Verdeeldheid over biimenstadsbeleid Ir Van der Louw wil eerst opheldering hartpatiënten Olga's Rijke Slapen laat uw slaapkamer ontwaken OLGA PAGINA i: VARIA DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 CDA: Verloren tijd VVD: Nu aanpakken PvdA: Herkansing Kuijers (VVD): "Aan milieu 3 jaar lang niets gedaan' LEIDEN - "Het college is er in geslaagd het bedrijfsleven van zich te vervreemden. De on verkwikkelijke scheldpartijen tussen het college en Leids City Centrum en de woorden van het college aan het adres van de Stichting Leidse Binnenstad liggen nog vers in het geheu gen". Niet alleen het economisch be leid (zie elders) van het huidig college werd door WD-frac- tieleider Kuijers bekritiseerd, maar ook het milieubeleid, "waar de klok drie jaar heeft stilgestaan. Warrig heeft het college de portefeuille mi lieuzaken heen en weer ge schoven, met als gevolg dat tot op heden niets is gebeurd". "Ook op het gebied van sociale zaken, maatschappelijke aan gelegenheden en volks gezondheid kan niet gesproken worden van een krachtig be leid", aldus Kuijers. De WD'er oordeelde positief over het sportbeleid ("diverse achterstanden zijn opgeheven en ingelopen") en het bin- nenstadsbeleid. "Het is in dit college te prijzen dat het, voor zover het er nu naar uitziet, er in geslaagd is om de stroom van nota's, waar uiteindelijk niets mee gebeurde, te doorbreken, waardoor een integrale aanpak van de binnenstad nu mogelijk wordt". Ook constateerde Kuijers dat de stadsvernieu wing de afgelopen periode "een krachtige impuls heeft gekre gen". Driessen (CDA): ■Kt 777 Relatie met ■PHH gemeenten in m*r 4 jsi regio slecht jy LEIDEN - "De handel en wandel van dit college is soms zeer on doorzichtig. Nu is er weer een krankzinnig bedrag voor het honderdjarig bestaan van de Leidse Duinwater Maat schappij uitgetrokken". Dat was niet de enige kritiek, die CDA-fractieleider Driessen in ..UI v êÊm wÊÊKb. - -4MHH HPl stuurde. Hij zei verder o.m.: "De relatie van Leiden met de omliggende gemeenten is ge woon slecht. De gedachte aan een gewest of mini-provincie Leiden is verder weg dan ooit". "Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) voert een ad-hoc beleid. Zijn voorganger, Kret, heeft meer bereikt. Het vorig college heeft over de bin nenstad veel materiaal verza meld. We zijn nu bijna vier jaar verder en waar zijn we nu: de beslissingen over de schetsplannen moeten nog ge nomen worden. De afgelopen VanderMeij (GPV/SGP): "Dit college lost geen probleem op" Hoeven (CPN): Op de bres w voor lagere drie jaar is verloren tijd ge weest, omdat de wethouder zich nog moest inwerken of omdat er politieke compromis sen binnen het college gesloten moesten worden". "Het beleid is gevoerd ten koste van veel onzekerheid van het bedrijfsleven. C en A heeft nu een kleiner bouwplan inge diend (nieuwbouw in de Bree- straat). Dat is een teken aan de wand. Het grootwinkelbedrijf wil geen al te grote investerin gen doen voor een vestiging in de Leidse binnenstad". LEIDEN - SGP/GPV-raadslid Van der Meij heeft het progressieve programcollege gisteravond in zijn algemene beschouwing ver weten dat het 'geen oplossing kan bieden voor de gigantische pro blemen, waarvoor we in deze stad staan'. Volgens hem heeft de meerderheidspositie van de PvdA de verhoudingen in de raad en daarbuiten 'onherstelbaar be schadigd'. Van der Meij was van mening dat de slogan van het college 'Leiden in herstel' naar hij zei 'niet ge staafd wordt met feiten, doch al leen maar door theoretische nota's'. In zijn algemeen vond hij dat het college zichzelf voortdu rend heeft 'overschat' en de pro blemen steeds heeft 'onderschat'. Zijn kritiek lichtte hij als volgt toe: "Niemand kan en mag u kwalijk nemen dat de praktijk van het be sturen u zwaarder is gevallen dan u in uw optimisme vier jaar terug meende, maar dan zou ik u prijzen als u ons dat eerlijk ver telde, niemand kan ijzer met handen breken, nu gaat u dat on vermogen verdoezelen onder een stel opgepoetste nota's, in deze prijzen wij u niet", aldus het SGP/GP V-raadslid lasten van de huurders LEIDEN - CPN-raadslid Hoeven heeft gisteravond bij de alge mene beschouwingen in de gemeenteraad opnieuw min dere lastenverzwaring voor de huurder bij de verhoging van de onroerend goedbelasting bepleit. Hij stelde voor de door het college voorgestelde ver hoging voor 95 procent ten laste van de bewoner/eigenaar te brengen en slechts voor 5 procent ten laste van de bewo ner/huurder. De eenmans-vertegenwoordiger van de CPN in de Leidse raad kwam bij verdere verhogingen van de onroerend goedbelas ting in het verleden al vaker met een dergelijk voorstel voor lastenverlichting voor de huurder. Zijn voorstel werd toen aangenomen. De filosofie van het CPN-raadslid in deze zaak is dat de huurder toch al zwaarder belast wordt doordat de eigenaars diens las tenverzwaring wel door zal be rekenen in de huur. In zijn algemene beschouwing bepleitte hij verder een ruimer gebruik van de algemene re serves voor het wegwerken van het grote onderwijstekort op de begroting. Hiervoor verleent het rijk Leiden als noodlij dende gemeente echter geen toestemming. Hoeven beti telde verder de ruimte voor nieuwe investeringen als "be roerd weinig". Hilda Passchier (PSP): Motie bepleit internationale solidariteit LEIDEN - PSP-raadslid Hilda Passchier heeft gisteren op de eerste dag van de begrotings- Meijer (PvdA): "Beleid voor binnenstad nu op gang" LEIDEN - De fractieleider van de PvdA, Meijer, blies in zijn al gemene beschouwing, de lof trompet over de prestaties van het college, waarvoor zijn partij vijf van de zes wethouders heeft geleverd. Hij vergeleek 'net huidige college met vorige, dat steunde op vertegenwoor digers van WD, KVP en de in de PCG samenwerkende ARP, CHU en SGP. Meijer con stateerde dat de "be stuurskracht van het huidige college door de interne poli tieke samenhang was ver sterkt". De PvdA-woordvoerder noemde een aantal daden op, die het college op zijn conto mag schrijven: de bouw van een stadskantoor, de op gang zijnde restauratie van het Heeren logement, waar de hoofdbiblio theek zal worden gevestigd, een botenloods voor Die Leithe, een tweede overdekt zwembad, nieuwbouw voor de Eerste Leidse Schoolvereni ging en het feit dat een aantal verwaarloosde monumenten nu in de steigers staat. "Dit college heeft een beleid voor de binnenstad op gang ge bracht door er een aantal amb tenaren voor vrij te maken", al dus Meijer. "Met de vele nota's hierover is in het vorig college niets gedaan". Nu een recon structie tot semi-promenade van de Breestraat voorlopig van de baan is, moet er een "herkansing voor de uitbrei ding van het wandelgebied komen bij de vaststelling van het verkeerscirculatieplan", aldus het PvdA-raadslid. behandeling in de raad een mo tie ingediend om de uitwisse lingen met Oxford en Krefeld op een laag pitje te zetten. In de plaats daarvan bepleitte zij "als vorm van internationale solida riteit" als gemeente een derde wereldproject op zich te ne men. Het idee werd onder steund door CPN en PPR/D'66. Hilda Passchier noemde be staande uitwisselingen met Orfford en Krefeld "opper vlakkig", "tijdrovend" en "eigenlijk ontzettend ouder wets". Het aangaan van een derde wereldproject achtte zij een meer zinvolle zaak. Vol gens haar geeft een dergeijke internationale activiteit ook ruimere mogelijkheden om de bevolking erbij te betrekken. Het PSP-raadslid dringt er in haar motie bij het college op aan de mogelijkheden "hoe in ternationale solidariteit in Lei den gestalte kan krijgen" te onderzoeken. Als mogelijk heden noemde zij het organise ren van een collecte of een scholenproject. Hiervoor zou den B en W volgens haar con tact op moeten nemen met de plaatselijke derde wereld-or ganisaties. Leiden is er ook veel niet gelukt" LEIDEN - De PPR/D'66-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft zich gisteravond bij de al gemene beschouwingen gere serveerd waarderend tegen over het college opgesteld. Fractievoorzitter Beijen gaf naast waardering "dat er de af gelopen tijd veel is bereikt" ook nadrukkelijk te kennen dat "er ook veel niet is gelukt". Als voorbeelden noemde de PPR/D'66-woordvoerder het ontbreken van een duidelijk economisch beleid, het achter blijven van passende bouw op open plekken in de stad en de weinig succesvolle herindeling van de gemeentelijke welzijns sector. "Mijn fractie juicht het collegebeleid daarom niet al leen maar toe", zei hij. Overigens voegde Beijen daar di rect aan toe dat het zittende college tot nu toe meer gedaan heeft aan de uitvoering van kernprogramma, waarop het gekozen werd dan een college van andere politieke sam stelling had kunnen doen. In zijn algemene beschouwing deed de PPR/D'66-woordvoer- der verder een pleidooi voor verruiming van erfpacht voor gemeentelijke gronden. Hij herinnerde het college eraan dat deze zaak in de beleidsver klaring aan het begin van de rit is opgeno- NOG GEEN STAPPEN TEGEN KALMA Het wordt hoog tijd dat uw slaapkamer ontwaakt, dat kan nu door Olga's Rijke Slapen De unieke kollektie springboxen, hoofdborden, gordijnen is een streling voor 't oog en maakt van uw slaap kamer een leefkamer Welke stijl u ook prefereert Olga biedt u de keus en u haalt het Rijke Slapen in huis produkten is de onbetwiste top vanwege de gebruikte materialen. de gekozen dessins en de vormgeving. Betrek uw slaapkamer optimaal in uw dagelijks leven, geef het de smaak die het verdient Stop uw naq ingesloten, i r per ?nvelopen rOlga of n iro U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga's Rijke Slapen Olga, Postous 16. Leiden. Postgiro 12002 bijna 1 miljoen aan prijzen t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester André van der Louw heeft gisteren een brief aan procureur- generaal mr. W.A. Baron Van der Feltz opheldering gevraagd over de kwestie Kalma. Herbebossing verbrand natuurgebied ARNHEM (ANP) - Volgende maand zal de gemeente Arnhem een begin maken met de herbe planting en herinrichting van het in juli 1976 verbrande natuurge bied ten noorden van de stad. In totaal ging daarbij 375 hectare bos- en heidegebied verloren. Staatsbosbeheer, dat ook terreinen in het getroffen gebied bezit, zal in het komende voorjaar begin nen en de nieuws Erven (een pen sioenfonds van Philips) begint over twee jaar. De totale kosten voor de drie gron deigenaren bedragen 1,4 miljoen gulden. Uitgangspunt bij het herinrich tingsplan, ontworpen door de Heidemij., is het scheppen van een natuurgebied met lichte vormen van recreatie. Waarvoor de noddige voorzieningen zullen worden getroffen, zoals de aanleg van wandel-, fiets- en ruiterpaden en picknick- en parkeerplaatsen. Van der Louw zegt uit pers commentaren van de pg begre pen te hebben dat zijn opdracht aan de burgemeester om hoofd inspecteur Kalma uit zijn functie te ontheffen, "niet zo strikt ge nomen moet worden". De bur gemeester vraagt de pg of de in houd van zijn brief van vorige week maandag dan niet alleen als een "voorlopig oordeel" moet worden aangemerkt. Van der Louw meent uit de door de pg gebruikte formulering niets ander te kunnen opmaken, dan dat deze gebaseerd is op artikel 5 lid 2 van de politiewet. Hierin staat dat de procureur-generaal de burgemee.ster opdracht kan geven om politiemensen, belast met recherchewerk of toezicht op vreemdelingen (dit werk valt on der verantwoordelijkheid van het Openbaar Ministerie) te doen vervangen, als zij hun werk naar het oordeel van de pg niet naar behoren verrichten. Ook in het gesprek met minister De Gaay Fortman, binnenlandse zaken en justitie, van afgelopen vrijdag kwam men tot de conclusie dat Van der Feltz artikel 5 van de po litiewet had bedoeld. Van der Louw schrijft de pg "on aangenaam verrast" te zijn door diens activiteiten. Hij verwijt de pg geen enkel overleg met hem te hebben gepleegd. De burgemees ter is er ook niet over te spreken dat de pg geen contact met Kalma heeft gezocht. "In het algemeen lijkt het mij on juist zulke zware ingrijpende uit spraken te doen zonder dat de be trokkene in de gelegenheid wordt gesteld op verwijten te reageren. Ook wanneer u daartoe niet wettelijk gehouden bent lijkt mij dit gezien de huidige maat schappelijke opvattingen een gewenste procedure", aldus Van der Louw.De burgemeester vraagt de procureur-generaal zo spoedig mogelijk opheldering te verschaffen. Van der Louw is niet van plan voor die tijd stappen te ondernemen tegen hoofdinspec teur Kalma. Indische Nederlanders De geruchtmakende kwestie in Amersfoort, waar Indische Ne derlanders voorover liggend op de koude vloer hardhandig door politiemannen werden ge fouilleerd, omdat ze voor Moluk- kers werden aangezien. houdt de gemoederen van tienduizenden Indische Neder landers nog steeds bezig. Er wonen in Nederland meer dan een lk miljoen Indische Neder landers. Onder hen treffen we aan, generaals, straaljagerpilo ten, industrieelen gezagvoerders van oceaanschepen, talloze me dici. top mannequins en prima ballerina's. Indische Neder landers hebben de Nederlandse nationaliteit, staan onder de dienstplicht, bezitten een Ne derlands paspoort en Neder landse geslachtsnamen. Ze zijn van gemengd Nederlands-Indo nesisch bloed en zijn trots op hun afkomst. Molukkers zijn er in ons land 35.000. Op de 20 'kleurlin gen' in Nederland is er slechts eén Molukker. Dat dit aan de ge middelde Nederlandse burgeren zelfs aan de pers- en gezagsorga nen nagenoeg onbekend is. is verbijsterend en documenteert het jammerlijk falen van de rege ringsvoorlichtingsdienst. Ruim 27 jaar geleden repatrieerden de Indische Nederlanders om aan het Soekarno-regime te ontko men. Om dezelfde redem lieten de Zuidmolukkers zich met be stemming Nederland inschepen. Eenmaal in Europa, gingen beide volksgroepen elk huns weegs. De Molukkers ijverden naar de be vrijding van hun paradijselijke eilandengroep. De Indische Ne derlanders oriënteerden zich op Nederland, dat nu en voor altijd hun vaderland is geworden. Zij similatie en wensen niet anders dan goede staatsburgers van het Koninkrijk te worden. Nederland is tenslotte het land van hun va ders. Aan de RMS-politiek dito acties hebben de Indische Ne derlanders part noch deel, hoewel zij zeker volledig begrip hebben voor het ideaal van de in feite ontheemde Molukkers. De gijzelingen worden door de Indi sche Nederlanders - evenals door een groot deel van de Molukkers zelf - veroordeeld. Dat ook dit niet voldoende tot het Nederlandse volk is doorgedrongen, leidt on herroepelijk tot blunders en schandalen als op het station in Amersfoort en een vergiftiging van het dagelijks maatschappe lijk verkeer. Hoewel de politie-commandant in Amersfoort, in de persoon van commissaris A.F.J. Woltjer, op ridderlijke wijze - per schrijven van 23 sept. 1977, zijn veront schuldigingen heeft aangeboden aan de Indische Nederlanders, ligt het toch in handen van de overheid dergelijke infame situa ties als in Amersfoort te voorko- Karel C. Snijlsheuvel Lijsterstraat 9 Reuver(L) W issel woningen Het blijft toch maar een trieste zaak met de wisselwoningen aan de Tasmanstraat. We leven nu al weer vier maanden in de modder. De tegelpaden - twee tegels breed - zijn al aan het verzakken, want er ligt bijna geen zand onder. Het vocht dringt de woningen al bin- Drie weken geleden zijn er hopen vieze vuile grond neergegooid. Het ligt er nog zo. Kan dat nou niet anders? Het lijkt op een kamp. Ik zou de burgemeester, de wethouders en raadsleden willen uitnodigen om een een kijkje te komen nemen. De wo ningstichting wordt er steeds over gebeld, maar die geven niet thuis. En die zijn toch verantwoordelijk voor die chaos. Hadden ze ons maar in onze oude woningen ge laten, want die zijn nog steeds niet gesloopt. W. Bod rij Van Huisweg 44, LEIDEN BABY GEDOOD DOOR OUDERS AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam-oost hebben een 27-ja- rige man en zijn 18-jarige echt genote gisteren hun twee maan den oude zoontje om het leven gebracht. Waarschijnlijk hebben zij het kind zo hevig afgeranseld dat het aan de gevolgen is overle den. De ouders werden gearresteerd na dat hun huisarts sporen van mis handeling op het kinderlijkje had aangetroffen. Na een langdurig verhoor op het politiebureau leg den zij tenslotte beiden een be kentenis af. Zij verklaarden uit drift te hebben gehandeld. landse hartpatiëntenvereniging overweegt de luchtbrug naar Houston op te heffen is grote onrust ontstaan bij de hartpatiënten. De vereniging is de laatste tijd over stroomd met reacties. Volgens voorzitter Van Overveld is die on rust niet nodig, omdat de vereni ging zich heeft verzekerd van een eventuele grote uitbreiding naar Engeland. Het is zelfs mogelijk dat meer pa tiënten zich kunnen melden voor een hartoperatie in het buitenland. Het hoofdbestuur van de vereni ging heeft voorts besloten de luchtbruggen te handhaven tot de capaciteit in Nederland zo ver zal zijn opgevoerd dat de wachttijd voor een operatie minimaal is.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12