gemeentebegroting 1978 Hoofdzaken van beleid Maandag 14 november om 19.30 uur begint de Leidse ge meenteraad met de behandeling van de begroting voor 1978. De raadsfracties geven daarbij hun mening over het beleid van Burgemeester en Wethouders, de toestand van de stad en de plannen voor het jaar 1978. Die plannen zijn te vinden in een drietal schriftelijke stukken die B. en W. onlangs hebben uitgebracht. Allereerst is er de gemeentebegroting zelf, die onafzienbare hoeveelheden gegevens bevat over verwachte inkomsten en uitgaven van de gemeente in 1978. Bij die begroting hoort ook de zgn. Nota van aanbieding, waarin B. en W. een beschou wing geven over de algemene financiële toestand. Daarnaast is er ook een informatieve nota, waarin B. en W. inzicht geven in de plannen die zij hebben op alle gebieden van gemeentelijk beleid. Alle gegevens uit deze stukken, de cijfers en bedragen, de plannen en voornemens van B. en W., roepen samen een beeld op van de toestand waarin de stad verkeert. Dat alge mene beeld hebben B. en W. vastgelegd in een afzonderlijk stuk: de algemene beschouwingen. Deze pagina wil u een indruk geven van de belangrijkste punten uit de drie hierbovengenoemde stukken. Meer dan een indruk kan het niet zijn. Wie meer wil weten kan echter terecht bij het Buro Voorlichting in de hal van het Stadhuis. Daar kunt u alle stukken verkrijgen en inzien. Het Buro is op werkdagen geopend van 8.30 tot 16.30 uur. De begrotingsbehandeling begint maandag 14 november om half acht 's avonds in de raadzaal van het stadhuis. De behandeling gaat dan verder de middagen en avonden van de in die week vallende werkdagen (dus niet op zater dag). De middagvergaderingen beginnen om 2 uur, de avond vergaderingen om 7 uur. Volgorde Hoe gaat de begrotingsbehandeling in zijn werk? Allereerst houden de gemeenteraadsfracties hun algemene beschouwingen over het beleid. Als deze door het college van B. en W. zijn beantwoord, komen de afzonderlijke hoofdstuk ken van de begroting aan de beurt. Als ook die zijn afgehan deld volgt de behandeling van het investeringsprogramma en van diverse andere financiële voorstellen van het college zoals bijv. tariefsverhogingen. Aan het eind van de behande ling volgt tenslotte de stemming over de begroting van de algemene dienst en over de bedrijfsbegrotingen. Als alles volgens plan verloopt wordt de begrotingsbehande ling op de avond van vrijdag 18 november afgesloten. Zoals alle raadsvergaderingen is ook de behandeling van de begroting een openbare aangelegenheid, ledereen die zich voor het gemeentelijk beleid interesseert kan erbij zijn. De toegang tot de publieke tribune is te vinden op de galerij langs het stadhuisplein, onder de stadhuistoren. De toestand van Leiden "Leiden in herstel Dat is de term die B. en W. in hun algemene beschouwingen gebruiken om de toestand van de stad op dit moment te karakteriseren. Zij doen dat op grond van een toetsing van het beleidsprogramma uit 1974 aan de ontwikkelingen die zich tussen 1974 en nu hebben voorgedaan. Dat beleidsprogramma besteedde extra aandacht aan: - het herstel van de binnenstad - herstel van woningen en woonomgeving in oude stads wijken - woningbouw voor de Leidse bevolking - speciale maatregelen voor "zwakke"'verkeersdeelnemers als voetgangers en fietsers - een actief economisch beleid - het inhalen van achterstanden op welzijnsgebied - de reorganisatie van de gemeentelijke structuur - de betrekkingen tussen stadsbestuur en bevolking. In hun algemene beschouwingen, maar ook in de informatieve nota geven B. en W. dan een overzicht van een groot aantal ontwikkelingen op bovengenoemde gebieden, die hun aan leiding geven om de term "Leiden in herstel" te gebruiken. Een aantal hoofdzaken uit deze stukken vindt u op deze pagina. Binnenstadsherstel Op dit gebied zijn in de afgelopen jaren een aantal nota's uitgebracht die aan het beleid van vandaag ten grondslag liggen, zoals: - Plan van Actie voor de binnenstad - Nota te beschermen stadsgezicht - Verder op weg naar een integraal plan voor de binnenstad - Ontwikkelingsschetsen voor de binnenstad In de eerste helft van 1.978 krijgt de raad een structuurplan voor de binnenstad ter behandeling aangeboden. Dat plan vormt dan de afronding van het werk van de projectgroep voor de binnenstad. Een daadwerkelijk begin is gemaakt met het versterken van de woonfunctie door nieuwbouwactiviteiten in het gebied Herengracht/Zijlsingel en renovatie in de Haver- en Gort- buurt en Maredorp. Voor andere binnenstadswijken zijn plannen in voorbereiding. Subsidieproblemen hebben het 15-jarenplan van herstel rioleringen en walmuren vertraagd, maar in 1978 zullen nu de marktenroute en het Rapenburg (met drie bruggen) on der handen worden genomen. Veel aandacht voor de restauratie van Leiden's unieke monumentenbezit: de restauratie van de Hooglandse Kerk zal in 1978 gereed komen, met het herstel van de Koornbrug zal begonnen worden. De restauratie van het Heerenloge ment is in volle gang. In uitvoering is het herstel van een 50-tal hofjeswoningen (Meermansburg, Schachtenhof en Bethlehemshof). Voor een aantal andere hofjes zijn restauratieplannen in Den Haag ingediend). I Groenvoorzieningen horen bij een leefbare binnenstad. De inrichting van een park op het terrein van de Grofsmederij is een belangrijke stap. Geld voor meer van deze parken is gereserveerd. Renovatie In Leiden-Noord, De Kooi, Tuinstadwijk, en Haagweg- kwartier worden momenteel in totaal 656 woningen gereno veerd. Voor nog eens 526 woningwetwoningen is renovatie in voorbereiding. De nieuwe subsidieregeling voor de verbetering van par ticuliere woningen ondervindt veel belangstelling. In de eerste zes maanden van 1977 werden 182 aanvragen in behandeling genomen. Binnenkort begint de bouw van 92 woningen aan de So- phiastraat, waar 194 niet meer te herstellen woningwetwo ningen zijn afgebroken. Een vervangend woningbouwplan voor 146 niet meer te herstellen woningen aan de Ringkade wordt voorbereid. Nieuwbouw éol. De Merenwijk nadert zijn voltooiing. Veel aandacht wordt nu besteed aan de verkeers- en sociaal-culturele voorzie ningen. De lang verbeide start van de bouw van ruim 400 koopwo ningen in Koppelstein en De Boekhorst (Morskwartier) zal in de loop van 1978 plaatsvinden. Omdat de regering heeft besloten dat de Universiteit in de Leeuwenhoek (nieuwbouw Academisch. Ziekenhuis) min der grond nodig heeft dan aanvankelijk werd gedacht, kan de overgebleven grond een woonbestemming krijgen. Het college wil een prijsvraag uitschrijven voor woningbouw plannen op de vrijkomende gronden. De beslissing öf en zoja, op welke wijze tot bebouwing van de Stevenshof- jespolder zal worden overgegaan zal in 1979 worden ge nomen. Van verschillende kanten heeft de gemeente uitge werkte bebouwingsplannen aangeboden gekregen. Met de bouw van 65 woningen op het Spoortje (v.m. spoor wegemplacement Herensingel) wordtin de tweede helft var 1978 begonnen. Verkeer Op basis van de door de raad vastgestelde doelstellingen en uitgangspunten wordt hard gewerkt aan de opstelling van een verkeerscirculatieplan. De eerste deelnota met de bestaande verkeersknelpunten is verschenen. In december komt het tweede deel. waarin de belangrijke keuzes worden uiteenge zet. Hierop kan iedere betrokkene in de maanden januari en februari 1978 inspraak leveren. In mei 1978 wordt het eind rapport verwacht. Verder. - de aanleg van een snelle fietsverbinding tussen Merenwijk en Schuttersveld (station!) is aanbesteed; - diverse plannen voor fiets-en voetgangersvoorzieninger (tunneltjes en bruggetjes) worden aan de raad voorgelegd; de raad zal binnenkort beslissen over de aanleg van de verbinding tussen Zuid-West en Morskwartier, de Chur- chillbrug; - waar mogelijk worden in de binnenstad de trottoirs ver breed (Breestraat, Steenstraat, Apothekersdijk) en extra fietsklemmen geplaatst; een speciale subsidie maakt de opheffing van knelpunter van het openbaar vervoer mogelijk; binnenkort krijgen de fietsroutes in de Merenwijk hun be wegwijzering. .;-v Economische activiteiten Doordat goede betrekkingen met bedrijfsleven en vak beweging zijn opgebouwd kan de gemeente soms helpen acute dreigingen op het vlak van de werkgelegenheid af te wenden. Daarnaast beoogt het gemeentelijk beleid tot structurele versterking van de werkgelegenheid te komen, zowel in de industrie als de dienstverlening en kantoren. Dit vereist in de eerste plaats duidelijkheid over mogelijke ves tigingsplaatsen: bedrijfsterreinen en geschikte plekken voor kantoren. Het provinciale streekplan en het gemeentelijk structuurplan voor de binnenstad, welke beide in voorberei ding zijn, dienen deze duidelijkheid te verschaffen. Ook de stroomlijning van gemeentelijke procedures en he functioneren van een centraal contactadres voor het be drijfsleven heeft alle aandacht. De vorming van de secreta rie-afdeling Economische Aangelegenheden en Bedrijver was in dit opzicht een stap vooruit Het lopende experiment met de wijkmarkt in Zuid-West zal worden beoordeeld. De wenselijkheid van een soortgelijk experiment rond "De Kopermolen zal worden onderzocht De versterking van de Groenoordhallen gaat voort: na de uitbreiding met een runderhal t b v. de veemarkt, wordt nu een nieuw restaurant toegevoegd. Het aantal evenementen in de hallen blijft nog steeds stijgen. Een hoogtepunt zal volgend jaar de start van de Tour de France zijn. Welzijn 'm'.- De verschijning van de nota "Maakt Leiden School!?" was het startpunt voor discussies in brede kring over het te voeren onderwijsbeleid. Op stapel staan een aantal hierop aan sluitende deelnota's over: de spreiding van kleuter- en lagere scholen in de stad, de integratie van kleuter en lager onder wijs, de selectie in het onderwijs, ouderparticipatie en her- en bijscholing. De huisvestingssituatie van veel Leidse scholen is of wordt ingrijpend verbeterd, b.v. de Bedrijfstechnische school, di verse scholen voor buitengewoon onderwijs, de bouw voor de Eerste Leidse Schoolvereniging. In het voortgezet on derwijs blijven nog veel problemen rond de huisvesting. De activiteiten van de Schooladviesdienst zullen opnieuw een uitbreiding ondergaan, o.a. ten behoeve van het buitengewoon onderwijs. Het proefproject "Open School" is in september jl. in Leiden voor jongvolwassenen begonnen. De cursus "Ouders op Herhaling" kreeg voor 1977 een kwart miljoen van het Mi nisterie van Onderwijs en telt nu 3 medewerkers. Reeds 310 leerlingen volgen het dagonderwijs voor volwassenen (be kend als "Moedermavo"). De gemeente heeft voor het ko mend jaar geld uitgetrokken om bij de school een crèche in te richten. Het nieuwe zwembad De Zijl wordt druk bezocht; bin nenkort vangt de bouw aan van een overdekt zwembad in het zuidelijk stadsdeel, gekoppeld aan de Vijf Meihal. Andere hoogtepunten op sportgebied waren de 8 nieuwe voetbalvelden in het Morskwartier, de sportzaal Merenwijk, de nieuwe botenloods voor de roeivereniging Die Leythe en, dankzij initiatieven van de tennisverenigingen, de drasti sche uitbreiding van het aantal tennisbanen. Inmiddels heeft de raad acht ton beschikbaar gesteld voor een verbeterde 400-meter atletiekbaan in de Leidse Hout. Bovendien is het besluit genomen 4 sportvelden in 1978 in het "Vlietpark" gebied te laten aanleggen. Een inspraaknota over de gehele inrichting van het belangrijke recreatiege bied "Vlietpark" (sportvelden, volkstuinen, park en stil terecreatie) is verschenen. Het recreatiegebied Noord is in gebruik genomen. De restauratiewerkzaamheden aan het Heerenlogement voor de nieuwe vestiging van de hoofdbibliotheek worden met voortvarendheid voortgezet. De bouw van het biblio theekfiliaal Merenwijk en het qezondheidscentrum in de "Rosmolen" eveneens. Op de begroting 1978 stelt het col lege een bedrag ten behoeve van de stichting van een bibliotheekfiliaal in het Morskwartier voor. Het wijk- en buurtcentrum in de Merenwijk zal in het ko mend jaar in gebruik genomen kunnen worden. Met de extra stadsvernieuwingsgelden zullen verbeterde wijkac- commodaties voor Noord en de Kooi worden betaald. Door de ingebruikname van Schouwburg en Cultureel Centrum zijn de culturele mogelijkheden in Leiden sterk verruimd. Het geschikt maken van het "Waaggebouw" voor een culturele functie staat hoog op het programma. De gemeentelijke organisatie en de bevolking De laatste jaren is de organisatorische opzet van het ge meentelijk apparaat volop in discussie geweest. Thans wordt gewerkt aan een nieuwe opzet, waarbij een aantal werkver banden in de plaats zal komen voor de traditionele indeling in afdeling en diensten. Een coórdinatieteam is mei voorberei ding en begeleiding van dit ingrijpende moderniseringsproject belast. In de loop van 1978 zal een eind komen aan de verouderde en versnipperde huisvesting van de ambtenaren die met "wonen" en "openbare werken" te maken hebben, door de ingebruikname van het nieuwe stadskantoor aan de Lange Gracht. In de begroting is ook geld uitgetrokken voor ver nieuwing van de huisvesting van de brandweer. De onderlinge communicatie onder het gemeenteper- soneel wordt verbeterd met het verschijnen van een nieuw eigen personeelsblad, "Stadserf" geheten. Veel aandacht is besteed aan het verbeteren van de infor matie over en de inspraak in het gemeentelijk gebeuren. De gemeentelijke verzameladvertentie is een soort wekelijks spoorboekje voor alle belangstellenden. Daarnaast is er sinds kort een informatiecentrum waar de gemeentelijke stukken ter bestudering liggen en allerhande inlichtingen worden verstrekt. Er is ook een vacaturebank van het Ge westelijk Arbeidsbureau in gevestigd. Vrij snel na elkaar verschenen discussienota's over ge meentelijke decentralisatie ("Wijkradennota") en in spraakprocedures ("Afspraak over inspraak"), welke in het komend jaar tot besluiten zullen moeten leiden. Dit waren enkele hoofdzaken uit de inhoud van de "algemene beschouwingen" van het college en van de "informatieve nota". Er staat natuurlijk wel meer in. Maar hopelijk geeft deze greep u toch een inzicht in het vele werk dat de gemeente op verschillende gebieden voor u verricht. Kijkend naar de beleidsuitgangspunten van 1974 en naar de stand van zaken op dit moment geeft het college de volgende samenvatting. "Wij kunnen concluderen dat aan de gestelde prioriteiten op alle fronten hard gewerkt is en het merendeel van de pro grammapunten gerealiseerd is, of binnenkort gerealiseerd zal worden; dit mede dankzij de benodigde steun van het rijk. Aan vrijwel alle punten, waarop Leiden in 1972 de aandacht vestigde in de brochure "Leiden voorgoed in Last", is door het rijk via nieuwe regelingen tegemoet gekomen. Met name kunnen de specifieke uitkering voor de historische stadskern en de sociaal zwakke structuur alsmede de interim-saldo-re geling voor de stadsvernieuwing genoemd worden. Daar naast is door extra bijdragen het werk van de Schooladvies dienst uitgebreid en komt er een nieuwe hoofdbibliotheek dankzij de bibliotheekwet. Leiden ontvangt ook geldelijke bij dragen voor de binnenstedelijke recreatie en het bijzonder regionaal welzijnsbeleid Tevens is door het Ministerie van Binnenlandse Zaken aangekondigd dat de komende tien ja ren verouderde politiebureau s zullen worden vervangen. Het valt te verwachten dat ook het nieuwe kabinet aandacht zal hebben voor de moeilijke positie van een aantal grotere ge meenten, zodat de toekomst met vertrouwen tegemoet gezien kan worden. De term "Leiden in Herstel" zal het credo van de komende periode kunnen worden. De basis voor de kentering is in onze ogen in de afgelopen jaren gelegd, waarbij met name het jaar 1976 als een keerpunt kan worden aangemerkt. Als belangrijkste punten voor het resterende deel van deze raadsperiode ziet ons college: - het voortzetten van het beleid in hoofdlijnen - het met succes afronden van de.art. 12-procedure teneinde de financiële basis te hebben om het beleid voort te zetten - de keuze uit de ontwikkelingsschetsen voor de binnenstad - het uitbrengen van het verkeerscirculatieplan - het verschijnen van de nota economisch beleid - het met kracht voortzetten van de stadsvernieuwing - het verschijnen van uitgewerkte hoofdlijnen van de amb telijke en bestuurlijke reorganisatie De financiële toestand "Er ontbreekt dan nog dekking voor8.324.000,-, aldus de tekst van de Nota van Aanbieding bij de begroting. En dan is er al rekening gehouden met een forse verhoging van de tarieven, de onroerend goed-belasting en reinigings rechten met 11 pet. en de overige tarieven met 5 pct.-6V2 pet. De parkeertarieven gaat met 50-100 pet. omhoog, maar deze komen ten goede aan het parkeerfonds. Leiden heeft voor 1978 een tekort van ruim 8 miljoen, dat niet uit gemeentelijke reserves kan worden bestreden. Dat geld moet van het rijk komen. Een "aanvullende bijdrage" noemt men zo'n rijksbijdrage voor de bestrijding van gemeentelijke tekorten. Leiden zal voor volgend jaar dan ook zo'n aanvullende bijdrage aanvragen. Het vervelende is alleen dat je daardoor afhankelijk wordt van anderen (het rijk). Toch zijn er lichtpuntjes die maken dat Leiden er beter voorstaat dan in 1970, toen de stad voor het eerst zo'n bijdrage moest vragen. Op een heleboel gebieden profiteert Leiden nu van financiële regelingen en extra subsi diemogelijkheden die er toen niet waren. En er bestaat goede hoop op verdere verbetering van die regelingen en subsidies. Wijzend op de talrijke, tientallen mil joenen omvattende, rehabilitatieplannen en openbare werken voor het herstel van de binnenstad en op de vorderingen bij het wegwerken van allerlei achterstanden op andere gebie den, concludeert het college dat herstel voor Leiden mogelijk is, mits het de kans krijgt op de ingeslagen wegen door te gaan. De interim-saldo-regeling De regering hechtte in de afgelopen jaren veel waarde aan het op gang komen van de stadsvernieuwing. Een wet op de stadsvernieuwing is bij de kamer ingediend. Hierop vooruitlo pend is een overbruggingsregeling afgekondigd, waarbij het rijk voor een aantal gebieden het nadelig saldo van de kosten en baten van de stadsvernieuwing voor 100 pet. voor zijn rekening neemt, de zogenaamde interim-saldo-regeling. Deze maatregel is van toepassing verklaard op zes steden: de vier grote. Groningen en Leiden. In 1977 kan Leiden voor 10 miljoen extra-activiteiten starten. Ook in de komende jaren valt een dergelijke extra impuls te verwachten. De gemeen teraad heeft zoals de regeling vereist, een aantal stadsver nieuwingsgebieden aangewezen, nl. Noprderkwartier, De Kooi en Maredorp. Gelden die de gemeente zelf al had gere serveerd kunnen nu voor de stadsvernieuwing in andere wijken worden bestemd Dit betekent dat gewerkt wordt of gaat worden in Haagwegkwartier, Haver- en Gortbuurt, Pfeterswijk, Pancras-Oost. Ververbuurt. Havenwijk-Zuid. Tuinstadwijk, de Camp en de Oude Morsch. Verder zullen de rioleringswerkzaamheden in de binnenstad met kracht wor den voortgezet. Fonds Bovenwijkse Voorzieningen Wanneer de gemeente grond uitgeeft, komt een gedeelte van de prijs in het Fonds Bovenwijkse Voorzieningen. De be stemming wordt regelmatig door de raad vastgesteld. Deze bestemming betekent dat uitgewerkte voorstellen voor beste ding worden of kunnen gaan worden voorbereid. De raad zal later ook aan deze concrete voorstellen natuurlijk nog zijn goedkeuring moeten hechten. De bestemming is kenmerkend voor de richting van het te voeren beleid. Het college stelt nu de volgende bestemming voor: 1. Aanleg sportvelden Morskwartier 2.150.000,- 2 Overige sportvoorzieningen 1.700.000,- 3. Bijdrage algemene ontsluitingskosten Vlietpark 1.000.000,- 4. Aanleg stadspark Zuidsingel 700.000,- 5. Voorzieningen voor fietsers en openbaar vervoer, alsmede de aanleg van tunnels 5.300.000,- 6. Parkaanleg langs de stadssingels en verbetering van de groenvoorziening in de oude wijken 3.000.000,- 7. Het treffen van voetgangersvoorzieningen in de binnenstad in het kader van een betere belevingswaarde 3.750.000,- 8. Bijdragen in de investeringskosten van volkstuinen 500.000,- 9. Excessieve ontsluitingskosten nieuwe bedrijfsterreinen. 1.655.500- -ƒ 19.755.500,- De begroting te koop of ter inzage De begroting van inkomsten en uitgaven van de gemeente Leiden en de begroting van de gemeentelijke diensten en bedrijven liggen de komende tijd voor iedereen ter inzage in het informatiecentrum van het buro Voorlichting, links in de hal van het stadhuis. Belangstellenden kunnen deze begrotingen kopen tegen de kostprijs van 111,-. Met memorie van toelichting en bijlagen takken van dienst 49,- extra. De Nota van aanbieding en informatieve nota, waarin het College van B. en W. algemene financiële beschouwingen houdt en tevens ingaat op enkele specifieke onderdelen, is verkrijgbaar aan de balie in het stadhuis tegen de prijs van /3.-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14