VYD EN CDA AAN DE BEURT Visvangstbeperking niet aanvaardbaar Geen verschil gehuwde status en samenwonen Politie in Ierland arresteert Gallagher mm Nog geen verzoek om uitlevering van Besprekingen over kabinet Yan Agt/Wiegel begonnen Vctride spa&rJbciïiK LEIDSE SPAARBANK De Beurs Eigeahaiidig is zó! DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 DUBLIN (ANP, Reuter) - De door Nederland uitgewezen Ier Pa trick Gallagher is gisteravond op de luchthaven van Dublin aan gehouden. De 36-jarige Ier wordt gezocht in verband met een ge wapende overval op een post kantoor in Dublin, twee jaar ge leden. Hij kwam vorig jaar naar Neder land waar hij wegens verboden wapenbezit werd opgepakt. Een uitwijzing wilde hij voorkomen met een hongerstaking, maar dat hielp niet. Ook de rechter ging niet in op zijn verzoek tot vrijla ting. Gallagher verloor gistermorgen een kort geding, dat hij voor de Haagse rechtbank tegen de Ne derlandse staat had aangespan nen om in Nederland op vrije voeten te worden gesteld te neinde zijn zaak in ons land tot in hoogste instantie te kunnen be pleiten. De Ier, die als gevolg van zijn hon gerstaking nog slechts 53 kilo weegt, had in voorgaande weken en maanden ook al geen gehoor gevonden bij respectievelijk de Amsterdamse rechtbank, de Hoge Raad in Den Haag en tens lotte de minister van justitie ad interim, De Gaay Fortman. Zij allen vonden Gallaghers uitleve ring toelaatbaar. De Ier deed bij hen een vergeefs beroep op poli tiek asiel. Gallagher kwam vrig jaar met een vals paspoort ons land binnen. Voor hij in juni van dit jaar we gens verboden wapenbezit in Amsterdam werd aangehouden, werkte hij geruime tijd bij de hoofdstedelijke stadsreiniging. Sinds zijn arrestatie vertoefde de Ier in het Amsterdamse huis van bewaring. Tijdens zijn hongerstaking werd hij overgebracht naar het gevang enisziekenhuis in Scheveningen. De artsen omschreven Gal laghers huidige toestand als kri tiek. De Ier spreekt en ademt moeilijk. In de Scheveningse ge vangenis weigerde hij een infuus. Gehuld in een deken liep het voor malige IRA-lid gisteravond op Schiphol zelf het vliegtuig in dat hem naar de Ierse hoofdstad Du blin zou brengen. Gallaghers vrouw Theresa die sinds ruim een week in ons land vertoefde reisde gisteravond niet met haar man Patient uit kliniek doodde man GRONINGEN.(ANP)- De 25-jarige H.H. H., verpleegde in de Van Mesdagkliniek in Groningen, blijkt in de nacht van zaterdag op zondag, de 58-jarige Groninger fabrieksarbeider J. Huizinga ge wurgd te hebben. Daarna sleepte de patient het lijk van zijn slach toffer naar een der vijvers van het Noorderplqntsoen. De precieze gang van zaken is nog niet be kend. H. was met weekendverlof en be zocht zaterdagavond hetzelfde cafe als zijn slachtoffer. De ver dachte keerde zondagavond te rug naar de Van Mesdagkliniek. Gevonden sporen en een verkre gen signalement wezen zo sterk in de richting van H. dat hij werd aangehouden. Gisteravond be kende hij. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse justitie heeft nog geen uitleveringsverzoek uit Bonn gehad voor de Westduitser Christoph Wackernagel. Dit heeft het ministerie van Justi tie gistermiddag meegedeeld. Ook is volgens een woordvoerder nog niets bekend van een Duits verzoek om Wackernagel in hechtenis te houden met het oog op uitlevering. Mocht een dergelijk verzoek binnenko men dan kan hèt wel even du ren voor een beslissing geno men wordt. Wackernagel werd vorige week in de Amsterdamse wijk Os dorp gearresteerd na een schietpartij met de politie. Toen werd ook Richard Schneider gepakt. Beide man nen zouden lid zijn van de Rote Armee Fraktion. Voor Wac kernagel ligt een arrestatiebe vel klaar in Bonn, voor Schneider nog niet. Beide mannen werden bij de schietpartij in de hoofdstad gewond. Schneider ligt in een Amsterdams ziekenhuis, Wac kernagel is overgebracht naar het ziekenhuis bij de gevang enis in Scheveningen. De Haagse advocaat mr. G. Spong heeft zich in beginsel bereid verklaard de belangen van Wackernagel op zich te willen nemen. Mr. P. H. Bakker Schut, om wie Wackernagel als raadsman had gevraagd, heeft gisterochtend een bezoek ge bracht aan de Westduitser. De man heeft verschillende schotwonden in zijn rech terarm, onderrug en in zijn voe ten. Ook heeft hij een schamp schot aan het hoofd, aldus Bakker Schut. Over de laatste verwondingen heeft hij Bakker Schut gezegd dat hij die heeft opgelopen door een schot uit een geweer afge vuurd door een man die - toen het schieten reeds was afgelo pen - met zijn benen op Wac- kernagels gespreide armen was gaan staan. Toen de man de trekker overhaalde hoorde de Duitser - nog steeds volgens zijn verklaring aan mr. Bakker Schut - een knal en voelde een hevige pijn aan het hoofd. Na enige tijd toen hij zijn ogen weer kon openen voelde hij overal bloed op zijn gezicht. Hij bloedde uit neus en mond en had hevige hoofdpijn. Wac kernagel gaat ervan uit, zo zei Bakker Schut, dat de schutter een speciaal soort luchtdruk munitie heeft gebruikt. Wackernagel is zowel vrijdag als zaterdag verscheidene malen verhoord. Een keer door een Duitse functionaris. Hij kan zich daar echter weinig van herinneren, aldus Bakker Schut, want hij zweeft voortdu rend op de rand van bewus teloosheid. Mr. Bakker Schut vindt de po ging tot verhoor van Michael Wackernagel in flagrante strijd met artikel 29 van het wetboek van strafvordering, dat als fun damenteel beginsel van strafp rocesrecht vereist dat verkla ringen in vrijheid worden af gelegd. Behalve dat de Duitser vrijwel buiten bewustzijn ver keerde was hij ongetwijfeld ook verdoofd door noodzake lijke medicijnen of drugs, zo voegt Bakker Schut eraan toe. Deze verhoren zijn volgens de Utrechtse raadsman des te er gerlijker omdat de Haagse ad vocaat mr. J. Th. Duynstee, die op verzoek van Bakker Schut Wackernagel zou bezoeken, tijdens het weekeinde op in structie van "hogerhand" niet werd toegelaten tot de Scheveningse gevangenis. de afgelopen dagen heeft grote hoeveelheden zand op de Scheveningse >an Scheveningen is gisteren begonnen met het verwijderen van het zand. Een tamelijk ontmoedigend karwei gezien de huidige weersomstandigheden. DEN HAAG (SP) - De beurt is aan het CDA en de WD om te proberen het eens te worden over regeringssamenwerking. PvdA, CDA en D'66 hebben gisteren geweigerd om opnieuw met een 'lijmpoging' te beginnen. In de loop van vandaag zijn - ondef* leiding van informateur Van der Grinten - de besprekingen tussen CDA-fractievoorzitter Van Agt en VVD-aanvoerder Wiegel over de vorming van een confessio- nee-liberaal kabinet gestart. In politiek Den Haag wordt de kans van slagen niet erg groot geacht. Zo'n kabinet - Van Agt/Wiegel heeft slechts de steun van een magere meerderheid in de Tweede Kamer. Bovendien is in het CDA de bereidheid om met de VVD samen te werken niet groot. "Het CDA zal een serieuze poging doen om het met de VVD eens te worden", zo verklaarde Van Agt gistermiddag na zijn bezoek aan informateur Van der Grinten. Zowel VVD als CDA vinden dat ons land snel een kabinet nodig heeft en de onderhandelingen daarom niet al te lang mogen duren. Vol gens Van Agt moet "binnen een paar weken" blijken of een kabi net van CDA en VVD er in zit of niet. Velen in de CDA-fractie doen de stap naar de VVD met geringe vreugde", zei Van Agt. "Maar het is niet anders". Visserij-organisaties: DEN HAAG (ANP) - Het Visserij. Beide organisaties zijn van mening schap en de Stichting van de Ne derlandse visserij hebben in een gezamenlijk schrijven aan de mi nister van landbouw en visserij het onaanvaardbaar uigesproken over de recentelijk door de Euro pese Commissie gedane voor stellen inzake visvangstbeper kingen en de opvang van de ge volgen daarvan door structurele maatregelen. dat de door de Europese Com missie voorgestelde vangstquota een ernstige bedreiging voor het voortbestaan van de visserijvloot betekenen, terwijl het vangst verbod voor de haringvisserij in de Noordzee en de Keltische zee de ondergang van de haringvloot zou betekenen. Motivering ADVERTENTIE Groeispaarbewijzen aan toonder uw geld groeit in b.v. 5 jaar van f 1.000 naar f 1.450 (groei 45%) gezond groeiklimaat bij de Beide organisaties zijn ook van mening dat de Europese Com missie een verlaging van de quota voorstelt zonder dat daarvoor voor verschillende vissoorten een voldoende motivering is ge geven. Zo had het bedrijfsleven op grond van de laatste biologi sche gevens eerder een verho ging dan een verlaging van de scholquota verwacht. Het Visserijschap en de Stichting van de Nederlandse visserij heb ben een herhaald protest aange tekend tegen de discriminatie van onze visserij ten opzichte van de buitenlandse visserij voor vismeeldoeleinden. Ondanks de sluiting van de Noordzee voor de haringvisserij zal het namelijk de vismeelvisserij toegestaan zijn circa 10.000 ton haring als bij vangst aan te voeren. Wat betreft de door de Europese Commissie voorgestelde steunmaatregelen zijn de organi saties van mening dat daaraan elke realiteitszin ontbreektl Zo zal bij eventueel stilleggen van de vloot door de Euopese Commis sie een rentevergoeding voorge steld worden van acht procent van de aanschaffingsprijs van de schepen op jaarbasis. Bovendien zijn de door de commissie ge stelde voorwaarden om in aan merking te komen voor een ver goeding in het kader van de stil ligregeling zodanig dat 60 pet. van onze vloot niet in aanmer king zal komen. Werklozen Evenjnin kan gesproken worden over een bevredigende opvang van opvarenden die tijdelijk als gevolg van het stilliggen van de vloot werkloos zullen zijn. Daarbij moet bovendien ge vreesd worden dat de uitkerin gen voor tijdelijke werkloosheid voor het merendeel afgewenteld worden op het bedrijfsleven. De door de Europese Commissie voorgestelde maatregelen dreigen volgens de landelijke visserij-organisaties de c tinuiteit van de bedrijfstak daarmee niet alleen de werkgele genheid in de visserij zelf, maar ook in de toeleverende sectoren onder meer scheepsbouw en de handel en verwerkende indu strie. In dit verband wordt erop gewezen dat de Europese Com missie zich kennelijk niet ge realiseerd heeft dat verlies van één arbeidsplaats in de visserij verlies van vier arbeidsplaatsen aan indirecte werkgelegenheid zal betekenen. ADVERTENTIE Lijmen Gisteren is op het Binnenhof nog gespeeld met de gedachte om de breuk tussen PvdA, CDA en D'66 te lijmen. Aanleiding was het voorstel van Van Agt van vrij dagavond laat om de PvdA volkshuisvesting te laten en in plaats daarvan CRM aan het CDA af te staan. Maar geen der partijen kaartte dit voorstel gisteren bij informateur Van der Grinten aan. Die infor meerde er wel naar. Van Thijn en Terlouw vonden dat Van Agt dat moest doen. Maar op zijn beurt meende Van Agt dat PvdA of D'66 het voorstel moest doen om de onderhandelingen te herope nen. Daarom moest de infor mateur tot de conclusie komen dat de lijmpoging defintief mis lukt was. Een coalitie van CDA en VVD kan in de Tweede Kamer slechts re kenen op een minieme meerder heid van twee zetels. Pogingen om D'66 (8 zetels) bij de vorming van een confessioneel-liberaal kabinet te betrekken mislukten. Volgens D'66-aanvoerder Ter- louw zou dat in strijd zijn met de verkiezingsbelofte van D'66. Wankel Een kabinet -van Agt/Wiegel zal een wankel bestaan hebben. Als er enige CDA-kamerleden (uit de linkervleugel) met de oppositie meestemmen, komt het kabinet in gevaar. Van Agt kon gisteren niet de garantie geven dat de CDA-fractie als een gesloten blok achter het kabinet gaat staan. "Van niemand in mijn fractie kan ik nu de stellige verzekering vra gen dat hij zijn stem geeft aan een kabinet waarvan de onderhan delingen nog moeten beginnen", zei hij. Een probleem voor het CDA is dat het met PvdA en D'66 al over eenstemming had bereikt over een regeerakkoord. Volgens an Agt is dit geen onoverkomelijke hindernis. Het CDA zal dit ak koord niet de VVD in de maag splitsen, maar staat wel voor z'n eigen aandeel daarin, zei hij. "Het CDA is geen partij met twee ge zichten. Onze beleidsrichting wisselt niet met onze regerings partner." Welke CDA'er ministerpresident wordt van het eventuele CDA/VVD-kabinet is nog onze ker. Van Agt zelf heeft niet veel animo. „Voor die post wemelt het binnen het CDA van talent - als ware het een bijenkoi*fzei hij. Andriessen staat binnen het CDA hoog genoteerd voor het pre mierschap, maar ARP en CHU zien hem niet graag. Nationaal Het CDA wilde best meedoen aan de vorming van een "nationaal kabinet", zo liet Van Agt gisteren informateur Van der Grinten we ten. Maar zo'n breed samen gesteld kabinet van PvdA, CDA, VVD en D'66 komt er niet. Eerder op de dag hadden Van Thijn (PvdA) en Terlouw (D'66) dit ideetje van de VVD al afgewezen. Beroving van bank in Delft DELFT (ANP) - Drie gewapende mannen met nylonkousen over hun hoofden hebben gisteroch tend een kantoor van de Rabo bank aan de Koornmarkt in Delft overvallen en van 166.000 be roofd. Ze zijn te voet in de stad verdwenen. De overvallers zijn even voor openingstijd de bank binnenge drongen na aan de achterzijde van het gebouw een ruit uit de sponning te hebben gelicht. Ze zetten de ruit daarna weer op zijn plaats en wachtten de komst van het personeel af. De indringers, van wie er één een pistool had en twee jachtgeweren met afgezaagde lopen en kolven, dwongen de kantoorhouder de kluis te openen. Daarna sloten ze hem, met twee later gearriveerde medewerksters, in de toile truimte op. Onder het motto 'Zon in de schoorsteen' organiseert de na tionale vereniging De Zon nebloem weer de jaarlijkse St.Nicolaasactie voor zieke en gebrekkige bejaarden. De be doeling is een aardige attentie, feestelijk verpakt en liefst voor zien van een briefje of een rijmpje, met Sint Nicolaas te sturen, naar een ziek mede mens. Vorig jaar maakten meer dan 65.000 gezonde Neder landers in het kader van de actie een pakketje. Wie dit jaar mee wil doen kan schrijven naar "De Zonnebloem, Okkernootstraat 59, Den Haag" met bijsluiting van een postzegel van 55 cent. Men ontvangt dan nadere gege- Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Nier Stichting Nederland wordt monenteel een penning uitge geven met daarop het portret van prof. dr. W.J. Kolff, uitvin der van de kunstnier. Prof. Kolff is in 1911 in Leiden gebo ren en woont thans in Amerika. In 1943 leidden zijn experimen ten tot de ontwikkeling van de eerste kunstnier, waardoor in de loop der jaren tienduizenden patiënten van de dood werden gered. Men kan de Nier Stich ting Nederland, Vondelstraat 164, Amsterdam steunen met de aankoop van de penning die verkrijgbaar is in goud, zilver en brons. Bestellen is mogelijk via kantoren van de Algemene Bank Nederland. de Raad van Europese minis ters van verkeer en de inter nationale Veilig Verkeeror-' ganisaties hebben volgend jaar een affichewedstrijd uitge schreven. Het onderwerp, waarop iedereen zich mag stor ten, is het gevaar dat fietsers en bromfietsers in het verkeer da gelijks bedreigt en wat auto mobilisten kunnen doen om dat gevaar weg te nemen. De win nende affiche wordt internatio naal gebruikt en beloond met een prijs van ongeveer 7500,-. Nederlandse inzendingen moe ten voor 15 februari 1978 binnen zijn bij Veilig Verkeer Neder land, postbus 287, Hilversum. Hoe krijgt u groene v ingers Voor ambtenaren in Rijnmond Is le zien op de 3eurs Eigenhandig Verder uitgebreide informatie over doe-het-zelf materialen en ■gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoud, binnen- en buitentuinen, handwerken, handenarbeid, toerisme, hobbies. Grote vloertegelpresentatie. De beurs is open van 1l.00u-17.00uen19.00u-22.30u. Zat.enzon.11.00u-17.00u. Trein- toegangsbewij zen op vele NS - stations veriLij gbaar. t/m 20 november Ahoy'Rotterdara. ROTTERDAM (ANP) - Als eerste overheidsinstantie wil het openbaar lichaam Rijnmond in zijn ambtenarenreglement het onderscheid schrappen tussen gehuwde en niet-gehuwde, maar wel met iemand (man of vrouw) samenlevende ambtenaren. In de praktijk bestaat een derge lijke regeling al voor het per soneel van de provincie Noord- Holland, maar alleen heeft men daar het verschil tussen gehuwd en niet-gehuwd zijn omzeild door een relatiepartner aan te merken als gezinslid. Verder stelt Noord-Holland de voorwaarde dat de ambtenaar kostwinner is. In het voorstel dat het dagelijks bestuur aan de Rijnmondraad doet, wordt dit onderscheid niet gemaakt. Het bestaan van een duurzame rela tie is, zo wil het dagelijks bestuur van Rijnmond, aangetoond, als de ambtenaar in kwestie dit schriftelijk laat weten. De voor delen van de wijziging van de rechtspositieregeling voor sa menwonende ambtenaren zijn velerlei. Zo kunnen ook zij dan aanspraak maken op een buiten gewoon verlof, als er iets belang rijks in het leven van hun partner (bijvoorbeeld bruiloft of begrafe nis van een naast familielid) aan de hand is. Verder zijn er aanzienlijke finan ciële consequentie aan verbon den. De overlijdensuitkering van drie maanden salaris wordt aan de partner toegekend en de mo gelijkheid wordt geschapen om partners en eventuele kinderen tegen ziektekosten te verzekeren bij het ziekenfonds voor amb tenaren (IZA), wat goedkoper is dan het sluiten van een gewone ziekenfonds- of vrijwillige par ticuliere verzekering. Mocht het IZA niet willen toe stemmen in een dergelijke rege ling dat zal Rijnmond de extra kosten, die gemaakt moeten worden, voor zijn rekening ne men. Is een ambtenaar, die met iemand samenwoont, kost winner. dan komt zijn partner in aanmerking voor een kost winnersvergoeding, als hij in mi litaire dienst moet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7