Leidse uitgenodigd in sultanaat student 'Schoon schip maken' blijkt een hele toer Croissant ligt Frankrijk nogal zwaar op de maag Prinsendam en Statendam doorstaan controle op hygiëne door Herman van Amsterdam In het aan de Perzische Golf gelegen Arabische sultanaat Oman vond op 23 oktober 1970, zonder dat er ook maar een druppel bloed vloeide, een machtsovername plaats. De regerend sultan Said bin Tajmur albu Said, werd met verplicht vervroegd pensioen gestuurd door zijn zoon Qua- loos bin Said, die tijdens zijn voorafgaande studie in En geland al snel tot de overtui ging was gekomen dat de middeleeuwse denkbeelden en praktijken die zijn vader er op nahield, eigenlijk toch niet meer door de beugel konden. Middeleeuws Op het moment van de over name beschikte het 212.000 vierkante kilometer be slaande sultanaat over zegge en schrijve één school (uit sluitend voor jongens) waarop per jaar maximaal 25 nieuwe leerlingen werden toegelaten. Die 25 koos de sul tan persoonlijk uit zijn ruim 700.000 onderdanen. Said bin Tajmur albu Said, als de publikaties over hem op waarheid berusten, hield er in zijn paleis middeleeuws de wind onder. Er mocht bij voorbeeld door het personeel geen woord worden gespro ken, waar in het paleis dan ook. Een verbod dat 365 da gen per jaar van kracht was. Niet verwonderlijk dan ook dat de nieuwe sultan na de machtsgreep in het paleis volwassen "lakeien" aantrof die niet in staat bleken ook maar één woord te produce- Een andere weinig geres pecteerde maatregel van de sultan, diefstal of geen cor recte kleding draaide geheid uit op het afhakken van een hand of afsnijden van een oor. Voorgenomen om benen tijdens het gesprek niet over elkaar te slaan... Oman is rijk aan olie en ex porteert veel. De oude sultan verwerkte de binnenstro mende dollarstroom op een manier zoals je nogal eens in stripboekjes van Kuifje te genkomt. In kelders onder zijn paleis werden de hopen bankpapier in balen gepropt, alsof het oude kranten betrof. Dat is nu allemaal verleden tijd. De zoon is een andere weg in geslagen en probeert het sul tanaat wat meer van deze tijd te maken. Vooral omdat de oliebronnen van het land niet geweldig rijk blijken te zijn zodat kan worden verwacht dat in de toekomst, als de olie niet meer zo overvloedig vloeit, het isolement van voorheen weer de kop op steekt. Tenminste, als het contact met geïndustriali seerde landen tegen die tijd niet voldoende tot stand is gebracht. Oman werkt daar nu hard aan. Vanwege de exploitatie van olievelden is de barrière al iets doorbroken. In het uitge strekte oliestaatje huist onder meer een Amerikaanse oliemaatschappij met een 5000 koppen tellende leefge meenschap. Contacten naar buiten worden ook gelegd door de Engelse beleidsadviseurs adviseurs die Oman in dienst heeft om dat het sultanaat zelf nog niet over voldoende eigen kader beschikt. Via één van die adviseurs is uit eindelijk een verzoek bin VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Van den Muijssenbergh: "Onze interesse zal voor een groot deel uitgaan naar de buiten landse politiek van het sul tanaat. Hoe bijvoorbeeld de verhoudingen zijn met de Arabische buurlanden en hoe tegen Israël wordt aangeke ken. Ons is ook een bezoek aan een groot militair kamp in het vooruitzicht gesteld. Wat dat betreft komen we daar op het "juiste" tijdstip. Oman levert momenteel strijd tegen een communistische infiltratie vanuit Zuid-Jemen". Op het programma staan voorts ontmoetingen met Omaanse werkende jongeren en stu denten en bezoeken aan drie plaatsen waar olie wordt ge- Gezinnen De zes krijgen onderdak bij ge zinnen daar, zodat ze ook een beetje inzicht krijgen in de Omaanse huiselijkheden. Het zal een beperkte indruk zijn, omdat veruit de meeste Om- anies in de bergen leven. Een bestaan dat weinig overeen komsten vertoont met het le ven en werken in de grote ne derzettingen Muscate en Sa- lalah. "Onze reis heeft geen politiek doel", zegt de rechtenstudent. We gaan er niet naar toe als organisatie maar als een groepje geïnteresseerde Ne derlandse jongeren. Natuur lijk zullen er wel wat zware onderwerpen ter sprake ko men' maar daar zal in een louter informele sfeer over worden gepraat. In dit geval moet men ons per se niet zien als kleine diplomaatjes". Uitwisseling Mogelijk uitvloeisel uit dit Oman-bezoek is dat er in de toekomst een uitwisseling ontstaat. Omanies die naar Nederland komen, Neder landers die naar Oman gaan. Tien december hopen de zes weer thuis te zijn. Mogelijk dat er dan ook een bezoek is afgelegd aan Sultan Qualoos bin Said. Eén ding, zo heeft hij zich voor genomen, zal Winfried van den Muijssenbergh dan be slist nalaten, namelijk tijdens het gesprek met de sultan de benen over elkaar slaan. In het bijzijn van een belangrijk persoon is dat in Oman een grove belediging Winfried van den Muijssenbergh: "Oman wil zien hoe wij werken en leven". nengekomen bij het Oost- West Instituut in Den Haag om een groepje Nederlandse jongeren een werkbezoek te laten brengen aan Oman. Zij moeten de voorhoede vor men van een veel groter en rijk geschakeerde groep wes terlingen, die Oman moeten helpen uit het isolement te geraken. Er zijn inmiddels zes Nederlanders geselecteerd, die (toevalligerwijs) gemeen hebben dat ze in Leiden stu deren of hebben gestudeerd. Het gaat om twee afgevaardig den van de Studentenvereni ging Internationale Betrek kingen (SIB) afdeling Leiden, drie bestuursleden van de stichting Jason (een organisa tie die zich voornamelijk richt op de bestudering van de At lantische samenwerking en Oost-West relaties) en de voorzitter van de Neder landse Jeugdbond voor Ge schiedenis. De bijna afgestudeerde Leidse rechtenstudent Winfried van den Muijssenbergh is één van de zes. Tot nog miet zo lang gelèden wist hij niets van Oman af. Was de naam "alleen wel eens tegengekomen op postzegels". Die schade heeft hij inmiddels ruimschoots ingehaald. Wat er in tijdschriften en boeken over Oman aan informatie is heeft hij, en zo ook de andere groepsleden, doorgenomen. Bovendien hebben de zes zich verdiept in de opbouw van de Nederlandse samenle ving. Testcase Zo heeft Van den Muijssen bergh landbouw en visserij en een stukje onderwijs voor zijn rekening genomen. Om daar over enige tijd (ze zijn uitge nodigd van 2 tot en met 9 de cember) in Oman zinnig over te kunnen informeren. Want daar zal het hoofdzakelijk op aankomen in het oliestaatje, overdracht van informatie over het reilen en zeilen van de westerse maatschappij, toegespitst op Nederland. "Dat we ons terdege hebben voorbereid is niet voor de grap", zegt Van den Muijs senbergh". We gaan nu een maal niet op een snoepreisje. Ons bezoek is een soort test case. Oman wil nagaan wat wij als Nederlanders te bie den hebben. Hoe we werken en leven. Verprutsen wij het dan zie ik het één, twee, drie niet gebeuren dat Oman na ons opnieuw Nederlanders zal uitnodigen om eens over te komen. Doen we het wel goed dan volgen straks zo goed als zeker ook mensen uit andere kringen". Twee van de zes zijn vrouwen. Zij zullen in Oman hoofdza kelijk toelichting geven op zaken als emancipatie, femi nisme e.d. (In 1973 werd in het sultanaat voor het eerst een school voor meisjes geopend). De groep Nederlanders wil op haar beurt het naadje van de kous weten over de gang van zaken in Oman. De verkregen informatie en de eigen imp ressies zullen later, na terug keer in Nederland, waar schijnlijk tot een boek wor den gebundeld. De zes hebben een voorlopig draaiboek voor dit werkbe zoek toegestuurd gekregen. Zo zal men onder meer ge sprekken kunnen voeren met drie prinsen, die minis tersposten bezetten in Oman. PARIJS - De Franse regering is het internationale tumult nog niet vergeten dat eerder dit jaar losbarstte na het be sluit om Aboe Daoed, verdacht van de organisatie van de slachtpartij bij de Olympische Spelen in Munchen in 1972, niet uit te leveren. Erg gebrand op een herhaling zijn de Franse autoriteiten niet. Klaus Croissant: "Ik kies juist Frankrijk en geen ander land" Hoe de beslissing van het Parijse hof van beroep volgende week woensdag ook uitvalt, de aanwe zigheid van Baader-Meinhof-ad- vocaat Klaus Croissant in Frank rijk zal stellig zijn sporen nalaten, zowel in de Franse jurisprudentie als op de Frans-Westduitse be trekkingen. Er barst beslist een storm los als Frankrijk over het lot van Croissant heeft beslist. Besluit het hof dat er voldaan gaat worden aan het Duitse ver zoek om uitlevering, dan zijn er heftige protesten te verwachten, niet alleen van linkse maar ook van liberale Franse kant. Men is er in regeringskringen ook niet helemaal gerust op dat er dan geen terroristische aanvallen op de rechters te vrezen zijn, of een wraakoefening in Frankrijk van de kant van de Baader-Meinhof- groep. Wordt de uitwijzing echter geweigerd, dan gaan de reeds be koelde betrekkingen met Bonn nog verder achteruit. Croissant is een afstammeling van Franse hugenoten die naar Duitsland zijn uitgeweken. Hij is zijn advocatenloopbaan begon nen met gewone zaakjes, echt scheidingen, contracten, erfenis sen. Zijn kennismaking met An dreas Baader heeft zijn leven een andere richting gegeven. Hij werd al gauw het middelpunt van een groep Westduitse advocaten die vurig geloofden in de poli tieke denkbeelden van de klan ten die zij verdedigden, maar desondanks nadrukkelijk vol houden dat zij de grens tussen sympathie en samenspanning nooit overschreden. Een groot aantal van de terroris ten die op het ogenblik gezocht worden wegens de in moord geëindigde ontvoering van Hans-Martin Schleyer en andere recente misdrijven, heeft eens gewerkt op Croissants advoca tenkantoor of behoorde tot zijn naaste vrienden. Ten minste drie van zijn collega's zijn naar actief terrorisme overgestapt en er zijn steeds meer aanwijzingen dat anderen als verbindingsman op traden voor gevangen leiders. Ik kies juist Frankrijk en geen ander land, omdat ik haar traditie ken, heeft Croissant verklaard in de propvolle zaal van het Parijs paleis van justitie, waar zijn zaak vorige week in de nacht van woensdag op donderdag zijn cli max bereikte. Moge Frankrijk, het land van mijn voorouders, nooit het voormalige land van de mensenrechten worden. Ik vraag u, mij niet uit te leveren aan mijn vijanden, de moordenaars van degenen die ik verdedig, aldus zijn betoog. 'Moordenaars Croissant had het hof wel voor gehouden dat hij er zeker van is dat zijn voormalige klanten An dreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe in de gevangenis van Stammheim geen zelfmoord hebben gepleegd, maar om het leven zijn gebracht door een re gering van moordenaars. Crois sant is naar Frankrijk gevlucht toen hij vier maanden geleden op borgtocht voorlopig op vrije voe ten was gelaten. Nadat hij zich weken schuil had weten te hou den, werd hij in Parijs aangehou den. Zijn zaak begon in Frankrijk steeds meer de aandacht te trek ken, met demonstraties, pers conferenties en zelfs een particu liere radiozender, de „Vrije Ra dio", die vanuit een Parijse flat C- roissants zaak bepleitte. Voor Westduitsers geldt Crois sant gewoonlijk als de verbin dingsman en organisator van de terroristische samenzwering die een spoor van dood door West- Duitsland heeft getrokken. Als de Franse justitie daar naar Duitse zin onvoldoende rekening mee houdt, dan zal een groot deel van het Duitse publiek en van de Duitse pers dat alleen maar uit leggen als anti-Duitse vooringe nomenheid. De Franse minister van justitie Alian Peyrrefitte heeft al voordat de behandeling van de zaak be gon, overduidelijk te verstaan gegeven dat de regering van de justitie toestemming tot uitleve ring verwacht. Om die wens nog wat te onderstrepen, heeft procu reur-generaal Paul-Andre Sadon zelf de leiding van het proces op zich genomen. Obeserverdienst LONDEN (SP) - Menig recht geaarde Engelse bootsman, met schoon schip in de meest let terlijke betekenis van het woord als zijn hoogste doel, is het schaamrood naar de kaken ge stegen. Blijkens een onderzoek van de Sunday Times laat hygieëne hy giene aan boord van vele schepen die vol trots de Union Jack voe ren nogal te wensen over. Met name de grote passagierschepen zijn het doelwit geworden van het onderzoek, dat vooral door de kritische activiteiten van de Amerikaanse gezondheid- sinspecteurs heeft geleid tot het ontdekken van hele hordes kak kerlakken, smerige dekken, te grote hoeveelheden afval en be dorven etenswaren in ijskasten. Door Haye Thomas Normaal gesproken zijn de rap porten van deze gezondheid sinspecteurs niet voor iedereen ter inzage. Maar via een achter deurtje in de wet voor de vrijheid van informatie in Amerika, heeft de Sunday Times er toch kennis van kunnen nemen. Niet alleen een groot aantal schepen van de Engelse koopvaardij, maar ook van andere nationaliteiten staan er gekleurd op. Wat onze eigen vloot betreft hebben blijkens de beschikbare gegevens over de af gelopen maand september de Prinsendam en de Statendam van de Holland Amerika Lijn met vlag en wimpels alle controles doorstaan. Het vlaggeschip De Rotterdam daarentegen kwam voor scherpe kritiek in aanmer king. En het bevindt zich daar mee in niet gering gezelschap. Wat dacht u bijvoorbeeld van de koningin der zeven zeeën 's we relds grootste passagierschip de QE2, die weliswaar de toets der kritiek tijdens de laatste con troles heeft weerstaan, maar daarvoor herhaaldelijk door- de mand is gevallen. Toegegeven, in vele gevallen ging het om ogenschijnlijke kleinig heden, zoals het zilveren bestek dat onvoldoende was gereinigd was, maar het is toch ook voorge komen dat in de bakkerij van de luxe liner, de keukens van het grote Brittania-restaurant aan boord en het kombuis van de bemanning een groot aantal kak kerlakken werd aangetroffen, terwijl het schip in het begin van dit jaar de grote jubileum-cruise beeindigde met 216 opvarenden die last hadden van een hard nekkige buikloop. Eveneens onder de beroemde vlag van de Cunardmaatschappij vaart de „Cunard Countess" aan boord waarvan de hygiënische specialisten van de Amerikaanse overheid bij voortduring zijn ge vallen over de wijze waarop het opgeslagen vuil werd afgedekt, keukengerei dat niet schoon was, het voortdurend met de handen aanraken van blokjes ijs, het met onvoldoende zorg opslaan van voedsel aan dek en ijskasten die niet naar behoren werkten. Cu nard heeft zich gehaast met te verklaren dat de hygiënische problemen aan boord van de Countess nu volledig onder con trole zijn, zoals dat ook geldt voor de nieuwste aanwinst „Cunard Princess", die in feite niet een van de dertien inspecties in haar eerste dienstjaar met volledig succes heeft doorstaan. Een woordvoerder van de grote Britse P and O Line, waarvan ook een aantal schepen over de hy giene aan boord bekritiseerd zijn, verklaarde dat het gevecht tegen kakkerlakken het taaie ongerief van elke zeeman is. „Noem mij een schip dat vrij is van kak kerlakken. Het gevecht tegen dit ongedierte aan boord is einde loos. Het lijkt mij onmogelijk de kakkerlakken in een schip vol ledig uit te roeien".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4