„Steeds minder hulp voor bejaarden en in gezinnen W erkgele genheidsp atroon in Leiden erg verschraald Veel aandacht bijzondere bouw in Alphen Hondendag TOCH GEOPEND in Katwijk "Ik kan nooit eens uitslapen kantonrechter Maatschappelijke dienst in regio gaat protesteren Pinokkio en Sint Paulus elk 5 mille Vrijspraak eis voor leraar (48) Oud-burgemeester Verkerk van Boskoop overleden SUMATRABRUG NU Bewoner Herensteeg oprecht verontwaardigd DIEFSTAL VOOR BEJAARDEN,GEHANDICAPTEN,BUITENLANDERS ENJONGEREN DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 STREEK LEIDEN - De zeeverkenners- groep 'Sint Paulus' en speel-o- theek 'Pinokkio' hebben elk een bijdrage van vijfduizend gulden gekregen van het Natio naal Jeugd Fonds. Het geld is bestemd voor respectievelijk de bouw van een nieuw onderko men en de aankoop van speel goed. Het Nationaal Jeugdfonds, be ter bekend onder de naam 'Jan tje Beton' wil plaatselijke groe pen financieel ondersteunen. Het gaat hierbij om bijdragen voor 'gewone' gezonde kinde ren die wat hun leef- en speel ruimte betreft in de verdruk king dreigen te raken. HAZERSWOUDE - "Er is niets tegen om maatregelen te ontwikkelen die leiden tot een betere hulpverlening. De rigoreuze bezuinigingen echter, die het laatste jaar door het ministerie van CRM zijn doorgevoerd, hebben de kwaliteit en de hoeveelheid van de hulpverlening ernstig in gevaar gebracht". Dit schrijft de Stichting Maat schappelijke dienstverlening "Midden Rijnland", die haar werkgebied heeft in de gemeen ten Alphen aan den Rijn, Hazer- swoude, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp en Zoeter- woude. Door overheidsmaatregelen is de mogelijkheid tot hulpverlening in korte tijd drastisch beperkt. Die beperking, zo schrijft "Midden-Rijnland", doet zich ook gevoelen in zijn regio. "De bezuinigingen," aldus de Stichting, "hebben ertoe geleid, dat wij in feite een zogenaamde vacaturestop hebben moeten in voeren. Dit betekent, dat indien er een helpster of verzorgster uit dienst gaat, er geen andere voor in de plaats komt. In de praktijk leidt dit er toe, dat steeds minder mensen kunnen worden gehol pen en heel veel gezinnen te weinig hulp krijgen." Vooral in de bejaardenzorg (de lang-durige hulpverlening) speelt dit sterk. Als er een help ster uit dienst gaat, houdt de hulpverlening in het betreffende gezin op. In de gezinsverzorging (de tijdelijke hulpverlening) kan pas hulp worden geboden als de hulp in een ander gezin is beëindigd. Dit alles heeft al ge leid tot het aanleggen van lange wachtlijsten. 'Midden-Rijnland": Voor de leid(st)ers is het moeilijk om zo vaak nee te moeten verkopen. Toch hopen zij dat aanvragen om hulp gedaan blijven worden, in dien men meeent daarvoor in aanmerking te komen. Want slechts met de registratie van alle aanvragen kan worden vast gesteld hoe groot het tekort is aan helpsters en verzorgsters. En dat kan ook een middel zijn om te proberen verbeteringen te be werkstelligen". Met alle andere Stichtingen in Ne derland (en dat zijn er 270) gaan de werkers van "Midden-Rijn land" de straat op om tegen die maatregelen te protesteren. Er is daarvoor een landelijke protest dag vastgesteld op dinsdag 22 november. Rond die datum zul len er allerleid activiteiten wor den ondernomen om de proble men onder de aandacht van de mensen te brengen en hun te vra gen het protest te steunen. De medewerk(st)ers van de Stich ting zullen op strategische pun ten stencils en protestkaartjes uitdelen. Zij zullen voorbijgan gers vragen het protest te onder steunen door ter plaatse zo'n pro- testkaartje ingevuld weer aan de werkers af te geven. De Stichting zorgt er dan voor dat al die protes ten bij de minister op z'n bureau terecht komen. "Hoe meer protesten", aldus be sluit "Midden-Rijnland" zijn brief, "hoe meer kans op verbete ring van de situatie". LEIDEN - Op 1 januari 1967 telde Leiden 121 industriële vestigin gen die gezamelijk werk boden aan ruim 9400 man personeel. Het waren allemaal bedrijven, die meer dan tien werknemers tel den. In de daaropvolgende jaren is dat aantal steeds gedaald. In 1970 waren er nog 106 en in 1975 nog slechts 78. Het aantal werk nemers in de nog resterende be drijven was bijna gehalveerd: 4870. Begin 1976 werd een dieptepunt voor Leiden bereikt: nog 76 indu striële bedrijven met werkgele genheid voor 4700 man. Het af gelopen jaar was er sprake van een licht herstel: het aantal be drijven steeg weer tot 82. De per soneelsbezetting daarentegen daalde nog verder, namelijk tot 4640. Aan de hand van deze cijfers con cludeert het Leids college dat het werkgelegenheidspatroon in de Leidse regio ernstig geschaald is. Want ook voor de omliggende gemeenten geldt een weinig rooskleurig situatie: het aantal bedrijven van rond de veertig aan het eind van de jaren zestig daalde tot 32 in begin '77. Licht puntje is de stijging van het aan tal arbeidsplaatsen van rond 1700 2200. over het in het geheim voorbe reide plan tot verdergaande her structurering in de textielsector". Mede door de gemeentelijke be moeienis met de Leidse Appara ten Fabriek is het volgens het college gelukt om opheffing van het bedrijf te voorkomen. "Her huisvesting in Zoeterwoude, weliswaar in verkleinde omvang, is in het kader van de werkgele genheid, geen verlies voor Lei den". In een beschouwing van het Leids Het college verwijt HFS-Adressen college - een antwoord op vragen van het CPN-raadslid Hoeven - zegt men de ontwikkelingen in het bedrijfsleven nauwgezet te volgen, maar beperkt te zijn in de mogelijkheden, als bijvoorbeeld wordt genoemd de verdwijning van Krantz uit Leiden. "De ge meente stond machteloos tegen- t Direct Mail BV, een bedrijf dat in De Waard gevestigd was, ten onrechte te hebben beweerd dat geen medewerking van de ge meente Leiden is ontvangen. "Deze b.v. heeft geen contact met ons gehad", aldus B en W, "laat staan dat zij ons haar problemen heeft voorgelegd". Wat de situatie bij de scheepswerf Boot betreft zegt het Leids col lege, dat de surséance van beta ling die tot 1 oktober van dit jaar was verleend met drie maanden is verlengd. De directie zegt ech ter vertrouwen te hebben in de toekomst. Over de geruchten dat het terrein van de werf een an dere bestemming zou krijgen zegt het college dat op verzoek van de bewindvoerder een taxa tie van de grond en opstallen is verricht. Deze taxaieur, tevens makelaar, heeft suggesties voor hergebruik gedaan, maar de di rectie heeft inmiddels meege deeld zich van deze suggestie te hebben gedistantieerd. Het con tact met de taxateur/makelaar is volgens de directie van Boot beëndigd. LEIDEN - De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft vrijspraak geëist voor de 48-jarige Leidse sportleraar, die verdacht wordt een meisje in een pand aan de Maredijk te hebben verkracht. Eerder was hij daarvoor door de Haagse rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van dat vonnis kwam hij echter in be roep bij het Hof. Op 1 mei van dit jaar zou hij een meisje onder bedreiging van een vuurwapen hebben verkracht on der de bedreiging: "Jij gilt niet, an ders vermoord ik je". Bij het ge rechtshof kwam de vraag naar vo ren of, en in hoeverre, de Leidenaar al relaties met het meisje onder hield. Volgens de verdachte zelf was er geen enkel geweld gebruikt, het meisje had haar volledige me dewerking verleend. Getuigen be vestigen de relaties die de sportle raar al sinds geruime tijd met het meisje onderhield. De procureur- generaal zag het bewijs voor ver krachting niet geleverd. Uitspraak op 25 november. BOSKOOP - Mr. dr. E. P. Verkerk, oud-burgemeester van Boskoop, is op 78-jarige leeftijd overleden. Verkerk kwam in 1933 naar het sierteeltcentrum waar hij meer dan dertig jaar eerste burger was. Tij dens een bijzondere raadsvergade ring op 31 juli 1964 nam Verkerk afscheid van Boskoop: hij had de leeftijd van vijfenzestig jaar be reikt. Verkerk was vele jaren lid van de Tweede Kamer en Provinciale Sta ten en bekleedde diverse maat schappelijke functies. Voor zijn verdiensten werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. KATWIJK - De Kynolgenvereni ging Rijnland heeft zaterdag een jonge hondendag gehouden in Cleyn Duin in Katwijk. In de zaal waren 80 honden verzameld van 44 verschillende rassen. Aan de wed strijd namen drie Australische Ter riërs deel. Volgens de organisato ren is de deelname van drie van deze honden vrij uniek, omdat het ras in Nederland en Europa amper bekend is. De jury bestond uit mev rouw Peereboom uit Den Haag en de heer De Graaf uit Leeuwarden. De uitslag jonge honden in de leef tijd van 9 tot 18 maanden: 1. Golden Retriever, teef, eigendom van M.J. Waerssens-De Wit; 2. Duitse dog, reu, eigendom van R. van B reugel en 3. Bouvier, reu, eigendom van E. van Meijgaarden. Uitslag puppies in de leeftijd van 6 tot 9 maanden: 1. Entlebucher Senmehond, teef, eigendom van P.C. de Booy-Sloo- ten; 2. Dwergschnauzer, teef, eigendom van E. van Meijgaarden en 3. Eng. Cocker Spaniel, teef, eigendom van M. Flinterman. Witteman failliet LEIDEN - In een brief aan de ge meenteraad kondigen B en W aan dat binnenkort de Sumatrabrug in gebruik zal worden genomen; zolang nog niet begonnen is met de reconstructiewerkzaamheden van de Sumatrastraat zal deze straat worden afgesloten met paaltjes terwijl de Zeehel denbuurt voorlopig met hekken en dergelijke voor doorgaand verkeer gesloten wordt. De oorspronkelijke opzet is ge weest om de Sumatrabrug - ver binding tussen het industrieter rein De Waard over de Oude Rijn met de Lage Rijndijk - pas in ge bruik te nemen wanneer de re constructie van de Sumatrastraat voltooid zou zijn. Die belofte aan de bewoners is kortgeleden met instemming van de commissie ruimtelijke ordening in die zin gewijzigd dat de brug al open zou mogen wanneer begonnen zou zijn met die reconstructie. Nu schrijven B en W echter dat re constructie vooralsnog niet te verwachten is omdat nog steeds niet de goedkeuring binnën is van de provincie, en omdat een beslissing uitblijft van het minis terie van verkeer en waterstaat over de aangevraagde "verkeers- subsidie" die in maart dit jaar is aangevraagd. De bouw van de brug is al geruime tijd geleden voltooid en zowel de bedrijven op het industrieterrein De Waard en de bewoners van de Zeeheldenbuurt hebben met steeds meer klem aangedrongen op het ingebruiknemen van de brug. 3 en W verwachten dat Verkeer en Waterstaat in de komende maan den een positieve beslissing ne men over de subsidieaanvraag. Pas na die beslissing kan met de reconstructie worden begonnen; bij eerdere uitvoering zou de sub sidie verloren gaan. Onverant woord noemen B en W het om de brug nog langer ongebruikt te la ten. Daarom willen zij alvast pro visorisch op- en afritten maken bij de lage Rijndijk, waar het tweerichtingsverkeer gehand haafd blijft, en de Sumatraatdaar tijdelijk afsluiten. Wel zal dan nog worden onderzocht of die afslui ting zodanig kan zijn dat be stemmingsverkeer met per sonenauto's mogelijk blijft. In afwachting van de definitieve, met de bewoners overeengeko men maatregelen, zullen ook in de Zeeheldenbuurt provisorisch verkeersmaatregelen getroffen worden. Even uitwaaien, hoofd in de wind, na een middagje kan tongerecht. Want je kunt je toch wel aangenamer bezighe den voorstellen, hoewel: er ge beurden best wel weer aardige dingen en rechter De Koningh deed zijn best om er een leuke zitting van te maken. Door iemand het volgende toe te voegen bijvoorbeeld: "U be staat volgens mij niet meneer. U heeft zeker al betaald hé? Want u komt niet in de stukken voor." En tegen iemand die op een meter afstand achter een andere auto had gereden en dat deed omdat hij kenbaar had gemaakt te willen passeren, waar de ander hem echter geen ruimte toeliet, zei de rechten „U houdt blijkbaar ook geen rekening met de snelheids limiet, want u reed al 105 km per uur en toen wilde u nog eens gaan passeren". Waarop de officier van Justitie zei: "Dat is een hele goeie...." Maar alle gekheid op een stokje, er werd ook ernstig gedaan. Een bewoner van de Herensteeg was tenminste oprecht ver ontwaardigd. Hij was die avond wezen stappen en laat thuis ge komen. "Ik wil ook wel eens uitslapen. Dan heb ik geen zin om 's morgens vroeg uit mijn bed te komen om die parkeer- schijf om te zetten". De rechter maakte hem erop attent dat dat ook helemaal niet mag. "Maar omdat ik in de binnenstad woon ben ik steeds maar weer veroordeeld tot boetes betalen? En iemand die buiten de sin gels woont kan zijn auto ge woon voor zijn deur zetten." Rechter De Koning liet hem een tijdje gaan, maar nam toen het heft weer in eigen handen: "U bent hier aan het verkeerde adres meneer. Wij kunnen geen wetten veranderen. Als u het parkeerbeleid onrechtvaardig vindt, moet u bij de gemeente Leiden zijn". Hetzelfde advies gaf hij een vrouwelijke verloskundige. Maar zij had al een vergunning aangevraagd in een persoon lijke brief aan de burgemeester. In maart, en in oktober kreeg ze antwoord: afwijzing, zonder opgaaf van redenen. "Ik kamp elke dag met hetzelfde pro bleem. Vooral 's nachts. Als ik dan opgeroepen wordt voor een bevalling moet ik eerst een eind lopen om mijn auto te ha len. Dan moet ik nog een kraamverzorgster halen. Ik ben zodoende al eens te laat geko men voor een bevalling. De mensen bellen je 's nachts ook nog op het laatste moment om dat ze je niet onnodig willen storen. Ik ben allang blij als ik een gaatje vind." Maar toen had ze er niet aan gedacht de par- keerschijf te gebruiken terwijl ze een snel bezoek aflegde. En daar ging het dit keer om. "Met de rest van uw verhaal heb ik natuurlijk eigenlijk niets te maken", zei de rechter. Toch volgde hij de officier van Justi tie maar in zijn eis van vijftien gulden. Hetzelfde bedrag dat de vrouw ook meteen aan de politie had kunnen betalen. Dat deed ze niet omdat ze haar da gelijkse parkeerprobleem eens even wilde voorleggen. Ze werd er niet slechter van, maar beter ook niet. MARGA WUIS ZOETERWOUDE - Het bedrijf Wittemann bv. is vorige week don derdag door de rechtbank in Den Haag failliet verklaard. De dag daarvoor had het personeel te ho ren gekregen dat ze niet meer op het werk hoefden te verschijnen, omdat de Amerikaanse directie van het bedrijf af wilde. De curator van Wittemann kon nog niets anders zeggen dan dat het bedrijf "veel schuldeisers heeft". KATWIJK - Tijdens het weekeinde is een personenwagen gestolen in Katwijk. De wagen stond gepar keerd in de Drie Plassenweg. Het is een mercedes met het kenteken 09-SM-83. LEIDERDORP - De gym nastiekzaal met wijkaccommo- datie in het Zijl kwartier te Leiderdorp kan worden ge bouwd. Morgen om 16 uur gaat de eerste paal de grond in. Erebur ger Nievaart zal deze eerste paal slaan. Weg uren afgesloten NIEUWKOOP - De Langeraarse- weg in Nieuwkoop is gisteravond enige uren afgesloten geweest. Door de hevige storm waren takken van bomen gerukt, die het wegdek over de lengte van tweehonderd meter 'onbegaanbaar' maakten. De brandweer assisteerde bijt BOSKOOP - Uit een bouwkeet in Snijdelwijk hebben dieven een handcirkelzaak, boormachine, slijpmachine en een doos met vee rtig pakken koffie gestolen. Over de waarde kon de politie geen mede delingen doen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn zal de komende tijd veel aandacht besteden aan de totstandkoming van "bijzondere huisvesting", zoals huisvesting voor ouderen, gehandicap ten, buitenlanders, jongeren en tweepersoonshuishoudens. Dat vertelde voorzitter J.P. Castelein van de woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn gisteravond op een ledenvergadering in zaal Nabij. „De periode van "domweg" huizen bouwen, waarbij bovengenoemde groepen wat in de verdrukking kwamen, ligt achter ons", zo zei voorzitter Castelein. Wanneer de plannen van de wo ningbouwvereniging in lob A en B van Ridderveld II zijn gerealiseerd, zal ongeveer 17% van het totale wo ningbestand van de vereniging, in clusief de bejaardenwoningen in Westerhove uit twee- en drieka merwoningen bestaan. "Dat lijkt voor Alphen niet ongun stig", aldus Castelein, die echter te gelijkertijd een aantal vragen op wierp: "Zijn die woningen wel goed gelegen? Is er voldoende aan integ ratie gedaan? Hebben de woningen ook voor jongeren een betaalbare huur? Etc. Castelein wees in dat verband op een onderzoek dat de gemeente Alphen momenteel verricht ten aanzien van die "bijzondere huis vesting". „Hoe aan de woonwen sen, die daarbij boven tafel komen, voldaan moet worden, zal de wo ningbouwvereniging als een van haar voornaamste taken gaan zien", aldus Castelein. De voorzitter van de woningbouw vereniging gaf de ongeveer 30 aan wezige leden tevens een overzicht van de activiteiten van de vereni ging. De grootste activiteit speelt zich af in Ridderveld II, waar de woningbouwvereniging in lob A 43% (364) woningen van de wo ningbouw voor zijn rekening neemt, terwijl in lob B 42% (240) woningen van het totaal aantal te bouwen woningen in opdracht van de woningbouwvereniging wordt gerealiseerd. De eerste palen daar voor zullen eind dit jaar worden ge slagen. De voorzitter van de woningbouw vereniging stelde ook dat minder snel bouwen in Ridderveld II (wanneer het streekplan Zuid- Holland Oost wordt aangenomen) niet ten koste mag gaan van de so ciale woningbouw. Ondanks de fi nanciële consequenties die een ver traging van het bou wtempo voor de gemeente met zich mee zou bren gen (onder meer f 11 miljoen aan renteverlies, red.) 'Als bestuur van de woningbouwvereniging reke nen we op een goed percentage woningwetwoningen, ook in lob D". Voor deze vierde fase van Rid derveld II zijn overigens nog geen concrete plannen bekend. De plannen voor woningbouw ii. Aarlandervcen daarentegen, be ginnen eindelijk wat concreter vorm aan te nemen, aldus de voor zitter van de woningbouwvereni ging. Het gaat hier om vervanging van de woningen aan de Kerkvaart- seweg door nieuwe woningen. Daar zouden 18 tot 20 nieuwe woningen kunnen verrijzen. De onderhande lingen over grondaankoop zijn in een vergevorderd stadium, ver telde Castelein. Spoed "Zodra er een concreet plan is zal dat worden besproken met de be woners en afhankelijk van die be sprekingen zal verder gebouwd worden. Wat ons betreft zal er spoed betracht worden in Aarlan- derveen", liet de voorzitter van de woningbouwvereniging weten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15