M Herinneringen van 'n wijze levensgenieter VIOLIST YEHUDI MENUHIN EEE=E SCHREEF AUTOBIOGRAFIE V\WW\\1 \\\VA\\W ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 EXTRA PAGINA 19 „Door ons lidmaatschap van de Verenigde Naties wordt voor iedereen onze onafhankelijk heid duidelijk gemaakt We worden gedwongen een buitenlands beleid te formule ren en we krijgen daardoor een eigen gezicht in de internatio nale gemeenschap. Onze iden titeit wordt bepaald door onze democratische traditie en door het feit dat Suriname een rechtsstaat is." Dit zijn enkele uitspraken van ambassadeur mr. Henk A.F. Heidweiller tijdens een inter view onlangs op de Surinaamse missie, die op de zesent- wintigse verdieping van een enorm, groen spiegelend ge bouw aan de United Nations Plaza in New York is gevestigd. Ambassadeur Heidweiller was voor de onafhankelijkheid van zijn land lange tijd verbonden aan de Nederlandse missie bij de VN. Hij heeft ruime ervaring in het VN-werk en is vicé-voor- zitter geweest van de koloni satiecommissie van de Alge mene Vergadering. Bij het ge sprek was ook aanwezig am bassaderaad mr. K. Nandoe, die belast is met de behande ling van de economische on derwerpen op de VN-agenda. Wat betekent het voor Suriname om lid te zijn van de Verenigde Naties? "Erg veel; door ons lidmaatschap van de Verenigde Naties wordt voor iedereen onze onafhan kelijkheid duidelijk gemaakt. Bovendien bieden de VN voor ons een uitstekende mogelijk heid om contacten met andere landen te onderhouden zonder overal kostbare ambassades te vestigen. "Door onze onafhankelijkheid worden we gedwongen ons buitenlands beleid te formule ren. Toen we nog met Neder land en de Nederlandse Antil len in de koninkrijksdelegatie vertegenwoordigd waren, was het standpunt van Suriname meestal: "Laten die mensen in Den Haag het maar doen." Nu zijn we gedwongen een eigen standpunt in te nemen." Nadat minister-president Arron vorig jaar in zijn toespraak tot de Algemene Vergadering ook het Surinaamse standpunt over bijvoorbeeld Namibië had. be kendgemaakt, reageerden enige personen in Paramaribo met "Waar bemoeit hij zich mee? Daar hoeven wij ons toch niet mee bezig te houden?" De mensen in Paramaribo, die dat zeiden, waren zich nog niet be wust van onze onafhankelijk heid die ons noodzaakt ons standpunt te bepalen omdat wereldproblemen nu eenmaal ook ons aangaan." Werkwijze Uit uw rede voor de Algemene Vergadering blijkt dat het voor veel kleine landen moeilijk is om binnen de VN te functione ren. Er zijn teveel commissieè, teveel resoluties, teveel con ferenties en te ambitieuze prog ramma's. U hebt ook erop gewe zen dat deze overvloed aan ac tiviteiten vaak op gang ge- bracht is door ontwikkelings landen. Deze landen verwach: ten echter bijzondere inspan ningen en extra resultaten van deze activiteiten. Veroordeelt U de ontwikkelingslanden voor deze initiatieven? "Veroordelen is veel te sterk ge steld. Ik heb een kritisch geluid laten horen. Het werk van de VN kan worden gerationali seerd. Er zijn in 1976 bijvoor beeld zeven resoluties over Namibië aangenomen. Dat had veel minder kunnen zijn." "Het gebeurt ook vaak dat allerlei zaken in een resolutietekst- worden opgenomen, die ver van het onderwerp van die re solutie af staan. Daardoor wordt de zaak, waar het in die resolutie om gaat, verzwakt. Om een voorbeeld te noemen: het heeft geen zin om in een re solutie over het leefmilieu een aanval te doen op de apartheid. De resoluties van de VN zou den dan ook veel korter kun nen zijn". "De gevolgen van deze werkwijze zijn vaak niet onbelangrijk. In september was er bijvoorbeeld een extra bijeenkomst van de Algemene Vergadering over de resultaten van de Noord-Zuid conferentie. Er waren voor die bijeenkomst maar enkele da gen beschikbaar. Ook toen weer werd door de Groep van '77 (de ontwikkelingslanden) een ontwerpresolutie te berde gebracht, waarin allerlei zaken aan de orde werden gesteld, die niet direct iets met het onder werp te maken hadden. Als ge volg daarvan bleef er onvol doende tijd over om het pro bleem, de Noord-Zuid dialoog, diepgaand te bespreken. Diskriminatie De kleine lidstaten van de VN hebben blijkbaar gemeen schappelijke belangen. Zijn er contacten tussen die landen over deze belangen? "Een specifiek overleg tussen die landen bestaat niet. Er zijn ech ter wel vergaderingen van lan den die in een bepaalde regio liggen. Jammer genoeg worden daar in hoofdzaak alleen de kandidaturen van landen be sproken voor een plaats in een van de vele VN-organisaties. In deze vergaderingen zouden ook andere zaken besproken moeten worden, die meer met het beleid van de VN te maken hebben". "Tijdens mijn voorzitterschap in september van de Latijnsame- rikaanse groep d^ed zich een uitzondering op deze regel voor. Toen is een onderwerp aan de orde gesteld dat voor ons van belang is. Namelijk de discriminatie die dreigt te ont staan bij ontwikkelingssa menwerking. Er bestaat de laatste jaren een neigirjg om alle nadruk te leggen op de minst ontwikkelde landen waardoor verschillende Latijn- samerikaanse landen, zoals Su riname, tussen de wal en het schip terecht dreigen te komen omdat hun inkomen tussen dat van de allerarmste landen en dat van de geïndustrialiseerde landen in ligt. Ik heb in sep tember een commissie van de Latijnsamerikaanse groep kunnen instellen om dat pro bleem te bestuderen". Mankracht Ziet U het lidmaatschap van veel kleine landen als een probleem voor de Verenigde Naties? "Door het grote aantal leden (149) is de besluitvorming natuurlijk veel moeilijker geworden dan bij de oprichting van de VN, toen er 51 lidstaten waren. De besluitvorming zou echter veel verbeterd kunnen worden als de landen zich meer beperkin gen zouden opleggen". Voor een land als Suriname is het onmogelijk om alle vergade ringen van de verschillende commissies bij te wonen, we hebben er gewoon de mank racht niet voor. De Surinaamse delegatie naar de Algemene Vergadering bestaat uit zes mensen, de Nederlandse uit ongeveer dertig. Suriname concentreert zijn aandacht dan ook voornamelijk op de com missie, die economische zaken en ontwikkelingssamen werking behandelt". Stemmen Denkt u dat de Verenigde Naties aan realiteitswaarde inboet door de onevenwichtige stem verdeling? Een land als Suri name met 350 duizend inwo ners heeft een even grote stem als de Verenigde Staten met 210 miljoen inwoners. "U raakt daar een zeer gevaarlijk en teer onderwerp. Het is es sentieel dat de VN is gebaseerd op de soevereiniteit en op de gelijkwaardigheid van de le den. Men probeert stemmingen echter zoveel mogelijk te voor komen. Door intensieve be raadslagingen in de commis sies van de Algemene Vergade ring probeert men een con sensus (eenstemmig oordeel) te vinden. Tijdens die beraadsla gingen worden de stemmen als het ware gewogen. Het ene land blijkt dan om uiteenlopende redenen meer invloed te heb ben dan het andere". Rol ls er voor Suriname een bepaalde rol weggelegd in de VN? "Jazeker, het zal echter een paar jaar duren voor die rol helemaal duidelijk is geworden. Op het ogenblik zijn we nog bezig het ministerie van Buitenlandse Zaken en de missie in New York op te bouwen. Onze mo gelijkheden zijn bijzonder be perkt door gebrek aan mank racht en door onvoldoende er varing. Onze positie wordt wel eens vergeleken met die van Jamaica, een klein land dat een relatief grote invloed in de VN heeft. Die vergelijking is echter niet juist. Jamaica is al vijftien jaar lid van de Verenigde Na ties terwijl wij pas twee jaar meedraaien. In die vijftien jaar heeft Jamaica een goed func tionerend apparaat opge bouwd". "De rol van Suriname zal geba seerd zijn op onze democrati sche traditie en op de geschie denis van Suriname als rechts staat. Ons land heeft nooit ex treme standpunten ingeno men. We willen de problemen in de Verenigde Naties zakelijk en compact benaderen. Die in stelling zal ons gezicht in de VN bepalen". Tenslotte: hoe heeft de verhouding met Nederland zich ontwikkeld na de onafhankelijkheid? Heidweiller "In Suriname mer ken we nog steeds de sterke banden die we met Nederland hebben. Nederland is van zeer groot belang vanwege de ont wikkelingshulp die we ontvan gen en bovendien wonen 130.000 Surinamers in Neder land. Over het werk van de Verenigde Naties zijn er echter maar heel weinig contacten tussen Nederland en Suri name. We merken dat we een zelfstandig lid zijn van deze or ganisatie. Suriname opereert vooral binnen de Latijnsame rikaanse groep en binnen de groep ontwikkelingslanden. Nederland maakt deel uit van de Westerse groep. In de Ver enigde Naties komen de ge meenschappelijke belangen van Nederland en Suriname dus nauwelijks tot uitdruk king". Terwijl internationaal beroemde viool-, piano- en andere -vir tuozen steeds meer op rationeel georganiseerde eenmans bedrijven gaan lijken met agenda's.die nauwelijks min der ingenieus geconstrueerd zijn dan de schema's van de verkeerstoren van Schiphol, blijft het beeld dat het publiek heeft van de wijsgerige violist Yehudi Menuhin ongerept. De nu 61-jarige Menuhin mag dan meer dan eens moeizaam of zelfs slecht spelen, wanneer hij door nervositeit of overvër- moeidheid de controle over de strijkstok verliest of er wat be treft de toonzuiverheidfalikant naast zit, toch blijven de mu ziekliefhebbers die van de con certzaal of de gram mofoonplaat) hem een warm hart toedragen. Daar moet iets achter zitten. Wie er nog niet achter is gekomen door naar de violist Menuhin te luisteren kan nu misschien iets wijzer worden aan de hand van Menuhin als schrijver. Er be stond al een vrij uitvoerige Me- nuhin-biografie van de hand van Robert Magidoff (ongeveer twintig jaar geleden ook in het Nederlands verschenenmaar die is veel minder gedetailleerd en uitvoerig dan Menuhins ei gen boek. Waarheid Wie een optreden van Yehudi Me nuhin bijwoont wordt altijd geconfronteerd met iemand die iets van zichzelf weggeeft, die zonder voorbehoud een kapi tale waarheid vertelt, ongeacht de vraag of zijn spel nu wel zo esthetisch is. In zijn honderden pagina's in beslag nemende herinneringen is hij - voor zover je dat als buitenstaander kan beoordelen - even eerlijk, maar - dat moet worden toegegeven - minder diepgaand. Het door iedereen vertroetelde, in een beschermd milieu en bijna griezelig geïsoleerd opge groeide jongetje dat in de korte broek zo onaards mooi Beetho- vens vioolconcert speelde moest en zou de wereld veroveren. Vrijwel alles wat "normale" kinderen leuk vinden werd hem door zijn ouders onthouden, om alle aandacht op de muzikale ontwikkeling te kunnen rich ten. Pa en ma Menuhin sleepten zoonlief van het ene naar het andere land om hem met de beste pedagogen in contact te brengen. De eenzijdige en geforceerde ont wikkeling van dit geweldige talent zou zich later wreken. Yehudi Menuhin werd het be klagenswaardige voorbeeld dat steeds weer werd aange haald als ergens in de wereld weer eens een muzikaal won derkind het hoofd op stakMaar over de lippen van deze violist komt geen klacht. Hij schrijft over zijn jeugd als over een vreemde droom. In zijn ogen had het blijkbaar niet anders gekuild. De uit zijn wonderkind-status voortkomende crisis bereikte enkele jaren na de oorlog een hoogtepunt. Alles wat hij als kind moeiteloos had ontwik keld moest hij opnieuw over denken. Het weer ontwikkelen van zijn vastgelopen viooltech niek is voor hem een geweldige opgave geweest en talloze men sen die het weten kunnen, zeg gen dat Menuhin nooit meer zo fraai en zelfverzekerd heeft ge speeld als op zijn vijftiende Dat zijn spel ondanks de technische problemen artistiek steeds dieper ging is een andere zaak. Dat Menuhin in zijn boek met een boog om die problemen heen loopt kan niet worden gezegd, maar hij stipt ze toch te sum mier aan om de kritieke fase in zijn carrière in het juiste licht te zien. Signalen Yehudi Menuhin mag dan zeer geïsoleerd buiten de "wereld" zijn opgevoed, hij is allerminst wereldvreemd gebleven. De violist, die op het podium met zijn ingekeerde blik en zijn vaak zo verstilde spel de indruk maakt alsof hij signalen uit de kosmos doorgeeft, houdt van goed eten en drinken en hij geeft toe dat hij voor uiteenlopend vrouwelijk schoon niet onge voelig is, een mededeling die overigens ruimschoots gecom penseerd wordt door het feit dat hij een heel bloemrijk hoofdstuk aanzijn vrouw Dianaeens een bekende ballerina, wijdt. Zij is voor hem de reïncarnatie van Anna Pavlona op wie hij als klein Amerikaans jongetje smoorverliefd was. Ancedotische Het boek heeft op veel plaatsen een boeiende anecdotische in slag, zonder dat de anecdotes - wat in veel boeken van musici wel het geval is - nadrukkelijk als lekkernij worden opgedist. Iemand als Menuhin heeft alle muzikale groten van zijn tijd ontmoet en in dat opzicht valt er uit 'deze memoires veel inte ressants te halen. Zo krijgen we vaak indringende portretten van zijn beroemde lerarenvan Bartok in zijn laatste jaren, van David Oistrach, van Tos- canini (niet bepaald flat terend) en van Furt wancjler. Menuhin heeft ook het publiek goed geobserveerd, gezien de opmerkingen over mu ziekliefhebbers in verschillende landen. Over zijn enthousiasme voor yoga lezen we ook het een en ander, maar interessanter zijn eigenlijk de uitlatingen over Yehudin Menuhin met be trekking tot het joods-zijn en speciaal in relatie met de Is raëlische probleem. Ook in dit opzicht is Menuhin (wars van extreem Zionisme) een mild en genuanceerd den kend mens. Deze mildheid en genuanceerdheid zijn trouwens kenmerkend voor het hele boek. v>\\\vAWNVAVV^s Yehudi Menuhin: jeugd als vreemde droom

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19