseizoen. Bekendste man is Piet Liefaard, de Nederlandse juniorenkampioen van 1977. De anderen zijn Theo Peeters, Peter Verheijen en Ad Wijnands. TENNIS - Tom Okkker heeft zich geplaatst voor de derde ronde van het herenenkelspel van het internationale tennistoernooi in Londen. Hij versloeg in de tweede ronde de Amerikaan Bob Lutz met 7-5 en 6-3. VOETBAL - De Amerikaanse voetbalkampioen New York Cosmos doet pogingen de Ita liaanse internationals Bettega en Antognoni te contracteren. Voor beide spelers moet vijf miljoen gulden neergeteld worden. VOETBAL - Helmut Schön heeft gisteren nogmaals verklaard, dat hij na de WK in Argentinië met het trainen van de Westduitse selectie zal stoppen. Schön weerlegde ook de geruchten dat hij daarna in Amerika zou gaan trainen. firma, die er verder op wijst dat vrijwel alle bedrijven in de Haarlemmerstraat de bo venverdiepingen bij de win kel hebben getrokken voor opslag en dergelijke. Aangevoerd wordt dat voor het personeel nu te weinig ruimte beschikbaar is terwijl een ge deelte van de opslag in de open lucht, in de tuin achter de winkel plaatsvindt. Gemeentewerken en de Huis vestingscommissie zijn tot de conclusie gekomen dat wel degelijk sprake is van een goede en goedkope woning. Na het uitvoeren van enig achterstallig onderhoud - het herstellen van enkele lek kages zou vijfduizend gulden vergen - zou een woning met acht kamers, keuken, bad kamer en grote zolder ver huurbaar zijn voor ongeveer 230 gulden per maand. Tot februari dit jaar werd de bo venwoning gebruikt door een bejaarde dame die ruim tweehonderd gulden huur be taalde. Dixons Rinck had voor haar vervangende woon ruimte gevonden en de kos ten van de verhuizing betaald. De Huisvestingscommissie heeft geoordeeld dat in Lei den juist een aanzienlijk te kort bestaat aan woningen voor grote gezinnen waardoor voor deze categorie woning zoekenden de wachttijden flink zijn opgelopen; het be drijfsbelang zou hier niet te gen opwegen. In het bestemmingsplan dat de projectgroep Maredorp voor dit gebied voorbereid is er eveneens sprake van dat de woningen in de Haarlemmer straat zoveel mogelijk ge handhaafd moeten blijven. Hengelaars- bond (3) Even wil ik kort op het ingezonden stuk reageren beti effende de grote visvergunning. De inge zonden stukken-schrijver uit Delft vergeet dat de Hen gelaarsbond van Leiden en Om streken al het waterareaal ter be schikking had gesteld. Daarte genover stond maar een klein ge deelte van het viswater dat an dere verenigingen ter be schikking stelden. J.W. Blote jr. Kanaalstraat 14. LEIDEN Parkeerexces Over parkeerexcessen gesproken, als bewoners van de Kaiserstraat wilden wij opmerken dat het op treden van de politie en de par keerwachters erg opvallend is! Wij krijgen het idee dat ze met de ogen dicht door de Kaiserstraat lopen of fietsen. Wij wonen in het stukje Kaiser straat tussen de Sterrenwacht laan en Boisotkade waar welge teld negen parkeerplaatsen zijn. Daar staan - ja, we hebben ze ge teld - op maandagmorgen 12 uur 34 auto's geparkeerd en dins dagmorgen 9 uur 30 auto's. En zo gaat het elke dag. Het gevolg hiervan is dat voetgan gers op de rijweg moeten lopen en de bewoners soms hun deur niet uitkunnen omdat er auto's tegen geparkeerd staan. Ook schrijven aan de gemeente mocht niet baten. Naar wij vernomen hebben vindt de gemeente het nogal meevallen, want men wil in de Kaiserstraat nog eens 200 stu dentenappartementen gaan bouwen met alle gevolgen van dien. Wij vragen u: is het zo nog niet erg genoeg? Ook hopen wij dat de gezaghebbende ambtena ren van de gemeente en politie dit lezen en er eens wat aan gaan doen. P.J.M. Overdevest Kaiserstraat 32A Leiden Eigen stijl (2) Mijnheer Bekker, Vrijdag 1111 november las ik Uw stukje „Eigen Stijl U studeert waarschijnlijk nog niet zo lang en zo ja, dan zal wat U bereikt hebt wel met Uw „eigen stijl" over eenkomen. Wat U weet heeft U in ieder geval van de mensen die U „niet de les mogen lezen". De jeugd heeft de toekomst! Ja, en door schade en schande moeten ze wijs worden. U zult Uw tijd tot Uw aow wel nodig hebben om te studeren en via de ww zult U daar wel komen met Uw „eigen stijl". Als „bestudeerde" student zou ik er Van Dale nog maar eens op na slaan. Misschien kunt U Uw „ei gen stijl" nog iets verbete- ren.Hoewel Th. J. Carrière v. Schaik Fred. Hendriklaan 84 Leiderdorp Treurig Het is toch wel in-droevig dat er na zes maanden nog geen minis- terploeg is'. En waarom? Omdat grote mensen er een kinderspel letje van hebben gemaakt. Je zult er verbaasd van staan wat dit de schatkist al gekost heeft. En nog is het einde niet in zicht. Het is geen politieke onmacht, maar pure onwil. Wat is er van de komende onder handelingen nog te verwachten? CDA en WD vormen een krappe meerderheid. Bovendien ligt de PvdA op de loer om zo'n regering zo gauw mogelijk kapot te krijgen. Daarnaast is D'66 vleugellam om met PvdA goede vriendjes te blijven. Ik vind ook, dat de onderlinge verbittering nu al naar de zaag doet grijpen om de poten onder een CDA/WD ka binet vandaan te halen. Zou de koningin er niet verstandiger aan doen om de partijen buitenspel te zetten en zelf een ministersploeg samen te stellen van bekwame lieden, die alleen het landsbelang dienen te behartigen? Deze men sen zullen er nog wel te vinden zijn. Maar dan ook helemaal los van de partijen. Geen macht swellustige politieke leeghoof den. Men heeft genoeg van deze ideologische dwarsliggers. Ik hoor u al zeggen: dat is niet de mocratisch. Maar wie kan me dan nog vertellen wat democratie is. Zo als het de laatste tijd is gegaan, het spel van kat en muis? Kom nou, dat is toch voor geen mens geloofwaardig. Het is toch best een paar jaar te proberen, een partijloos kabinet. Mogelijk is het ook een stuk voordeliger, geen politieke controle vanuit de Ka mers en ook geen salarissen meer voor Kamerleden, die naar ik meen veelal schitteren door af wezigheid. Meen niet dat ik de dictatuur wil, integendeel, maar het moet an ders. Misschien dat het volk na een partijloze periode het volk se- zal kiezen. R. Ch. Schellingerhout Dorpsstraat 24 Koudekerk Verkrachting Met grote verontwaardiging lazen wij in deze krant het bericht "Vrijspraak eis voor leraar". Ver krachting blijkt toegestaan als je een relatie hebt. Nee, nog anders, als je binnen een relatie gedwon gen wordt tot gemeenschap heet het helemaal geen verkrachting. Dat is de mening die spreekt uit dit stukje in dit dagblad. Een Leidse sportleraar, verdacht van het onder bedreiging van moord verkrachten van een meisje is door de Haagse recht bank tot zes maanden veroor deeld. In hoger beroep eist de procureur- generaal vrijspraak. Hij vindt het van belang in hoeverre de ver dachte al relaties onderhield met het meisje. Deze vraag is hele maal niet terzake, zou zelfs niet gesteld mogen worden. Alsof het feit, dat je te allen tijde tot zijn beschikking moet staan. En als je dat niet wilt mag je zelfs met een pistool bedreigd worden. Dat een officiële vertegenwoordi ger van de rechterlijke macht dit soort dingen kan suggereren is schandalig en beangstigend. Dat betekent, dat wij vróuwen "kuis" moeten zijn want anders zijn we vogelvrij. Ook het huwelijk kan ons niet redden want volgens de Nederlandse rechtsopvattingen is verkrachting binnen het hu welijk niet mogelijk. Hopelijk heeft de rechter nog ge noeg rechtvaardigheidsgevoel en beseft hij de noodzaak vrouwen voor dit soort rechteloosheid te beschermen en gaat hij niet op de eis van de procureur-generaal in. PSP - vrouwen Postbus 129 LEIDEN Namibië Ik woon ruim driejaar in Windhoek (Namibië) en ik wil graag wat fei ten over dit gedeelte van de we reld kwijt. Er is hier veel dat absoluut fout is en dat zeker zal moeten ver dwijnen. Maar nu wil ik wat ver tellen over de goede dingen die hier zijn en zullen komen. Het meest goede is dat er hier ene mijnheer Mudge woont, een Afrikaans sprekende boer, die samen met de zwarte leiders een nieuw Namibië wil stichten waar zwart, bruin en blank gelukkig samen leven en ook samen een regering zullen vormen. Deze verandering zal hopelijk vreedzaam gebeuren. Namibië is een mandaatgebied van Zuid- Afrika. In 1918 werd het toegewe zen door de Volkerenbond om door Zuid-Afrika te worden be heerd. De hele wereld weet op het ogenblik precies te vertellen wat goed is voor Namibië. Ik woon hier drie jaar maar als ik dit wist zou ik mij zeer gelukkig prijzen. Wat zeker niet goed is voor Mami- bië is de Swapo. Deze partij die erg weinig aanhangers heeft is door de Veiligheidsraad als enige vertegenwoordiger voor dit ge bied aangewezen. Maar het enige dat deze partij heeft laten zien is terreur van het ergste soort. Als ik precies zou vertellen wat leden van deze partij hebben gedaan, zou niemand in Neder land dat willen geloven. Nu komen er vrije verkiezingen onder toezicht van de VN in Na mibië. Deze verkiezingen zullen worden gehouden volgens het systeem één man, één stem. Daar stemt iedereen in Namibië (blank en zwart) mee in. Nu kan de Swapo laten zien wat zij waard is. Maar wat blijkt? Swapo stelt ei sen die nergens op slaan. De Zuidafrikaanse politie en het le ger moeten weg, terwijl de Swapo het ovefneemt. Dan willen zij wel meedoen aan deze verkiezingen. Maar Swapo durft niet mee te doen, want dan zullen zij zeker verlie zen en de VN zullen ook voor schut staan. Ik zou willen en ve len met mij dat de Nederlandse ministers die internationale in vloed hebben konden zien wat hier gebeurt. Als Swapo zou win nen dan is het met de zwartman gedaan. Armoede en hon gersnood en uitbuiting is zijn voorland, en hoewel het nu nog niet ideaal is komt het goed. Als het Westen ons maar helpt. H.P. Profijt Postbus 297 Windhoek Namibië (Van redactiewege ingekort) VOS-cursus Zaterdag jl. was er in deze krant te lezen dat B en W aan de raad van Leiden het voorstel doen om de VOS-begeleidsters geen vergoe ding te geven. Om tot deze con clusie te komen hebben B en W een onderzoek verricht. Om dit onderzoek was gevraagd tijdens de behandeling van de subsidie aanvrage in de raad in mei jl. De VOS - vrouwen orienteren zich op de samenleving - organiseert een cursus van 12 ochtenden voor vrouwen. De cursussen zijn be doeld voor vrouwen die weinig gebruik hebben kunnen maken van het onderwijs. Er is wel een subsidie voor de cursuskosten, de huur van de ruimtes. Maar de begeeidsters, meestal huisvrouwen, die minimaal twee dagen per week aan voorberei ding kwijt zijn en een ochtend aan de cursus zelf krijgen niets. En dat terwijl ze slechts om een bedrag van 30.- gevraagd had den voor deze cursusochtend zelf. Een schijntje die 30.-. Maar goed, het zou een begin geweest zijn om af te rekenen met het idee dat huisvrouwen hun werk zaamheden buitenshuis wel gra tis zullen doen. We begrijpen niet dat B en W niet willen inzien dat deze werk zaamheden (en de betaling ervan, B en W werken ook niet vooj niets) voor huisvrouwen zeer be langrijk zijn. Juist omdat het voor vrouwen in het algemeen al vre selijk moeilijk is om een baan te vinden en helemaal voor vrou wen met weinig opleiding. Het is wel raar dat B en W nu opeens geen prioriteiten durven stellen uit angst dat morgen allerlei an dere vrijwilligers op de stoep staan. Terwijl ze dagelijks niets anders doen dan prioriteiten stellen. Daarbij vergelijkt wet houder Dick Tesselaar de VOS- cursussen met de cursussen van de Vrouwenraad. Dat is niet zo slim, want de Vrouwenraad or ganiseert helemaal geen cursus- Wij vinden dat B en W hun onder zoek maar eens over moeten - doen, en dan volgens de afspra ken die er in de raad over ge maakt zijn. Namelijk om na te gaan hoe het met de VOS gere geld is in andere plaatsen (bijv. Alphen, Dordrecht 78.- per ochtend) en in plaatsen in noord-Holland worden de cur- susbegeleidsters wel betaald). Waarom dan in Leiden niet? Wij zijn zeer benieuwd hoe straks de gemeenteraadsleden over het voorstel van B en W zullen gaan stemmen. Gemeenteraadsleden, die voor hun "vrijwilligerswerk", meestal naast hun betaalde baan 15.000.- krijgen. Hanneke Verhoef Oude Vest 121 Marianne Passchier Oude Vest 99, LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19