DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 Den Uyl - formateur 3x) •k Van der Grinten - informateur - LEIDEN - In een helder ogenblik heeft CDA-leider Van Agt eens over de formatie gezegd: PvdA en CDA zijn veroordeeld om met el kaar te regeren. Wat dat betekent hebben we de afgelopen vijf en een halve maand kunnen mer ken. „Na een verkiezingsuitslag die toch door velen als zo duide lijk is ervaren" (aldus de konin gin in haar troonrede tot plezier van Den Uyl en grote woede van het CDA) en overeenstemming over het regeringsprogramma zijn de drie fractievoorzitters Van Thijn, Van Agt en Terlouw op het laatste moment gestruikeld over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet-Den Uyl. Wie aan de hand van de kran tenverslagen dat half jaar forme ren nog eens volgt, ziet zqn ver bazing over het alsnog stranden van die formatie alleen maar ver sterkt. Alles wat in die vaak moeizame onderhandelingen is bereikt kan nu de prullemand in om het simpele feit dat het CDA per se mensen in het kabinet wil hebben die de PvdA perse niet wil. Woensdag 25 mei begon de ellende. In de door de gijzelingen over schaduwde verkiezingen is de PvdA de grote winnaar. De so cialisten zien hun zetelaantal in de Tweede Kamer van 43 naar 53 gaan. Ook bij het CDA is men tev reden. De christelijke combinatie komt nu op 49 zetels, terwijl KVP, ARP en CHU er gezamelijk 48 hadden. Omdat ook de WD forse winst boekt (van 22 naar 28) en vrijwel alle kleine partijen verliezen (behalve D'66 dat op 8 zetels komt) is de algemeen luidende conclusie: Nederland is een driestromenland geworden. Ook is duidelijk dat „de ver kiezingsuitslag de vorming van een nieuw kabinet met PvdA en CDA het meest voor de hand lig gend maakt" (aldus de krant van 26 mei). KVP-leider Andriessen weet dan al dat de formatie wel eens lang zou kunnen gaan duren omdat de PvdA onverkort vast houdt aan de vier hervor mingsvoorstellen en „het CDA dat ook op winst staat vast van plan is taai te gaan onderhande len". De leiders van PvdA, CDA en WD zijn het roerend eens in hun ad vies aan de koningin: Den Uyl formateur. Alleen D'66 acht het raadzaam dat er eerst een PvdA-informateur komt om het krachtenveld te verkennen. Van Agt stelt aan het nieuwe kabinet twee voorwaarden die essentieel lijken voor de lange duur van de formatie. „Er moet een sterke basis van ver trouwen zijn tussen de rege ringspartners onderling" {waar bij de onderhandelingen nimmer iets van gebleken is) en „het CDA mag niet door de PvdA als bijwagen worden behandeld" (de vrees daarvoor heeft een grote rol gespeeld bij de formatie). Den Uyl vindt dat er grote spoed is geboden bij de formatie, gezien de economische situatie. „Vijf maanden zoals in '72/'73 is veel te lang. Ik verwacht - met alle voor behoud - over een week of vijf of zes de behoefte te hebben de ba lans op te maken". Ondertussen is binnen het CDA het bakkeleien tussen de drie par tijen onderling begonnen. Oud- KVP-leider Andriessen is geko zen als tweede man in de fractie achter Van Agt (ook KVP). ARP en CHU zijn daar boos over. Er wordt weer gestemd en nu mag Aantjes (ARP) fractievoorzitter worden, als Van Agt zitting neemt in het nieuwe kabinet. Om het goed te maken wordt An driessen voorzitter van de com missie die Van Agt moet bijstaan bij de onderhandelingen. In CDA-kringen houdt men er al rekening mee dat de KVP-er „zo goed als zeker" minister wordt. Andriessen ontkent echter dat hem een ministerpost is aangeboden om de bittere pil te vergulden. Bij de formatie zelf loopt het ook niet van een leien dakje. De PvdA staat er op dat D'66 in het nieuwe kabinet komt. Het CDA vindt dat niet nodig, maar als het dan moet, mag dat niet ten koste gaan van het christen-democratische aan deel in de regering. Het geruzie over de zetelverdeling, die al die maanden als een rode draad door de onderhandelingen zal lopen, is geopend. PvdA: 8(PvdA) -7(CDA) -1(D'66). CDA: 8-8 of 7-7 en met D'66 7-7-1. On enigheid ook over de vraag hoe het tweede kabinet-Den Uyl beti teld moet worden. Den Uyl wil werken aan „progressief par lementair kabinet", maar Van Agt vindt dat „progressief een term is die wordt gemonopoli seerd door PvdA, D'66 en PPR". De formateur besluit de vraag over de zetelverdeling maar even te la ten rusten en te beginnen met de programmapunten „om een ver trouwensbasis te kweken". Be gonnen wordt met de grondpoli- tiek en de samenstelling van de ondernemingsraden. Het eerste levert de meeste problemen op maar zes juli zijn de laatste hob bels over de grondpolitiek glad gestreken (Van Thijn: „Een mi rakel dat de partijen er uit zijn gekomen"). Twee dagen later is er al een compromis over de on dernemingsraden. Den Uyl is vol optimisme. Hij gaat er van uit dat het kabinet er voor september zit. De drie hoofdrolspelers, v.l.n.r.: Van Agt, Terlouw en Van Thijn „Niet dat de formatie hard op schiet, maar er zijn toch al enkele hobbels genomen". Den Uyl meent dat de combinatie PvdA, CDA en D'66 het toch zal moeten doen. Of het nu lang of kort duurt. Drie dagen later zit hij echter pas goed in de problemen. Onder druk van de linkervleugel van de PvdA, die vindt dat er al te veel concessies zijn gedaan, stelt van Thijn zich hard op bij de onder handelingen over de vermogens- aanwasdeling. Maar ook van Agt blijft nee zeggen tegen de plan nen van de formateur. Donderdag veertien juli geeft Den Uyl het voor de eerste keer op. Maar het streven blijft gericht op een kabinet met PvdA, CDA en D'66. Op advies van PvdA en WD benoemt de koningin van Agt tot formateur. Van Agt doet een tot dan toe onge bruikelijke stap; hij weigert. De CDA-leider legt de opdracht uit als het formeren van een kabinet met de VVD en wil dat niet. Op zijn aanwijzing wordt de ARP-er Albeda tot de informateur be noemd die de breuk moet lijmen (de eerste maal). Van Thijn meldt alvast dat het CDA niet op con cessies van de PvdA hoeft te re kenen. "Wij hebben onze por temonnee met wisselgeld reeds omgekeerd". Niettemin slaagt Albeda op korte termijn. Door Bart Jungman Zesentwintig juli geeft hij zijn op dracht terug en voor de tweede keer wordt Den Uyl formateur. De PvdA waarschuwt het CDA dat de formateur nu in één keer zijn werk moet afmaken. Nieuwe blokkades op weg naar een kabi net worden niet genomen. "De formatietrein mag niet weer op een zijspoor worden geran geerd." Van Agt antwoordt Van Thijn in (zoals gebruikelijk) bloemrijke bewoordingen: „Een sergeant- majoor zegt zijn soldaten streng arrest aan, maar vergeet dat we niet bij hem zijn ingekwartierd." Toch lijkt de formatietrein nu aardig op gang. Er is vlot over eenstemming bereikt over het sociaal-economisch akkoord. Binnen de partijen zijn er wel wat kopstukken die hun bedenkin gen hebben. Duisenberg meent dat er niet vier maar acht miljard moet worden bezuinigd. Ook Andriessen stemt tegen het ak koord, hetgeen de krant van twaalf augustus verleidt tot de vooruitziende kop: kans op mi nisterschap voor Andriessen klein. Van Agt stelt namelijk als eis dat de nieuwe ministers zich gedragen naar het sociaal-eco nomisch akkoord. "Anders kun nen ze geen zitting nemen in het nieuwe kabinet. Dat iemand te gen de regeerafspraak aankijkt is niet erg. Maar hij zal wel zijn grote twijfel moeten overwinnen om in kabinet plaats te ne- Den Uyl toont zich een onver woestbaar optimist. "Dit ak koord was het kernstuk, de moeilijkste hobbel. Maar de^res terende problemen zijn ook geen wissewasje." Vooral in de abor tuskwestie heeft hij een hard hoofd. "Dat vergt grote be hoedzaamheid". Desondanks loopt de zaak weer spaak. De drie partijen worden het niet eens over de abortus en vijfentwintig augustus geeft Den Uyl zijn formatieopdracht voor de tweede maal terug "Het CDA is niet bereid mee te werken aan de totstandkoming van een abor tuswet." De drie fractievoorzitters kunnen weer op bezoek bij koningin Ju liana, die het advies van het CDA overneemt: de KVP-er Veringa moet de breuk gaan lijmen (de tweede maal). Een week na het opgeven van Den Uyl is Veringa er al uiCPvdA en CDA zijn weer vol goede moed. Van Thijn: "Dit heeft de kans op een coalitie tus sen PvdA, CDA en D'66 aanmer kelijk vergroot" en Van Agt: "Het ijs is gebroken". De formatietrein lijkt nu pas echt op snelheid te zijn gekomen. Den Uyl en Veringa die nu samen in formeren, weten in de maand september de partijen het eens te laten worden over de resterende knelpunten als kernenergie, on derwijs en defensie. Vier Tweede-Kamerleden van het CDA zijn niet tevreden over het uiteindelijke pakket. Opmerke lijk is dat Andriessen wél ak koord gaat. Het laatste punt van de formatie - de zetelverdeling is nu aan bod en Van Agt gelooft "dat het tweede kabinet-Den Uyl er wel zal komen." Volgens Van Thijn is dat zelfs praktisch zeker. Terlouw toont zich de grootste realist van het drietal: hij sluit niet uit dat de zaak nog strandt. Van Agt laat in elk geval voor de onderhandelingen nog een waar schuwend geluid horen: het CDA moet evenveel ministers hebben als de PvdA. Geen 8-7-1. "Ik loop nog liever door een glazen deur," meldt hij strijdlustig. Vier oktober komt het infor mateurs-duo met twee Varianten in de verdeling van de minis tersposten: 8-7-1 of 7-7-2. In beide varianten houdt het CDA justitie. De partijen worden het niet eens. Van Agt wil opstappen om licht te brengen in de impasse maar daar wil het CDA niet van weten. Twee dagen later strandt de for matie voor de derde maal. Den Uyl de onverbeterlijke optimist: "Een kabinet op basis van de verkiezingsuitslag blijft moge lijk". PvdA wil dat Den Uyl nu weer gaat formeren, het CDA wil een in formateur uit eigen kring en de WD pleit voor de tweede maal voor een nationaal kabinet. De koningin weet raad: twee infor mateurs (Verdam van het CDA en PvdA-er Vrolijk) moeten samen de breuk gaan lijmen (de derde maal). Veertien oktober komen ze met een voorstel op basis van 8-7-1, waar Van Agt direct zijn veto over uitspreekt. Tot ontsteltenis van Van Thijn ("met verbazing heb ik kennis genomen van de bliksemsnelle wijziging in de opvattingen van de informateurs") komt het twee tal drie dagen later met een ver deling op basis van 7-7-2, waar Van Agt wél oren naar heeft. De PvdA komt het CDA inmiddels wat tegemoet. Het congres en de fractie spreken niet alleen hun vertrouwen uit in onderhan delaar van Thijn, maar maken ook 7-7-2 bespreekbaar op waarden dat Van Agt niet op jus titie komt. Niettemin lijken de formateurs er niet uit te komen Ze willen hun opdracht ruggeven, als Van Thijn buiten Verdam en Vrolijk om contact zoekt met Van Agt en met hem overeenstemming bereikt over de zetelverdeling op basis van 7-7-2. De krant van vijfentwintig oktober meldt (naar later blijkt) voorba rig: het kabinet is rond. CDA krijgt justitie en Van Agt verhuist naar binnenlandse zaken. De Pvd A-partij raad gooit echter roet in het eten. In tegenstelling tot het partijbestuur en de Tweede- Kamerfractie verwerpt men het akkoord over de zetelverdeling. Besloten wordt dat het congres (het hoogste orgaan binnen de PvdA) zaterdag vijf november het beslissende woord mag spre ken. Zover komt het echter niet. De weer benoemde formateur Den Uyl komt met een lijstje van mi nisters, (Lubbers en niet de door het CDA gewenste Andriessen op economische Zaken) waar het CDA 'nee' tegen zegt. Alle com promissen worden van de hand gewezen en de dag voor het con gres geeft Den Uyl voor de vierde maal zijn formatie-opdracht te rug. Een verbitterde Den Uyl: „De kern van het mislukken ligt in de on wil van het CDA om te erkennen dat de PvdA de verkiezingen heeft gewonnen." Het PvdA- congres houdt de deur naar het CDA toch open. En mede daarom geeft de koningin de opdracht in feite aan Van Agt om te kijken wat er nu moet gebeuren. De CDA-leider laat Van der Grinten aanwijzen als informateur. Deze begint met een lijmpoging (de vierde maal). Zijn eerste voorstel met Van Agt weer op justitie wordt door Van Thijn als "niet se rieus" van de hand gewezen. D'66 komt met een tussenvoorstel op basis van 7-7-1waarin de kleinste regeringspartner justitie neemt en Andriessen buiten het kabinet valt. De wijziging die Van der Grinten aanbrengt in het voorstel (volks huisvesting naar het CDA, waar voor de PvdA het lager geschatte verkeer en waterstaat terug krijgt) wordt door PvdA en D'66 afgewezen. Daarmee lijkt een re geringscoalitie van PvdA, CDA en D'66 voorgoed van baan. Vijf en een halve maand onderhan delen. Een oefening in nutteloos heid? PvdA en CDA kunnen dan wel tot elkaar veroordeeld z{jn, maar dat lijkt nog niet te hoeven betekenen dat ze samen een ka binet Het is weer zover, 't Gruwelijke woord ,£ahel" staat weer re gelmatig voor onze ogen. 'n Onthutsende Brandpunt-re portage. Honderdduizenden mensen die nu eenmaal ginds wonen op de Kaap-Verdische eilanden en op die strook van landen in midden Afrika hebben geen ander uitzicht meer, hebben niets anders meer van dit leven te ver wachten dan de dood, geen voedsel, geen drank, 'n Boze, skeletachtige oude man zegt tegen ons, dat alleen de goede God nog kan helpen door re gen te geven. Honger en dorst. Hier totaal on bekende begrippen. Iedereen kan eten wat hij wil. De con sumptie van brood neemt af, zeggen de bakkers en ze bera den zich erover maar weer met brood aan de deur te ko- Op de middelbare scholen ligt er elke avond veel brood in de vuilnisbakkende patates- kraam op de hoek maakt da gelijkse spitsuren. De volwassenen in dit land piekeren over hun lijn. Er is zoveel te genieten als je „lek kere honger" hebt. En water? Wie drinkt er nu nog gewoon water? .JDaar was ik m'n rug mee". Wij hebben wel wat be ters om te drinkenBovendien ontzien vele fabrikanten zich nog altijd niet om de giftige afval van hun fabrieken in t kostbare water te lozen. Dat water wordt wel weer vernuf tig gereinigd, maar 't wordt er niet lekkerder door. Zo doende. En in de Sahel sterft alles wat leeft. ,Moet ik m'n baby hier uit melk geven?", roept een wanhopige moeder, knijpend in haar lege, gerimpelde bor sten. Het is natuurlijk niet alleen in de Sahel zo. Dit jaar zullen er weer 400 miljoen kinderen sterven van honger in die verre „Derde Wereld". Wanneer er weer een uitzending aangekondigd wordt overeen probleemgebied als de Sahel voel je iets van wrevel in je opkomen. Zo van: Ja, dat we ten we nu wel. Immers: wat moeten we ermee? Een bedrag opsturen naar Mensen in nood". Den Bosch. Maar je voelt dat je daar niet mee klaar bent. Wat dan?'Je auto verkopen, je huis belenen? Wat haalt het uit voor zóve- len? In het lste kabinet Den Uyl zat een minister: ponder por tefeuille", Jan Pronk voor ontwikkelingssamenwerking Bij al het misselijk makende gedoe van de lintworm in de buik van onze democratie de kabinetsformatie, was er één onderwerp dat niet ter zake doende scheen. Het bleek bij alle partijen een wegwerpze- teltjé: ontwikkelingssamen werking. In dit welvarende, volgevreten land. Een van de 15 rijkste landen van de we reld. Jan Pronk heeft hard, zéér hard gewerkt. Hij heeft getoond in binnen-en buitenland hart te hebben voor die derde wereld. Hij is erop afgestapt, hij heeft gekeken en gepraat met de mensen. Waar nodig veran derde hij zijn visie. Hij heeft o.a. ontdekt dat het goedkope, spottende gepraat over mis sionarissen en missiezuster tjes die alleen maar zwartjes willen dopen een allang ach terhaald sprookje waz en heeft zijn diep respect geuit voor die mannen en vrouwen die „aan het front" met de mensen samen worstelden voor het naakte bestaan. Tot ergernis van velen in dit land die zelf alle dagen hun teveel aan kostelijk voedsel in plastic-vuilniszakken depo neren vroeg hij veel, steeds meer. Want hij zag dat het no dig was, dat het moest. Hij was een van de initiatiefne mers van de Noord-Zuid dialoog met o.a. het Gemeen schappelijk Grondstoffen- fonds. Door hem gaf Neder land met Zweden het voor beeld aan de hele wereld om de armste landen hun grote schulden kwijt te schelden. Jan Pronk wist wat hij deed. Want hij had de ellende ge zien. Niet als een toerist. Niet als een kamerlid dat toevallig aan de beurt is, een snoepreisje te maken en of ficieel op 's rijkskosten te gast is in Nairobi. Maar als een bewogen man, zich bewust van wat die arme donders ginds van hem, van ons, ver wachten. Wij hebben niet méér recht om te leven dan zij. Daags voor mijn priesterwij ding wilde ik biechten bij een zeer oude pater. Hij zei: ,JStel je niet aan, ga zitten. Dan zal ikje wat zeggen". Wat hij toen zei kwam hierop neer: Als je bang bent onthoofd te worden dan mag je je niet laten wijden, dan ben je er niet ge schikt voor". Daar moest ik even aan denken in verband met Jan Pronk. Weest U niet ongerust, ik heb geen behoefte hem heilig te verklaren. Weet U nog,dat hij met zijn dronken kop 's nachts in een sloot reed, de klootzak! Nou dan. Maar wa t moet erin hem omgegaan zijn toen hem eenvoudig werd meegedeeld, dat Buitenlandse Zaken en Volkshuisvesting natuurlijk veel belangrijker waren voor de PvdA dan Ontwikkelings samenwerking. Hel hemd is s nader dan de rok! In de NRC schreef Pronk zijn Hollands Dagboek. Ik citeer: ,Mijn naam ontbreekt in het lijstje. Ik heb het gevoel of er een stuk van mijzelf wordt af gesneden. Ik heb bovendien het gevoel dat de tegen mij ge richte Teleg raaf-hetze niet zonder invloed is geweest. Ze heeft mij meer gewond dan ik heb willen toegeven". Het formatie-circus draait ver der. Het klinkt hard, maar is het niet hartverscheurend te bedenken wat daarginds aan de hand is? En als dan einde lijk één van ons, zij het niet met instemming van b.v. de WD, op weg is het gesloten westelijk cordon van egoisme en eng individualisme radi caal te doorbrekendan wordt hij uitgestoten. Jan Pronk heeft Den Uyl moeten beloven om niet uit de politiek te stappen. Hoe eerder hij weer dóór kan werken, hoe be-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11