Koffiebar legt in Leiden aan Hoor, hoe de akoestische kwaliteit van bestaande HiFi-set omhoog schiet met de nieuwe Bose 901. Klein-Gefo Honderd jaar godsdienst geschiedenis Van „Youth for Christ DE RADIOBEURS svncom in't hart van de muziek IN LEIDEN 8DAGEN AMERIKA MET KLM, INCLH0TEL v.a.1318.- VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 LEIDEN - Youth for Christ, een internationale, inter kerkelijke jeugdbeweging die ook in ons land een centrum (Driebergen) met wijde vertakkingen (100 afdelingen en 80 koffiebars) heeft, komt volgende week met een boot naar Leiden. Een koffiebar-boot, „Flora Bastiana" geheten. De boot ligt 15,16 en 17 en 22,23 en 24 november en aan één stuk van 29 novem ber tot en met 8 december in het Galgewater. Hans Luttick (20) uit Vlaardin- gen, een van de veertig jonge ren die een jaar lang belan geloos voor Youth for Christ in ons land werken, vertelde ons over het waartoe van dit bezoek. Centrale post „We willen wat meer bekend heid geven aan ons werk. Het wordt nog te veel op één rijtje gezet met de Unified Family en de Children of God. Ook proberen wij via deze contac ten met kerken, scholen en jongerengroepen mensen te vinden die willen meedoen. En uiteraard nodigen wij jonge mensen uit tot ge sprek". De „Flora Bastiana", die tijdens de Leidse campagne een paar keer terug moet naar Brabant, -'is de centrale post van de ruim drie weken durende ac tie. Vandaaruit gaat het team de stad in om contact te krijgen met scholen, cate chisaties, groepen en indivi duele jongeren. Bovendien kan ieder die dat wil op de boot zelf binnenstappen. Vooreen gesprek, kopje koffie en zelfs om er te eten. Op zaterdag 3 december gaan groepjes jongeren naar een paar wijken van de stad om mensen, vooral jeugd, op te trommelen voor een be zoek aan de boot, waar ieder, van 5 uur af, erwtensoep wordt aangeboden. Van 28 november tot 2 decem ber verzorgt het YfC-gezel- schap „Op vrije Voeten" met een cabaretgroepje en een muziek-en praatduo een aan tal optredens. Hoeveel en waar is nog niet precies be kend, maar het komt in ieder geval in het voormalige mari negebouw aan het Noord einde en in het jeugdhonk De Zolder aan de Morsweg. Na dere mededelingen hierover volgen nog. De groep denkt ook aan een openluchtvoor stelling, maar daarvoor moet de gemeente nog toestem ming geven. De hele actie wordt besloten op „Youth for Christ Nederland" beschikt tegenwoordig over een boot, die wordt gebruikt als cei trale post voor plaatselijke acties. De boot kiest volgende week ligplaats in het Galgewater i zaterdag 10 december met een „bijzondere (waaronder men verstaat: muzikale) kof fiebar" in het gebouw Noord einde. Geen idee Sinds vorig jaar heeft ook Lei den een YFC-koffiebar, en wel in het pandje Middel stegracht 47, het jeugdhonk van de Evangelische Chris tengemeenschap van broeder Theo Dikkes. Juist vanavond is die open. De film „Apache' wordt er gedraaid. De vol gende koffiebar-avond is op 25 november. Hoe het met de boot in het Gal gewater gaat lopen, daar heeft Hans Luttick geen idee van. „Onze ervaringen in de west hoek van Brabant zijn vrij goed. We varen daar op en neer tussen Willemstad en Bergen op Zoom. Hebben per dag met zo'n veertig mensen persoonlijk contact. Maar Leiden is Westbrabant niet. Bij de voorbereidingen in Leiden hebben we wel on dervonden dat sommigen, ook in christelijke kring, nogal terughoudend zijn. Daarin speelt zeker een stuk onbekendheid mee". Hans brengt zijn „diakonale jaar" bij Youth for Christ, dat kost en inwoning en ook het zakgeld voor zijn rekening neemt, in een deel van West nederland door. Hij is er in augustus mee begonnen. „Ik heb er tot nu toe geen spijt van. Je komt met heel veel mensen in aanraking en leert allerlei toestanden kennen. Het is me wel duidelijk ge worden, dat je met dit werk niet vanuit één model bezig kan zijn. Elke plaats vraagt z'n eigen benadering". Hij hoopt, dat Leiden de boot van Youth for Christ niet zal afhouden. Denk niet te min over uw huidige HiFi-installatie. Er schuilt een ongehoord akoestisch ver mogen in. Maar hoe haalt u dat eruit? Enkel en alleen door uw boxen te vervangen door Bose 901-III boxen. Zo brengt u de kwaliteit van uw systeem op topnivo. Uw favoriete muziek klinkt natuurlijker dan ooit. Technische hoogstandjes voor meer rendement Het nieuwe 901-III ont werp is een kleine technische revolutie op zich. De Akoestische Matrix bijvoorbeeld (zie afb.) maakt de uitstra ling van zelfs de laagste bas tonen optimaal. Zonder harmo nische-, doppler- en intermodulatie vervorming. Leiden: Hoge Woerd 23-29. tel. 071-149241 Lisse:Berkhoutlaan1, tel02521-12176 Alphen a/d Rijn: Hooftstraat 108. tel. 01720-94264 |5jaaigarantie I CÏWiBrKIH-l DandeHelikaal Spreekspoel van de High Performance- X speakers: nog meer geleidend materiaal, verdrie voudiging van de pak kingsdichtheid, zo wordt de magneetenergie ten volle benut. Verder f verantwoordelijk voor de f akoestische opwaardering |p van uw huidige HiFi-set zijn:het befaamde Direct/Reflecting System, de elektronische frekwentie-korrektie (Equalizer) en de vlakke vermogensuitstraling. Nu uw eigen mening over Bose's Akoestische Meerwaarde Theorie. ij Natuurlijk heeftu rechtop alle infoima- tSÊBm tic die maar voorhanden is: volledige technische beschrijving en de recensies 'van de internationale HiFi-pers. riet enthousiasme heeft de overhand, hoewel er af en toe best een expert is, die er zo z'n eigen me ning op nahoudt Hindert niet, want u maakt 't zelf uit. Vergelijk de Bose 901-III bij uw Bose-dealer. Met elke andere box, ongeacht formaat of prijs. Beproef 'm daarna in uw huiskamer. De mening over uw akoestische luistermogelijkheden thuis zal in ieder geval totaal veranderen. Bose: Akoestische Meerwaarde voor elke I IiFi-set GELUID# Haarlemmerstraat92-94, Leiden teL07V134228 LEIDEN - Dit jaar is het honderd jaar geleden dat aan de Leidse universiteit de eerste leerstoel in Europa -en, tiaar men mag aan nemen, ook ter wereld- in de godsdienstgeschiedenis werd ge vestigd. Prof. dr.C. P. Tiele was er de eerste hoogleraar van. Hij was al in 1873 in Leiden be noemd tot hoogleraar vanwege het seminarie der remonstranten om onderwijs te geven in de al gemene godsdienstgeschiedenis, de geschiedenis der oude gods diensten, de vergelijkende gods dienstgeschiedenis en de homile tiek (leer van de kanselwelsp rekendheid). In 1877 werd hij rijkshoogleraar. Zijn leeropd racht was toen de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen In 1881 werd deze uitgebreid met de geschiedenis van de leer aan- gaande God. De herdenking van 100 jaar gods dienstgeschiedenis die de Leidse faculteit der godgeleerdheid wilde houden is niet doorgegaan wegens het overlijden in augustus van prof.dr.F.Sierksma.die deze leerstoel bezette. Voordat hij ech ter naar het ziekenhuis ging, had deze zijn rede voor de herdenking al klaar. Deze rede, getiteld „Theologie en godsdienstweten schap", verschijnt nu posthuum in de reeks Leidse Voordrach ten" van de Universitaire Pers Leiden. Het Boekje is in de boekhandel en bij de uitgeverij verkrijgbaar. Religies De instelling van een leerstoel in de godsdienstgeschiedenis werd mogelijk door de wet op het hoger onderwijs die in 1877 in werking trad. Prof. Tiele, die internationaal, sa men met zijn tijdgenoot prof. dr. Max Miller, hoogleraar in Ox ford, als grondlegger van de godsdienstwetenschap wordt be schouwd, wilde, zoals Sierksma in zijn rede beschrijft, de theolo gie, de godgeleerdheid, doen op gaan in de godsdienstweten schap. Hij had zich al eerder in gezet vooreen rechtmatige plaats van de religies der zogenaamde primitieve volken op het terrein van de godsdienstwetenschap, waarbij hij pleitte voor samen werking in teamverband, met name met volkenkundig en. Zelf had hij zich, naast zijn theologi sche studie .bekwaamd in de oude oosterse talen,omdat volgens hem bestudering van die godsdiensten zonder kennis van de talen niet zoveel betekenis had. De Raad van Kerken in Neder land gaat een commissie in het leven roepen die een raadpleging moet voorbereiden met min derheden in ons land, zoals buitenlandse werknemers, Suri- namers en Zuidmolukkers. Door die minderheden is een meer voudige samenleving ontstaan, die volgens de Raad van Kerken ten diepste niet door de meerder heid wordt aanvaard, noch geestelijk, noch maatschappe lijk. De raadpleging met de betrokke nen heeft ten doel om samen te proberen de knelpunten bloot te leggen. Dat zou moeten leiden tot het aangeven van voorlopige richtlijnen aan kerkelijke ge meenten en parochies, mede met het oog op de Nederlandse ker- kenconferentie in 1979 waar het thema "nieuwe levensstijl" aan de orde komt. Zuid-Afrika "Bij contacten met Zuid-Afrika moeten de kerken en kerkelijke organen als eerste gesprek spartners worden beschouwd, al kunnen bevrijdingsbewegingen niet worden uitgesloten". Dat vindt de Raad van Kerken in Nederland, die deze week daar over beraadslaagde. Onder ker kelijke organen verstaat de raad onder meer de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, de rk bis schoppenconferentie aldaar, het Chr. Instituut van ds. Beyers Naudé en de vestiging van dat in stituut in Nederland. Ook wil de raad het gesprek met de blanke kerken, voorzover moge lijk, voortzetten. Daarbij werd geconstateerd, dat de Geref. Ker ken in ons land in feite de enige ook het mandaat van de Raad Kerken daartoe mee. Een nieuwe bezinning acht de raad nodig op een eventuele boycot van Zuid-Afrika (investeringen, export en dergelijke) Kernenergie Prof. dr. C. P. Tiele grondlegger Laag en hoog Tiele overleed in 1902, op 72-jarige leeftijd. Zijn rijke boekenbezit vermaakte hij aan de universi teitsbibliotheek. Zijn opvolger was prof. Kristensen, bij wiens benoeming de leeropdracht was gewijzigd in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen en de fenomenologie van de gods dienst. In 1937 kwam dr. H. Kraemer, de bekende hervormde zen dingsman, op deze leerstoel. Kraemer vertrok in 1948 naar Genève om daar een oecumenisch opleidingscentrum te leiden. Zijn opvolger, prof. dr. K. A. H. Hidding, liet, volgens Sierksma in zijn rede, de Leidse gods dienstwetenschap weer leven in de geest van Tiele. .Bovendien was onder Hidding voor het eerst in de geschiedenis van de leerstoel geen sprake meer van laag en hoog in de godsdienstgeschiede nis. Dit onderscheid werd, zij het op totaal verschillende gronden, zowel door Tiele en Kristensen als ook door Kraemer gemaakt". Islam Sierksma zelf is van 1974 af hoogle raar op deze plaats geweest. De rede die hij bij de aanvaarding van zijn ambt hield, handelde over de moslimse bijdrage aan de westerse beschaving Het was een argumentatie voor het door hem opgerichte documen- tatiebureau Islam-Christendom Daar worden de historische be trekkingen tussen deze beide godsdiensten bestudeerd. De Raad van Kerken had ook het vraagstuk van de kernenergie op zijn agenda staan. Als er een nieuw kabinet is, zal de raad er bij de regering op aandringen, twee jaar lang geen onherroepelijke besluiten inzake uitbreiding van de kernenergie te nemen. Die tijd zou gebruikt moeten worden om een democratische besluitvoor bereiding op gang te brengen. Aan de lid-kerken van de raad zal worden gevraagd, door eigen ini tiatieven aan dit proces het hunne bij te dragen. ADVERTENTIE Vlieg er eens uit deze winter en ga met de KLM naar Amerika, 8-daagse vakantie naar: NEW YORK CHICAGO De op een na grootste stad van de USA. Een bezoek dubbel en dwars waard. V a. 1757.- 2 Bezienswaardige tegenpolen die u niet koud zullen laten. Va. 1528. Haal de folder 8-daagse reizen in de VS. bij uw reisbureau of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland, Afd. Reclame, Postbus7700,Schipho KLIVE Thuis in de lucht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11