arrestaties bij Pretoria „Zelfs majoors gemachtigd kernwapens te gebruiken" FRANKRIJK HUICHELT Londen zou een nieuw gesprek willen Carter waarschuwt voor oplaaien van conflict NAAST HET NIEUWS Ruim zeshonderd jongeren opgepakt VRIJDAG l'l NOVEMBER 1977 Daniel Ellsberg over verantwoordelijkheid Witte Huis: SAN FRANCISCO (UPI) - Bij het internationale dispuut over de neutronenbom is andermaal als vaststaand aangenomen dat al- leeen de Amerikaanse president bevel kan geven om tot gebruik van kernwapens over te gaan. Maar volgens Daniel Ellsberg (van de 'Pentagon Papers' uit de Vietnamese oorlog) staat dat he lemaal niet zo vast. Ellsberg zei vandaag dat alle com mandanten te velde (majoors en hogere rangen) ervan overtuigd zijn dat de president hem deze 'nucleaire verantwoordelijkheid' heeft gedelegeerd zij het onder specifieke omstandigheden. Dwight D. Eisenhower is volgens Ellsberg, een vroegere research- ambtenaar op het ministerie van defensie, de eerste president ge weest die de verantwoordelijk heid naar het militair-operatio nele vlak verplaatste. Eisenhowers beslissing zou ver volgens zijn bekrachtigd door de presidenten Kennedy en John son terwijl president Nixon en kele nieuwe voorwaarden stelde maar de bevoegdheid verder in tact liet. Ellsberg kon niet zeggen hoe de si tuaties thans onder president Carter is. Als Ellsbergs verhaal klopt heeft Carter de klok echter ingrijpend moeten terugdraaien om de atoom-verantwoordelijk heid weer geheel binnen het Witte Huis te leggen. Ellsberg baseert zijn stelling op de controlereizen te velde die hij als ambtenaar van het Pentagon heeft gemaakt. Daarbij bleek hem dat de opperofficieren ervan overtuigd waren dat zij atoom bommen mochten gebruiken bij situaties als het uitvallen van de communicatie of een dreigende Maar, aldus Ellsberg, ook die oppe rofficieren hebben hun verant woordelijkheid weer naar bene den gedelegeerd. Ellsberg trof in 1960 in Korea een mjyoor Kunsan aan met een squadron van 12 vliegtuigen onder zijn com mando, elk met een atoombom van 1,1 megaton aan boord. „Hij was van mening dat hij deze toe stellen een aanvalsorder kon ge ven", vertelde Ellsberg, en zijn doelen lagen in de Sovjet-Unie en in China". niet zeker of die officieren inder daad gemachtigd waren zelf standig de nucleaire trekker over te halen. Hij vond de twijfel ech ter griezelig genoeg om het Pen tagon te adviseren de beleids lijnen extra scherp aan te geven. Pas later, vertelde hij, zag hij met zijn eigen ogen Eisenhowers schriftelijke toestemming be krachtigd met diens handteke ning. De bekrachtigingen van Kennedy en Johnson heeft Ells berg ziet zelf gezien, maar de me dewerkers van het Witte Huis hebben hem verzekerd dat ze be stonden. Over Rhodesië LONDEN/ SALISBURY (UPI/Reuter) Groot-Brittanniè zou vredesconferentie over Rhodesië overwegen om gesprekken over een vestiging van een zwart meerderheidsbewind in 1978 in Rhodesië in een sneller vaarwa ter te brengen. De conferentie zou dan mogelijk op Malta moe ten worden gehouden. De Britse commissaris-generaal voor Rho desië, lord Carver, zou hierover gesprekken hebben gevoerd met de zwarte nationalistische leiders en de blanke premier Smith. Dit is gisteren bekendgemaakt door woordvoerders van de Britse re gering. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren overigens deze geruchten, waar van melding werd gemaakt in de Engelse kranten, tegengespro ken. De Britse regering, voorziet volgens de woordvoerder van het ministerie, op het moment geen ander overleg dan dat van Lord Carver. Carver is gisteren in Lon den teruggekeerd van de eerste ronde van besprekingen in Rho- desie en heeft daarvan verslag gedaan bij de minister van buitenlandse zaken, David Owen. Carvers eerste ronde heeft niets opgeleverd Premier Smith van Rhodesië heeft ter gelegenheid van de twaalfde "verjaardag" van de onafhan kelijkheid van Rhodesie (die overigens niet internationaal is erkend) in Salisbury gezegd dat in het Brits-Amerikaanse plan voor een meerderheidsbewind in het toekomstige Zimbabwe ern stige fouten zitten, die moeten worden weggenomen, wil het plan een kans van slagen hebben. Vandaag is het precies 12 jaar gele den dat Smith de eenzijdige on afhankelijkheid van Rhodesie uitriep. "Wij hebben twaalf on- Blaiik Rhodesië viert vandaag het twaalfjarig bestaan van de on afhankelijkheid. Premier Smith luidde daarbij twaalf maal een klok in Margolis Hall in de hoofd stad Salisbury. gelooflijke jaren gehad. Iedereen verwachtte dat wij de ondergang tegemoet ging maar wij zijn juist sterker geworden", zo meende de blanke premier. Smith sprak over "leugens die in het Westen van Rhodesië worden rond verteld. Maar volgens hem weten de mensen daar toch wel "wat er werkelijk aan de hand is". Smith" toonde zich tegenstander van het voorstel om in een over gangsperiode een Britse com missaris met vergaande be voegdheden te benqemen. Bo vendien was hij tegen de ontbin ding van het Rhodesische leger, dat vervangen zou worden door een leger waar ook zwarte guerrillastrijders aan deel zouden Economische sancties hebben er toe geleid dat wij een tekort heb ben aan sommige produkten, die echter niet tot de primaire le vensbehoeften behoren. Door de sancties zijn wij zelf allerlei pro dukten gaan maken die wij an ders moesten invoeren. Wat dat betreft hebben die maatregelen •eigenlijk een positieve uitwer king gehad", aldus Smith. Hij zei dat de "zwarte terroristen" een moeilijke tijd doormaken. Vol gens het militaire hoofdkwartier zijn sinds 1972 3.668 guerril lastrijders gedood. De regerings troepen zouden slechts 414 mili tairen verloren hebben. JOHANNESBURG (AFP/Reuter/UPI) - De Zuidaf- rikaanse politie heeft gisteren bij een grootscheepse razzia in zwarte woonsteden bij het regeringscentrum Pretoria 626 zwarte jongeren gearresteerd. De actie in Atteridgeville en Saulsville werd vanuit de lucht ge coördineerd door helikopter. Volgens de politiecommandant van Noord-Transvaal had de raz zia plaats in het kader van de "misdaadbestrijding" en had zij iets te maken met politieke on rust onder de zwarte jeugd. In het verslag van de Zuidafrikaanse radio was echter sprake van 'agi tators' die werden opgepakt. In Cardock, ruim 700 kilometer ten zuiden van Johannesburg, nam een vijftigtal zwarte jongeren surveillancewagens van de poli tie met stenen onder vuur. De politie dreef de groep met hagel- patronen uiteen. Er zijn geen meldingen van gewonden bin nengekomen. 'Pasje" Ruim 400 van de gearresteerde zwarten hadden volgens de poli tie hun 'pasje' niet bij zich. Alle zwarten in 'blank' gebied moeten Polisario: dit door hen gehate document - ondanks het verkleinwoord een lijvig boekwerk - te allen tijde bij zich dragen. Er staat in waar zij mogen wonen en werken. Volgens de politie zijn er verder 198 kinderen in de leerplichtige leef tijd opgepakt. Ze 'zwierven' en zijn meegenomen om te bezien of zij 'verzorging' nodig hebben. Acht arrestanten hadden gestolen waar in hun bezit, vijf werden ge zocht wegens geweldpleging, vier hadden marihuana op zak en één was in het bezit van benzine, wat verboden is. De razzia viel samen met een van regeringswege afgekondigd vor- deringsbeleid dat vandaag van kracht wordt. Daarbij kan iede reen - bedrijven en particulieren - zonder tussenkomst van de rech ter worden verplicht om goede ren en diensten Zuid-Afrika on ontbeerlijk acht te leveren, te verstrekken of te verkopen". Terug Een Libanese vrouw staat huilend bij de schamele resten van wat eens haar huisje was. Premier Begin van Israël heeft het betreurd dat er bij de Israëlische vergeldingsactie ongeveer 100 doden zijn gevallen in Zuid-Liba- non. Maar van de aanval op zichzelf, zei hij geen spijt te hebben. In het Midden-Oosten ALGIERS/PARIJS (ANP) - Al be lijdt Frankrijk officieel neutrali teit, het verleent alle (diploma tieke, politieke, militaire zowel als economische) steun aan de invasie van de West-Sahara. Of met andere woorden: het land neemt weer deel aan een kolo niale oorlag. Dit zegt het front Polisario voor de bevrijding van de West-Sahara in een communi qué dat gisteren is gepubliceerd. Het gebied was eerst een kolonie van Spanje maar werd toen het onafhankelijk werd opgedeeld tussen Marokko en Mauretanië. Het front zegt dat de Franse steun aan de invasie vanaf het begin duidelijk is geweest, maar dat het bewijs dat deze totaal is gewor den is geleverd doordat op 7 no vember Franse gevechtsvliegtui gen bij de aanval van Attar Mauretanië boven de Sahara troepen vlogen. Dit laatste werd in Parijs officieel onmiddellijk tegengesproken. In het communiqué wordt de Franse regering er opnieuw voor gewaarschuwd dat in de gebie den waar gevochten wordt Fran sen wonen en verklaart het front voorts opnieuw dat elke Franse burger die in deze gebieden wordt gevangen genomen als krijgsgevangene zal worden be schouwd. Gisteren werd in Parijs bekend dat de Franse onderhandelaar met het Polisario Claude Chayet op nieuw naar Algiers zou gaan om te praten met vertegenwoordi gers van het front." Het Franse ministerie van buitenlandse za ken deelde ook mee dat berichten dat Polisario bereid zou zijn ts praten zonder voorwaarden vooraf onjuist waren. ADVERTENTIE t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten De Ford Fiesta is één van de hoofdprijzen Een auto die alles biedt. Kompakt, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford. Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels Daarnaast is d Fiesta erg betrouwbaar. Fleeft-ie dank zij z'n voorwielaandrijving een perfekte wegligging Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten De Ford Fiesta is gewoon een f ideale gezinsauto Een geweldige hoofdprijs De Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. De Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, ZUID%Afrika mr. R. Froger is gisteren naar Preto ria teruggekeerd, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag" desgevraagd meegedeeld. Mr. Froger werd 24 oktober voor overleg naar Den Haag terugge roepen, nadat de Zuidafrikaanse regering een groot aantal tegen standers van de apartheidspoli tiek had laten arresteren en enige kranten verbood. Ook de ambas sadeurs van de Verenigde Staten, West-Duitsland en Belgie werden naar hun hoofdsteden terugge roepen. Zij zijn inmiddels allen op hun standplaats terugge keerd. De ambassadeur was betrokken bij het overleg over de zgn. inter departementale nota over Zuid- Afrika, welke reeds eenmaal in het kabinet is geweest. Deze nota, waarin het geheel van de betrek kingen met, en het beleid ten op zichte van Zuid-Afrika, opnieuw wordt bezien, is opgesteld in het licht van de recente maatregelen van de Zuidafrikaanse regering tegen tegenstanders van de apartheid en het bindend wape nembargo dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika heeft uitgevaardigd. EXECUTIES ZONDER VORM VAN PROCES MOGELIJK IN THAILAND BANGKOK (UPI) - In Thailand heeft de premier gisteren in het bijzonder absolute bevoegdheid gekregen executies zonder vorm van proces te bevelen. Hij kan ook "alle maatregelen ne men die hij nodig acht" om activi teiten te voorkomen of te bestraf fen die het nationale belang schaden. Dit krachtens een nieuwe grond wet die door koning Bhoemibol is afgekondigd enkele weken na de militaire staatsgreep van 20 oktober. WASHINGTON (UPI/REUTER) - Presi dent Carter heeft gisteren gewaarschuwd, dat men in het Midden-oosten aan de rand van een groot conflict staat en dat de huidige aanvallen en vergeldin gsacties aan de Israë- lisch-Libanese grens duidelijk de noodzaak van rechtstreekse onderhan delingen tussen de be trokken partijen aanto nen. Hij wilde geen van de twee partijen veroordelen voor de strijd, waarbij aan Israëlische zijde drie inwoners van de stad Naharija door raketvuur van Libanese kant om het leven kwamen en in Libanon ongeveer 100 personen sneuvelden bij een vergeldin gsactie van de Israëlische lucht macht. Wel merkte de president op, dat "als er geen provocaties zijn, er geen noodzaak voor rep resailles bestaat". Carter zei te hopen dat Jordanië, Syrië en Libanon zich bereid verklaren aan nieuwe vredeson derhandelingen in Genéve deel te nemen. Eerder had hij er zijn vreugde over uitgesproken, dat Israël het Amerikaanse docu ment inzake de Geneefse con ferentie heeft aanvaard en dat president Sadat/ zich woensdag bereid had verklaard "zelfs naar het Israëlische parlement te gaan om de toestand in het Midden- Oosten te bespreken Ook Sa- dats mededeling dat hij geen voorwaarden vooraf zou stellen, kreeg de instemming van het Amerikaanse staatshoofd. "De verklaring van Sadat komt over een met ons standpunt", aldus Carter. Volgens hem maken al jaren onge rechtvaardigde en voortdurende terroristische aanvallen deel uit van het beeld in het Midden-Oos ten. zoals ook vergeldingsaan- vallen van de kant van degenen die het doelwit van deze acties waren, dat doen. Het verlies aan mensenlevens noemde hij be treurenswaardig. De situatie zou echter nooit beter worden, als de partijen zich niet zouden gaan bezighouden met de kwesties waar het werkelijk om gaat. Voldoening Premier Menachem Begin van Is raël sprak zijn voldoening uit over Carters reactie op de Israëli sche vergeldingsactie op doelen in Zuid-Libanon. "Het is altijd onze stelling geweest dat wij geen oorlog en bloedvergieten willen, maar dat wij, als wij-worden aan gevallen, onze mensen moetep verdedigen, desnoods door mid del van een tegenaanval", aldus Begin. De Egyptische minister van buitenlandse zaken. Ismail Fachmi, gaf gisteren als zijn me- ning.dat op het ogenblik de beste mogelijkheden aanwezig zijn voor een bijeenroepen van de conferentie in Genëve. Overleg Intussen werden gisteren in Israël en in Syrië besprekingen gevoerd om tot herstel van de rust in Zuid-Libanon te komen. Premier Begin sprak met de Amerikaanse ambassadeur Samuel Lewis Daarbij zouden zij zijn overeen gekomen. hun streven naar handhaving van het bestand te versterken De toestand in Zuid- Libanon was ook het hoofdon derwerp van een gesprek in Da mascus tussen de Syrische presi dent Hafez el-Assad en de Pales tijnse leider Jasser Arafat. Vol gens diplomatieke kringen in de Syrische hoofstad zou de presi dent gepoogd hebben. Arafat te bewegen tot terugtrekking van de Palestijnen uit Zuid-Libanon. STERKE TONG De Canadese zakenman Jack Waxman, die gisteren in zijn woonplaats Hamilton werd overvallen, dankt het leven aan zijn tong De 55-jarige Waxman werd door twee mannen afgetuigd met een hamer en een ijzeren staaf, beroofd van 1000 dollar en ernstig ge wond achtergelaten. Ondanks zijn wonden en zijn boeien wist de zakenman zich naar de telefoon te wurmen en het politie-alarm- nummer met zijn tong te kiezen. Kort daarop werd hij in een zieken huis behandeld, waar hij nog steeds in zorgwekkende toestand wordt verpleegd. HAPKLARE PILLETJES Om de op hol geslagen vermeerdering van de kattenbevolking van Haifa te bestrijden, heeft B. en W. van de stad op plaatsen waar veel poezen komen, hapklare brokjes gestrooid, vermengd met anti-con- ceptiepillen. De gemeente hoopt dat de burgerij er niet tegen in het geweer zal komen want haar liefde voor de kat is zo groot dat zij het dier welig laat tieren. De uitgestrooide pil heeft op verliefde katten een dermate kal merende uitwerking dat zij er geen zin meer in hebben om op vrijers voeten te gaan en de stad 's nachts wakker te houden door hun gejank. GERED Een oerang oetang in Artis is op een haartje na gewurgd dooi zijn eigen speelgoed, zo meldt Artis. Omstanders kwamen de verzorger waarschuwen dat het beest "er zo raar bijhing". Inderdaad bungelde de vijf jaar oude Caesar ogenschijnlijk levenloos in een los gescheurde flard van zijn autoband De aap, die met kunstmatige ademhaling moest worden bijgebracht overstelpte zijn redder na afloop met omhelzingen. ZONDER WATER GEEN BRUIDEN De regering van de Indiase deelstaat Rajasthan zal in het kleine dorp Mokhampura zorgen voor een molen, terwijl ook materiaal be schikbaar wordt gesteld om naar waterbronnen te boren. De jon gemannen in het dorpje hadden geklaagd over het feit dat zij geen bruiden konden krijgen omdat het water een kilometer verder ge haald moest worden terwijl het graan nog met de hand tot meel wei d- gestampt Als we nou water en een graanmolen hebben, zullen de meisjes meer zin hebben zich als bruid beschikbaar te stellen reder i zij

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9