Groen licht voor uitbreiding van de hartoperaties Contact tussen RAF en anti-fascisten Recreatieschap Plassengebied nu van de grond Lezers schrijven Leiden in beroep bij Kroon over Leidsevaart Geslaagd Pioniers van elektronen-microscoop onderscheiden VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 Spreekuur voor bejaarden in wijken houden LEIDEN - Het spreekuur voor be jaarden, dat Bureau Huisvesting op touw wil zetten, moet bij voorkeur op vaste tijden in de diverse wijken worden gehouden, bijvoorbeeld in de dienstencentra. Deze suggestie kwam gistermiddag naar voren in de vergadering van de adviescommissie inzake het huis- vestingsvraagstuk. Zowel leden van de commissie als bejaarde toe hoorders drongen hier op aan. De commissie ging overigens akkoord met het voorstel van Bureau Huis vesting om een bejaardenspree kuur te gaan houden. Herbestrating Morsstraat vertraagd DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Hendriks van volks gezondheid heeft officieel besloten het aantal hartopera ties in Nederland uit te breiden tot 6000 per jaar. Voor de uitbreiding zijn aangewezen de ziekenhuizen „De Klok- kenberg" in Breda en „Zonnestraal" in Hilversum. algemeen ziekenhuis „aanleu nen" dan wel een satelliet zijn van academische ziekenhuizen. Het eerste is het geval voor "De Klokkenberg", dat moet gaan samenwerken met het Bredase algemene "St. Ignatiuszieken- huis" i brief t de be- Dit blijkt uit c windsman aan volkgezondheid van de Tweede Kamer. Omdat er nog een aantal vragen zijn overgebleven, over legt de commissie volgende week dinsdag met hem. Met name zal dan de vraag aan de orde komen waarom de gezamelijke aanvraag "Zonnestraal" wordt de hart- i de twee Zwolse ziekenhuizen chirurgische satelliet i "De Weezenlanden en het Sop- hia-ziekenhuis niet is gehono reerd. Uit een oogpunt van regio nale spreiding zou Zwolle in aanmerking moeten komen. Af gewezen zijn tevens de aanvra gen van het Groot Zieken- gasthuis in Den Bosch en van de Nederlandse Hartpatiëntenvere niging, die een speciale kliniek voor hartchirurgie wil oprichten. Staatssecretaris Hendriks zegt dat de inrichting van gische afdeling ziekenhuizen een tijdrovende zaak is omdat dat geleidelijk moet gebeuren, wil er geen sprake zijn van ongewenste bij effecten. De snelle opbouw van een dergelijke afdeling in een al gemeen ziekenhuis kan volgens de brief van de staatssecretaris ontwrichtend werken op de an dere afdelingen tal hartoperaties met enige spoed ter hand dient te worden geno men, acht de heer Hendriks de algemene ziekenhuizen in Zwolle en Den Bosch daarvoor minder geschikt. gas- Liever kiest hij voor zogenaamde categorale ziekenhuizen als "Zonnestraal" en "De Klokken berg", die dan of tegen een groot LEIDEN - De herbestrating Morsstraat zal vertraagd worden Omdat de uitbreiding omdat eerst nog een riolering in de straat moet worden gelegd. In een brief aan de bewoners had de gemeente toegezegd dat het door de bewoners opgestelde plan binnenkort uitgevoerd zou wor den na aanleg t buizen. Intussen is echter gebleken dat wellicht op korte termijn ver nieuwing van de riolering in de Oude Morsch mogelijk is. Bij de gemeente wil men nu in elk geval in de Morsstraat voor de herbe strating de riolering vernieuwen, opdat niet later de vernieuwde straat opengebroken hoeft te worden. Als nu begonnen zou worden met de werkzaamheden zou het ech ter betekenen dat rond de feestdagen de straat openligt. Overwogen wordt daarom om met het karwei te wachten tot na december. demische ziekenhuizen van Am sterdam, Leiden en Utrecht. Het plan voor "Zonnestraal" is af komstig van hooglerearen uit die ziekenhuizen, de cardiologen prof. Durrer uit Amsterdam en prof. Meyler uit Utrecht en de hartchirurg prof. Brom uit Lei den. Personeel voor "Zon nestraal" zal in eerste instantie ook worden gerecruteerd uit die ziekenhuizen, hartchirur- De aanvraag van de hartpatiënten- algemene vereniging wordt afgewezen om dat daarvoor door de vereniging geen plaats van vestiging is ge noemd. De vereniging heeft die altijd geheim willen houden tot nadat men toestemming zou krijgen. Wel is bekend dat de ver eniging eventueel een kliniek even over de grens in.België of in Duitsland wil bouwen. In dit ver band is ook de enclave Baarle Hertog genoemd. LEIDEN - De dienst Gemeentewer ken in Leiden heeft dezer dagen een aantal betonnen paaltjes ge plaatst aan weerskanten van het spoorwegviaduct in de Lammen- schansweg en wel op de oostelijke ventwég. Daarmee wordt voor komen dat doorgaand autover keer tussen het Kamerlingh Om- nesplein en de toegangsweg tot het scholencomplex Cronesteyn gebruik maakt van deze ventweg Met de plaatsing van de paaltjes is uitvoering gegeven aan een on langs door het college van BenW genomen besluit om daar voor zieningen te treffen ten behoeve van het fiets- en voetgangersver keer. Van dat deel van de ventweg wordt zeer intensief gebruik ge maakt door scholieren die te voet of op de fiets naar het scholen complex Cronesteyn gaan. Vanuit de scholen werd. enige tijd geleden een beroep gedaan op het gemeentebestuur om be schermende maatregelen te ne men. De plaatsing van de paal tjes moet die bescherming van de scholieren bieden. LEIDEN - Als de provincie inder daad akkoord is gegaan met het besluit van Noordwijkerhout om het onderhoud van de Leids evaart over te nemen en de reke ning (honderdduizend gulden per jaar) naar Leiden te sturen, dan zal de gemeente Leiden hier tegen in beroep gaan by de Kroon. Wethouder Waal (Ruimtelijke or dening) deed deze uitspraak gis teravond in de commissie Ruimtelijke ordening. Afgelopen maandag heeft Gedeputeerde mr. Vrolijk bij een bezoek aan Noordwijkerhout laten blijken dat de provincie achter deze ge meente zou staan in het geschil met Leiden over het beheer van de Leidsevaart. Al sinds tiental len jaren bestaat er onenigheid over dit weggetje dat eigendom is van Leiden maar ligt in de ge meente Noordwijkerhout. De gemeente Leiden heeft echter nog niets vernomen van een standpunt van de provincie in deze, evenmin is gereageerd op een aanbod van Leiden om de zaak eens goed uit de doeken te doen op het provinciehuis. LEIDEN - Na jaren van onderhan delen is het recreatieschap Noord-Zuidhollands Plassenge bied opgericht. Aan het schap nemen behalve de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland de gemeenten Aalsmeer, Alke made, Alphen aan den Rijn, Am sterdam, Haarlemmermeer; Lei den, Leiderdorp, Leimuiden, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Sassenheim, Ter Aar, Warmond In de voormalige werkplaats van het loodgieterbedrijf v.d. Linden aan de Nieuwsteeg 37 is "Lady Ser vice", een winkel in foundations, lingerie, huiskleding en badpak ken, geopend. Springstof en vergif gestolen in Zwitserland Simmith, groothandel in geluids- en orkestapparatuur aan de Kaiser- straat 17, is opgeheven. Het autobedrijf F. Menken is uit Leiden vertrokken. Het bedrijf was gevestigd aan de Oude Vest 101. "Mostert Leiden", verhuizingen, LEIDEN - Voor de driejarige dag- transporten en lijndiensten. school De Lok (sociaal-pedago gisch onderwijs afdeling cul tureel werk) in Leiden zijn ge slaagd Karin Engels, Erik van Rijn, Maarten Kekkevoet en Just Schipper, allen uit Leiden. Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen geologie W. D. L. Lan- geraar (Leiden), cum laude, doc toraal sociale geografie D. E. Ha- nemaayer (Alphen aan den Rijn), A. J. Krijgsman (Leimuiden), doctoraal diergeneeskunde M. M. Bron (Voorhout), J. H. Weetzel (Leiden) en doctoraal psycholo gie G. B. Hekster (Oegstgeest). Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het exa men vliegtuigbouwkundig inge nieur T. Bax (Leiden) en werk tuigbouwkundig ingenieur W. J. Tebeest (Noordwijk). de Middelstegracht 89 verhuisd naar de Admiraal 'Banckertweg 8-12. In het pand Jan Vossensteeg 56, waarin eerder "De Kleine Bazar" was gevestigd, zit nu "Henny's Rits", een winkel in vrijetijds kle ding De "Boetiek Paulien" is toege voegd aan de al bestaande koffie shop aan de Nieuwe Rijn 1. KARLSRUHE (DPA) - Wegens ter reur veroordeelde leden van de "Rote Armee Fraktion" in de ge vangenis van Stuttgart - Stamm- heim hebben blijkbaar in contact gestaan met verscheidene van de acht personen van de anti-fas cistische strijdgroep" die vermoedelijk verband met het Westduitse terrorisme. Een aanwijzing voor het bestaan van zo een verband was ook de vondst van handgranaten sprin- stofontstekers en "dergelijke" in een bagageklüis in het centraal station van Bern, zo zei hij. en Woubrugge deel. Het recreatieschap strekt zich uit over de Westeinderplassen, de Langeraarse plassen, Het Braas- emermeer en de Kagerplassen. Ook de gebieden tussen en ron dom de plassen vallen eronder. Het schap gaat zich bezighouden met de belangen van de openluchtrecreatie, het behoud en bevorderen van natuur- en landschapsschoon en de belan gen van de natuurbescherming. Als voorzitter van het recrea tieschap kozen de deelnemers drs. J. Borgman (gedeputeerde Zuid-Holland), als eerste plaatsvervangend voorzitter de heer J. Maarse Gzn (wethouder Alkmaar). De heer G.J. van der Kroft (burgemeester Rijnsater woude) werd tot tweede plaatsvervangend voorzitter be noemd. Het schap begint overi gens pas met de activiteiten als koninklijke goedkeuring is ver kregen. Hoogleraar Leiden - Mr. J.P. Ver heul (49), hoofd van de afdeling in ternationaal privaatrecht van het Interuniversitair Instituut voor In ternationaal Recht T.M.C. Asser in Den Haag, is benoemd tot gewoon hoogleeraar in het internationaal privaatrecht aan de Leidse univer siteit. Er zit muziek in nieuwbouw Burchtzaal LEIDEN - Als het Heeren logement en het afgebrande Burchtcomplex bestemd zouden worden voor de vesti ging van een bibliotheek en discotheek, waarvoor de commissie ruimtelijke orde ning gisteravond wel 12,5 miljoen beschikbaar wilde stellen, moet er een nieuwe ruimte gevonden worden voor de wijkvereniging Panc- ras-West. Onderzocht zal worden of de kelder onder het nog bestaande deel van het burchtcomplex beschikbaar kan worden gesteld. De nieuwe bibliotheek zou moeten komen in het monu mentale Heerenlogement, dat thans wordt gerestaureerd, en in nieuwbouw daarachter. Tegelijkertijd zullen de wo ningen daaromheen Gangs Nieuwstraat en Hoogland- sche Kerkgracht) weer voor bewoning geschikt worden gemaakt. In de nieuwbouw op de plaats van de afgebrande Burchtzaal zal de uitleen van platen en cassettes komen. Wat er in het eveneens - monumentale koetshuis naast het Heeren logement moet komen is nog een vraag. Tussen Koetshuis en Heerenlogement kan de steeg naar de Oude Rijn in ere hersteld worden. Kaiserslautern zijn gevangen ge- Gisteravond maakte de politie i verband met maanslag op het gerechtshof van Saarland in Zweibrücken. Volgens het Openbaar Ministerie in Karlsruhe is ook contact vast gesteld tussen het achttal en het kantoor van de naar Frankrijk gevluchte advocaat Klaus Crois sant. Bij, huiszoekingen in Kaiserslau tern zijn fotokopieën in beslag genomen die dat aantonen VOLLEYBAL - De Chinese volley- 'nipfqtal .baldames hebben gisteren op de derde dag van het toernooi om de De diefstal wereldbeker voor volleyballan- den, voor een verrassing gezorgd door Japan in Yokohama in vijf sets te verslaan. De setstanden waren: 8-15, 15-12, 15-9, 11-15 en 15-13. eqn niet nader ge noemde hoeveelheid van het ui terst giftige cyaankali uit een op slagplaats in het Zwitserse Burg- dorf tijdens het afgelopen week einde houdt volgens het hoofd van de politie in het kanton Bern "Zurich bekend dat eerder deze week uit de munitie-opslag van een kazerne in Zurich 32 kilo sprinstof werd gestolen. Het ging daarbij om 160 trotyl - spring- patronen die voor het tot ontplof fing brengen van blindgangers worden gebruikt. Kreisky De Rote Armee Fraktion heeft ge dreigd de Oostenrijkse kanselier, Bruno Kreisky, te "executeren" berichtte het conservatieve dag blad "die Presse" in Wenen in zijn vrijdagkrant. Volgens Die Presse ontving de Oos tenrijkse vertegenwoordiging in West-Berlijn het voorbije week einde een telefoontje, waarin de op handen zijnde executie werd aangekondigd. Bonn zou Wenen hebben geadvi seerd de bedreiging niet te lucht hartig op te vatten. Als gevolg hiervan zou de bewaking van Kreisky's persoon en zijn woning onmiddellijk zijn verscherpt. LEIDEN - De Nederlandse Ver eniging voor Elektronenmicros- copie heeft gisteren vijf pioniers op haar terrein onderscheiden. Dat gebeurde op het najaarscon gres in Leiden waaf de vereni ging het 25-jarig bestaan viert. De microscoop-pioniers die de prijzen kregen zijn mej. dr. W. van Iterson te Naarden, oud-hoofd van het laboratorium voor elek- tronenmicroscopie van de uni versiteit van Amsterdam, prof. dr. ir. J. B. Ie Poole te Voorscho ten, hoogleraar in de theoretische en toegepaste natuurkunde aan de technische hogeschool te Delft, ir. A. C. van Dorsten te Epe, oud-weten schappelijk adviseur van- het na- Begrip De in de Westduitse deelstaat Ne- dersaksen wegens het opbrengen van begrip voor de achtergron den van de zaak van de ver moorde Westduitse procureur- generaal Buback lesvhorste en sindsdien als gastdocent naar Amsterdam uitgeweken Duitse professor in psychologie Peter Brückner uit Hannover is ook de toegang geweigerd tot de staats- muziekhogeschool Freiburg in Baden-Würtemberg Daar kwam hij gisteren, toen hij op uitnodiging van studenten een voordracht wilde houden, voor gesloten deuren te staan. Rector professor Lars-Ulrich Ab raham had het gebouw op last van het ministerie van cultuur van de deelstaat laten afsluiten. Woensdag werd Brückner de toe gang geweigerd tot de universi- LEIDEN - Op rijksweg vier deden zich gistermiddag kort na elkaar twee kettingbotsingen voor, waarbij teit van Keulen. evenwel geen gewonden vielen. In de richting Rotterdam kreeg om ongeveer vijf voor vier een auto een klapband. De bestuurder probeerde zijn wagen tot stilstand te brengen, wat lukte in de sloot langs de rijksweg. Een tweede In Freiburg sprak Brückner auto kon zijn voorganger nog ontwijken, maar was door zijn krachtig remmen de eerste van vijf auto's die op elkaar vlogen. Op de andere rijbaan, richting Amsterdam moest een vrachtauto een kwartier later afremmen voor een file vóór hem. De chauffeur van een truck met oplegger merkte dit te laat. Hij remde en week uit naar de linker rijbaan- Toch raakte de truck de vrachtwagen aan de achterkant, terwijl een personenauto op de linkerrijbaan tegen de vangrail werd gedrukt en totaal vernield werd. De andere auto's liepen flinke schade op. het gebouw van de hogeschool voor een groep van enige hon derden studenten over de zoge naamde Berufsverbote ofwel de beperkingen die in West-Duits- land op politieke gronden wor- Eigen stijl In een artikel op de voorpagina van Uw blad van 9 nov. j.l., wordt te kennen gegeven, dat de Overheid en de grote bedrijven, niet zo'n hoge dunk hebben van onze afge studeerde academici. De sollici taties rammelen van taal- en stijl fouten. Zulks schijnt schering en inslag te zijn. Nu kan men zich, als men een weinig modern wil denken, toch de gedachten wel eigen maken, dat onze moderne jeugd zijn ei gen levenskansen maakt. Die Van Dale kan wel een groot woordenboek maken, maar voor iemand, die later de maat schappij moet helpen maken, is dat gewriemel met al die woor den gewoon waanzin.Ze kunnen toch de noest verworven centjes uit de regeringskas, bestemd voor hun studie, niet verknoeien met puzzelen in zo'n dik woor denboek. Je maakt toch veel makkelijker zelf een stelletje woorden, die in je kraam te pas komen, met een eigen spelling systeem. Elke student met de no dige jaren studie achter de rug, heeft een eigen stijl, ZIJN STIJL. Dat overheid en bedrijfsleven, daar kritiek op durven leveren, bewijst alleen hun domheid. Willen die doodgewone mensen, die toevallig belangrijke functies bekleden, bestudeerde acade mici, aan het begin van hun loop baan, even de les gaan lezen, kom De jeugd heeft de toekomst, dat is in alles te merken in onze heden daagse samenleving. Mogen die dan alstublieft hun eigen wijze tuurkundig laboratorium van Philips te Eindhoven, dr. A. L. Houwink te Voorburg, oud- hoofd van het laboratorium voor algemene micro-biologie van de technische hogeschool te Delft en de heer B. J. Spit te Driebe- rgen-Rijsenburg van het Centraal instituut voor voe'dingsmiddele- nonderzoek TNO te Zeist. de wet dit voorschrijft. Wil je als vereniging alleen maar je eigen belangen zien, dan moet je geen lid zijn van de NWS. taalkennis en stijl bepalen. In Wel verspeel je daarmede de grote vergunning voor je leden i vind je dan dat de grote vergun ning niet veel voorstelt, ik kan toch gaan vissen in de Brielse Maas, het Haringvliet, de Greve- lingen of het IJsselmeer en de Friese wateren. Natuurlijk zullen er nog veel meer wateren in de grote vergunning opgenomen kunnen worden, maar alles moet groeien. Ook de grote vergun ning. feite moeten zij hun studie veel te vroeg beëindigen. Moeten na zo'n jaar of 25, al afgestudeerd zijn, rijp voor hun taak. Kleuter-, la gere-, middelbare-school tellen niet mee, kunnen qua kennis ge rust verwaarloosd worden. Echte studie, zoals - talen-, wiskunde -, electronica-, wijsbegeerte-, ker nenergie-, enz. enz. kan pas be ginnen bij een jaar of 20, en zulks met onbeperkte doorgang, zono dig tot de aow. J. J. BEKKER Als voorbeeld haal ik het water aan van een boer-tuinder in Boskoop, die een grote polder heeft ver huurd, maar niet wil dat die pol der in de vergunning staat, want, zegt hij, dan zie ik vandaag of morgen mijn koeien niet meer. Overigens is het altijd zo geweest vanaf de oprichting van de NWS dat in de grote vergunning alleen wateren worden opgenomen die I van regionale betekenis zijn. En die staan er ook bijna allemaal in. Eén ding, vind ik, moeten we voor ogen houden, wij moeten als ver enigingen recreatie brengen voor alle hengelaars. Indien mogelijk. Altijd gaat het niet zoals we graag willen, maar weglopen is de weg van de minste weerstand en daar zijn geen hengelaars mee gebaat. Lid of geen lid. Jammer eigenlijk, want Leiden en omstreken is toch een goede ver eniging. (Door redactie bekort) C. Nieuwenhuyse Teding van Berkhoutlaan 83 DELFT Hengelaarsbond Naar aanleiding van het artikel 'be roering in de hengelaarswereld' van Bram van Leeuwen gaarne het volgende. De Hen gelaarsbond voor Leiden en om streken gaat bedanken als lid van de NWS, omdat zij het niet eens is met het beleid. Hun goed recht natuurlijk, maar om nu te bewe ren dat de knuppel in het hoenderhok geworpen is lykt mij een beetje arrogant aangezien Leiden 4000 leden heeft tegen over 400.000 de NWS. De NWS is vertegenwoordigd in de O VB, IJsselmeerraad, Ruilverkavelingscommissie, Recreatieraden, Kamer voor de Binnenvisserij en overlegt met Landbouw en Visserij voor zover

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13