Wielart: 'In 1978 kom over 2.30 meter... Schaatstrainers boycotten IJsselcup-strijd VAN DER ZWAN: .VOLENDAM NIET ONZE MOEILIJKSTE TEGENSTANDER' „De wereldtop is voor mij haalbaar Drie winnaars van eerste prijs Lotto Berner moet bewering hard maken" VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 PAGINA 19 RIJNSBURG - De situatie blijkt ten opzichte van vorig jaar gewijzigd. Speelde toen Volendam een onbetwiste rol aan de kop van de zaterdag tweede klasse (met Barendrecht hadden de Volendammers een "straat lengte" voorsprong op de andere concurrenten) en be ngelde Rijnsburgse Boys er op een derde plaats maar bij, dit seizoen zijn de rollen omgedraaid. Onder leiding van de Fries Atte Bouma heeft RBB zich dit moment op een tweede plaats genesteld, terwijl Volendam zich achter de Rijnsburgers probeert te handhaven. Mor gen staan deze twee rivalen tegenover elkaar met als inzet de aansluiting met ZCFC, dat momenteel de ranglijst aan voert. Volendam, winnaar van de zaterdagbeker van het afgelopen voetbaljaar, wil het echec van het vorig seizoen, toen het de race met Barend recht niet kon volhouden, doen vergeten. Trouwens, ook Rijnsburgse Boys heeft grote plannen. Dit seizoen moet de grote klap worden gemaakt, moet eindelijk het zozeer begeerde eersteklas serschap worden bereikt. Bij de Boys speelt na een afwe zigheid van twee wedstrijden Henk van der Zwan weer mee. De afgelopen wed strijden moest hij missen door een schorsing "wegens het per ongeluk ten val bren gen van een tegenstander", zoals hij het noemt. De absen tie van de ietwat slungelach tige goaltjesdief heeft voor RBB wel zijn sporen achter gelaten. "Slechts" twee pun ten konden er na die duels op het conto worden bijge schreven. Al uitgemaakt "Nog voordat er in dit seizoen een bal getrapt was, was er hier in het dorp al uitgemaakt, dat Volendam de grootste te genstander van dit jaar zou worden. De gehele competitie wordt er door de supporters aan niets anders gedacht dan aan Volendam. Als we vol gens hen van die ploeg win nen, dan worden we kam pioen, verliezen we, dan heb ben we ook dit jaar weer pech gehad. Met dat idee moet worden afgerekend, want ik ben het daar niet mee eens. Er zijn in onze poule moeilijker tegenstanders. Daarom ben ik er ook niet bang voor, dat we morgen een goed resultaat behalen". "De laatste tijd hebben we een beetje pech", vervolgt Henk van der Zwan. "Gert Ouwersloot, Leo Pluimgraaff en ik waren geschorst, terwijl anderen te kampen hebben met vormverlies. Het gevolg daarvan is, dat het elftal moet worden omgezet. Buiten spelers moeten in de punt van de aanbal lopen en jeugdspe lers moeten de opengevallen plaatsen gaan innemen. Daarom zijn we de afgelopen twee wedstrijden niet "ver der" dan een gelijkspel kun nen komen. Toch moeten we daarmee tev reden zijn, want neem bij voorbeeld het duel van afge lopen zaterdag tegen SV'35. Voor mij op een briefje, dat daar nog heel wat clubs zullen struikelen. Dat kan je als een vaststaand feit aannemen. Neem aan de andere kant de wedstrijd tegen Jodan Boys. Een goede pioeg, die vocht voor de^zege. Een overwinning op het team van Atte Bouma. Met dat pro bleem hebben we trouwens steeds te kampen. Er zijn tot nu toe meer tegenstanders, die door de naam Bouma worden opgepet". Eerste seizoen Henk van der Zwan speelt pas voor het eerste seizoen voor Rijnsburgse Boys. Eind van het vorig voetbaljaar verliet hij het steeds dieper in het moeras wegzinkende Rand stad Sport om zich aan het za terdagvoetbal te wagen en om eindelijk eens een dag in de week vrij te zijn. Frappante bijkomstigheid is, dat de Voorschotenaar ook in de bloemen "zit". "In de tijd dat ik bij Randstad Sport speelde, was ik zeven dagen in de week bezig. Vijf dagen was ik bij mijn vader in dienst, zaterdags rommelde ik wat voor mezelf en zondag moest ik voetballen. Dat werd I allemaal een beetje teveel van j het goede. Ik heb me nu gedwongen om één dag in de week vrij te zijn, door op zaterdag te spelen. En 'f omdat ik regelmatig op de bloemenveiling Flora kwam, j kwam ik ook in contact met i de meeste Rijnsburgse j Boys-spelers. Ik ben er niet naar toe gekomen, omdat de i naarn van Bouma mij zo aan- j trekt. Dat zegt me niets. Ik heb ook niet tegen hem opge- keken. Zowel hij als ik moes ten ons hier bewijzen. "Grote" namen zeggen mij niets. Ze moeten mij maar eens bewijzen dat een club onder een trainer van naam kampioen kan worden. Het werkt, zoals ik al eerder ge zegd heb, vaak nog averechts, omdat iedere tegenstander er door opgepept wordt". Ondanks de andere mentaliteit heeft Henk van der Zwan het bij Rijnsburgse Boys goed naar zijn zin. "Niet dat ik bij Randstad Sport baalde, maai de sfeer is hier gewoon wat beter. In Voorschoten liepen van die karakterloze voetballers rond, die bij tijd en wijle kwamen trainen. Hier hebben ze trouwens ook hun eigenaardigheden. De problemen worden altijd via via op de veiling uitgepraat. Niemand durft eerlijk te zeg gen waar het op staat. Steeds moet je het van anderen ho ren. En zeker in de voetbal sport vind ik dat je over posi tieve karakterjongens moet beschikken. Het is trouwens een teamsport, waar niet iedereen zich even prettig in voelt". OISTERWIJK - Ruim tachtig pro cent van de Nederlandse schaat strainers doet mee aan de boycot van de IJsselcup, de jaarlijkse gewestenstrijd die op 19 novem ber in Deventer wordt gehouden. Tijdens dit evenement, dat geldt als de opening van het schaats seizoen zullen er geen trainers op het ijs verschijnen. De boycot is de eerste actie van de Nederlandse schaatstrainers- vereniging (NSTV), als antwoord op de wijze waarop de Konin klijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond (KNSB) gehan deld heeft met het aanstellen van Tjaart Kloosterboer als opvolger van Leen Pfrommer. Dat de KNSB de trainersvereniging niet in die benoeming heeft gekend, was de bekende druppel die de emmer deed overlopen. Het merendeel van Pieter 170 leden tellende vereniging heeft zich thans uitgesproken voor actie. NSTV-voorzitter Pieter van Geldorp maakt echter duidelijk dat de boycot van de strijd om de IJssel Cup slechts een aanzet zal zijn tot het verkrijgen van er kenning. "Want", zo klinkt het thans, "de belangenvereniging is al lang genoeg genegeerd". Bo vendien grijpt de NSTV de mo gelijkheid aan meteen de wan kele positie van de Nederlandse schaatstrainer onder de aandacht te brengen. De manier waarop er met Leen Pfrommer is omge sprongen bewijst wel hoe de schaatstrainer in Nederland van de ene op de andere dag op straat gezet kan worden. Op het ene moment was Pfrommer een wereldtrainer, maar op een volgend moment werd hem duidelijk gemaakt dat zijn dagen geteld waren", aldus pieter van Geldorp. Toch richt de kritiek van de trainersvereniging zich in de eerste plaats op de procedure rond de opvolging van Pfrom mer. Alles wees er op dat Pfrom mer nog een seizoen zou aan blijven, als een soort van mentor over de nieuw aan te wijzen coach. De NSTV, nog onwetend van de drastische wending die de zaak zou nemen, schoof zelfs een kandidaat voor deze functie naar voren. Desondanks lanceerde de KNSB de tot dat moment onbe kende ClOS-docent Tjaart Kloos terboer. De NSTV (die de voorkeur had ge geven aan de Delftse gewesttrai ner Jan de Vries) en Leen Pfrommer (voorstander van Eddy Verheyen) protesteerden onmiddellijk. Pieter van Geldorp noemt de aanstelling van Kloos terboer het resultaat van een war rig beleid. "De gevolgde proce dure is natuurlijk ronduit bela chelijk. We hadden meer capa bele kandidaten achter de hand, trainers die ook acceptabel zou den zijn geweest. Maar in de top van de bond ontbreekt het aan voldoende schaatskennis. De be nadering zou je amateuristisch kunnen noemen. Er zitten men sen, die voorbij gaan aan de be langen van het schaatspubliek En juist het verwaarlozen van die belangen noemt Pieter van Geld orp een van de grootste oorzaken van de wrijving die is ontstaan. "Wat er gebeurd is, is dan na tuurlijk ook belachelijk. Dit tart in feite alle beschrijvingen. Wie is Kloosterboer nu eigenlijk. Het is net zoiets als datje Rinus Michels naar de zwembond haalt. De man heeft geen enkele ervaring. Hij schijnt acte MO ts hebben en volgens de KNSB is dat een vol doende bewijs van bekwaam heid." Toch staat de NSTV in haar strijd voor erkenning van de schaat strainer niet alleen, want de commissie van opleiding van de KNSB heeft zich achter de trainersvereniging geschaard en is afgetreden. Van Geldorp: "Toch ligt de rol die de NSTV nu moet spelen ons he lemaal niet. Schaatstrainers zijn echt niet zo'n demonstratief volkje als nu misschien wel lijkt. Alleen zijn we die conflicten meer dan zat. Nu moet er maar eens een eind aan komen. Zo lang men ons in een brief vraagt ad vies te geven over twee kandida ten - die een seizoen naast Leen Pfrommer zouden gaan func tioneren - maar korte tijd later een volslagen onbekende aan stelt, gaat men duidelijk te ver. Als het moet gaat de NSTV dan ook door met acties. Maar ik zeg er eerlijk bij, ik hoop dat het niet nodig zal zijn. Dat kan alleen als het bondsbestuur en de vereni gingen wakker zijn geschud ROTTERDAM - Twee data uit het afgelopen at- letiekseizoen staan in het geheugen van Ruud Wielart ge grift. Alleen aan de vijfde juni wil de lange Hoofddorper terug denken. Die zondagavond in Turijn, toen hij moeite loos het Nederlandse record hoogspringen op 2,26 meter bracht, kan hij als een film terugdraaien. Henk van der Zwan: "Voetbal is een teamsport, waar niet iedereen zich even prettig 'Dat heb ik misschien wel honderd maal gedaan. Vooral in de weken dat ik niet kon trainen'. Kort na zijn recordsprong in Noord-Italie liep Ruud Wielart tijdens de trai ning in het Spaanse Estepona een scheur in één van de midden voetsbeentjes van zijn linkerbeen op. Het seizoen, dat op 13 maart bij de Europese indoor kam pioenschappen in San Sebastian begon met een bronzen medaille en een nieuw nationaal indoorre- cord van 2,22 meter, was naar de knoppen. 'Ik had dit jaar kunnen meedraaien in de wereldtop. Dat weet ik ze ker. In Turijn haalde ik de 2,26 meter zonder moeite. Ik heb fo to's van die sprong. Als de lat toen op 2.30 meter had gelegen, was ik de eerste geweest die in 1977 die hoogte haalde', aldus Ruud Wielart. die onlangs weer even in Nederland was. De problemen met de blessure die in augustus weer terugkwam toen hij in de training zijn afzet- been te zwaar belastte zijn vrijwel voorbij. 'Ik doe het nog enkele weken rustig aan. Mijn trainings schema kan ik normaal afwer- DEN HAAG - In lotto 45 van zon dag 6 november hebben drie mensen de eerste prijs gewon nen. Zij ontvangen daarvoor ieder f 240.146,30 (bruto). Toto 45, Schoenakër één wedstrijd straf Dick Schoenaker zal zondag de wedstrijd Ajax-FC Den Haag als toeschouwer moeten meemaken. De Ajax-middenvelder werd door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd ge schorst en kreeg 150 gulden boete omdat hij in de wedstrijd NEC- Ajax, 6 november gespeeld, een gele kaart van scheidsrechter Corver kreeg wegens onbesuisd Leo Ehlen kreeg voor zijn gele kaart in de wedstrijd Go Ahead Eagles-Roda JC van 5 november een straf van twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een geld boete van 150 gulden. Hij had een tegenstander zonder de bal te kunnen spelen ten val gebracht. Voor dezelfde overtreding in de zelfde wedstrijd kreeg Sjaak van der Pas van Go Ahead Eagles één wedstrijd voorwaardelijk, één onvoorwaardelijk en 150 gulden boete. WIELRENNEN - Johan van de Velde, de amateur die dit seizoen opzien baarde door tweede te wor den in de Toekomstronde, heeft gisteren een contract getekend bij Raleigh, de ploeg van Peter Post. i de zelfde dag, kende vijftien die ieder f9.231,- kre gen. De uitslagen van lotto en toto zijn: Lotto 45 (6 november): Inleg: f3.611.731,-. Prijzenbedrag: f 1.835.560,99. Eerste prijs: 3 winnaars, die elk (bruto) f240.146,30 krijgen. Tweede prijs: 9 winnaars, die elk f 19.061,90 ontvangen; derde prijs: 438 winnaars, die elk f 587,50 ontvangen, vierde prijs: 11.116 winnaars, die elk f30,80 ontvangen; vijfde prijs: 11.597 winnaars, die elk f 29,50 ontvan gen. Toto 45 (6 november): Inleg: f728.770, prijzenbedrag: f346.165,75. Eerste prijs: 15 winnaars, die elk (bruto) f 9.231 ontvangen; tweede prijs: 366 winnaars, die elk f236,40 ontvangen; derde prijs: 3.988 winnaars, die elk f30,30 ontvangen. ken, alleen het belasten van mijn afzetbeen is nog niet mogelijk'. De voorbereiding op het nieuwe seizoen speelt zich voor Ruud Wielart weer vrijwel-helemaal af in het Zuidspaanse Estepona. Via zijn trainer Dragan Tancic, die dit jaar werd aangetrokken door de Westduitse bond als begeleider van de Duitse top, kan Wielart de hele winter trainen op de Saeghers Club. 'Dat is een ideaal oord. De temperatuur is in de winter ideaal en je hebt er vrijwel alles wat je kan wensen'. Wielart ziet het komende seizoen met veel vertrouwen tegemoet. 'Ondanks mijn blessure heb ik toch mijn conditie en kracht op peil kunnen houden. In testen is gebleken dat ik vrijwel niet ach teruit ben gegaan. De 2,30 meter die er dit jaar al uit had moeten komen, zit er voor het komende seizoen zeker in'. Hoewel voor Ruud Wielart de Europese kampioenschappen, die van 28 augustus tot 3 sep tember in Praag worden gehou den, uiteraard zeer belangrijk zijn, wil hij zich daar toch niet al-* leen op richten. Eerste belangrijk punt wordt de strijd op de Euro pese indoortitel op 12 en 13 maart in Milaan. 'In San Sebastian is mij gebleken dat ik in de zaal met de allerbesten kan mee komen. Die bronzen medaille van dit jaar wil ik best inruilen voor een edeler metaal'. Rond de jaarwisseling is Wielart weer terug in Nederland. Dat verblijf zal maar van korte duur zijn. 'Half januari ga ik waar schijnlijk met de groep van Tan cic naar de Verenigde Staten. Tancic heeft een uitnodiging om een trip langs het Amerikaanse indoorcircus te maken. Dat trekt mij wel aan'. Ook al zou die reis niet doorgaan, komt Wielart toch in actie aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Hij heeft een uitnodiging om op 17 februari in Toronto te starten bij de Maple Leaf Games op zak. 'Misschien kan ik daar ook nog enkele andere wed strijden meepakken. Het zou een ideale voorbereiding op de Euro pese indoorkampioenschappen in Milaan zijn'. Na de Europese indoorstrijd slaat Wielart, die op 7 juni 1973 in Ludwigshafen als negentienja rige voor de eerste maal nationaal recordhouder werd, weer zijn tenten op in Estepona. 'Als alles normaal gaat wordt het in 1978 tenminste 2,30 meter'. WIM VAN HEMERT Ruud Wielart: Ik ben niet achterop geraakt" Kortsjnoj: nog geen uitstel WUHLEN - Schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoj, die dinsdagavond betrokken was bij een auto-onge luk, hoopt de finaletweekamp van het kandidatentoernooi tegen Bo ris Spasski volgens schema op 16 november in Belgrado te kunnen beginnen. Kortsjnoj raakte by het ongeval als inzittende van een taxi, die tegen een Zwitserse legervrachtwagen botste en vervolgens over de kop sloeg, aan een hand gewond. Zijn Engelse secondant Raymond Keene, die op de achterbank zat, bleef ongedeerd. De taxichauffeur liep ernstige kwetsuren op. 99- FRANKFORT/MÜNCHEN - De ex-scheidsrechter Dieter Berner is door de Westduitse Voetbal bond (DFB) uitgenodigd voor een gesprek. Berner hekelde af- gelqpen zaterdagavond in een tv-sportprogramma zijn vroegere collega's met zijn uitspraak, dat tachtig procent van het West duitse arbitersgilde thuisfluiters zou zijn. Ook beschuldigde Be rner voorzitter Treichel van de scheidsrechterscommissie van "Maffia-praktijken". In een officieel perscommuniqué werd verklaard dat de DFB be reid is tot een open gesprek met Dieter Berner. "Maar dan moet hij wel zijn beweringen hard ma ken of publiekelijk intrekken", aldus Gerhardt. Op dezelfde middag hield ook Be rner een persconferentie. Vanuit Munchen liet de 39-jarige êx- scheidsrechter weten, dat hij veel bijval van zijn ex-collega's had ontvangen. "Ik heb meer dan zestig brieven ontvangen, twee telegrammen en rond de 250 telefoontjes. En daarbij was niet één negatieve reactie", zei Berner. Volgens Berner was nog een oud- scheidsrechter uit de Bundesliga - Werner Forster uit Passau - be reid "openlijk" de corruptie en omkoperij binnen de scheids rechterscommissie van de DFB aan de kaak te stellen. H02EM,T\JOOe- PtfcGKAMKA fë ARSg- tOfEW, Jullie. MU /WJ DFÊewzr

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19