Engeland: wel voldoening, geen mirakel Schorsing Cruijff voor hooggerechtshof Frankrijk op tempo'over de wk-streep: 3-1 Noord Ierland klopt verjongd België moeiteloos met 3-0 Zege op Italië te klein2-0 DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 15 JOH AN CRU Y FF BARCELONA - Het Spaanse hooggerechtshof zal binnenkort een uitspraak doen over de vraag of Johan Cruyff scheidsrechter Melero al dan niet een „hijo de Puta" (hoerejong) heeft ge noemd. Als de uitspraak „nee" luidt, kan dit ernstige consequen ties hebben voor Atletico de Madrid, de Spaanse titelhouder. In dat geval eist Barcelona na melijk dat Atletico de titel wordt ontnomen, die het in het voorjaar veroverde. De zaak dateert van 8 februari 1977, toen scheidsrechter Melero tij dens de competitiewedstrijd tus sen Barcelona en Malaga Cruyff uit het veld stuurde. Hy be weerde dat de Nederlander hem een „hijo de Puta" had genoemd, een scheldwoord waarvoor de meeste Spanjaarden zeer ge voelig zijn. Hoewel Cruyff ontkende dit woord te hebben gebezigd, werd hij door de Spaanse voetbalbond voor drie wedstrijden geschorst. Mede als gevolg hiervan verloor Barcelona een aantal wedstrijden achtereen en zakte naar de tweede plaats. In de eindstand van het seizoen 76-77 had de Ca talaanse club een achterstand van één punt op kampioen At letico. Barcelona en Cruyff hebben de schorsing van het begin af aange vochten. De beroepscommissie van de bond wees het protest ech ter af. Daarna zochten zij hun toevlucht tot de burgerlijke rechtspraak. Het gerechtshof verklaarde zich echter niet com petent in deze zaak, aangezien de voetbalbond zijn eigen jurisdictie heeft. Nu heeft men zich gewend tot het hooggerechtshof, dat zich volgens een woordvoerder van de Catalaanse club wel competent acht. Barcelona eist dat de straf onge daan wordt gemaakt en dat de kampioenstitel vacant wordt verklaard. De advocaat van de club heeft het hooggerechtshof gewezen op een precedent, het ongeldig verklaren van het Spaanse dressuur kampioen schap in 1972. Tijdens dat kam pioenschap werd een van de ruiters gediskwalificeerd. De ad vocaat vocht voor het hoogge rechtshof deze diskwalificatie met succes aan, waarna de titel vacant werd verklaard. Het incident dat leidde tot het uit het veld sturen van Johan Cruyff ontstond toen hij door een verde diger van Malaga in het straf schopgebied werd gevloerd. Cruyff protesteerde tegen het feit dat hij geen strafschop kreeg in de hierop volgende discussie zou hij volgens de scheidsrechter de zo grievende woorden hebben gebezigd. Er zijn echter geen ge tuigen. Het wegsturen van Cruyff leidde in Barcelona tot ongeregeldheden. De supporters van de club, een symbool van het Catalaanse na tionalisme, zagen in de affaire de hand van Madrid, waar men koste wat het kost zou willen voorkomen dat het kampioen schap naar de regio zou gaan. DEN HAAG - In verschillende groepen van de voorronden voor het wereldkampioenschap voetbal werden gisteravond duels van teleurgestelden afge werkt. Daarin versloeg Noord Ierland het verjongde België met 3-0, won Tsjechoslowakije met 1-0 van Wales, versloeg Portugal Cyprus met 4-0 en nam Oost- Duitsland met 1-2 revanche op Turkije dat in de eerste wedstrijd in Dresden opzien had gebaard met een 1-1 gelijkspel. LONDEN - Geen mirakel dus op het bomvolle Wembley, waar Engeland ondanks een fraaie 2-0 zege op Italië met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid afscheid nam van het wereldkampioenschap 1978. Want de Asuri hebben nu aan een simpele 1-0 zege op het zwakke Luxemburg genoeg in december om zich van de reis naar Zuid-Amerika te verzekeren. In dat licht bezien waren de treffers van Trevor Brooking te vergelijken met twee ste nen die een veroordeelde naar zijn vuurpeleton weet te gooien. Pas bij een derde Engelse treffer zou Italië in ieder geval twee goals hebben moeten maken tegen de Luxemburgers. Het blijft overigens jammer dat ge- de zwakkere ploegen het verloop renommeerde landen worden in groep twee zouden bepalen, en uitgeschakeld via een nadelig doelsaldo. Als Engeland en Italië tien keer tegen elkaar zouden spelen, zou Engeland minstens vijfmaal en misschien nog wel een keertje extra zegevieren. Niet door zoveel beter spel, maar dankzij de fenomenale inzet die de tekortkomingen doet verble ken. Engeland en Italië hielden elkaar in de voorronden van het toernooi in evenwicht. In Rome verloren de Engelsen met 2-0, op Wembley zegevierde de Greenwood-for- matie met dezelfde cijfers. En Italië gaat zich kwalificeren om dat Enzo Bearzot het team bij tijds uit het catanaccio-tijdperk lichtte; die duistere periode waarin het defensieve aangehou den werd en het offensieve ge schuwd. Bearzot begreep als geen ander dat bouwde een team op dat aanval lend genoeg was om het doelsaldo in het voordeel van de Italianen om te buigen. Wat niet wil zeggen dat de ploeg als het moet niet terug kan grijpen op datzelfde meedogenloze cata- naccio-systeem. En aangezien het praktisch zeker is dat Italië straks in Mendoza met Neder land wordt ingedeeld in Argenti nië, had assistent bondscoach Jan Zwartkruis veel te zien op Wembley. Hij zag er hoe de Italianen nadat Keegan zijn ploeg met i Barnes te hulp in het duel met de Italianen schitterende kopbal op 1-0 had gebracht toch even hun koelbloedigheid verloren en zich angstig en nerveus massaal voor de eigen doelman groepeerden. Hij kon met eigen ogen aan schouwen hoe bikkelhard profs als Tardelli en Benetti rück- sichtloss in staat zijn tegenstan ders te torpederen. Tardelli had het rood verdiend toen hij de spits Keegan in een duel met opzet en nadrukkelijk een elleboog in het gezicht duwde, maar de Hongaarse arbiter zag er zelfs geen geel in. Wel schonk hij Benettfde kaart wegens grof om verwerpen van de jeugdige Bar nes waarna Gentil die de lin kerspits over had genomen, ook de kaart zag rijzen na een grove charge. In die periode, halverwege de eerste helft, hadden de Engelsen met iets meer geluk op 2-0 kun nen komen maar de schaarse kansen werden om zeep gebracht en het offensief ebde weg, en de zeifverzekerheid keerde terug bij de Italianen. Die hooghartig ble ven verdedigen en alleen als het helemaal moest uitkwamen. En dan was er toch veel positiefs te zien. De wijze waarop Causio een bliksemsnelle uitval kan opzet ten. Het gemak waarmee dan Fa- chetti de situatie meester kan blijven, waar het hem overigens niet al te moeilijk gemaakt werd, omdat Engeland Europees voetbal wilde, spelen, maar het systeem eigenlijk nog niet hele maal beheerste. Nieuwkomer Latchford van Everton zal zich wel afgevraagd hebben waarom hij was gekozen in dit team. De man die uitsluitend koppen als specialisme heeft kreeg zegge en schrijve één keer de bal op het hoofd aangespeeld. Hij moet ge snakt hebben naar een ouderwets Engels kwartiertje met hoge bal len. Terwijl daarnaast Keegans doelpunt ook uit een hoge voor zet van uitblinker Brooking voortkwam. Dat was na twintig minuten, de Engelsen wisten dus hoe de Italiaanse defensie over wonnen moest worden en direct daarop besloten ze uitsluitend via ingewikkelde rushes en com binaties in de buurt van Zoff te komen. Wat mislukte omdat tien Italianen voor hun doelman sa mendromden, loerend op een kansje om uit te breken. Wat vooral in de tweede helft rneer en meer begon te lukken, toen de passes van de Engelsen onnauw keuriger werden en balverlies af en toe noodlottige gevolgen leek te gaan hebben. Maar de Italianen koesterden de 1-0 stand als een Stand in groep 2: Engeland 6 5 Italië 5 4 Finland 6 2 Luxemburg 5 0 0 1 10 15- 4 0 1 8 15- 4 0 4 4 11-16 0 5 0 2-19 overwinning en leken niet echt hun best te doen voor de gelijk maker. Waarop tien minuten voor tijd plotseling toch nog even de sensatie door Wembley sloeg. Keegan heel listig drie Italianen naar zich toetrok, vervolgens Brooking lanceerde die kon sco ren omdat Fachetti verzuimde de buitenspelval te doen openklap pen. Daar zou het bij blijven. Zo kregen de Engelsen op Wem bley de voldoening de beste wed strijd uit de voorronde te hebben gespeeld. En bleef er weinig over van de bluf van Enzo Bearzot, dat zijn team minstens gelijk zou spelen en dat hij eigenlijk ontev reden zou zijn als niet de volle winst zou worden behaald. Het was de verdienste van de Green- wood-formatie dat de Italianen zich moesten beperken tot uit sluitend verdedigen. En Ron Greenwood kan gerust zijn. Hij zal na de winst in deze pres- tigeslag wel worden aangezocht om het Engelse voetbal de ko mendejaren naar betere tijden te leiden. PIM STOEL Een kostbaar verliespunt zoals ach teraf bleek - voor Oost Duitsland, want Oostenrijk nam zijn kans waar en plaatste zich in groep 3 met één punt voorsprong voor Argentinië. In Izmir woonden gistermiddag slechts 10000 toeschouwers de „vriendschappelijke" wedstrijd bij. Oost-Duitsland nam door treffers van Schade (30ste mi nuut) en Hoffman (62ste minuut) de leiding met 0-2. Tien minuten voor het einde scoorde Beder voor Turkije tegen: 1-2. Stand in groep 3: Oostenrijk 6 4 2 0 10 14-2 Oost Duitsland 6 3 3 0 9 15-4 Turkije 5 1 1 3 3 6-5 Malta 5 0 0 5 0 0-24 Nog te spelen: Malta-Turkije op 27 november. Bij Noord-Ierland-België in Belfast werden de Ierse doelpunten ge maakt door Armstrong (42ste en 70ste minuut) en Mcgrath (59ste minuut). De eindstand in groep 4 waaruit Nederland zich heeft ge plaatst voor het toernooi in Ar gentinië, is: Nederland 6 5 1 0 11 11- 3 België 6 3 0 3 6 7-6 Noord-Ierland 6 2 1 3 5 7-6 IJsland 6 1 0 5 2 2-12 Voor 25.000 toeschouwers scoorde Nehoda het enige doelpunt voor Tsjecho-Slowaky e in het duel tegen Wales. Schot land had zich al voor de eindron den geplaatst. De eindstand in groep 7 is: Schotland 4 3 0 1 6 6-3 Tsjecho-Slowakije 4 2 0 2 4 4-6 Wales 4 1 0 3 2 3-4 De Portugese doelpunten in het duel met Cyprus (4-0), werden gemaakt door Seninho, Calana, Vital en Manuel Fernandes. Po len was in deze groep al zeker van kwalificatie. Eindstand groep 1: Polen 6 5 1 0 11 17- 4 Portugal 6 4 11 9 12- 6 Denemarken 6204 4 14-12 Cyprus 6 0 0 6 0 3-24 Het Griekse voetbalelftal heeft gis termiddag in Saloniki een wed strijd voor het tournooi om de Balkanbeker tegen Joegoslavië gelijkgespeeld: 0-0. Voor 20.000 toeschouwers hadden de Grie ken de beste kansen tegen Joegoslavië, dat zich nog kan plaatsen voor de eindronde om het wereldkampioenschap in Ar gentinië West-Duitsland heeft nauwelijks echt kunnen oefenen in de vriendschappelijke wedstrijd te gen de zwakke Zwitsers. Na 24 minuten had de ploeg van Schön in het Stuttgarter Waldstadion voor 55.000 toeschouwers al een voorsprong van 3-0. Het eindsig naal van de Italiaanse scheids rechter Gonella kwam bij 4-1, Meyer (eigen doel), Flohe en Fi scher (2x) zorgden voor de Duitse goals. PARIJS - Michel Hidalgo had het voorspeld: "Maak tempo", hield de Franse bondscoach zijn pupillen bijna tot vervelens toe voor. "Maak tempo, dan komt het succes vanzelf'. Hidalgo de strateeg. Als geen ander wist hij dat het trouwe nationale elftal geen echt modern voetbal speelde. Tegen de zich passief opstellende Bulgaarse opponent diende een op Engelse leest geschoeid spel type te staan. Dat realiseerde hij zich maar al te goed. Met de vo cale steun van 50.000 uitzinnige supporters kon het bijna niet an ders of een stortvloed aan Franse aanvallen zou een paar keer tot succes moeten leiden. Michel Hidalgo, hij had het goed gezien. Als gevolg van een 3-1 overwinning verzekerde Frank rijk zich gisteravond onder de uitstekende leiding van de Voor- burgse scheidsrechter Charles Corver van deelname aan het Al elf landen bekend voor 'Argentinië' DEN HAAG - Elf van de zestien deelnemende landen aan het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal zijn na gisteravond bekend. Frankrijk was gisteravond het elfde land dat zich plaatste. De elf landen zijn: West-Duitsland, Argentinië, Polen, Oostenrijk, Nederland, Zweden, Schotland, Brazilië, Peru, Mexico en Frank rijk. Voor de vijf resterende plaatsen zijn de volgende wedstrijden be slissend: Joegoslavië-Spanje, Bolivia-Hongarije, Italië- Luxemburg, de wedstrijden tus sen Tunesië en Egypte en die tus sen Iran, Australië, Zuid-Korea en Koeweit. Loting van de groe pen zal op 14 januari plaatsheb ben. eindtoernooi van de wereld kampioenschappen voetbal in Argentinië. Geen gemakkelijke wedstrijd voor Corver. Daarvoor waren de op het spel staande belangen te groot. Bulgarije, tot voor gisteren een wat fortuinlijke koploper in de kwalificatie groep vijf kon met een gelijkspel volstaan. Gedroeg zich daar ook naar. Maar de bri gade van Hidalgo had de volle zege nodig om over de Ar gentijnse streep te komen. Han delde daar eveneens naar. Ge noeg ingrediënten voor een boei end spektakelstuk, vol grimmige momenten, vol aanvalsdrift en vol zinderende spanning. De aanvallende partij verdiende er uiteindelijk de tickets mee voor Zuid-Amerika. Frankrijk-Bulgarije, een duel dat in het teken stond van de onrust. Vanaf de eerste minuut, toen de Fransman Rio meedogenloos te keerging tegen Petrov - Corver gaf blijk onmiddellijk de sfeer aan te voelen - tot aan het voor de Bulgaren ontluisterende slot. Een duel, waarin Platini, de frêle technicus van Nantes, het of fensief in het stampvolle Pare de Prince lang niet in goede banen kon leiden. Omdat Arabov - zijn persoonlijke tegenstander - hem te fel attaqueerde. Maar ook om dat hij lang de openingen niet ontwaarde in de door Leski Spar- tak libero georganiseerde muur. Een duel tenslotte waarin de Oos- teuropese spelmaker Chrrsto Bonev volkomen werd lam gelegd door Bathenay. Niettemin gebeurde er zoveel dat dat alles praktisch aan het chauvinistische Franse thuisfront voorbijging. Zelfs het feit dat de aanvankelijk sluw counterende Bulgaren de beste kans van de wedstrijd vermor sten (een misser van Voinov voor open doel, waarna Bonev de bal uit de tweede lijn tegen Rio aan- kogelde) vermocht de stem des volks niet tot bedaren te brengen. En toen het kwikzilverachtige talent Didier Six aan Rocheteau uit een corner de keus bood om 1-0 te ontsteken, brak de hel de finitief los en leken de Bulgaren definitief verslagen. Frankrijk putte zoveel moed uit de verdiende meevaller dat de Oos teuropeanen in het tweede be drijf overspeeld dreigden te ra ken. Corver trakteerde Kolev in die fase op geel, omdat hij de voorgeschreven afstand niet in acht nam bij een Franse vrije trap en het Pare de Prince huilde om een strafschop toen Anguelov lieveling Platini van de sokken liep. Terecht dacht Corver slechts aan een directe straf en nadat dat zonder gevolgen bleef, brak het moment van grote glorie toch nog aan voor de Franse smaakmaker. Met verraderlijk veel effect leefde hij zich kort nadien, net als in de eerste helft uit op zijn specialiteit. Maar stond de lat succes bij zijn eerste nog in de weg. 18 Minuten na rust viel het geluk De eindstand in groep voorronden voor het kampioenschap is: Frankrijk 4 2 1 Bulgarije 4 12 Ierland 4 1 1 2 ,3 2-4 hem echter wel ten deel. Over de uitstekende Bulgaarse doelman Goranov dwarrelde de door Plo- kini afgeschoten bal in het doel: opnieuw brak de hel los die even, heel even verstomde toen de Bulgaarse invaller Zwetkov wa rempel zes minuten voor tijd nog een bres sloeg: 2-1. Groter werd de averij echter niet voor Frankrijk, integendeel. Een minuut voor tijd schoot een an dere invaller, de Fransman Dan ger zijn team definitief naar Ar gentinië. Murw gebeukt wensten de Bulgaren niet eens meer in discussie te gaan over de vraag of Lacombe al dan niet hinderlijk buitenspel had gestaan. Geen sterveling die trouwens naar ze geluisterd zou hebben. De Franse haan had weer gekraaid. Voor het eerst sinds 1958 bereikte Frankrijk de eindronden. Dol van vreugde zeulden over de hekken geklommen supporters hun ster ren op de schouders het veld rond. GER STOLK r De Franse doelman Rey stopte de Bulgaar Voinov. Midden de Franse verdediger Janvion

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15