"Niet tornen aan systeem van sociale verzekering" Gesprek tussen groepen voortzetten AZC met gerust hart naar Sicilië na 2-8 zege op ZIAN/Y. VAKBONDSMAN IN LEIDERDORPSE KERK: -ijjmjimuijjjn KNAPPE REVANCHE ZAALVOETBALTEAM Overwinning Schockemöhle Uw rijst is helemaal weg van schelvisrollen met ananas. DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 LEIDERDORP - Een rechtvaardige verdeling van de be schikbare hoeveelheid arbeid en een betere opvang en be geleiding van mensen die buiten hun wil niet aan het ar beidsproces kunnen deelnemen, dat zijn twee zaken die in de komende tijd veel aandacht en inzet zullen vragen. Naast de overheid kunnen kerk en particulier initiatief hierin ze ker een aandeel hebben. Dat zei de heer L. de Graaf, tweede voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, zondagavond in de Hoofdstraatkerk te Leiderdorp, waar hij, na een door ds. G. van Loenen geleid avondgebed, een lezing hield ter afronding van een thema-zondag in de hervormde en gereformeerde kerken over "werken en niet-werken" (de be stemming van de mens en zijn arbeid). Sprookjes De heer De Graaf wierp de opvat ting dat de waarde van iemands arbeid wordt bepaald door het geld dat hij ermee verdient, op de hoop van de bedenkelijke sprookjes. In ons denken horen status en arbeid te veel bij elkaar. Op de vraag: "Wat doe je"? noe men we automatisch ons beroep. Een ander antwoord zouden we gewoon gek vinden. De Graaf had een sterk voorbeeld bij de hand. Toen hij eens iemand vroeg hoe het met hem ging, kreeg hij ten antwoord: "Vijftig a zes tigduizend gulden schoon in het handje". Aanzien wordt gekocht. Het wordt hoger, naarmate iemand meer verdient. Daartegenover definieerde de CNV-voorzitter iemands ver dienste als een beloning van ge leverde arbeid die een men swaardig bestaan mogelijk maakt, en dan wel zó, dat ook mensen die niet kunnen werken, door wat voor oorzaak ook, er door geholpen kunnen worden. Uit de cijfers die de heer De Graaf bij zich had, bleek, dat wij in Ne derland nogal wat categorieën niet-werkenden sociaal moeten beschermen. Ruim 1.2 miljoen mensen leven van AOW-pen- sioen. Voor weduwen- en weze nuitkering komen in totaal 168.000 mensen in aanmerking, voor een WAO-uitkering (arbeid songeschiktheid) 342.000, voor een uitkering krachtens de ziektewet op dit ogenblik 224.700 en voor een werkloosheidsuitke ring 211.000. Voeg daarbij nog de 304.000 mensen die vanwege de bijstandsregeling worden gehol pen, en de 80.000 via diverse rijksregelingen, dan belopen de sociale verzekeringen 23 procent van ons nationale inkomen, met de pensioenen en de voorzienin gen van de overheid zelfs 32 pro cent. Vertaling Nederland staat wat betreft de so ciale zekerheid met Zweden aan de top van de ranglijst. De auto nome stijging van de uitgaven in deze sector tegenover de af remming van de economische groei heeft echter een discussie op gang gebracht over een moge lijke ombuiging van dit beleid. De heer De Graaf erkende, dat hier een spanningsveld ligt, al wilde hij daarmee de nog onver vulde sociale verlangens niet wegredeneren, zoals voorzie ningen voor langdurig werklo zen, weduwnaars met jonge kinderen en oudere vrouwen die, gezien hun meervoudige taak, eerder met pensioen zou den moeten. Wie aan het systeem op zichzelf wil tornen, vindt in hem in ieder ge val geen medestander. "Het is een hedendaagse vertaling van wat er in de eerste christenge meente al leefde, waar ieder aan de ander naar behoefte uit deelde". Over de zin van arbeid merkte De Graaf nog op, dat wij er nu eens mee moeten ophouden, betaalde arbeid belangrijker te vinden dan onbetaalde, of onbetaald werk eenvoudigweg niet onder "werk" in de eigenlijke zin te rangschik ken. Om de onredelijkheid daar van te laten zien, stelde hij de huisvrouw naast de gezins verzorgster en de ouderling naast de predikant. Mensen kunnen hetzelfde werk doen, terwijl de een ervoor betaald wordt en de ander niet. Het loslaten van die tegenstelling in waardering is een voorwaarde om een verant woorde houding te vinden tegen over de "in-actieven" in onze sa menleving. Behoefte Aan vrijwilligerswerk door werklo zen, dat tegenwoordig nogal wordt gepropageerd, zag de CNV-voorzitter wel positieve kanten, maar toch ook net risico datje er anderen werk door kunt ontnemen. "Het is niet een voudig, dit te realiseren". Op de vraag of "overscholing" de werkloosheid niet in de hand werkt, antwoordde hij dat de be hoefte aan geschoold, gekwalifi ceerd personeel zeker niet is uit geput. Vaklieden moet nog uit Engeland komen omdat er hier tekort zijn. Hetzelfde geldt voor de ziekenhuizen. De heer De Graaf, die na de dienst ook aan de discussie deelnam, complimenteerde de beide pro testantse kerken van Leiderdorp met het initiatief om het pro bleem van werken en niet-wer ken op deze manier, in prediking en gesprek, aan de orde te stellen. Het was de plaatselijke werkgroep "Nieuwe Levensstijl", die er de aanzet toe gaf. Zij wil proberen, een paar subgroepjes te vormen die met bepaalde facetten van het arbeidsvraagstuk bezig zullen blijven. Advies van "Kerk en theologie" aan hervormde synode: 99 De hervormde synode, die deze week drie dagen bijeen is, heeft van de raad voor de zaken van kerk en theologie het advies ge kregen, het gesprek tussen de modaliteiten binnen deze kerk voort te zetten en uit te bouwen. Modaliteiten zijn groepen, al of niet hecht georganiseerd, die be paalde theologische opvattingen en tradities verdedigen en ver breiden. De bekendste in de Her vormde Kerk is wel de Gerefor meerde Bond, die zich niet alleen onderscheidt in organisatiever mogen maar ook in beginselvast heid. Vorig jaar vroeg de synode, "Kerk en theologie" een plan op te stel len om het vastgelopen gesprek tussen de modaliteiten weer op gang te brengen. Een kleine commissie, speciaal hiervoor samengesteld, gaf de voorkeur aan gesprek op plaatselijk ni veau, omdat daar de verschillen het pijnlijkst aan de dag komen. Proefgesprekken werden gehou den in Zwolle, Gouda en' Driebergen. Op enige afstand van de gemeenten, zo staat te lezen in een aantal conclusies die de drie groepen en de commissie de sy node hebben aangeboden, opdat niemand de eigen achterban hoefde te vrezen, "die in de prak tijk vaak als een remmende, ja zelfs als een bedreigende factor in de contacten tussen de modalitei ten wordt ervaren". Blokkade Het rapport gaat ook in op de reële vraag, in hoeverre hier van een gesprek tussen modaliteiten kon worden gesproken. Veeleer spraken mannen en vrouwen die tot verschillende modaliteiten behoren met elkaar. En dan nog mannen en vrouwen die al bereid waren tot gesprek. Er zijn niet alleen maar theologi sche thema's aan de orde geko men. Het gesprek over dogmati sche onderwerpen kan zelfs een afweermanoeuvre worden als het niet open staat voor de realiteit dat met name sociaal-psycholo gische factoren de verhoudingen binnen de kerk in hoge mate be palen. "Het zou", aldus het rap port, "de moeite waard zijn, ook deze factoren in het gesprek bo ven tafel te krijgen". Volgens "Kerk en theologie" is het nodig, een onderzoek in te stellen naar de niet-theologische factoren die een vruchtbaar samenleven van de modaliteiten blokkeren. Bij de eventuele vorming van 2 gespreksgroepen zou het Sonja Lesgever De heer H. Spel jer, secretaris van de Nederlands Israëlitische Ge meente te Leiden, schreef ons: "Niet geheel onverwachts is Sonja Lesgever, bestuurslid van de Joodse gemeente van Leiden en commissa ris van het Joods Nationaal Fonds in het ressort Leiden, heengegaan, op de nog jeugdige leeftijd van 48 jaar. Haar bestuurlijke kwaliteiten kwamen in de jaren dat zij lid was van het bestuur tot uiting in een ge heel nieuwe aanpak en in ver hoogde activiteiten. Zij mag zeer zeker gezien worden als de stimula tor die Joods Leiden weer aanzien gaf, doordat een begin kon worden gemaakt met de restauratie van de enige in Leiden en omstreken nog bestaande sjoel (synagoge). Door haar juiste benadering en en thousiasme, zowel in het bestuur als daarbuiten, en met medewerking van haar echtgenoot is in brede kring, zowel bij het Joodse deel als bij andere groeperingen, een hechte band ontstaan. Ook het Joods Na tionaal Fonds verliest in haar een harde werker voor de staat Israël in de agglomeratie Leiden. De enorme belangstelling bij haar teraardebestelling op de Joodse be graafplaats te Katwijk moge een troost zijn voor haar moeder, man, dochter en schoonzoon". Geref. Kerken: beroepen te Roden G. de Ruiter Alphen aan den Rijn, benoemd tot docent godsdienst aan prot.-chr. kweekschool voor kleuterleidsters te Groningen E. van Wieren Zuidlaren, aangeno men naar Koog-Zaandijk kan didaat P. F. Warmenhoven Am sterdam. De hervormde synode is gisteren akkoord gegaan met het voorstel prof. dr. C. van Leeuwen, gewoon hoogleraar aan de theologische fa culteit van de Utrechtse universi teit, ook onderwijs te doen geven in de bijbelse theologie van het Oude Testament. Code Het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond heeft, in overleg met de bijna honderd pro fessionele humanistische geeste lijke raadslieden in leger, inrichtin gen van justitie, zieken- en bejaar dentehuizen en in de plaatselijke verzorging, een beroepscode vast gesteld, die gedragsregels ver schaft aan vrijwilligers en be roepsmensen en die tevens wordt beschouwd als een bijdrage tot uit bouw van dit nog nieuwe beroep. Vandaag heeft de voorzitter van het verbond, drs. Rob Tielman, de code aan de raadslieden aangeboden. Toekomst De werkgroep "Nieuwe levens stijl" te Oegstgeest heeft in sa- menwerking met de plaatselijke Solidair Raad van Kerken drie avonden voorbereid over het thema "Hoe le ven, wonen en werken wij in Jezus naam"? Donderdagavond om 8 uur spreekt in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg prof. dr. B. Goudzwaard over "Toekomst van de samenleving en onze levens stijl". aandachtsveld moeten worden verbreed ook tot actuele maat schappelijke en politieke vragen. Het gesprek zal tevens landelijk gevoerd moeten worden, tussen de synode en de besturen van de modaliteitenorganisaties. Vandaag behandelt de hervormde synode het advies van de raad voor kerk en theologie. De uit de raad gevormde kleine commissie bestaat uit prof. dr. C. Graafland, bijzonder hoogleraar vanwege de Geref. Bond aan de Utrechtse universiteit, drs. L. de Liefde, lid van het synodebe- stuur, en dr. C. P. van Andel, sec retaris van "Kerk en theologie". Beroepen Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Nagele C. J. Baart Vaassen, aangenomen naar Rotterdam-Delfshaven H. Smit IJsselmuiden, het beroep van de classis (regio) Amsterdam voor op bouwwerk kandidaat W. F. Stoel aldaar, de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Amersfoort (voor bejaardencentrum Nijenstede) M. A. Jansens Wilnis, bedankt voor Sint Annaland A. den Hartogh Woudenberg, voor Krabbendijke J. Overduin Rilland, voor Ouderkerk aan den IJssel J. den Hoed Slied- recht. De algemene synode van de Anglikaanse Kerk verklaart zich irn een resolutie solidair met het Chr. Instituut voor Zuidelijk Afrika (van dr. Beyers Naudé). De rege- ring-Vorster heeft dit instituut on langs in de ban gedaan. De synode schaarde zich achter het protest telegram van de aartsbisschop van Canterbury aan Vorster en achter diens oproep om niet alleen te bid den voor de onderdrukten in Zuid-Afrika maar ook financieel bij te dragen aan het fonds voor het Chr. Instituut dat de Britse Raad van Kerken onlangs instelde. De bestuurscommissie van de rk. bisschoppenconferentie in Zuid- Afrika veroordeelt in een verkla ring de recente maatregelen van de Zuidafrikaanse regering en doet een beroep op haar, de "les van de geschiedenis" te leren. De commis sie zegt ontsteld te zijn over de golf van verbanningen, detenties en werkverboden en de meedogenloze breideling van de mening en or ganisaties der zwarten. DEN HAAG - AZC vertrekt donderdagmiddag met een gerust hart naar Sicilië om daar in de halve finale van het toernooi om de Europsse beker voor landskampioenen de strijd met Oosteuropese tegenstanders van groot formaat aan te binden. In de nationale competitie verloopt alles zeer naar wens. Zeker nu maandagavond laat in zwembad 'De Morgenstond" concurrent Zian/Vitesse met een licht ge flatteerde 2-8 werd afgedroogd. Ruim 300 toeschouwers onder wie minimaal 200 Alphenaren, hebben in Den Haag het huidige, steeds sterker wordende AZC aan het werk gezien. Een collectief sterk groeiend, voor Nederlandse be grippen schier onverslaanbaar team, dat alle vier perioden zijn stempel op de wedstrijd drukte. In defensief opzicht - met Ronald Meyer als uitblinkend sluitstuk - gunde AZC de tegenstander via een fysiek sterke pressie geen centime ter ruimte. En aanvallend profi teerde de Alphense landskampioen gretig en geconcentreerd van de geboden kansen. Zian speelde beneden zijn normale niveau. Door 'aanpassingsmoei lijkheden' van vier nieuwe spelers was de homogeniteit in de vrij ste vige wedstrijd ver te zoeken. Wat nog vergroot werd door de „on zichtbaarheid" van Jan Evert Veer, de spil van Zian, die beurtelings door Stroboer en Keman con sequent werd bewaakt. Zian raakte naarmate het wedstrijdverloop vorderde van de kook en stapelde fout op fout. Het duel begon rustig. Beide teams tastten de eerste vier minuten el kanders krachten af. Eén minuut voor het verstrijken van de eerste periode werd Zian-speler Aad van Mill (ex-de Zijl) uit het water ge stuurd. Hij werd even later door Stroboer gevolgd, omdat hij naar Van Mill een trappende beweging had gemaakt. AZC kreeg - foutief- balbezit toegewezen en Wim Ke man profiteerde van de door Veer geboden ruimte om de score te openen: 0-1. Zian zou hier later pro test tegen aantekenen. Een inter ceptie van aanvoerder Tonny Buunk, twintig seconden later, vormde de inleiding tot het tweede Alphense doelpunt. Halverwege het veld ontfutselde hij kinderlijk eenvoudig Piet Reedijk de bal, ging onmiddellijk door en werd door Reedijk onreglementair afgestopt. Reedijk moest daardoor naar kant en AZC kreeg daardoor een nume rieke meerderheid. De Alphenaren maakten er gebruik van, zij het om slachtig. Balverlies werd goedgemaakt en Frank v.d. Akker kreeg een 'zee' van ruimte. Zijn schot belandde te gen de paal, maar Keman reageerde attent en tikte de rebound in: 0-2. Zes seconden voor tijd maakte Ruud de Hey een overbodige zware overtreding, Zian kreeg daardoor een man meer in het water. Maar Ronald Meyer redde tweemaal op sublieme wijze na schoten. In het begin van het tweede kwart mocht Meyer nog enkele open doekjes in casseren. Bij een situatie van zeven tegen zes voor Zian, wist Meyer tweemaal redding te brengen. AZC, daarentegen, deed het beter, toen Middendorp voor 45 seconden de kant werd verwezen. Stroboer benutte de kans: 0-3. Op dat mo ment was de strijd eigenlijk al ge streden. AZC heerste souverein, liet de aanval de volle 35 seconden duren en gaf de zwakke Zian-aan- val geen ruimte voor een doeltref fend schot. In het derde part miste Eric Noord- egraaf eerst een strafworp (lat) om vervolgens in een fraaie contra-at taque de vierde goal te laten aante kenen: 0-4. Piet Reedijk, vroeger een talent, maar nu een gemiddelde hoofdklasser, mocht voor de eerste maal tegenscoren met een man netje meer, dat speelde AZC: 1-4. In de vierde periode was er slechts één ploeg, die speelde: AZC. Hans 't Hart - zeer goed op dreef - brak uit, passte uitstekend op Noordegraaf, die Misdorp kundig misleidde: 1-5. Wim Keman, die dit seizoen veel meer overtuiging in zijn spel heeft, nu zijn studie succesvol is afgeslo ten, schreef de zesde treffer op zijn naam. Ruud de Hey de zevende met medewerking van doelman Misorp en Keman nogmaals (zijn vierde) na een verre uitgooi van Meyer de achtste. Daartussendoor had Goudena voor de tweede Zian-goal gezorgd. Zian-coach Willem v.d. Schilde mocht na afloop nog wat tegen sputteren "zeer geflatteerd" en „Bookelman floot zoals George Geurtsen op de bank aangaf', maar ook hij moest erkennen, dat zijn team kansloos was geweest. Olympische Spelen - Zuid-Afrika -en Rhodesië zullen niet toegelaten worden tot de Olympische Spelen in Moskou. Een woordvoerder van het organisatie-comité bevestigde dit gisteren tijdens een ontmoeting met een aantal Afrikaanse diploma ten. Stroboer: trappende bewegingen "AZC speelde erg sterk. Ik heb ze tegen Neptunus gezien, dat vond ik goed waardeloos, maar vanavond WENEN - Op de tienjarige Alkasar 3 heeft Paul Schockemöhle tij dens de slotdag van.het twin tigste Indoor Concours Hippique van Wenen het jachtspringcon- cours gewonnen. Hij legde het parcours geheel foutloos in 48.3 seconden af. Tweede werden ex aequo de Oos tenrijker Hugo Simon met Little One en Paul Darragh uit Ierland met Heather Honey, die 51.5 se conden voor het parcours nodig hadden. Jan Broek was met Mirabelle de beste Nederlander. Hij eindigde als zevende met nul fouten in een tijd van 57.8 seconden. hebben ze weer overtuigd", aldus een zichtbaar teleurgestelde Wil lem v.d. Schilde. ROB KRAMP KATWIJK - Het Leidse zaal voetbalteam heeft zich gister avond in de sporthal Cleijn Duin gerevancheerd voor de nederlaag van vorige week. Het be schamende 2-8 verlies tegen Gouda werd in een bij vlagen goed gespeelde wedstrijd tegen Den Haag (5-3 zege) uitgewist. De voor de hoofdklasse gespeelde wedstrijd Cleijn Duin-Glasber gen eindigde in een nipte 3-4 overwinning voor Glasbergen. Het Leidse zaalvoetbalteam be wees gisteren nog steeds een van de toonaangevende selectie teams te zijn. In tegenstelling tot de Haagse tegenstander kenden de Leidenaars nauwelijks enige voorbereiding (lees: oefenwed strijden. De Hagenaars hadden al enkele wedstrijden achter de rug). Gisteravond viel dat gemis echter nauwelijks op. Afgezien van enkele verdedigingsfouten werd er vooral aanvallend af en toe uitstekend gespeeld. Al in de 2de minuut van de wed strijd opende Gerard van Beek (Godyla) de score voor Leiden. Snel combinerend zette het Leidse team Den Haag onder druk. Twee dekkingsfouten van Leiden stelde Hagenaar Dick van der Zwan in staat de achterstand in een 1-2 voorsprong voor Den Haag weg te zetten. Na de doelwisseling hervond Leiden zichzelf. Voortdurend werd de Haagse defensie onder druk ge houden. Het was dan ook volko men verdiend, dat Gerard van Beek, Peter Wieman en Theo Go dyla Leiden naar een 4-2 voor sprong tilden. Ger Oosterveen liet nog 4-3 aantekenen, maar Theo Godyla vergrootte de marge Cleijn Duin-Glasbergen 3-4 (2-1) Cleijn Duin bood Glasbergen on verwacht veel tegenstand in deze wedstrijd. Met name in de eerste helft hadden de Katwijkers duidelijk het initiatief. Freek Rienks bezorgde Cleijn Duin al in de derde minuut een voorsprong. Een schot van Arnold Boers te gen de paal en enkele rakelings naast gemikte schoten van Ame- rik van Duivenvoorde bewezen dat Cleijn Duin de betere ploeg was. Toch kwam Glasbergen door Piet Haasnoot op 1-1. Rienks schoot Cleijn Duin weer naar een voorsprong. Na de doelwisseling kwam Glas bergen wat beter uit de verf. John Manuputty, Piet Haasnoot en Wil Groenendijk bezorgden Glas bergen een 2-4 voorsprong. Nog was Cleijn Duin niet verslagen. Nadat Jan van der Plas de achter stand tot één doelpunt had terug gebracht ontketende de Kat wijkers nog een stormachtig of fensief. Het leverde echter niets op. ROB ONDERWATER ADVERTENTIE Of het nu een schaal aardappelen is of een schaal rijst. Macaroni of aardappelpuree... Zo gauw ze kennis hebben gemaakt met vis is er geen houden meer aan. Toscaanse makreel of makreel in 't groen. Gebakken schelvisfilet met gember of wijting Doe meer met vis, omdat Produktschap voor Vis cn Visprodukten, J, op z'n Italiaans. Kabeljauwfilets a la douce France of makreel Hawaii. Gekookte schelvisrolletjes met peterseliesaus of gegrilde schol... Tja, als ze eenmaal verkikkerd zijn op vis, dan is er geen houden meer aan. En geef ze eens ongelijk. 't zo lekker is. castraat 2b, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11