Lissese winkeliers pakken diefstal aan Kaoenda lanceert plan voor Rhodesië Sjah naar Washington: de betogers staan klaar "BUNDELING VAN KRACHTEN NODIG BIJ KNOTTEN PAGINA 4 VARIA DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 door Herman van Amsterdam schatting gemaakt.Daarbij is men uitgegaan van de resul taten van een telling in de provincie Utrecht waar men uitkwam op 80.000. Daarna is verder gerekend aan de hand van topografische kaarten van de overige Nederlandse provincies. Eigenlijk puur natte-vin- gerwerk, hoewel er wel een beetje houvast was aan het feit dat de knotwilg hoofdza kelijk in bepaalde land schaptypes voorkomt en bij voorbeeld alleen gedijt op klei- en zandgrond. Uiteinde lijk kwam de telling uit op minimaal 700.000 en maximaal 1miljoen knot wilgen. Dat de knotwilg tot de be dreigde boomsoorten is gaan behoren heeft als belangrijke oorzaak het wegvallen van het economisch belang ervan. De eigenaars, hoofdzakelijk boeren, gebruiken het hout van de knotwilg nauwelijks nog om er zoals vroeger, bij voorbeeld manden of houten palen van te maken. Gevolg: het onderhoud blijft achterwege, de knotwilg wordt topzwaar, gaat scheu ren en legt uiteindelijk het loodje. Het noodzakelijke vijf-jaar lijkse onderhoud staat of valt met het particuliere knot-ini- tiatief. De overheid stelt zelf geen mankracht beschikbaar. Wel een subsidieregelingHet wegwerken van achterstallig onderhoud aan knotwilgen honoreert CRM met vier gul den per boom. De meeste organisaties met knot-wrij willig ers strijken de premie op om daar de voor het karwei benodigde bijlen, lad ders, zagen e.d. voor te kun nen aanschaffen. De knotwilg behoort als karak teristieke boom in het Neder landse landschap ruim schoots aanwezig te blijven, vinden de duizenden vrijwil ligers die binnenkort weer aan de slag gaan. Zij doen dat, althans voor zover ze worden uitgestuurd door de ANWB, o.l.v. mentoren, die een stoomcursus hebben ge volgd in het knotten van wil gen, waarbij tevens ruime aandacht is besteed aan het veiligheidsaspect. Gammele ladders, botte bijlen en verkeerd gehanteerde za gen zou het aantal en thousiaste vrijwilligers an ders snel doen uitdunnen. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De Lissese middenstand, en met name de eigenaars van de wat grotere zaken, gaat op korte termijn rond de tafel zitten om na te gaan of extra maatregelen kunnen worden getroffen om het onrustbarend stij gende aantal winkeldiefstallen in Lisse omlaag te halen. In een jaar tijd werd in Lisse ter waarde van niet minder dan twee miljoen gulden achterover ge drukt en dat is, rekening houdend met het inwonertal, bó ven het landelijk gemiddelde. "Zo kan het inderdaad niet langer", zegt HEMA-directeur Luxen, die in Lisse het meest van de win keldiefstallen te verduren heeft gehad. "Lisse is echt niet slecht beveiligd. We doen niet onder voor andere plaatsen. Toch ver dwijnt hier meer. Niet 's avonds. Was dat maar waar. Daar ben je voor verzekerd. Nee, overdag. Vooral door de school jeugd tussen de 12 en 16 jaar. Ik begrijp niet dat er ongemerkt zo veel verdwijnt. Overal heb ik mijn zaak. Regelmatig loopt er een detective en bin nenkort staat hier ook nog een duur gesloten tv-cicuit. Maar ik vrees dat alles bij elkaar nog niet afdoende is. Daarom moeten we ons gaan beraden op de verder gaande veiligsheidsmaatregelen. Ik zal daarbij niet op een paar cen ten kijken. Al kost het me hon derdduizend gulden. Dan nóg ben ik goedkoper uit dan nu". Volgens Luxen zou het al een stuk schelen als alle Lissese win keliers eendrachtig het diefstalp robleem zouden aanpakken. Maar een juiste instelling op dat gebied ontbreekt volgens hem nog te vaak. HEMA-directeur Luxen: "Er verdwijnt in Lisse méér dan in andere plaatsen." Gesust "Ik weet dat sommige collega's een winkeldiefstal niet aangeven bij de politie. Als ze iemand pakken bekent zo iemand meestal in het verleden nog meer uit de winkel te hebben gestolen. Is hij dan be reid het totaal bedrag aan gesto len goederen direct te betalen dan wordt de zaak gesust. Maar ze vergeten dat zo'n dief de vol gende keer bij een collega zijn zakken spekt. Zo kom je nóg geen stap verder". Voor het eerst in hun bestaan heb ben de Lissese winkeliers kort geleden een veiligheidsvergade- ring gehouden. Als gast was uit genodigd een politiefunctionaris uit Brabant, die aan de hand van dia's instructies gaf over het al gemeen te werk gaan. En ook hoe te handelen als iemand wordt be trapt Personeel Het was een besloten vergadering. Luxen: "Met opzet hebben we het personeel buiten deze voor lichtingsavond gehouden. Het is nu eenmaal een vaststaand feit dat veel diefstallen juist door per soneelsleden worden gepleegd. Dan moet je ze op zo'n dia avond natuurlijk niet wijzer maken dan ze al zijn. Flipperen: andere dagen In tegenstelling tot wat ik vo rige week in deze rubriek schreef worden de open Leidse flipperkampioen- schappen niet gehouden op maandag 21 november maar drie dagen later op don derdag 24 november. Maan dag 21 november is de uiter lijke aanmeldingsdatum. Tilt. Er hebben zich bij de ANWB zo'n 400 vrijwilligers aangemeld die in de komende maanden in groepjes van twintig het land in zullen trekken om knotwilgen te fatsoeneren. Onder meer gaat dat gebeuren in Be nthuizen en in Aarlanderveen, waar in de Dorps straat dertig verwaarloosde exemplaren staan weg te kwijnen. Bakker, belast met de begelei ding van vrijwilligers. „Al leen is het jammer dat de krachten nog niet overzichte lijk gebundeld zijn. Eigenlijk zouden we er naar toe moeten werken dat al die organisa ties van elkaar weten met welke groep knotwilgen ?e be zig zijn of plannen hebben. Dat voorkomt misverstanden. Nu komt het nog regelmatig voor dat een groep vrijwilli gers een bepaald knotobject moet laten varen omdat blijkt dat anderen er al mee bezig zijn. Is er meer coördinatie dan komt zoiets niet voor". Omtrent het aantal resterende knotwilgen in Nederland be staat geen exact cijfermate riaal. Wel heeft de stichting Natuur en Milieu een grove Sinds milieugroepen een jaar of wat terug in Nederland het knotten van de wilg introdu ceerden als een aangename en nuttige tijdpassering voor milieubewuste vaderlanders, is het legioen knotters dat voor noppes met. zaag en knip- schaar er op uit wil, aanzien lijk gegroeid. Gegroeid is ook het aantal organisaties dat dit stukje zgn. vrijwillig landschapsbeheer in haar ac tiviteiten heeft opgenomen. Naast de ANWB zijn nu op dit terrein actief de Vereniging Mielieudefensiede Stichting Natuur en Milieu, het Insti tuut voor Natuurbe scherming seducatie en talloze plaatselijke milieugroepen. "Er is momenteel veel belang stelling voor de knotwillig" zegt ANWB-medewerker Na een reeks geheime besprekingen in zuidelijk Afrika begint een nieuw vredesplan voor Rhodesië van de Zam- biaanse president Kenneth Kaoenda steeds meer vorm te krijgen. Een enkel onderdeel ervan -dat voor de onafhan kelijkheidsverlening geen verkiezingen zouden moeten komen- is al uitgelekt. Maar Kaoenda's plan is veel gede tailleerder. zouden verergeren. En als de leider van de Verenigde Afrikaanse Na tionale Raad, bisschop Abel Moezo- rewa,zou winnen,zou dat naar zijn mening onvermijdelijk een mili taire staatsgreep en een groot bloedbad tot gevolg hebben. Het uitgangspunt is overgenomen uit de Brits-Amerikaanse voor stellen van 1 september. Daarin staat dat het Nationale Leger van Zimbabwe (de zwarte naam voor een vrij Rhodesie „gebaseerd dient te zijn op de bevrijdingskrachten" en dat er in opgenomen moeten worden „aanvaardbare elementen van de Rhodesischestrijdmachten De Afrikaanse frontlijnstaten en het Vaderlandslievende Front van Robert Moegabe en Joshua Nkomo gaan hiermee akkoord. Maar op andere punten wijkt het plan van Kaoenda sterk af van de Brits- Amerikaanse voorstellenen moge lijk ook van de ideeën van zijn col lega's in de andere frontlijnstaten. .President Kaoenda gelooft niet in een stabiel Zimbabwe aIs het leger in handen komt van de guerril lastrijders van het Front", aldus goed ingelichte kringen in de Zam- biaanse hoofdstad Kaoenda vreest dat verkiezingen de al aanwezige spanningen tussen de rassen in de stammen onderling alleen maar Door David Martin Eenheid DeZambiaanse president vindt dat Zinbabwe onafhankelijk moet worden ondereen regering van na tionale eenheid. De verkiezingen zouden een jaar of drie moeten worden uitgesteld om eerst de so ciale spanningen te laten sluiten Hoeveel steun bisschop Moezorewa ook geniet in Rhodesie en die neemt de laatste tijd duidelijk af- het wordt algemeen aanvaard dat hij een te zwak politicus is om een on afhankelijk Zimbabwe te leiden. De andere binnenlandse leider, domi nee Ndabanpngi Sithole, heeft weinig steun in Rhodesie en van de guerrillero's mag niemand hem. Zambiaanse functionarissen er kennen dat Kaoenda's initiatief niet al te veel kans maakt. Bisschop Moezorewa wil slechts met het Va derlandslievend Front samenwer ken als eerst Nkomo, de leider van de Zimbabwe Afrikaanse Volks Unie (ZAPU), eruit wordt gezet. De twee hebben zo'n hekel aan elkaar, dat niemand zich kan voorstellen dat Moezorewa en Nkomo ooit zul len samenwerken. President Kaoenda hoopt voorts vertegen- voordigers van de partij van Ian Smithde Rhodesische Front Partij, in een regering van nationale een heid te kunnen laten opnemen. Ook hier zijn de tegenstellingen zo scherp, dat dit nauwelijks aan vaardbaar lijkt voor het Patriot tisch Front. Aangezien velen gelo ven dat president Kaoenda juist Joshua Nkomo aan de macht wil helpen in Rhodesië, kan zijn ini- Jiatief opnieuw ernstige spannin gen oproepen in het Vader landslievend Front en mogelijk ook in het bondgenootschap van de frontlijnstaten. die zelfs niet zijn geraadpleegd over Kaoenda's plan. Een bestelwagentje stopt in een bocht van Connecticut Avenue en Dupont Circle, een knooppunt van Washingtons drukke stadsverkeer. Twee donkere jongemannen sprin gen eruit. Eén van hen stelt zich strategisch op als uitkijk, de andere plakt in record-tijd drie lichtgroene biljetten op de voet van een straat lantaren, tegen een papierbak, aan de schutting van een bouwwerk. Bliksemactie van een minuut. De auto in, weg. "De Sjah is een moordenaar. Laat de 100.000 politieke gevangenen in Perzië vrij" staat er op de biljetten. Washington is volgeplakt en zijn stoepen zijn volgeschreven. "De Sjah is een ledepop van Amerika", "Protesteer tegen het Amerikaanse bezoek van de Sjah", "Opsporing gevraagd van moordenaar numero een door het Perzische volk". De meeste affiches dragen een goed gelijkende karikatuur van de Perzi sche keizer. Soms, ook vliegtuigjes met "De mensenrechten van Car ter" op de vleugels. Ze gooien bommetjes waarop "CIA" staat en "Helms" en "AWCS". (De CIA is de Amerikaanse inlichtingendienst, Helms is Amerikaans ambassadeur in Teheran geweest en daarvoor di recteur van de CIA toen met haar hulp in Chili president Allende ten val werd gebracht, de AWACS is het uiterst geheime Amerikaanse spionagevliegtuig over de verkoop waarvan president Carter en de Sjah ongetwijfeld gaan touwtrek ken. Vandaag en woensdag is de Sjah van Perzië op visite bij Jimmy Carter. Mohammed Riza Pahlevi en zijn keizerin Farah Dibah kunnen op een tumultueuze ontvangst re kenen. Hun bezoek lokt de grootste demonstratie uit sinds de massale protestbetogingen tegen de oorlog in Vietnam. Het wordt niet alleen een demon stratie van afkeer. Vele honderden Perzen en met Perzië verbonden etnische groepen van Armeniërs en Assyriërs die in Amerika wonen, gekomen naar de hoofdstad om bij het Witte Huis hun trouw aan de heerser van de Pauwentroon te be tuigen en zo tegenwicht te geven aan de organisatie van Iraanse stu denten in de Verenigde Staten, die met zeker evenveel honderden haar haat tegen het regime in Teheran komt uitschreeuwen. In totaal zullen naar schatting 15.000 demonstranten op Penn sylvania Avenue voor het Witte Huis en in het fraaie Lafayette Park De Sjah bij een vorig bezoek aan Washington in gezelschap van oud-president Nixon. er vlak tegenover hun krachten met elkaar meten. De beschuldigingen tussen voor- en tegenstanders van de Sjah vliegen hier al weken over en weer. De aanhang galmt de echo van wat de regering in Teheran be weert: die studenten zijn een stel letje oproerkraaiers, voornamelijk communisten, een bovengrondse laag van de ondergrondse revolu tionairen in Perzië zelf. En dat zijn staatsgevaarlijke bandieten, opge leid door de Cubaanse spionage dienst en gesteund met geld en wa pens van de communist Castro. De Iraanse Studenten Organisatie die noemt die bewering belache lijk, zegt dat onder haar dak Perzi sche studenten van allerlei richting zijn verenigd. Zij hebben naast hun Perzische afkomst maar een ding gemeen: een fanatieke afkeer van het regime van de Sjah en zijn SA- VAK, de gevreesde geheime poli tie. Omdat de arm van deze politie ook tot in Washington reikt zullen uit angst voor represailles honder den van de demonstrerende stu denten morgen hun lugubere kar tonnen maskers voor het gezicht hebben. De studenten en hun achterban be schuldigen van hun kant de Perzi sche regering en haar ambassade in Washington ervan dat zij de steun van degenen die ten gunste van de Sjah komen betogen, met geld hebben gekocht. De ambassade ontkent dit natuur lijk krachtig. De komst van de aan hang voor de Sjah is vooral georga niseerd door de Assyrisch-Ameri- kaanse Burgerorganisatie in Chi cago en de Kach Nazar, een organi satie van Armeniërs in Los An geles. Volgens deze organisaties worden alleen de kosten van de vliegreis en het hotel voor de min der draagkrachtige demonstranten betaald door rijke Assyrische za kenlieden, die ook uit Perzië geld hebben gestuurd. Naast de burgers die ten gunste van de Sjah getuigen komen er morgen ook 422 van de 464 Perzische mili tairen, die een opleiding volgen op de luchtmachtbasis bij San An tonio in Californië hun vorst steu nen tegen zijn vijanden. Zij zouden zelf de kosten voor deze aanhan- kelijkheidsbetuging moeten dra gen. Honderden manschappen van de Amerikaanse Veiligheidsdienst, de gemeentepolitie en andere veilig heidsorganisaties zijn morgen in het geweer. In de eerste plaats om de Sjah, en Farah Dibah te be schermen, maar ook om er voor te zorgen dat het niet tot een veldslag komt tussen de legers van protes terenden en sympathisanten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4