Stand Kortsjnoj tegen Spasski precies gelijk Hoge golven met schuimkoppen bij RCL Doelman Sepp Maier tegen Zwitserland op de reservebank Morgen begint duel der dissidenten DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 Koevoet Met de Leiderdorpse voetbal club RCL zit het bestuurlijk niet helemaal goed. Of beter: helemaal niet goed. Ik maak dat qp uit een verslag in het laatste clubblad van een on langs gehouden buiten gewone ledenvergaderingZo op het oog was die belegd om een nieuwe secretaris aan te wijzen. Waarom de oude (Rietveld) wegging bleef in nevelen gehuld. Aanvankelijk ging het op die vergadering rustig toe, zo staat er in het clubblad. Tot dat iemand vroeg of er "van alles was geprobeerd om de huidige man voor de secreta risfunctie te behouden". Toen barstte de storm los. Het aanvankelijk oliegladde op pervlak van de voortkab belende vergadering ver toonde plotseling hoge golven met schuimkoppen. In den be ginne was de aanval gericht op de persoon van de pen ningmeester (Van Klaveren). Allengs werd echter duidelijk dat dit alleen maar de plek was waar de koevoet moest worden geplaatst om het be stuur van zijn grondvesten te wrikken". Daarna werd de vergadering geschorst. Drie kwartier later liet het bestuur weten en bloc af te treden, maar de zaken te blijven behartigen totdat er een nieuw bestuur is gevormd. Staande de vergadering werd een commissie van goede diensten benoemd bestaande uit ds. Honnef, wethouder Gordijn en de heer Pruis (alle drie ereleden van RCL). Dit geeft zeer te denken. Door Ruud Paauw Het formeren van een commissie van goede diensten is in dit land altijd een teken dat er héle slechte diensten aan vooraf zijn gegaan. Ruzietjes doen zich overal voor, maar als te pas moet komen, bemand nog wel door een predikant en een wethouderdan zijn de ra pen natuurlijk gaar. Lijstje Wat zou nou de oorzaak van alle troebelen bij RCL zijn? Daar wordt geen lettergreep over gezegd. Dat prikkelt een niet zo mooi karakter als het mijne geducht. Waar zou een be stuur nou zó over kunnen bakkeleien dat alle autoritei ten van Leiderdorp het veld in moeten snellen om de ge moederen tot bedaren te bren gen? Laat ik eens een lijstje moge lijkheden maken: Het conflict gaat over het be talen van spelers. Of juist over het niet-betalen van spelers. De penningmeester verstrekt te veel/te weinig con sumptiebonnen. De gemoederen zijn in beroe ring geraakt over de vraag of er ronde dan wel vierkante doelpalen op het RCL-veld moeten staan. De kwaliteit van de gehakt ballen in de kantine wordt door een deel van het bestuur bekritiseerd, door een ander deel juist geprezen. Er is iets met een meid: de dochter van de voorzitter heeft haar verkering met de zoon van de secretaris uitge maakt en vrijt nu met de na zaat van de penningmeester. Ik vrees, vrienden, dat we het fijne nóóit te weten zullen komen. Kraan In Voetbal International van vorige week wordt een profiel geschetst van de Go Ahead- speler Dwight Lodeweges. Eén van de vragen aan hem is: "Sex, kan dat een dag voor de wedstrijd?" Een ongepaste vraag, als u het mij vraagt,en daarom lees ik ooic graag het antwoord. "Voor mij wel", al dus Lodeweges, "verder moet iedereen het voor zich zelf maar weten". De vraag bracht me tot enig ge peins. Zouden de trainers in het betaalde voetbal hun spe lers op dit tere punt adviezen geven? Vroeger gebeurde dat wel te hooi en te gras. En die trainers gaven dan aanwij zingen naar eigen inzicht. Daar kwam geen regeltje we tenschappelijkheid aan te pas. Ik denk niet meer dat het ge beurt. De tijd is er niet meer Aan het begin van de jaren vijftig heb ik het bij een ama teurclub in Amsterdam nog meegemaakt dat een oefen- meester op woensdagavond na de training (voor een be langrijke wedstrijd) zei: "Denk er om, mannen, tot zondagavond de kraan met rust laten". Ik was 15 jaar, loopjongetje van de trainer en ik vroeg vol eerlijke verba zing: "Is leidingwater dan zo slecht voor de conditie?". Die man kreeg een lachstuip en liet mij weten een geheel an dere kraan te bedoelen. Nu nog ben ik bij het woord "kraan" zwaar op mijn hoede. Van Helden De affaire met schaatsenrijder Hans van Helden is van een treurigheid die me stil maakt. Hij wilde niet trainen met gewichten uit angst dat zijn rug het zou begeven en ver dween daarom uit de kern ploeg. Van Helden zou zich op zijn eigen wijze gaan voorbe reiden en aan de hand van zijn resultaten zou worden bekeken of hij tenslotte toch in de ploeg voor de internatio nale wedstrijden zou worden opgenomen. Daarmee leken alle belangen te zijn gediend. Van Helden begon het seizoen 1977178 uitstekend, met een zege op de 3000 meter in Haarlem vóór de kernploeg- leden. Maar nu is hem te ken nen gegeven dat hij op een aantal gewestelijke wed- strijden niet zal kunnen star ten. Bij deze krachtmetingen komen de rijders van het be wuste gewest in actie plus een aantal genodigden. Dat zijn vrijwel altijd de leden van de kernploeg. Vroeger hoorde Hans van Helden daar ook toe. Nu niet meer. En juist hij heeft die wedstrijdjes nodig om te kijken hoe hij er voor staat. Reglementair is er niets aan de hand. Als gewest mag je in viteren wie je wilt. Maar het is wel duidelijk wat hier aan het handje is. Van Helden, toch al een lastige jongen, moet geen hand worden toegestoken.Met individuele opvattingen heeft een aantal mandarijnen in de KNSB nooit wat opgehad. De kleinzieligheid druipt eraf. Waarom zakt dat soort officials nou nooit eens krachtig door het ijs? Haarlem Zondag naar mijn oude ploeg Haarlem geweest, dat een zeer boeiend duel met Sparta uit vocht, zoals in de krant van gisteren te lezen was. Haar lem en Sparta hebben veel gemeen: ze behoren tot de oudste verenigingen van het land, ze spelen beide erg net jes, ze kampen alle twee met een geringe publieke belang stelling en een tekort aan geld Het was een merkwaardige wedstrijd, zo eentje die je in oude jongensboeken beschre ven vindtTot een kwartier na rust had Sparta de zaak vol ledig onder controle. Haarlem leek geheel uitgedoofd, speelde met de staart tussen de poten. Toen beging Meutstege een slordigheid en plotsklaps kwam Haarlem overeind als een brontosaurus die vuurwerk heeft ingeslikt. Het wérd 1-2 en onder ontzet tend kabaal van het anders muisstille publiek vervolgens 2-2 en vlak voor tijd 3-2. Een stukje grilligheid dat Haarlem heel zijn historie al meetorst. De wedstrijd tegen Sparta deed me sterk denken aan het duel NEC-Haarlem dertig jaar geleden in Nij megen om het lands kampioenschap. Ik had toen de rijpe leeftijd van tien jaar en zat met angstig kloppend hart in de Goffert. Zeventig minuten lang speelde Haar lem (met figuren als Kick Smit en Wim Roozen) alsof het de eerste prijs wilde verove- kende knoeiers. Ik kon wel janken. NEC nam met groot gemak een 3-0 voorsprong. De zaak leek bekeken. Nou, en toen liep Haarlem in 20 minu ten over NEC heen, gelijk een tank over een banaan: 3-4. Zo is het steeds geweest. Mooie, rare overwinningen en miezerige nederlagen. Dit seizoen scoorde Haarlem in de eerste vijf wedstrijden geen enkel doelpunt. Kort daarop kwam er ineens een onbegrij pelijke 6-0 tegen NEC uit de bus en nu weer die vreemde stunt tegen Sparta.Zo'n ploeg zou eigenlijk voorgoed van het toto-formulier moeten worden verwijderd. Shirts Onlangs heb ik er op gewezen dat het eerste elftal van LFC met shirts-op-naam speelt maar dat de spelers niet altijd het goede shirt aan hebben. Ze spelen dus wel eens onder an dere naam, om het zo maar te noemen. Dat gebeurde bijv. bij Alphen-LFCHet be stuurslid van LFC dat ik daarover aansprak, zei toen dat dat aan een ongelukkige samenloop van omstandighe den had gelegen. Dat kwam anders echt nooit voor. _Nu wordt mij gemeld dat zon dag Teun Hoek met het shirt van Koos Bekooy optrad. Zou LFC die flauwekul met die naamshirts nou maar niet be ter kunnen beëindigen? Dank Enige tijd geleden heb ik in deze rubriek het gironummer ver meld van de oudercommissie van de Korte-Vlietschool (geestelijk gehandicapten) omdat een collecte tijdens de profronde van Leiden betrek kelijk weinig had opgebracht. De oudercommissie meldt mij nu dat daarop 520 gulden is binnengekomen en zegt de ge vers bij deze daarvoor dank. Kortsjnoj: schaakklok links tegen Lajos Portisch uit Hon garije uiterst zwaar. Met meer geluk dan verstand - als dat tenminste geen ongepaste uitdrukking is voor een denk sport als schaken - bereikte hij de finale. Vooral na de halve finale over vijftien partijen in Genève bleven enkele vragen betreffende Spasski's uithoudingsvermogen onbeantwoord. Kortsjnoj heeft goede herinnerin gen aan Belgrado. In hetzelfde Dom Sindikata behaalde hij ze ven jaar geleden bij de zoge naamde 'strijd van de eeuw' een schitterende bliksemzege op de latere wereldkampioen Bobby Fischer. Bij dezelfde gelegenheid werd Spasski na een zwakke partij te gen de Deen Bent Larsen uitge wisseld voor Leonid Stein. Deze omstandigheid heeft er waar schijnlijk toe bijgedragen, dat Kortsjnoj erin toegestemd heeft naar een communistisch land te reizen. De Joegoslavische or ganisatoren hebben hem een lijfwacht toegezegd, bestaande uit twee man van de staatsveilig- heidspolitie. Daarnaast lokt het prijzengeld van 25.000 dollar (vij fachtste voor de winnaar, drieachtste voor de verliezer) en staat als 'extraatje' beide finalis ten een gloednieuwe automobiel van het merk 'Zastava' te wach ten. In Belgrado verwacht men zo'n drieduizend toeschouwers per partij. STUTTGART- Sepp Maier, doelman van Bayern München en de nationale Westduitse voetbalploeg zal morgen in de vriendschappelijke interland tegen Zwitserland niet meespelen. Hij wordt' vervangen door Bernd Franke van Eintracht Braunschweig. Met het verdwijnen van Sepp Maier uit de nationale ploeg heeft Bayern München, de drievoudige Europa cup-winnaar, momenteel geen enkele speler die het nationale shirt om de schouders heeft. Volgens bondscoach Helmuth Schön, die in Stuttgart zijn opstelling be kend maakte, moet men het passeren van Maier niet van blijvende aard zien. Schön zei: "Het is zinvol ook eens een andere doelman te laten spelen. Tijdens onze toernee in Zuid-Amerika, de afgelopen zomer, heb ik meer met Franke geëxperimenteerd, maar als het moeilijk werd gaf ik toch de voorkeur aan Maier. Deze wedstrijd tegen Zwitserland acht ik voor Franke een prima oefening. Bovendien Maier is allerminst afgeschreven. We moe ten aan de toekomst denken. Met name aan de finales van het toernooi om het wereldkampioenschap volgend jaar juni in Argentinië." België De Belgische bondscoach Guy Thijs heeft twee debutanten opgeroepen voor de morgen te spelen interland tegen Noord-Ierland. In deze laatste wedstrijd voor groep vier van de voorronden om het wereldkampioen schap voetbal - Nederland heeft zich reeds voor de eindronden in Argenti nië geplaatst - geeft Thijs Vercauteren van Anderlecht en Mommens van Lokeren de kans om zich definitief in de nationale ploeg te spelen. In vergelijking met de Belgische ploeg die op 26 oktober j.l. in het Olym pisch stadion in Amsterdam met 1-0 van Nederland verloor is de ploeg op vier plaatsen gewijzigd. Naast Mommens en Vercauteren komen ook Wellens en Ceulemans terug. Thissen, Van der Eycken, Lambert en Van Gooi zijn door Thijs niet opgesteld. Alleen Van der Eyken mag de reis naar Belfast meemaken, als reserve. BELGRADO - Voor partijge trouwe Sovjet-burgers is er weinig onderscheid tussen Boris Spasski en Viktor Kortsjnoj, die morgen in de dom Sindikata ,(huis van de vakbeweging) van Belgrado beginnen aan de twin tig partijen tellende finale van het kandidatenschaaktoernooi. Wie er wint, in hun ogen is het altijd een dissident, die het recht ver werft op een titelmatch. Een nogal frustrerende gedachte voor wereldkampioen Anatoli Karpov. Hij dient er rekening mee te houden dat een eventueel verlies van zijn kant niet alleen schaaktechnische, maar ook poli tieke gevolgen zal hebben. Spas ski en Kortsjnoj hebben veel ge meen, maar in zeker opzicht zijn ze tegelijkertijd eikaars tegen polen. Waar Spasski op zijn best is als hij zich rustig kan con centreren, heeft Kortsjnoj de on rust nodig als wezenlijk onder deel van zijn motivatie. Hij moet zijn emoties opladen om ze tegen zijn tegenstander te kunnen ge bruiken, hem haten desnoods. Beide grootmeesters zijn in Lenin grad geboren, daar opgegroeid en op dezelfde schaakschool voor de grote toernooien opgeleid. Zowel Spasski als Kortsjnoj verlieten - ieder op zijn manier - in 1976 de Sovjet-Unie. Kortsnof keerde eind juli na afloop van het IBM- toernooi in Amsterdam niet meer naar zijn vaderland terug, terwijl Spasski na een lange taaie strijd tegen de Russische bureaucratie een visum kreeg en sinds 1 sep tember 1976 samen met zijn Franse vrouw Marina in Alle- mont (Frankrijk) woont. Weinig De vrienden van weleer hebben el kaar tegenwoordig weinig meer te zeggen. Kortsjnoj wegens zijn agressief aanvalsspel ook wel de "leeuw van Leningrad" ge noemd, verwijt zijn tegenstander, dat deze weliswaar voortdurend afgeeft op het Sovjetsysteem - ook op het gebied van het scha ken - maar bij de aanstaande fi nale wel alle privileges, die de Russische schaakbond aanbiedt in dank aanvaardt. Kortsjnoj daarentegen moet alles zelf financieren, maar dat stelt hem dan ook in de gelegenheid - zoals hij zelf zegt - ten volle voor zijn overtuiging uit te kunnen komen. Zo zal dan ook Spasski onder de Russische vlag spelen. Kortsjnoj niet. "Zo kan iedereen zien, waar Spasski staat", aldus Kortsjnoj. De absurde vlaggenstrijd, die ook al de kop opstak bij de halve fi nale ontmoeting in Evian (Kortsjnoj-Poloegajevski) is vooralsnog niet het grootste pro bleem van de uitgeweken Sov jet-burger. Toen Kortsjnoj zich vorige week dinsdag samen met zijn Britse secondant, grootmees ter Raymond Keene, per taxi van zijn trainingscentrum Meerburg (aan het Bodenmeer) naar zijn nieuwe woonplaats Wohlen in Zwitserland liet rijden, raakten zij betrokken bij een auto-onge luk, waarbij Kortsjnoj en Keene als door een wonder in leven ble- Hoewel de auto enkele malen om sloeg en volkomen verfrommeld ondersteboven bleef liggen, kon den beide grootmeesters op eigen kracht het wrak verlaten. Kortsjnoj hoofd zat vol -builen en snij wonden. Ook had hij ver wondingen aan beide armen. 'Schaakhand' De taxi-chauffeur werd levensge vaarlijk gewond. Keene daaren tegen bleef ongedeerd. Het feit dat hij zijn rechterhand niet kan gebruiken, brengt Kortsjnoj in moeilijkheden. Het is namelijk zijn 'schaakhand'. Voor het ver schuiven van de stukken is hij aangewezen op zijn - eveneens gewonde - linkerhand. Volgens het reglement dienen stukken en de klok door dezelfde hand te worden bediend. Daarom eist Kortsjnoj dat tijdens de par tijen de schaakklok aan zijn lin kerkant staat. Spassski is het daar echter niet mee eens. Voor Kortsjnoj een reden om te verkla ren.: 'Er zijn twee mogelijkheden. Of Dr. Eu we (de voorzitter van de internationale schaakbond) aan vaardt deze verstandige oplos sing, of ik begin pas aan deze tweekamp, als ik geheel genezen ben'. Psychologen hebben Kortsjnoj overigens aangeraden eerst de mogelijke na-werking van de shock die hij bij het ongeval op liep, af te wachten alvorens aan een dergelijke belangrijke wed-' strijd te beginnen. De strijd lustige schaker wil echter van geen uitstel weten. Toen Viktor als vijftienjarige schooljongen na afloop van een simultaanseance in de centrale schaakclub van Leningrad voor het eerst tegen de destijds negenjarige Boris speelde en won, weende de latere wereldkampioen bittere tranen. Nadien hebben de beide groot meesters 33 maal tegenover el kaar gezeten (show- en demon stratiepartijen niet meegere kend). De stand is gelijk: elk tien overwinningen bij dertien gelijke spelen. Negen jaar Negen jaar geleden kruisten beide matadoren reeds de koningen in het kader van de finale van het kandidatentoernooi. Destijds won Spasski - toen op het hoog tepunt van zijn carrière - de ont moeting met ruim verschil: 61/2 3 1/2. Na de gevoelige nederlaag tegen Bobby Fischer in de legen darische tweekamp van 1972 in Reykjavik, ging het met Spas ski's prestaties bergafwaarts. De nederlaag had ingrijpende in vloed op zijn beroep en prive-le- De 46-jarige Kortsjnoj daarentegen is in glanzende vorm. Zijn vroegere landgenoten Petrosjan en Poloegajevski elimineerde hij op overtuigende wijze in kwart en halve finale. Speciaal tegen Poloegajevski toverde hij spec taculaire combinaties op het bord, die thans over de gehele wereld worden bestudeerd. Spasski, die alleen mocht deel nemen omdat Fischer zich terug- trok, had het in de kwartfinale te gen de Tsjechische grootmeester Vlastimil Hort in Reykjavik en ook in de halve finale in Genève

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9