Geen fractie nam al te vijandige houding aan Van Aken krijgt er flink van langs Inspraakbeleid college heeft volledig gefaald" BEGRO TING 1978 Reactie op LD-artikel gevraagd Astrada Leidse raad begint met begrotingsbehandeling Protesten leerling- verplee gkundi gen tegen bezuinigingen DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - De Leidse gemeenteraad is gisteravond begon nen aan de jaarlijkse marathonzitting van ongeveer een week: de behandeling van de gemeentelijke begroting voor 1978. De laatste begroting voor de gemeente raadsverkiezingen die in mei worden gehouden. Wie had verwacht dat de algemene beschouwingen van gister avond voorboden zouden zijn van de strijd die in de maanden voor de verkiezingen ongetwijfeld zal losbar sten, kwam bedrogen uit. Tot diepgaande bespiegelingen over de gewenste samenstelling van het volgend college van wet houders kwamen de fractieleider niet. Ofwel de heren en dame zijn na drie jaar uitgeblust, ofwel me nen zij juist met het oog op de vier jaar die er na de verkiezingen voor de boeg zijn de kool en de geit beter te kunnen sparen. Een uitzondering mag worden ge maakt voor de éénmansfractie van SGP/GPV. Het raadslid Van der Meij ging er met windkracht 8 tegenaan. Maar hij heeft niet veel in de melk te brokkelen binnen de Leidse politieke verhoudin gen. Wie de diverse algemene beschou wingen van de onderscheidene fracties op een rij zet, signaleert wel een bijna in unanimiteit tot uitdrukking gebrachte kritiek op het economisch beleid van het huidige PvdA/PPR/D'66 -col lege, i.e. op PvdA-wethouder Van Aken. Ook ter linkerzijde stond men niet te juichen wanneer de spiegel op diens daden werd ge richt. Daarover elders meer. Eveneens vrij algemeen was de kri tiek die het college kreeg te ver werken over de wijze waarop het inspraak meent te moeten geven aan de bevolking. Tegenover de kritiek op an Aken stond weer lof voor zijn collega wethouder en partijgenoot Van Dam (financien), die door de WD zelfs als "uiterst kundig" werd omschreven. Opmerkelijk VVD-woordvoerders zich in het verleden over Van Dam hebben .uitgelaten. Ook het sportbeleid van Tesselaar werd positief beoordeeld. V erkiezingsroffel "Het hoofdaccent mag niet op de verkiezingsroffel liggen", zei PvdA-fractieleider Meijer. Ter wijl hij vorig jaar nog liet door schemeren dat wat hem betreft de PvdA ook in een volgend col- LEIDEN -"Op economisch gebied is niets gebeurd, de verantwoor delijke wethouder is er niet in ge slaagd een beleid op te bouwen. Het is bedroevend om te zien dat juist in deze economisch moei lijke periode een portefeuille op deze wijze wordt behartigd". Met deze woorden veroordeelde WD-fractieleider Kuijers het economisch beleid van wethou der Van Aken. Hij deed dat, tij dens de algemene beschouwin gen gisteravond in de gemeente raad. Niet alléén de oppositie had kritiek op Van Aken. Beijen (PPR/D'66) viel de VVD bij met de woorden: „Van Akens economisch beleid vinden we onduidelijk en onvol doende gesteund door een be leidsvisie en concrete uitgangs punten. Bovendien hebben we veel moeite met de manier waarop deze wethouder opereert: weinig openheid ondanks vaak ellenlange verhalen, weinig be grip voor de betekenis van in spraak en een neiging om pro blemen via onderonsjes met die en gene aan te pakken. Die hou ding leidt soms to brokken". Beijen herinnerde eraan dat Van Aken in de vorige raadsperiode Wethouder Van Aken ....geen beleid.... als gewoon raadslid al bij kwes ties als de Welzijnsbron en Daey Ouwens was betrokken en dat er nog een aantal conflicten is bij- Punk-festival In het Leidse Volkshuis aan de Apothersdijk kan aan staande zondag kennis wor den gemaakt met de punk- muziek. Vanaf acht uur. Punk, ook wel new wave ge noemd, is een nieuwe stro ming in de popmuziek, waarop zeer gemengd is ge reageerd. Optreden doet on dermeer The Boys uit Londen een van de bekendste groepen in dit genre. Uit Nederland (waar de punk nu ook wortel lijkt te gaan schieten) komen de Amsterdamse formatie The Panic en The Inside Nipples. Oud-Nieuws Drs. W. M. van der Mast, con servator van de afdeling Haagse historie in het Haags gemeentemuseum, houdt morgenavond op uitnodiging van de Stichting Leidse Hof jes en de Vereniging oud Lei den een lezing (titel: "Oud Nieuwsover tenbehoud in Den Haag. Dat gebeurt om kwart over acht in het museum De Lakenhal. Iedereen is er (gratis) welkom. Jonas In het K O gebouw aan de Oude Vest 45, ingang Haze- windsteeg, wordt vanavond de film "Jonas" vertoond van Alain Tanner. De filmverto ning past in het kader van de reeks films over de emancipa tie van de mens. In de rolprent treedt een aantal personen op in de leeftijd van 25 tot 30 jaar. De voorstelling begint om acht uur. Streekplan In verband met de voorberei ding van een nieuw streekplan voor het westelijk deel van Zuid-Holland or ganiseert de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Or dening op woensdag 16 no vember een voorlich tingsbijeenkomst in de Stads gehoorzaal aan de Breestraat 60. Op deze bijeenkomst zal gedeputeerde ir. N. Buysert met medewerking van de PPD een toelichting geven op de wijzigingen die inmiddels in het ontwerp zijn aange bracht. Aanvang 8 uur 's avonds. gekomen sinds hij wethouder is."We vinden dat dit alles af breuk doet aan het functioneren van het programcollege". Ook Hilda Passchier (PSP) zei te weinig te merkerj van "enig be leid" van de kant van Van Aken. Ook Van Akens partij, de PvdA, wijdde enige woorden aan diens functioneren. Meijer "Met ar gusogen en ongeduld wordt door mijn fractie geblikt naar het eco nomisch beleid". LEIDEN - Zowel de VVD als de fractie van de PPR/D'66 hebben gisteravond bij het college van B en W erop aangedrongen om een reactie te geven op een artikel dat onlangs in deze krant verscheen en handelde over het gronduit- giftenbeleid van de gemeente. Met name ging het om de rol, die ambtenaren daarbij kunnen spelen Vooral de afdeling Stads ontwikkeling, Grondzaken en Verkeer ter gemeente-secretarie heeft veel macht, zo werd in het artikel gesignaleerd. Zowel de VVD als PPR/D'66 gin gen hier gisteravond tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad (ter behandeling van de begroting '78) op in. Beijen (PPR/D'66) zei: 'Ik wil graag weten wat het college aan deze zaak denkt te gaan doen. Er is twijfel gerezen over de vraag hoe hier in het verleden omgespron gen is met bouwopdrachten, en er zijn namen van ambtenaren genoemd. Het gaat niet aan om nu alleen maar te zeggen dat op verhalen in de krant niet ge reageerd wordt door het college'. Kuijpers (VVD) vroeg zich even eens af of het college een weer woord zou geven en meende dat het ten opzichte van de ambtena ren eventueel 'beschermend' zou moeten optreden. Beijen stelde dat er nog meer vra gen kunnen worden gesteld over het gronduitgiftenbeleid in Lei den. Zoals over de rol van de projektont wikkelingsmaat schappij Projekt 5, 'die in de vo rige raadsperiode erg actief was, maar met de wethouderswisse ling vrijwel van het toneel ver dween'. Ook noemde hij de transactie rond de Grofsmederij in 1973 en 1974, die leidde tot de bebouwing van het Waardeiland. LEIDEN - Directeur F. G. Bonten van de mensa "De Bak" aan deKaiserstraatheeft gisteren de 200.000ste bezoeker van dit jaar verwelkomd. Het was de eerstejaars studente Sophyann Bollen uit Voorburg (foto rechts), die een fles wijn kreeg en vervolgens samen met de directie en enkele leden van het mensa-bestuur de maaltijd gebruikte. Namens de dagelijkse bezoekers van "De Bak" bood Sophyann de koks van de mensa bloemen aan. Overigens maakt "De Bak" nog steeds een flinke groei door. Dit jaar werd de 200.000ste bezoeker 12 dagen eerder dan vorig jaar verwelkomd. Het totaal-aantal bezoekers wordt dit jaar geschat op 230.000 (vorig jaar bijna 200.000). VVD-fractie iti Leidse raad: Transactie Olga- complex is rond LEIDEN - Teekens Pen sioenfonds. en de gemeente heb ben overeenstemming bereikt over de verkoop van het 01- gacomplex in Groenoord. De gemeente zal dit fabrieks complex overnemen met tachtig procent rijkssubsidie van de firma Teekens en vervolgens weer in erfpacht uitgeven aan ge noemd Pensioenfonds. Het Pen sioenfonds zal trachten zo snel mogelijk de al eerder gepu bliceerde woningbouwplannen te verwezenlijken. De firma Teekens heeft ooit het complex gekocht om er de vlees- fabriek te vestigen; onder grote druk uit de buurt Groenoord heeft men toen dit plan laten va ren. Terwijl Teekens aan de Rooseveltstraat een nieuw on derkomen vond viel het 01- gacomplex ten prooi aan ver nielzucht. Om woningbouw in de sociale sec tor mogelijk te maken is de trans actie met de gemeente noodza kelijk. B en W hebben ondertus sen al aan de gemeenteraad een voorstel gericht om het complex op te kopen en te slopen. In de plannen van Pensioenfonds is sprake van de bouw van 51 ap partementen voor bejaarden en onvolledige gezinnen; het zou den huurwoningen in de pre miesector moeten worden. Op basis van dit plan heeft Teekens gistermiddag overeenstemming bereikt over de erfpacht. Bij het Pensioenfonds hoopt men dat nog dit jaar de transactie van ver koop aan en uitgifte door de ge meente in erfpacht rondkomt zo dat volgend jaar met de bouw be gonnen kan worden. LEIDEN - Het inspraak-beleid van het college is gisteravond bij de algemene beschouwingen in de raad van politiek sterk ver schillende kanten op de korrel genomen. De WD vond dat het college op dit punt "volledig ge faald heeft". PSP-raadslid Hilda Passchier verweet B. en W. het bij belangrijke en dure zaken "het niet zo nauw te nemen met de in spraak". De PvdA beschuldigde zij ervan dat deze "de bevolking er niét echt bij wil betrekken". Gematigder kritiek leverde SGP/GPV-raadslid Van der Mey. Hij vond dat het college het be trekken van de bevolking bij het beleid heeft "onderschat". Van CDA-zijde kwam verder milde kritiek. Fractievoorzitter Dries- sen vond enkel de inspraak in de culturele sector "onbevredi gend". Van PPR-zijde oogstte het college daarentegen duidelijke waarde ring. Fractievoorzitter Beijen meende "dat het college er de laatste tijd blijk van geeft wat be ter raad te weten met voorlich ting en inspraak". Zo vond hij dat meer rekening wordt gehouden met wensen en verlangens uit de bevolking. De PPR-fractievoorzitter drong er bij het college op aan nog in deze zittingsperiode een beslissing te nemen over het instellen van wijkraden. Beijen was bevreesd dat deze zaak door tijdgebrek niet meer aan de orde komt: "Wij vin den dat de raad wel in deze pe riode moet beslissen of we het experiment wel of niet aandur ven", zei hij. WD-fractievoorzitter Kuijers was over deze zaak gereserveerder. Hij vond dat eerst moet blijken of de bevolking ook werkelijk wijk raden wil. Hij kwam met het voorstel over deze zaak een pei ling - Kuijers sprak over een "consultief referendum" - onder de bevolking te houden. Kuijers baseerde de scherpe kritiek dat het college met zijn in spraak-beleid "volledig heeft ge faald" op zijn standpunt dat het college "er niet in is geslaagd om met brede kringen van de Leidse bevolking een vertrouwensrela tie op te bouwen: "Dit college heeft zich teveel het imago aan gemeten van het beter te weten waardoor het zich tegen beter we ten in op een bestuurlijke troon plaatste aldus de burgerij van zich vervreemdend", zei de WD-woord voerder. Hilda Passchier betoogde in haar beschouwing dat het college op het vlak van de inspraak "weinig of niets" had bereikt van de aan vankelijke uitgangspunten in het kernprogramma. Zij con stateerde weliswaar verruiming van de inspraak bij herinrichting van straten of eenvoudige ver keersmaatregelen, maar vond dat het college "als het gaat om be langrijke zaken waar veel geld bij komt kijken" het met zo nauw neemt met de inspraak. Als voor beelden noemde zij het Valkb- rugplan en de betonmortel- centrale. Haar kritiek dat de PvdA de bevol king er niet echt bij wil betrekken lichtte het PSP-raadslid toe met de toevoeging: "Zij zijn integer in hun goeie bedoelingen, maar nemen een houding aan van "wij gekozen bestuurders zullen ons best voor jullie doen", in plaats van samen optrekken". Op het terrein van de voorlichting deed PvdA-fractievoorzittcr Meyer verder nog de suggestie om de gemeentelijke nota's, die van belang zijn voor de bevol king, buiten de eigen voorlich ting, ook via de plaatselijke boekhandel te verspreiden. Ver der opperde hij het idee om de traditionele nieuwjaarsreceptie om te vormen in een bijeen komst, waar verenigingen zich met activiteiten kunnen presen teren. Excellente sherry Met garantiezegel /•I* types Spaanse botteling Hoge kwaliteit laaggeprijsd te koop bij 600 ES DELCAVE Slijters vijnhandelaren "Ach het gaat natuurlijk veel verder. Echt niet alleen om die drie maanden zonder salaris. Wat je ziet is dat er in de ge zondheidszorg wordt be zuinigd; dat er personeelstops zijn en dat veel van die be zuinigingen rechtstreeks ten koste gaan van de laagstbe taalden. Een onzinnige zaak". Het leerlingencomité dat een klein half jaar geleden in de Leidse regio werd opgericht om actie te voeren tegen aan tasting van het inkomen van leerling-verpleegkundigen heeft zichzelf nog niet over leefd. Dat zal volgende week duidelijk worden als in het kader van een landelijke ac tieweek, ook in Leiden ge stalte moet worden gegeven aan het ongenoegen van de leerlingen. Op welke manier dat gaat ge beuren is nog niet duidelijk. Er zijn wel plannen maar de leden moeten nog in een laatste vergadering bijeen komen om spijkers met kop pen te slaan. Bekend is in ieder geval wel dat duizend handtekeningen zijn verza meld van sympathisanten in het Academisch Ziekenhuis. Rond dat ziekenhuis zal het protest zich volgende week met name afspelen. Eind vorig jaar sloegen leer ling-verpleegkundigen voor het eerst de handen ineen toen uit het overleg tussen vakbon den en particuliere zieken huizen een nieuwe CAO rolde, waarin een punt achter het salaris werd gezet dat leer ling-verpleegkundigen tot dan toe in de eerste 3 maan den van hun opleiding ont vingen. Een maatregel van de Nationale Ziekenhuisraad die minister De Gaay Fort- man, als bewindsman op Binnenlandse Zaken de baas over alle Nederlandse amb tenaren, nu wil overnemen voor gemeente en academi sche ziekenhuizen. In som mige gevallen zou daar een zakcentje voor de plaats kun nen komen. Volgens het leerlingencomité nu brengt dat veel leerlingen in de problemen en dat zal vol gende week opnieuw duide lijk worden gemaakt. "Een beurs kun je niet aanvragen voor die periode, het enige wat je nog krijgt is driedub bele kinderbijslag via de ouders. Daar kun je zo'n stu die niet van betalen en ook niet buitenshuis van wonen", aldus een woordvoeder van het leerlingencomité. Het hoofd van de opleidings school van het Diacones- senziekenhuis zegt; "We wijzen er meteen op bij sollici taties. Ik heb niet de indruk dat het veel problemen geeft, wel dat iedereen het een stuk rechtvaardiger vindt dat de maatregel nu in alle zieken huizen wordt doorgevoerd". "Het gaat hier duidelijk om een bedrijfsopleiding"vindt een woordvoerder van de ABVA (Algemene Bond van Amb tenaren); die eerste drie maanden wordt dan welli swaar nog wel niet in het ziekenhuis gewerkt, maar het is als periode nauwelijks los te zien van de rest van de oplei ding. Heel vreemd dat die pe riode nu niet betaald zal wor den. Er is geen logica te ont dekken in zo'n maatregel". Van der Meij ...uitzondering- lege niet met het CDA zal sa menwerken, zei hij nu slechts: "Wij willen het beleid en de for mule van het progressieve prog ramcollege inzet van de verkie zingen maken". Hij signaleerde daarbij dat voort zetting van dat beleid bemoeilijkt wordt, als er een CDA-VVD ka binet komt, met name op het ge bied van de stadsvernieuwing. Evenmin speculaties van Driessen (CDA) over de toekomstige poli tieke verhoudingen in de ge meenteraad. Wel kritiek op de huidige; "De voorzitter van de grootste fractie- de PvdA moet eerst naar het college om te horen of hij mag zeggen, wat hij wil zeg gen". Geheel in de lijn van zijn landelijke voorman, bepleitte VVD- woordvoerder Kuijers een col lege waarin zoveel mogelijk par tijen vertegenwoordigd zijn. "Wij waren en zijn nog steeds van me ning dat slechts een college dat een zo breed mogelijk vertrou wen geniet ten opzichte van de burgerij en binnen de raad in staat is om de veelheid van pro blemen tot een bevredigende oplossing te brengen." Beijen (PPR/D'66) zei te verwach ten dat de leden vergadering van de PPR - de partij waarvan hij lid is -vast zal houden aan de ge bruikelijke progressieve samen werking. "Mijn fractie hoopt dat de progressieve partijen elkaar bij programmavergelijking toch zullen vinden", zei Beijen. Speculaties van die fractie maakt ook de enige rechtstreekse vertegenwoordiger van D'66 in de raad, wethouder Oosterman, deel uit. De opstel ling van juist deze partij heeft er waarschijnlijk toe bijgedragen dat de speculaties voor de raadsperiode 1978-1982 aan de magere kant bleven. Want wat tot voor kort stevig verankerd leek, namelijk het voortbestaan van een progressief programcollege, is door de veranderde inzichten bij D'66 op losse schroeven ge komen. De partij van Terlouw heeft voorkeur voor een zg. af spiegelingscollege, zo blijkt uit een uitspraak van de ledenverga dering in Leiden. Dat heeft de toekomstige politieke verhoudingen in de Leidse ge meenteraad onzeker gemaakt. En daarom kon geen 'regeerbeluste' fractie zich gisteravond al te veel vijandschap veroorloven. JOHN KROON. Meer Leids begrotings- nieuws op pagina 12

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3