„Ik bezie Polisario Beleggings- "710/ rekeningen lot 2 /O Verwijt richten aan wetenschap9 Bon voor hoge rente op uw "reserve-geld" Nico Arends ondanks gevangenschap van drietal maanden: postgiro en rijkspostspaarbank ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 DELFT - Drie maanden lang was TNO-medewerker Nico Arends (25) de gevang ene van Polisario. Twee jaar geleden, op 15 november 1975, een dag nadat Spanje de Spaanse Sahara had af gestaan aan Marokko en Mauretanië, werd hij door Polisario-strijders gevangen genomen, toen hij op zo'n honderd kilometer van de kust in Mauretanië grond- metingen aan het verrichten was. Over het op 10 mei 1973 opgerichte Frente Polisario was toen nog maar weinig bekend. Polisario strijdt voor een vrije West-Sa hara, want de nomadenstammen die het vertegenwoordigt zijn noch Marokkaans, noch Maure- taans, noch Algerijns, zegt het Frente. Op 27 februari 1976 riep Polisario de Democratische Ara bische Saharaanse Republiek uit die werd erkend door elf landen, waaronder Algerije en Noord- Korea. Nu is Polisario maar al te bekend. Niet alleen door de ontvoering van Nico Arends, zeker ook door de kidnap van nog eens dertien Franse burgers. De afgelopen weken is er druk onderhandeld over de vrijlating van die Fran sen. Maar het enige dat men heeft kunnen bereiken is de weten schap dat zes in mei ontvoerde Fransen nog in leven zijn. Presi dent Giscard d'Estaing deelde dat maandag mee, na de terug keer van de Franse onderhan delaar Claude Chayet uit Algiers, waar hij met de Saharaanse mi nister van voorlichting had on derhandeld. Over het lot van twee Franse technici die twee weken geleden verdwenen heerst nog steeds onzekerheid. Plakboek Uiteraard volgt Nico Arends de ontvoeringszaken op de voet. Voor het Frente Polisario heeft hij na zijn vrijlating een fervente belangstelling opgevat. Hij heeft een plakboek aangelegd en staat achter de doelstellingen van de beweging, ondanks het feit dat ze hem hebben ontvoerd. Dat is het enige dat hij heeft over gehouden aan zijn gijzeling. Geen nachtmerries of syndromen. Hij heeft dan ook veel met de Polisa- rio-mensen kunnen praten. 'Het was een opluchting dat ik dat kon. De dagen waren erg lang. Ik kreeg wel boekjes en kranten, maar die waren in het Spaans en dat begreep ik maar half. Dat er die discussies konden zijn zal er toe hebben bijgedragen dat ik niet zo erg negatief over ze denk' Slechter Arends is niet erg optimistisch over de omstandigheden waarin de nu ontvoerde Fransen verkeren. Hij heeft nog een maand in het gezel schap van twee in december 1975 ontvoerde Fransen onderwijzers verkeerd. Door omstandigheden kwamen deze pas een halfjaar la ter vrij. Eén van hen heeft hij na zijn vrijlating gesproken. ,.Het was nadat ik weg was veel slech ter geworden. Polisario liet hen helemaal aan hun lot over. Dood Parijs houdt het aantal door Polisa rio ontvoerde Fransen steeds op dertien. Hierbij worden vijf jonge Fransen gerekend, die rond de jaarwisseling van '75/'76 in Zuid-Marokko verdwenen. Nico Arends zegt met vrij grote zeker heid te weten dat deze dood zijn. „Die lui zijn met een militair kon vooi opgereden, dat door Polisa rio werd overvallen. Bij het ge vecht zijn ze omgekomen en ik dacht dat Polisario dat ook had meegedeeld. Bovendien hebben Polisario-men- sen, mijn 2 medegevangenen - weliswaar 'n maand later - een landrover met kogelgaten laten zien en gezegd dat daar de vijf vermiste Fransen hadden geze ten. Vrij Tussen een overeenkomst tot vrij lating en de werkelijke vrijheid kunnen zich nog heel wat pro blemen voor doen. Dat merkten zowel Nico Arends als de Franse onderwijzers. Na veertien dagen in het gebied Rio de Oro, gevan gen te hebben gezeten, zou Arends uitgeleverd worden. De vier Mauretaniërs, met wie hij was opgepakt, zouden worden weggebracht en een dag later zou hij vrij zijn. Bij de grens stuitte Polisario echter op een Mauretaanse legerpa trouille en die ontmoeting ver traagde de uitlevering van Arends met drie maanden. En kele dagen na de vrijlating van de Hollander zouden ook de twee Fransen naar huis kunnen gaan. Zij werden naar een vluchtelin genkamp in Algerije gebracht en raakten daar min of meer „zoek". Polisario had zijn handen van hen afgetrokken en ook de Alge rijnse regering wilde zich er niet meer mee bemoeien. Hierdoor moesten zij nog een halfjaar in de oneindigheid van de woestijn bi vakkeren. Koning Al de maanden dat Arends gevang ene van Polisario was heeft hij zich niet kunnen wassen en was hij blootgesteld aan de geweldige hitte overdag en de vrieskou 's nachts. Toch zegt hij: „In zeker opzicht voelde ik me koning tus sen de Saharanen. Ik sta er nog steeds van versteld dat ze in men selijk opzicht alles voor me de den. Ik had het beter dan zij. Kreeg bijvoorbeeld voldoende dekens". De discussies die hij met de Polisa- rio-mensen had, gingen voorna melijk over het feit dat ze on schuldige burgers gevangen hadden genomen. Nooit heeft men getracht Arends te indoc trineren. „Daar voelde ik ook weinig voor. Maar ze vertelden me wel over de oorlog. Het enige dat hier bekend was, was de „Groene Mars van Koning Has san". Het was niet bekend, dat Polisario, die mars van de Ma rokkanen trachtte te stoppen en dat er een oorlog aan de gang was. Als ik dat had geweten was ik wel uit de buurt gebleven". Ik heb veel gezien in de woestijn en het is niet zo zeer het probleem van de Saharanen. Het gaat om de fosfaatwinning en de ijzererts. Het is een internationale zaak, er wordt een gevecht geleverd over de ruggen van die Studenten probeerden juist ivoren toren isolement te doorbreken' Onlangs verzorgde minister Van Kemenade in Tilburg de openings rede van een tweedaags internatio naal studentenkongres over „uni versiteit en democratisering". De minister beperkte zich niet tot een gelegenheidstoespraak, maar gaf een duidelijke aanzet tot discussie. Hij bracht naar voren, dat de uni versitaire democratisering nogal wat ontsporingen heeft gekend. De minister vond dit teleurstellend, omdat de universiteiten z.i. eén aanspreekbaarder voorbeeld-func tie hadden kunnen vervullen. Hij legde aan de congresdeelnemers de vraag voor „Hebben de universi teiten hier niet een unieke kans gemist op een leidende maat schappelijke rol in de versterking van het democratisch gehalte van onze samenleving?" In zijn rede gaf minister Van Ke menade zelf de indruk te menen, dat er inderdaad een kans gemist was door de universiteiten. Zijn be toog spitste zich toe op de constate ring van een falen van de studen tenbeweging. Oorzaken hiervoor werden door Van Kemenade ge zocht in de maatschappij en binnen de universiteiten. Als oorzaken in de maatschappij haalde Van Ke menade naar voren, dat de studen tenbeweging op drie punten een verkeerde inschatting gemaakt zou hebben van de maatschappelijke werkelijkheid, n.l.: „Allereerst heeft zij de veranderbaarheid en veranderingsgezindheid overschat. Vervolgens had men een al te sim pele beeldvorming over de maat schappelijke werkelijkheid. En tenslotte heeft men te weinig aan sluiting gevonden bij ervaringen en inzichten van anderen". Als oorzaken voor het verlopen van de beweging binnen de universitei ten wees Van Kemenade op de ge schakeerdheid van de achterban en het vlottend karakter van de stu dentenpopulatie en speciaal op de doelstellingen van de universiteit. Wat betreft dit laatste benadrukte hij de betekenis van de deskundig heid als volgt: „Hier en elders heb ben we gezien, dat de studenten tij delijk de macht overnamen: one man, one vote. Maar wanneer, dat niet gekombineerd wordt met het inzicht dat de opleiding aan be paalde minimumeisen moet vol doen, ontkent men een van de meest wezenlijke functies van de opleiding en de weten schapsbeoefening nl. haar maat schappelijke functie. Door juist in de universiteit het primaat van de deskundigheid te loochenen, maakt men haar niet kritischer, maar ontneemt men haar maat schappelijke zin en roept men de kritiek en de regulering vanuit de samenleving over zich af', aldus Van Kemenade. Wij zijn met Van Kemenade van mening, dat de universiteiten een kans gemist hebben voor de ver sterking van het democratisch ge halte van onze samenleving. Ons inziens ligt die gemiste kans in het onvoldoende doorvoeren van pro jectonderwijs en onderzoek ten dienste van minder geprivilegeerde groepen. Hierbij is nodig kennis van conc rete maatschappelijke problemen en maatschappelijke verandering, naast bekwaamheid in actieonder zoek. Rond 1968 is gebleken, dat het hiermee op de universiteiten bedroevend gesteld was. De beoefenaren van de maatschappij wetenschappen bewezen in die tijd hun onvermogen, doordat ze in overgrote meerderheid de gebeur tenissen in Parijs daarmee verwante gebeurtenissen in andere landen niet hadden zien aankomen. De studenten merkten in die tijd, dat hetgeen in de boeken en col legezalen werd verkondigd weinig of geen aanknopingspunten bood om de veranderingen te begrijpen, waarover men in de krant kon lezen en die men op de TV kon volgen. Kortom: een heroriëntatie van de wetenschappelijke staf was nood zakelijk om de universiteiten een bijdrage te kunnen laten leveren aan de versterking van het democ ratisch gehalte van de maat schappij. Als Van Kemenade spreekt van een verkeerde inschatting van de maat schappelijke werkelijkheid door de studentenbeweging, dan neemt hij de verkeerde groepering op de kor rel. Het was allereerst de weten schappelijke staf, die de ren-wetenschap vertegenwoor digde. En het was de studentenbe weging, die het initiatief nam om de wetenschap uit zijn ivoren toren te halen. Dat daarbij wellicht ver keerde inschattingen van de maat schappelijke werkelijkheid zijn gemaakt, mag niet den aan de groepering, die de eerste schreden zette op het nieuwe pad. Integendeel, het strekt de studen tenbeweging tot eer. Het is daaren tegen voor de wetenschappelijke staf, die de „deskundigheid" op de universiteit vertegenwoordigt, te verwijten als zij aan de kant is blijven staan. Wanneer Van Kemenade misken ning van de betekenis van deskun digheid naar voren haalt als bin- nen-universitaire oorzaak voor het falen van de studentenbeweging, dan stelt hij o.i. de deskun digheidskwestie in verkeerde ter men. Het gaat o.i. niet om betekenis van deskundigheid als zodanig, maar om het ontbreken van een be paald soort deskundigheid, n.l. kennis van concrete problemen en maatschappelijke veranderingen naast bekwaamheid in actie-on derzoek. Het ontbreken van die deskundigheid is problematisch. En dit is een punt, dat weer aller eerst slaat op de wetenschappe lijke staf en niet op de studen tenbeweging. Koen Bons, Rob Kuiper, medewer kers Sociologisch. Instituut Leiden Begin juli belde een vriend, sinds 25 mei ex-Kamerlid, me op om me uit te nodigen een paar dagen naar zijn vakan tiehuisje op Terschelling te komen. "Je knapt er helemaal van op", zei hij. "ieder wordt hier weer een gelukkig mens", 't Feest ging niet door. maar wel viel vooral vanaf toen da gelijks m'n aandacht op ad vertenties in dag- en weekbladen over die verruk kelijke Wadden-eilanden. In deze geest: Kom naar de Wadden! Gun Uzelf eens de rust die U zo broodnodig hebt. Weg uit het rumoer, 't ze nuwslopende verkeer, uit de dagelijkse beslommeringen. Geen volgeboekte agenda, niets, alleen de rust van de ongerepte natuur, de zee, de duinen, waar U ongehinderd eens fijn met Uw kinderen kunt spelen! Was U al eens eerder op Terschelling of Ameland of Schiermonni koog! Maak nü een afspraak. Alle comfort staat tot Uw be schikking. Waarom verre en dure reizen maken als U in Uw eigen land kunt vinden wat U zoekt? Ook in de winter bieden de Wad den een volmaakte vakantie. Herboren en als een nieuw mens keert U daarna weer naar huis terug. Tegen zoveel geweld ben ik niet bestand en ik begon al met de gedachte te spelen om 't er toch maar eens op te wagen: een weekendje naar de Wadden, als proef. Tot ik enkele dagen geleden er gens weggemoffeld in een krant, als een bericht dat als vulling dienst moest doeneen paar regels las van het ANP met als kop: Wadden lijden onder groei recreatie De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee kwam met zeer verontrus tende gegevens. Het Wadden gebied is. zoals bekenduiterst belangrijk door alles wat daar nog groeit. Een t in de wereld zelfs. Welnu de Werkgroep van de Vereniging spreekt van een alarmerende situatie. De sterk toegenomen recreatie op de eilanden wordt als belang rijkste oorzaak van de ver slechtering van de duingebie den aangevoerd. Waren er in 1965 op de eilanden drie mil joen overnachtingen, in 1970 bedroeg het aantal zes mil joen, in 1975 acht miljoen en nu is het aantal al aan de tien miljoen toe. Door de "wilde" paden is de begroeiing op vele plaatsen al definitief ver dwenen. Het onderzoek is uit gevoerd met behulp van lucht foto's. Het is een afschuwelijke con troverse: die lieve adverten ties en die wanhopige be zorgdheid van mensen ter plekke. Eén groep van mensen die aan een trend in de recrea tie zoveel mogelijk wil verdie- ADVERTENTIE de f otdeï "Be\egg^s' 't Is verstandig om geld opzij te leggen voor je weet maar nooit. Want er kunnen zich altijd onvoorziene omstandigheden voordoen. En dan is 't een veilig gevoel als je je eigen reservepot achter de hand hebt. Op een beleggingsrekening van postgiro en rijkspostspaarbank kunt u tegen goede rente elk gewenst bedrag opzij zetten Automatisch sparen kan ook. Beleqqinqsrekeninqen tot 7'/?%. U kunt kiezen uit 4 soorten beleg gingsrekeningen. In rente vanërend van 4% tot 1V2%. Die rente is afhankelijk van de opzegtermijn (tussen 3 en 36 maanden). Hoe langer de opzegtermijn, hoe hoger de rente. Bij opname zonder de opzeg termijn in acht te nemen wordt een klem percentage van het opgenomen bedrag van uw tegoed afgetrokken. Zonder aftrek kunt u opnemen: - de rente van vong jaar - geld voor de aankoop van een eigen woning. Meer informatie Stuur de bon in, vraag de folder op het postkantoor, of bel 0017 (gratis) of (020)-5893137. nen. Een andere groep die be zorgd is voor het behoud van de natuur. Dit geval staat niet alleen. Een congres in Utrecht over het gebruik van alcohol komt met uiterst verontrustende cijfers over het aantal alcoholisten in dit land. Toch zie ik elke dag vóór en na het nieuws, dat ik een prettig leven wel kan vergeten zonder sherry, whiskyjenever en li keur. Overéén ding zijn alle tandart sen het wel eens: dat snoepen een kindergebit doet wegrot ten en ze waarschuwen dage lijks waar ze maar kunnen. Maar zegt de reclame: wil je een paradijs op aarde (ja ,ja!) dan moetje repen eten met co- cos of met weet ik wat voor troep gevuld. Het aantal auto's rukt op naar de zes miljoen. Dagelijks krijgen we grote, tot hele pa gina's vullende advertenties van nieuwe automodellen on der ogen. Toch weten we dat per jaar meer dan 3000 dode lijke ongevallen gebeuren en dat er per jaar 60.000 gewon den naar de ziekenhuizen moeten worden afgevoerd. De radio geeft nu verkeersin formatie. Over een paar jaar zal die waarschijnlijk zo lui den: Mochten Hagenaars van plan zijn naar Utrecht te rijden dan kunnen ze het wel vergeten, want vanaf Gouda staat het verkeer al twee uur stil. Een groot deel van de reclame wereld leidt een heel eigen le ven. Zij schijnt er geen enkele norm op na te houden. Zij vraagt zich niet af of iets goed. is, gezond, waardevol, men swaardig of verantwoord. Niets daarvan. Ze heeft geen enkele bekommernis met do den of gewondenmet geeste lijke of lichamelijke gezond heid of leefmilieu of na tuurbehoud. Die reclamewereld is een van de meest gruwelijke uitingen van het kapitalisme. Het ka pitalisme produceert om winst te maken. En niet om in werkelijke behoeften te voor zien. Het vraagt zich niet af hoe het werk menswaardiger kan worden als iemand zich er doodongelukkig in voelt. Nee, het zegt: ben je ongeluk kig dan koop je een auto en dan kun je tenminste in het weekend doen waar je zin in hebt. Het kapitalisme vraagt zich niet af of hoge flat bouw niet een rottige leefsituatie ver oorzaakt, met veelsoortige flatneurosen, welnee: zitje op een flat dan koop je een kleurentelevisie, je schaft je alles aan om te vergeten datje in een flat woont. Het is wél zaak om kritisch te kijken naar de alle dagen op ons losstormende reclame. Uit zelfbehoud. Er zijn gelukkig ook symptomen die erop wijzen dat men in sommige kringen de strijd aandurft. Om er een paar te noemen: Vrij Nederland kwam de vorige week uit met een uitstekend kleurenkatern over: "De autolobby". Deze uitgave kan niet door genoeg mensen gelezen worden. En vervolgens: op een bescheiden en nog wat kneuterige ma nier, maar toch het bekijken en beluisteren zeer waard, geeft de NCRV een serie: "Wonderlijke wereld". (Zat. Ned. 1 19.05). Ze i paard. Dn wat de Wadden betreft: ikzal me wel wachten het een week eindje te gaan proberen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13