De leugentjes in de advertenties Hoeslaken met rek TV-spelletjes na uren gevaarlijk voor scherm Wanneer is een pakket draagbaar WE WORDEN DIK VAN JOULES VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 EXTRA PAGINA 27 De Inter Decor, de vakbeurs voor tapijten, vloerbedekking, woning en huishoudtextiel ademde dit keer een Oosters sfeertje. Nederland lijkt de verre vakanties in huis te gaan halen. We zagen wandtapijten uit In- dia; vloerkleden uit Marokko, Tunesië, China en Rusland. Het bleef echter niet beperkt tot de vloer. Slapen in een soort van bedoeinentent bleek ook al te kunnen, de lage divanachjjge bedden, kleine tafeltjes met olielampen alles in geeltinten zorgden voor een echt woestijnsfeertje. Maar ook voor wie er geen be hoefte aan heeft zijn huis in een Oosterse sfeer in te richten wa ren er aardige nieuwtjes. Hoeslaken met rek Uit Duitsland komt een hoesla ken met rek erin. Het heet Spandella. Het materiaal is jer sey, gebreid dus, en het bestaat voor 70% uit katoen en voor 30 uit polyamide (dat zorgt voor het rek-effect). Het voordeel zegt importeur Van Dijk uit Hilversum is, dat het goed strak zit en dat het om matrassen van verschillende maten past. Het eenpersoonslaken is geschikt voor 80 breed 190 lang, 90 bij 190, 90 bij 200 en voor 100 bij 200. Zo zijn ze er ook voor 2-per- soonsbedden. Prijs eenper soonslaken wit 52,- gekleurd 6,- meer; tweepersoons wit 89.- kleur f 92.-. De lakens Gordijn op de muur Het staat heel mooi een gordijn voor Hét raam tot op de grond en daarnaast de muur met dezelfde stof bekleed. Voor de meeste mensen is het echter een pro bleem de stof mooi strak tegen de muur te krijgen. Deja. (uit Rotterdam) heeft daarvoor een eenvoudig maar vrij prijzig sys teem. U brengt speciale strip pen aan in de hoeken, langs het plafond en langs de vloer. Ze kunnen als het ware openge klapt worden en weer dicht- gedrukt. Bij dat dichtdrukken kun je dan de stof vastzetten. De strippen kosten 5,- per meter en het gereedschap waarmee de stof wordt bevestigd 100,-. De gordijnstof is te koop in prijzen van 45,- tot 60,- per meter. In tweeën Het kan 's zomers onbehoorlijk warm zijn onder het dekbed. Daar heeft Bergstrasser Bettf- edern (Bergen NH) wat op ge vonden: namelijk een dekbed dat je in tweeën kunt splitsen. Het zijn in feite twee dunne dekbedden die met klittenband aan elkaar kunnen worden ge zet zodra het koud begint te worden. De inhoud bestaat uit 65% dons en 35%' veertjes. Prijzen 674 voor 140-200; 996 voor 210 bij 200 en 1116,-voor 240 bij 200. TV-spelletjes gevaarlijk voor beeldbuis als je heel veel speelt. Volgens een Britse fabrikant van dergelijke spelletjes is de kans op beschadiging niet zo groot. Kleurentelevisie-apparaten vooral zijn minder gevoelig voor inbran den dan zwart-wit toestellen, aldus een woordvoerder van het Britse bedrijf Sportel, dat maandelijks 100.000 van die tv-spellen maakt. Voor Nederlanders is Oosten rijk wintersportland nummer een, gelooft dr IV. Muller.de di recteur van het Oostenrijkse Verkeersbureau. Hij verwacht in de komende winter 300.000 Nederlanders in Oostenrijk, vuoreenski-ofandere vakantie. In vergelijking met vorig jaar zou dat een stijging van twintig procent betekenen Volgens dr. Muller vinden Nederlanders Oostenrijk gezelliger dan an dere winter sportlanden. Het is bovendien wat minder prijzig Op 1 januari van het volgend jaar gaan we met andere ma ten meten. Het Internatio naal Stelsel van Eenheden, gewoonlijk afgekort tot SI, wordt dan bij de wet van kracht. Dat lijkt alleen een formali teit, maar i»het toch niet. In tal van brochures, ge bruiksaanwijzingen, ad vertenties. folders en na tuurlijk in officiële stukken zal men immers de nieuwe benamingen gaan gebrui ken, en dan moetje toch we ten wat het betekent. De meest bekende eenheden die er na 1 januari 1978 niet meer mogen zijn: net ponci. de paardekracht en de kalo- si Het SI (Svstème Internatio nal d'Unite) is in veel landen al langer officieel ingevoerd. Een automotor zal voor wat het vermogen betreft in of ficiële stukken in kilowatts worden aangegeven. Ambtenaren van het IJk wezen gaan er op letten.dat die nieuwe termen ook in re clamemateriaal worden ge bruikt. Spreken we nu nog van 16.30 u als we half vijf bedoelen, na oud en nieuw gaan we de "u" vervangen door de inter nationale "h" en dan schrijven we dus 16.30 h. Keivin Fahrenheit verdwijnt als warmte of koudeaanduiding helemaal. Graden Celsius (C) mag nog wel, maar veel liever ziet men toch de tem peratuur in graden Keivin uitgedrukt. Zon Kel- vingraad is Celsius met daarbij opgeteld 273. En 'arbeid' wordt aangege ven met joules (we spreken dat uit als joels). Die term gaan we dus tegenkomen bij straalkacheltjes of zaagma chines, maar ook bij onze in- wensige verbranding van voedsel. De kalorie ver- dwint helemaal Voortaan worden we dik van de joules in de boterkoekjes en niet langer van de Arbeid Maar aan de andere kant het vermogen, de arbeid per tijdseenheid (de joule-sec) heet in het vervolg watt. Niet alleen voor onze gloeilam pen, maar ook voor de brom fietsmotor Voor wie deze uitleg nog niet genoeg is bestaat er nog een drukwerkje. Maten en ge wichten heet het en de Dienst voor het IJkwezen, Eisenhouwerlaan 140 in Den Haag kan u er aan helpen Snoep En deze, een advertentie voor suikervrije kauwgom, mag ook niet "Ze snoepen toch! Uitleg gen lukt niet. Alternatieven moe ten ze niet. Aan tanden poetsen denken ze niet. Ze willen snoep". Deze adverteerder, aldus de commissie laat zich të negatief uit over de pogingen van ouders en organisaties om snoepen bij kin deren tegen te gaan. Dat is schadelijk voor het vertrouwen Aanbojuwkeuken .Aanbouwkeukens, twintig pro cent beneden de adviesprijs", luidde een andere aanbieding. Een van die keukens stond er gens anders nog goedkoper te koQp Een geïnteresseerde klant informeerde daarom wat nou eigenlijk precies die adviesprijs was, maar dat wilde de ad verteerder niet zeggen. "Dan klopt er iets niet in die adverten tie", reageerde de Codecommis- Duitsland, Engeland, België en Nederland ontvangen". Tegen deze reclame moest de Code commissie in het geweer komen toen de PTT vertelde, datje in die provincie Duitsland helemaal niet kan ontvangen en dat het nog maar de vraag was of je Engeland te pakken krijgt. Dieetmargarine Adverteren, dat dieetmargarine goed is voor hart en bloedvaten mag, vindt de commissie, zolang de Nederlandse Voedingsraad zegt dat we minder vet moeten eten, en dat het vet dat we ge bruiken. voor een groot deel "meervoudig onverzadigd" moet zijn. Met deze laatste soort wordt dieetmargarine gemaakt. En de brillenwinkel, die adverteert, dat je voor een nieuwe bril niet meer naar de oogarts hoeft, als de oogmeting wordt verricht door een opticien, die een gespeciali seerde tweejarige studie met me dewerking van een oogarts heeft genoten, heeft ook geen last van de Codecommissie. Voor wie "misleiding" in adverten ties heeft ontdekt geVen we het adres van de commissie: Neder landse Code voor het Reclame wezen. Paulus Potterstraat 10 in Amsterdam, telefoon 020-769324. Dat althans zegt het Engelse televi sieverhuurbedrijf Radio Rentals, volgens het reclamevakblad Ad- formatie. In Engeland heeft Radio Rentals ongeveer twee miljoen toe stellen in de verhuur, zodat men ze een flinke ervaring niet kan ont zeggen. Volgens het verhuurbedrijf zijn vooral de aflijningen van de speel velden schadelijk voor het scherm. Als de heldere lijnen uren worden "geprojecteerd" op een plaats kan daar inbranding ontstaan op de fluorescerende laag van de beeld buis. Radio Rentals wijst overigens op nog een mogelijkheid tot beschadi ging. Bij het steeds maar weer wis selen van de antenneplug voor de plug van het speelapparaat kan de antenneaansluiting van het toestel beschadigd worden. Aan uw éne kant staat de buurvrouw, die zegt dat alle re clame pure leugen is. En aan uw andere kant, de kruidenier, die moppert dat iedereen hem te genwoordig maar zwart maakt, terwijl er toch geen eerlijker mens op de wereld is dan hij. Nou kun je de kruidenier best be trouwbaar vinden en toch wel eens het gevoel hebben, dat je door een bepaalde advertentie belazerd wordt. In dat geval kun je je als consument beklagen bij een instantie, die de "Reclame Code» ommissie" heet. Leuk, na- tuuilijk, maar van het bestaan van zo'n club moet je toevallig maar afweten. Omdat de Code commissie kennelijk zelf ook al de indruk had. dat ze niet zo be kend is bij'het publiek, is ze vorig jaar voor zichzelf gaan ad verte- Dat heeft in ieder geval geresul teerd in meer klachten: 384, tegen 122 in 197o. En er zijn, naar men sen die op de advertentie hebben gereageerd, ongeveer 7500 bro chures over het werk van de Co decommissie verstuurd Overigens kun je niet met al je er gernis over advertenties bij de Reclame Codecommissie te recht. Klachten die alleen maar op "irritatie" berusten, of op "be zwaren van?sociaal-pedagogische aard" worden niet in behandeling genomen of na behandeling af gewezen. Dat is vorig jaar 146 keer gebeurd. Iemand die zich kwaad maakt over snoepad- vertenties omdat hij vindt dat kinderen niet mogen snoepen en al die advertenties wil verbieden, is'bij de Codecommissie aan het verkeerde adres. De commissie reageert alleen als er echt'sprake is van "misleiding", als een advertentie, het vertrou wen in de reclame schaadt. De commissie doet dan een "uit spraak". oftewel "aanbeveling". Dat klinkt nogal duur. Het komt er in het kort op neer dat de commissie bepaalde advertenties niet echt kan verbieden, maar dat de meeste adverteerders, re clamemakers eri uitgevers toch wel luisteren naar wat de com missie zegt En wal zegt de commissie? Hieron der een bloemlezing uit het jaar verslag van 1976. Drie dagen In een advertentie voor vakantie reisjes heet het: "Drie dagen A. vanaf I 1 KV Kan dat?", waarmee gesuggereerd wordt dat je voor die prijs drie dagen in A. zit. Als je dat reisje dan maakt, blijkt datje vrijdagavond om elf uur weggaat en zondagmorgen om half negen alweer uil A vertrekt!! Je bent dus domweg maar een dag in A. Dan mag er niet "drie dagen" in de advertentie staan, vindt de higendom e snoepen toch. Uitleggen lukt jt. st.]rf beleggen in een recrea- Deze reclame is te negatief. tieproject in het buitenland. Met dat soort aanbiedingen worden mensen Tnet een beetje geld ach ter de hand lekker gemaakt. Dat is best, zegt de Codecommissie, maar dan moet wel duidelijk blijken wat er aan de hand kan zijn. Bijvoorbeeld, dat je nooit eigenaar van de grond wordt, maar slechts het "gebruiksrecht" krijgt. En dat het in de adverten tie gegarandeerde rendement van elf procent niet afkomstig is van al die vakantiegangers die op logus. Maar wat blijkt uit een ANWB-rapport? Dat niet alle on derdelen die behandeling onder gaan en dus onbewerkt blijven. In de ogen van de Codecommis sie is de catalogus daarom on volledig en misleidend. De commissie heeft ook een ad vertentie, waarin financiering werd aangeboden, veroordeeld. Daarin werden bepaalde tarieven genoemd, maar in de praktijk kon je op heel andere tarieven uitkomen. Hoe kon dat? Doordat de man achter de advertentie re clame maakte met de tarieven van slechts een van de maat schappijen, waar hij mee samen werkt. Hij zette er ook niet bij dat aan juist deze tarieven speciale voorwaarden waren verbonden. Een open haard valt niet onder "woningverbetering" het project afkomen, maar gedu rende slechts twee jaar zeker wordt gesteld door de .beleg gingsmaatschappij zelf. Open haard In een advertentie voor open haar den wordt gesuggereerd dat het laten maken van een open haard onder "woningverbetering" valt en datje er dus subsidie voor zou kunnen krijgen. "Fout", oordeelt "de Codecommissie, "deze ad vertentie is in strijd met de waar heid". Getectyleerd "Al onze auto's worden geleverd met een tectylbehandeling", meldt een automerk in zijn cata- Auto van het jaar Een bedrijf adverteerde eer^ wagen die tot "auto van het jaar" was gekozen, met daarbij een opmer king over de jury: "49 deskundi gen, een oordeel". En dat was toevallig niet waar, want in de jury bestond zelfs verschil van mening over de keuze van auto- van-het-jaar. De Codecommissie tikte de adverteerder daarom op de vingers. Massief eiken? Tot drie keer toe heeft de commis sie adverteerders van "massief eiken" tot de orde moeten roe pen. Het "massief eiken" bleek van vurehout, spaanplaat en fi neer te zijn gemaakt.... Antenne "Met onze antenne kunt u in de hele provincie alle zenders van Niet meer naar de oogarts In de Verenigde Staten zijn ze aan het uitdokteren wanneer je een ar tikel "draagbaar" kunt noemen. De bedoeling daarvan is dat je als klant te weten komt of je die radio die je zo graag wilt hebben best zelf onder de arm mee naar huis kunt nemen, of dat je hem maar beter thuis kunt laten bezorgen, omdat het ding eigenlijk te groot is om er mee over straat te sjouwen. Dit onderzoek moet leiden tot een "indexnummer inzake draagbaar- Wie uren achtereen zijn televi sietoestel gebruikt om er via een elektronisch apparaat spelletjes als tennis, voetbal of hockey op te spelen loopt de kans het beeld scherm te beschadigen. Is zo'n groot pakl heid" Dat klinkt nogal duur maar in de praktijk kan het toch wel han dig werken. Gewicht en afmeting van hek artikel worden in dat nummer verwerkt en het moet een klant snel duidelijk maken of hij het gemakkelijk zelf kan dragen. Het onderzoek wordt gedaan door het National Bureau of Standards. Er doen 69 vrijivilligers aan mee, mannen en vrouwen. 7ij sjouwen door Washington met dozen van di verse afmetingen en met diverse soorten dingen (zware en lichte erin. Ze moeten er ook de trap mee op en kijken, of ze met het draag bare voorwerp in de hand, nog een deur kunnen open maken. Een ding is al duidelijk geworden: het "gemakkelijkste" gewicht ligt voor mannen gemiddeld op t wintig kilcr, en voor vrouwen op vijftien.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27