Erica Terpstra bezoekt Leids woonwagenkamp „Beschermde" Zoeterwoudsesingel Contacten buurtwerk verstevigen Actief in BOUSSAC GORDIJNEN Als niemand meer kan lopen door de auto 9s moet je iets doen k'29QN iff!'* Ontmanteling Krantz nadert voltooiing POST NA MAANDEN TERECHT USHAL DAG LANG VOOR FANCLUBS VIS OPENT WEERKLANK VVD: school belemmert integratie VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - Ze stak haar be wondering voor het woonwagencentrum en de gelijknamige school in Leiden niet onder stoelen of banken. Aan belang stelling ontbrak het ex- zwemkampioene en kers vers tweede kamer lid voor de VVD, Erica Terp stra ook niet. Ze vuurde een serie vragen af op Ro ger de Jager (bekend voorvechter van de woonwagenbelangen) die onstuitbaar leek. Erica Terpstra was gisteren, verge zeld door de Leidse VVD- raadsleden Michel Zonnevylle en Piet Hein Schoute, persoonlijk naar de sleutelstad gekomen om het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein en de school voor kinderen van woonwagenbewo ners te aanschouwen. Voorts werden de snuffelaars tij dens de rondleiding achtervolgd door een KRO-man die niet zo zeer van het woonwagencentrum als wel van Erica zelf een repor tage wilde maken. Niettemin kon het centrum een graantje van die belangstelling van de radio mee pikken. Verwondering was troef bij de VVD-ers over de school aan de Gabriel Metzustraat. Een school, bedoeld voor kinderen van het woonwagencentrum maar ook uitermate geschikt, volgens Erica, voor het onder brengen van "burger" kinderen. De subsidieregels bepalen echter dat de school geen plaats mag bieden aan de "gewone" kinde ren uit de wijk, hoewel er van de zijde van een aantal ouders wèl belangstelling voor is. Van enige vorm van integratie komt dus weinig of niets terecht. Ander knelpunt: de aanleg van kleine, regionale woonwagentra buiten Leiden. Toen de zaak speelde bleken enkele gemeen ten, waaronder Leiderdorp, wel bereid te zijn een plaats in te rui men voor een aantal woonwa gens. Tot op heden is er van de bewuste gemeenten echter niets VVD-kamerlid Erica Terpstra liet tijdens haar bezoek aan het woonwagencentrum niets onbe- Een functie waar Roger momen teel om knokt, tegen de zin van de gemeente Leiden in. Een ander probleem is het gebrek aan ruimte in het woonwagencen trum, die ertoe leidde dat enkele bewoners zelf via taluds ruimte creëerden. "Want er komen alleen maar men sen en er komt geen ruimte bij" aldus De Jager die verdere pro blemen wat luchtigjes weg wuifde. "Dus" concludeerde raadslid Schoute meteen "we be- Wat nu eigenlijk het grootste pro bleem binnen het woonwagen centrum was, wilde Erica weten. Een vraag die door Roger de Ja ger onder geknik van de andere werkers snel kon worden beant woord: de perikelen rond zijn aanstelling als opbouwwerker. DEALER VAN O A. TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 KWJ-avond De KWJ, beweging van wer kende jongeren, organiseert op maandag 14 november een informatieavond. Het prog ramma omvat een inleiding, een film en een kwis over rech ten en plichten. De bijeen komst wordt gehouden in het clubhuis De Vroolijke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg en begint om kwart voor acht. Prof. dr. Pais De afdeling Leiden van de on afhankelijke liberale Jonge ren Organisatie Vrijheid en Democratie houdt dinsdag 15 november in de Auberge FrangaiseKloksteeg 19 in Leiden, een openbare discus sieavond met prof. dr.A. Pais. Hij zal spreken over actuele sociaal-economischs politiek. Prof. Pais is hoogleraar in de sociale economie in Am sterdam alsmede VVD- eerste-kamerlid en gemeente raadslid in Amsterdam. De bijeenkomst begint om acht Casting De Leidse castingvereniging ACSC houdt zondagmorgen een grote casting wedstrijd bij de kleine vijver in het Leidse Hout. Aan de wedstrijd, die zes onderdelen omvat, wordt deelgenomen door ruim 33 casters uit onder meer Leiden en Bodegraven. De wedstrijden, waarbij met behulp van een vliegehengel allerlei handicaps overwon nen moeten worden, beginnen tussen acht uur en half negen 's morgens. Geef om de natuur De Leidse jaarclub 'Double Barrel", studenten van de so ciëteit Minerva, heeft zich beijverd voor de landelijke actie "Geef om de natuur". Vanaf de sociëteit vertrokken ze, gestoken in beestenpakken, in een dubbeldeksbus om col lectanten voor de actie te wer- Ondanks de regen wisten ze in Leiden vijftig en in Am sterdam later ook nog eens vijftig mensen zo ver te krijgen dat men zich opgaf als collectant. Toch kan de actie nog meer col lectanten gebruiken. Aan melden op de telefoonnum mers: 893386, 123912, 673606 en 140085. Ratel Werkgemeenschap "de Ratel" houdt zondagochtend een bij eenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Vanaf 10.30 uur vertoont de heer A. A. Olivier uit Leiden een diaserie over het leven van Rembrandt van Rhijn. Het onderwerp wordt omlijst met barok-muziek. kijken hier op het ogenblik hele maal geen probleem." De ex-olympisch kampioene vroeg zich tenslotte af hoe het in het woonwagencentrum met de emancipatie was gesteld. Een aanplakbiljet verried namelijk de aanwezigheid van een man- nencafé in het centrum terwij! de vrouwelijke bewoners op bingo-avonden terecht konden. Deze scheiding van activiteiten bleek echter een heel andere ach tergrond te hebben. De ouders zouden beurtelings op de kinde ren kunnen passen. Erica kon ge rustgesteld pijlsnel naar een ver gadering vertrekken. LEIDEN - B en W zullen de ge meenteraad voorstellen om een plan te laten maken voor de bouw van een nieuw politiebureau. Daarvoor wordt voorlopig 750.000 gulden beschikbaar ge steld. Aan de minister van binnenlandse zaken zal worden verzocht om een rijksbijdrage. Leden van de surveillance-dienst in de Breestraat in actie tegen parkeerexcessen. LEIDEN - Er zijn deze week tot en met donderdagavond) 805 bonnen uitgeschreven voor parkeerovertredersMaar dat is nog niet genoeg. Ook vol gende week zet de politie haar actie tegen parkeerexcessen in de binnenstad voort, en daarna zolang als nodig is. "Je ziet zelf de problemen in de binnenstad ook, dus je bent al wat toleranter"zegt in specteur Van der Sommen. "Maar als niemand die stad kan lopen door de auto's, dan moet je er gewoon iets aan doen". Er kon nooit veel aan gedaan worden, omdat de parkeer- controle zwaar onderbezet is. Er zijn nu officieel negen par- keercontroleursmaar het ziekteverzuim is erg groot, zo dat nu maar een vijftal men sen kunnen worden ingezet. Voor de actie zijn daarnaast vijf mensen per dag van de surveillance bezig geweest. Dat betekent wel dat er ander werk is blijven liggen. De algemene indruk die de actie tot nu opleverde is dat men er wel van op de hoogte was, en er rekening mee houdt. Nu zijn vooral de doorgaande routes in de binnenstad ge pakt: Breestraat, Hooigracht, Pelikaanstraat, Mare, Hoge- woerdOf in een later stadium ook de kleinere straten in de binnenstad en de stad buiten de singels aan de beurt ko men, hangt af van de resulta ten van deze actie. Van der Sommen: "Het parke ren is in heel Leiden een nij pend probleem, dat banjeniet uit, al zou een parkeergarage wel een oplossing zijn. Maar wat we willen is een versprei ding van de auto's. Zodat si tuaties als op de Pelikaan straat niet meer voorkomen. We streven geen perfectie na, wel verbetering van de situa tie. En die verbetering zien we nu al". De parkeercontroles pakken alle overtredingen mee, vooral het betaald parkeren is hun terrein. De surveillance dienst heeft nu vooral gelet op parkeren op stoepen. Het meeste last geven langpar- keerders in de binnenstad. Mensen die er werken bij voorbeeld en hun auto de hele dag laten staan. Wie even in de stad moet zijn vindt daar door geen plaats, en gaat op de stoep of op een andere plaats waar het niet mag, staan. "En zo draaien we in een vi cieuze cirkel rond", aldus Van der Sommen. Volgens hem gaat het argument dat er geen plaats is vooral voor plaatsen als de Pelikaanstraat en op de Beestenmarkt niet op. Het ir. Driessenplein en het terrein achter het poortje bij molen De Valk bieden behalve op de donderdagavond en de zater dag nog voldoende ruimte. En als ze hun auto aan de Jan van Houtkade zetten bijvoor beeld, hoeven langparkeer- ders maar een minuut of vijf te lopen voor ze in de bin nenstad zijn. De bedoeling van de hele actie is de doorgaande routes vrij te houden, met het oog op de grote verkeersstroom die onze stad dagelijks doorkruist. De actie is nodig omdat er niet genoeg parkeerwachters zijn. Met 24 van deze mensen, waarom gevraagd is, zou de situatie beter in de hand te houden zijn. Maar wanneer en of die uitbreiding er komt is nog de grote vraag. LEIDEN - De 'ontmanteling' van een van de traditionele Leidse bedrijven - de wollenstoffenfabriek J. J. Krantz en Zn. - begint ten einde te lopen. Gistermiddag werd een begin gemaakt met het transport van de ma chines die in de weverij stonden (zie foto links). Een deel van deze machinerie zal worden verplaatst naar de Vaalser Textielfabrieken BV in Limburg, die door Krantz is overgenomen in het kader van de zoge naamde herstructurering in de Nederlandse wolindustrie. Een deel vap de machines die een plaats hadden in het fabrieksgebouw tussen Oude Singel en Langegracht, gaat niet naar Vaals. Die worden volgende week dinsdag getransporteerd naar Schotland. Zoals bekend betekende het verdwijnen van Krantz uit Leiden (met uitzondering van een kleine administratieve afdeling) het verlies van ongeveer honderd arbeidsplaatsen. Pogingen van vakbonden en gemeentebestuur om deze'werkgelegenheid voor Leiden te behouden hebben geen resultaat gehad. Nadat vaststond dat Krantz de fabriek zou verlaten heeft de gemeente in mei van dit jaar het bedrijfscomplex aangekocht. De bedoeling is dat op die plaats in de toekomst woningen zullen worden gebouwd. LEIDEN - Een gedeelte van de Zoeterwoudsesingel is opgeno men in het gebied dat valt onder de regeling van het beschermde stadsgezicht. Daarmee zijn de ministeries van CRM, Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening enigszins tegemoetge komen aan de wens van de Leidse gemeenteraad die niet al leen het hele gebied binnen de singels tot beschermd stadsge zicht wilde verklaren, maar ook de Zoeterwoudse en Witte Singel. Gisteravond toonden de raadsle den van de commissie ruimte lijke ordening en economische aangelegenheden zich tevreden met dit resultaat. Op de vraag waarom niet meer ge deelten van de singel dan het te genover het Plantsoen toege voegd zijn antwoordde de op steller van het stuk, ir. Schut van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg,dat vooral de Zoeter- woudsesingelbebouwing sa menhang vertoont met het ge bied binnen de singels. Wil men andere singelbebouwing ook be schermen dan achtte hij het raad zamer om dat niet via een rege ling voor beschermde stadsge zichten na te streven maar via een gewoon bestemmingsplan. In verband met de regeling van het beschermde stadsgezicht speelde wethouder Van Aken (economische aangelegenheden) met het idee om voor het be drijfsleven een folder samen te stellen waarin alle mogelijk heden en onmogelijkheden zou den worden aangegeven bij ver bouwingen, uitbreidingen en zovoorts. LEIDEN - Enkele tientallen Leidenaars hebben deze week wat vreemd opgekeken toen ze plotseling een of meer poststukken in de bus kre gen, die volgens het post stempel al begin augustus door de afzender was gepost. De late bestellingen gingen vergezeld van een briefje van het hoofdpostkantoor. Daarin stond dat door een ernstig verzuim van een der post bezorgers een hoeveelheid post niet werd besteld. Deze stukken waren nu pas tevoor schijn gekomen, zo ver meldde de brief en de ont vangers werden veront schuldigingen aangeboden voor het ondervonden onge rief. Desgevraagd vertelde de heer Van Mourik, directeur van het postkantoor in Leiden, dat er in augustus problemen zijn gerezen rond een vakan tiehulpkracht. Het vermoe den is, dat deze tijdelijke werknemer, een deel van de post die hij moest bezorgen, het ging om drie bundels, heeft weggeworpen. Zeker heid daarover bestaat niet, omdat de vakantiekracht zelf beweert, dat de post uit zijn tas moet zijn gehaald. De niet bezorgde post werd on langs in wat struikgewas aan getroffen door personeel van de gemeentelijke plantsoe nendienst en vervolgens af geleverd op het postkantoor aan de Geregracht. Directeur Van Mourik: "We vinden het zelf ook een hele nare zaak. Het is een "bedrijfsongeval", die we, ook al is het een beetje laat. zo goed mogelijk hebben proberen op te lossen." LEIDEN - Vertegenwoordigers van ongeveer 400 Nederlandse fanclubs worden op zondag 27 november verwacht in de ijshal van Ton Menken aan de Von dellaan. De bedoeling is dat daar een aanzet wordt gegeven tot het bundelen van deze fanclubs in een federatie. Verder zullen plannen worden opgesteld om te komen tot een jaarlijkse fan clubdag. De vergadering zal worden omlijst door het optreden van diverse ar tiesten, zoals Catapult, ex Teach In-zangeres Getty, Albert West, Ben Steneker en Zen. De laatste groep zal behalve de vocale pres taties ook een sportieve prestatie leveren. Er zal een ijshockey- wedstrijd worden gespeeld tegen de leden van Catapult. De presen tatie is in handen van disc-jockey Edvard Niessing. Tijdens de eerste landelijke fan clubdag zullen wisselbokalen' worden toegekend aan een Ne derlander, die zich bijzonder heeft ingezet voor het fanclubwe zen en aan de 'fanclub van het jaar'. Tijdens de fanclubdag zal de ijshal voor het publiek nor maal geopend zijn. Initiatiefnemer van dit evenement, Kees Mentink van het in Leiden gevestigde maandblad Mu- ziekparada: 'In de wereld van de fanclubs wordt ontzettend veel gerommeld. Er zijn clubs bij die kinderen alleen geld uit de zak kloppen en daarna nooit meer iets van zich laten horen. Met een overkoepelende organisatie wil len we daar iets aan doen. Verder hebben we plannen om volgend jaar februari een grote 'arties- tenruildag' te houden voor leden van fanclubs. Dat moeten er vol gens onze schatting zo'n 25.000 zijn'. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - Burgemeester Vis zal op donderdag 24 november de of ficiële opening verrichten van het nieuwe schoolgebouw van De Weerklank, de christelijke school voor slechthorende en moeilijk sprekende kinderen, aan de Ro bijnstraat (Morskwatier). LEIDEN - De wethouders Tes- selaar en Oosterman willen gaan proberen de contacten tussen buurt/clubhuizen en wijk- comité's/buurtverenigingen aan te halen. Tesselaar sprak gister avond tijdens de behandeling van de wensen en vragen van de wijk/buurtverenigingen in een gecombineerde vergadering van de welzijnscommissies van een "trieste ontwikkeling op het ge bied van samenwerking". Daar mee doelde de wethouder op de wens van een aantal verenigin gen een eigen onderkomen te realiseren. Verschillende buurt en wijkverenigingen hebben in hun wijk een accomodatie. Zo had de Pieterswijk om ruimte voor de wijksctiviteiten gevraagd terwijl volgens Tesselaar club huis "De Vrolijke Arcke" een ge schikte accomodatie zou kunnen zijn. De woordvoerder van be doelde wijk brachten echter naar voren dat het clubhuis onge schikt is voor hun activiteiten. Verder zouden de besturen van de speeltuin en wijkvereniging "Muiderslot" in de Morswijk sa mengebracht moeten worden. De Zeeheldenbuurt werd te klein bevonden voor een eigen buurthuis. Ook voor deze wijk gold volgens de wethouders dat de samenwerking met de be staande speeltuin noodzaak is. Wel was Tesselaar het eens met de beweringen van de Zeehel denbuurt-vertegenwoordigers dat deze wijk op sociaal-cultureel gebied is onderbedeeld. Ook hier zal door Tesselaar iets aan wor den gedaan; de wijkvereniging zal echter eerst zelf de dingen op een rijtje moeten zetten. Realisering van een school in de wijk Meerburg zit er volgens Tes selaar "gewoon niet in". Enig soelaas zou het Waardeiland na gereedkoming kunnen bieden. Als mocht blijken dat door de bouw aan het Waardeiland de wijk Meerburg wat het inwone raantal betreft aanzienlijk groter wordt zal er alsnog over de bouw van een school worden gepraat. Tesselaar wilde echter voorko men dat in de Professorenwijk één van de twee bestaande scho len de deuren zou moeten sluiten. Tot dusver waren leerplichtige kinderen uit de wijk Meerburg op de scholen in die wijk aangewe-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3