President Sadat wil binnen een week naar Israël Pandbriefbiljetten Q 0/ Gerechtelijk onderzoek n dood geopend Tweede militaire man in Ethiopië terechtgesteld Hooggerechtshof wil inperking contact-verbod »»ssssrwsss WesUand Utrecht ^rrlÉ /a Als Begin hem uitnodigt In West-Duitsland: POLISARIO ACTIEF IN MAROKKO EN MAURETANIE DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 PAGINA 13 WASHINGTON (Reuter) - President Sadat van Egypte is bereid al binnen een week naar Israël te gaan als hij een formele uitnodiging ontvangt om over vrede in het Midden-Oosten te komen praten. Sadat zei dit gisteravond in een per satelliet gevoerd interview voor de Amerikaanse televisie. ■u aanwezigheid in Zuid-Libanon op te heffen. Laten wij proberen te bereiken dat de goede gren- spolitiek zich zal uitstrekken langs de hele Israëlische-Liba- nese grens". Weizman antwoordde op een motie van de Likoed-afgevaardigde Abraham Katz die de regering had gevraagd haar standpunt je gens Libanon uiteen te zetten. LONDEN - Het. Britse leger heeft gisteren de taak overgenomen van de brandweer die in het hele land de spuit heeft neergelegd ter ondersteuning van looneisen. Het eerst moest het leger ingrijpen in Birmingham waar brand was uitge broken op de vijfde verdieping van een woonblok. De ladders van de ouderwetse, uit de mottenballen gehaalde legerbrandweerwagens bleken te kort. Na veel moeite slaagden de soldaten er echter in de brandhaard te bereiken en het vuur te doven. Ook in Leicester (zie foto) kwam het leger in actie. Bijna alle 35.000 brandweerlieden hadden de oproepen van de regering om aan het werk te blijven, naast zich neergelegd. Behalve het leger, zijn in Engeland nu ook veel vrijwillige brandweerkorpsen paraat. Snyman zei dat het gewoon was om gevangenen aan handen en voeten te boeien. De advocaat van de familie Biko vroeg Sny man hoe hij had gereageerd op het bericht van Biko's dood. "Wij vonden het jammer dat hij dood was, omdat hij levend voor ons meer waard was dat dood", zei Snyman. Hij verklaarde dat hij niet geraakt was door de dood van Biko maar wel verrast omdat de arts had verklaard dat er li chamelijk niets met hem ver keerd was. Snyman wilde niet in gaan op vragen over zijn ver- hoormethoden. Hij ontkende dat de Oude Synagoog in Pretoria hij Biko had bedreigd. overleden wordt gehouden Een demonstrante houdt een grafkrans met een portret van de overleden Steve Biko omhoog c het officiële onderzoek naar de omstandigheden waarin PRETORIA (Reuter/UPI) - In het Zuidafrikaanse Pretoria is giste ren het gerechtelijk onderzoek begonnen naar de wijze waarop de zwarte activist Steve Biko op 12 september is overleden in een gevangeniscel. Ruim 200 belang stellenden waren bij de opening van het onderzoek aanwezig. Ook waren er waarnemers van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten West-Duitsland, Australië en Zweden. Luttele minuten voor rechter J. N. Prins, de procedure opende, stond een zwarte vrouw op met een krans in de ene en een foto van Biko in de andere hand. "Wat hebben wij?" vroeg zij. Toen schreeuwde zij: „Amandla" (macht). Haar kreet werd overgenomen door ongeveer 30 anderen. De hele demonstratie nam nog geen 10 seconden in beslag en werd stilzwijgend gadegeslagen dooi de aanwezige politiemannen. Namens de familie van Steve Biko waren drie advocaten aanwezig. Biko's weduwe en zijn moeder zaten ook in de zaal. Het onder zoek is bedoeld om duidelijk te maken wat de precieze dood soorzaak was van Biko. De autoriteiten meldden in eerste instantie dat de activist was ge storven aan de gevolgen van een hongerstaking. Later maakte de De Egyptische leider vertelde dat hij niet met zijn Arabische col lega's heeft gesproken over het voorstel naar Israël te gaan en dat hij hun ook niet om advies heeft gevraagd. "Mijn verantwoor delijkheid als president van Egypte is alle middelen te probe ren om vrede te bereiken. We staan voor een belangrijk mo ment. Nooit tevoren is er in de Arabische wereld een geschikter moment geweest om vrede te bewerkstelligen", aldus Sadat. De Israëlische premier Menachim Begin kondigde aan dat hij Sadat zou uitnodigen onmiddellijk na dat hij in de Knesset een verkla ring heeft afgelegd. Begin heeft dan de Amerikaanse ambassa deur in Israël, Samuel Lewis ge vraagd de uitnodiging aan Sadat over te brengen via de Ameri kaanse ambassadeur in Cairo. Voorwaarden Sadat werd ondermeer gevraagd of hij voorwaarden zal stellen aan een eventuele reis naar Israël. "De enige voorwaarde is dat ik de hele situatie wil bespreken met de 120 leden van de Knesset, een volledig beeld wil schetsen en ons standpunt uiteen wil zetten", aldus Sadat. Op de vraag of hij binnen een week al zou gaan als hij een officiële uitnodiging zou ontvangen, zei Sadat: "Zo zou je het kunnen zeggen. Ik verlang ernaar dit be zoek zo spoedig mogelijk af te leggen". Hij zou een uitnodiging serieus bekijken als deze hem via Amerikaanse kanalen zou berei ken. De kansen dat de Egyptische leider Israël zal bezoeken zijn volgens Begin "heel goed". Dit is een zeer minister van politie en justitie Jimmy Kruger bekend dat de lijkschouwing had uitgewezen dat Biko hersenletsel had. Een van de verklaringen die wer den voorgelezen was die van luitenant Alfred Oosthuizen van de veiligheidspolitie die op 18 augustus Steve Biko een een tweede man arresteerde. Hij ver klaarde het tweetal te hebben meegenomen naar het bureau waar „Biko opstandig werd. Hij lachte mij uit en viel vervolgens zo hard op een bank dat deze brak". Nadat Biko en zijn passagier zich hadden geïdentificeerd vertelde Oosthuizen hun dat zij onder ar rest stonden op verdenking van het verspreiden van pamfletten in Port Elisabeth. Op dat moment werd Biko opstandig, begon hij te lachen en viel door de bank. Sergeant van politie Paul Jansen van Vuuren legde een persoon lijke verklaring aflHij zei Biko de dag voor zijn dood naakt te heb ben aangetroffen op de vloer van zijn cel. "Biko's ogen stonden glazig, om zijn mond zat schuim en hij ademde zwaar. Desondanks werd de activist nog dezelfde dag over de weg ver voerd naar de 1.200 kilometer verderop gelegen gevangenis van Pretoria waar hij de volgende dag het leven liet. positieve ontwikkeling, aldus de Israëlische regeringsleider. "29 Jaar lang heeft Israël van een Arabisch leider geen positief antwoord ontvangen. Nu is een Arabisch staatshoofd, de presi dent van Egypte, bereid naar Je ruzalem te komen in een poging een duurzame vrede te vestigen". Gevraagd naar Israëls bereidheid een afzonderlijk vredesverdrag met Egypte te sluiten, zei Begin: "een enkeling zal wel de verden king koesteren dat we een wig willen drijven tussen de Arabie ren. We willen in het geheel geen verdeeldheid scheppen. Natuur lijk zullen we over vrede met Egypte praten als Egypte bereid is met Israël over vrede te pra ten". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten bereid te zijn een ontmoe ting tussen de leiders van Egypte en Israël te regelen. "We wachten op meer gedetailleerde berich ten. Als dit echter de wens is van beide partijen zijn we bereid een dergelijke ontmoeting te i rege len", aldus een korte verklaring. Libanon De Israëlische minister van Defen sie, Ezer Weizman, heeft gisteren een beroep op de Libanese rege ring gedaan waarin hij verklaarde dat Israël "bereid is tot elke rege ling om een blijvende rust aan zijn noordgrens te verzekeren". In de Knesset verklaarde de minis ter dat "Israël geen enkel militair of politiek belang heeft bij het aanvallen of veroveren van welk deel ook van het Libanese grond gebied". "Laten wij gezamenlijk proberen het bestand te doen eerbiedigen en de Palestijnse Volgens Van Vuuren had de ac tivist nooit geantwoord op vra gen of hij klachten had. „Hij ne geerde mij," aldus Van Vuuren. Onder een kruisverhoor zei de ser geant dat Biko de hele tijd naakt in zijn cel moest blijven, in op dracht van het hoofd van de veiligheidspolitie, kolonel Piet Goosen. Op de vraag van een van de advocaten van Biko's familie of dat gebeurde om Biko te ver nederen, zei Van Vuuren dat hij dat niet wist. "Wij handelen vol gens de instructie". De sergeant zei dat hij geen verwondingen had gezien, en ook niets wist van eventuele incidenten waarbij Biko verwondingen kon hebben opgelopen. Majoor Harold Snyman van de veiligheidspolitie zei dat Biko naakt werd opgesloten om zelf moordpogingen te voorkomen. Bovendien lag Biko geboeid in de cel in Port Elisabeth, van 6 tot 8 september. Alleen tijdens 20 mi nuten ondervraging en medisch onderzoek werden de boeien verwijderd. Ook mocht hij niet zijn cel verlaten om te luchten en lichaamsbeweging te nemen. Hij was geboeid nadat hij tijdens een verhoor een stoel naar de agenten had gegooid en hen te lijf ging, aldus majoor Snyman. Volgens MOSKOU (UPI) - De Ethiopische regering heeft gisteren bekend gemaakt dat luitenant-kolonel Atnafu Abate is terechtgesteld wegens ondermijnende activiteit en nauwe contacten met de CIA, zo heeft het Russische pers bureau Tass meegedeeld. Diplomaten in Addis Abeba had den eerder al gezegd er zeker van te zijn dat dit zo was, Radio Addis Abeba had al gemeld dat er "een revolutionaire maatregel" tegen hem was genomen. Abate zou zich ook verzet hebben tegen landbouwhervorming en andere revolutionaire hervor mingen door dé voorlopige mili taire bestuursraad, de Derg. De radio zei dat de doodstraf was uitgesproken door de revolutio naire raad onder leiding van Mengistu Haile Mariam. hem had Biko toen een wilde uit drukking op zijn gezicht en kon hij niet samenhangend praten nadat, hij overmeesterd was. Er werd toen onmiddellijk een arts gehaald. Tijdens die worsteling zou Biko met zijn hoofd tegen de muur zijn gevallen. Het officiële rapport van de lijk schouwing vermeldde aanzien lijk hersenletsel, met als gevolg storingen in de bloedsomloop en de nieren. Ook had hij tal van op pervlakkige schaafwonden. Onder de Afrikaanse toehoorders in de zaal ging een gefluit op toen op verzoek van de advocaten de voetijzers werden getoond waarmee Biko was geboeid. Anatafu was tot voor kort vice- voorzitter van de voorlopige mili taire bestuursraad van Ethiopië. Vorge week uitte Anatafu kritiek op de revolutionaire lijn van het regime tijdens een congres. Hij maakte daarbij duidelijk dat hij niet veel geloof hechtte aan de ideologie van de werkende klasse. Radio Addis Abeba deelde ook mee dat een lid van de Derg, luitenant Solomon Ge- sesse, door anti-revolutionairen zondagavond is gedood op weg naar huis. De 28-jarige luitenant is gistermiddag begraven. In verscheidene plaatsen in het buurland Somalië zijn gisteren demonstraties gehouden als steunbetuiging voor het besluit van president Barre, de Russen naar huis te sturen en de Russi sche militaire basis aan de Indi sche Oceaan te sluiten, aldus Ra dio Mogadisjoe. Zondag had de regering van Somalië de Sovjets beschuldigd van „brutale in menging" in de hoorn van Afrika en maakte tevens bekend dat zij wegens de aanwezigheid van Cu baanse troepen in Ethiopië, dat oorlog voert in de Ogaden, de be trekkingen met Cuba verbrak. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken veroordeelde gisteren "de scherpe stijging" van het aantal Cubaanse militai ren in Ethiopië. Volgens dit mi nisterie zijn daar nu 400 Cu baanse militaire adviseurs, van wie er verscheidene samen met de Ethiopiërs in de Ogaden vech ten. In oktober werd het aantal Cubanen in Ethiopië op 150 ge schat. KARLSRUHE (DPA) - Het isoleren van gevangen ter roristen mag naar het oor deel van het Westduitse hooggerechtshof in Karls ruhe niet leiden tot een al geheel verbod van contact tussen gevangenen en ad vocaten. De hoogste gerechtelijke instantie in de bondsrepubliek doet daar mee een uitspraak over de "Kon- taktsperre"-wet, die na de ont voering van werkgeversvoorzit ter Schleyer is ingevoerd. Vol gens het hooggerechtshof mag de uitsluiting van verdedigers "niet onbeperkt en in alle opzichten blijven bestaan". Als terwille van de voortgang van de gerechtelijke procedure juri dische bijstand "onvermijdelijk" is moet de geïsoleerde gevangene op zijn verzoek, of van ambt swege, een andere advocaat wor den toegewezen. Deze advocaat moet zo mogelijk door de recht bank worden aangewezen. Het hooggerechtshof bepaalde verder dat de autoriteiten en de rechter van instructie geregeld moeten onderzoeken of het con tactverbod voor de gevangene nog gehandhaafd moet blijven. Wanneer er "bijzonder gevaar" dreigt mag schriftelijk en mon deling contact met de verdedi gers verboden worden, zo oor deelt het hof. Ook het vermoeden dat vrij contact tussen verdediger en gevangene de situatie - van bijvoorbeeld een ontvoerd slach toffer - kan verergeren, is vol doende reden om contact met de verdediger te verbieden. Het hof meent dat de "overgrote meerderheid" van de Westduitse advocaten geen wantrouwen verdient. "Maar wat het ter rorisme betreft leert de ervaring van de laatste jaren dat ook te genover leden van de balie voor zichtigheid geboden is", aldus het hooggerechtshof in Karls ruhe. Het Beierse ministerie van justitie deelde gisteren mee dat Ingrid Schubert nog op de dag van haar dood naar een andere cel was ge bracht. Zaterdagochtend was bij controle in haar cel onder een closetpot een 12 meter lang koord van elkaar geknoopt gescheurd textiel ontdekt. Volgens het mi nisterie was dit koord niet bruikbaar voor een zelfmoord poging, en evenmin voor een ont snappingspoging uit haar cel op de derde verdieping van de Mün- chense gevangenis. Het is niet duidelijk waartoe het koord dan moest dienen. Ook was het metselwerk achter haar bed gedeeltelijk weggekrabd. Daarop was ze naar een andere cel overgebracht, waar ze 's avonds dood werd aangetroffen. ALGIERS (AFP) - Troepen van het Polisario, de onafhankelijk heidsbeweging van de westelijke Sahara, hebben op 7 november verscheidene acties ondernomen in het zuiden van Marokko en in Mauretanië. Bij Abattih, in het zuiden van Marokko, hebben de Saharaanse eenheden slag gele verd met "een grote Marok kaanse troepenmacht" en de brug bij Oued-Chbika opgebla- Bij de operaties tegen Mauretaanse stellingen zijn volgens het com munique 82 Mauretaanse militai ren gedood. Voor de kust van de westelijke Sa hara is gisteren een Spaanse treiler met mortieren en ma chinegeweren beschoten. Drie opvarenden zijn gevangen ge nomen. Men weet niet wie voor de aanval verantwoordelijk is. Sommige waarnemers zeiden te geloven dat het door Algerije ge steunde guerrillastrijders van het Polisario geweest konden zijn. De Franse president Valery Gis- card d'Estaing heeft van zijn Joegoslavische ambtgenoot Tito inlichtingen gekregen over de zes in Mauretanië verdwenen Fran sen. President Boumedienne van Algerije verklaarde gisteravond in een toespraak dat hij deze in lichtingen had verstrekt aan Tito tijdens diens bezoek aan Algerije. Deze kwamen erop neer dat de zes Fransen het goed maakten. ADVERTENTIE 8% n coupures van 1 000,- of 10.000,- /y, lai H /M ra ra n fW opklimmend van 5'/2% na twee jaar tot 8% wW®iwis w Wll« Hl TBagfiM B Hypotheekbank nv fffFl, ,|ff ff §1 kintorenn9en0fbelaS,in9enen0nZe Leiden, Botermarkt 28/Hoek'. Gangetje, 071-13 26 45

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13